Jump to content

Όλα για το κάπνισμα - τσιγάρα- πούρα. κ.α.


xraysr0x
 Κοινοποίηση

Τι μάρκα τσιγάρα καπνιζετε?  

1.318 members have voted

  1. 1. Τι μάρκα τσιγάρα καπνιζετε?

    • Lucky Strike
      68
    • Marlboro
      178
    • Davidoff
      109
    • GR
      23
    • Camel
      48
    • Origin
      2
    • Καρελια κ.α.
      56
    • Στριφτό
      370
    • Άλλο
      210
    • ΔΚ/ΔΑ
      254


Recommended Posts

Φιλαρακι κατ εμε ο καλυτερος με διαφορα καπνος στην ελληνικη αγορα ειναι ο Καρελια,που μάλλον δεν εχει πιασει ακομα το αγοραστικο κοινο που του αρμοζει(ενω στο εξωτερικο που ειναι πανακριβος-2 Ευρω πιο πάνω απο Drum-Old Holborn και αλλες μπουρουχες κανει μεγαλη καριερα) αν και ειναι απιστευτα ποιοτικος και γλυκοπιοτος χωρις κοτσανια κ.λ.π. και αν και ειναι ελαφρυς εχει φοβερα πλουσια γευση.

Για χαρτακια θα σου προτεινα τα μαυρα ή τα γαλαζια και για φιλτρο τα πρασινα τα ριζλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στο θέμα μας..από καπνό είμαι ανάμεσα σε golden virginia και old holborn - στη light version τους. Ποιος απ' τους δύο είναι πιο γλυκός και ήπιος καπνός?

Ο καπνός ήταν το εύκολο κομμάτι..Τα χαρτάκια τώρα...Όσες φορές έχω κάνει στριφτό στη ζωή μου έχω πάρει τα πράσινα. Ας πούμε, ποια η διαφορά μεταξύ medium weight (πράσινο) και light weight (μπλε)? Οι κομμένες γωνίες τι ρόλο παίζουν? Σε γενικές γραμμές, ψάχνω χαρτάκια που να κάνουν το τσιγάρο σχετικά ελαφρύ και ταυτόχρονα να μην σβήνει κάθε 3 δευτερόλεπτα.

Τέλος...τα φιλτράκια..αυτά που έχω είναι τα rizla slimline 6mm..υπάρχει κάτι άλλο?

 

καλησπερα. Κρατησα μονο αυτα για τα οποια εχω απαντηση. Αναμεσα στους δυο καπνους που λες, ο old h. Δεν μου αρεσε καθολου. Παρ'ολα αυτα δοκιμασε και τον craven τον κιτρινο. Στα χαρτακια τωρα... Medium και light ειναι αναλογα ποσο βαρυ ειναι το τσιγαρο. Οι κομμενες γωνιες ειναι για πιο εύκολο στρίψιμο. Θα σου πρότεινα τα άσπρα της rizzla. Μεσαία είναι αλλα έχουν μικρές τρυπούλες που τα κάνουν ελαφρά και ωραία γενικά. Από φίλτρα υπάρχουν της rizzla σε τρία μεγέθη: ultra slim, slim και ένα άλλο που είναι στο μέγεθος κανονικού τσιγάρου. Επίσης υπάρχουν και τα swan τα οποια ειναι κι αυτα ultra slim. Εγω χρησιμοποιώ τα πρώτα πολύ λεπτά άρα ελαφρύ τσιγάρο. Καλυμμένος;

Leave me alone/Isolation bears hope

There's something else waiting/A promised destiny

Freezing me/I feel restless and low

These days full of sadness/How joyfully changed Into fear

My freakshow will start tonight/Don't miss the right time

Link to comment
Share on other sites

νταξ τα πήρα τα μάυρα τα ρίζλα μη σας τα πρήζω άλλο.Είναι λίγο πιο λεπτά από τα πράσινα και έχουν και αυτά κομμένες γωνίες...τίποτα το ιδιαίτερο...
Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα μας..από καπνό είμαι ανάμεσα σε golden virginia και old holborn - στη light version τους (drum έχω δοκιμάσει και παραλίγο να πεθάνω!). Ποιος απ' τους δύο είναι πιο γλυκός και ήπιος καπνός?

Ο καπνός ήταν το εύκολο κομμάτι..Τα χαρτάκια τώρα...Όσες φορές έχω κάνει στριφτό στη ζωή μου έχω πάρει τα πράσινα. Τώρα είπα να το ψάξω όμως λίγο..Μπήκα στο site λοιπόν της rizla αλλά ζαλίστηκα. Ας πούμε, ποια η διαφορά μεταξύ medium weight (πράσινο) και light weight (μπλε)? Οι κομμένες γωνίες τι ρόλο παίζουν? Σε γενικές γραμμές, ψάχνω χαρτάκια που να κάνουν το τσιγάρο σχετικά ελαφρύ και ταυτόχρονα να μην σβήνει κάθε 3 δευτερόλεπτα.

Τέλος...τα φιλτράκια..αυτά που έχω είναι τα rizla slimline 6mm..υπάρχει κάτι άλλο?

Υ.Γ. Μεγάλο το post αλλά αυτά έχει η τέχνη (πάνω δεν γράφει "the art of rolling"? :lol:)

Υ.Γ.2: Ας απαντήσουν μόνο αυτοί που ξέρουν και όχι εκείνοι που θα μου προτείνουν να κόψω το κάπνισμα

 

 

Από καπνό θα σου πρότεινα τον Drum τον άσπρο, αλλά δεν σου άρεσε οπότε άκυρον :p

Ανάμεσα σ'αυτούς τους 2, ο Golden Virginia είναι και πιο ελαφρύς και πιο γλυκός από τον Old Holborn που πικρίζει. Από χαρτάκια, εγώ έπαιρνα τα κόκκινα rizla, αλλά τώρα παίρνω τα πράσινα ή τα πορτοκαλί (γλυκόριζα-σούπερ :p). Πάνω κάτω όλα ίδια είναι, μπλε rizla, γαλάζια rizla, άσπρα rizla, γκρι rizla... βλακείες. Βγάζουν κάθε τόσο και νέα χαρτάκια για να κρατάνε το ενδιαφέρον του κόσμου. Από φιλτράκια χωρίς δεύτερη σκέψη προτείνω αυτά που λες κι εσύ... τα swan είναι απλά Α Π Α Ι Σ Ι Α :down:

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

Από καπνό θα σου πρότεινα τον Drum τον άσπρο, αλλά δεν σου άρεσε οπότε άκυρον :p

Ανάμεσα σ'αυτούς τους 2, ο Golden Virginia είναι και πιο ελαφρύς και πιο γλυκός από τον Old Holborn που πικρίζει. Από χαρτάκια, εγώ έπαιρνα τα κόκκινα rizla, αλλά τώρα παίρνω τα πράσινα ή τα πορτοκαλί (γλυκόριζα-σούπερ :p). Πάνω κάτω όλα ίδια είναι, μπλε rizla, γαλάζια rizla, άσπρα rizla, γκρι rizla... βλακείες. Βγάζουν κάθε τόσο και νέα χαρτάκια για να κρατάνε το ενδιαφέρον του κόσμου. Από φιλτράκια χωρίς δεύτερη σκέψη προτείνω αυτά που λες κι εσύ... τα swan είναι απλά Α Π Α Ι Σ Ι Α :down:

 

Old Holborn και rizla! Tι μου θύμισες τώρα... Ήταν από τις βασικές μου αποστολές όταν πήγαινα στρατό να προμηθεύω τους ανωτερούς μου με Old Holborn, rizla και πολλά άλλα τσιγαροειδή. :D

Link to comment
Share on other sites

νταξ τα πήρα τα μάυρα τα ρίζλα μη σας τα πρήζω άλλο.Είναι λίγο πιο λεπτά από τα πράσινα και έχουν και αυτά κομμένες γωνίες...τίποτα το ιδιαίτερο...

Πήρα κι εγώ το πρωί. Νομίζω πως πικρίζουν λίγο. Συνεπώς κι αυτά για backup.

Για τα κόκκινα, δε μπορώ να το προσδιορίσω ακριβώς αλλά βγάζουν μια πιο "βαριά" γεύση όπως τα Drum.

 

Γενικά τα πράσινα είναι τα καλύτερα, μετά τα γαλάζια και μετά με αρκετά μεγάλη διαφορά όλα τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Re paidia poioi thewrountai oi pio elafroi kapnoi? egw kanw karelia - galazia h prasina xartakia k filtra swan.thelw omws na dokimasw k kati pio elafry.exete kamia protash?

 

ο Drum ο άσπρος είναι σχετικά ελαφρύς και ο Old Holborn blonde.

Link to comment
Share on other sites

ο old holborn blonde ειναι πιο ελαφρυς αλλα μη φανταστεις και παρα πολυ.. κυριως διαφερει ως προς τη γευση..
Link to comment
Share on other sites

Re paidia poioi thewrountai oi pio elafroi kapnoi? egw kanw karelia - galazia h prasina xartakia k filtra swan.thelw omws na dokimasw k kati pio elafry.exete kamia protash?

Αγνός αέρας από καλαμάκι, άφιλτρο :lol:

Link to comment
Share on other sites

Kανεναν καλο καπνο για στριφτα?

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Old holborn μπλε.Αυτός είναι εμένα ο αγαπημένος μου.Βαρύς και κορυφαία γεύση.Δεν βλέπω όμως πολύ κόσμο να τον κάνει.Δε πειράζει.Λίγοι και καλοί.
Link to comment
Share on other sites

Όποιος καπνίζει MARLBORO μπορεί να φτιάξει το δικό του πακέτο στα ειδικά περίπτερα.. Είναι πολύ σούπερ! Όποιος ήταν Παρασκευή βράδυ Ψυρρή σίγουρα ενημερώθηκε. Έχει πολλά σχέδια κ είναι όντως κάτι ξεχωριστό!:cool:
Link to comment
Share on other sites

Old holborn μπλε.Αυτός είναι εμένα ο αγαπημένος μου.Βαρύς και κορυφαία γεύση.Δεν βλέπω όμως πολύ κόσμο να τον κάνει.Δε πειράζει.Λίγοι και καλοί.

 

Και γω αυτον καπνιζω,αλλα ελεγα για καμια αλλαγη.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μου έφερε ένα φιλαράκι από την Αμερική κάτι τσιγάρα που λέγονται "Natural American Spirit" και έπαθα την πλάκα μου. Εντελώς φυσικά, χωρίς χημικά πρόσθετα. Για άλλη μιά φορά κατάλαβα τι χόρτα είναι ΌΛΑ τα τσιγάρα που καπνίζουμε στην Ελλάδα... Εδώ απλά συγκρίνουμε ποια σκ@τά από όλα είναι τα καλύτερα...
Link to comment
Share on other sites

Όποιος καπνίζει MARLBORO μπορεί να φτιάξει το δικό του πακέτο στα ειδικά περίπτερα.. Είναι πολύ σούπερ! Όποιος ήταν Παρασκευή βράδυ Ψυρρή σίγουρα ενημερώθηκε. Έχει πολλά σχέδια κ είναι όντως κάτι ξεχωριστό!:cool:

 

Για πες, τι παίζει με αυτή την πατέντα; Δεν πολυκατάλαβα;:blink:

From the child and from the fool, one learns the truth. :lol:
Link to comment
Share on other sites

Μου έφερε ένα φιλαράκι από την Αμερική κάτι τσιγάρα που λέγονται "Natural American Spirit" και έπαθα την πλάκα μου. Εντελώς φυσικά, χωρίς χημικά πρόσθετα. Για άλλη μιά φορά κατάλαβα τι χόρτα είναι ΌΛΑ τα τσιγάρα που καπνίζουμε στην Ελλάδα... Εδώ απλά συγκρίνουμε ποια σκ@τά από όλα είναι τα καλύτερα...

Αυτα δεν παιζει να τα βρουμε στην Ελλαδα νομιζω...

Θα ηθελα να δοκιμασω... Μπηκα στο σιτε τους και ειδα...

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Αυτα δεν παιζει να τα βρουμε στην Ελλαδα νομιζω...

Θα ηθελα να δοκιμασω... Μπηκα στο σιτε τους και ειδα...

Όντως ειναι φοβερο τσιγαρο,στην υπολοιπη ευρωπη κυκλοφορουν.Εγω το εχω καπνισει σε Γερμανια και Ιταλια. Στειλτε κανα mail στην εταιρια να τα φερουν και Ελλάδα.

 

Υ.Γ. Επεινε ότι το καινουργιο Dunhill κασετινα ειναι απιστευτο τσιγαρο.

Link to comment
Share on other sites

Για πες, τι παίζει με αυτή την πατέντα; Δεν πολυκατάλαβα;:blink:

Μπορείς να πας στα ειδικά περίπτερα και να φτιάξεις το δικό σου πακέτο marlboro . Θα αγοράσεις ένα πακέτο το οποίο εξωτερικά είναι λευκό κ μετα στο βάζουν σε ένα μηχανήμα που έχει κάποια σχέδια , επιλέγεις το σχέδιο που σαρέσει κ αν θες γράφεις κ τα αρχικά σου πάνω κ έχεις το δικό σου ξεχωριστό πακέτο...! Εχει πλάκα..

Link to comment
Share on other sites

Μου έφερε ένα φιλαράκι από την Αμερική κάτι τσιγάρα που λέγονται "Natural American Spirit" και έπαθα την πλάκα μου. Εντελώς φυσικά, χωρίς χημικά πρόσθετα. Για άλλη μιά φορά κατάλαβα τι χόρτα είναι ΌΛΑ τα τσιγάρα που καπνίζουμε στην Ελλάδα... Εδώ απλά συγκρίνουμε ποια σκ@τά από όλα είναι τα καλύτερα...

 

 

Ta'xoume edw (agglia) auta. Alla einai panakriba...o kapnos twn 25gr exei peripou 8 sterlines = 10€

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πας στα ειδικά περίπτερα και να φτιάξεις το δικό σου πακέτο marlboro . Θα αγοράσεις ένα πακέτο το οποίο εξωτερικά είναι λευκό κ μετα στο βάζουν σε ένα μηχανήμα που έχει κάποια σχέδια , επιλέγεις το σχέδιο που σαρέσει κ αν θες γράφεις κ τα αρχικά σου πάνω κ έχεις το δικό σου ξεχωριστό πακέτο...! Εχει πλάκα..

 

Και που υπάρχουν αυτά τα ειδικά περίπτερα?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...