Jump to content

Πώς βρίσκετε την Εξυπηρέτηση Πελατών;


pepa
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 86
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

se sxesh me alles etaireies den kserw alla egw oses fores exw parei thl sthn e3yphrethsh pelatwn htan arketa eygenikoi kai boithisan shmantika.ta mona problems pou exw antimetwpisei htan otan eixa kanei mia aithsh kai arghsan na thn energopoihsoun kai kamia fora pou,kyriws meshmerianes wres, mallon trwne kai de lene na apanthsoun me tipota!!kai s leei oti "oi grammes einai kathllhmenes"... :)
Link to comment
Share on other sites

Μου εχει τυχει να περιμενω και δεκα λεπτα στην αναμονη ακουγοντας αυτο το εκνευριστικο τραγουδι..
Link to comment
Share on other sites

Από κότε και βόντα που έχω εμπειρία ψηφίζω vodafone... μακράν καλύτερη... Οι τηλεφωνήτριες της κότε σε κάνουν να νιώθεις άσχημα που παίρνεις τηλ και τις ενοχλείς κιόλας :p Μόνο λίγο πιο γρήγοροι να ήταν στη βόντα...
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia 7650: NokiaN-Gage/1.0 SymbianOS/6.1 Series60/1.2 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Egw an kai xrisimopoiw tin vodafone san 2h karta,oses fores pira,eprepe na perimenw arketa!Pantws einai polu kalh h eksipiretish:)

Link to comment
Share on other sites

Εξυπηρέτηση?? Καταρχάς αλλάζουν νούμερα σαν πουκάμισα, απαντάνε όποτε θέλουν αυτοί και άν θέλουν, σε αφήνουν στην αναμονή΄και μετά απο την ακρόαση του εμμετικού τους τραγουδιού σου κλείνουν ΚΛΑΤΣ το τηλέφωνο στην μούρη!!!!

 

Ασε αν εχεις κανα corporate θέλεις να στήσεις και κ.λο για να σου κάνουν πράξη το ποιοδήποτε αίτημα σου!!! Λες και ισχύει το φθηνά πληρώνεις θα σε σκίσω τώρα ρε αλήτη!!!!!

 

Δεν εχω εμπειρία απο άλλες εταιρίες κινητής αλλά χειρότερα απο την ΒΟΙΔΑΦΟΝ αποκλείεται!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος crazy_4 ( 7 Φεβ. 2004 , 22:58)

 

einai poli kali i eksipiretisi pelatwn sti vodafone, alla diskola ti vriskeis!!!

 

 

Ακριβώς αυτό :cool:

I Am The One, Orgasmatron...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με την σειρά μου είμαι πολύ δυσαρεστημένος από το επιθετικό ύφος των τηλεφωνητών.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος SeCtoR ( 8 Φεβ. 2004 , 02:17)

 

Oses fores phra sthn eksyphrethsh pelatwn me boh8hsan arketa,pisteyw oti einai poly kalyterh apo ayth ths cosmote ;)

 

 

Σπάνιο φαινόμενο για εμένα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σκέφτομαι και τις καυμένες τις τηλεφωνήτριες τι ζόρι τραβάνε..να ακούνε το κάθετι..βεβαια δουλειά τους είναι αλλα θα μπορούσατε να ήσασταν στην θέση τους? στεναχωρημένοι ή λυπημένοι θα πρέπει να εξυπηρετήσουν και αν τύχει και κανένας πιο απαιτητικός να ακούνε τα εξ αμάξης!!
pepa
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος bomber21 ( 7 Φεβ. 2004 , 23:23)

 

Μου εχει τυχει να περιμενω και δεκα λεπτα στην αναμονη ακουγοντας αυτο το εκνευριστικο τραγουδι..

 

 

Μηπως...μπερδευεσαι αγαπητε? Η Vodafone στο 3 λεπτο αναμονης μια κλησης, απορριπτει την κληση για να μην περιμενεις αδικα!

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest andreadakis
παιδες εγω πιστευω οτι η vodafone εχει την καλητερη εξυπηρετ. πελατων πριν τεσσερησ μερεσ επερνα στην κοσμοτε αλλα ματαια με ειχαν συνδεσει με καιρο!!ολεσ οι γρεμμεσ ηταν κατελιμενεσ πηρα και το μεσημερι και το απογευμα και το βραδυ.------------αισχος---------!!!!!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος swiffer ( 8 Φεβ. 2004 , 11:58)

 

Μηπως...μπερδευεσαι αγαπητε? Η Vodafone στο 3 λεπτο αναμονης μια κλησης, απορριπτει την κληση για να μην περιμενεις αδικα!

 

 

Δύο απο τις τρείς φορές που χρειάστηκα το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών σπατάλησα ένα δεκάλεπτο, αλλα όχι σερί όμως. Ο ένας με πέταγε στον άλλο.

I Am The One, Orgasmatron...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος swiffer ( 8 Φεβ. 2004 , 11:58)

 

Μηπως...μπερδευεσαι αγαπητε? Η Vodafone στο 3 λεπτο αναμονης μια κλησης, απορριπτει την κληση για να μην περιμενεις αδικα!

 

Διαφωνω!Ειμαι σιγουρος οτι εχω περιμενει τοσο!

Link to comment
Share on other sites

Το cc της Voda είναι άψογο... το μόνο "δυσάρεστο" που μπορεί κανείς να παρατηρήσει είναι ο χρόνος αναμονής κατά τις ώρες αιχμής. Το σίγουρο είναι ότι θα "απαντήσουν" στην κλήση σου. Αν μετά από 3 λεπτά (?5? ΔΕΝ έχω παρατηρήσει) "κλείσει" αυτόματα η γραμμή και ξανα-τηλ/σεις, "απαντούν"... "έχεις προτεραιότητα?"... Το "σύστημα", πάντως είναι ρυθμισμένο όπως πρέπει! Καλό θα ήταν φυσικά να αλλάξει και το soundtrack που "ακούγεται" στην αναμονή... το "How are you?" ... Mπορούμε να ακούμε το live! soundtrack ενώ παράλληλα ο συνδρομητής να "ακούει" εν συντομία τι ευκολίες παρέχει το VF live! και πως μπορεί να το "ζήσει-αποκτήσει"! :rolleyes: :alien:

 

Στην CosmOTE, "ακούς" ΠΟΛΥ συχνά "Καλέστε αργότερα".... σε περίπτωση δε που "χτυπήσει"... περιμένεις... περιμένεις... περιμένεις, και όταν "απαντήσουν" και "ρωτήσεις" κάτι ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟ, περιμένεις, ξανα-περιμένεις. :κακία: :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος dream_GR ( 8 Φεβ. 2004 , 00:54)

 

Εξυπηρέτηση?? Καταρχάς αλλάζουν νούμερα σαν πουκάμισα , απαντάνε όποτε θέλουν αυτοί και άν θέλουν, σε αφήνουν στην αναμονή΄και μετά απο την ακρόαση του εμμετικού τους τραγουδιού σου κλείνουν ΚΛΑΤΣ το τηλέφωνο στην μούρη!!!!

 

Ασε αν εχεις κανα corporate θέλεις να στήσεις και κ.λο για να σου κάνουν πράξη το ποιοδήποτε αίτημα σου !!! Λες και ισχύει το φθηνά πληρώνεις θα σε σκίσω τώρα ρε αλήτη!!!!!

 

Δεν εχω εμπειρία απο άλλες εταιρίες κινητής αλλά χειρότερα απο την ΒΟΙΔΑΦΟΝ αποκλείεται!!!!!!!

 

 

Απλα, έχεις άδικο.

Απλά, "ισοπεδώνεις και τίποτε άλλο.

Τα επιχειρήματά σου...δεν υπάρχουν...η δε προσέγγισή σου...σε εκθέτει...ως Πελάτη...

Κυρίως, δε, για το Corporate Line...θα στο γράψω ωμά...ή είσαι βαθιά νυχτωμένος...ή την συγχέεις με άλλη Εταιρεία...ή είσαι προκατειλημμένος...διάλεξε και πάρε :rolleyes: :whistle:

Και για να γίνω πιό ωμός: είσαι άσχετος, απαράδεκτος και αγροίκος...sorry, αλλά είσαι μια "κατηγορία" από μόνος σου. :wacko:

 

Έχοντας, δε, δοκιμάσει και την STET/TIM και την COSMOTE (η Q, για μένα, απλά δεν υφίσταται :rolleyes: ), θεωρώ ότι η VODAFONE όχι απλώς είναι μακράν η καλύτερη, αλλά "παίζει" σε άλλα επίπεδα...και που είσαι ακόμα...λογικά, αυτή η Εταιρεία, αναμένεται να αποτελέσει τον ΓΙΓΑΝΤΑ του χώρου...διότι κατέχει τον παλμό του χώρου...

 

Αυτά... :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος pepa ( 8 Φεβ. 2004 , 11:53)

 

Εγώ σκέφτομαι και τις καυμένες τις τηλεφωνήτριες τι ζόρι τραβάνε..να ακούνε το κάθετι..βεβαια δουλειά τους είναι αλλα θα μπορούσατε να ήσασταν στην θέση τους? στεναχωρημένοι ή λυπημένοι θα πρέπει να εξυπηρετήσουν και αν τύχει και κανένας πιο απαιτητικός να ακούνε τα εξ αμάξης!!

 

 

"πιάνομαι" από το off topic του φίλου και "επαυξάνω"

 

Σκέψου τι αγενείς και ¨γαϊδουρινούς πελάτες" είναι υποχρεωμένοι /ες να εξυπηρετούν...Διότι, η γνωστή καραμέλα "ο πελάτης έχει πάντα δίκιο" είτε δημιουργήθηκε από "κακούς πελάτες", είτε δημιουργήθηκε από "γλυφτες" πωλητές...

 

 

Αυτά :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jackal ( 9 Φεβ. 2004 , 18:06)

 

Απλα, έχεις άδικο.

Απλά, "ισοπεδώνεις και τίποτε άλλο.

Τα επιχειρήματά σου...δεν υπάρχουν...η δε προσέγγισή σου...σε εκθέτει...ως Πελάτη...

Κυρίως, δε, για το Corporate Line...θα στο γράψω ωμά...ή είσαι βαθιά νυχτωμένος...ή την συγχέεις με άλλη Εταιρεία...ή είσαι προκατειλημμένος...διάλεξε και πάρε :rolleyes: :whistle:

Και για να γίνω πιό ωμός: είσαι άσχετος, απαράδεκτος και αγροίκος...sorry, αλλά είσαι μια "κατηγορία" από μόνος σου. :wacko:

 

Έχοντας, δε, δοκιμάσει και την STET/TIM και την COSMOTE (η Q, για μένα, απλά δεν υφίσταται :rolleyes: ), θεωρώ ότι η VODAFONE όχι απλώς είναι μακράν η καλύτερη, αλλά "παίζει" σε άλλα επίπεδα...και που είσαι ακόμα...λογικά, αυτή η Εταιρεία, αναμένεται να αποτελέσει τον ΓΙΓΑΝΤΑ του χώρου...διότι κατέχει τον παλμό του χώρου...

 

Αυτά... :)

 

 

@jackal : σωστός ! ;)

 

:)

...ένα μήλο την ημέρα, το γιατρό το κάνει πέρα...

...ένα σκόρδο την ημέρα, τον καθένα κάνει πέρα...

...ένα APPLE μες τη μέρα, κάθε gadget κάνει πέρα...:music:

Link to comment
Share on other sites

Όσες φορές έχω πάρει τηλ. έχω βρει άκρη. Ο χρόνος αναμονής όμως παραμένει πρόβλημα. Μου έχει τύχει να περιμένω ΠΟΛΥ ώρα και να πέφτει η γραμμή και φτου και απο την αρχή για να πάρεις προταιρεότητα. Φυσικά ο χρόνος 3 λεπτών που αναφέρθηκε από κάποιους πριν δε νομίζω να ισχύει, τουλάχιστον εγώ έχει τύχει να περιμένω και σχεδόν 10 λεπτο

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=5479&dateline=1263640289

get a life...

Link to comment
Share on other sites

Το μονο προβλημα ειναι η μεγαλη αναμονη στις ωρες αιχμης. Κατα τα αλλα σε ποιοτητα δεν τιθεται θεμα. Inside πληροφοριες. Η Vodafone εχει μια πορωση με την ποιοτητα. Ετσι μετρα συνεχως την ποιοτητα τοσο του δικου της customer οσο και των αλλων εταιριων αλλα και των μεγαλων ISP. Ακομα ρωτα του συνδρομητες που καλεσαν την εξυπηρετηση, ποια η γνωμη τους για αυτη. Και με βαση τα αποτελεσματα, σκιζει.

 

Το μονο προβλημα ειναι αυτες οι αναμονες.

Link to comment
Share on other sites

Τι λες ρε συ jackal???

 

Μήπως είσαι ο κύριος Κομινάκης in disguise (απορώ όμως γιατί αυτός είναι ΚΥΡΙΟΣ)???? Η είσαι ο Θείος που έχει καμιά μετοχούλα ακόμα στο ΒΟΙΝΤΑ???

 

Εχεις εμπειρία απο corporate εσύ???? Εχεις δεί τι μου έχουν κάνει εμένα??? Εχεις ιδέα τι λές και πώς το λές? Πώς τολμάς να ξεφουρνίζεις τόσες βαρίες κουβεντες έτσι χωρίς να τεκμηριώνεις ότι λές???? Απλά χέιμαρος βλακέιας και αγένειας. Είσαι πολύ ωραίος ρε μάστορα, και σε συγχαίρω για τους τρόπους σου.

 

Θα σου δώσω μόνο 5 απλα παραδείγματα για να τεκμηριώσω τα εκτός τόπου και ότι άλλο ισχυρίζεσαι εσύ...

 

1) Αίτηση εταιρική για ενεργοποίηση MMS GPRS σε όλα τα κινητά του πακέτου. Εντάξει μετα απο σχεδόν μετακόμιση όλου του γραφείου μας, καταστατικά ΦΕΚ ΜΕΚ εκμέκ και 20 αιτήσεις υπογραφές σφραγίδες και ΣΙΑ τα πάμε στο κοντινότερο Voda shop. Περιμένουμε 5 μέρες και καμία ενεργοποίηση κανένα τηλέφωνο. Καλούμε εμέις τι γίνεται κύριοι? Ααα ξέρετε η αίτηση σας τώρα μόλις μας ηρθε. Θα περιμένετε φυσικ΄αγια Δευτέρα. Πειμένουμε μέχρι και την Τετάρτη και μετά απο τηλέφωνό μας (6 φορές εκλεισε η αναμονή) μας λένε θα σας στείλουμε τις ρυθμίσεις με ΣΜΣ. Απο τα 14 τηλέφωνα του κορπορειτ, μόνο σε 3 ήρθαν. ΚΑλόοοοο εε?? Μετά 5 μήνες και μετά απο απειρους καυγάδες ολα έγιναν ΟΚ. (Αφού στέιλαμε 2 αιτήσεις ακόμα με όλη την γνωστή μετακόμιση)

2) Trade in συσκευής. 8/2002 Ποσό trade=180 Euro. Τηλέφωνο ξανά στον πωλητή μας 12/2002 10 μέρες πρίν λήξει η συμβαση μας, ποσό=50 euro !!!! Τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση... τι γίνεται??? Α το ποσό αυτό εχετε και αν σας αρέσει δεν μπορώ να κάνω τίποτε. (Σημ οι λογαριασμοί του group Μας ανω των 1000 Euro τον μήνα) Μετά απο 6-7 τηλέφωνα σε εξυπηρετηση και στον πωλητή μου, και αφού κανείς δεν μου έδινε κανένα δίκιο, μιλάω με τον Νο1 της εξυπηρέτησης (το όνομα του το προανέφερα) ο οποίος ήταν ΣΟΥΠΕΡ ευγενής και κατάλαβε ότι ενας δυσαρεστημένος πελάτης θέλει να τον γλυκάνεις, αποτέλεσμα? τα 50 Ευρώ στο σύνολο γίνανε 50χ14 =700 Ευρώ στο όλο γκρουπ. Ετσι και μείναμε για αλλους 12 μήνες.

3) Ζητησα για την νέα μου συσκευή 6600 ρυθμίσεις MMS & internet. Ωράια στέιλτε μας το καταστατικό, υπέυθυνη δήλωση σφραγίδα και το αίτημα σας θα πάει στην αρμόδια υπήρεσία ιντερνετ και μετά με φαξ θα σας στέιλουν τις ρυθμίσεις. Ρε παιδιά δεν θέλω να πάρω μάστερ στα κινητά, μόνο το gateway nameserver etc θέλω... Οχι κύριε πρέπει να πάτε όπως σας λέω... Ε οχι μαντάμ δεν θα πάω όπως θέλετε γιατί βαρέθηκα... και τελικά πήρα σαν απλός ιδιώτης με νούμερο non-corporate φίλου και εξυπηρετήθηκα με την γνωστή αναμονή των 2-3 τηλεφωνημάτων.

4) Είδα κάτι χρεώσεις μετά απο ταξίδι στο εξωτερικό που τις βρήκα αρκετά υπερβολικές και ηθελα εξήγηση για ταρίφες κλπ. Δυστυχώς ήμουν πάλι ατυχος και έπεσα σε μια αγενέστατη κοπέλα που μου λέει αυτές έιναι οι ταρίφες μας κύριε αν δεν σας αρέσουν δεν μπορώ να κάνω τίποτε για σας και σχεδόν μου το έκλεισε στην μούρη.

5) Η λογίστρια απο το γραφείο δοκίμασε 3 φορές να τις έρθει ο τιμοκατάλογος με τις χρεώσεις του πακέτου μας. Μετά απο χεσίδι στην τηλεφωνήτρια το καταφέραμε.

 

Δεν ξέρω για το επιθετικό σου ύφος ποιός ο σκοπός απλά όπως θέλω να σου δώσω να καταλάβεις και πιστέυω να συμφωνήσεις ότι αν εσύ είσαι ευχαιστημένος και εγώ δεν έιμαι δεν πάει να πέι ότι ετσι είναι τα ρπάγματα τελέια και πάυλα... απλά ίσως εγώ να είμαι άτυχος και εσύ τυχερός, ή εσύ να ανέχεσε καταστάσεις και εγώ όχι. Η απλά για να τελειώσω εδώ το μακροσκελές να με έιχαν καλομάθει σαν PANAVOX Emboriki και τώρα σαν Vodafone να έγιναν χλωμοί και απρόσωποι και να μήν μας/με εχουν τόσο ανάγκη...

 

Φιλικά και χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης απλά σου επισημαίνω το πολύ ασχημο τρόπο σου κάτι που δεν πιστέυω να σου έδωσα με τα γρφώμενα μου δικάιωμα να μου αντιπαραταχθέις με τόσο αισχρό τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...