Jump to content

Αντισύλληψη


vg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδες δεν ξερω αν εχει γραφτει σε προηγουμενη σελιδα αλλα το χαπι της επομενης μερας δε μπορει να το παιρνει η γυναικα συνεχεια... Πρεπει να μεσολαβουν 3 μηνες αναμεσα σε καθε χρηση! Αρα αμα γινει η στραβη και παρει το χαπι, μετα θελει προσοχη γιατι δεν πρεπει να το ξαναπαρει αμεσα... Οσο για τη συνταγη γιατρου, ναι, ειναι στη διακριτικη ευχερεια του φαρμακοποιου... Αλλοι ζητανε συνταγη και αλλοι τα δινουν χυμαδιο :)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • Απαντήσεις 400
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

danton

10 Φεβ. 2006, 15:05

Το χάπι της επόμενης μέρας είναι έκτρωση, εφόσον έχει προηγηθεί σύλληψη. Απλά ποτέ δεν ξέρεις αν έχει προηγηθεί ή όχι. Δεν θεωρείται έτρωση από πολλούς, παράδειγμα η καθολική εκκλησία, όπως δεν θεωρείται οτι αφαιρείς ζωή κάνοντας έκτρωση πριν περάσουν 21 ημέρες απο τη σύλληψη. Πάντως, η αποτελεσματικότερη μέθοδος είναι τα ατισυλληπτικά, αλλά με πολλές παρενέργειες. Για παράδειγμα, η γονιμότητα της γυναίκας επανέρχεται σε κανονικά επίπεδα ένα χρόνο μετά τη διακοπή της λήψης τους. Βέβαια, θεωρείται οτι έχουν και κάποιες ευεργητικές ιδιότητες. Όπως, η μείωση του πόνου κατα τη διάρκεια της περιόδου. Τώρα, τα προφυλακτικά έχουν ποσοστό επιτυχίας γύρω στο 97%, το οποίο όμως φτάνει το 99% σε συνδιασμό με αποχή τις λεγόμενες επικίνδυνες μέρες.

 

Loipon.... An k ligo arga to eida exw na dhlwsw!: To xapi ths epomenhs meras dn einai EKTRWSH! H gonimopoihsh t wariou ginetai stn salpigga... Sth sunexeia to gonimopoihmeno wario kateu8unetai pros tn mhtra opou 8a emfiteytei kai EKEI 8a 3EKINHSEI h egkumosunh... To gonimopouhmeno wario xreiazetai 3-4 meres gia na ftasei apo thn salpigga stn mhtra.. to xroniko auto diasthma epomenws to xapi ths epomenhs meras to ekmetalleuetai etsi wste na empodisei to wario na ftasei sthn mhtra opote NA EMPODISEI thn egkumosunh... 8a htan ektrwsh an h egkumosunh eixe arxisei. omws prin ftasei stn mhtra dn arxizei ;) twra dn lew.. epikunduno einai an xrhsimopoihtai sunexeia alla auto einai allo kapelo ;)

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου να πας να κάνεις τη δουλειά σου και να σου τύχει κανα τέτοιο... http://exastal.blogspot.com/2007/03/blog-post_25.html

 

μπρρρρ

Οι περισσότεροι άνθρωποι είναι άλλοι άνθρωποι. Γνώμες κάποιου άλλου είναι οι σκέψεις τους, μίμηση οι ζωές τους, αντιγραφή τα πάθη τους.

 

http://matiapouklaine.blogspot.com/

Link to comment
Share on other sites

πω,πω...μπρρρρρρ........ανατρίχιασα μιλάμε...
Link to comment
Share on other sites

Παιδες δεν ξερω αν εχει γραφτει σε προηγουμενη σελιδα αλλα το χαπι της επομενης μερας δε μπορει να το παιρνει η γυναικα συνεχεια... Πρεπει να μεσολαβουν 3 μηνες αναμεσα σε καθε χρηση! Αρα αμα γινει η στραβη και παρει το χαπι, μετα θελει προσοχη γιατι δεν πρεπει να το ξαναπαρει αμεσα... Οσο για τη συνταγη γιατρου, ναι, ειναι στη διακριτικη ευχερεια του φαρμακοποιου... Αλλοι ζητανε συνταγη και αλλοι τα δινουν χυμαδιο :)

Κανείς δε ζητάει συνταγή. Δυστυχώς... Το δίνουμε ελεύθερα απλά επισημαίνουμε τους κινδύνους στην κοπέλα ή το αγόρι που έρχεται να το πάρει.

 

Αν δε το δώσεις εσύ, θα το δώσει ο διπλανός συνάδελφος, οπότε είσαι και κακός στην τελική. :worry:

 

Όσο για τη συσκευή για επίδοξους βιαστές το βρίσκω απάνθρωπο. Και ποιος μου λέει ότι η κοπέλα που πας και με τη θέλησή της δε θέλει να σε εκδικηθεί για τον Α, Β λόγο και θέλει να σου στήσει παγίδα...

Link to comment
Share on other sites

na rotiso kati.yparxi peritposh an mia kopela soy kani stomatiko kai xrisimopoiisi ta xeria ths kai meta bali ta xeria tis sta gennetika organa na mini egkyos?xoris omos to agori na exei teliosi sta xeria tis...

 

kai kati allo...meta apo poses meres apo tin epafh gnorizei h kopela an einai egkyos?kai pia ta symptomata?

Link to comment
Share on other sites

na rotiso kati.yparxi peritposh an mia kopela soy kani stomatiko kai xrisimopoiisi ta xeria ths kai meta bali ta xeria tis sta gennetika organa na mini egkyos?xoris omos to agori na exei teliosi sta xeria tis...

 

ρε φιλε κατι παρομοιο μου ετυχε το καλοκαιρι..&εγω ειχα την ιδια απορια!αλλα ξερεις ποια ειναι η μ@λ@κι@ σαυτη την περιπτωση?(που προσωπικα δεν πιστευω οτι μπορει να γινει)!οχι οτι θα γινεις πατερας αλλα οτι θα γινεις πατερας χωρις να εχεις μ@μησει την γκομενα:lol::lol::lol:!λοιπον εγω σου προτεινω να ηρεμισεις λιγακι!ειναι πολυ δυσκολο εως αδυνατο να συμβει αυτο που λες!σκεψου το λογικα..υπαρχει μια αποσταση στα γεννητικα οργανα μιας γυναικας μεταξυ του ωαριου&του κολπου της(εννοω το σημειο που για μας ειναι ορατο)!γι'αυτο αλλωστε υπαρχει αυτος ο ατιμος μηχανισμος που κανει τον αντρα να τελειωνει μακρια...

[sIGPIC][/sIGPIC]TOYOTA COROLLA AE86..&τα μυαλα στα καγκελα!!!
Link to comment
Share on other sites

ρε φιλε κατι παρομοιο μου ετυχε το καλοκαιρι..&εγω ειχα την ιδια απορια!αλλα ξερεις ποια ειναι η μ@λ@κι@ σαυτη την περιπτωση?(που προσωπικα δεν πιστευω οτι μπορει να γινει)!οχι οτι θα γινεις πατερας αλλα οτι θα γινεις πατερας χωρις να εχεις μ@μησει την γκομενα:lol::lol::lol:!λοιπον εγω σου προτεινω να ηρεμισεις λιγακι!ειναι πολυ δυσκολο εως αδυνατο να συμβει αυτο που λες!σκεψου το λογικα..

 

ετσι λες εεεε;;; καλα... απλως φροντισε μην κανει παρομοια κινηση η κοπελα σου γιατι αυτα δεν ειναι αστεια! επισης ως γνωστον, η καθε γυναικα εχει υγρα, λιγοτερα ή περισσοτερα, δεν εχει σημασια, το θεμα ειναι ομως οτι αυτα βοηθουν το σπερμα να μεταφερθει πιο γρηγορα και πιο ευκολα απο ο,τι αλλιως...

 

γελατε, αλλα αυτα συμβαινουν, μπορει οχι συχνα, αλλα συμβαινουν... γι αυτο δεν βλαπτει κανεναν να πλενει τα χερακια του!:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

http://freespiritnowtobe.blogspot.com/

Ανήκω σε μένα και στα όνειρα μου!

Link to comment
Share on other sites

ετσι λες εεεε;;; καλα... απλως φροντισε μην κανει παρομοια κινηση η κοπελα σου γιατι αυτα δεν ειναι αστεια! επισης ως γνωστον, η καθε γυναικα εχει υγρα, λιγοτερα ή περισσοτερα, δεν εχει σημασια, το θεμα ειναι ομως οτι αυτα βοηθουν το σπερμα να μεταφερθει πιο γρηγορα και πιο ευκολα απο ο,τι αλλιως...

 

γελατε, αλλα αυτα συμβαινουν, μπορει οχι συχνα, αλλα συμβαινουν... γι αυτο δεν βλαπτει κανεναν να πλενει τα χερακια του!:)

 

μην με βαζεις σε υποψιες τωρα&δεν μπορεσω να κοιμηθω το βραδι:worry::scared:!αν&πιστευω οτι θα το ειχα μαθει αν γινοταν κατι τετοιο!5μηνες περασαν..θα με ειχε κυνηγησει ο πατερας της:lol::p...

[sIGPIC][/sIGPIC]TOYOTA COROLLA AE86..&τα μυαλα στα καγκελα!!!
Link to comment
Share on other sites

μην με βαζεις σε υποψιες τωρα&δεν μπορεσω να κοιμηθω το βραδι:worry::scared:!αν&πιστευω οτι θα το ειχα μαθει αν γινοταν κατι τετοιο!5μηνες περασαν..θα με ειχε κυνηγησει ο πατερας της:lol::p...

Ελεος εννοείται θα το χες μάθει :p Η κοιλιά της θα άρχιζε να φουσκώνει κ θα χε χάσει τόσες περιόδους δεν είναι δυνατόν να μην το γνωρίζεις...

Επίσης η πιθανότητα να συνέβαινε κάτι είναι σχεδόν μηδαμινή απο αυτά που περιγράφεις. Αμα ήταν τόσο απλά τα πράγματα ο πλυθησμός της γης θα ταν 20δις τώρα. Κ στην τελική αν είσαι τόσο κολόφαρδος και σου κάτσει, πας παίζεις κ ένα τζόκερ...

Link to comment
Share on other sites

na rotiso kati.yparxi peritposh an mia kopela soy kani stomatiko kai xrisimopoiisi ta xeria ths kai meta bali ta xeria tis sta gennetika organa na mini egkyos?xoris omos to agori na exei teliosi sta xeria tis...

 

kai kati allo...meta apo poses meres apo tin epafh gnorizei h kopela an einai egkyos?kai pia ta symptomata?

Και όπως λέει το γνωστό ανέκδοτο: άμα μείνει έτσι έγκυος, βγάλτο σούπερμαν. :p

Link to comment
Share on other sites

ρε φιλε κατι παρομοιο μου ετυχε το καλοκαιρι..&εγω ειχα την ιδια απορια!αλλα ξερεις ποια ειναι η μ@λ@κι@ σαυτη την περιπτωση?(που προσωπικα δεν πιστευω οτι μπορει να γινει)!οχι οτι θα γινεις πατερας αλλα οτι θα γινεις πατερας χωρις να εχεις μ@μησει την γκομενα:lol::lol::lol:!λοιπον εγω σου προτεινω να ηρεμισεις λιγακι!ειναι πολυ δυσκολο εως αδυνατο να συμβει αυτο που λες!σκεψου το λογικα..υπαρχει μια αποσταση στα γεννητικα οργανα μιας γυναικας μεταξυ του ωαριου&του κολπου της(εννοω το σημειο που για μας ειναι ορατο)!γι'αυτο αλλωστε υπαρχει αυτος ο ατιμος μηχανισμος που κανει τον αντρα να τελειωνει μακρια...

 

Λάθος. Η μaλακίa σε αυτή την περίπτωση είναι πως άλλος γονιμοποίησε και άλλος θα την πληρώσει;p

Link to comment
Share on other sites

Ελεος εννοείται θα το χες μάθει :p Η κοιλιά της θα άρχιζε να φουσκώνει κ θα χε χάσει τόσες περιόδους δεν είναι δυνατόν να μην το γνωρίζεις...

 

δεν την εχω ξαναδει απο τοτε ουτε εχουμε μιλησει:whistle::grin::cool:!αλλα θα το ειχα μαθει απο αλλους..;)

 

Λάθος. Η μaλακίa σε αυτή την περίπτωση είναι πως άλλος γονιμοποίησε και άλλος θα την πληρώσει;p

 

στο περιπου συμφωνω μαζι σου γιατι ναι μεν αλλος γονιμοποιησε αλλα με δικο σου σπερμα;)

[sIGPIC][/sIGPIC]TOYOTA COROLLA AE86..&τα μυαλα στα καγκελα!!!
Link to comment
Share on other sites

στο περιπου συμφωνω μαζι σου γιατι ναι μεν αλλος γονιμοποιησε αλλα με δικο σου σπερμα;)

 

Κάτι έχασα απ' την ιστορία μάλλον.. Εσύ δεν έγραψες "xoris omos to agori na exei teliosi sta xeria tis..."; Τότε που το βρήκε το δικό σου σπέρμα; Στην κατάψυξη το είχε; :wacko:

Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Κάτι έχασα απ' την ιστορία μάλλον.. Εσύ δεν έγραψες "xoris omos to agori na exei teliosi sta xeria tis..."; Τότε που το βρήκε το δικό σου σπέρμα; Στην κατάψυξη το είχε; :wacko:

 

σορρυ δεν το εγραψα εγω...:):p

 

βασικα εγω λεω να αφησουμε εμενα!εγω την γλιτωσα!!!τον npapa87 πρεπει να εμψυχωσουμε...

 

α&κατι αλλο(ασχετο με την παραπανω ιστορια)!ποια μαρκα προφυλακτικων πιστευετε οτι ειναι πιο εμπιστη,ποιοτικη&γενικα καλυτερη?

[sIGPIC][/sIGPIC]TOYOTA COROLLA AE86..&τα μυαλα στα καγκελα!!!
Link to comment
Share on other sites

σορρυ δεν το εγραψα εγω...:):p

 

βασικα εγω λεω να αφησουμε εμενα!εγω την γλιτωσα!!!τον npapa87 πρεπει να εμψυχωσουμε...

 

α&κατι αλλο(ασχετο με την παραπανω ιστορια)!ποια μαρκα προφυλακτικων πιστευετε οτι ειναι πιο εμπιστη,ποιοτικη&γενικα καλυτερη?

 

Α, ναι σόρρυ τώρα το πρόσεξα. Στον npapa87 απευθυνόμουν. Αφού δεν τελείωσε, πώς θα μείνει η άλλη έγκυος; (με τον τρόπο που περιέγραψε βέβαια γιατί κανονικά υπάρχουν πιθανότητες να γίνει).

 

Για την ερώτηση σου τώρα. Οι γνώμεις διίστανται (μάλλον δεν το έγραψα καλά :O). Ανάμεσα σε Duo και Durex κυρίως. Εγώ προσωπικά προτιμώ Duo.

Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

ηρεμηστε guys...αν ηταν τοσο ευκολο να κανουμε παιδια,το σκουφο θα το βγαζαμε μονο για το κατουρημα....χωρις να ειμαι γυναικολογος,δε νομιζω φιλε μου οτι θα εχεις προβλημα..;)
Link to comment
Share on other sites

etsi moy ekatse h erotisii?apla rotisa...nai eixai pei oti an den teleiosi to agori...ara an den teliosi einai ligo dyskolo..etsi?aaa.kai kati allo...an tis erthi periodos paei na pei oti den einai egkyos?nai i oxi

 

Ναι. :)

Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

μην με βαζεις σε υποψιες τωρα&δεν μπορεσω να κοιμηθω το βραδι:worry::scared:!αν&πιστευω οτι θα το ειχα μαθει αν γινοταν κατι τετοιο!5μηνες περασαν..θα με ειχε κυνηγησει ο πατερας της:lol::p...

 

οχι ρε συ, δεν το λεω για σενα ή για καποιον αλλον συγκεκριμενα, απλως επειδη εχω ακουσει τετοιες περιπτωσεις, κουλες κατα τα φαινομενα ηθελα να πω οτι συμβαινουν... μην τις παιρνουμε τοσο αψηφιστα... ;)

 

ηρεμηστε guys...αν ηταν τοσο ευκολο να κανουμε παιδια,το σκουφο θα το βγαζαμε μονο για το κατουρημα....χωρις να ειμαι γυναικολογος,δε νομιζω φιλε μου οτι θα εχεις προβλημα..;)

 

το θεμα ξερεις ποιο ειναι;; οτι οσα φερνει η ωρα δεν τα φερνει ο χρονος... μπορει να προσεχεις σαν τρελος συνεχως, και καποια στιγμη που δεν θα προσεξεις τοσο πολυ να γινει κατι... επισης μην αγνοειτε οτι τα προσπερματικα υγρα εχουν 60.000-70.000 σπερματοζωαρια και αν βαλεις και τα υγρα της γυναικας που οπως προειπα διευκολυνουν την κινηση, τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα! με ολα αυτα το μονο που θελω να πω ειναι οτι δεν ειναι τοσο ευκολο να μεινει μια κοπελα εγκυος, αν καποια μενει ευκολα ειναι ευτυχια, γιατι οι γυναικες στις μερες μας εχουν πολλα προβληματα, αλλα δεν ειναι και καθολου δυσκολο... ακουγεται αντιφατικο αλλα ετσι ειναι!!!! :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

http://freespiritnowtobe.blogspot.com/

Ανήκω σε μένα και στα όνειρα μου!

Link to comment
Share on other sites

na rotiso kati.yparxi peritposh an mia kopela soy kani stomatiko kai xrisimopoiisi ta xeria ths kai meta bali ta xeria tis sta gennetika organa na mini egkyos?xoris omos to agori na exei teliosi sta xeria tis...

 

kai kati allo...meta apo poses meres apo tin epafh gnorizei h kopela an einai egkyos?kai pia ta symptomata?

κατ αρχην μου κανει εντυπωση που δεν ξερεις καν (ενω εχεις αρχισει οπως λες την σεξουαλικη σου ζωη) πως μενει εγκυος μια κοπελα..:O

εχουμε τα εξης στοιχεια: η κοπελα εκανε στοματικο(χρησιμοποιωντας και τα χερια της με τα οποια μετα αυτοικανοποιηθηκε).περα απο τα προσπερματικα υγρα τα οποια σιγουρα υπαρχουν στα χερια της,ενδεχομενως να εχει και σπερμα,αν και οι πιθανοτητες ειναι ελαχιστες.ακομα ομως και τα προσπερματικα συνιστουν ικανη την γονιμοποιηση.

το μονο που καπως "μπλοκαρει" την ολη διαδικασια ειναι τα χερια.ειναι δυσκολο να εχει μεινει εγκυος επειδη "χαιδευτηκε" αλλα οχι απιθανο.

 

για το 2ο ερωτημα σου.η κοπελα μπορει να ξερει σε ορισμενες περιπτωσεις(σταθερο κυκλο πχ) απο πριν ποιες ειναι οι γονιμες μερες της.στην αγορα μαλιστα κυκλοφορουν τεστ ωορρηξιας τα οποια προσδιοριζουν αν η μερα ειναι γονιμη και προσφερεται για προγραμματισμενη(κατα τα αλλα) εγκυμοσυνη.

ακομα και σε περιπτωση μη σταθερου κυκλου(αλλωστε οι πιο πολλες κοπελες εχουν ανωμαλιες στον κυκλο τους) η εγκυμοσυνη γινεται βεβαιη με αρκετους τροπους

1.τεστ εγκυμοσυνης.εχουν εξελιχθει τοσο που μεχρι και 4 μερες πριν την αναμενομενη εναρξη του κυκλου μπορουν να δωσουν αποτελεσμα

2.επισκεψη σε γυναικολογο

3.αναλυση αιματος ή ουρων

 

τωρα αν ρωτας για συπτωματα που μαρτυρουν εγκυμοσυνη εχουμε και λεμε :διακοπη της εμμηνου ρυσεως(το βασικοτερο)

η κοιλια που ειπαν ορισμενοι φαινεται μετα τον 3ο μηνα.

ζαλαδες,αναγουλες,λιγουρες και εμετοι δεν ειναι "συμπτωμα" που υπαρχει παντα οπως αλλωστε και το υπερεθυμα (δεν θυμαμαι αν ετσι λεγεται) της εγκυου που εμφανιζεται στην περιοχη των μηλων του προσωπου.

 

εν ολιγοις,πες μας σε ποια μερα του κυκλου της ηταν να σου πουμε αν υπαρχει πιθανοτητα...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

κατ αρχην μου κανει εντυπωση που δεν ξερεις καν (ενω εχεις αρχισει οπως λες την σεξουαλικη σου ζωη) πως μενει εγκυος μια κοπελα..:O

εχουμε τα εξης στοιχεια: η κοπελα εκανε στοματικο(χρησιμοποιωντας και τα χερια της με τα οποια μετα αυτοικανοποιηθηκε).περα απο τα προσπερματικα υγρα τα οποια σιγουρα υπαρχουν στα χερια της,ενδεχομενως να εχει και σπερμα,αν και οι πιθανοτητες ειναι ελαχιστες.ακομα ομως και τα προσπερματικα συνιστουν ικανη την γονιμοποιηση.

το μονο που καπως "μπλοκαρει" την ολη διαδικασια ειναι τα χερια.ειναι δυσκολο να εχει μεινει εγκυος επειδη "χαιδευτηκε" αλλα οχι απιθανο.

 

για το 2ο ερωτημα σου.η κοπελα μπορει να ξερει σε ορισμενες περιπτωσεις(σταθερο κυκλο πχ) απο πριν ποιες ειναι οι γονιμες μερες της.στην αγορα μαλιστα κυκλοφορουν τεστ ωορρηξιας τα οποια προσδιοριζουν αν η μερα ειναι γονιμη και προσφερεται για προγραμματισμενη(κατα τα αλλα) εγκυμοσυνη.

ακομα και σε περιπτωση μη σταθερου κυκλου(αλλωστε οι πιο πολλες κοπελες εχουν ανωμαλιες στον κυκλο τους) η εγκυμοσυνη γινεται βεβαιη με αρκετους τροπους

1.τεστ εγκυμοσυνης.εχουν εξελιχθει τοσο που μεχρι και 4 μερες πριν την αναμενομενη εναρξη του κυκλου μπορουν να δωσουν αποτελεσμα

2.επισκεψη σε γυναικολογο

3.αναλυση αιματος ή ουρων

 

τωρα αν ρωτας για συπτωματα που μαρτυρουν εγκυμοσυνη εχουμε και λεμε :διακοπη της εμμηνου ρυσεως(το βασικοτερο)

η κοιλια που ειπαν ορισμενοι φαινεται μετα τον 3ο μηνα.

ζαλαδες,αναγουλες,λιγουρες και εμετοι δεν ειναι "συμπτωμα" που υπαρχει παντα οπως αλλωστε και το υπερεθυμα (δεν θυμαμαι αν ετσι λεγεται) της εγκυου που εμφανιζεται στην περιοχη των μηλων του προσωπου.

 

εν ολιγοις,πες μας σε ποια μερα του κυκλου της ηταν να σου πουμε αν υπαρχει πιθανοτητα...

Και να σημειώσουμε οτι και τα προσπερματικά υγρά ΔΕΝ έχουν σπέρμα, καθώς πρόκειται για το αλκαλικό έκκριμα των βολβουρηθρέων αδένων (του Cowper) που βοηθά στο καθαρισμό της ουρήθρας κατά την ερωτική διέγερση και δεν περιέχει σπερματοζωάρια. Η μόνη περίπτωση να περιέχει, είναι, αν υπάρχει διάστημα μικρότερο των 24 ωρών μετά της τελευταίας εκσπερμάτισης και χωρίς να έχει ουρήσει το άτομο οπότε ίσως να υπάρχουν υπολείματα σπέρματος από την τελευταία εκσπερμάτιση.

 

---edit για να μην παρερμηνεύομαι----

Αυτό βέβαια δε σημαίνει οτι είναι ασφαλής και η μέθοδος αντισύλληψης "του τραβήγματος" , ούτε και οτι μπορείς να είσαι σίγουρος οτι ελέγχεις τον εαυτό σου τόσο πολύ και δεν έχει γίνει κάποια εκσπερμάτιση και έτσι υπάρχει έστω και σχετικά μικρός αριθμός σπερματοζωαρίων μαζί με τα υγρά αυτά.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και να σημειώσουμε οτι και τα προσπερματικά υγρά ΔΕΝ έχουν σπέρμα, καθώς πρόκειται για το αλκαλικό έκκριμα των βολβουρηθρέων αδένων (του Cowper) που βοηθά στο καθαρισμό της ουρήθρας κατά την ερωτική διέγερση και δεν περιέχει σπερματοζωάρια. Η μόνη περίπτωση να περιέχει, είναι, αν υπάρχει διάστημα μικρότερο των 24 ωρών μετά της τελευταίας εκσπερμάτισης και χωρίς να έχει ουρήσει το άτομο οπότε ίσως να υπάρχουν υπολείματα σπέρματος από την τελευταία εκσπερμάτιση.

 

---edit για να μην παρερμηνεύομαι----

Αυτό βέβαια δε σημαίνει οτι είναι ασφαλής και η μέθοδος αντισύλληψης "του τραβήγματος" , ούτε και οτι μπορείς να είσαι σίγουρος οτι ελέγχεις τον εαυτό σου τόσο πολύ και δεν έχει γίνει κάποια εκσπερμάτιση και έτσι υπάρχει έστω και σχετικά μικρός αριθμός σπερματοζωαρίων μαζί με τα υγρά αυτά.

 

αυτο πρωτη φορα το ακουω... εμενα μου εχει πει γιατρος οτι τα προσπερματικα υγρα εχουν σπερματοζωαρια, πολλες χιλιαδες... τι να πω... :confused::confused::confused:

[sIGPIC][/sIGPIC]

http://freespiritnowtobe.blogspot.com/

Ανήκω σε μένα και στα όνειρα μου!

Link to comment
Share on other sites

Και να σημειώσουμε οτι και τα προσπερματικά υγρά ΔΕΝ έχουν σπέρμα, καθώς πρόκειται για το αλκαλικό έκκριμα των βολβουρηθρέων αδένων (του Cowper) που βοηθά στο καθαρισμό της ουρήθρας κατά την ερωτική διέγερση και δεν περιέχει σπερματοζωάρια. Η μόνη περίπτωση να περιέχει, είναι, αν υπάρχει διάστημα μικρότερο των 24 ωρών μετά της τελευταίας εκσπερμάτισης και χωρίς να έχει ουρήσει το άτομο οπότε ίσως να υπάρχουν υπολείματα σπέρματος από την τελευταία εκσπερμάτιση.

 

---edit για να μην παρερμηνεύομαι----

Αυτό βέβαια δε σημαίνει οτι είναι ασφαλής και η μέθοδος αντισύλληψης "του τραβήγματος" , ούτε και οτι μπορείς να είσαι σίγουρος οτι ελέγχεις τον εαυτό σου τόσο πολύ και δεν έχει γίνει κάποια εκσπερμάτιση και έτσι υπάρχει έστω και σχετικά μικρός αριθμός σπερματοζωαρίων μαζί με τα υγρά αυτά.

 

διαφωνω..στα προσπερματικα υγρα υπαρχει ποσοστο σπερματος ικανου να γονιμοποιησει ενα ωαριο.οι πιθαονοτητες ειναι μεν σημαντικα λιγοτερες αλλα δεν ειναι ανυπαρκτες,συνεπως δεν ειναι ενα θεμα το οποιο το προσπερνουμε ετσι απλα.

 

 

 

για τον φιλο με το "προβλημα"περα απο αυτα που εγραψα στο προηγουμενο ποστ μου(και ελπιζω να βοηθησαν) θα προσθεσω απο την σελιδα του ΙΜΟΠ(ινστιτουτο μελετης ουρολογικων παθησεων) τα εξης

 

Σε τι χρονικό διάστημα μετά από την σεξουαλική επαφή μπορώ να μάθω αν έχω μείνει έγκυος;

Η εγκυμοσύνη μπορεί να ανιχνευτεί μετά την πάροδο 7 έως 15 ημερών από την διείσδυση χωρίς προφύλαξη, στον κόλπο. Η εγκυμοσύνη δεν ξεκινάει την ημέρα που πραγματοποιήθηκε η σεξουαλική επαφή! Για να ενωθεί το σπερματοζωάριο με το ωάριο και να προκύψει το γονιμοποιημένο ωάριο, χρειάζονται έως και 6 μέρες. Στη συνέχεια, χρειάζονται περίπου άλλες 6-10 μέρες για να εμφυτευτεί το γονιμοποιημένο ωάριο στο εσωτερικό της μήτρας. Όταν έχει ολοκληρωθεί η εμφύτευση και αρχίζουν πλέον να απελευθερώνονται οι ορμόνες που θα υποστηρίξουν την κυοφορία , τότε ξεκινά η εγκυμοσύνη.

Μια γυναίκα μπορεί να μάθει αν είναι έγκυος κάνοντας τεστ εγκυμοσύνης. Σκοπός των τεστ αυτών είναι να ανιχνεύουν μια ορμόνη που λέγεται χοριακή γοναδοτροπίνη (HCG). Η ορμόνη αυτή υποστηρίζει την εγκυμοσύνη και αυξάνει όταν το γονιμοποιημένο ωάριο εμφυτευτεί στο εσωτερικό τοίχωμα της μήτρας και ξεκινήσει η εγκυμοσύνη. Το τεστ αυτό μπορεί να το κάνετε σε μικροβιολογικό εργαστήριο, ή να το προμηθευτείτε από το φαρμακείο για να το κάνετε στο σπίτι σας.

Όταν μια γυναίκα ανησυχεί για τυχόν ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη μετά από μια σεξουαλική επαφή στην οποία δεν υπήρξε προφύλαξη ή π.χ. έχει σπάσει το προφυλακτικό, μπορεί να σκεφτεί το ενδεχόμενο του να χρησιμοποιήσει το «χάπι της επόμενης μέρας». Όσο πιο γρήγορα χρησιμοποιηθεί, αυτή η μέθοδος αντι-σύλληψης τόσο το καλύτερο. Η μέθοδος είναι αποτελεσματική όταν το χρησιμοποιήσετε μέσα σε 72 ώρες μετά από την σεξουαλική επαφή. Τότε, μειώνει την πιθανότητα εγκυμοσύνης κατά 75-80 %. Μπορείτε να το προμηθευτείτε από κάποιο φαρμακείο, ωστόσο σε κάθε περίπτωση, είναι πολύ σημαντικό να συμβουλευτείτε τον γυναικολόγο σας πριν από την χρήση του.

 

 

 

 

 

 

Πώς μπορώ να καταλάβω αν είμαι έγκυος; Ποια είναι τα συμπτώματα;

 

Οι γυναίκες που εγκυμονούν συχνά νιώθουν ναυτία και το στήθος τους πρησμένο. Επειδή τα συμπτώματα αυτά είναι όμοια με αυτά που προηγούνται της περιόδου, δεν σημαίνουν πως από μόνα τους δηλώνουν εγκυμοσύνη. Άλλα συμπτώματα περιλαμβάνουν την παύση της περιόδου, αδικαιολόγητη κόπωση, πονοκεφάλους και συχνουρία. Ο μόνος τρόπος για να μάθετε αν είστε έγκυος είναι να κάνετε ένα τεστ εγκυμοσύνης είτε στο σπίτι σας αγοράζοντας ένα τεστ από το φαρμακείο είτε σε κάποιο μικροβιολογικό-βιοχημικό εργαστήριο.

 

 

Αν ο φίλος μου δεν εκσπερματίσει μέσα μου αλλά τραβηχτεί, μπορεί να μείνω έγκυος;

Ναι, μπορεί μια γυναίκα να μείνει έγκυος ακόμα και αν ο άντρας δεν εκσπερματίσει στον κόλπο της, διότι α) τα προσπερματικά υγρά ενδέχεται να περιέχουν σπερματοζωάρια, και β) αν η εκσπερμάτιση γίνει πάνω ή κοντά στο αιδοίο, ενδέχεται ποσότητα του σπέρματος να διεισδύσει στο εσωτερικό του κόλπου.

Επιπλέον, το «τράβηγμα» δεν ενδείκνυται ως μέτρο προφύλαξης διότι κάποιοι άντρες δεν μπορούν να ελέγξουν το πότε θα γίνει η εκσπερμάτιση, ή την ώρα της σεξουαλικής επαφής, παρασύρονται από την ηδονή και δεν αποτραβιούνται. Σε κάθε περίπτωση, είναι σημαντικό να θυμάστε οτι η προφύλαξη οφείλει να προστατεύει όχι μόνο από την ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη, αλλά και από τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα. Την προστασία αυτή μπορεί να την προσφέρει η σωστή χρήση του προφυλακτικού.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ διαφωνώ . Οι τελευταίες έρευνες δείχνουν οτι πρόκειται για ένα μύθο το οτι τα προσπερματικά υγρά περιέχουν σπέρμα, αν και δεν έχουν γίνει πολύ μεγάλες έρευνες γύρω απ'το θέμα. Τις έρευνες μπορείς εύκολα να βρεις στο http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed , ψάχνοντας με τις σχετικές λέξεις κλειδιά.

 

Όσο για το άρθρο που παρέθεσες , πράγματι συμφωνώ μαζί του αφου λέει οτι ενδέχεται να περιέχουν. Αυτό το είπα απο την αρχή , όπως είπα κ τις περιπτώσεις που αυτο μπορεί να γίνει.

Όμως τα προσπερματικά υγρά βάση του ορισμού τους - Cowper's fluid - δεν περιέχουν σπέρμα αφου πρόκειται για διαυγές ορώδες αλκαλικό έκκριμα με κύρια λειτουργία τη λίπανση και καθάρισμα της ουρήθρας.

Η περιπτωση να έχουν όπως προείπα είναι να υπάρχει σπέρμα στην ουρήθρα για λιγότερο από 24 ώρες ( το χρόνο ζωής του ) ή να εκσπερματίσει το άτομο έστω και ελάχιστη ποσότητα σπέρματος.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...