Jump to content

[Επίσημο] Vodafone Smart II (Alcatel V860)


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

την βλεπει σαν adb αλλα με θαυμαστικο και λεει στις ιδιοτητες "Δεν είναι δυνατή η εκκίνηση της συσκευής. (Κωδικός 10)" τα adb drives οταν το εβαλα τα εδωσα εγω και τα πειρε αλλα μου εβγαλε το παραπανω μηνυμα.... ελπιζω να βγαλουμε ακρη.... ευχαριστω παντως παιδια.....

 

φιλε pgothor θα σε στεναχωρισω αλλα το κινητο θα πρεπει να το στηλεις service.

δεν μπορεις να κανεις κατι...:(

ναι σαν στικακι αλλα δυο φορες πρεπει να το κανει αλλα διεκεκομενα

αλλα αφου ειπες σου βγαζει θαυμαστικο....:(

δοκιμασες σε αλλο pc?

Edited by ddesign

Motorola Moto X 2014

Samsung Galaxy Note II GT-N7100(Rom stock Jb 4.3)Lost imei :blink:

Vodafone smart 2 (DDESIGN ROM V1.0)http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=340377

LG V490 4G

Link to comment
Share on other sites

τουλαχιστον θα φτιαξει?? θα κοστιση τιποτα??

 

τι να τους πω??

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

οτι ειπα κ εγω ,επαιζα παιχνιδι κ σταματησε να λειτουργει κ δεν ανοιγει ,εισαι στην εγγυηση δεν

προκειτε να πληρωσεις...κ αν ζητησουν ...εισαι εγγυηση απαιτησετο κτλ κτλ.

και αν φτασει μακρια εδω ειμαστε εχουμε τροπους. http://greekstars.co/greekstars/index.php?showtopic=67347

Motorola Moto X 2014

Samsung Galaxy Note II GT-N7100(Rom stock Jb 4.3)Lost imei :blink:

Vodafone smart 2 (DDESIGN ROM V1.0)http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=340377

LG V490 4G

Link to comment
Share on other sites

ωχ τα ελεγα εγω, αλλα ο δημητρης δε με πιστευε .

το βλεπει σαν αγνωστη συσκευη pgothor?

 

οταν το εχω κολησει με κοντα στους 10 διαφορετικους τροπους και το χω επαναφερει με fastboot πως να πιστεψω οτι δεν το βλεπει?το ξαναλεω μπορει ετσι να ειναι αλλα δεν μπορω να καταλαυω το γιατι.μηπως παιζει ρολο xp vista seven?

Link to comment
Share on other sites

οταν το εχω κολησει με κοντα στους 10 διαφορετικους τροπους και το χω επαναφερει με fastboot πως να πιστεψω οτι δεν το βλεπει?το ξαναλεω μπορει ετσι να ειναι αλλα δεν μπορω να καταλαυω το γιατι.μηπως παιζει ρολο xp vista seven?

οχι δημητρη

προσωπικα το ειχα λιωσει με διαφορετικες

ρομ κ την εκατσε με την cwm κ το οverclock

Motorola Moto X 2014

Samsung Galaxy Note II GT-N7100(Rom stock Jb 4.3)Lost imei :blink:

Vodafone smart 2 (DDESIGN ROM V1.0)http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=340377

LG V490 4G

Link to comment
Share on other sites

οταν το εχω κολησει με κοντα στους 10 διαφορετικους τροπους και το χω επαναφερει με fastboot πως να πιστεψω οτι δεν το βλεπει?το ξαναλεω μπορει ετσι να ειναι αλλα δεν μπορω να καταλαυω το γιατι.μηπως παιζει ρολο xp vista seven?

 

ευχαριστω για την βοηθεια....

 

nokisas μου ειχε ξανα κολησει αλλα εμπενε σε fastboot περασα οτι περασα και δουλεψε τωρα δεν κανει τιποτα καμια σχεσει με την αλλη φορα... ολες σε win 7.... αρα???? brick... :(:(

Link to comment
Share on other sites

hardbrick :confused:

που λεει ο λογος δημητρη το καθενα κινητο κ μαρκες ειναι διαφορετικα

Edited by ddesign

Motorola Moto X 2014

Samsung Galaxy Note II GT-N7100(Rom stock Jb 4.3)Lost imei :blink:

Vodafone smart 2 (DDESIGN ROM V1.0)http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=340377

LG V490 4G

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια στο hard brick δεν ανοιγει καθολου και δεν μπορει να το παθει τοσο απλα το hard brick μονο με ενα recovery κατι πρεπει να βγαλεις απο το firmware η να το φλασαρεις με κατι τελειως διαφορετικο..μια απο τις περιπτωσεις μου ηταν οταν ενω το φλασερνα ξεχασα οτι ειχα αλλη recovery και το εβγαλα απο το usb για να βαλω την αλλη img βεβαια κολησε αλλα με το που το εβαλα σε fastboot mode το ξανακανα και ολα οκ.και δεν ειναι μονο αυτο το παραδειγμα,την αλλη φορα μεσω recovery manager φλασαρα αλλο recovery απο το 858 ,κολησε και παλυ απο fastboot το κανα και αλλες πολες φορες που ουτε καν τις θυμαμαι

 

παιδια μολις τωρα διαβαζω ενα οδηγο για brick που μαλλον σας επιβεβαιωνει μισο....

ηταν για πολυ παλια android αλλα κατι ελεγε οτι φταιει η sd card που δεν το διαβαζει ο pc θελει card reader να διαγραψεις ολα τα αρχεια και να βαλεις καποιο δικο τους...κατι τετοια και οτι αν στο αναγνωρισει με την παλια τοτε εχεις πολυ τυχη..τι να πω..δεν ξερω

pgothor ψαξε λιγο στο tube Μην τους το πας αμεσως στο search γραψε android diferends hard brick of soft brick θα κοιταξω και εγω

δε βγαζει τιποτα θα συνεχισω..εχει πολα με hard brick

τα ιδια με μενα λεει αν κολησει sto boot logo φτιαχνεται με fastboot

ναι soft brick ειναι οσα κολανε στο boot logo

ψαξε στην αναζητηση το γιατι δεν το βλεπει μετα απο αυτο αφου το βλεπε πριν κανονικα

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

 

εχει ωραιο εργακι στο star

Edited by nokisas
Link to comment
Share on other sites

καλημερα απο τι βλεπω θα μεινει σιωπηλο το Θεμα για το smart ii για μερικες μερες !!!

Motorola Moto X 2014

Samsung Galaxy Note II GT-N7100(Rom stock Jb 4.3)Lost imei :blink:

Vodafone smart 2 (DDESIGN ROM V1.0)http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=340377

LG V490 4G

Link to comment
Share on other sites

ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ROOT VODAFONE SMART 2

 

Πριν ξεκινήσω με την διαδικασία του Root να αναφέρω πως ουδεμία ευθύνη φέρω αν κάτι πάει στραβά και βγει εκτός λειτουργίας η συσκευή σας.

Με δική σας ευθύνη θα προβειτε στις οποιες ενέργειες χρειάζονται για να γίνει Root η συσκευή σας.

 

1. Θα πρέπει έστω για μία φορά να έχετε συνδέσει την συσκευή σας με τον υπολογιστή σας. Εάν δεν το έχετε κάνει θα πρέπει να το κάνετε και να επαννεκινήσετε τον υπολογιστή σας μετά απο την σύνδεση της συσκευής με τον υπολογιστή.

 

2. Βαζουμε την συσκευή σε recovery mode έστω και αν δεν το δείχνει στην οθόνη του κινητού, έτσι ομως θα περάσουμε τους καταλληλους οδηγούς για τον υπολογιστή μας.[/size][/b]

Πατάμε το power button και το volume - μέχρι να νιώσουμε την δόνηση στην συσκευή μας. Μόλις νιώσουμε την δόνηση, αφήνουμε το power button που βρίσκεται στο πάνω μέρος της συσκευής μας και συνεχίζουμε να κρατάμε το volume - για 5 δευτερόλεπτα. Συνδέουμε την συσκευή μας με τον υπολογιστή μέσω του usb καλωδίου που υπήρχε κατά την αγορά της συσκευής μέσα στην συσκευασία. Τώρα πλεόν ο υπολογιστής μας πρέπει να μας έχει ενημερώση για μία νέα συσκευή. Απλά ακυρώνουμε όλα τα παράθυρα για εγκατάσταση οδηγών.

 

3. Πάμε Έναρξη-Πίνακας ελέγχου-Εργαλεία διαχείρισης-Διαχείριση υπολογιστή και μετά Διαχείριση συσκευών.Τώρα κάπου με ένα κίτρινο θαυμαστικό πρέπει να μας εμφανίζει την συσκευή σαν vodafone smart ή Android 1.0. Κάνουμε πάνω του δεξί κλικ και πατάμε στην Ενημέρωση Προγράμματος Οδήγησης. Εκεί θα κάνετε εγκατάσταση από μία καθορισμένη θέση τους οδηγους. Απο εκει που τους εχετε αποθηκευσει όταν τους κατεβάσατε. Μετά την ολοκλήρωση της εγκατάστασης κάνετε επανεκκινηση στον υπολογιστή και βγαζετε και την μπαταρά απο το κινητο και την ξανατοποθετείτε για να το βαλουμε σε κανονικη λειτουργία μόνο απο το power button.

 

Αφού επανέλθει το κινητό και ο υπολογιστής μας μετά απο την επανεκκίνηση συνεχίζουμε στο επόμενο βημα.

 

4. Κλείνουμε την συσκευή μας. αφού είναι κλειστή πατάμε το power button και το volume - , μόλις νιώσουμε την δόνηση αφήνουμε το power button και συνεχίζουμε να κρατάμε το volume - για 5 δευτερόλεπτα. Τώρα συνδέουμε το κινητό μας στον υπολογιστή με το καλώδιο που υπήρχε στην συσκευασία μόλις το αγοράσαμε. Ανοίγουμε το πρόγραμμα που έχουμε κατεβάσει από εδώ......... Ανοίγουμε το Markos κι έπειτα το aio-install. Επιλέγουμε την πρώτη επιλογή (1) και πάλι την πρώτη (1).

Αν όλα έχουν πάει καλά σε λίγο το κινητό σας θα έιναι Root.

 

 

 

 

 

Τους οδηγούς τους κατεβάζετε από εδώ. https://rapidshare.com/files/1060749243/AiO%20Drivers.rar

 

Το πρόγραμμα για Root από εδώ. https://rapidshare.com/files/4214996930/Markos.rar

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Απαγορεύεται η άσκοπη μορφοποίηση κειμένου σε ολόκληρο το post.

 

Λοιπόν, έκανα την παραπάνω διαδικασία και τελικα περάστηκε μέσα το root (υποθέτω...και θα σας πω γιατι υποθέτω).

Μεσα στα εικονίδια έχουν προστεθεί τα superuser,rom toolbox kai lucky patcher. Ως εδώ όλα καλά.

 

Πηγαίνω όμως στις ρυθμίσεις του κινητου να αφαιρέσω τις εφαρμογές της vodafone και δεν μου βγάζει επιλογή σβησίματος για αυτές τις επιλογές. Τελικά αποφασίζω να μην το ψάξω στις ρυθμίσεις της συσκευής, αλλά να αφαιρέσω τις εφαρμογές μέσω του rom toolbox με το app manager. Εκει όμως συμβαίνει το εξής παράδοξο. Σβηνω μια εφαρμογή, μου λέει οτι κάνει uninstall και κολλάει στο uninstall. Μπορει να διαρκέσει και ώρες ολόκληρες έτσι. Αν σβησω το κινητό η εφαρμογή έχει καταργηθεί, αλλά πρέπει αν κάνω πάντα την ίδια διαδικασία. uninstall μια εφαρμογή την φορά, να περιμένω κάποια λεπτά, να σβηνω το κινητο, να αναβω το κινητο και να έχει φυγει. Ειναι τόσο "κλειδωμένες" οι εφαρμογές της vodafone μέσα στο κινητο που δεν φευγουν με τίποτα, ή παίζει κάτι με το rom toolbox; Εσεις που εχετε ρουτ με τον παραπάνω τρόπο, πως βγαλατε τις εφαρμογές που δεν θέλατε;

Link to comment
Share on other sites

με Link to sd πανε στο youtube και κοιτα πως γινεται η sd partition καντο μεσω pc και κατεβασε απο το play store to link to sd ασε 1 Gb στην sd με το partition και εισαι οκ
Link to comment
Share on other sites

το έψαξα στο youtube αλλά μου βγαζει ένα βιντεο που ο τυπος το κάνει απο linux.

Υπάρχει κανένας οδηγός στο youtube για link to sd partition απο windows; Κάπου πρέπει να υπαρχει τέτοιο λινκ

 

 

Edit: Βρηκα έναν οδηγό στο XDA. Απο ext2, ext3, ext4 ή fat32 ποιο επιλέγουμε;

Edited by highpriest
Link to comment
Share on other sites

Οκ αγαπητέ nokisas πες ότι το κάνουμε αυτό... Πως θα απεγκαταστήσουμε τις εφαρμογές αυτές που λέει ο highpriest είναι το ζητούμενο!!! Και εγώ σε αυτό το στάδιο είμαι & δεν βρίσκω άκρη με την μπακατέλα μας αυτή! Εάν ξέρεις τον τρόπο σε παρακαλώ βοήθα αδερφέ!!!
Link to comment
Share on other sites

λοιπον δεν με προλαβατε.....

το πηγα servies μου ειπαν σε 10 μερες θα ειναι ετοιμο..

δηλαδη αν εβαζα την παλαια sd να το εβλεπε?? δεν καταλαβα καλα...

Link to comment
Share on other sites

το έψαξα στο youtube αλλά μου βγαζει ένα βιντεο που ο τυπος το κάνει απο linux.

Υπάρχει κανένας οδηγός στο youtube για link to sd partition απο windows; Κάπου πρέπει να υπαρχει τέτοιο λινκ

 

 

Edit: Βρηκα έναν οδηγό στο XDA. Απο ext2, ext3, ext4 ή fat32 ποιο επιλέγουμε;

 

http://www.xperiablog.net/2011/12/12/link2sd-guide-never-worry-about-internal-memory-limits-again/

Από το βήμα 3 και μετά κάνε ότι λέει εδώ και θα γινουν όλα. Δουλεύει και στο smart 2.Προσοχή από το ΒΗΜΑ 3 και μετά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φιλε, αλλά το έκανα ήδη.

Βεβαια ο οδηγός αυτος που εβαλες ειναι πολύ πιο αναλυτικός! Κι εγω τα ίδια χρησιμοποίησα.

 

Ας το πάρει κάποιος να κάνει στικυ τον οδηγό, επειδη όσο έψαξα μεσα στο φόρουμ δεν έχει ένα νημα αποκλειστικά για το πως μπαίνει μια τέτοια εφαρμογή. Με έναν τίτλο: How tο link to sd, θα ήταν πολύ χρήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

ok αλλα δεν θα εχει καλη αναλυση

 

[how can make partition the sd-πως κανουμε partition την sd]

 

απο εδω διαλεγουμε ποιο partition κανει για τον pc μας http://www.partitionwizard.com/free-partition-manager.html

και σε λιγο το βιντεο

ετοιμο

για να γινει αυτη η διαδικασια πρεπει να εχετε card reader και αναλογα με το ποσο χωρο εχει η sd σας αφηνετε και τον καταληλο παντως χρειαζεται γυρω στο 1gb εγω απο την 8αρα μου αφησα 1 gb, με το που το κανετε βαζετε την sd στο κιν. το ανοιγετε πατε στο store και κατεβαζετε το link to sd μολις κατεβει και το ανοιξετε [μονο με super user δουλεβει] θα σας βγαλει ενα μηνημα και θα πατησετε ext2 μολις ολοκληρωθει κανετε restart και ειναι ετοιμο και δεν θα χρειαστει καν να βγαλετε ουτε ενα μανησιο app γιατι μονο απο αυτα που δεν μετακινουνταν να μετακινησετε θα παρετε και 100 mb εγω ειχα φτασει 118 με full apps

1}[με αυτη τη διαδικασια δεν σβηνεται τιποτα απο την sd αν βεβαια αφησετε τον χωρο που πρεπει δηλαδη μην εχετε 2gb το 1.5 gb ειναι full και αφησετε 1g σε αυτη την περιπτωση σιγουρα θα σβηστει κατι. και με μισο γιγα για αρχη βολευεστε]

2}[μεσα στο link to sd παταμε το πληκτρο διπλα στο home με τις γραμες εκει εχει ολες τις επιλογες απο το [περισοτερα] να καθαριζετε συχνα το 2ο διαμερισμα την μνημη dalvik και εκκαθαριση cashe ολων των ειδων, τα widgets πρεπει για να δουλεβουν να ειναι στην μνημη του κιν.η για να παρουμε χωρο να τα συνδεετε στην sd οχι μετακινηση στην sd γιατι δεν θα δουλεβουν] και..πανω πανω μεσα στο app εχει τρεις επιλογες αναζητηση,εμφανιση με...και το αλλο μας επιτρεπει να εμφανισουμε ολο το περιεχομενο του κιν.επιλεξτε ολα.

Edited by nokisas
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν όλα οκ.

Εχω κάνει το ρουτ, έχω ξεφορτωθεί όλες τις περιττες εφαρμογές, αλλά μαλλον ξεφορτώθηκα και μια χρήσιμη, ή αυτο που συμβαίνει είναι παρενέργεια του ρουτ.

Χαθηκε το Ελληνικο πληκτρολόγιο που ειχε προεγκατεστημένο. Οχι ότι ήταν κάτι ιδιαίτερο σαν πληκτρολόγιο, αλλά η συσκευη πλέον δεν έχει μέσα Ελληνικο πληκτρολόγιο σε καμία εφαρμογή. Ουτε google market, ουτε FB, ουτε Twitter.

 

Πως μπορώ να βάλω ενα Ελληνικό πληκτρολόγιο μέσα; Έχω κατεβάσει ένα απο SQL αλλά δεν μου το εμφανιζει μέσα στις εφαρμογές, ούτε στις επιλογές γλώσσας. Δεν εχω ιδιαίτερες απαιτησεις, απλά ένα Ελληνικο πληκτρολόγιο που να λειτουργει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν όλα οκ.

Εχω κάνει το ρουτ, έχω ξεφορτωθεί όλες τις περιττες εφαρμογές...

 

Αυτό πως το έκανες ακριβώς, με το Root uninstaller πχ;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πως το έκανες ακριβώς, με το Root uninstaller πχ;

 

Οχι, δυστυχώς το έκανα με τον δυσκολο τρόπο. Με το app manager του toolbox. Αφαιρούσα μια-κολλούσε- εκλεινα κινητο- ανοιγα κινητο-αφαιρούσα δευτερη κλπ...

 

Ο σωστός τροπος ειναι με το root uninstaller. Κανα δυο τελευταιες τις εκανα με αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...