Jump to content

Φοιτητική ζωή: Σε ποια πόλη; Γενική συζήτηση


teitzis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω μολις γυρισα απο Λαρισα..Βρηκα ενα πολυ ωραιο σπιτι κεντρο αποκεντρο...Ξερει κανεις αν εχει καλη φοιτητκη ζωη;:)

 

Εγώ το μόνο που ξέρω είναι οτι έχει πάρα μα πάρα πολύ φοιτητοκοσμο..εκεί στο κέντρο εχω πάει και έχει αρκετές καφετέριες που σχεδόν κάθε βράδυ γίνεται χαμός..καλοκαίρι βέβαια πάρα πολύ ζέστη..ανυπόφορη θα έλεγα

 

Πάντως η γνώμη μου είναι πως γενικά σε όποια πόλη και να περάσει κάποιος θα περάσει φανταστικά(άλλοι περισσότερο,άλλοι λιγότερο ίσως) πλέον θα έχετε άλλες ασχολίες πέρα από το διάβασμα και θα χαίρεστε να ζείτε..διαφορετική καθημερινότητα,νέες γνωριμίες,διαφορετικός κόσμος,νέες εμπειρίες..

Live your myth in Greece με τις καταλήψεις, τις παρατάξεις που θα γλύφουν, τις "μορφές"-καθηγητές αλλά και "μορφές"-φοιτητές..γενικά θα ξυπνήσετε+

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 408
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχει λεωφορεία κάθε 10 λεπτά. Αν χάσεις το ένα δεν χρειάζεται να περιμένεις τρία τέταρτα. Κι από κίνηση, έχει μόνο από τις 7.30-9.00 το βράδυ.

 

Εγώ, μόνο τα καλύτερα έχω ακούσει για τις συγκοινωνίες στην Πάτρα και τις χρησιμοποιώ αρκετά συχνά.

Το λεοφοριο που εχει καθε 10 λεπτα οκ, αλλα ειδικα για αυτους που πανε πανεπιστημιο αν ειναι γεματο το λεοφοριο δεν σταματαει σε ολες τισ στασεις και πρεπει αν περιμενεις το επομενο. ΤΟ εισητηριο για πανεπιστημιο εχει 1€ μονο για μια διαδρομη και για διαδρομες εντος πολης το εισητηριο ειναι 70 λεπτα το φοιτητικο. Παντος οι αστικες συγκοινωνιες στην πατρα ειναι αρκετα χαλια λιγα δρομολογια, ακριβο το εισητηριο.

ΝΟΚΙΑ :respect:
Link to comment
Share on other sites

μόλις γύρισα από Γιάννενα που πήγα για να βρω σπίτι....και είναι ΤΕΛΕΙΑ!!!θέλω να πάω πίσω!το σπίτι που βρήκα είναι επίσης καταπληκτικό!είναι κέντρο απόκεντρο!δίπλα έχω τα πάντα αλλά έχει ησυχία!το πανεπιστήμιο απίστευτο!πολύ οργανωμένο, όλες οι σχολές είναι συγκεντρωμένες σε μια περιοχή, μαζί με τη λέσχη, και μπαίνει το λεωφορείο και κάνει στάση μπροστά στη κάθε σχολή!μιλάμε έπαθα πλάκα με την οργάνωσή τους!:D

 

Θα περασεις φοβερα στα Γιαννενα!Μακαρι να ξαναρχιζα την φοιτητικη μου ζωη παλι εκει!Οποιαδηποτε πληροφορια θελεις γενικοτερα για πολη-πανεπιστημιο στειλε!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω βρηκα σπιτι στις Σερρες,αν και παιδευτηκα πολυ,ανακαινισμενο,80+τμ,πολυ καλο νοικι και σχετικα καλα κοινοχρηστα για το μεγεθος του,5' περπατημα απο το κεντρο.σε μερικες μερες θα γινει και η μετακομιση...Αν ξερει κανεις τι παιζει απο φοιτητικη ζωη στην πολη ας πει!
BMW RULES
Link to comment
Share on other sites

Μην λες μεγαλα λογια!!

Μαλλον(πλιν Αθηνας-Θεσσαλονικης)δεν σου εχει μιλησει καποιος για Λαρισα-Πατρα)

 

Πολεις τριπλασιες σε μεγεθος και με ζωη απο αλλο πλανητη ειδικα η Λαρισα!!;)

 

Επειδή συγκρίνεις τα Γιάννενα με την Πάτρα και τη Λάρισα, να σου κάνω μια ερώτηση. Έχεις πάει ποτέ στα Γιάννενα;;;;

 

μόλις γύρισα από Γιάννενα που πήγα για να βρω σπίτι....και είναι ΤΕΛΕΙΑ!!!θέλω να πάω πίσω!το σπίτι που βρήκα είναι επίσης καταπληκτικό!είναι κέντρο απόκεντρο!

 

Που είναι το σπίτι σου; Είναι ακριβό το ενοίκιο;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή συγκρίνεις τα Γιάννενα με την Πάτρα και τη Λάρισα, να σου κάνω μια ερώτηση. Έχεις πάει ποτέ στα Γιάννενα;;;;

 

 

 

Που είναι το σπίτι σου; Είναι ακριβό το ενοίκιο;

 

Είναι λίγο πιο κάτω από την κεντρική πλατεία (πλ. Πύρρου) μέσα σε κάτι στενάκια!Η αλήθεια είναι ότι το ενοίκιο είναι αρκετά τσιμπημένο. Αλλά αξίζει τον κόπο γιατί είναι κέντρο απόκεντρο, όλα είναι δίπλα, το σπίτι είναι ωραίο (μια άλλη φοιτήτρια το είχε για 4 χρόνια, το οποίο σημαίνει κάτι), και η κυρία που μου το νοικιάζει πάρα πολύ εξυπηρετική :) και να φανταστείς ήταν το πρώτο που είδαμε και την πέρνανε συνέχεια τηλ μετά για το κλείσουνε άλλοι που το είδανε πιο πριν αλλά το είχα προλάβει :P

 

Vaggelis_23 σ'ευχαριστώ για τη διάθεσή σου να βοηθήσεις :D ότι χρειαστώ θα σε ρωτήσω :)

P!nk it Up...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

παιδια γνωριζει κανεις πως ειναι η φοιτητικη ζωη και γενικοτερα η ζωη στην ξανθη??ευχαριστω εκ των προτερων..
Link to comment
Share on other sites

παιδια γνωριζει κανεις πως ειναι η φοιτητικη ζωη και γενικοτερα η ζωη στην ξανθη??ευχαριστω εκ των προτερων..

 

Απαίσια.. :p Βασικά οι φοιτητές στην Ξάνθη είναι λίγο ξενέρωτοι (τουλάχιστον οι περισσότεροι).. και η Ξάνθη βέβαια δεν έχει να κάνεις και πολλά πράγματα. Για παράδειγμα αν θες να πας σε club το χειμώνα.. τότε ξέχνα το! Δεν υπάρχει τίποτα. Μόνο κάτι σκυλάδικα έχει και μπουζούκια :p

 

 

Υπάρχει κανείς που να πέρασε Άρτα? Έχω ένα κρεβάτι για πούλημα όποιος ενδιαφέρεται!

Link to comment
Share on other sites

Απαίσια.. :p Βασικά οι φοιτητές στην Ξάνθη είναι λίγο ξενέρωτοι (τουλάχιστον οι περισσότεροι).. και η Ξάνθη βέβαια δεν έχει να κάνεις και πολλά πράγματα. Για παράδειγμα αν θες να πας σε club το χειμώνα.. τότε ξέχνα το! Δεν υπάρχει τίποτα. Μόνο κάτι σκυλάδικα έχει και μπουζούκια :p

 

 

Υπάρχει κανείς που να πέρασε Άρτα? Έχω ένα κρεβάτι για πούλημα όποιος ενδιαφέρεται!

εισαι ο πρωτος που μου το λεει αυτο..απο ζωη καλυτερα ειναι διδυμοτειχο,κομοτηνη η ξανθη????

Link to comment
Share on other sites

Απαίσια.. :p Βασικά οι φοιτητές στην Ξάνθη είναι λίγο ξενέρωτοι (τουλάχιστον οι περισσότεροι).. και η Ξάνθη βέβαια δεν έχει να κάνεις και πολλά πράγματα. Για παράδειγμα αν θες να πας σε club το χειμώνα.. τότε ξέχνα το! Δεν υπάρχει τίποτα. Μόνο κάτι σκυλάδικα έχει και μπουζούκια :p

 

5 χρόνια πάω σε κολλητούς στην Ξάνθη. χαλαρά είναι απο τις καλύτερες (μικρές) φοιτητικές πόλεις :!:

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Επειδή συγκρίνεις τα Γιάννενα με την Πάτρα και τη Λάρισα, να σου κάνω μια ερώτηση. Έχεις πάει ποτέ στα Γιάννενα;;;;

Eσυ τι λες??

Εγω ποτε δεν λεω κατι αν δεν ειμαι σιγουρος πριν το πω φιλε μου!

Εχω παει και εχω μεινει γιατι ειμαι στρατιωτικος!

 

Εγω την απαντηση στην φιλη την εδωσα γιατι ειπε.... Ειναι η καλυτερη φοιτητουπολη μακραν! Δεν υπαρχει καλυτερη!;)

 

Να σου κανω εγω ομως τωρα την ιδια ερωτηση...εσυ εχεις παει Λαρισα...;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλα ειναι και στη Λαρισα αλλα στα Γιαννενα-πώς να το κανουμε- εχει περισσοτερους φοιτητες, με αποτελεσμα να εχει περισσοτερες δυνατοτητες καποιος σε ολα...

Με καλη παρεα ολα λυνονται...

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια τι συγκρινουμε τωρα?Φοιτητικη ζωη μεταξυ Ιωαννινων και Λαρισας?Απλα δεν συγκρινεται!Τα Γιαννενα εχουν 20.000 φοιτητες!Ειναι μια μαζεμενη πολη αλλα οχι μικρη που τα εχει ολα!Η Λαρισα ουτε ωραια πολη ειναι και οσοι σπουδαζουν εκει κοιταν να φευγουν για αλλου με την πρωτη ευκαιρια!

 

@Sugz πλατεια Παργης μαλλον εννοεις.Εισαι στο καλυτερο μερος γιατι τα εχεις ολα στα ποδια σου (αγορα,καφετεριες και την σταση για το πανεπιστημιο παραπανω απο Νομαρχια).Σε ζηλευω..

 

Παραπανω που εγινε συγκριση μεταξυ Ξανθης και Κομοτηνης μακραν Κομοτηνη για φοιτητικη ζωη ειδικα αν εισαι αγορι.......

Link to comment
Share on other sites

Eσυ τι λες??

Εγω ποτε δεν λεω κατι αν δεν ειμαι σιγουρος πριν το πω φιλε μου!

Εχω παει και εχω μεινει γιατι ειμαι στρατιωτικος!

 

Εγω την απαντηση στην φιλη την εδωσα γιατι ειπε.... Ειναι η καλυτερη φοιτητουπολη μακραν! Δεν υπαρχει καλυτερη!;)

 

Να σου κανω εγω ομως τωρα την ιδια ερωτηση...εσυ εχεις παει Λαρισα...;)

 

Φυσικά :)

 

Δε θέλω να το γυρίσω σε VS και επίσης λογικό είναι εγώ να υποστηρίζω τα Γιάννενα (είμαι Γιαννιώτης) κι εσύ τη Λάρισα (από το profile σου βλέπω ότι είσαι Λαρισαίος). :)

 

Η διαφορά όμως ποια είναι; Για τη ζωή (φοιτητική κτλ) των Ιωαννίνων θα ακούσεις κι από μη Γιαννιώτες, που απλά είναι φοιτητές εκεί. Το βλέπεις κι εδώ στο forum

 

Για τη Λάρισα δε νομίζω ότι αντίστοιχα θα βρεις πολλούς μη Λαρισαίους να λένε το ίδιο.

 

@Sugz πλατεια Παργης μαλλον εννοεις.

 

Όχι δεν εννοεί την πλατεία Πάργης. Πλατεία Πύρρου εννοεί, όπως το είπε. Είναι η κεντρική πλατεία (γνωστή και ως σκέτο "Πλατεία" :p), απέναντι από τη Νομαρχία.

 

Απλά κανείς δεν τη λέει έτσι (πλατεία Πύρρου δλδ) και είμαι σίγουρος ότι αν πας στα Γιάννενα και ρωτήσεις πως μπορείς να πας στην Πλατεία Πύρρου οι περισσότεροι δε θα ξέρουν ;)

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα gmac τοσα χρονια Γιαννενα δεν την ακουσα ποτε να την λενε ετσι.Αρα η Sugz λογικα θα μενει απο κατω που πιανει ο δρομος για τζαμι καπου κοντα στην Αγ. Μαρινα.

Οτι και να λεμε τα Γιαννενα δεν πιανονται.Ομορφη πολη με την λιμνη (μακαρι να ηταν και καθαρη) ,τα clubs,τα τσιπουραδικα,τα μπουζουκια..Ομολογω πως για μπουζουκια οκ η Λαρισα ειναι προχωρημενη αλλα εμενα προσωπικα τα μπουζουκια δεν με αγγιζουν και πολυ σε αντιθεση βεβαια με μεγαλη μεριδα Λαρισαιων.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τι συγκρινουμε τωρα?Φοιτητικη ζωη μεταξυ Ιωαννινων και Λαρισας?Απλα δεν συγκρινεται!Τα Γιαννενα εχουν 20.000 φοιτητες!Ειναι μια μαζεμενη πολη αλλα οχι μικρη που τα εχει ολα!Η Λαρισα ουτε ωραια πολη ειναι και οσοι σπουδαζουν εκει κοιταν να φευγουν για αλλου με την πρωτη ευκαιρια!

 

 

Ειπες 20000 φοιτητες ετσι??

Εκανες ποτε καμια αναζητηση να δεις ποσους φοιτητες εχει η Λαρισα φιλε μου,η απλα το λες ετσι για να το λες??

 

Επισης σε προιδεαζω γιατι αποτι φαινεται δεν εισαι ψαγμενος,μην πεσεις απο τα συννεφα οταν ακουσεις η μαθεις ποσους εχει Η Λαρισα!(Δεν το λεω για να σου την πω φιλικα παντα...:))

 

Ααααα διαβασε και αρκετα πιο πισω ενα ποστ για τους φοιτητες της Λαρισας του THEO-LEGENT που μαλλον ξερει!;)

 

 

Δε θέλω να το γυρίσω σε VS και επίσης λογικό είναι εγώ να υποστηρίζω τα Γιάννενα (είμαι Γιαννιώτης) κι εσύ τη Λάρισα (από το profile σου βλέπω ότι είσαι Λαρισαίος). :)

 

Ουτε εγω το θελω..απλα συζητηση να γινετε!:)

Ναι οντος και εγω ειμαι Λαρισαιος οπως και εσυ απο τα Γιαννενα!

 

 

 

Κατι τελευταιο...

Νομιζω οτι στις μεγαλες πολεις δεν ειναι μονο οι φοιτητες παιδια που κανουν το ματι του φοιτητη να γεμιζει,αλλα γενικα το ποσο κοσμο εχει η πολη!

Τι να το κανεις αν εχει ολη η πολη ας πουμε 20000 φοιτητες και δεν ειναι πανω απο 40000 πληθυσμο!

Δεν ειναι τυχαιο επομενος που ολοι θελουν Αθηνα-Θεσσαλονικη!;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι στις μεγαλες πολεις δεν ειναι μονο οι φοιτητες παιδια που κανουν το ματι του φοιτητη να γεμιζει,αλλα γενικα το ποσο κοσμο εχει η πολη!

 

Πόσο κόσμο αλλά και τι κόσμο ;) (δεν το λέω για τα Γιάννενα και τη Λάρισα αυτό, γενικά).

 

Όλοι θέλουν Αθήνα-Θεσσαλονίκη και για άλλους λόγους. Οι Αθηναίοι πχ για να είναι κοντά σπίτι τους, επειδή κάποιες από τις καλύτερες σχολές είναι συγκεντρωμένες εκεί κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν εννοεί την πλατεία Πάργης. Πλατεία Πύρρου εννοεί, όπως το είπε. Είναι η κεντρική πλατεία (γνωστή και ως σκέτο "Πλατεία" :p), απέναντι από τη Νομαρχία.

 

Απλά κανείς δεν τη λέει έτσι (πλατεία Πύρρου δλδ) και είμαι σίγουρος ότι αν πας στα Γιάννενα και ρωτήσεις πως μπορείς να πας στην Πλατεία Πύρρου οι περισσότεροι δε θα ξέρουν ;)

 

ε που θα πάει θα τα μάθω και εγώ σιγά σιγά...στο χάρτη την είδα ως πλατεία Πύρρου και γι'αυτό τη λέω έτσι!Η πλατεία Πάργης αν δεν κάνω λάθος είναι λίγο πιο πάνω!Πάντως εγώ μένω σε κάτι στενά κάτω από το δικαστικό μέγαρο και τη νομαρχία :)

P!nk it Up...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πόσο κόσμο αλλά και τι κόσμο ;) (δεν το λέω για τα Γιάννενα και τη Λάρισα αυτό, γενικά).

 

 

Σιγουρα παιζει και αυτο τον λογο του...:rolleyes:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τα ειπα και παραπανω... Σημασια δεν εχει μονο η ποσοτητα του πληθυσμου των φοιτητων αλλα και η ποιοτητα των φοιτητων... Επειδη σπουδασα Γιαννενα (και διευκρινιζω οτι δεν ειμαι απο εκει), πιστευω οτι ειναι εγγυηση...:happy:

 

Η Sugz βρηκε καλο σπιτι απ'οτι καταλαβα... Ειναι κεντρο και καλη περιοχη.:cool:

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Σημασια δεν εχει μονο η ποσοτητα του πληθυσμου των φοιτητων αλλα και η ποιοτητα των φοιτητων... :

 

 

Και με ποιο κριτηριο μετριεται η ποιοτητα των φοιτητων??:whistle:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά :)

 

Δε θέλω να το γυρίσω σε VS και επίσης λογικό είναι εγώ να υποστηρίζω τα Γιάννενα (είμαι Γιαννιώτης) κι εσύ τη Λάρισα (από το profile σου βλέπω ότι είσαι Λαρισαίος). :)

 

ελα ρε θηριο, κι εσυ απο Γιαννενα εισαι? Μπορει να σε ξερω δλδ? :lol: :p

 

και οντως, η πλατεια πυρρου ειναι αυτη απεναντι απο τη Νομαρχια που την καταστρεψανε με το υπογειο παρκινγκ

η πλατεια παργης ειναι πιο πανω, εκει που ειναι και η Εκκλησια

Link to comment
Share on other sites

Και με ποιο κριτηριο μετριεται η ποιοτητα των φοιτητων??:whistle:

 

Δεν ειπα οτι μετριεται... :lol:

Φαινεται ομως...

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι τυχαιο επομενος που ολοι θελουν Αθηνα-Θεσσαλονικη!;)

 

ο λογος που επιλεγουν Αθηνα-Θεσ/νικη ειναι γιατι εχουν καλυτερα πανεπιστημια, ειτε στο ονομα ειτε στην τεχνη

 

Και με ποιο κριτηριο μετριεται η ποιοτητα των φοιτητων??:whistle:

 

η ποιοτητα των φοιτητων ειναι δυσκολο. Για την ποιοτητα των κατοικων μπορουμε να πουμε δυο λογακια. Στα Γιαννενα πχ, οι κατοικοι ειναι βλαχοι οι περισσοτεροι. Τα πιτσιρικια εχουν αυτη τη σπαστικη προφορα..τα κοριτσακια ειναι ξεκωλα..και επισης υπαρχουν αλβανακια που το παιζουν πολυ μαγκες και θελουν πολυ ξυλο. Κατα τ'αλλα ωραια ειναι :D

Ολα τα λευτα να παρακολουθεις καυγα μεταξυ αλβανων μαγκακων και ελληνων μαγκακων, που ο καθενας εχει αστειες προφορες. :lol: τρελο γελιο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...