Jump to content

Ξεκινημα καινουργιας επιχειρησης / καταστηματος


Ferryman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια, θελω να ρωτησω επειδη ενδιαφερομαι να ανοιξω μαγαζι, πιθανοτατα καφετερια. Κανενας στην οικογεεια μου δεν ξερει και δεν εχει ασχοληθει με τετοια θεματα και καποιοι λιγοι γνωστοι ειχαν ενα καλο κεφαλαιο ή βοηθεια απο τους δικους τους. Εγω δυστηχως δεν εχω καποια περιουσια εκτος απο το σπιτι της μανας μου. Τωρα τι μπορω να κανω;

 

1) Τι χρειαζετε; Προυποθεσεις; Η τραπεζα που ρωτησα μου λεει οτι χρειαζεται υποθηκη το σπιτι. Αλλα χαρτια δεν μου ειπε πχ εκκαθαριστικο, εγγυητης. Παραληψη;

 

2) Σε ποσο καιρο θα εχω κερδος γιατι στην αρχη θα μπαινω μεσα αυτο ειναι σιγουρο.

 

3) Να ξεκινησω κατι απο το μηδεν η να αγορασω μια ετοιμη; Περιπου που πιστευετε οτι πρεπει να κυμενετε η τιμη γιατι εχω ακουσει πολλα μουρλα.

 

4) Θα χρειαστω συναιτερο οπωσδηποτε ή οχι;

 

5) Με ποια σειρα και με ποιυς ακριβως πρεπει να μιλησω για αυτο; Δηλαδη πρωτα πρεπει να βγαλω επαγελματικο ΑΦΜ. Αυτο ειναι σιγουρο. Μετα σε ποιον παω γιατι η τραπεζα μου λεει οτι θα ερθεις σε μενα στο τελος.

 

Αυτα τα ολιγα, ευχαριστω. :)

http://i77.photobucket.com/albums/j72/Ferryman_rx7/PB3.jpg Έχω να φάω κουραμάνα ...
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που χρειάζεται αρχικά είναι να σκεφτείς πού θα την κάνεις, τι παίζει εκεί γύρω από καφετέριες όλων των ειδών. Έτσι θα διαλέξεις τι καφετέρια θα κάνεις, σε ποιους θα απευθύνεται, πόσο μεγάλη θα είναι και θα αποφασίσεις αν θα χρειαστείς συνέταιρο. Επίσης αν χρειάζεται να πάρεις δάνειο.. Γιατί με το δάνειο θα αγοράσεις κάποιο κτήριο (λογικά).. αν όμως δεν έχεις ιδιαίτερη εμπειρία στον κλάδο (που δεν έχεις, όπως λες) και δεν μπορείς να εκτιμήσεις τις ανάγκες τις αγοράς, προσωπικά θα πρότεινα ενοίκιο. Μετά ο εξοπλισμός της φαντάζομαι δεν θέλει κάτι εξωφρενικό. Άρα ένα μικρό δάνειο σου το δίνουν χωρίς ιδιαίτερες υποθήκες κλπ..

Για το αν θα ξεκινήσεις κάτι από το 0 εξαρτάται από την τιμή που βρίσκεις κάτι έτοιμο, τη σχέση της τιμής με τη φήμη που σου προσφέρει (δεν είναι πάντα κατά ανάγκη θετική) και πού σε οδηγεί η έρευνα αγοράς που έκανες...

 

Ένα γενικό μου σχόλιο είναι ότι υπάρχουν πάντως πλέον πολλές καφετέριες, και αν είσαι στην Αθήνα έχεις να ανταγωνιστείς και μεγάλες αλυσίδες, με ότι συνεπάγεται αυτό. Επίσης κατά κανόνα χώροι όπου υπάρχουν δημόσια κτήρια (σχολεία, πανεπιστήμια) ή συγκεντρώνεται κόσμος προσφέρονται, χωρίς να αποτελεί αυτό κανόνα όμως, γιατί μπορεί να είναι ήδη κορεσμένοι ;)

Link to comment
Share on other sites

2) Σε ποσο καιρο θα εχω κερδος γιατι στην αρχη θα μπαινω μεσα αυτο ειναι σιγουρο.

την εκφραση " και αν σου κατσει" την εχεις ακουσει? στο εμποριο ολα ειναι ρισκο...δεν απαντιεται η απορια σου....

 

 

1) Τι χρειαζετε; Προυποθεσεις; Η τραπεζα που ρωτησα μου λεει οτι χρειαζεται υποθηκη το σπιτι. Αλλα χαρτια δεν μου ειπε πχ εκκαθαριστικο, εγγυητης.

καλο ειναι να παρεις "σβαρνα" τις τραπεζες (και οχι τα forums!) και να ρωτησεις

 

4) Θα χρειαστω συναιτερο οπωσδηποτε ή οχι;

100% οχι "συνετερικο γαιδουρι το τρωνε οι λυκοι":!:

 

3) Να ξεκινησω κατι απο το μηδεν η να αγορασω μια ετοιμη; Περιπου που πιστευετε οτι πρεπει να κυμενετε η τιμη γιατι εχω ακουσει πολλα μουρλα.

 

αναλογα..αμα βρεις καμια ευκαιρια...καρτην ετοιμη...θελει ψαξιμο...

αν τελικά η σοκολάτα είναι υποκατάστατο του sex τότε πρέπει να είμαι sexομανης...
Link to comment
Share on other sites

Αν το κάνεις στην επαρχία παίρνεις και επίδομα αποκέντρωσης από τον ΟΑΕΔ αλλά έτσι και αλλιώς παίρνεις κάποιο επίδομα βάση κάποιων προϋποθέσεων.

Το μαγαζί που θα ανοίξεις σε καμία περίπτωση δεν θα το ονοματίσεις νυκτερινό κέντρο ή καφετέρια κτλ. γιατί δεν θα σου δώσουν το επίδομα.

Λαδώνοντας δεν θα έχεις πρόβλημα και θα μπορέσεις να πάρεις το επίδομα σε δύο δόσεις.

Τον εξοπλισμό θα το πάρεις δωρεάν από τις εταιρίες καφέ που θα επιλέξεις αρκεί να έχεις την αποκλειστικότητα τους στο μαγαζί σου.

Όσο για τον υγειονομικό έλεγχο λαδώνοντας δεν θα έχεις πρόβλημα και έτσι θα επιταχύνεις τις διαδικασίες.

Αν το κατάστημα σου είναι παραπάνω από 30τμ αναγκάζεσαι να φτιάξεις τουαλέτες για ανάπηρους, λαδώνοντας όμως λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα ή αν αντιμετωπίσεις πρόβλημα φτιάχνεις τουαλέτες περνάς τον έλεγχο και ύστερα τις γκρεμίζεις και φτιάχνεις αυτές που θες(φυσικά πολύ μικρότερες).

 

Χρόνια Πολλά και σου εύχομαι να πετύχεις σε ότι θες!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν το κάνεις στην επαρχία παίρνεις και επίδομα αποκέντρωσης από τον ΟΑΕΔ αλλά έτσι και αλλιώς παίρνεις κάποιο επίδομα βάση κάποιων προϋποθέσεων.

Το μαγαζί που θα ανοίξεις σε καμία περίπτωση δεν θα το ονοματίσεις νυκτερινό κέντρο ή καφετέρια κτλ. γιατί δεν θα σου δώσουν το επίδομα.

Λαδώνοντας δεν θα έχεις πρόβλημα και θα μπορέσεις να πάρεις το επίδομα σε δύο δόσεις.

Τον εξοπλισμό θα το πάρεις δωρεάν από τις εταιρίες καφέ που θα επιλέξεις αρκεί να έχεις την αποκλειστικότητα τους στο μαγαζί σου.

Όσο για τον υγειονομικό έλεγχο λαδώνοντας δεν θα έχεις πρόβλημα και έτσι θα επιταχύνεις τις διαδικασίες.

Αν το κατάστημα σου είναι παραπάνω από 30τμ αναγκάζεσαι να φτιάξεις τουαλέτες για ανάπηρους, λαδώνοντας όμως λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα ή αν αντιμετωπίσεις πρόβλημα φτιάχνεις τουαλέτες περνάς τον έλεγχο και ύστερα τις γκρεμίζεις και φτιάχνεις αυτές που θες(φυσικά πολύ μικρότερες).

 

Πολυ λαδωμα επεσε:blink:

 

Το βασικο ειναι να βρεις που θα την κανεις και αναλογα το στιλ που θα το κανεις θα εχεις και τον αναλογο κοσμο.

Link to comment
Share on other sites

No offense, αλλά για κάποιον που δεν έχει λέφτα φαίνεσαι πολύ άσχετος με το αντικείμενο. Η δύναμη είναι στο να αναγνωρίζεις τις αδυναμίες σου. Υποθέτοντας ότι έχεις διάθεση για πολύ δουλειά(12ωρα+) θα είναι καλύτερα να βρείς κάποιον συνέταιρο που να ξέρει δύο πράγματα και να έχει ένα άλφα κεφάλαιο και να αναλάβεις την φυσική παρουσία στο μαγαζί και το τρέξιμο. Αντε να καταστραφείς για την μικρή στην υπογραφή σου ναι, αλλά για μια καφετέρια δεν λέει και το έχω δει αρκετές φορές το έργο από γνωστούς.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ένα γενικό μου σχόλιο είναι ότι υπάρχουν πάντως πλέον πολλές καφετέριες, και αν είσαι στην Αθήνα έχεις να ανταγωνιστείς και μεγάλες αλυσίδες, με ότι συνεπάγεται αυτό. Επίσης κατά κανόνα χώροι όπου υπάρχουν δημόσια κτήρια (σχολεία, πανεπιστήμια) ή συγκεντρώνεται κόσμος προσφέρονται, χωρίς να αποτελεί αυτό κανόνα όμως, γιατί μπορεί να είναι ήδη κορεσμένοι ;)

Ειμαι επαρχια σε μια αναπτυσομενη περιοχη, οποτε ειναι λιγο τρεξιμο ποιος θα προλαβει δεν τιθεται θεμα κορεσμου, ακομα.

 

Το μαγαζί που θα ανοίξεις σε καμία περίπτωση δεν θα το ονοματίσεις νυκτερινό κέντρο ή καφετέρια κτλ. γιατί δεν θα σου δώσουν το επίδομα.

Πως να το ονοματισω δηλαδη; Λιγο περιερο να μην δικαιουσαι επιδομα για αυτο. Ευχαριστω για τα χρονια πολλα και οπως ελεγε ο Τσακωνας σε μια ταινια "τα γραναζια της κρατικης μηχανης που και που χρειαζονται ενα λαδωμα" :lol: :lol: :lol:

 

Και ενα εκτο:

6) Καλυτερα θα ηταν να αγοραζα καποιο ετοιμο σε καλη τιμη με εξοπλισμο, προσωπικο, προμηθευτες, αδειες κτλ. και μετα απο ενα χρονο πχ να το αλλαζα, να του εκανα μια ανακαινση ή καλυτερα ενα απο την αρχη δικο μου οπως το θελω;

http://i77.photobucket.com/albums/j72/Ferryman_rx7/PB3.jpg Έχω να φάω κουραμάνα ...
Link to comment
Share on other sites

Επίσης κατι βασικό για τέτοιες επιχειρήσεις ειναι οι γνωριμίες και η διαφήμιση!

Σε τέτοιες επιχειρήσεις συνήθως οι "παλιοί" προσπαθούν να χτυπήσουν τους καινούργιους επιχειρηματίες!

Καλο είναι να έχεις μεγάλο κύκλο, γιατί σίγουρα δεν θέλεις να πίνεις καφέ μόνο με τους κολλητούς σου! :worry:

..και καλό είναι να πάρεις σβάρνα τις τράπεζες για να συζητήσεις για επιχειρηματικό δάνειο!;)

Καλή αρχή όπως και να 'χει!:happy:

http://new.koolart.co.uk/catalog/images/1822.jpg

http://www.msprotege.com/vbb225/images/smilies/drive.gif

My love for you insatiable, not superficial

You 'LL never waLk aLone!

Link to comment
Share on other sites

Ferryman αν είσαι αρκετά κοινωνικό άτομο με πολλές συναναστροφές τότε έχεις μεγάλη πιθανότητα να πετύχεις, αλλιώς φίλε ξέχνα το, έτσι ξεκινάνε αυτές οι δουλειές.Φιλικά πάντα
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι επαρχια σε μια αναπτυσομενη περιοχη, οποτε ειναι λιγο τρεξιμο ποιος θα προλαβει δεν τιθεται θεμα κορεσμου, ακομα.

 

 

Πως να το ονοματισω δηλαδη; Λιγο περιερο να μην δικαιουσαι επιδομα για αυτο. Ευχαριστω για τα χρονια πολλα και οπως ελεγε ο Τσακωνας σε μια ταινια "τα γραναζια της κρατικης μηχανης που και που χρειαζονται ενα λαδωμα" :lol: :lol: :lol:

 

Και ενα εκτο:

6) Καλυτερα θα ηταν να αγοραζα καποιο ετοιμο σε καλη τιμη με εξοπλισμο, προσωπικο, προμηθευτες, αδειες κτλ. και μετα απο ενα χρονο πχ να το αλλαζα, να του εκανα μια ανακαινση ή καλυτερα ενα απο την αρχη δικο μου οπως το θελω;

Πολυ ονομαζουν τις καφετεριες καφενια,εχει καποια σχεση με την αδεια αλλα δεν ξερω ακριβως τι παιζει(νομιζω με το ωραριο λειτουργειας), νομιζω οταν ανοιγεις καφετερια δεν παιρνεις επιδομα γιατι υποτιθεται λειτουργει την νυχτα η κατι τετοια, δεν ξερω πολλες λεπτομεριες αλλα αν ειανι ψαξτω, νομιζω το επιδομα ειανι γυρω στα 9000 με 15000, τωρα εσυ που εισαι επαρχεια μπορει να δικαιουσε περισσοτερα!

Αν αγορασεις ετοιμη θα την πληρωσεις ποιο ακριβα αλλα θα τρεξεις λιγοτερο και θα εχεις ετοιμη πελατεια, το να το φτιαξεις μονο σου κοστιζει λιγοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι κατάλαβα δεν έχεις καθόλου επαγγελματική εμπειρία,

αν θες την γνώμη μου, δούλεψε πρώτα στον τύπο του μαγαζιού που σκέφτεσαι να επενδύσεις για να δεις πως κυλάει το μαγαζί και μετά αποφασίζεις για το αν θα ρισκάρεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα ψάξω να βρώ τι ακριβώς λέει ο κανονισμός με την ονομασία γιατί έχει περάσει καιρός και θα σου πώ.

Θα μπορούσες πιστεύω να είναι κάτι σαν αναψυκτήριο ασπούμε στα χαρτιά.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι κατάλαβα δεν έχεις καθόλου επαγγελματική εμπειρία,

αν θες την γνώμη μου, δούλεψε πρώτα στον τύπο του μαγαζιού που σκέφτεσαι να επενδύσεις για να δεις πως κυλάει το μαγαζί και μετά αποφασίζεις για το αν θα ρισκάρεις.

 

Εμπειρια απο καταστηματα εχω στο διοικητικο μερος κολαμε λιγο γιατι δεν εχω και καποια παραδειγματα στο περιβαλον μου να με βοηθησουν.

 

Απο δευτερα θα ξανα-αρχισει ποδαροδρομος γιατι δεν πηρα σαφης απαντησεις απο καμια τραπεζα, οαεδ κτλ. Ο ενας σε στελνει στον αλλον ελεος. Θα ρωτησω ενα λογιστη μηπως βρω ακρη.

http://i77.photobucket.com/albums/j72/Ferryman_rx7/PB3.jpg Έχω να φάω κουραμάνα ...
Link to comment
Share on other sites

Κάποτε είχα σχοληθεί με το θέμα.

Αποκλείουμε την περίπτωση επιδότησης για καφετέρια επιεδή απλά εξαιρείται από τον νόμο.

Κατ' αρχήν πρέπει να μισθώσεις τον χώρο. Προσοχή στον χώρο που θα βρεις

να επιτρέπεται η λειτουργία του καφέ και να είναι πολεοδομικά σωστός γιατί θα έχεις αυτοψίες

και πυροσβεστικές και υγιειονομικά.

 

Μετά με το μισθωτήριο θα κάνεις έναρξη εργασιών στην ΔΟΥ, κάτι για το οποίο θα χρειαστείς ΤΕΒΕ και άλλα χαρτιάπ

που καλό είναι να ρωτήσεις την ΔΟΥ γιατί το κατάστημα είναι υγιεονομικού ενδιαφέροντος και θα χρειαστεί και κάποια

χαρτιά από τον δήμο για την άδεια λειτουργίας του.

Οπωσδήποτε να ρωτήσεις λογιστή για το είδος του καταστήματος που θα δηλώσεις στην εφορία, γιατί η διαφορά

μεταξύ καφέ και αναψυκτηρίου είναι πολύ μεγάλη.

Αυτά για να κάνεις στην εφορία έναρξη επαγγέλματος.

 

Μεγαλύτερη φασαρία είναι να πάρεις άδεια λειτουργίας από τον δήμο.

Όπως προείπα, πυροσβεστική, υγιεονομικό, μέχρι και ιατρικές εξετάσεις θα κάνεις.

Συνήθως στην Αθήνα με την κατάθεση της αίτησης και τον αριθμό πρωτοκόλλου λειτουργούσες προσωρινά, αλλά εκεί που βρίσκεσαι, δεν ξέρω.

 

Αυτά χονδρικά. Για δάνεια δεν ξέρω αν μπορούν να σε χρηματοδοτήσουν πριν ξεκινήσεις

ή χρειαστεί να έχεις έναρξη από την εφορία

Link to comment
Share on other sites

 

3) Να ξεκινησω κατι απο το μηδεν η να αγορασω μια ετοιμη; Περιπου που πιστευετε οτι πρεπει να κυμενετε η τιμη γιατι εχω ακουσει πολλα μουρλα.

 

λογικα αν την παρεις ετοιμη θα δωσεις ΠΟΛΥ χρημα.. αρα εγω θα προτεινα..

να αρχισεις απο μηδεν, να μαθεις και τα μυστικα της δουλειάς :)

Ότι δεν σε σκοτώνει :rocket: σε κάνει δυνατότερο

Όσο ζω μαθαίνω

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

θα ηθελα να ρωτησω ποσο περιπου θα βγει η αδεια

 

----- προσθήκη μηνύματος 58 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

θα ηθελα να ρωτησω ποσο περιπου θα βγει η αδεια
για μια καφετερια
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...