Jump to content

Μην πετάτε τα εισητήρια ΜΜΜ: δώστε τα στον επόμενο...


kage
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://farm4.static.flickr.com/3068/2511182279_739a3038d9.jpg?v=0

# Κάν' το και Εσύ.

# Γίνε ένας "ΑΤΑΚΤΟΣ" ΕΠΙΒΑΤΗΣ...

# ΔΩΣΕ ΤΟ επικυρωμένο ΕΙΣΙΤΗΡΙΟ σου σε έναν άλλο επιβάτη την ώρα που εγκαταλείπεις το ΜΜΜ που χρησιμοποιήσες ή χερι με χερι ή αφησε το πανω στο ακυρωτικο μηχανημα (μετρό, ηλεκτρικό, αστικά λεωφορεία, τρόλλεϋ, τραμ) εφόσον δεν το χρειάζεσαι άλλο. 1 ώρα και 30 λεπτά είναι αρκετός χρόνος για να χρησιμοποιήσουν το ίδιο εισιτήριο 2, 3 ή και περισσότεροι επιβάτες ανάλογα με το ΜΜΜ και τη διαδρομή που κάνουν.

# Δώσε την ΕΥΚΑΙΡΙΑ σε κάποιον συμπολίτη σου να ΜΕΤΑΚΙΝΗΘΕΙ ΔΩΡΕΑΝ.

Άν αρχίσουμε όλοι να το κάνουμε, ΣΥΝΤΟΜΑ και εσύ θα αντικρύσεις μπροστά σου κάποιον συμπολίτη που θα σου προσφέρει δωρεάν έγκυρο επικυρωμένο εισιτήριο.

 

>>

http://ataktoi-epibates.blogspot.com/

http://blog.edu.gr/archives/90

http://www.facebook.com/posted.php?id=17111145950&success#/group.php?gid=17111145950

http://press-gr.blogspot.com/2008/06/625.html-για τις αυξησεις που εγιναν πριν 2 μηνες- Με όλα αυτά θίγονται οι φοιτητές, μαθητές πολυτεκνοι, άτομα άνω των 65 που έγινε μια ΑΥΞΥΣΗ ΚΑΤΑ 100%. Δηλαδή όποιος χρησιμοποιουσε λεοφωρείο με μισό εισητήριο πλήρωνε μεχρι 1-5-08 0,25 ευρώ και με τα νέα εισητηρια πληρώνει 0,50 ευρώ (αυξηση 100%)

 

υπαρχει περιπτωση να βγαλουν καρτες στυλ πιστωτικης που θα τις φορτωνεις με λεφτα...

στο μετρο θα ναι πιο δυσκολο γιατι που κ που κοιτανε αν εχουν αφησει πανω,αλλα στα αλλα μεσα μεταφορας ειναι χυμα...

παλιοτερα στα λεωφορεια θυμαμαι εβρισκες απο κατω ή ζηταγες απο καποιον που εφευγε αν δεν ντρεποσουν(καλα ηταν κ μικρες οι ηλικιες κ ηταν ευκολο).

μιας κ δεν πολυκυκλοφορω με μμμ μου αρεσε το σκηνικο αυτο, μιας κ μου θυμισε μαθητικα χρονια...:P

οταν το ιδιο το κρατος λεει στους αλλους να παγωσουν τις τιμες κ μετα το κρατος κανει αυθαιρετες αυξησεις παει να πει οτι δεν τον ενδιαφερει ο κοσμος.-δεν μιλαω μονο για το θεμα εισητηρια-

το κρατος θελει o κοσμος να μην μετακινουνται με τα αυτοκινητα αλλα με τα ΜΜΜ.Παρολα αυτα αυξησε το εισητηριο στα 80λεπτα...με βασικο μισθο 680ε-1000ε.

εχεις δει καμμια εταιρια να δινει αυξηση μισθου καθε χρονο?

το μονο καλο ειναι οτι εκανε μειωση στην μηνιαια καρτα απο 17,5ε στα 15ε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 283
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά το είδα προχτες που πέρναγα έξω απ'τη πλατεία μετρό στη Πανόρμου.Πωπω τέλεια κίνηση!!!!Εγώ δεν είχα σκεφτεί να κάνω κάτι τέτοιο αλλά από εδώ και πέρα θα το κάνω!Αν και δε χρησιμοποιώ συχνά ΜΜΜ:ninja:
Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

Την είδαμε όλοι επαναστάτες Che GUevara...free transportation και έτσι...

 

Κλασσική ηλίθια νεοελληνική συμπεριφορά.

 

Μία από τις ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ υπηρεσσίες που δουλεύουν καλά στην χώρα μας είναι τα ΜΜΜ, και εμείς δεν θέλουμε να πληρώσουμε για να τα χρησιμοποιήσουμε...πόσο ζώα είμαστε ρε γμτ...

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Την είδαμε όλοι επαναστάτες Che GUevara...free transportation και έτσι...

 

Κλασσική ηλίθια νεοελληνική συμπεριφορά.

 

Μία από τις ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ υπηρεσσίες που δουλεύουν καλά στην χώρα μας είναι τα ΜΜΜ, και εμείς δεν θέλουμε να πληρώσουμε για να τα χρησιμοποιήσουμε...πόσο ζώα είμαστε ρε γμτ...

Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο.

Κλαιγόμαστε ότι κλέβει η κυβέρνηση αλλά εμείς είμαστε 3 φορές χειρότεροι.

Γύφτοι κανονικοί, να κλέψουμε έστω και για 1 ευρώ.

ΕΛΕΟΣ πραγματικά και ντροπή ακόμη και σε αυτόν που το δημοσίευσε.

Εγώ προκαλώ όλους αυτούς που υποστηρίζουν την ιδέα να το επιχειρήσουν και να τους ξαναδώ και αύριο στα ΜΜΕ να κλαίγονται που τα ΜΜΜ έχουν πια χαλάσει και δεν είναι όπως ήταν παλιά.-

Τι να πω, η μόνη λέξη είναι ΕΛΕΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

Την είδαμε όλοι επαναστάτες Che GUevara...free transportation και έτσι...

 

Κλασσική ηλίθια νεοελληνική συμπεριφορά.

 

Μία από τις ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ υπηρεσσίες που δουλεύουν καλά στην χώρα μας είναι τα ΜΜΜ, και εμείς δεν θέλουμε να πληρώσουμε για να τα χρησιμοποιήσουμε...πόσο ζώα είμαστε ρε γμτ...

 

Εχμ... γκουχ γκουχ... για να ακριβολογούμε, μόνο ο ηλεκτρικός και το μετρό δουλεύουν καλά διότι δεν υπόκεινται σε παράγοντες που θα μπορούσαν να τα καθυστερήσουν (πχ κίνηση στην Κατεχάκη). Αυτό βέβαια σημαίνει ότι τα εν λόγω δύο ΜΜΜ καλύπτουν στην εξωφρενικά καλύτερη των περιπτώσεων το 50% των κατοίκων της Ελλάδας, ήτοι τους κατοίκους των Αθηνών (οπότε για πια χώρα μιλάμε;).

 

Ειδική περίπτωση αποτελεί η δημοτική συγκοινωνία Αμαρουσίου (πόσο τοις εκατό του πληθυσμού να καλύπτει αλήθεια; Εγώ βάζω 5% γιατί το Μαρούσι είναι μεγάλος δήμος - πάλι λοιπόν δεν καλύπτει όλη τη χώρα), η οποία τηρεί γενικά τα δρομολόγιά της στην πλειοψηφία των περιπτώσεων αλλά δυστυχώς εξαρτάται και αυτή αρκετές φορές από την κίνηση στην Κηφισίας ώστε να περάσει πχ από το Πολύδροσο στο κέντρο του Αμαρουσίου. Το μόνο καλό είναι ότι η επιβίβαση στα λεωφορεία αυτά είναι δωρεάν οπότε ίσως να μην μπορούν τελικά να ληφθούν υπ' όψιν στην κουβέντα αυτή.

 

Στο «δια ταύτα» λοιπόν, τα ΜΜΜ δε λειτουργούν σωστά στη χώρα μας, με εξαιρέσεις ίσως τα αστικά λεωφορεία σε πόλεις όπως η Κοζάνη ή η Άρτα (αναφέρω πόλεις που έχω ζήσει), κι αυτό διότι εκεί δεν υπάρχει τέτοιου είδους κίνηση όπως στην Αθήνα που να καθυστερεί δραματικά τις μετακινήσεις, χώρια του ότι τα πάντα βρίσκονται σε απόσταση δέκα λεπτών από το σημείο όπου βρίσκεσαι. Αντιθέτως, στην Αθήνα (ενδεχομένως και στη Θεσσαλονίκη, μάλλον σε μικρότερη κλίμακα) τα λεωφορεία και τα τρόλλεϋ είναι αγγλιστί «a pain in the butt» και σε αυτό φταίμε εμείς οι ίδιοι. Απλά παραδείγματα: παρκάρουμε σε γωνίες καθιστώντας δύσκολη τη στροφή και οδηγούμε στις λεωφορειολωρίδες.

 

Ο Έλληνας έχει τη νοοτροπία «θα πάω στη δουλειά μου με το αυτοκίνητό μου». Όταν αυτό αλλάξει τότε θα αλλάξουν προς το καλύτερο και τα ΜΜΜ.

 

Τροφή για συζήτηση: στην Ιταλία χθες είχανε εθνική απεργία των ΜΜΜ. Στο Μιλάνο συγκεκριμένα, όλα τα ΜΜΜ σταμάτησαν να κυκλοφορούν από τις 9 το πρωί ως τις 3 το μεσημέρι και από τις 6 το απόγευμα ως το τέλος της βάρδιας. Το τι χάος υπήρξε δεν το φαντάζεται κανείς αν δεν το δει. Στην Ελλάδα άραγε θα συνέβαινε το ίδιο; Δε νομίζω. Οι περισσότεροι θα επωφελούνταν της απεργίας (ουάου! Δεν έχει λεωφορεία σήμερα, άδειασε η Κηφισίας και βουρ στη λεωφορειολωρίδα!), κάποιοι δε θα έπαιρναν χαμπάρι και οι μόνοι χαμένοι θα ήταν αυτοί που χρησιμοποιούν ηλεκτρικό και μετρό.

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Εχμ... γκουχ γκουχ... για να ακριβολογούμε, μόνο ο ηλεκτρικός και το μετρό δουλεύουν καλά διότι δεν υπόκεινται σε παράγοντες που θα μπορούσαν να τα καθυστερήσουν (πχ κίνηση στην Κατεχάκη). Αυτό βέβαια σημαίνει ότι τα εν λόγω δύο ΜΜΜ καλύπτουν στην εξωφρενικά καλύτερη των περιπτώσεων το 50% των κατοίκων της Ελλάδας, ήτοι τους κατοίκους των Αθηνών (οπότε για πια χώρα μιλάμε;).

 

Ειδική περίπτωση αποτελεί η δημοτική συγκοινωνία Αμαρουσίου (πόσο τοις εκατό του πληθυσμού να καλύπτει αλήθεια; Εγώ βάζω 5% γιατί το Μαρούσι είναι μεγάλος δήμος - πάλι λοιπόν δεν καλύπτει όλη τη χώρα), η οποία τηρεί γενικά τα δρομολόγιά της στην πλειοψηφία των περιπτώσεων αλλά δυστυχώς εξαρτάται και αυτή αρκετές φορές από την κίνηση στην Κηφισίας ώστε να περάσει πχ από το Πολύδροσο στο κέντρο του Αμαρουσίου. Το μόνο καλό είναι ότι η επιβίβαση στα λεωφορεία αυτά είναι δωρεάν οπότε ίσως να μην μπορούν τελικά να ληφθούν υπ' όψιν στην κουβέντα αυτή.

 

Και τα αστικά λεωφορία μια χαρά δουλεύουν πλέον. Και στην ώρα τους είναι, και τακτικά δρομολόγια έχουν. Και το φαινόμενο "κίνηση" δεν είναι μόνο ελληνικό. Πάρε ένα κόκκινο λεωφορίο στο Λονδίνο από την Oxford Street που είναι μόνιμα πηγμένη στην κίνηση και θα δεις τα ίδια πράγματα.

 

Ο Έλληνας έχει τη νοοτροπία «θα πάω στη δουλειά μου με το αυτοκίνητό μου». Όταν αυτό αλλάξει τότε θα αλλάξουν προς το καλύτερο και τα ΜΜΜ.

Προφανώς οι έλληνες που υποστηρίζουν την "κίνηση" του ticket-passing ακολουθούν τη νοοτροπίας του αυτοκινήτου. Απλά τους αρέσει να μετακινούνται τσάμπα....

 

Τροφή για συζήτηση: στην Ιταλία χθες είχανε εθνική απεργία των ΜΜΜ. Στο Μιλάνο συγκεκριμένα, όλα τα ΜΜΜ σταμάτησαν να κυκλοφορούν από τις 9 το πρωί ως τις 3 το μεσημέρι και από τις 6 το απόγευμα ως το τέλος της βάρδιας. Το τι χάος υπήρξε δεν το φαντάζεται κανείς αν δεν το δει. Στην Ελλάδα άραγε θα συνέβαινε το ίδιο; Δε νομίζω. Οι περισσότεροι θα επωφελούνταν της απεργίας (ουάου! Δεν έχει λεωφορεία σήμερα, άδειασε η Κηφισίας και βουρ στη λεωφορειολωρίδα!), κάποιοι δε θα έπαιρναν χαμπάρι και οι μόνοι χαμένοι θα ήταν αυτοί που χρησιμοποιούν ηλεκτρικό και μετρό.

 

Έχεις ΔΕΙ ποτέ την κίνηση στους μεγάλους δρόμους όταν δεν δουλεύουν συγκοινωνίες; Οι μεγάλες αρτηρίες (Συγγρού/Κηφισίας κλπ) απλά ΔΕΝ κουνιούνται...

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Την είδαμε όλοι επαναστάτες Che GUevara...free transportation και έτσι...

 

Κλασσική ηλίθια νεοελληνική συμπεριφορά.

 

Μία από τις ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ υπηρεσσίες που δουλεύουν καλά στην χώρα μας είναι τα ΜΜΜ, και εμείς δεν θέλουμε να πληρώσουμε για να τα χρησιμοποιήσουμε...πόσο ζώα είμαστε ρε γμτ...

Πες τα χρυσόστομε. Έλεος, τι άλλο θα ακούσουμε σε αυτή τη χώρα. Από τη μία υιοθετείς κάθε ξενόφερτη χιπικο-αναρχοαυτότομη ιδεολογία, κι απ' την άλλη να παρακαλάς βουλευτές και υπουργούς για ένα ρουσφέτι να σε βολέψουν σε καμιά θεσούλα στο δημόσιο. Έ,ρε αθάνατε νεοέλληνα... :down:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Υπάρχει και μια αλλη παράμετρος.... ο εγωισμός.

Γιατί φίλε μου εγώ να πληρώσω το εισητήριο μου κανονικά και ο άλλος που θα του το δώσω/αφήσω να κυκλοφορήσει τζάμπα;τον ξέρω απο χθές; εμένα μου φαίνετε βλακέια!

 

Πάντως συμφωνώ ότι το μετρό και ο ηλεκτρικός είναι πιο... συνεπή. Στα λεωφορεία η κατάσταση παίζει ανάλογα με το πόσο μεγάλη είναι η διαδρομή. Και ένα Hint: στο site του ΟΑΣΑ http://www.oasa.gr υπάρχουν τα δρομολόγια των λεωφορείων και μπορείς να δεις πότε ξεκινούν απο την αφετηρία, οπότε αν η διαδρομή σου δεν έχει πολύ κίνηση και αν είσαι κοντά στην αφετηρία ή στις πρωτες στάσεις μπορείς να γλιτώαεις απο το περίμενε στην στάση! Επειδή κυκλοφορώ κυρίως με ΜΜΜ μπορώ να πω πως στην πλειοψηφία των περιπτώσεων τα λεωφορεία φε΄΄υγουν στην ώρα τους (υπάρχουν και εξαιρέσεις: να κάθετε ο οδηγός και να τρώει σαντουιτσ και να λέει οτι κουράστηκε απο το προηγούμενο δρομολόγιο :( ) Ακόμα υπάρχει ένα εργαλείο που αου λεει πως θα πας που με τα ΜΜΜ.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ΔΕΙ ποτέ την κίνηση στους μεγάλους δρόμους όταν δεν δουλεύουν συγκοινωνίες; Οι μεγάλες αρτηρίες (Συγγρού/Κηφισίας κλπ) απλά ΔΕΝ κουνιούνται...

 

Μα αγαπητέ μου, κι εγώ κάτοικος Αθηνών είμαι, όχι του Άρη. Η κίνηση που λες υπάρχει πάντα, με αστικές συγκοινωνίες ή χωρίς. Στο παράδειγμα της Ιταλίας αναφερόμουν στον κόσμο που περίμενε στις στάσεις μήπως και περάσει κάποιο λεωφορείο, τραμ, τρένο ή μετρό. Ειδικά για το Μιλάνο, ενώ πάρθηκαν μέτρα για την διευκόλυνση των κατοίκων (επέτρεψαν την κίνηση όλων των ταξί, ακόμα και όσων δεν ήταν η σειρά τους να είναι στους δρόμους, και επέτρεψαν την είσοδο στο κέντρο όλων των οχημάτων χωρίς τη χρήση Ecopass), η κίνηση δεν ήταν σε καμία περίπτωση αυξημένη.

 

Θέλω να καταλήξω λοιπόν ότι σε μια χώρα που τα ΜΜΜ είναι οργανωμένα όπως πρέπει, οι κάτοικοι εξαρτώνται από αυτά (και σε τυχόν απεργίες οι πόλεις σχεδόν παραλύουν) ενώ στην Ελλάδα τα ΜΜΜ δεν είναι οργανωμένα με αποτέλεσμα όλο και λιγότεροι κάτοικοι να εξαρτώνται από αυτά, γεγονός που γίνεται πιο αισθητό από τη νοοτροπία των Ελλήνων «και στο περίπτερο με την κούρσα μου».

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να καταλήξω λοιπόν ότι σε μια χώρα που τα ΜΜΜ είναι οργανωμένα όπως πρέπει, οι κάτοικοι εξαρτώνται από αυτά (και σε τυχόν απεργίες οι πόλεις σχεδόν παραλύουν) ενώ στην Ελλάδα τα ΜΜΜ δεν είναι οργανωμένα με αποτέλεσμα όλο και λιγότεροι κάτοικοι να εξαρτώνται από αυτά, γεγονός που γίνεται πιο αισθητό από τη νοοτροπία των Ελλήνων «και στο περίπτερο με την κούρσα μου».

 

Τότε απλά έχουμε διαφορετικές απόψεις. Εγώ θεωρώ την οργάνωση του δικτύου ΜΜΜ αρκετά έως πολύ καλή, και ο λόγος για τον οποίο δεν τα χρησιμοποιούμε (όσοι δεν τα χρησιμοποιούμε) έχει καθαρά να κάνει με την νεοελληνική μας νοοτροπία

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

shodanjr_gr φιλε ετσι ακριβως οπως τα λες ειναι..Αλλα οταν ατομα εχουνε ιδεες ανουσιες και.. λαικιστικες μην εχοντας ζησει ποτε σε καποια χωρα οπου υπηρξε η.. "λαικη επανασταση" (βλεπε Κουβα που τοσοι πολλοι φορανε πχ μπλουζες της Κουβας η του che θαρρεις και τι το ιδιαιτερο ειναι η Κουβα η θαρρεις και δεν εχουμε δικους μας επαναστατες εμεις σαν χωρα..) και το παιζουνε ιστορια μη σηκωνοντας μυγα στο σπαθι.Και τωρα αφου τα λυσαμε ολα , προχωραμε ακομα πιο μπροστα σαν Εθνος...Δωσε-παρε τα εισιτηρια γιατι ετσι το σιγουρο ειναι οτι θα τα λυσουμε ολα..Αρε shodanjr_gr ειδικα η πρωτη απαντηση σου ηταν πολυ κοντα στα γεγονοτα.
Link to comment
Share on other sites

Εγω απο την πρωτη στιγμη που βγηκαν αυτα τα νεα(αυξημενα στην τιμη) εισιτηρια οταν κατεβω απο τα ΜΜΜ τα αφηνω πανω στα μηχανηματα ακυρωσης!!

 

Σιγα ετσι και αλλιως αυτος που αφηνει στο μηχανημα ή το δινει στον επομενο σημανει πως δεν θα το χρησιμοποιησει αλλο οποτε για πιο λογο να το πεταξεις και να το αχριστευσεις??? Αστο εκει και οποιος το παρει....

 

Καλημέρα! Υπάρχει και μια αλλη παράμετρος.... ο εγωισμός.

Γιατί φίλε μου εγώ να πληρώσω το εισητήριο μου κανονικά και ο άλλος που θα του το δώσω/αφήσω να κυκλοφορήσει τζάμπα;τον ξέρω απο χθές; εμένα μου φαίνετε βλακέια!

 

Αδερφε "με το να παιρνεις γινεσαι και με το να δινεις εισαι" ελεγε ο λαος...καποτε τωρα ελαχιστοι το λενε!!!

 

Αφου λοιπον εβαλες σαν κυρια παραμετρο τον εγωισμο εγω σου βαζω ακομα πιο πανω την ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ των συνανθρωπων που ακομα και σε κεντρικες ΣΤΑΣΕΙΣ λεωφοριων δεν βρισκουν να αγορασουν εισιτηρια. Εμενα τουλαχιστον πολλες φορες μου εχει τυχει να ψαχνω ωρες ολοκληρες για ενα εισιτηριο με αποτελεσμα απο το πολυ ψαξιμο να εχω φτασει στον προορισμο μου με τα ποδια!!!! Γιατι λοιπον να μην δεν βοηθησουμε???

 

Εδω περα μεσα στο λεωφοριο να εισαι και να πεις "Ρε παιδια εχει κανεις ενα εισιτηριο να μου δωσει (και θα του το πληρωσω)?" και ολοι κανουν πως δεν σε ακουν....αστο λοιπον το γ....μενο πανω στο μηχανημα μπας και το βρει κανενας ατυχος!!!:)

 

Κανενα κρατος δεν κλεβεις με το να πλασσαρεις ενα εισιτηριο σε καποιον οταν εσυ δεν το χρειαζεσαι αλλο. Δηλαδη αν χτυπησεις το εισιτηριο και μετα απο 10' κατεβεις απο τη στιγμη που ισχυει για 1++ ωρα γιατι να μην δεν το δωσεις?? Αφου μπορει καποιος να το χρησιμοποιησει μια η αλλη ερχεται!!! :)

 

Και για οσους πιστευουν οτι τα ΜΜΜ περιμενουν την ακυρωση των εισιτηριων για να γινουν τα πραγματα καλυτερα εγω απλα..... σφυριζω αδιαφορα!!!:whistle::whistle:

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ 3 χρόνια τώρα καθημερινά κάποιο από τα ΜΜΜ.

 

Μετρό, Ηλεκτρικό, Λεωφορεία, Τρόλεϊ, Τραμ...

 

Σε μια έρευνα είχα διαβάσει πως το 79% των κατοίκων (αν θυμάμαι καλά το ποσοστό) είναι ευχαριστημένο από τα ΜΜΜ.

 

Ε εγώ αυτό δεν το καταλαβαίνω.

 

Αυτή την περίοδο χρησιμοποιώ συχνά το Α3 και το Β3. Τα Α3 και Β3 είναι δύο μεγάλα λεωφορεία (διπλά δηλαδή). ΚΑΘΕ φορά που περνάνε (που μπορεί να είναι ανα 10 λεπτά ή ανα 20, ή ανα μισή ώρα κανείς δεν ξέρει - και μιλάμε πάντα πως η κίνηση είναι σταθερά η ιδια με μικρές αυξομειώσεις καθημερινά) είναι ΓΕΜΑΤΑ μέχρι αηδίας. Ιδιαίτερα τώρα δε αυτό είναι ακόμα μεγαλύτερο πρόβλημα με τη ζέστη.

 

Αντίθετα, το 057 περνάει 2-3 φορές στο μισάωρο. Σχεδόν πάντα είναι μισοάδειο.

 

Εμένα αυτό δε μου κάνει για καλή οργάνωση, πάντως.

 

Επίσης δε μου κάνει καλή οργάνωση

το γεγονός πως το Τραμ πηγαίνει με ταχύτητα χελώνας που έχει πάρει ηρεμιστικά,

ότι το Μετρό ΔΕΝ ΕΧΕΙ AIR CONDITION (αν είναι δυνατόν!!!!!!!),

ότι πολλοί οδηγοί κάθονται και αράζουν με τους συναδέλφους τους στο πίσω τρόλεϊ κανα μισάωρο,

ότι τα air condition ακόμα και όταν υπάρχουν και δουλεύουν είναι πολύ χαμηλά - και όταν υπάρχουν 1 τρις άτομα μέσα σε ένα λεωφορείο, τι να σου κάνει το ελαφρύ χτύπημα του air condition;

 

 

Άσχετα όλα αυτά με το θέμα των εισιτηρίων, αλλά αναρωτιέμαι πραγματικά αυτό το 79% (έστω 69% ή 59% δε θυμάμαι πόσο ήτανε!) αν έχει χρησιμοποιήσει για πάνω από 3-4 μέρες συνεχόμενες ΜΜΜ.

 

Γιατί και εγώ στις 2 μέρες καπάκι, μια χαρά θα τα έβλεπα.

 

Μετά αρχίζουν τα ωραία!!!

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Αφου λοιπον εβαλες σαν κυρια παραμετρο τον εγωισμο εγω σου βαζω ακομα πιο πανω την ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ των συνανθρωπων που ακομα και σε κεντρικες ΣΤΑΣΕΙΣ λεωφοριων δεν βρισκουν να αγορασουν εισιτηρια. Εμενα τουλαχιστον πολλες φορες μου εχει τυχει να ψαχνω ωρες ολοκληρες για ενα εισιτηριο με αποτελεσμα απο το πολυ ψαξιμο να εχω φτασει στον προορισμο μου με τα ποδια!!!! Γιατι λοιπον να μην δεν βοηθησουμε???

 

Αυτός νομίζεις είναι ο σκοπός του "μέτρου"; Ή το να κινούνται οι τζαμπατζίδες δωρεάν και να μην μπαίνουν λεφτά στα ταμεία των υπηρεσσιών συγκοινωνιών;

 

Εδω περα μεσα στο λεωφοριο να εισαι και να πεις "Ρε παιδια εχει κανεις ενα εισιτηριο να μου δωσει (και θα του το πληρωσω)?" και ολοι κανουν πως δεν σε ακουν....αστο λοιπον το γ....μενο πανω στο μηχανημα μπας και το βρει κανενας ατυχος!!!:)

 

Κανενα κρατος δεν κλεβεις με το να πλασσαρεις ενα εισιτηριο σε καποιον οταν εσυ δεν το χρειαζεσαι αλλο. Δηλαδη αν χτυπησεις το εισιτηριο και μετα απο 10' κατεβεις απο τη στιγμη που ισχυει για 1++ ωρα γιατι να μην δεν το δωσεις?? Αφου μπορει καποιος να το χρησιμοποιησει μια η αλλη ερχεται!!! :)

 

Γιατί καταρχάς το εισιτήριο δεν είνια μεταβιβάσιμο, και κατα δεύτερον γιατί η διάρκεια της μιαμιση ώρας δεν είναι ορισμένη ώστε να μπορούν να το χρησιμοποιούν άνω του ενός άτομα, αλλά για να μπορείς να ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΕΙΣ την διαδρομή σου, ΟΠΟΙΑ και αν είναι αυτή...βάλτε το μυαλό σας να δουλέψει λίγο...αυτή η κίνηση φαίνεται σαν ο εμπνευστής της να είναι παιδάκι 14 χρονών που για πρώτη φορά διάβασε τα "ψιλά γράμματα" στο εισητήριο.

 

Και για οσους πιστευουν οτι τα ΜΜΜ περιμενουν την ακυρωση των εισιτηριων για να γινουν τα πραγματα καλυτερα εγω απλα..... σφυριζω αδιαφορα!!!:whistle::whistle:

 

Ναι έχεις δίκιο, πρέπει να περιμένουν τις απύθμενες επιχορηγήσεις από το κράτος...γιατί άλλη δουλειά δεν έχει η κυβέρνηση από το να συντηρεί τις συγκοινωνίες επειδή οι επιβάτες είναι ΤΣΑΜΠΑΤΖΙΔΕΣ...

 

Το ΜΟΝΟ που θα καταφέρει αυτή η κίνηση (ΑΝ καταφέρει τίποτα) είναι να ανεβάσει τις τιμές για τους νόμιμους επιβάτες...αλλά να μου πεις εσείς δεν νοιάζεστε...τα έχετε "συναιτερικά" τα tickets...

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε DesertSMisSRaiN ... +1000....

Και γω χρησιμοποιώ 10+ χρόνια ΟΛΑ τα ΜΜΜ και έτσι ακριβώς όπως τα λες είναι! Αργούνε τα λεωφορεία , έρχονται και είναι γεμάτα κόσμο σαν σαρδέλες , δεν έχουν κλιματισμό (τα περισσότερα) οπότε ρουφάς και μια καλή δόση μασχαλίλας και ροκφόρ από τους δίπλα ... απορώ πως μερικοί τα βλέπουν όλα ρόδινα και ότι λειτουργούν τέλεια!

Εγώ προσωπικά δίνω το εισιτήριο μου στον επόμενο από τότε που ξεκίνησα να τα χρησιμοποιώ... και θα συνεχίσω να το κάνω! Τσε ζεις , εσύ μας οδηγείς!:happy:

Link to comment
Share on other sites

Τότε απλά έχουμε διαφορετικές απόψεις. Εγώ θεωρώ την οργάνωση του δικτύου ΜΜΜ αρκετά έως πολύ καλή, και ο λόγος για τον οποίο δεν τα χρησιμοποιούμε (όσοι δεν τα χρησιμοποιούμε) έχει καθαρά να κάνει με την νεοελληνική μας νοοτροπία

 

Τα ΜΜΜ της Αθήνας είναι ήδη αξιοπρεπέστατα. Ακόμα και αν κάποιος δεν είναι ικανοποιημένος (γιατί όντως δεν εξυπηρετούνται όλες οι περιοχές εξίσου καλά), είναι βέβαιο ότι αν οι μισοί επιβάτες σταματήσουν να πληρώνουν δεν πρόκειται να βελτιωθούν.

Και κατά την προσωπική μου άποψη τα ΜΜΜ είναι ιδιαιτέρως φθηνά σε σχέση με τις υπηρεσίες που προσφέρουν, ιδίως το Μετρό και ο ΗΣΑΠ.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε DesertSMisSRaiN ... +1000....

Και γω χρησιμοποιώ 10+ χρόνια ΟΛΑ τα ΜΜΜ και έτσι ακριβώς όπως τα λες είναι! Αργούνε τα λεωφορεία , έρχονται και είναι γεμάτα κόσμο σαν σαρδέλες , δεν έχουν κλιματισμό (τα περισσότερα) οπότε ρουφάς και μια καλή δόση μασχαλίλας και ροκφόρ από τους δίπλα ... απορώ πως μερικοί τα βλέπουν όλα ρόδινα και ότι λειτουργούν τέλεια!

Εγώ προσωπικά δίνω το εισιτήριο μου στον επόμενο από τότε που ξεκίνησα να τα χρησιμοποιώ... και θα συνεχίσω να το κάνω! Τσε ζεις , εσύ μας οδηγείς!:happy:

 

Καλά βέβαια, δεν ξέρω αν και αυτό είναι η λύση.

 

(ΥΓ: Πότε τριαντάρησες ρε hasiotis;;; Παει...γέρασες και εσύ! :p)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Αυτός νομίζεις είναι ο σκοπός του "μέτρου"; Ή το να κινούνται οι τζαμπατζίδες δωρεάν και να μην μπαίνουν λεφτά στα ταμεία των υπηρεσσιών συγκοινωνιών;

 

Εγω ξερω πως για 10' λεπτα διαδρομη πληρωνω 0,80€ και για μια διαδρομη 2 ωρων θα πρεπει να πληρωσω 1,60€ γιατι βλεπεις μου εχουν βαλει χρονοχρεωση στην χρηση των ΜΜΜ και αν με πιασει ο ελενχτης στην 1,35h χωρις να εχω χτυπησει δευτερο εισιτηριο θα με βαλει να πληρωσω το x60(ναι το ανεβασαν και το προστιμο απο το x40) της αξιας του. (Το ειδα με τα ματια μου αυτο με εναν που εφτασε στον προορισμο του 5 λεπτα αφου ελειξε το εισιτηριο και ο ελεγκτης του εκοψε προστιμο)

 

Γιατί καταρχάς το εισιτήριο δεν είνια μεταβιβάσιμο, και κατα δεύτερον γιατί η διάρκεια της μιαμιση ώρας δεν είναι ορισμένη ώστε να μπορούν να το χρησιμοποιούν άνω του ενός άτομα, αλλά για να μπορείς να ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΕΙΣ την διαδρομή σου, ΟΠΟΙΑ και αν είναι αυτή...βάλτε το μυαλό σας να δουλέψει λίγο...αυτή η κίνηση φαίνεται σαν ο εμπνευστής της να είναι παιδάκι 14 χρονών που για πρώτη φορά διάβασε τα "ψιλά γράμματα" στο εισητήριο.

 

Τα εισιτηρια δεν ειναι μεταβισβασιμα οταν ειναι ονομαστικα (βλ. πλοια, αεροπλανα). Δεν ειπε κανεις πως με ενα εισιτηριο θα πηγαινουν δυο-δυο, ενας θα πηγαινει απλα θα αλλαζει το προσωπο!!! Καμια παρανομοια ενας βγαινεις, ενας μπαινει και παιρνει την θεση του με το εισιτηριο να ειναι σε ισχυ!!! ;)

 

Ναι έχεις δίκιο, πρέπει να περιμένουν τις απύθμενες επιχορηγήσεις από το κράτος...γιατί άλλη δουλειά δεν έχει η κυβέρνηση από το να συντηρεί τις συγκοινωνίες επειδή οι επιβάτες είναι ΤΣΑΜΠΑΤΖΙΔΕΣ...

 

Το ΜΟΝΟ που θα καταφέρει αυτή η κίνηση (ΑΝ καταφέρει τίποτα) είναι να ανεβάσει τις τιμές για τους νόμιμους επιβάτες...αλλά να μου πεις εσείς δεν νοιάζεστε...τα έχετε "συναιτερικά" τα tickets...

 

Δουλεια της κυβερνησης ειναι να συντηρει οτιδηποτε ανηκει στο δημοσιο και εξυπηρετει τον λαο (χοντρα-χοντρα το λεω). Δεν κανει "ντηλια" με το αν ειστε καλοι πολιτες θα σας φτιαξουμε και τις συγκοινωνιες!!!

 

Η κινηση αυτη δεν ειναι ουτε επαναστατικη ουτε τιποτα....ειναι ακριβως σαν μια αθωα σκεψη ενος μικρου παιδιου που δεν βαζει πανω απο ολα εγωισμους και κερδοσκοπικες ενεργειες. Σκοπος ειναι να βοηθαμε ο ενας τον αλλον τιποτα παραπανω τιποτα λιγοτερο.

 

Βοηθεια προσφαιρουμε!!!:)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Την είδαμε όλοι επαναστάτες Che GUevara...free transportation και έτσι...

 

Κλασσική ηλίθια νεοελληνική συμπεριφορά.

 

Μία από τις ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ υπηρεσσίες που δουλεύουν καλά στην χώρα μας είναι τα ΜΜΜ, και εμείς δεν θέλουμε να πληρώσουμε για να τα χρησιμοποιήσουμε...πόσο ζώα είμαστε ρε γμτ...

σορυ αλλά έχεις δώσει λεφτά για το εισητήριο,οπότε μπορείς να το κάνεις ότι θες,παρτο σαν να το κάνεις δώρο σε κάποιον...;)

 

Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο.

Κλαιγόμαστε ότι κλέβει η κυβέρνηση αλλά εμείς είμαστε 3 φορές χειρότεροι.

Γύφτοι κανονικοί, να κλέψουμε έστω και για 1 ευρώ.

ΕΛΕΟΣ πραγματικά και ντροπή ακόμη και σε αυτόν που το δημοσίευσε.

Εγώ προκαλώ όλους αυτούς που υποστηρίζουν την ιδέα να το επιχειρήσουν και να τους ξαναδώ και αύριο στα ΜΜΕ να κλαίγονται που τα ΜΜΜ έχουν πια χαλάσει και δεν είναι όπως ήταν παλιά.-

Τι να πω, η μόνη λέξη είναι ΕΛΕΟΣ.

Δεν είναι κλέψημο αλλά ανθρώπινο δικαίωμα να δώσεις σε κάποιον το εισητήριο σου.Εφόσων βέβαια είναι ακόμα σε ισχύη όσον αφορά τον χρονικό περιορισμό!

 

Καλημέρα! Υπάρχει και μια αλλη παράμετρος.... ο εγωισμός.

Γιατί φίλε μου εγώ να πληρώσω το εισητήριο μου κανονικά και ο άλλος που θα του το δώσω/αφήσω να κυκλοφορήσει τζάμπα;τον ξέρω απο χθές; εμένα μου φαίνετε βλακέια!

 

Πάντως συμφωνώ ότι το μετρό και ο ηλεκτρικός είναι πιο... συνεπή. Στα λεωφορεία η κατάσταση παίζει ανάλογα με το πόσο μεγάλη είναι η διαδρομή. Και ένα Hint: στο site του ΟΑΣΑ http://www.oasa.gr υπάρχουν τα δρομολόγια των λεωφορείων και μπορείς να δεις πότε ξεκινούν απο την αφετηρία, οπότε αν η διαδρομή σου δεν έχει πολύ κίνηση και αν είσαι κοντά στην αφετηρία ή στις πρωτες στάσεις μπορείς να γλιτώαεις απο το περίμενε στην στάση! Επειδή κυκλοφορώ κυρίως με ΜΜΜ μπορώ να πω πως στην πλειοψηφία των περιπτώσεων τα λεωφορεία φε΄΄υγουν στην ώρα τους (υπάρχουν και εξαιρέσεις: να κάθετε ο οδηγός και να τρώει σαντουιτσ και να λέει οτι κουράστηκε απο το προηγούμενο δρομολόγιο :( ) Ακόμα υπάρχει ένα εργαλείο που αου λεει πως θα πας που με τα ΜΜΜ.

Εδώ όμως λέμε πως να γίνουμε καλοί άνθρωποι όχι εγωιστες...;)Του άλλου μπορεί να μη του περισεύουν τα λεφτά,άλλου πάλι να του δωθει το παράδειγμα ώστε άλλη στιγμή που θα το έχει αγοράσει αυτός το εισητήριο να το δώσει σε κάποιον που το έχει ανάγκη...
Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

Εγω ξερω πως για 10' λεπτα διαδρομη πληρωνω 0,80€ και για μια διαδρομη 2 ωρων θα πρεπει να πληρωσω 1,60€ γιατι βλεπεις μου εχουν βαλει χρονοχρεωση στην χρηση των ΜΜΜ και αν με πιασει ο ελενχτης στην 1,35h χωρις να εχω χτυπησει δευτερο εισιτηριο θα με βαλει να πληρωσω το x60(ναι το ανεβασαν και το προστιμο απο το x40) της αξιας του. (Το ειδα με τα ματια μου αυτο με εναν που εφτασε στον προορισμο του 5 λεπτα αφου ελειξε το εισιτηριο και ο ελεγκτης του εκοψε προστιμο)

 

Είμαι σχεδόν σίγουρος πως αν στο τελευταίο μέσο μπεις μέσα στα πλαίσια του 1,5-ώρου μπορείς να ξαναχτυπήσεις το εισιτήριο (για να δείξεις τι ώρα μπήκες στο τελευταίο λεωφορείο π.χ.) και ισχύει μέχρι να κατέβεις από αυτό.

 

Αλλά πέρα από αυτό, πριν καθιερώσουν το ενιαίο εισιτήριο θα έπρεπε να χτυπάς ξεχωριστό εισιτήριο για κάθε μέσο που άλλαζες, δεν νομίζω ότι ήταν φθηνότερο αυτό. Από 1η Μαΐου που άλλαξαν τα εισιτήρια, αυτοί που κυρίως ζημιώθηκαν είναι όσοι χρησιμοποιούσαν μόνο 1 λεωφορείο για να πάνε στον προορισμό τους (πληρώνοντας 45 ή 50 λεπτά, δε θυμάμαι πόσο ήταν το ολόκληρο) ενώ τώρα πήγε 1 ευρώ αναγκαστικά παίρνοντας ενιαίο. Τελοσπάντων, γενικά το όλο μέτρο προωθεί τη χρήση καρτών απεριορίστων διαδρομών, είναι η καλύτερη λύση για κάποιον που κάνει αρκετά δρομολόγια.

 

Η κινηση αυτη δεν ειναι ουτε επαναστατικη ουτε τιποτα....ειναι ακριβως σαν μια αθωα σκεψη ενος μικρου παιδιου που δεν βαζει πανω απο ολα εγωισμους και κερδοσκοπικες ενεργειες. Σκοπος ειναι να βοηθαμε ο ενας τον αλλον τιποτα παραπανω τιποτα λιγοτερο.

 

Βοηθεια προσφαιρουμε!!!:)

 

Εδώ προσωπικά θα διαφωνήσω, μόνο σαν αθώα σκέψη μικρού παιδιού δε μου φαίνεται... Πιο πολύ σαν σκέψη κλασικού έλληνα που πάει να γλιτώσει λεφτά με οποιοδήποτε τρόπο, έντιμο ή μη. Και δεν το λέω επικριτικά, αλλά έτσι το βλέπω.

And now all I do is sit in my darkened room

And on occasion break my silence to howl at the moon

To curse every nerve and neuron in my brain

That won't stop the pain I'm feeling

And let me stop thinking...

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξερω πως για 10' λεπτα διαδρομη πληρωνω 0,80€ και για μια διαδρομη 2 ωρων θα πρεπει να πληρωσω 1,60€ γιατι βλεπεις μου εχουν βαλει χρονοχρεωση στην χρηση των ΜΜΜ και αν με πιασει ο ελενχτης στην 1,35h χωρις να εχω χτυπησει δευτερο εισιτηριο θα με βαλει να πληρωσω το x60(ναι το ανεβασαν και το προστιμο απο το x40) της αξιας του. (Το ειδα με τα ματια μου αυτο με εναν που εφτασε στον προορισμο του 5 λεπτα αφου ελειξε το εισιτηριο και ο ελεγκτης του εκοψε προστιμο)

 

Και το πρόβλημα που είναι; ΑΥΤΟΙ είναι οι όροι της υπηρεσσίας, τους γνωρίζεις από πριν, αν δεν σου αρέσουν τότε ΜΗΝ ΤΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ. Και 1.60 ευρώ για διαδρομές διάρκειας 3 ωρών συνολικά είναι ΛΙΓΟ, κάνε μία βόλτα έξω να δεις πόσο έχουν τα unified εισητήρια. Και τέλος, το εισητήριο ισχύει μέχρι να ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΕΙΣ την διαδρομή σου. Αν στη μία ώρα και 29 λεπτά μπεις στο tram και ξανά χτυπήσεις το εισητήριο, αυτό θα ισχύσει μέχρι να κατέβεις από το tram, και αυτό προκύπτει από εδώ:

http://www.oasa.gr/pdf/tickets.pdf

 

 

Τα εισιτηρια δεν ειναι μεταβισβασιμα οταν ειναι ονομαστικα (βλ. πλοια, αεροπλανα). Δεν ειπε κανεις πως με ενα εισιτηριο θα πηγαινουν δυο-δυο, ενας θα πηγαινει απλα θα αλλαζει το προσωπο!!! Καμια παρανομοια ενας βγαινεις, ενας μπαινει και παιρνει την θεση του με το εισιτηριο να ειναι σε ισχυ!!! ;)

Πόσο λογικό σου φαίνεται αυτό;

 

 

Η κινηση αυτη δεν ειναι ουτε επαναστατικη ουτε τιποτα....ειναι ακριβως σαν μια αθωα σκεψη ενος μικρου παιδιου που δεν βαζει πανω απο ολα εγωισμους και κερδοσκοπικες ενεργειες. Σκοπος ειναι να βοηθαμε ο ενας τον αλλον τιποτα παραπανω τιποτα λιγοτερο.

 

Βοηθεια προσφαιρουμε!!!:)

 

Παρανομείτε! Παρανομείτε και θίγετε τους υπόλοιπους οι οποίοι θα πληρώσουν τα σπασμένα...και το ότι δεν είναι "επαναστατική" κίνηση πες το στους τύπους που έφτιαξαν το http://ataktoi-epibates.blogspot.com/ που διαβάζει σαν μανιφέστο οργάνωσης...

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

@shodanjr_gr

υπερβάλεις λίγο!Παρανομία δεν υπάρχει πουθενά...Όσο για επαναστατική ναι είναι αλλά γιατί δε το είχαν σκεφτεί οργανομένα κάποιοι μέχρι τώρα;)Αλλιώς δεν είναι τόσο επαναστατικο....

Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

Η κινηση αυτη δεν ειναι ουτε επαναστατικη ουτε τιποτα....ειναι ακριβως σαν μια αθωα σκεψη ενος μικρου παιδιου που δεν βαζει πανω απο ολα εγωισμους και κερδοσκοπικες ενεργειες. Σκοπος ειναι να βοηθαμε ο ενας τον αλλον τιποτα παραπανω τιποτα λιγοτερο.

 

Βοηθεια προσφαιρουμε!!!:)

 

Βοήθεια;; :lol:

 

Βοήθεια θα προσφέρατε αν για μια βδομάδα σταματούσαν όλοι να χρησιμοποιούν τις συγκοινωνίες, για να πιάσουν το μήνυμα οι υπεύθυνοι και να αναθεωρήσουν κάποιες πάγιες τακτικές τους.

 

Το να δίνεις το εισιτήριο σου όμως σε κάποιον άλλο (το οποίο δεν είναι για να το χρησιμοποιήσουν 20 άτομα αλλά ένα!), εμένα ή τον άλλο που έχουμε πληρώσει το εισιτήριο όχι μόνο δε μας βοηθά αλλά κάνει και πολύ αμφίβολο το μέλλον των τιμών των εισιτηρίων.

 

Τα ΜΜΜ θέλουν κάποια κέρδη.

Αν εσύ και όποιος άλλος το κάνει, παίρνετε 1 εισητίριο για (π.χ.) 2-3 άτομα, με αποτέλεσμα να μειωθεί το κέρδος το οποίο θα προερχόταν από αυτό τον τρόπο που είναι και ο πιο φυσιολογικός, για μάντεψε πως θα βγάλουν τα...σπασμένα!! ;)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

@DesertSMisSRaiN

Ναι αλλά επειδή αυτό που ζητάς δηλ να μη χρησιμοποιήσουμε ΜΜΜ για μια βδομάδα είναι αδύνατο για πολλούς...είναι καλή και αυτή η κίνηση!;)

Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...