Jump to content

Sony Ericsson Vivaz/Vivaz Pro


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

φιλε υπαρχει επιλογη στο κινητο αν οι φωτογραφιες και τα βιντεο θα αποθηκευονται στην καρτα μνημης η στην μνημη του κινητου;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ξερει κανεις ποση ωρα διαρκει η πρωτη φορτιση???:blink:

 

Διάβασε αυτό. :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

http://www.sonyericsson.com/cws/support/softwaredownloads/detailed/updateservice/vivaz?cc=gr&lc=el

Κατέβασε από ΄δω το SEUS και ακολούθησε τις οδηγίες,λογικά θα σου βγάλει αναβάθμιση στην R2AK006.

 

πριν ρωτησω εδω ειχα προσπαθησει να κανω αναβαθμιση

κατεβασα την εφαρμογη απο εκει εκανα το setup και ακολουθησα τα βηματα ακριβως οπως τα λεει

 

αλλα οταν πηγαινω να συνδεσω το κινητο με υπολογιστη αυτοματα κολλαει ο υπολογιστης και δεν γινεται τιποτα... :cry:

 

ισως να πεταξω και βλακεια αλλα μηπως υπαρχει εναλακτικος τροπος που μπορω να κανω αναβαθμηση?? :cry: :worry:

Link to comment
Share on other sites

φιλε υπαρχει επιλογη στο κινητο αν οι φωτογραφιες και τα βιντεο θα αποθηκευονται στην καρτα μνημης η στην μνημη του κινητου;

Δεν βρήκα κάτι ως ρύθμιση,αυτομάτως αναγνωρίζει την κάρτα microSD και την επιλέγει,πράγμα λογικό αφού η εσωτερική μνήμη είναι πολύ μικρή για το μέγεθος των φωτο/βίντεο.

πριν ρωτησω εδω ειχα προσπαθησει να κανω αναβαθμιση

κατεβασα την εφαρμογη απο εκει εκανα το setup και ακολουθησα τα βηματα ακριβως οπως τα λεει

 

αλλα οταν πηγαινω να συνδεσω το κινητο με υπολογιστη αυτοματα κολλαει ο υπολογιστης και δεν γινεται τιποτα... :cry:

 

ισως να πεταξω και βλακεια αλλα μηπως υπαρχει εναλακτικος τροπος που μπορω να κανω αναβαθμηση?? :cry: :worry:

Κάποιο θέμα με τον υπολογιστή και μάλλον conflict με τους drivers,κάνε απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση μήπως δεν "έκατσε" καλά πριν,σιγουρέψου ότι ο Internet Explorer έχει εγκατεστημένο τον Flash player(Adobe) και το στοιχείο ActiveX του είναι ενεργο(Επιλογές Internet>Διαχείρηση προσθέτων>Γραμμές εργαλειών και επεκτάσεις>Shockwave ActiveX control και Flash object>Κατάσταση: ενεργό) και πιστεύω θα δουλέψει.

Οι εναλλακτικοί τρόποι είναι δύο και κοστίζουν 10 € περιπου και αφορούν πιο πολύ το debrand μιας SE συσκευής αλλά και την αναβάθμιση πριν βγει κάποιο νεο firmware απο το SEUS με διαφορά 2-3 εβδομάδων,Googlάρισε Davinciteam.com και Wotanserver.;)

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να ρωτήσω πς μπορώ να δω την ελεύθερη διαθέσιμη μνήμη που έχω στο κινητό και στην κάρτα; Έχω το SE VIVAZ με Vodafone live! λογισμικό, αλλά από πουθενά δεν μπορώ να δω την ελεύθερη μνήμη. Γνωρίζει κανείς να με βοηθήσει; Ευχαριστώ.

 

EDIT:

ΟΚ. Το βρήκα πως μπορώ να δω την ελεύθερη μνήμη. Από το Organizer.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να ρωτήσω πς μπορώ να δω την ελεύθερη διαθέσιμη μνήμη που έχω στο κινητό και στην κάρτα; Έχω το SE VIVAZ με Vodafone live! λογισμικό, αλλά από πουθενά δεν μπορώ να δω την ελεύθερη μνήμη. Γνωρίζει κανείς να με βοηθήσει; Ευχαριστώ.

 

ΟΚ. Το βρήκα πως μπορώ να δω την ελεύθερη μνήμη. Από το Organizer.

 

Για πιο απλά και γρήγορα μπες στο κεντρικό μενου και πάτα Επιλογές>Στοιχεία μνήμης..;)

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου καλημερα,

το σαιτ για debranding ειναι wotanserver.com?

και πρεπει να αγοαρασεις ενα credit για να γινει η διαδικασια?

ειναι ευκολο για να το κανεις?

μετα κανεις κανονικα τις αναβαθμησεις απο sony ericcson?

και αλλη μια ερωτηση ενω μολις πατησεις το μενου ολα δουλευουν με το πατημα της οθονης μια φορα,μολις πας πχ option ρυθμησεις τηλεφωνου μετα θελει 2 φορες πατημα,ετσι δουλευει και σε εσας?

 

πανεύκολη είναι η διαδικασία. κατεβάζεισ το πρόγραμμα αγοράζεις 1 credit 7 ευρώ . ανοίγεις το πρόγραμμα βάζεις τους κωδικούς που σ στείλανε. κλείνεις το κινητό, βγάζεις την μπαταρία, την ξαναβάζεις και πατάς το πράσινο κουμπί και κρατώντας το πατημένο το συνδέεις και το βρίσκει αυτόματα.

PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

παιδια,ξερει κανεις αν μπορεις να βαλεις πανω το garmin,οπως στο 5800???ή εχει καποιο gps καλυτερο???
Link to comment
Share on other sites

παιδια,ξερει κανεις αν μπορεις να βαλεις πανω το garmin,οπως στο 5800???ή εχει καποιο gps καλυτερο???

 

Δεν εχω δοκιμασει αλλα μπορεις...Εγω του Εβαλα το NDRIVE...Δουλεύει πολυ καλα και με πήγε με άνεση στο Αεροδρόμιο μεσω Αττ.Οδού.. Κλείδωσε μεσα σε 2-3 λεπτά..

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

Έχω εντυπωσιαστεί θετικά από την συσκευή, την είδα και την "γαργάλισα" στο πλαίσιο. Θέλω να το πάρω για την γυναίκα μου η οποία ενδιαφέρεται πιο πολύ για φωτογραφία και video, για παιχνίδια και μετά για εφαρμογές.

Άλλη επιλογή είναι κάποιο Android phone μιας και τα iphone είναι ακριβά. Στα android υπάρχει πληθώρα εφαρμογών/παιχνιδιών και μου αρέσει πάρα πολύ η customizable home screen όπου μπορείς να έχεις πληθώρα πληροφοριών στην αρχική εικόνα.

 

Έχω φύγει από το symbian μετά το sx1 που είχα και δεν ξέρω πια τι γίνεται. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι τι γίνεται με τις εφαρμογές και τα παιχνίδια. Τα υπάρχοντα που βγήκαν πριν από τις touch screen εγκαθίστανται και παίζουν κανονικά στο vivaz?

Πως επηρεάζει η διαφορετική ανάλυση? Τα java games που κυκλοφορούν δουλεύουν κανονικά?

Γιατί αν πρέπει για κάθε εφαρμογή να βγει καινούργια έκδοση που να παίζει στα touch s60v5 τότε θα περιμένουμε πολύ :(

 

Η θα πάρω τελικά ένα κινητό και δεν θα μπορώ να βρω καθόλου προγράμματα και παιχνίδια?

Edited by highway

“Life doesn't imitate art, it imitates bad television”

Woody Allen

 

~ Ηλίας ~

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ συλλογη απο παιχνιδια και εφαρμογες που ειναι κοινες με ολα τα κινητα αφης της Nokia...oμως...ενω το κινητο βγαζει μετα βιας αξιοπρεπεις φωτο την ημερα, τη νυχτα ειναι αθλιες!

 

με ποιο κινητο της κατηγοριας του το συγκρινεις και πιστευεις οτι οι φωτογραφιες του ειναι αθλιες? :blink:

 

κατα τη γνωμη μου οι φωτογραφιες αλλα και το βιντεο δουλευουν αρκετα καλα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Είμαι καινούργιος στο forum και θα ήθελα εαν γνωρίζετε να μου απαντήσετε σε μία απορία.

Η αλήθεια είναι ότι δεν γνωρίζω πολλά, αλλά εαν εγκαταστήσω στο κινητό χάρτες, το κινητό σε ενδεχόμενη χρήση ως navigator θα με χρεώνει; Υπάρχει τρόπος να το αποφύγω;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Είμαι καινούργιος στο forum και θα ήθελα εαν γνωρίζετε να μου απαντήσετε σε μία απορία.

Η αλήθεια είναι ότι δεν γνωρίζω πολλά, αλλά εαν εγκαταστήσω στο κινητό χάρτες, το κινητό σε ενδεχόμενη χρήση ως navigator θα με χρεώνει; Υπάρχει τρόπος να το αποφύγω;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Από τη στιγμή που εγκαταστήσεις τους χάρτες σου και χρησιμοποιείς το gps του, όχι δεν θα σε χρεώνει.

 

Υ.Γ.: Καλώς ήρθες! :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που εγκαταστήσεις τους χάρτες σου και χρησιμοποιείς το gps του, όχι δεν θα σε χρεώνει.

 

Υ.Γ.: Καλώς ήρθες! :)

 

Σε ευχαριστώ πολύ για το σύντομο της απάντησής σου και το καλωσόρισμα. Καλή Ανάσταση σου εύχομαι. Και σε όλη την παρέα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας ,το πήρα και εγω σήμερα απο vodafone με επιδότηση και το δουλευω λίγο για να δω τι παίζει.Πολυ καλες εντυπώσεις αλλα μου μπλέκει τα γραμματα σε κατασταση αναμονης πανω στο VODAFONE GR με την ημερομηνια και το προφιλ πχ κανονικο.Το κανει και σε καναν αλλο???
pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας ,το πήρα και εγω σήμερα απο vodafone με επιδότηση και το δουλευω λίγο για να δω τι παίζει.Πολυ καλες εντυπώσεις αλλα μου μπλέκει τα γραμματα σε κατασταση αναμονης πανω στο VODAFONE GR με την ημερομηνια και το προφιλ πχ κανονικο.Το κανει και σε καναν αλλο???

 

Φιλε μου και σε εμενα το εκανε, το οποιο ειναι απαραδεχτο για την vodafone να λανσαρει κινητο με τετοια προβληματα,

να μπερδευει τα γραμματα και του ξηγηθηκα ενα debrand και ηρθε στα ισα του,στο συνιστω ανεπιφυλαχτα,με ταλεπωρησε λιγο η διαδικασια αλλα ολα οκ τωρα,καμια σχεση το κινητο με πριν

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το απέκτησα κι εγώ. Γνώριμο το περιβάλλον καθώς είναι το ίδιο με το 5800 που είχα πριν. Γνωρίζει κάποιος αν κάποια αρχεία όπως πχ η κινούμενη με το ενυδρείο, μπορούν να μπουν σαν φόντο στην αρχική οθόνη?
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το απέκτησα κι εγώ. Γνώριμο το περιβάλλον καθώς είναι το ίδιο με το 5800 που είχα πριν. Γνωρίζει κάποιος αν κάποια αρχεία όπως πχ η κινούμενη με το ενυδρείο, μπορούν να μπουν σαν φόντο στην αρχική οθόνη?

 

 

ναι το ενυδρειο γινεται να μπει ως φοντο

 

μενου - ρυθμισεις - προσωπικα - θεματα - φοντο - ταπετσαρια 1 ή 2 ή 3 ή 4 ή 5 - adobe flash :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου και σε εμενα το εκανε, το οποιο ειναι απαραδεχτο για την vodafone να λανσαρει κινητο με τετοια προβληματα,

να μπερδευει τα γραμματα και του ξηγηθηκα ενα debrand και ηρθε στα ισα του,στο συνιστω ανεπιφυλαχτα,με ταλεπωρησε λιγο η διαδικασια αλλα ολα οκ τωρα,καμια σχεση το κινητο με πριν

 

α πολυ ωραια σε ευχαριστω.Θα το κανω οπωσδηποτε.

και κατι ακομα που δεν ξερω αν εχει ειπωθει.Σημερα συνδεσα το bluetooth hands free samsung wep και ανα δευτερολεπτο μου χτυπαγε ενας ήχος μπιπ στο ακουστικο.Τι στο καλο ειναι αυτο?δεν ηταν σιγουρα χαμηλη μπαταρια του bluetooth.Αλλος??

pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ συλλογη απο παιχνιδια και εφαρμογες που ειναι κοινες με ολα τα κινητα αφης της Nokia

 

Thanks, να ρωτήσω όμως ακόμα κάτι

 

1. Έχω όμως ακούσει και διαβάσει ότι υπάρχουν και ασυμβατότητες, δηλαδή προγράμματα που τρέχουν σε αντίστοιχα νοκια (touch και ανάλυση) αλλά δεν τρέχουν σε άλλης εταιρείας symbian κινητό.

 

2. Το πρόγραμμα πρέπει να είναι οπωσδήποτε γραμμένο για touch? Τα άλλα δεν τρέχουν? Ρωτάω με το σκεπτικό των windows στα pc όπου έχεις το ποντίκι αλλά αν πάρεις touch οθόνη δουλεύει κανονικά και με touch. Απότι γνωρίζω θέλει ειδική έκδοση εφαρμογής για touch?

 

3. Οι Java εφαρμογές θα πρέπει να είναι έκδοση για 640x360 για να παίζουν fullscreen ή γίνεται scaling? Αν πρέπει να είναι για 640x360 κυκλοφορούν εφαρμογές?

 

4. Στις java δουλεύει το touch και σε παλαιότερες εφαρμογές που γράφτηκαν χωρίς το σκεπτικό ότι μπορεί να τρέξουν σε touch κινητά?

 

Ρωτάω γιατί το να μπορώ να βάλω εφαρμογές είναι πολύ βασικό για μένα.

Π.χ. έχω SlovoEd για S60 9.2v3. Θα μπορεί να τρέξει?

 

 

Να προσθέσω και το εξής. Εφαρμογές/παιχνίδια εκτός από το OVI Store από που βρίσκεις?

Edited by highway

“Life doesn't imitate art, it imitates bad television”

Woody Allen

 

~ Ηλίας ~

Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορώ να μπω στο Playarena από το κινητό...?? Μεσω του browser του κινητού μου γράφει HTTP Error...Έψαξα λίγο αλλα δεν βρήκα καποιο app..Και απ την άλλη το Ovi Store συνεχίζει να μην υποστηρίζεται απ την συσκευή...

Άμα η συσκευή πάντως ήταν ΝΟΚΙΑ , θα ήταν πιο αξιοποιήσιμη στο θέμα των εφαρμογών...Άντε να χακαριστεί , μπας και δούμε προκοπή..Ούτε python δεν δουλεύει...

 

ΥΓ.Δοκιμάστε και το παιχνίδι Ferrari GT (HD) ...Φοβερά γραφικά!

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορώ να μπω στο Playarena από το κινητό...?? Μεσω του browser του κινητού μου γράφει HTTP Error...Έψαξα λίγο αλλα δεν βρήκα καποιο app..Και απ την άλλη το Ovi Store συνεχίζει να μην υποστηρίζεται απ την συσκευή...

Άμα η συσκευή πάντως ήταν ΝΟΚΙΑ , θα ήταν πιο αξιοποιήσιμη στο θέμα των εφαρμογών...Άντε να χακαριστεί , μπας και δούμε προκοπή..Ούτε python δεν δουλεύει...

 

ΥΓ.Δοκιμάστε και το παιχνίδι Ferrari GT (HD) ...Φοβερά γραφικά!

 

 

Αν βάλεις στο ovi store σαν τηλέφωνο το 5800 ή το X6 που έχουν ίδια ανάλυση και είναι touch, δεν μπορείς να πάρεις συμβατές εφαρμογές?

 

Αυτά φοβάμαι και ρωτάω πιο πάνω και εγώ για τις εφαρμογές. Φοβάμαι και τις ασυμβατότητες.

“Life doesn't imitate art, it imitates bad television”

Woody Allen

 

~ Ηλίας ~

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις στο ovi store σαν τηλέφωνο το 5800 ή το X6 που έχουν ίδια ανάλυση και είναι touch, δεν μπορείς να πάρεις συμβατές εφαρμογές?

 

Αυτά φοβάμαι και ρωτάω πιο πάνω και εγώ για τις εφαρμογές. Φοβάμαι και τις ασυμβατότητες.

 

Κοίτα οπως είπα και πριν οι περισσοτερες εφαρμογες (οι πιο ουσιαστικες , "σοβαρές") εγκαθισταται και παιζουν κανονικα..Οι εφαρμογές τις ΝΟΚΙΑ όμως , πχ.Ovi Store, Maps κτλ..δεν παίζουν (υπαρχουν βεβαια και εξαιρεσεις οπως το NOKIA Sports Tracker )..Tώρα για κατι παιχνίδια με python ούτε αυτά παίζουν ... Αλλά υπάρχουν ευτυχώς καποια παιχνίδια τα οποία παίζουν ΟΜΑΛΟΤΕΡΑ και πιο ωραία απο τα κινητα τις ΝΟΚΙΑ , αφου τα τελευταία υστερουν λιγο σε hardware..πχ το παιχνιδι μ την Ferrari που εγραψα παραπάνω , δεν παίζει σε κανενα ΝΟΚΙΑ κινητό..αλλά δυστυχώς αυτά ειναι λίγα..

 

Εν κατακλείδι , αμα θες πληρης συμβατότητα με τις εφαρμογές s60..πήγαινε προς ΝΟΚΙΑ ... Ωστόσο , αμα υπάρξει τροπος να χακαριστεί η συσκευή (πραγμα που το ελπίζω) , μαλλον θα εχουμε την δυνατοτητα να περάσουμε εφαρμογες ΝΟΚΙΑ , python κτλ..(απο οτι διαβαζω στο Satio εχει γινει ήδη αυτο..)Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος..

_______________________________

Κατα τα άλλα το κινητο ειναι καλό , μετρια-καλή ποιότητα κατασκευής...(τρίζει λιγο το καπακι μπαταρίας στο δικό μου ) Κάμερα για την Μέρα αρκετά καλή..

 

Με την σειρά μου ήθελα να ρωτήσω καποια πράγματα για το Debrand της συσκευής..

-Προς το παρών δεν μπορεί να γίνει δωρεάν έτσι? Στο μέλλον θα γίνεται ?

-Χάνω εγγύηση?

Πάντος πολύ customize εχει κανει η Vodafone ..:X:blink:

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Vivaz/Vivaz Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...