Jump to content

Όργανα γυμναστικής - Γυμναστική κατ'οίκον


paschalia
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά τι να προσέξω στην αγορά ενός διαδρόμου? Πόσα λεφτά περίπου κάνει? Είδα απο 500 εως.....!!!!!! Βοηθείστε λίγο αν γίνεται

Μπες στο http://x-tremestores.gr/gym-equipment/indexmain.htm και κάνε download το έντυπο "επιλέγοντας διάδρομο γυμναστικής". Πιστευω ότι θα σε βοηθήσει.;)

:X
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 75
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βοηθάει αλλά δεν λέει ας πούμε τι σημασία έχουν ίπποι, δλδ πόσους χρειάζομαι εγώ? Άσε που οι τιμές που έχει είναι υπερβολικές. Βρήκα από μια πρόχειρη αναζήτηση με τις ανάλογες προδιαγραφές αρκετά φθηνότερα μηχανήματα. (900-1000 ευρώ.)Υπάρχουν μάρκες που διακρίνονται?
Link to comment
Share on other sites

Βοηθάει αλλά δεν λέει ας πούμε τι σημασία έχουν ίπποι, δλδ πόσους χρειάζομαι εγώ? Άσε που οι τιμές που έχει είναι υπερβολικές. Βρήκα από μια πρόχειρη αναζήτηση με τις ανάλογες προδιαγραφές αρκετά φθηνότερα μηχανήματα. (900-1000 ευρώ.)Υπάρχουν μάρκες που διακρίνονται?

Η Kettler ξέρω ότι είναι πολύ καλή εταιρία

Το ζουμί: η ισχύς πηγαίνει συνήθως ανάλογα με τα κιλά που μπορεί να «σηκώσει» ένας διάδρομος οπότε πρέπει να προσέξεις το συγκεκριμένο κομμάτι καθώς και το μέγεθος του ιμάντα (μην είναι στενός και δεν μπορείς να τρέξεις).

Επίσης σημαντικό είναι η εγγύηση και να δεις εάν υπάρχει αντιπρόσωπος για το service και να είναι κοντά σου.

Όσο για τις τιμές πάνε ανάλογα με τα παραπάνω στοιχεία.

Αυτά από εμένα ελπίζω να σε βοήθησα.:)

:X
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Θέλω να πάρω έναν ηλεκτρικό διάδρομο γυμναστικής για το σπίτι που να αναδιπλώνει, να είναι 1,7hp και να δέχεται μέχρι 115 kgr.

 

Σε ποια εταιρεία να κοιτάξω?

 

Ποιος είναι πιο οικονομικός (γύρω στα 500-800 ευρώ)?

 

Ποιος είναι πιο καλός?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Να περιμένεις συμβουλή της καρδούλας! :)

 

Πάντως με τόσα γιούρα παίρνεις έναν αντίκραδα.. Διάδρομο αρκετά καλό

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Να περιμένεις συμβουλή της καρδούλας! :)

 

Με φώναξε κανείς;:p

Καταρχήν υπάρχουν διάδρομοι για όλα τα βαλάντια.

Όσο αναφορά για οικιακούς, με 1000 ευρώ πιστεύω πως θα καλυφθείς μια χαρά!

Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι να είναι έμπιστης εταιρείας (δηλαδή εταιρεία που να έχει εμπειρία σε όργανα γυμναστικής). Ένας διάδρομος 1.75-2 ίππων είναι αρκετά δυνατός, επίσης να δώσεις σημασία στο όριο των κιλών που μπορεί να "σηκώσει". (πχ μην είναι ο άλλος 120 κιλά και ο διάδρομος "σηκώνει" 100)Επίσης να είναι αντικραδασμικός. Υπάρχουν πολλά έξτρα που μπορεί να έχει πχ να μετράει παλμούς καρδιάς κλπ κλπ.

 

Δεν θα σου προτείνω συγκεκριμένα μοντέλα, κάνε ένα google γράφοντας "διάδρομος γυμναστικής" και θα δεις πλούσιο υλικό για να κάνεις μια έρευνα αγοράς. Το καλύτερο είναι βέβαια να περάσεις και από κατάστημα να δεις από κοντά.

Όταν καταλήξεις κάπου πόσταρε να σου πουμε τη γνώμη μας.

Καλή επιλογή!

Εγγραφείτε στο κανάλι μου για χρήσιμες συμβουλές για γυμναστική, fitness, διατροφή και εύκολες απολαυστικές και υγιεινές συνταγές!

 

http://www.youtube.com/irinifitness

Link to comment
Share on other sites

Παιδια Help.Επειδη δεν ξερω απο διαδρομους γυμναστικης θα ηθελα να μαθω τη γνωμη σας για τον παρακατω διαδρομο:

http://www.x-tremestores.gr/gym-equipment/products/Treadmills/images/X-FIT4_.jpg

 

Κομψός και δυνατός!! Η πιο προσιτή λύση στους διαδρόμους με ηλεκτρική κλίση.

Ισχύς: 1,75HP continuous

Κλίση: Ηλεκτρική έως 10%

Ταχύτητα: Έως 12 km/h

Επιφάνεια ιμάντα: 120X40 cm

Μέγιστο βάρος χρήστη: 90 kg

Εύκολη χειροκίνητη αναδίπλωση δαπέδου για εξοικονόμηση χώρου

Μέτρηση καρδιακών παλμών με EAR CLIP

Μοντέρνο design

Προηγμένο καντράν πολλαπλών ενδείξεων και 7 προγράμματα

Extra αντικραδασμικό δάπεδο

Διαστάσεις (ανοικτός): Μ: 152 cm Π: 78 cm Υ: 131 cm

Διαστάσεις (κλειστός): Μ: 92 cm Π: 78 cm Υ: 143 cm

Τι λετε;;:worry:

Link to comment
Share on other sites

Τα χαρακτηριστικά του είναι πολύ καλά!

Τι μάρκα είναι; Τιμή;

Εγγραφείτε στο κανάλι μου για χρήσιμες συμβουλές για γυμναστική, fitness, διατροφή και εύκολες απολαυστικές και υγιεινές συνταγές!

 

http://www.youtube.com/irinifitness

Link to comment
Share on other sites

Τα χαρακτηριστικά του είναι πολύ καλά!

Τι μάρκα είναι; Τιμή;

 

Δεν ξέρω.Εγώ στο www.x-tremestores.gr το βρήκα μάλιστα στη σελίδα: http://www.x-tremestores.gr/gym-equipment/products/Treadmills/indexpage2.htm

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα κ τους Kettler. Ειναι απο τους καλυτερους.....

1.Μην παρεις "αγνωστη" μαρκα!Σε περιπτωση βλαβης θα χρειαστει να περιμενεις αρκετο καιρο μεχρι να βρεθει ανταλλακτικο.

2.Επισης κοιτα και την ταχυτητα του διαδρομου.Υπαρχουν καποιοι που εχουν ταχυτητα μεχρι κ 12 km κ αλλοι μεχρι 16 km.Αν θες για περπατημα σε βολευει ο πρωτος, αν θες για τρεξιμο, τα 16 χλμ θα ειναι καλυτερα.

3.Επισης κ τις διαστασεις του ιμαντα. Αν τον θες για τρεξιμο θα σε δυσκολεψει ενας μικρος ιμαντας.

4.Ακομα να κοιταξεις κ ποσα προγραμματα εχει πανω ο διαδρομος.Υπαρχουν διαδρομοι με 6-7-8-12 προγραμματα.Αλλο ειναι για την βελτιωση της φυσικης καταστασης, αλλο για την καυση λιπους κλπ.Δεν ειναι κατι τοσο σημαντικο αυτο, που θα χρησιμοποιεις συνεχεια,αλλα η τιμη του διαδρομου εξαρταται παρα πολυ απο αυτο.

5.Οσο για την μετρηση των παλμων,τα συστηματα που εχουν οι διαδρομοι δεν σε καλυπτουν.Καλυτερα να παρεις κ ενα παλμογραφο (polar, casio, κλπ,) για να εισαι σιγουρος πως δεν θα φυγουν οι παλμοι σου πανω απο το επιτρεπτο.!Αρχιζουν απο 50 ευρω περιπου κ φτανουν.................................:cry:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

 

 

Τα χαρακτηριστικα του φαινοντε πολυ καλα!Αν το αποφασισεις,σου ευχομαι να σου "βγει" καλος!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καρδούλα ακόμα δεν αποφάσισα για διάδρομο….. στην αναζήτηση που έκανα έπεσα πάνω σε αυτόν....:ΜΟΝΤΕΛΟ 320HR

ΜΟΤΕΡ 2.0 HP (4.0HP PEAK)

ΚΛΙΣΗ 0-12%

ΕΥΡΟΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ 0.8-18 km/h

MAX. ΒΑΡΟΣ ΧΡΗΣΤΗ 135 kgs (σε max ταχύτητα & κλίση)

ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΤΑΠΗΤΑ 51cm x 142cm

ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ 180cm x 80cm

EXTRAS Softrak Plus Αντικραδασμικό Δάπεδο

Παλμογράφος Επαφής Παλάμης

Δείκτης Αντικραδασμικότητας

10 Καθορισμένα Προγράμματα

2 Προγράμματα Προσωπικά

2 Προγράμματα Καρδιάς

Χειριστήρια Ταχύτητας & Κλίσης σε χειρολαβές

Ανακλινόμενος

 

ΕΓΓΥΗΣΗ 2 ΧΡΟΝΙΑ

 

Ποιον θεωρείς καλύτερο αυτό η τον προηγούμενο που είχα αναφέρει πριν μέρες ποιο πάνω........?????

Link to comment
Share on other sites

Καρδούλα ακόμα δεν αποφάσισα για διάδρομο….. στην αναζήτηση που έκανα έπεσα πάνω σε αυτόν....:ΜΟΝΤΕΛΟ 320HR

ΜΟΤΕΡ 2.0 HP (4.0HP PEAK)

ΚΛΙΣΗ 0-12%

ΕΥΡΟΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ 0.8-18 km/h

MAX. ΒΑΡΟΣ ΧΡΗΣΤΗ 135 kgs (σε max ταχύτητα & κλίση)

ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΤΑΠΗΤΑ 51cm x 142cm

ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ 180cm x 80cm

EXTRAS Softrak Plus Αντικραδασμικό Δάπεδο

Παλμογράφος Επαφής Παλάμης

Δείκτης Αντικραδασμικότητας

10 Καθορισμένα Προγράμματα

2 Προγράμματα Προσωπικά

2 Προγράμματα Καρδιάς

Χειριστήρια Ταχύτητας & Κλίσης σε χειρολαβές

Ανακλινόμενος

 

ΕΓΓΥΗΣΗ 2 ΧΡΟΝΙΑ

 

Ποιον θεωρείς καλύτερο αυτό η τον προηγούμενο που είχα αναφέρει πριν μέρες ποιο πάνω........?????

 

Συγκρίνοντας τα χαρακτηριστκά, θα προτιμούσα αυτόν που περιγράφεις. Ο άλλος πιάνει μέχρι 16km ενώ αυτός 18.

Αλλά και πάλι τ καλύτερο είναι να τους τεστάρεις από κοντά αν γίνεται.

Εγγραφείτε στο κανάλι μου για χρήσιμες συμβουλές για γυμναστική, fitness, διατροφή και εύκολες απολαυστικές και υγιεινές συνταγές!

 

http://www.youtube.com/irinifitness

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω διάδρομο για οικιακή χρήση και μετά από αρκετό ψάξιμο κατέληξα σε 4 μοντέλα αλλά θέλω τη δική σας γνώμη γιατί δεν ξέρω ποιά εταιρεία είναι πιό αξιόπιστη και ποιά χαρακτηριστικά να έχει ο διάδρομός μου! Please help me!!!

Τα μοντέλα είναι τα εξής:

 

1. PEGASUS / 940

• Ισχύς μοτέρ 1,75 HP (συνεχής)/ 1300 Watt.

• Ταχύτητα 1-16 Km/h

• Ρύθμιση κλίσης: Ηλεκτρονική 0 - 10%

• Πτυσσόμενος, Αντικραδασμικό δάπεδο, Κλειδί ασφαλείας

• 4 προγράμματα κλίσης

• 3 προγράμματα ταχύτητας

• Μέγιστο βάρος ασκούμενου: 115 kg

• Επιφάνειας τρεξίματος (Μ/Π): 140cm / 43cm

 

 

2. ALPINE / MA-300XV

• Ισχύς ηλεκτρικού μοτέρ 1.75hp

• Ελάχιστη / μέγιστη ταχύτητα 1.0-16km /h

• Προσαρμογή κλίσης σε 12 επίπεδα, ηλεκτρική

• Ηλεκτρονικό φρένο προστασίας

• Αντικραδασμικό δάπεδο

• Μέγιστο βάρος χρήστη: 130 kg

• 4 στιγμιαίες επιλογές ταχύτητας (4,6,8,10km)

• μέτρηση σφυγμών με αισθητήρα παλάμης

• Επιφάνεια Τρεξίματος (Μ/Π): 46cm / 133cm

 

3. ALPINE / MA-200X

• Ισχύς ηλεκτρικού μοτέρ 1.6hp

• Ελάχιστη / μέγιστη ταχύτητα 1.0 - 16 km/h

• Προσαρμογή κλίσης 0-12%, ηλεκτρική

• Αντικραδασμικό δάπεδο από 8 ελαστομερή

• Μέγιστο βάρος χρήστη: 120kg

• 11 επιλεγόμενα προγράμματα

• 4 στιγμιαίες επιλογές ταχυτήτων (4,6,8,10km)

• Επιφάνεια Τρεξίματος (Μ/Π): 46cm / 128cm

 

4. BODY SCULPTURE 5175

• Μοτέρ 1,75ΗΡ Continuous, 3,5HP Peak

• Ηλεκτρική ανωφέρεια 1-15%

• Ταχύτητα 1-16 Km/h

• Προεπιλογές Ταχύτητας και Ανωφέρειας

• Ενδείξεις: Παλμοί, Θερμίδες, Ταχύτητα, Χρόνος,

• Απόσταση, Body Fat

• 26 Προγράμματα

• Αντικραδασμικός

• Δυνατότητα αναδίπλωσης

• Διαστ. Τάπητα 130x46 εκ.

• Μέγιστο Βάρος Χρήστη: 120 kg

Link to comment
Share on other sites

είναι πολύ ακριβοί της KETTLER κι εγώ διαθέτω το πολύ μέχρι 1100 ευρώ!

άρχισα τώρα να σκέφτομαι και τους διαδρόμους της INTERSPORT!

Αχ...πείτε μου τι να κάνω? ποιόν να διαλέξω από τους παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

είναι πολύ ακριβοί της KETTLER κι εγώ διαθέτω το πολύ μέχρι 1100 ευρώ!

άρχισα τώρα να σκέφτομαι και τους διαδρόμους της INTERSPORT!

Αχ...πείτε μου τι να κάνω? ποιόν να διαλέξω από τους παραπάνω?

 

Απο τους παραπανω θα επελεγα τον Νο.4 (4. BODY SCULPTURE 5175). Οι αλλοι που εχουν "4 στιγμιαίες επιλογές ταχυτήτων" π.χ. το 10 δεν ειναι τιποτα. Το 6 να φανταστεις ειναι γρηγορο βαδην. Το 10 θα το φτασεις πολυ γρηγορα καποια στιγμη.

 

Επισης επειδη εχεις βαλει οριο στην τιμη (1100€) κ' δεν γνωριζω ποσο κοστιζει ο παραπανω διαδρομος (Νο.4), θα διαλεγα με κλειστα ματια τον KETTLER RUNNER TM7884-880. Θα τον βρεις εδω : http://www.sportstore.gr/product_info.php?products_id=5711 οπου ειναι και μεσα στα πλαισια - ορια τιμης που εχεις θεσει.

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Απο τους παραπανω θα επελεγα τον Νο.4 (4. BODY SCULPTURE 5175). Οι αλλοι που εχουν "4 στιγμιαίες επιλογές ταχυτήτων" π.χ. το 10 δεν ειναι τιποτα. Το 6 να φανταστεις ειναι γρηγορο βαδην. Το 10 θα το φτασεις πολυ γρηγορα καποια στιγμη.

 

Επισης επειδη εχεις βαλει οριο στην τιμη (1100€) κ' δεν γνωριζω ποσο κοστιζει ο παραπανω διαδρομος (Νο.4), θα διαλεγα με κλειστα ματια τον KETTLER RUNNER TM7884-880. Θα τον βρεις εδω : http://www.sportstore.gr/product_info.php?products_id=5711 οπου ειναι και μεσα στα πλαισια - ορια τιμης που εχεις θεσει.

Το σκέφτηκα κι εγώ αυτό το μοντέλο της Kettler αλλά διάβασα ότι η μέγιστη ισχύς peak πρέπει να είναι διπλάσια από την ισχύ του ηλεκτρικού μοτέρ και σε αυτό το μοντέλο δεν είναι! Είναι κάποιος που το γνωρίζει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτηκα κι εγώ αυτό το μοντέλο της Kettler αλλά διάβασα ότι η μέγιστη ισχύς peak πρέπει να είναι διπλάσια από την ισχύ του ηλεκτρικού μοτέρ και σε αυτό το μοντέλο δεν είναι! Είναι κάποιος που το γνωρίζει αυτό?

 

δεν νομιζω να ισχυει κατι τετοιο.

καλο ειναι να πας να ανεβεις πανω και να δεις ποσο καλος και αποροφητικος ειναι για τους κραδασμους ο ταπητας.

ετσι εγω πηρα τον marathon, ειναι αλλου σε σχεση με τους αλλους.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι εσας που ξερετε.. Για καυση λιπους που ειπε καποιος παραπανω τι ειδους προγραμμα τρεξιματος θελει? Κατι μου ειχαν πει οτι πρεπει να κρατας καποιους συγκεκριμενους παλμους κτλ. ΤΙ παιζει λιγο στο διαδικαστικο λοιπον?
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πήγα σήμερα στο INTERSPORT και είδα τον διάδρομο ENERGETICS POWER RUN 9.0 HRC τον οποίο έχει σε προσφορά και θέλω τη γνώμη σας για τα χαρακτηριστικά του:

Ισχύς ηλεκτρικού μοτέρ 2,25Ηρ

Μέγιστη ισχύς 3,25Ηρ

Μέγιστη ταχύτητα 16km/h

Προσαρμογή κλίσης ως 12%

Αντικραδασμικός

Διαστάσεις ιμάντα 130x45cm

Μέγιστο βάρος χρήστη 120kg

Μέτρηση χρόνου,απόστασης,ταχύτητας,καύσης θερμίδων,καρδ.παλμών

Προέλευση:Ελβετία και Κατασκευή:Κίνα

Εγγύηση:3 χρόνια

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πήγα σήμερα στο INTERSPORT και είδα τον διάδρομο ENERGETICS POWER RUN 9.0 HRC τον οποίο έχει σε προσφορά και θέλω τη γνώμη σας για τα χαρακτηριστικά του:

Ισχύς ηλεκτρικού μοτέρ 2,25Ηρ

Μέγιστη ισχύς 3,25Ηρ

Μέγιστη ταχύτητα 16km/h

Προσαρμογή κλίσης ως 12%

Αντικραδασμικός

Διαστάσεις ιμάντα 130x45cm

Μέγιστο βάρος χρήστη 120kg

Μέτρηση χρόνου,απόστασης,ταχύτητας,καύσης θερμίδων,καρδ.παλμών

Προέλευση:Ελβετία και Κατασκευή:Κίνα

Εγγύηση:3 χρόνια

ετρεξες πανω να δεις πως ειναι?

να ξερεις με τα κινεζικα το εξης: αν σταματησει το εργοστασιο να παραγει το μοντελο , ανταλλακτικα γιοκ.

για αυτο σου ειπα παρε ευρωπαικο διαδρομο.

Link to comment
Share on other sites

ετρεξες πανω να δεις πως ειναι?

να ξερεις με τα κινεζικα το εξης: αν σταματησει το εργοστασιο να παραγει το μοντελο , ανταλλακτικα γιοκ.

για αυτο σου ειπα παρε ευρωπαικο διαδρομο.

Ευχαριστώ πάρα πολύ που ασχολείστε με το θέμα μου!

Έχω άλλη μία απορία τώρα!Όσα μοντέλα είδα είτε Kettler είτε άλλης εταιρείας Ευρωπαϊκής όλα σχεδόν κατασκευάζονται στην Κίνα ή στην Ταϊβάν. Ο παραπάνω διάδρομος της Intersport έχει προέλευση Ελβετία αλλά κατασκευή στην Κίνα οπότε αν χρειαστώ ανταλλακτικά κι έχει κλείσει το εργοστάσιο στην Κίνα δεν είναι υποχρεωμένη από Ελβετία να με εξυπηρετήσουν? Και ποιά μοντέλα τελικά κατασκευάζονται Ευρώπη? Ακόμα και η Kettler τα κατασκευάζει στην Ταϊβάν!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...