Jump to content

Αγορά Κατασχεμένου Σπιτιού με Πλειστηριασμό


tsou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε ΟΛΟΥΣ της χρήστες του forum του myphone.gr.

 

Ανοίγω ένα θέμα για το οποίο, δυστυχώς, δεν γνωρίζω τίποτα(ελπίζω, προς το παρόν) και στα πλαίσια της τραγικής οικονομικής κρίσης την οποία βιώνουμε καθημερινά μέσα από την μείωση των μισθών και την συνεχή αύξηση των τιμών, θεωρώ οτί ίσως ήταν χρήσιμο για κάποιους(σαν και εμένα) που θέλουν να αγοράσουν ένα Σπιτάκι σε κάποια πιο προσιτή τιμή από τις τραγικά υψηλές που επικρατούν για την αγορά ακινήτου(π.χ. σε περιοχές όπως το Μαρούσι, τα Μελίσσια, η Πεύκη στην Αθήνα, οπού εγώ αναζητώ :X).

 

Έχω ακούσει οτί σε κάθε Δήμο, κάποιες μέρες μέσα κάθε εβδομάδα, τείθονται σε πλειστηριασμό ακίνητα τα οποία κατασχέθηκαν για κάποιο λόγο(οφειλές, χρέη κτλ).

Σε αυτούς τους πλειστηριασμούς μπορεί να συμμετέχει ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ αλλά σίγουρα(τουλάχιστον από μέρους μου) όταν ακούω την λέξη πλειστηριασμός μου έρχονται στο μυαλό περίεργες καταστάσεις, διάφορα κυκλώματα και γένικα λογικό είναι να υπάρχει αρκετή ΚΑΧΥΠΟΨΙΑ:ninja:(ίσως και λόγω άγνοιας).

 

Στον Δήμο Αθηναίνων, παράδειγμα, άκουσα οτί αυτή η διαδικάσία, γίνεται στην οδό Αρμοδίου 10 και δημοσιεύονται ΚΑΘΕ εβδομάδα τα ΣΠΙΤΙΑ προς πλειστηριασμό.

 

Το μόνο σχετικό άρθρο που βρήκα στο Google είναι αυτό το παμπάλαιο άρθρο στο Βήμα, το οποίο αναφέρει κάποια πράγματα τα οποία ΔΕΝ ξέρω αν ισχύουν ακόμα.

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=81&artid=100824&dt=28/06/1998

 

Βέβαια, οι πλειστηριασμοί είναι υπό την αιγίδα του Κράτους οπότε ίσως αυτό είναι ένα θετικό(θέλω να ελπίζω :rolleyes: ) .

 

1. Πιστεύετε θα ήταν σωστή κίνηση για έναν άσχετο(και ίσως αδαή) να ενδιαφερθεί να αγοράσει ΣΠΙΤΙ με τέτοιο τρόπο, ωστέ να γλιτώσει αρκετές χιλιάδες ευρώ ή θα απογοητευτεί και αυτές οι διαδικασίες θέλουν εμπειρία και γνώσεις σχετικά με το θέμα(?) :blink:

 

2. Παρακαλώ, θα ήθελα όσοι και αν γνωρίζετε κάτι σχετικά με την παραπάνω διαδικασία να καταθέσετε την άποψη σας και να συζητήσουμε σχετικά με αυτό τον τρόπο αγοράς σπιτιών. :)

 

Να είστε ΟΛΟΙ καλά. :cool:

Link to comment
Share on other sites

Στην εφημερίδα "Τύπος της Θεσσαλονίκης" έχει αγγελίες για σπίτια,αυτοκίνητα κλπ που κατασχέθηκαν.Θα πρέπει να πας σε δημοπρασία,τάδε ώρα και ημέρα.Δεν ξέρω πολλά να σου πω.Είχα ψιλοασχοληθεί λίγο παλιότερα.Η αλήθεια είναι ότι οι τιμές είναι πολύ χαμηλές.Και σε σπίτια και σε αυτοκίνητα.Πραγματικά πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται νομίζω να αναφέρω καν πως τα εκτός θέματος μηνύματα διαγράφονται πάραυτα. Εάν δεν έχετε κάτι ουσιώδες να προσθέσετε στο θέμα, δεν υπάρχει κανένας λόγος να απαντάτε.

 

Ευχαριστώ. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Στην εφημερίδα "Τύπος της Θεσσαλονίκης" έχει αγγελίες για σπίτια,αυτοκίνητα κλπ που κατασχέθηκαν.Θα πρέπει να πας σε δημοπρασία,τάδε ώρα και ημέρα.Δεν ξέρω πολλά να σου πω.Είχα ψιλοασχοληθεί λίγο παλιότερα.Η αλήθεια είναι ότι οι τιμές είναι πολύ χαμηλές.Και σε σπίτια και σε αυτοκίνητα.Πραγματικά πολύ.

 

Είχες ασχοληθεί παλαιότερα και τελικά βρήκες κάτι που να σε ικανοποιεί?

Έχω μεγάλη ΚΑΧΥΠΟΨΙΑ:confused: και πραγματικά ενώ πιστεύω οτί αξίζει τον κόπο, δεν ξέρω από που να αρχίσω.

 

-Είχες παραστεί σε δημοπρασία?

-Αν ναι, πως σου φάνηκαν εκεί τα πράγματα?

-Όποιος θέλει μπαίνει στην δημοπρασία ή πρέπει να έχεις κάποιον γνωστό?

 

Σχετικά με τα άσχετα μηνύματα, σαφώς και κάνετε πολύ καλά και τα διαγράφετε απλά ΔΕΝ ήξερα οτί τα διαγράφετε και απόρησα γιατί σβήνονται έτσι τα μηνύματα.

Link to comment
Share on other sites

Οι πλειστηριασμοί, διενεργούνται κάθε Τετάρτη στις 12.00 το μεσημέρι στο Ειρηνοδικείο της τοποθεσίας του ακινήτου. Πριν την έναρξη, καταθέτεις ένα χρηματικό ποσό ως εγγύηση, που το ορίζει ο Συμβολαιογράφος που διενεργεί τον πλειστηριασμό.

 

Οι προσφορές παραδίδονται σε κλειστό φάκελλο και σε περίπτωση που δεν καταθέσεις το τίμημα, εντός της προθεσμίας του νόμου, τότε καταπίπτει υπέρ του Ελληνικού δημοσίου η εγγύησή σου.

 

Ακόμη πιο αναλυτικά : άρθρο 959 κ.Πολ.Δικ.

 

''...Ο πλειστηριασμός γίνεται στο κατάστημα του ειρηνοδικείου στην

περιφέρεια του οποίου έγινε η κατάσχεση, εργάσιμη ημέρα Τετάρτη. Αν τα

κατασχεμένα πράγματα βρίσκονται στην περιφέρεια περισσότερων ειρηνοδικείων,

ο πλειστηριασμός γίνεται στο κατάστημα του ειρηνοδικείου που ορίζει ο

δικαστικός επιμελητής με την κατασχετήρια έκθεση. Οι γραπτές και

σφραγισμένες προσφορές, που με ποινή ακυρότητας δεν πρέπει να περιλαμβάνουν

αίρεση ή όρο, είναι ανέκκλητες και υποβάλλονται, μαζί με την εγγύηση του

άρθρου 965 παρ. 1 και το τυχόν πληρεξούσιο του άρθρου 1003 παρ. 2, στον

υπάλληλο του πλειστηριασμού, είτε στο γραφείο του την αμέσως προηγούμενη

εργάσιμη ημέρα του πλειστηριασμού κατά τις ώρες 9 το πρωί ως 2 το απόγευμα

με σύνταξη σχετικής πράξης, είτε την ημέρα του πλειστηριασμού στον τόπο του

από τις 4 έως τις 5 το απόγευμα, οπότε καταχωρίζονται στην έκθεση του

πλειστηριασμού.

 

Ο υπάλληλος του πλειστηριασμού οφείλει κατά την έναρξη του πλειστηριασμού να

καταχωρίσει στην έκθεση του τα στοιχεία ταυτότητας των πλειοδοτών που

έχουν ήδη καταθέσει προσφορές και τις εγγυήσεις τους.

 

Στις 5 το απόγευμα και εφόσον δεν υπάρχει άλλος πλειοδότης, ο οποίος

αναμένει να καταθέσει προσφορά, ο υπάλληλος του πλειστηριασμού κηρύσσει

περαιωμένη τη διαδικασία συγκέντρωσης των προσφορών και αμέσως μετά

προβαίνει δημόσια στην αποσφράγιση τους, καταχωρίζοντας το περιεχόμενο τους

στην έκθεση του. Αν υποβλήθηκε μία μόνο γραπτή προσφορά, τα πράγματα που

πλειστηριάζονται κατακυρώνονται στον μοναδικό πλειοδότη, ακόμα και αν δεν

παρευρίσκεται στον τόπο του πλειστηριασμού. Αν υποβλήθηκαν δύο ή

περισσότερες γραπτές προσφορές ο πλειστηριασμός συνεχίζεται μέσω της

υποβολής προφορικών προσφορών μόνο μεταξύ των δύο πλειοδοτών που προσέφεραν

τη μεγαλύτερη τιμή με τις γραπτές προσφορές. Στην περίπτωση που: α) δύο ή

περισσότεροι πλειοδότες κατέθεσαν γραπτές προσφορές με ίση μεγαλύτερη τιμή,

η διαδικασία των προφορικών προσφορών συνεχίζεται μεταξύ αυτών, β) η γραπτή

προσφορά με τη μεγαλύτερη τιμή είναι μία, και δύο ή περισσότεροι πλειοδότες

έχουν καταθέσει ίσες γραπτές προσφορές με την αμέσως χαμηλότερη τιμή, στη

διαδικασία των προφορικών προσφορών μετέχουν και οι πλειοδότες αυτοί. Οι

προφορικές προσφορές υποβάλλονται αμέσως μετά προς τον υπάλληλο του

πλειστηριασμού και δεν μπορεί να γίνει κατακύρωση προτού περάσει τουλάχιστον

μισή ώρα από την ολοκλήρωση της αποσφράγισης. Η κατακύρωση γίνεται προς τον

πλειοδότη που προσφέρει τη μεγαλύτερη τιμή, αφού πρώτα γίνει τρεις φορές

πρόσκληση για μεγαλύτερη προφορική προσφορά. Αν δεν υπάρξει προφορική

προσφορά τα πράγματα που πλειστηριάζονται κατακυρώνονται σε όποιον υπέβαλε

τη γραπτή προσφορά με τη μεγαλύτερη τιμή, ακόμη και αν δεν παρευρίσκεται

στον τόπο του πλειστηριασμού. Σε περίπτωση ίσων γραπτών προσφορών με τη

μεγαλύτερη τιμή χωρίς να υποβληθεί προφορική προσφορά, ο υπάλληλος του

πλειστηριασμού διενεργεί αμέσως κλήρωση, από την οποία αναδεικνύεται ο

υπερθεματιστής."

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Greece_gus ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες σου. :)

Έψαξα τηλέφωνο από Ειρηνοδίκείο και αφού βρήκα, τηλεφώνησα για να ρωτήσω σχετικά με την διαδικασία ΠΛΕΙΣΤΗΡΙΑΣΜΟΥ, και μου είπε οτί πράγματι, η διαδικασία λαμβάνει χώρα κάθε Τετάρτη, αλλά στις 16.00 το μεσημέρι.

 

Επίσης η κοπελιά που μίλησα μου απάντησε οτί, αυτοί σαν Ειρηνοδικείο ΔΕΝ εμπλέκονται πουθενά με την διαδικασία και ΔΕΝ έχουν καμία απολύτως σχέση.

Το μόνο που κάνουν, είναι οτί παραχωρούν τον χώρο του Ειρηνοδικείου κάθε Τετάρτη στις 16.00, ωστέ ένας συμβολαιογράφος με τους ενδιαφερόμενους ιδιώτες να εκπονήσουν την διαδικασία. :blink:

Αναρωτιέμαι αν μπορώ να πάω έτσι ανεξάρτητα μια Τετάρτη, κατά τις 16.00 και να παρακολουθήσω την διαδικασία.

Αν ναι, σκέφτομαι να προγραμματίσω να παρευρεθώ μία Τετάρτη ωστέ να μου λυθούν αρκετές απορείες που έχω και να διαπιστώσω αν και κατά πόσο η διαδικασία είναι κατανοητή και ξεκάθαρη και από έναν απλό ιδιώτη, χωρίς γνώσεις επί του θέματος(σαν και εμένα), και αν η διαδικασία προσελκύει απλούς ενδιαφερόμενους ιδιώτες ή αν τους απωθεί. :confused:

 

- Εσύ έχεις παρευρεθεί, σε μια τέτοια διαδικασία (?)

Link to comment
Share on other sites

Όταν καταφέρω να χαλαρώσω λίγο το αρκετά βαρύ πρόγραμμα, που δυστυχώς έχω με τις καθημερινές εργασίες, έχω στο πρόγραμμα να παρευρεθώ ωστέ να πάρω μια ιδέα για το τι συμβαίνει.

 

Ελπίζω με το θέμα, να αποκομίσουμε όσο πιο πολλές γνώσεις γίνεται, πριν παρευρεθούμε ωστέ να είμαστε όσο το δυνατόν καλύτερα προετοίμασμένοι, αν και παρ'ολαυτά πιστεύω οτί όλοι, λίγο πολύ, θα βρεθούμε προ εκπλήξεως.

 

Και σίγουρα, είναι καλό να καταθέσουμε τις εμπειρίες, που πιθανώς αποκτήσουμε γιατί σίγουρα θα αλληλοβοηθηθούμε. :D

 

Άντε να δούμε!

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρευρεθεί σε πλειστηριασμό..

 

Το θέμα είναι πως όταν άλλαξε ο νόμος είχε ως σκοπό να αποθαρρύνει τα λεγόμενα κοράκια ώστε να μην χτυπάνε τα ακίνητα συννενοημένα ( δηλαδή συμφωνούν μεταξύ τους να αποχωρήσουν αφού πάρουν κάποιο ''χαρτζιλίκι'' από τον ενδιαφερόμενο υπερθεματιστή ), κάτι που δυστυχώς δεν βλέπω να έχει αλλάξει...

 

Το άλλο θέμα, είναι πως πολλές φορές ξεσπιτώνονται οικογένειες με μικρά παιδιά και εναπόκειται στην ιδιοσυγκρασία εκάστου εάν αντέχει κάτι τέτοιο...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Greece_gus αφού οι φάκελοι μου ανέφερες οτί είναι σε κλειστό φάκελο, πως μπορούν τα ''κοράκια'' να συνεννοούνται?

 

Πάντως, πράγματι ακούγεται απάνθρωπο και είναι, να ξεσπιτώνονται οικογένειες με παιδιά από ένα σπίτι και αποτελεί και για εμένα ένας τεράστιος ενδοιασμός. :(

 

Αλλά φίλε μου, δυστυχώς όταν δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα να αγοράσεις ένα σπίτι, σκέφτεσαι κάποιους πιθανούς τρόπους που θα κάνουν πιο προσιτή αυτή την αγορά και μπορεί να μην είναι αυτή η διαδικασία και η πλέον ηθικότερη(ΔΕΝ θα είμαι το ίδιο σκεπτικός αν τύχει και δεν πρόκειται για ξεσπίτωμα οικογένειας αλλά για κατάσχεση ακινήτων μιας μεγαλοεταιρείας λόγω απάτης ή μεγαλοεπιχειρηματία που φαλήρισε) αλλά ευτυχώς ή δυστυχώς η διαδικασία είναι καθ'όλα ΝΟΜΙΜΗ και επιπλέον ΔΕΝ αποτελέι κλοπή, ούτε εκβιασμό.

Σίγουρα όμως, θέλει αρκετή συζήτηση αυτό το σκέλος του θέματος(σχετικά με την ηθικότητα της διαδικασίας). :confused:

 

-Έχεις ιδέα ή κάποια εικόνα, σε εντελώς προσεγγιστικό επίπεδο, πόσο καλύτερη τιμή μπορεί να επιτευχθεί με τον πλειστηριασμό(π.χ σε ένα ακίνητο 150.000 ευρώ)?

 

-Όταν παρευρεθείς σε ένα πλειστηρασμό, είναι διαθέσιμο να μάθεις σε τι τιμή πουλήθηκε κάθε ακίνητο και τις λεπτομέρειες αυτού?

 

Να είσαι καλά για τις χρήσιμες πληροφορίες σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Τα ''κοράκια'', απλώς σε εκβιάζουν ότι θα λάβουν μέρος στον πλειστηριασμό και θα ανεβάσουν τις προσφορές...εάν δεν τους δώσεις κάτι να φύγουν, δεν θα μπορέσεις να μείνεις μόνος σου και να πάρεις το ακίνητο σε χαμηλή τιμή...

 

Η τιμή πρώτης προσφοράς ορίζεται υποχρεωτικά σε αυτήν της αντικειμενικής αξίας του ακινήτου...

 

Έχεις δικαίωμα να μάθεις σε τι τιμή τελικώς εκπλειστηριάσθηκε το ακίνητο, κάτι που εξ' άλλου είναι φανερό αφού η διαδικασία των προσφορών είναι δημόσια..

 

Επί πλέον, μπορείς να προμηθευθείς το Δελτίο δικαστικών δημοσιεύσεων του Ταμείου Νομικών (Σωκράτους 53) όπου δημοσιεύονται όλοι οι επικείμενοι πλειστηριασμοί...

 

Συνήθως επιτυγχάνεται τιμή 30-50 % μικρότερη της εμπορικής αξίας του ακινήτου..

Link to comment
Share on other sites

παλιοτερα το κονε γινοταν κορακια με συμβολαιογραφο/υπαλληλο πλειστηριασμου...μπορει να εφτανε ας πουμε 300χιλ και τελικα να γραφαν συμβολαιο μονο με 100.

αν εχει βρεθει τροπος και οντως ειναι "καθαρη" η διαδικασια αλλα και το σπιτι.. αξιζει.

http://www.nomikosodigos.info/guide/simple-legal/91-2008-10-12-16-40-44.html

δωστε βαση <<Υπάρχει κάτι το οποίο πρέπει να προσέξω ιδιαίτερα πριν υπερθεματίσω>>

http://www.grad.gr/ekp.htm

http://www.xe.gr/pages/RealEstateSimpleResults.aspx?catId=1365μεσα στις αγγελιες θα βρεις και τηλ.απο τα "γραφεια"

Edited by kage
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Greece_gus αφού οι φάκελοι μου ανέφερες οτί είναι σε κλειστό φάκελο, πως μπορούν τα ''κοράκια'' να συνεννοούνται?

 

Πάντως, πράγματι ακούγεται απάνθρωπο και είναι, να ξεσπιτώνονται οικογένειες με παιδιά από ένα σπίτι και αποτελεί και για εμένα ένας τεράστιος ενδοιασμός. :(

 

Αλλά φίλε μου, δυστυχώς όταν δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα να αγοράσεις ένα σπίτι, σκέφτεσαι κάποιους πιθανούς τρόπους που θα κάνουν πιο προσιτή αυτή την αγορά και μπορεί να μην είναι αυτή η διαδικασία και η πλέον ηθικότερη(ΔΕΝ θα είμαι το ίδιο σκεπτικός αν τύχει και δεν πρόκειται για ξεσπίτωμα οικογένειας αλλά για κατάσχεση ακινήτων μιας μεγαλοεταιρείας λόγω απάτης ή μεγαλοεπιχειρηματία που φαλήρισε) αλλά ευτυχώς ή δυστυχώς η διαδικασία είναι καθ'όλα ΝΟΜΙΜΗ και επιπλέον ΔΕΝ αποτελέι κλοπή, ούτε εκβιασμό.

Σίγουρα όμως, θέλει αρκετή συζήτηση αυτό το σκέλος του θέματος(σχετικά με την ηθικότητα της διαδικασίας). :confused:

 

-Έχεις ιδέα ή κάποια εικόνα, σε εντελώς προσεγγιστικό επίπεδο, πόσο καλύτερη τιμή μπορεί να επιτευχθεί με τον πλειστηριασμό(π.χ σε ένα ακίνητο 150.000 ευρώ)?

 

-Όταν παρευρεθείς σε ένα πλειστηρασμό, είναι διαθέσιμο να μάθεις σε τι τιμή πουλήθηκε κάθε ακίνητο και τις λεπτομέρειες αυτού?

 

Να είσαι καλά για τις χρήσιμες πληροφορίες σου. :)

 

Απλα σαν απορια..αν δεν υπαρχει η οικονομικη δυνατοτητα να αγορασεις ενα πιο ακριβο σπιτι,γιατι πρεπει να γινεις μαυρο κορακι και να πας να παρεις ενα σπιτι με αυτον τον τροπο,στην Πευκη,στο Μαρουσι,στα Μελισσια και δεν ξερω και εγω που αλλου;

Με τα ιδια λεφτα δε μπορεις να παρεις σπιτι σε αλλη περιοχη της Αθηνας,φθηνοτερη;

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=33852&dateline=1200936946

 

 

Εντάξει,το ξέρω οτι είμαι πολύ ωραίο παιδί.Αλλά ηρεμήστε και εσείς λίγο,κορίτσια..

Link to comment
Share on other sites

^^δεν γινεται μαυρο κορακι απλα προσπαθει να παρει ενα σπιτι σε μια καλυτερη τιμη αλλωστε που ξερεις αν τα σπιτια που ψαχνουμε και βρισκουμε σε αγγελιες σε τρελα ποσα δεν εχουν αποκτηθει με το ιδιο τροπο για να πωληθουν σε 2πλασια τιμη?αμα αγορασεις ενα τετοιο σπιτι δεν εισαι κορακι αλλα κοροιδο σωστα?
Link to comment
Share on other sites

Ωραια ιδεα.Να λοιπον τι μπορουμε να κανουμε στις δυσκολες εποχες που ερχονται.Και δεν υπαρχει και φοβος να θεωρηθουμε και...κοροιδα.

Πολυ μου αρεσει η συγκεκριμενη λογικη

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=33852&dateline=1200936946

 

 

Εντάξει,το ξέρω οτι είμαι πολύ ωραίο παιδί.Αλλά ηρεμήστε και εσείς λίγο,κορίτσια..

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχήν, το να πάρεις 1 σπίτι απο πλειστηριασμό δε σημαίνει οτι βλάπτεις κάποιον. Το σπίτι για κάποιους λόγους κάποιος το χάνει γιατι δε μπορεί να αποπληρώσει τα δάνειά του. Για να πληρωθεί λοιπόν η τράπεζα το σπίτι πωλείται. Δεν είναι λίγοι που πουλάνε οι ίδιοι τα ΙΧ τους για να αποπληρωσουν τα δάνειά τους.

Όποιος δε κάνει σωστό προγραμματισμό αναγκαστικά χάνει το σπίτι του. Ε κάποιος θα το πάρει. Καλύτερα λοιπόν να το πάρει κάποιος ιδιώτης παρά το "κορακι" που θα το μοσχοπουλήσει.

Στο θέμα μας τώρα. Διστυχώς όπου υπάρχει πλειστηριασμός "φιλέτο" λίγα πράγματα μπορείς να κάνεις, τα πράγματα είναι συννενοημένα. Απλά πιστεύω πως στη παρούσα περίοδο, με τη κρίση θα "δυσκολευτούν" τα κοράκια να πιάσουν καλές τιμές και μπορεί να τους μείνουν. Ετσι όποιος πραγματικά θέλει και μπορεί να κτυπίσει κάτι έχει περισσότερες πιθανότητες να βγεί κερδισμένος.

Αν μποείς πάντως και επιτρέπεται να πηγαίνεις στη διαδικασία, πήγαινε πολλές φορές! Ετσι θα καταλάβεις και για τα κοράκια και θα βλέπεις γνώριμες φάτσες.

Φυσικά γραφεία που αναλαμβάνουν τέτοιες δουλειές υπάρχουν αλλά θέλει προσοχή.

Edited by ermis1975
Link to comment
Share on other sites

Ηθικολογία μέσω ίντερνετ δεν θεωρώ οτί είναι και ότι πιο ενδεδειγμένο.

Δυστυχώς, δουλεύω σε μια από αυτές τις περιοχές και έχω την ''παρανοϊκή'' ελπίδα και θέληση να μείνω κόντα στη περιοχή της δουλειάς μου και έτσι ψάχνω όλες τις νόμιμες(επαναλαμβάνω νόμιμες) διαδικασίες να γλιτώσω κάποια λεφτά τα οποία δεν μου περισσεύουν.

Δεν θεωρώ οτί είναι και τόσο κολάσιμο αυτό.:confused:

 

Παρακαλώ, όσο το δυνατόν, να παραμείνουμε στο θέμα(όπως σωστά μας υπενθυμίζει και ο διαχειριστής του forum).

 

Είναι πολύ χρήσιμα, τα LINK που κατατέθηκαν από τον Kage και σίγουρα θέλουν μελέτη.

 

Greece_gus στην Σωκράτους 53 διατίθεται το Δελτίο δικαστικών δημοσιεύσεων του Ταμείου Νομικών, προς όλους?

Δηλαδή, μπορεί να πάει οποιοσδήποτε, όποια μέρα θέλει ωστέ να το παραλάβει?

Και αυτό, αναγράφει πλειστηριασμούς οι οποίοι θα λάβουν χώρα τον επόμενο μήνα, μέρα, βδομάδα και σε όλα τα Ειρηνοδικεία της Χώρας? :O

 

Πάντως, γενικά από ότι αντιλαμβάνομαι, απαιτείται πολύ μελέτη, υπομονή, τύχη, ψυχραιμία και ΔΥΣΤΥΧΩΣ (παρόλο που η διαδικασία είναι υπό την αιγίδα του Κράτους) έντονη καχυποψία. :confused:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μπορεί οιοσδήποτε να αγοράσει τα Δελτία ΔΙκ.ΔΗμ. από το Τ.Νομικών...

 

Ο πλειστηριασμός, πρέπει να απέχει 40 ημέρες από την κατάσχεση και μέσα σε αυτό το διάστημα να γίνει και η δημοσίευση οπότε, υπολόγισε τους δημοσιευμένους πλειστηριασμούς...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επί πλέον, μπορείς να προμηθευθείς το Δελτίο δικαστικών δημοσιεύσεων του Ταμείου Νομικών (Σωκράτους 53) όπου δημοσιεύονται όλοι οι επικείμενοι πλειστηριασμοί

 

Φίλε Greece_gus αναφέρεις οτί μπορώ να μεταβώ να λάβω αυτό το Δελτίο που περιέχει λεπτομέρειες στο κέντρο της Αθήνας στην οδό Σωκράτους 53.

 

Παρακάτω σε ένα Link που πόσταρε ο χρήστης kage με νομικές πληροφορίες σχετικά με την διαδικασία αναφέρεται σε ένα σημείο στις συμβουλές :

1.Λάβετε από το Ειρηνοδικείο στην περιφέρεια του οποίου ανήκει το ακίνητο το οποίο βγαίνει σε πλειστηριασμό το πρόγραμμα του πλειστηριασμού για το οποίο ενδιαφέρεστε. Εκεί υπάρχουν όλες οι απαραίτητες πληροφορίες για να ξεκινήσετε την έρευνά σας, όπως η ακριβής περιγραφή του ακινήτου, ο οφειλέτης ( αυτός του οποίου το ακίνητο εκπλειστηριάζεται ), ο επισπεύδων ( αυτός που κινεί τη διαδικασία του πλειστηριασμού ), το ύψος της απαίτησης του επισπεύδοντα, για την ικανοποίηση της οποίας επισπεύδεται ο πλειστηριασμός, ο χρόνος και ο τόπος του πλειστηριασμού, η συμβολαιογράφος, ο δικαστικός επιμελητής, τα βάρη του ακινήτου και οι ειδικότεροι όροι της διαδικασίας του πλειστηριασμού.

 

1.Είναι διαφορετικό έγγραφο το ένα από το άλλο;

2.Αρκεί μόνο αυτό του Ειρηνοδικείου για να πληροφορηθείς τις απαραίτητες πληροφορίες ή απαιτείται και το Δελτίο από την Σωκράτους 53;

3.Δηλαδή, αν πάω σε ένα ειρηνοδικείο και ζητήσω το πρόγραμμα του επικείμενου Πλειστηριασμού θα μου το δώσουν ή δεν θα γνωρίζουν τίποτα;:wacko:

 

Ευχαριστώ πολύ. :O

Link to comment
Share on other sites

Σϋμφωνα με τον Κώδικα Πολιτικής Δικονομίας, μέσα σε προθεσμία οκτώ ημερών από την κατάσχεση, αντίγραφο της έκθεσης κατασχέσεως επιδίδεται στον ειρηνοδίκη του τόπου όπου έγινε η κατάσχεση, ο,δε, ειρηνοδίκης οφείλει να καταχωρίσει περίληψη της έκθεσης σε ειδικό βιβλίο με αλφαβητικό ευρετήριο εκείνων κατά των οποίων γίνεται

κατάσχεση.

 

Εάν όμως σε ενδιαφέρουν πλειστηριασμοί ακινήτων που ανήκουν σε διαφορετικά Ειρηνοδικεία, τι θα κάνεις..; θα βγεις βόλτα σε 20-30 Ειρηνοδικεία για να ζητάς αντίγραφα; Το σωστό κατ' εμέ είναι να προμηθευθείς το Δελτ.Δικ.Δημοσιεύσεων , όπου θα βρεις μαζεμένα τα προγράμματα και από εκεί και πέρα εξειδικεύεις την έρευνά σου και το ενδιαφέρον σου...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Προχθές, έλαβα το Δελτίο Δικαστικών Δημοσιεύσεων το οποίο ρίχνοντας του μία γρήγορη πρώτη ματιά δεν μου φάνηκε και απόλυτα ξεκάθαρο, καθώς σε πολλά ακίνητα δεν περιέχει αρκετές πληροφορίες, όπως έτος κατασκευής.

 

-Φίλε, Greece_gus, μπορώ να μεταβώ σε ένα ειρηνοδικείο και να παρακολουθήσω τους πλειστηριασμούς χωρίς να καταθέσω χρήματα;

-Δηλαδή, είναι αναγκαστική η εγγύηση και απαιτείται κάθε φορά για κάθε διαφορετικό πλειστηριασμό;

-Μόλις τελειώσει ο πλειστηριασμός, λαμβάνω πίσω την εγγύηση, αν δεν έχω καταθέσει προσφορά;

 

-Εσύ γιατί απογοητεύτηκες και σταμάτησες να πηγαίνεις σε πλειστηριασμούς, δεν βρήκες κάτι να σε ικανοποιήσει και ταυτόχρονα να γλιτώσεις χρήματα;

 

Ευχαριστώ πολύ για τις χρησιμότατες απαντήσεις!:)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς απλώς να παρακολουθήσεις, δίχως να λάβεις μέρος..η διαδικασία είναι δημόσια και φανερή...

 

Η εγγύηση είναι υποχρεωτική για κάθε διαφορετικό πλειστηριασμό και την ορίζει ο επί του πλειστηριασμού υπάλληλος, δηλαδή ο Συμβολαιογράφος..σου επιστρέφεται μετά το πέρας της διαδικασίας...

 

Κάποτε παρευρισκόμουν σε πλειστηριασμούς λόγω της φύσεως της εργασίας μου και όχι για να πλειοδοτήσω από προσωπικό ενδιαφέρον...είναι όμως αποκαρδιωτικό και δυσάρεστο ειδικά όταν βλέπεις να ξεσπιτώνονται οικογένειες με μικρά παιδιά..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...