Jump to content

myphone.gr @ blogging: I have a dream


vlachaquito
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ, όρθιος στην μέση ενός σταυροδρομιού. Στο ένα χέρι το εκπληκτικό iPhone 5 στο άλλο το Samsung S3. Από τη μια μεριά ο Tim Cook μου ακουμπά στα πόδια εκατομμύρια, από την άλλη ο Lee Kun-hee τρίβει τα χέρια του με διαβολικό βλέμμα μπροστά στον δικό του λόφο από Won. Και στην ευθεία, χιλιάδες χρήστες του myphone να πλησιάζουν απειλητικά κρατώντας στα χέρια τους Nokia, HTC, Samsung και iPhone, έτοιμοι να με λιντσάρουν.

 

Νομίζετε ότι είναι όνειρο; Θα σας δυσαρεστήσω. Αυτή είναι η καθημερινότητα, η ρουτίνα ενός editor του αγαπημένου μας φόρουμ. Καθημερινά, εμείς οι δυο τρεις πέντε δέκα νιώθουμε ακριβώς αυτό το κλίμα εχθρότητας από διάφορους χρήστες οι οποίοι το έχουν σαν.. χόμπι να προσπαθούν να μας σταυρώσουν. Φυσικά αυτό δεν αφορά μόνο εμάς. Το ίδιο γίνεται και μεταξύ των χρηστών. Τα κινητά παίρνουν μορφή σφαίρας, τα πληκτρολόγια μετατρέπονται σε δίκαννα και ο ένας χτυπά τον άλλο με μίσος προσπαθώντας να υποβιβάσει νοημοσύνη, τσέπη, γούστα και οικογένειες στον βωμό του οπαδισμού.

 

Εμείς φυσικά είμαστε οι «guest of honor» στο συγκεκριμένο πόλεμο. Γιατί εμείς δεν φτάνει που υποστηρίζουμε σθεναρά την εκάστοτε οικογενειακή επιχείρηση που ακούει στο όνομα Nokia, Samsung, Apple αλλά συνήθως τα παίρνουμε κιόλας από τα διάφορα στρατόπεδα. Απόλυτα δικαιολογημένο, μιας και ο υποφαινόμενος έχει κάνει [πάμπολλες φορές την διαδρομή Ρώμη – Κορέα - Ηράκλειο – Αγία Πελαγία, ενώ ο plankton69, με το Ε71 του, έχει δέσει τον γάιδαρο του μια; και η Nokia του έχει εξασφαλίσει τα προς το ζην για δυο γενεές. Ο mythozzz φυσικά, ούτε να το συζητάμε, μιας και στο σπίτι του στην Εκάλη (Πάτρα μένει το παλικάρι απλά δεν ξέρω πως λέγεται η Εκάλη της Πάτρας) σφάζονται καθημερινά όλοι οι μεγάλοι κατασκευαστές για λίγες αράδες προώθησης του καινούργιου μοντέλου της εταιρίας τους στο φόρουμ μας.

 

Φυσικά, ο χρηματισμός είναι μόνο για τους πιο.. hardcore κατακριτές μας. Οι υπόλοιποι απλά μας καταλογίζουν τον φανατισμό υπέρ μιας εταιρίας και τον υποβιβασμό της αντίπαλης. Στο μυαλό τους δεν υπάρχει ο όρος αντικειμενικότητα αλλά μόνο το μίσος. Όχι, δεν ΜΠΟΡΕΙ να βρίσκεις ψεγάδια στο S3, στο Lumia 920 ή στο iPhone5, είσαι πωρωμένος με το HTC και δεν γουστάρεις την Nokia η την Samsung. Φυσικά, το ότι όλα τα πρώτα μου smartphone ήταν Nokia δεν έχει καμία σημασία, ή ότι στο συγκεκριμένο τεστ ανέδειξα καλύτερο κινητό το Samsung, σημασία έχει ότι είμαι φανατισμένος υπέρ του δικού μου κινητού και τίποτα άλλο.

 

Άσπρο – Μαύρο

 

Αυτή η κατάσταση όμως είναι λογική. Έτσι έχουμε μάθει, έτσι μας έχουν μάθει. Η αντικειμενικότητα είναι μια λέξη άγνωστη στον νεοέλληνα. Έχουμε μάθει τα πάντα να είναι άσπρο-μαύρο. Ή είσαι μαζί μας ή είσαι εχθρός. Μας έχουν μάθει να υποστηρίζουμε ένα από τα δυο κόμματα, μια από τις δυο-τρεις ομάδες κλπ. Το ότι θα σκεφτώ πριν ψηφίσω δεν υπάρχει. Το ότι θα αξιολογήσω πριν αγοράσω δεν υφίσταται. Το ότι έκανα έρευνα αγοράς και αγόρασα αυτό που εγώ πιστεύω ότι είναι το καλύτερο φαντάζει αδύνατο. Το ότι υποστηρίζω τον Εργοτέλη και δεν είμαι Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός – ΑΕΚ ακούγεται ανέκδοτο.

 

Στην αρχή όποιος δεν ανήκει στην μάζα, ακούγεται σαν ανέκδοτο. Χαριτολογώντας προσπαθούν να σε υποβιβάσουν, πάντα μα πάντα με επιχειρήματα που δεν έχουν καμία σχέση με την κουβέντα, αλλά μόνο στόχο να σε πικάρουν (Ναι, όντως το HOX είναι καλύτερο, δεν βλέπεις τις πωλήσεις; :P)

Το επόμενο βήμα είναι η αμφισβήτηση. (ακολουθεί αληθινός διάλογος)

-Δεν μπορεί να είσαι Εργοτέλης, έλα, είσαι και Ολυμπιακός.

-Όχι ρε φίλε, είμαι Εργοτέλης.

-Έλα, αφού σου αρέσει λίγο ο ολυμπιακός.

-Παράτα μας την γκαντεμιά μου, Εργοτέλης είμαι από μικρό παιδί.

-Ναι, αλλά συμπαθείς τον Ολυμπιακό, σωστά;

-Φίλε μου, ψιλο**σμένο τον έχω τον Ολυμπιακό και κάθε Ολυμπιακό.

-ΝΑ, το ξέρα, παναθηναϊκός είσαι…

 

Τρίτο βήμα είναι η απόρριψη. Αν δεν είσαι της μάζας, απλά δεν ξέρεις. Γιατί εκεί, το κολλημένο μας το μυαλό δεν μπορεί να συνειδητοποιήσει την διαφορετικότητα από την μάζα. Έτσι σε βγάζει ανίδεο, ησυχάζει και συνεχίζει.

 

Επιλογος

 

Αυτή είναι η πραγματικότητα που ζούμε λοιπόν κάθε μέρα σε αυτό το φόρουμ. Ίσως είμαι υπερβολικός. Σίγουρα το τεράστιο ποσοστό δεν έχουν σχέση με αυτά που γράφω, αλλά μόνο ένα μικρό ασχολείται με εμάς αναλώνοντας τον χρόνο του σε προσωπικές επιθέσεις. Όμως σίγουρα αυτό το φαινόμενο είναι ένας καθρέφτης της σημερινής μας κοινωνίας. Μιας κοινωνίας που εν μέσω κρίσης φανατίζεται, πωρώνεται, βρίζει, ωρύεται για λάθος σκοπούς προς τα λάθος άτομα. Γιατί αγαπητοί μου, τουλάχιστον για το team του myphone θα σας την χαλάσω. Όχι, δεν χρηματιζόμαστε από κανέναν. Ούτε παίρνουμε δωράκια από καμία αντιπροσωπεία για να κλείσουμε μάτι σε ελαττώματα των προϊόντων τους. Γράφουμε αυτά που βλέπουμε, αξιολογούμε αντικειμενικά και κάνουμε ότι μπορούμε για να σας δώσουμε μια φερέγγυα ενημέρωση. Γι' αυτό λοιπόν, μήπως ήρθε η ώρα να θάψουμε τα τσεκούρια του πολέμου, και τουλάχιστον εδώ, να συνεχίσουμε σαν μια παρέα χωρίς προσωπικές επιθέσεις; Ε; Φανταστικοί χρήστες του myphone;

 

Υ.Γ. Ξέρω, το 99% εσάς που θα διαβάσετε το άρθρο θα πείτε ότι δεν ανήκετε σε αυτή την κατηγορία. Το πιστεύω, πραγματικά. Σε πόσους όμως από εσάς που ανήκετε στο 99% χτύπησε κόκκινο όταν στην πρώτη φράση του άρθρου αυτού διαβάσατε την φράση «εκπληκτικό iPhone 5» ενώ δεν έγραψα το ίδιο για το Galaxy S3; Κανείς ε; Κάνεις…

 

-- Ακολουθήστε τον vlachaquito στο Twitter, στείλτε του e-mail ή ΠΜ.

Edited by vlachaquito
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 93
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πολύ σωστά τα γράφει ο Ηρακλής (vlachaquito).

 

Το κακό έχει παραγίνει. Παίρνοντας αφορμή κάποιοι από το τι επικρατεί (ή καλύτερα το τι θεωρούν πως επικρατεί) τα τελευταία χρόνια στον χώρο της δημοσιογραφίας στην Ελλάδα, τα βάζουν όλα στο ίδιο καζάνι και τα βράζουν έχοντας στο μυαλό τους εικόνες όπως αυτή που συνοδεύει το συγκεκριμένο άρθρο. Όχι παιδιά, δεν είναι έτσι. Δεν είναι καθόλου έτσι.

 

Προσοχή όμως: κανείς δεν λέει πως αυτά δεν γίνονται. Πως δεν υπάρχουν "λαδώματα", δωράκια, ευνοϊκές μεταχειρίσεις κτλ. Αυτά συμβαίνουν παντού, αυτά συμβαίνουν γύρω μας, αυτά συμβαίνουν στον τομέα της δημοσιογραφίας, αυτά συμβαίνουν και στον χώρο της τεχνολογίας. Τα βλέπουμε. Όσο όμως ο browser σας γράφει "myphone.gr" να ξέρετε πως μόνη κινητήρια δύναμη του εκάστοτε συντάκτη είναι η προσωπική του… όρεξη (για να μην χρησιμοποιήσω άλλη λέξη) κι όχι κάποια επιταγή πολλών μηδενικών.

 

Και φυσικά, κάποιοι θα πουν τώρα πως τα παραπάνω αποτελούν «ξεκάρφωμα». Πως τα γράφουμε για να ρίξουμε άμμο στα μάτια. Ναι, μπορείτε να το πείτε. Ο καθένας μπορεί να έχει την γνώμη του και δεν θα κάτσουμε τώρα να πείσουμε κανέναν. Δεν είναι αυτός ο σκοπός άλλωστε. Σκοπός είναι να ακούσετε και την δική μας γνώμη επί του θέματος. Μια γνώμη που για εμάς παύει να είναι γνώμη και να αποτελεί πραγματικότητα, μιας και γνωρίζουμε από πού προέρχονται τα λεφτά που έχουμε στην τσέπη μας (αν έχουμε κιόλας). Και σίγουρα, δεν προέρχονται από την ενασχόληση μας με το myphone.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να γίνει μια αναβάθμιση στο site.Να μπορείς να κάνεις like/share και thanks κάτι τέτοια διαμάντια :).
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε παιδια!Πολυ ωραια τα λετε.Εγω βεβαια θα προτιμουσα περισσοτερο να θιξετε το θεμα των μαχων και των vs στα διαφορα θεματα του φορουμ.(κυριως οσα εχουν να κανουν με i5 και s3) γιατι μας τα χουν κανει τσουρεκια.Ψαχνουμε να βρουμε μια ειδηση μεσα σε εκατονταδες ποστς, διαβαζοντας προσβολες και σιχτιρισμους απο και προς καθε κατευθυνση.Λιγο πιο οργανωμενο moderating να υπηρχε...

Κατα τα αλλα δεν ειχε περασει καν απο το μυαλο μου οτι υπαρχουν ατομα που σας κατηγορουν οτι τα παιρνετε απο εταιριες κινητης...τραγικα πραγματα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μια παρατήρηση μόνο.Όλα τα παραπάνω δεν αποτελούν μόνο ελληνικό φαινόμενο.Αν κάποιος διαβάσει μεγάλα εξειδικευμένα site του εξωτερικού,ο ''πόλεμος'' μεταξύ των χρηστών στα σχόλια κάτω από κάποιο review είναι πολύ χειρότερος.Και με χαρακτηρισμούς που τουλάχιστον εδώ σε μεγάλο βαθμό αποφεύγονται.:)
Link to comment
Share on other sites

Ο mythozzz φυσικά, ούτε να το συζητάμε, μιας και στο σπίτι του στην Εκάλη (Πάτρα μένει το παλικάρι απλά δεν ξέρω πως λέγεται η Εκάλη της Πάτρας)

''Εκάλη'' Πάτρας...Αρόη;

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να κάνω μια καλοπροαίρετη ερώτηση που έτσι κι αλλιώς την έχω σαν απορία εδω και καιρό? Ισως είναι άσχετη με το θέμα αλλα θα ρωτήσω. Το myphone.gr ποιανού ιδιοκτησία είναι? Δεν βλέπω πλέον τον MSK.
Link to comment
Share on other sites

Μια παρατήρηση μόνο.Όλα τα παραπάνω δεν αποτελούν μόνο ελληνικό φαινόμενο.Αν κάποιος διαβάσει μεγάλα εξειδικευμένα site του εξωτερικού,ο ''πόλεμος'' μεταξύ των χρηστών στα σχόλια κάτω από κάποιο review είναι πολύ χειρότερος.Και με χαρακτηρισμούς που τουλάχιστον εδώ σε μεγάλο βαθμό αποφεύγονται.:)

 

Όχι, αλλά εμείς έχουμε το δικαίωμα να μιλήσουμε μόνο για το τι ξέρουμε πως συμβαίνει στην δική μας ιστοσελίδα, μιας και ξέρουμε τον τρόπο με τον οποίο λειτουργούμε εμείς οι ίδιοι. Δεν γνωρίζουμε (βασικά, για να είμαι πιο ξεκάθαρος, δεν μας αφορά) το τι συμβαίνει με άλλες ελληνικές ή ξένες ιστοσελίδες, ούτε υποστηρίζουμε πως όλοι οι άλλοι είναι "βρώμικοι" και εμείς οι μόνοι "καθαροί". Πρόβλημα τους το τι είναι ;).

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να κάνω μια καλοπροαίρετη ερώτηση που έτσι κι αλλιώς την έχω σαν απορία εδω και καιρό? Ισως είναι άσχετη με το θέμα αλλα θα ρωτήσω. Το myphone.gr ποιανού ιδιοκτησία είναι? Δεν βλέπω πλέον τον MSK.

 

Του Μάνου. :) Το οτι δεν τον βλέπεις δεν πάει να πει οτι δεν είναι εδώ :p

 

Όντως είναι άσχετη όμως, η δουλειά που γίνεται στο myPhone.gr από όλη την ομάδα, προέχει στην συζήτηση.

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

''Είναι ανθρώπινο να ακούς να σε κακολογούν μετά από μια ευεργεσία που έκανες''

Μέγας Αλέξανδρος

Link to comment
Share on other sites

Το ήξερα ότι είσαι Εργοτέλης λαμόγιο!!!!!! Πλάκα πλάκα μερικές φορές παραγίνεται το κακό και ο φανατισμός πάνω σε άψυχα πράγματα (κινητά, αυτοκίνητα κλπ) αγγίζει τα όρια της ψυχικής αρρώστιας. Διαβάζω το φόρουμ κυρίως για ενημέρωση σε θέματα τεχνολογίας και βλέπω εκατοντάδες σελίδες με άτομα που σκοτώνονται και ξεχνώντας ακόμη και τι θέμα αφορούσε το νήμα!!Υ.Γ. Δυνατό ξεκίνημα ο Εργοτέλης.
Iphone XS Max / Ipad air / Macbook pro retina/ Apple Watch Series 3
Link to comment
Share on other sites

Του Μάνου. :) Το οτι δεν τον βλέπεις δεν πάει να πει οτι δεν είναι εδώ :p

 

Όντως είναι άσχετη όμως, η δουλειά που γίνεται στο myPhone.gr από όλη την ομάδα, προέχει στην συζήτηση.

Δεν είναι τόσο άσχετη. Κυκλοφορεί μία φήμη ( σε κατάστημα κινητής το άκουσα ) οτι πουλήθηκε το site σε εκδότη περιοδικού κινητής τηλεφωνίας και τεχνολογίας, και οτι όλη η ομάδα αμοίβεται. Εγώ δεν έχω κάποιο πρόβλημα με αυτό, και μαγκιά του MSK αν το έκανε, αλλα αν ισχύει κάτι τέτοιο, μήπως θα έπρεπε να ενημερωθούμε κι εμείς?
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο το αρθρο του παιδιου.δυστυχως ετσι πια ειναι η κοινωνια μας.ποιος εχει πχ το καλυτερο αμαξι για να δειχτει κ τωρα ποιος εχει το καλυτερο κινητο αφου λεφτα για αμαξι δεν υπαρχουν.:-) ...ειναι θεμα νοοτροπιας του ελληνα να απαξιωνει ενα προιον ωστε γιατι θεωρει πως το δικο του ειναι καλυτερο.πολλα θα ειπωθουν σ αυτο το θεμα που ανοιχτηκε ΤΙΠΟΤΑ δε θα αλλαξει ομως γιατι απλα τετοιοι ειμαστε.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

...ενώ ο plankton69, με το E71 του, έχει δέσει τον γάιδαρο του μιας και η Nokia του έχει εξασφαλίσει τα προς το ζην για δυο γενεές.

 

Και τρεις μην σου πω... Τόση πίκρα που τρώω καθημερινά, είναι απορίας άξιο γιατί το κρατάω! :p

 

Σοβαρά τώρα, επειδή έχουμε μια κλίση προς μια εταιρία, δεν σημαίνει πως τα τσεπώνουμε κιόλας. Προσωπικά, μάλλον η Nokia τα τσεπώνει, μιας και αν βάλουμε κάτω τι ανταλλακτικά χρειάζονται οι περίπου 40 συσκευές της που έχω, μάλλον μπήκα μέσα! Αφήστε που αν τα τσέπωνα, θα είχα N8 ή 808 και όχι E71! ;)

 

 

Δεν είναι τόσο άσχετη. Κυκλοφορεί μία φήμη ( σε κατάστημα κινητής το άκουσα ) οτι πουλήθηκε το site σε εκδότη περιοδικού κινητής τηλεφωνίας και τεχνολογίας, και οτι όλη η ομάδα αμοίβεται.

 

Να θυμηθώ να ποστάρω τη φορολογική μου δήλωση! Και ένα τιμολόγιο πληρωμής!!! :lol::lol::lol:

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Καλή δουλειά, όση αξία και να έχει, ότι το λέει ένα νέο μέλος. Και όσο για τις απόψεις, κανείς και ποτέ δεν μπορεί να είναι αντικειμενικός, όλοι γράφουν έχοντας κάποια σημεία αναφοράς. Από τη στιγμή, που είναι ανοιχτός ο σχολιασμός και μπορεί να σχολιάσει - κάνει παρατηρήσεις ο καθένας, μην σας απασχολεί καθόλου, τι λέγεται και τι γράφεται από οποιονδήποτε.
Ο διάλογος μεταξύ ετεροφρόνων είναι αδύνατος και μεταξύ ομοδόξων περιττός..
Link to comment
Share on other sites

Aν δεν συνέβαιναν αυτα που γραφονται στο πρωτο ποστ, θα ηταν εφημεριδα και οχι φορουμ. Καλα παμε...:cool: Edited by FJ_12
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ρε παιδιά το βλέπω σαν ενημέρωση για το χόμπι μου και σαν διασκέδαση. Μέσα σε τόσο κόσμο που είναι εδω μέσα, όπως και παντού δηλαδή που έχει κόσμο και λέει ο καθένας την άποψή του, πάντα θα υπάρχουν και στοιχεία τέτοια. Επειδή μοιραζόμαστε το ίδιο πάθος για την τεχνολογία, συνεχίστε την καλή δουλειά.
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για το άρθρο!

Ο οπαδισμός (όπως και στις ομάδες όπως πολύ εύστοχα παρουσιάζεις) έχει τις ρίζες του σε εσωτερικά προβλήματα του καθενός που δυστυχώς δε λύνονται εύκολα. Οπότε και η αντιμετώπιση ενός επιθετικού φανατισμένου ατόμου θα πρέπει να είναι αντίστοιχη με αυτή ενός ασθενούς χωρίς να μας εκνευρίζει...

Link to comment
Share on other sites

Πάντα υπήρχαν κόντρες. Όμως καμία ομάδα δεν εχει απόλυτο δίκιο.

Η αλήθεια ειναι στην μέση. Οι περισσότεροι αγοράζουμε συσκευές που κάνουν πολυ περισσότερα απ όσα χρειαζόμαστε. Αλλοτε πάλι προτιμουμε κάτι που δεν μας διευκολύνει έτσι απλά γιατι μας αρέσει. Δικαίωμα καθενός η επιλογη.

 

Αυτο που δεν στέκει ειναι η απαξίωση και μάλιστα οταν δεν έχουμε γνωρίσει μια συσκευη η ενα λειτουργικο.

Κάποιος μάλιστα με κατηγόρησε οτι το έχω διπορτο επειδη χρησιμοποιω android και iOS. Τον πληροφορώ οτι σύντομα θα αρχίσω να χρησιμοποιω και τρίτο λειτουργικο.

Μου θύμισε τις πρώτες τάξεις του δημοτικού που κατηγορούσαν όποιον άλλαζε ομάδα ποδοσφαίρου :p:D

Αν δεν γνωρίσεις κάτι σε βάθος με πλήρη χρήση για μεγάλο διάστημα, δεν μπορείς να κρίνεις τίποτα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Και τρεις μην σου πω... Τόση πίκρα που τρώω καθημερινά, είναι απορίας άξιο γιατί το κρατάω! :p

 

αν δε το θες στειλτο αθηνα :p

 

Να πω την αληθεια δε το προσεξα καν το "εκπληκτικο Iphone 5" :rolleyes:

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...