Jump to content

Digea - Η Ψηφιακή Τηλεόραση στην Ελλάδα


johnthegreek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

[imgalign]http://i47.tinypic.com/nzm8w9.jpg[/imgalign]

Το 2012 θα είμαστε από τις τελευταίες χώρες που θα κατεβάσουν το διακόπτη της αναλογικής τηλεόρασης και θα εκπέμπουμε αμιγώς ψηφιακά. Η αρχή έγινε το 2006 με τα πρώτα τρία ψηφιακά κανάλια της ERT Digital και ακολούθησε το 2009 η εταιρεία Digea που έχει αναλάβει τη μετάβαση των ιδιωτικών τηλεοπτικών καναλιών από την αναλογική στην ψηφιακή εποχή.

 

Ιστορία

Από το 2006 και μέχρι σήμερα, τα ψηφιακή τηλεοπτικά κανάλια της ERT Digital εκπέμπουν επίγειο ψηφιακό σήμα DVB-T (Digital Video Broadcast – Terrestrial) με συμπίεση MPEG-2, ενώ η Digea αποφάσισε να χρησιμοποιήσει κωδικοποίηση MPEG-4. Και εδώ ξεκινούν τα προβλήματα μιας και απαιτείτε διαφορετικός επίγειος ψηφιακός δέκτης για το MPEG-2 και διαφορετικός για το MPEG-4. Δηλαδή όσοι έσπευσαν τα προηγούμενα χρόνια να αγοράσουν εξωτερικούς δέκτες ή τηλεοράσεις με ενσωματωμένο δέκτη MPEG-2, δεν μπορούν να πιάσουν τα ιδιωτικά κανάλια της Digea (Alpha, Alter, ΑNT1, Μακεδονία, Mega, ΣΚΑΪ, Star). Η ERT Digital έχει ανακοινώσει ότι συνεχίζει κανονικά τις εκπομπές σε MPEG-2 αλλά από ότι φαίνεται κάποια στιγμή θα αναγκαστεί να το γυρίσει και αυτή σε MPEG-4.

 

Σήμα ψηφιακό, όχι υψηλής ευκρίνειας

Τα ψηφιακά κανάλια της Digea εκπέμπονται σε 576i PAL, πρόκειται δηλαδή για κανάλια τυπικής ευκρίνειας. Το κάδρο των PAL είναι ανάλυσης 704×576 pixels με λόγο πλευρών 4:3 με εξαίρεση το ΣΚΑΪ που εκπέμπει σε μακρόστενο κάδρο 16:9. Το bitrate είναι 30.000. Στον ήχο έχουμε MPEG-2 48kHz/ 192kHz σε stereo mode.

 

Πως θα πιάσω επίγεια λήψη MPEG-4;

Πώς θα πιάσει όμως κάποιος σήμερα επίγεια λήψη MPEG-4; Την πρώτη λύση την προσφέρουν οι HD δορυφορικοί δέκτες combo, που ούτως ή άλλως υποστηρίζουν αυτήν την κωδικοποίηση για τις δορυφορικές τους υποχρεώσεις. Η δεύτερη λύση είναι οι αμιγώς επίγειοι δέκτες (stand alone) MPEG-4 και η τρίτη είναι η κατηγορία τηλεοράσεων με ενσωματωμένο δέκτη DVB-T MPEG-4.

 

Βιαζόμαστε;

Μην σας πιάνει πανικός και αγωνία. Τα κανάλια που βλέπετε σήμερα στην τηλεόρασή σας θα παραμείνουν ως έχουν το λιγότερο έως και τις 31 Δεκεμβρίου 2012. Αν μένετε σε περιοχή που καλύπτει με σήμα η Digea (Κορινθιακός κόλπος, Θεσσαλονίκη από 14 Ιανουαρίου) και δεν έχετε καλή λήψη των αναλογικών καναλιών, προμηθευτείτε έναν εξωτερικό δέκτη με 50-80 ευρώ για να τα πιάνετε καμπάνα. Στις υπόλοιπες περιοχές της Ελλάδας, όποτε αρχίσουν οι εκπομπές τότε θα τρέξουμε να πάρουμε και δέκτη. Από την άλλη, αν σας ενδιαφέρουν τα 4 σημερινά κανάλια της ERT Digital σινε+, πρίσμα+, σπορ+, info+ θα τα πιάσετε με δέκτη DVB-T MPEG-2.

 

Περισσότερες πληροφορίες:

http://www.digea.gr

http://www.ertdigital.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Η 40ρα Samsung μας έχει το αυτοκολητάκι με τα σήματα:

 

DVB (Digital Video Broadcasting)

Digital [v]

TDT (Television Digital Terrestre)

 

πόσο "καλυμμένος" λες να είμαι; πάλι θα θέλω δέκτη;

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια για την αθηνα εχουμε κανα νεο? Γιατι η ψηφιακη ειναι πολυ βολικη με τις πληροφοριες κλπ που σου παρεχει.

Παντως οι τελευταιες τηλεορασεις συνηθως εχουν δεκτη και για MPEG-4 κι για MPEG-2.

http://www.slang.gr/media/img/200804/e3c7f6fd7cd882190bfed167b9b5a61e_thumb.jpg
Link to comment
Share on other sites

Η επίγεια ψηφιακή τηλεόραση είναι εδώ και σιγά σιγά έχει ξεκινήσει η μετάβαση στην ψηφιακή εποχή. Από το καλοκαίρι του 2009, η περιοχή του Κορινθιακού κόλπου καλύπτεται με σήμα MPEG-4 της Digea και πιάνει τα επτά δημοφιλέστερα ιδιωτικά τηλεοπτικά κανάλια δωρεάν. Από τις 14 Ιανουαρίου του 2010 θα αρχίσουν οι εκπομπές και στην ευρύτερη περιοχή της Θεσσαλονίκης, ενώ μέσα στη χρονιά θα καλυφθούν και άλλες περιοχές της χώρας μας.

 

Μέσα στο 2010 το ψηφιακό σήμα θα φτάσει σε Αθήνα, Λάρισσα και Πάτρα.

Οι επτά ιδιωτικοί τηλεοπτικοί σταθμοί είναι Alpha, Alter, ΑNT1, Μακεδονία (μετονομάστηκε σε ANT2), Mega, ΣΚΑΪ και Star και αποτελούν την Digea.

 

http://techblog.gr/wp-content/uploads/2009/12/Digea-Korinthiakos-Kolpos.jpg

http://techblog.gr/wp-content/uploads/2009/12/digea-thessaloniki.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η 40ρα Samsung μας έχει το αυτοκολητάκι με τα σήματα:

 

DVB (Digital Video Broadcasting)

Digital [v]

TDT (Television Digital Terrestre)

 

πόσο "καλυμμένος" λες να είμαι; πάλι θα θέλω δέκτη;

 

αναζητησε στο manual ποια προτυπα υποστηριζει

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Αυτά μόνο στην Ελλάδα μπορούν να γίνουν χωρίς να επαναστατήσουμε.

1) Για να πιάσεις τα κρατικά κανάλια χρειάζεσαι MPEG 2, για τα ιδιωτικά MPEG 4.

2) Τα κανάλια θα εκπέμπουν σε 4 προς 3, εκτός SKAI. Βρείτε μου σας παρακαλώ μια καινούρια τηλεόραση με διαστάσεις 4 προς 3, για να μη μου αφήνει μαύρα κενά στο πλάι. Εγώ δεν ξέρω άλλη απ΄την Blu Skay.

Link to comment
Share on other sites

το 4:3 είναι όντως άκυρο , αλλά πλέον οι περισσότερες wide τηλεοράσεις έχουν ρύθμιση στο μενιού να δείχνουν την εικόνα σε 16:9 ώστε να μην φαίνονται οι μαύρες μπάρες..;)

για άλλη μια φορά...είναι πολύ μπροστά ο σκάι τόσο σε τεχνολογία όσο και σε ποιότητα..! εύγε..!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι οι νέες έχουν αυτή την δυνατότητα αλλά αλοιώνουν την εικόνα έτσι. Πάντως το Σκαι είναι πολύ μπροστά σε οτι κάνουν!
Link to comment
Share on other sites

Εμείς πάντως στην Κόρινθο έχουμε ψηφιακή...

Αλλά μόλις αρχίζει να φυσάει ή έχει κακοκαιρία , μετατρέπεται σε αναλογική(!)

......αφού δεν μπορείς να δεις τίποτα!

Ελπίζω να βελτιώσουν το δίκτυο!

Nokia 7650,7200,6234,n73,n78, Sony Ericsson Satio, Nokia N8, Lenovo A820, A806, Doogee F3 PRO, Ulefone Paris, Xiaomi Redmi 4x, Xiaomi Redmi Note 5 dual camera, Xiaomi Pocophone F1 :happy:
Link to comment
Share on other sites

Εμείς πάντως στην Κόρινθο έχουμε ψηφιακή...

Αλλά μόλις αρχίζει να φυσάει ή έχει κακοκαιρία , μετατρέπεται σε αναλογική(!)

......αφού δεν μπορείς να δεις τίποτα!

Ελπίζω να βελτιώσουν το δίκτυο!

 

αυτό είναι λογικό ?

:worry:

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου το ξέρω...

Αλλά συμβαίνει!!!! :D

Δεν έχω ρωτήσει άλλους από εδώ , αλλά σε εμάς συνέχεια!!

Nokia 7650,7200,6234,n73,n78, Sony Ericsson Satio, Nokia N8, Lenovo A820, A806, Doogee F3 PRO, Ulefone Paris, Xiaomi Redmi 4x, Xiaomi Redmi Note 5 dual camera, Xiaomi Pocophone F1 :happy:
Link to comment
Share on other sites

Μου ακούγεται λιγάκι περίεργο.Για ρώτα και κανέναν γνωστό ή φίλο.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα αδιάφορο απίστευτα για τη digea για τους εξής λόγους:

α)όταν βγήκαν τα ψηφιακά κανάλια της ερτ πήρα νέα τηλεόραση για να μην βάλω επιπλέον κουτί αποκωδικοποιητή και τώρα μου λένε η tv σου δεν κάνει για τη ψηφιακή ελλάδα(βασικα το περίμενα ότι θα συμβεί κάποια στιγμή αλλά όχι τόσο απότομα!)

β)ειμαι κατά 99% σίγουρη ότι η ψηφιακή tv της ελλάδας δεν θα έχει καμία μα καμία σχέση με τη ψηφιακή του εξωτερικού.η δικιά μας θα είναι το ίδιο με την αναλογική τα γεγονότα το δείχνουν:4-3,το σήμα δεν θα είναι HD,χαλάει η λήψη με αέρα(ε καλά αυτο δεν πιάνεται είναι στα αρχικά στάδια...)κ.α. που θα τα δούμε στη πράξη

και για να τελειώνω σκοπεύω να κάνω τη μετάβαση το δεκέμβριο του 2011 για να ειμαι σίγουρη ότι δεν θα κάνουν καμία μ*****α πάλι(άμα βρεθεί καμία τζάμπα tv μπορεί να κάνω τη μετάβαση ποιο νωρίς ;) )

Link to comment
Share on other sites

Oπως αναφερουν και στο site

" Μελλοντικά θα έχω τηλεόραση υψηλής ευκρίνειας (HDTV)

"

στην αρχη τωρα θα εχουν την ιδια αναλυση με το αναλογικο.τωρα μετα απο ποσο καιρο θα το γυρισουν σε hd ειναι το ερωτημα

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα αδιάφορο απίστευτα για τη digea για τους εξής λόγους:

α)όταν βγήκαν τα ψηφιακά κανάλια της ερτ πήρα νέα τηλεόραση για να μην βάλω επιπλέον κουτί αποκωδικοποιητή και τώρα μου λένε η tv σου δεν κάνει για τη ψηφιακή ελλάδα(βασικα το περίμενα ότι θα συμβεί κάποια στιγμή αλλά όχι τόσο απότομα!)

β)ειμαι κατά 99% σίγουρη ότι η ψηφιακή tv της ελλάδας δεν θα έχει καμία μα καμία σχέση με τη ψηφιακή του εξωτερικού.η δικιά μας θα είναι το ίδιο με την αναλογική τα γεγονότα το δείχνουν:4-3,το σήμα δεν θα είναι HD,χαλάει η λήψη με αέρα(ε καλά αυτο δεν πιάνεται είναι στα αρχικά στάδια...)κ.α. που θα τα δούμε στη πράξη

και για να τελειώνω σκοπεύω να κάνω τη μετάβαση το δεκέμβριο του 2011 για να ειμαι σίγουρη ότι δεν θα κάνουν καμία μ*****α πάλι(άμα βρεθεί καμία τζάμπα tv μπορεί να κάνω τη μετάβαση ποιο νωρίς ;) )

Ε αρχή είναι ακόμα. Στο εξωτερικό δηλαδή έδωσαν HD με την πρώτη μέρα;

 

Όσο για την τηλεόραση που πήρες, αυτό το ρίσκο έχουν οι βεβιασμένες αγορές πριν ανακοινωθούν τα πρότυπα. Καλά έκανες και προνόησες, αλλά δε σου φταίει κανείς στην τελική... :) Αν έχει πάντως η TV σου CI slot, μπορείς να βάλεις αποκωδικοποιητή σε καρτούλα, γλιτώνοντας τουλάχιστον το κουτί.

 

Πάντως νωρίς ακόμα για τέτοιες αγορές, από τη στιγμή που δε θα έχει μεγάλες διαφορές από μια καλή αναλογική λήψη. Ας περιμένουμε να γεμίσει η αγορά πρώτα με νέα μοντέλα για να έχουμε επιλογές, να δούμε reviews και φυσικά να πέσουν οι τιμές γιατί με 2-3 τηλεοράσεις σε κάθε σπίτι, ανεβαίνει σημαντικά το κόστος.

Link to comment
Share on other sites

σας χαιρετω απο το μαγευτικο Ξυλοκαστρο οπου εδω και ενα μηνα εχουμε ψηφιακη ληψη καμπανα !!

 

σε συνδυασμό με μια samsung tv 32'' που προσφατα αγορασα, κ ευτυχως ειχε ενσωματωμενο digital tuner, σωθηκα !!

 

απολαυση ολα τα καναλια ..(μια χαρα ειναι κ η "απλη" αναλυση χωρις καθολου παρασιτα).

 

ant1, star, mega, alpha, net, skai, alter ολα κομπλέ..

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι....αναλογικά θα σταματήσουν να εκπεμπουν? η θα είναι παράλληλα...το λέω για κάποιους που δεν θα θέλουν να δώσουν τα 50ευρώ ανά tv για αποκωδηκοποιητή!

 

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι....αναλογικά θα σταματήσουν να εκπεμπουν? η θα είναι παράλληλα...το λέω για κάποιους που δεν θα θέλουν να δώσουν τα 50ευρώ ανά tv για αποκωδηκοποιητή!

 

ευχαριστώ!

Τα αναλογικά για αρχή θα συνεχίσουν να εκπέμπουν. Αργότερα θα διακοπεί η εκπομπή τους ώστε να υπάρξει ένα διάστημα προσαρμογής. Νομίζω το 2012 θα σταματήσει.

Link to comment
Share on other sites

Τα αναλογικά για αρχή θα συνεχίσουν να εκπέμπουν. Αργότερα θα διακοπεί η εκπομπή τους ώστε να υπάρξει ένα διάστημα προσαρμογής. Νομίζω το 2012 θα σταματήσει.

 

ναι μεχρι το 2012 θα ειναι παραλληλα.

Link to comment
Share on other sites

ναι μεχρι το 2012 θα ειναι παραλληλα.

Δηλαδή θέλουμε δε θέλουμε θα πρέπει να αγοράσουμε αποκωδικοποιητή, σωστά; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θέλουμε δε θέλουμε θα πρέπει να αγοράσουμε αποκωδικοποιητή, σωστά; :confused:

 

μετα το 2012, ναι θα πρεπει να παρουμε κωδικοποιητη.

εγω εχω για mpeg2 οποτε μαλλον θα χρειαστω μοντουλα για να τον κανει και mpeg4.

Link to comment
Share on other sites

Και το MTV Greece είναι 16:9.

 

Φυσικα οχι στην Θεσσαλονικη

 

Γιατί όχι στη Θεσσαλονίκη; Εκπέμπει εδώ και λίγο καιρό από τη συχνότητα 69!

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...