Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επίσης, μια απαντηση προς το nikossou που ήθελα να του δώσω από μέρες.

 

Προφανώς είσαι ιδιοκτήτης για να τα ρωτάς αυτά, αλλιώς θα είχες μετακομίσει. Λοιπόν, κι εμένα γνώμη μου είνια πως καλύτερα να τους κυνηγήσεις με όλα τα μέσα. Η Ελλάδα είναι από τις ελάχιστες χώρες που δεν έχουν χάρτες θορύβου και γενικά δεν δίνουν καθόλου σημασία στο θέμα με αποτέλεσμα να κάνει καθένας ό,τι θελει. Αγοράζεις σπίτι σε σούπερ ήσυχη γειτονιά και σου σκάει μετά από 1 χρόνο παραδίπλα μηχανουργείο αυτοκινήτων!

 

Δεν είμαι νομικός, άλλωστε κι εγώ εδώ τη γνώμη ειδικότερων από εμένα ζητάω, αλλά το ότι είμαστε ακόμα στην ΕΕ έχει το καλό πως σε μερικά πράγματα καθημερινής ζωής εφαρμόζονται κάποιοι στοιχειώδεις κανόνες ευρωπαϊκών χωρών. Εστω και δικαστικά.

 

Συγχαρητήρια που το κυνήγησες.

Edited by Galois
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Θα πρέπει τότε να αλλάξετε τον κανονισμό με την διαδικασία που σού ανέφερα...όμως να ξέρεις ότι θα μπλέξει το θέμα, διότι υπάρχουν και περιτπώσεις όπου τα καταστήματα θα πρέπει να έχουν δικαίωμα ψήφου..π.χ. δαπάνη για μόνωση δώματος ή ελαιοχρωματισμού...συγκαλέστε Γ.Σ. να θέσετε όλα αυτά τα θέματα...*σχετικώς με την απορία σου : όλες οι οριζόντιες ιδιοκτησίες έχουν δικαίωμα ψήφου..

 

Επίσης 1. Κανονικά για τις δαπάνες θέρμανσης χρειάζεται ειδική μελέτη θέρμανσης όπου εφαρμόζονται μειωτικοί συντελεστές σε συγκεκριμένες ιδιοκτησίες της πυλωτής ή του τελευταίου ορόφου...ελλείψει αυτής, εφαρμόζονται τα χιλιοστά των γενικών δαπανών...πρέπει να απευθυνθείτε σε μηχανολόγο-μηχανικό..

2. Ο κανονισμός έχει ισχύ σε ό,τιδήποτε απαγορεύει ρητώς..δεν μπορείς να τον ερμηνεύεις διασταλτικώς...επομένως εν προκειμένω μπορεί μία ιδιοκτησία να χρησιμοποιηθεί ως επαγγελματική στέγη...σχετικώς με τα κοινόχρηστα, το επιχείρημά σου είναι αόριστο και ανεπίδεκτο ανιτκειμενικής εκτιμήσεως...εάν ένα γραφείο λειτουργεί μέχρι τις 4, είσαι απολύτως σίγουρος ότι δαπανά περισσότερους πόρους από ό,τι η δική σου ιδιοκτησία που λειτουργεί όλη την ημέρα και τα Σαββατοκύριακα και ενδεχομένως να δέχεται και περισσότερους επισκέπτες...; Και εν πάση περιπτώσει, όπως και να απαντήσεις στο ανωτέρω ερώτημα, δεν υπάρχει αντικειμενικός τρόπος προσδιορισμού των δαπανών πλην εκείνου που εκπονούν οι μηχανικοί..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, παιδιά.

 

Είδα σήμερα το πρωί ένα ενοικιαστήριο μιας γκαρσονιέρας 30 τμ με κόστος 120€/μήνα. Το θέμα όμως, είναι ότι στο τηλέφωνο ο ιδιοκτήτης δεν μου τα είπε πολύ καλά. Δηλαδή, μου εξήγησε ότι το ενοίκιο είναι τόσο χαμηλό διότι δεν θα δηλωθεί στην εφορία για να μην πάρει το 25%, κάτι που θα'χε σαν αποτέλεσμα την αύξηση του ενοικίου κι έτσι δεν θα γίνει κάποιο συμβόλαιο.

 

Με βάσει τα ανωτέρω έχω τις εξής απορίες:

1) Κατά πόσο είναι αυτό νόμιμο; Αφού δεν θα δηλωθεί στην εφορία, άρα εγώ δεν θα παίρνω αποδείξεις οπότε ούτε στην εφορία εγώ θα δηλώνω κάτι, ούτε θα μπορώ να κάνω αίτηση για να λάβω από το πανεπιστήμιο το επίδομα που (μακάρι να γίνει και φέτος!!) δίδεται στους φοιτητές για την κάλυψη των εξόδων του σπιτιού τους και το οποίο απαιτεί τουλάχιστον αποδείξεις δύο μηνών, σωστά;

 

2) Εγώ έχω κάποια εγγύηση; Αν αυτός π.χ αποφασίσει να αυξήσει το ενοίκιο, εγώ θα μπορώ να κάνω κάτι; Αλλά όπως αυτός δεν θα'χει εγγύηση λόγω της μη ύπαρξης συμβολαίου, αν κάνει κάτι τέτοιο, δεν θα μπορώ εγώ να φύγω νύχτα;

 

3) Κατά τη γνώμη σας, είναι λογική η τιμή για μια τέτοια γκαρσονιέρα η οποία είναι κοντά σε σταθμό λεωφορείων/μετρό και σε πανεπιστήμιο;

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που θα παραλάβεις κλειδιά του μισθίου και θα εγκατασταθείς, η μίσθωσις έχει ήδη συναφθεί, μιας και όπως έχω αναφέρει ξανά, ο έγγραφος τύπος της μισθώσεως δεν είναι υποχρεωτικός..

 

Αποδείξεις θα πρέπει να λαμβάνεις σε κάθε περίπτωση για να μην μπορεί ο ιδιοκτήτης να επικαλεσθεί τυχόν δυστροπία σου σχετικώς με την καταβολή του μισθώματος και για να μπορείς ανά πάσα ώρα να αποδείξεις το ύψος τούτου..βεβαίως, θα έχει ένα αντικειμενικό πρόβλημα, ότι δηλαδή δεν θα μπορεί να σε εξώσει εάν δεν δηλώσει το μίσθωμα και λάβει σχετικό πιστοποιητικό από την αρμοδία Δ.Ο.Υ αφού καταβάλλει τα σχετικά πρόστιμα και φόρους αναδρομικώς...

 

Κατά τα λοιπά, ισχύουν κανονικά οι νομοθετικές ρυθμίσεις για τις μισθώσεις κατοικίας (ελάχιστη διάρκεια τριετία, προσαυξήσεις σε περίπτωση μή προβλέψεως ίσες με το 75% του μέσου όρου τιμαρίθμου όπως ανακοινώνεται από την εθνική στατιστική υπηρεσία κ.λ.π...)

Edited by greece_gus
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι όλα είναι εντάξει παρ'όλο που η εφορία απουσιάζει.

 

Με προβληματίζει λίγο η - χαμηλή - τιμή για την περιοχή που βρίσκεται, αλλά θα το ψάξω παραπάνω.

 

Ευχαριστώ. :)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι όλα είναι εντάξει παρ'όλο που η εφορία απουσιάζει.

 

Με προβληματίζει λίγο η - χαμηλή - τιμή για την περιοχή που βρίσκεται, αλλά θα το ψάξω παραπάνω.

 

Ευχαριστώ. :)

 

Ανεξαρτητα απ τα νομικα, η καλη πιστη στις συναλλαγες ειναι σημαντικη.

Η ευθυτητα του ιδιοκτητη ειναι σημαδι καλης εξηγησης. Κι εσυ εισαι κερδισμενος. 4€ την ημερα δεν ειναι πολλα. Αν θελεις να πληρωσεις παραπανω κανεις δεν στο απαγορευει. Απλως πιστευω οτι του φτανουν τα 120 και σκεφτεται να μην βαλει παραπανω για να τα δωσει.

Πιστευω οτι συμφερει να προχωρησεις.

Και η μη υπογραφη συμβολαιου δεν ειναι εγκλημα. Απλως προστιμα και φοροι επιπλεον για τον ιδιοκτητη.

Αν ο ανθρωπος ειναι ενταξει μην κολλας.

Μια τυπικη αποδειξη για να μην υπαρχει υποννοια και ακομα κι αν δεν ειναι και καθε μηνα.

Αλλωστε με τετοια τιμη ουτε θα το σκεφτομουνα στις μερες μας.

Link to comment
Share on other sites

Να κανω και εγω μια ερωτηση για ενα θεμα που αντιμετωπιζω ττελευταια στη πολυκατοικια (40 ετων)

Λοιπον ειμαι ενοικος τα τελευταια 14 χρονια και πριν απο 2 χρονια περιπου ξεκινησε μια διαρροή νερου μεσα στον τοιχο του μπανιου σε δικο μου σωληνα (παροχης βρυσης μπανιου).Εγω μενω στον 2ο.

Επειδη ηταν πολυ μικρη σε μενα δε φαινοταν κατι ,αλλα δια μεσω του τοιχου εσταζε στην πυλωτη.Το απο κατω ακριβως διαμερισμα με το καιρο επαθε εκτεταμενες ζημιες στο δαπεδο της κουζινας.Ενω στην αρχη ο διαχειριστης και ο απο κατω ψαχνανε στο διαμερισμα του για τη διαρροη (λογικο) οταν αυτη μεγαλωσε αποδειχτηκε οτι ηταν απο το δικο μου.

Σε μενα φανηκε οταν αρχισε να γλυγει νερο στο πατωμα του μπανιου

Σημειωτεον οτι οταν αντιληφθηκα τη διαρροη ειδοποιησα τον ιδιοκτητη μου και την επισκευασε εντος της ημερας.

Τωρα ,ο ιδιοκτητης απο κατω με τη συμβουλη δικηγορου , μου ζηταει να επιδιορθωσω τις ζημιες που υπεστη (και οχι απο τον ιδιοκτητη μου) αρκετων χιλιαδων ευρω και απειλει με μηνυσεις αγωγες κτλ.

Ποιος εχει την ευθυνη σε μια τετοια περιπτωση ?

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν, σε αυτές τις υποθέσεις έχει σημασία να προσδιορισθεί το ύψος και ο βαθμός της υπαιτιότητος...και φυσικά δεν αναφέρομαι στην ύπαρξη δόλου, αλλά έστω ελαφριάς αμέλειας η οποία παρεκκλίνει από την επιμέλεια που πρέπει να επιδιεκνύει ένας ''μέσος συνετός άνθρωπος'' στις δικές του υποθέσεις...επομένως φρονώ ότι εάν δεν είχε φανεί κάποιο σημάδι που να κατεδείκνυε την έκταση του πιθανολογουμένου κινδύνου και που θα μπορούσε να προβλεφθεί με την απαιτούμενη επιμέλεια, δεν θα πρέπει να επιδικασθεί αποζημίωση για γεγονός μή δυνάμενο να προβλεφθεί ακόμη και με την μέγιστη καταδειχθείσα επιμέλεια..

 

Επί πλεόν, μπαίνει και ένα θέμα του ποιος νομιμοποιείται παθητικώς να καταβάλλει αποζημίωση για την επενεχθείσα ζημία...εν προκειμένω, εν αρχή αντικειμενικά υπεύθυνος θεωρείται ο ιδιοκτήτης ο οποίος και έχει την ευθύνη αποκαταστάσεως ζημιών εκ της κακής συντηρήσεως του ακινήτου του...μπορεί όμως ο τελευταίος σε περίπτωση αντιδικίας του με τον ζημιωθέντα, να επικαλεσθεί ότι η συντήρηση του ακινήτου του, με βάση άλλη σύμβαση π.χ. την μίσθωση, εναπόκειτο στον μισθωτή κατά του οποίου και μπορεί να στραφεί με αίτημα την καταβολή υπ΄αυτού οιασδήποτε αποζημιώσεως τυχόν κληθεί να καταβάλλει στον ζημιωθέντα...

Link to comment
Share on other sites

μήπως λέω εγώ ο από κάτω δεν κάλεσε κάποιον "ειδικό" στην διάγνωση του προβλήματος? Μήπως και η δικιά του παραπλάνηση στη βλάβη, δείχνει ότι δεν είναι μόνο υπαιτιότητα του από πάνω?

Υπάρχει κάποια πραγματογνωμοσύνη μηχανικού κλπ για τις υγρασίες, η απλώς όλοι ψάχνατε στα τυφλά? Επομένως μήπως ηταν και αμέλεια ολων και από τύχη (βαρύτητα) την πλήρωσε ο απο κάτω? Αν καλούσε εγκαίρως ειδικό η βλάβη θα ήταν πιο περιορισμένη!

Μια σκέψη κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Κατι που ξεχασα να πω ειναι οτι ο απο κατω (ιδιοκτητης μεν) δε μενει εκει ,το διαμερισμα δε κατοικειται εξ ου και η αργοπορια να βρεθει η ζημια και η σχετικη αδιαφορια του.Ακριβως τι ενεργειες εκανε να βρει τη διαρροη νωριτερα δε τις γνωριζω απλα το καταλαβε και αυτος οταν το καταλαβα και εγω οταν μεγαλωσε και ηταν πλεον φανερο

Οσον αφορα τη συντηρηση αυτη ειναι στον ιδιοκτητη

Link to comment
Share on other sites

Το βλεπω χλωμο να μπορεσει ν αποδειξει αμελεια απο μερους σου.

Νομιζω επισης οτι ζημια χιλιαδων € δεν μπορει να γινει με μια διαρροη. Μαλλον φουσκωνει τον λογαριασμο και αυτο ειναι παλι εις βαρος του.

Μια πολιτισμενη και με επιχειρηματα κουβεντα για επιμερισμο ευθυνων το βλεπω καλυτερο απ το να τρεχετε στα δικαστηρια.

Τελευταιο λογο βεβαια εχει ο ειδικος μας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα σας,

προσφατα ενοικιασα ενα σπιτι.Πληροφορηθηκα απο γειτονες της πολυκατοικιας οτι διαχειριστης της ειναι καποιος ενοικος.οταν πληρωνει καποιος τα κοινοχρηστα δε δινει αποδειξη.αυτο ειναι νομιμο? και τι μπορω να κανω γι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας,

προσφατα ενοικιασα ενα σπιτι.Πληροφορηθηκα απο γειτονες της πολυκατοικιας οτι διαχειριστης της ειναι καποιος ενοικος.οταν πληρωνει καποιος τα κοινοχρηστα δε δινει αποδειξη.αυτο ειναι νομιμο? και τι μπορω να κανω γι αυτο?

 

νομιμο ξενομιμο...δεν δίνουμε λεφτά πουθενά χωρίς απόδειξη...έστω και χειρόγραφη.

Αρκεί να γράψει σ ένα χαρτί το ποσόν, την ημερομηνία, τον λόγο είσπραξης και τ όνομά του.

Νομίζω ότι είσαι καλυμένος εκτός αν υπάρχει κάποιος λόγος οικονομίας, που θα σου δώσει εξήγηση νομίζω.

Πάντα με καλή θέληση γιατί μπορει να είναι και ραδιο αρβύλα. Μπορεί να υπάρχουν πολλοί λόγοι όχι πάντα καοπροαίρετοι.

Μίλησε μαζί του πρώτα και μετά ενημέρωσε μας.

Link to comment
Share on other sites

Γειάς σας. Κάποιοι ένοικοι κάναν συμβούλιο και με ενημέρωσαν να μην βάζω το ποδήλατο μου στον κοινόχρηστο χώρο της εισόδου. Κάτι το οποίο βέβαια δεν ενοχλεί κανέναν΄ούτε εμποδίζει κάποια είσοδο. Είναι ένα από τα πολλά καμώματα των συγκεκριμένων ενοίκων, για να παραπονιιούνται και γκρινιάζουν για τα πάντα. Στην προκειμένη περίπτωση τι μπορώ να κάνω? Δεν ξέρω αν υπάρχει καν κανονισμός πολυκατοικίας. Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από ποια μεριά το βλέπει κανείς.

κανονικά πρέπει η είσοδος να είναι καθαρή. Δεν είναι χώρος ούτε για ποδήλατα, ούτε για μηχανάκι που έχω δει, ούτε για κάτι άλλο.

Εννοώ μετά την πόρτα ε. Μέσα στην πολυκατοικία.

 

Από την άλλη, όσοι χρησιμοποιούν ποδήλατο κάπου πρέπει να έχουν να το βάζουν. Ένας χώρος για παρκάρισμα. Π.χ. στο υπόγειο 'η πίσω στον ακάλυπτο 'η κάπου αλλού εντός πολυκατοικίας.

 

Γενικά όμως, πιστεύω ότι έχουν δίκιο σαν φιλοσοφία. (Ότι δηλαδή η είσοδος πρέπει να παραμένει καθαρή)

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Από καμμία μεριά δεν εξαρτάται...η κοινόχρηστη είσοδος δεν αποτελεί θέση σταθμεύσεως...όσοι έχουν τέτοια θέση προβλέπεται ρητώς και κατηγορηματικώς από την σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας και τον κανονισμό της πολυκατοικίας...
Link to comment
Share on other sites

σε οικοδομή που δεν αερίζεται απο πουθενά καθώς δεν υπάρχουν παραθυράκια στις σκάλες η μόνη λύση είναι η εξώπορτα.

Πέρα του οτι δεν υπάρχει καθαρίστρια(και γενικώς συνενόηση στην πολυκατοικία), υπάρχει θέμα με της αποχετευση και τς σωλήνες υδροδότησης. Σε ολα αυτα να προσθεσουμε και την "νοικοκυρα" που δεν λειτουργει απορροφητηρηα οταν μαγειρευει και ανοιγει την εξωπορτα του σπιτιου της απο όπου ξεχύνονται μυρωδιες φαγητων.Σε λίγο καιρο που θα βραζει και κουνουπιδια παλι, φανταζεστε...

Αποτελεσμα: υγρασία στο υπόγειο, οπου ο ιδιοκτήτης δεν ενδιαφέρεται, ασχημες μυρωδιες σε ολη την πολυκατοικια.

Σαν γενική επίπτωση σε όλη την οικοδομή πέρα της υγρασίας υπάρχει και η (πρόσθετη στις άλλες) έντονη μυρωδιά μούχλας, κυρίως στους χώρους του υπογείου, της εισόδου και του ημιόροφου.Η όλη κατάσταση χειροτερεύει όταν βρέχει.

Εχω προτείνει να μπεί σύστημα εξαερισμου στην εξώπορτα(ένα φουρφουρι κοινως) για να υπάρχει κάτι, έστω και ελάχιστο.

Μου είπαν πως αν κόψουμε το τζάμι για να βάλουμε το ανεμιστηράκι, θα μπαίνουν κλεφτες απο εκεί

(!?!?!!?)

Είπα να αφήνουμε πρωινές ώρες για 2-3 την πόρτα ανοιχτή ουτως ώστε να γίνεται η κατάσταση πιο υποφερτή.Το αποτέλεσμα;;

Οταν κάποιος αφήνει το πατάκι της εξώπορτας ετσι ώστε να μενει η πορτα ανοιχτη, κατεβαίνει ο περίεργος που έχουν ολες οι πολυκατοικιες, και την κλεινει.Προσφατα μαλιστα πηρε και το πατακι.

Καμια ιδεα περι του τι μπορει να γίνει?

Εδω στερεψαμε...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

σε οικοδομή που δεν αερίζεται απο πουθενά καθώς δεν υπάρχουν παραθυράκια στις σκάλες η μόνη λύση είναι η εξώπορτα.

,,,,,,,,........................................................

..............................................

Καμια ιδεα περι του τι μπορει να γίνει?

Εδω στερεψαμε...

 

Από τεχνικής άποψης.

Λόγω Φυσικής (ελκυσμός) ο αέρας πρέπει να μπαίνει απο κάτω και να βγαίνει απο πάνω, όπως στην καμινάδα.

Επομένως καλύτερα να βάλετε κάτι σαν άνοιγμα με μπάρες σιδερένιες (50Χ50 εκ.)στην εξώπορτα (η στο χαμηλότερο σημείο η και στα δύο) και έναν σχετικά δυνατό εξαεριστήρα στην πόρτα της ταράτσας.

Κόστος γύρω στα 150€ όλα μαζί.

Η απόφαση πρέπει να ληφθεί απ την γενική συνέλευση και πιστευω ότι η λύση της ανοιχτής πόρτας πρέπει να ξεχαστεί.

Σκέψου αν την ανοίξεις εσύ και κάποιος μπεί και κλέψει κάτι (η έστω "χαθεί" κάτι)......μήπως θεωρηθείς υπευθυνος? ( με ότι απ αυτό συνεπάγεται?)

Θα σου πρότεινα να πάρεις μια προσφορά από έναν για το άνοιγμα και την τοποθέτηση του εξαεριστήρα με προδιαγραφές ασφάλειας και να πάς με στοιχεία στη συνέλευση για να γίνει αυτό.

Αν αρνηθούν μπορούν να αναλάβουν το κόστος αυτοί που συμφωνήσουν η εσύ από μόνος σου.

Αν σου πούν για κατανάλωση ρεύματος μπορείς να αναφέρεις ότι δεν θα δουλεύει συνεχώς αλλά τις ώρες του μαγειρέματος όπως και κάποιες επιπλέον ώρες για το "στέγνωμα του χώρου". (ένας ανεμιστήρας στα 100Watts "καιει" 1KWH (0,12€ περίπου) στις 10 ώρες

Αν πάλι αρνηθούν θα σου πεί περισσότερα ο ειδικός μας greece_gus :)

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Αλλαζει σπιτι.Νααα οι προσφορες,και τα νοικια χωμα.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

δεν μένω εκεί.Εκεί είναι ο επαγγελματικός μου χώρος και ως εκ τουτου στις 'οσες συνεέυσεις έχουμε κάνει,εχουν καταλήξει στο "εμείς τόσα χρόνια καλά είμασταν έτσι, ετσι θα μεινουμε, αν θες να βαλεις κατι εσυ, βαλτο και πληρωσε το"

το οποιο το ειχα αποδεχτει αναγκαστικα και ειχα βαλει και καινουργιο μηχανισμο στην πορτα,κουτι για διαφημιστικα, πατακι,πινακα ανκοινωσεων, ειχα βαψει τα καγκελα σην εισοδο και ειχα καθαριστρια για περιπου 6 μηνες μεχρι που ειδα να λερωνουν επιτηδες την σκαλα, και να εχουν γδαρει τα καγκελα.

Σημερα απο οσα ειχα εγκαταστησει το μονο που παραμενει ειναι ο μηχανισμος της πορτας.

Το κουτι των διαφημιστικων εχει φαει μια κλωτσια(?) και εχει ενα τεραστιο βαθουλωμα στο κεντρο, ο πινακας ανακοινωσεων εξαφανιστηκε ,οπως και τα πατακια.

Την καθαριστρια την σταματησα γιατι ενιωθα κοροιδο που εδινα 60 ευρω το μηνα και οχι μονο δεν ελεγαν ευχαριστω, αλλα κατηγορουσαν κιολας...

Για το κοστος του εξαερισμου και του ρευματος δεν θα μπουνε καν στον κοπο να ρωτησουνε.Μιλαμε για ατομα που η ΔΕΗ των κοινοχρηστων ερχεται 22 ευρω(δεν εχουν ασανσερ) και δε δινουν τα 2 ευρω που τους αναλογουν.Λενε να τα πληρωνω εγω(χα-χα-χα εδω γελαμε)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Μόνο που τα διάβασα τα νευρά μου με έπιασαν. κλασσικοί Έλληνες γύφτοι.

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

δεν μένω εκεί.Εκεί είναι ο επαγγελματικός μου χώρος και ως εκ τουτου στις 'οσες συνεέυσεις έχουμε κάνει,εχουν καταλήξει στο "εμείς τόσα χρόνια καλά είμασταν έτσι, ετσι θα μεινουμε, αν θες να βαλεις κατι εσυ, βαλτο και πληρωσε το"

 

Είσαι ιδιοκτήτης η ενοικιαστής? Ο κανονισμός εφαρμόζεται? Μάλλον όχι.

Θα σου δώσει κατευθυνση ο greece_gus αλλά σκέψου και τη λύση ν αλλάξεις χώρο εκτός αν σε ξέρουν εκεί και δεν σε συμφέρει.

Πάντως φαίνεται ότι αν κινηθείς σύμφωνα με τον νόμο, εύκολα θα βρείς λύση.

Αν αυτοί δεν συμφωνούν στα βασικά, αναλαμβάνεις εσύ διαχειριστής και τα φτιάχνεις όλα. Αν αδυνατουν να συνεργαστούν με τη θέλησή τους θα συνεργαστούν με το ζόρι.

Η συγκατοίκηση εκτός απο υποχρεώσεις έχει και δικαιώματα.

Link to comment
Share on other sites

Και νομιζα πως μονο στη δικια μου πολυκατοικια υπαρχουν γυφτοι.ο πατερας μου ειναι διαχειριστης και τους εχει βαλει στη θεση τους.στην αρχη τον εκρινα μη φωναζεις μη κανεις αλλα μαλλον ετσι θελουν
Link to comment
Share on other sites

και που να το βάλω το ποδήλατο δηλαδή, στον δρόμο? Η πολυκατοικία είναι παλιά κα δεν έχει πυλωτή, ούτε υπόγειο. Αντιθέτως, ο χώρος της είσόδου είναι αρκετά μεγάλος, και το μέρος που βάζω το ποδήλατο δεν ενοχλεί κανέναν ίσα ίσα που είναι και δίπλα στο σπίτι μου.

Τι ισχύει σ'αυτήν την πέρίπτωση? Δεν φταίω εγώ που δεν έχει προβλεφτει χώρος για ποδήλατα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...