Jump to content

Sony PlayStation 3


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σ'αυτό το topic μπορείτε να συζητάτε για οτιδήποτε αφορά τη νέα παιχνιδομηχανή της Sony, το Playstation 3.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ξερουμε οτι θα βγει περιπου την ανοιξη,τιμουλα ξερει κανεις;
Link to comment
Share on other sites

Xe xe auto pou kseroume prws to parwn einai oti 8a einai h dynatoterh konsola,auto emena mou arkei ;)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Xe xe auto pou kseroume prws to parwn einai oti 8a einai h dynatoterh konsola,auto emena mou arkei ;)

Στο review του ελληνικου Gamepro ειπαν οτι δεν εμειναν πολυ ικανοποιημενοι απο τα real παιχνιδια του ps3 σε σχεση με του 360 στην Ε3?

 

Τελικα ποια απο τις δυο κονσολες εχει την δυνατοτερη καρτα γραφικων?....αληθευει οτι του ps3 ακομα την βελτοιωνουν?

 

Αληθευει οτι ο επεξεργαστης του 360 αν οχι ισαξιος ειναι καλυτερος του cell αν και για τον δευτερο δεν γνωριζουμε το πως δουλευει οποτε δεν εχουμε καποιο μετρο συγκρισης?

Link to comment
Share on other sites

xaxaxa αυτές τι fifes λένε τα ελληνικά περιοδικά?εδώ όλο το net έχει βουίξει για το ps3 έλεος..... από τα games του x-box δεν έμεινε κανένας ευχαριστημένος xexe,ούτε από τα γραφικά αλλα κυρίως από το χαμηλό frame rate που έχουν,για κανε ένα search στα gaming sites στο net και μου λες μετά,αυτά λένε η @@res εδώ?Μα τι έγινε...αρχίσανε να πέφτουν τα φράγκα? :down:θα στο θέσω αλλιώς,αληθεύει ότι η MS τα έχει βρει σκούρα,και άρχισε την παραπληροφόρηση,όταν είδε ότι το μηχάνημα τις δεν είναι ισάααξιοοο..αληθεύειει αληθεύειειει πες μου βρε :lol: .Περιμένετε λιγάκι και θα σκάση το κανόνι από την sony λίγο πριν βγει το x-box στην αγορά.

 

Λοιπών θα σας δώσω μερικά links από games σε early stages of developement.

 

Fatal inertia: ftp://ftp.futurenet.co.uk/pub/cvg/Fatal_Inertia_PS3_KOEI.wmv

 

Motostorm: http://media.ps3.ign.com/media/748/748488/vids_1.html

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Παντως εμενα αυτο που με προτρεπει στην αγορα PS3 αντι καποιας αλλης παιχνιδομηχανης ειναι οι δυνατοτητες του...

Και μονο που σκεφτομαι οτι θα παιρνει δισκακια με χωρο ~25GB τρελαινομαι...

Φανταζομαι παιχνιδαρες που θα φτιαχτουνε....

Link to comment
Share on other sites

Σε καμια περιπτωση δε μπορει να συγκριθει το PS3 με το Xbox360. Το PS3 ειναι καθαρα ανωτερο το μονο που με προβληματιζει ειναι η τιμη αν ειναι παντως μεχρι 450 ευρω πιστευω οτι τα αξοιζει τα λεφτα του χαλάρα.
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις, το PS2 οταν βγηκε αν θυμαμαι καλα ειχε 180000 δρχ. ...

Ε φαντασου αυτο ειναι και PS3...

Εγω πιστευω πανω απο 500 θα εχει...

Περιπου 500-600...

Ετσι πιστευω εγω,Αλλα δεν το ΕΛΠΙΖΩ.....

 

;)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις, το PS2 οταν βγηκε αν θυμαμαι καλα ειχε 180000 δρχ. ...

Ε φαντασου αυτο ειναι και PS3...

Εγω πιστευω πανω απο 500 θα εχει...

Περιπου 500-600...

Ετσι πιστευω εγω,Αλλα δεν το ΕΛΠΙΖΩ.....

 

;)

to ps2 otan bgike ekane 250.0000 :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το ΜΟΝΑΔΙΚΟ "ελάτωμα" που θα έχει το PS3, και ίσως και το 360, έίναι το ότι επειδή θα υποστηρίζουν HIGH DEFINITION σήμα, θα βγουν κάποιοι από τους πιο καλούς τίττλους των μηχανημάτων αυτών, που θα παίζουν ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ σε τηλεοράσεις υψηλής ευκρίνειας!! Επίσης, τα παιχνίδια που θα παίζουν και σε high και σε standard ευκρίνεια, θα έχουν πολύ χειρότερα γραφικά στην κανονική από ότι στην υψηλή, αφού θα έχουν δουλευτεί εξαρχής για high definition.Σημειωτέον ότι αυτή τη στιγμή η φθηνότερη τηλεόραση υψηλής ευκρίνειας, κοστίζει 4 με 4,5 χιλιάδες ευρώ.......

Θα συμβεί όπως και με τα παιχνίδια για PS2 που ενώ στην αρχή δούλευαν και με απλό χειριστήριο, στη συνέχεια απαιτούσαν μόνο αναλογικούς μοχλούς για να παίξουν!!

:) TECHNOMANIAC :)
Link to comment
Share on other sites

χέιε φυσικά και όχι,αυτό που λες δεν έχει καμια βάση,θα είναι ακριβώς όπως και στα pc στην μικρότερη ανάλυση είναι και χειρότερα φυσικό δεν είναι?Δεν έχει να κάνει ότι και καλά έχουν δουλευτή σε HD.Εξ αλλου μπορούμε να το συνδέσουμε και σε pc οθόνη και θα βλέπουμε άνετα HD ;)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Δεν τίθεται τέτοιο θέμα... και οι δύο κονσόλες θα μπορούν να κάνουν upscale και downscale το σήμα ώστε να "χωράει" στην ανάλυση της TV στην οποία θα χρησιμοποιείται.

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εννοούσα, αλλά δεν μπορούσα να θυμηθώ ακριβώς τους όρους ! Μου είπε γνωστός μου που κάνει ταξίδια στην Ιαπωνία και ασχολείται με τεχνολογία, ότι όταν η κονσόλα θα κάνει downscale το σήμα από hd σε standard definition, θα χαλάνε κατά πολύ τα γραφικά, ή θα μπάινουν μπάρες στα πλάγια της εικόνας, που σημαίνει ότι για να την κάνουμε να πιάσει όλη την οθόνη, θα πρέπει να τη ζουμάρουμε με αποτέλεσμα να διογκώνονται τα pixels και να χαλάει το τελικό αποτέλεσμα. Τώρα το κατά πόσο θα βελτιωθεί αυτό μέχρι την τελική κυκλοφορία της κονσόλας δεν το ξέρω. Πάντως πιστέυω ότι είναι προοπτική των εταιριών για να προωθήσουν τις HD τηλεοράσεις!

Για να μην αναφέρω ότι κάποια παιχνίδια δεύτερης γενιάς, πολύ γνωστών κατασκευαστών που θα κυκλοφορήσουν για την κονσόλα θα λειτουργούν αποκλειστικά σε High Definition Mode. (Θα το γράφουν επάνω στο κουτί τους ) !!

:) TECHNOMANIAC :)
Link to comment
Share on other sites

Οταν γινεται το παιχνιδι downscaling,τοτε αλλαζει η αναλυση κ φορτωνει νεα μηχανη γραφικων για την χαμηλη αναλυση.Ειναι σαν να αλλαζεις την αναλυση στο παιχνιδι στο pc.

 

To οτι θα υπαρχει διαφορα στα γραφικα σε HDTV ή απλη ειναι σιγουρο,επειδη η αναλυση θα ειναι διαφορετικη.Το μονο θετικο στο downscaling ειναι οτι θα υπαρχει πολυ καλο frame rate.Το pc monitor ειναι μια πολυ καλη οικονομικη λυση για hdtv

The Future Belongs To The Brave
Link to comment
Share on other sites

Αυτό εννοούσα, αλλά δεν μπορούσα να θυμηθώ ακριβώς τους όρους ! Μου είπε γνωστός μου που κάνει ταξίδια στην Ιαπωνία και ασχολείται με τεχνολογία, ότι όταν η κονσόλα θα κάνει downscale το σήμα από hd σε standard definition, θα χαλάνε κατά πολύ τα γραφικά, ή θα μπάινουν μπάρες στα πλάγια της εικόνας, που σημαίνει ότι για να την κάνουμε να πιάσει όλη την οθόνη, θα πρέπει να τη ζουμάρουμε με αποτέλεσμα να διογκώνονται τα pixels και να χαλάει το τελικό αποτέλεσμα. Τώρα το κατά πόσο θα βελτιωθεί αυτό μέχρι την τελική κυκλοφορία της κονσόλας δεν το ξέρω. Πάντως πιστέυω ότι είναι προοπτική των εταιριών για να προωθήσουν τις HD τηλεοράσεις!

Για να μην αναφέρω ότι κάποια παιχνίδια δεύτερης γενιάς, πολύ γνωστών κατασκευαστών που θα κυκλοφορήσουν για την κονσόλα θα λειτουργούν αποκλειστικά σε High Definition Mode. (Θα το γράφουν επάνω στο κουτί τους ) !!

Aυτά όλα, ειδικά το τελευταίο, πού τα διάβασες; Είναι 100% ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΜΕΝΟ ότι ΟΛΑ τα παιχνίδια των Xbox 360 & PS3 θα είναι πλήρως συμβατά με τις παραδοσιακές τηλεοράσεις και δεν θα γίνεται ΚΑΝΕΝΑ απολύτως "κόλπο" ώστε τα γραφικά να μην είναι επίτηδες καλά παρά μόνο στις HD TVs. Για τον απλούστατο λόγο ότι κάτι τέτοιο είναι παράλογο από οικονομική άποψη.

Τώρα φυσικό είναι στις HD τηλεοράσεις λόγω υψηλότερης ανάλυσης το αποτέλεσμα να είναι πολύ ομορφότερο από ότι σε αυτές που έχουμε προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

Το ΜΟΝΑΔΙΚΟ "ελάτωμα" που θα έχει το PS3, και ίσως και το 360, έίναι το ότι επειδή θα υποστηρίζουν HIGH DEFINITION σήμα, θα βγουν κάποιοι από τους πιο καλούς τίττλους των μηχανημάτων αυτών, που θα παίζουν ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ σε τηλεοράσεις υψηλής ευκρίνειας!! Επίσης, τα παιχνίδια που θα παίζουν και σε high και σε standard ευκρίνεια, θα έχουν πολύ χειρότερα γραφικά στην κανονική από ότι στην υψηλή, αφού θα έχουν δουλευτεί εξαρχής για high definition.Σημειωτέον ότι αυτή τη στιγμή η φθηνότερη τηλεόραση υψηλής ευκρίνειας, κοστίζει 4 με 4,5 χιλιάδες ευρώ.......

 

Τι λες τώρα; :wacko:

 

1. Κανένας τίτλος για Xbox 360 ή PS3 δε θα βγει με υποστήριξη μόνο HD σήματος.

2. Με upscale λογικό να χάνεις σε ποιότητα (κλασικό παράδειγμα τα συμβατικά τηλεοπτικά προγράμματα σε HDTVs), με downscale όμως πώς;!; Πάρε μια εικόνα στο PC σου ανάλυσης 640x480 και κάνε την resize σε 1024x768. Χάνεις σε ποιότητα. Κάνε μετά resize μια άλλη ανάλυσης 1024x768 σε 640x480. Χάνεις ίσως λίγο σε λεπτομέρεια, αλλά όχι αισθητά σε ποιότητα.

3. Αυτό που λες για τις μαύρες μπάρες είναι θέμα aspect ratio (4:3, 16:9) κι όχι HD ανάλυσης.

4. Τηλεοράσεις HD (π.χ. LCD@720p) μέχρι 26" και μάλιστα άκρως αξιόλογες, βρίσκεις (ακόμα και στην Ελλάδα) άνετα κάτω από 1000 ευρώ. Η Samsung επίσης έχει κυκλοφορήσει μια CRT 32" νέας γενιάς που υποστηρίζει φυσικό 1080i και η τιμή της είναι γύρω στα 900 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι το καλοκαιρι που θα βγει το PS3, δεν θα εχουνε πεσει αισθητα οι τιμες των HDTV?

 

Ήδη έχουν πέσει αρκετά τους τελευταίους μήνες και το 2006 αναμένονται ακόμα μεγαλύτερες πτώσεις. Μην ξεχνάμε και τα νέα formats DVD που βρίσκονται προ των πυλών και θα καθιερώσουν τις HDTV. ;) Ακόμα η ΝΕΤ πολύ σύντομα θα αρχίσει να εκπέμπει πιλοτικά και σε HD (μπορεί να έχει αρχίσει ήδη).

 

Το PS3 φοβάμαι ότι στην Ελλάδα θα το δούμε αρχές 2007 ή Χριστούγεννα 2006 στην καλύτερη. :(

Link to comment
Share on other sites

Εξ αλλου μπορούμε να το συνδέσουμε και σε pc οθόνη και θα βλέπουμε άνετα HD ;)

 

Πως μπορούμε να συνδέσουμε κονσόλα σε οθόνη pc και να έχουμε καλή ποιότητα? Έχω δοκιμάσει ps2 σε κάρτα τηλεόρασης και η πόιότητα με απογοήτευσε, πολύ χειρότερα από την τηλέοραση.

..κάτι μαγικό!
Link to comment
Share on other sites

Όντως και εμένα μου κάνει εντύπωση το πως μια οθόνη pc θα καταφέρει να προσομιώσει μια HD τηλεόραση. Πάντως αρέσει πολυ η ιδέα του HD σήματος και δεν είμαι κατά των τηλεοράσεων αυτών. Όμως επειδή στην Ελλάδα σε θέματα τεχνολογίας και Internet είμαστε 100 χρόνια πίσω, τα Ελληνικά κανάλια θα αργήσουν αρκετά να χρησιμοποιούν ευρέως το HD σήμα μετάδοσης (εδώ καλά καλά ακόμα παλεύουμε για να έχουμε ψηφιακή καλωδιακή τηλεόραση). Οπότε όποιος πάρει HD τηλεόραση, τουλάχιστον για τα επόμενα 2 χρόνια, θα αρκεστεί μόνο στο να βλέπει DVD και να παίζει με HD κονσόλες, αφού στο τηλεοπτικό σήμα θα έχει σαφώς μια υποβάθμιση ποιότητας. Για να μην αναφέρω όσους έχουν αγοράσει ήδη τηλεοράσεις μεγάλου μεγέθους τώρα τελευταία, οπότε δε θα τις αλλάξουν αν δεν περάσει μια πενταετία τουλάχιστον!
:) TECHNOMANIAC :)
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορούμε να συνδέσουμε κονσόλα σε οθόνη pc και να έχουμε καλή ποιότητα? Έχω δοκιμάσει ps2 σε κάρτα τηλεόρασης και η πόιότητα με απογοήτευσε, πολύ χειρότερα από την τηλέοραση.

 

Δεν πρέπει να το κάνεις μέσω TV Tuner γιατί τότε λαμβάνεις σήμα ανάλυσης standar definition, σαν να βλέπεις TV δηλαδή. Βάλε και το γεγονός ότι το σήμα "μεγενθύνεται" όταν το βλέπεις fullscreen στην οθόνη σου και καταλαβαίνεις γιατί γίνεται αυτό το χάλι :Ρ

 

Χρειάζεσαι VGA Cable για να κάνεις την δουλειά σωστά... (δεν ξέρω αν υπάρχει για τα PS2 και ΧΒΟΧ...μόνο το dreamcast θυμάμαι ότι είχε σίγουρα...).

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεσαι VGA Cable για να κάνεις την δουλειά σωστά... (δεν ξέρω αν υπάρχει για τα PS2 και ΧΒΟΧ...μόνο το dreamcast θυμάμαι ότι είχε σίγουρα...).

 

Thanks shodan, θα το ψάξω (ειδικά για xbox που με ενδιαφέρει και πιο πολύ). Πάντως ό,τι και να γίνει πρέπει πάρω ή καινούργια tv ή καινούργιο monitor, με τα 14αρια δεν γίνεται δουλειά... :)

..κάτι μαγικό!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...