Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει κανείς το printershare?? δεν μπορώ να λαταλαβω πως εκτυπώνει ιστοσελίδες...μου τις κόβει...

Mobile User: iphone 5 16gb

Tablet User: ipad mini retina 4g

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει δυνατοτητα ρυθμισης της ευαισθησιας της οθονης σε 4.4.2 ;

 

εβαλα μια προσταευτικη ζελατινα και ωρες ωρες δεινοπαθω για να "πατησω" κατι

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει δυνατοτητα ρυθμισης της ευαισθησιας της οθονης σε 4.4.2 ;

 

εβαλα μια προσταευτικη ζελατινα και ωρες ωρες δεινοπαθω για να "πατησω" κατι

δεν ειναι καλής ποιότητας ..βάλε Tempered Glass

Link to comment
Share on other sites

Έχω εδώ και καιρό μια απορία που ακόμα δεν έχω βρει συγκεκριμένη απάντηση. Όταν είμαι συνδεδεμένος σε WiFi είναι καλό να κλείσω τα δεδομένα για εξοικονόμηση μπαταρίας ή δεν παίζει ρόλο αφού έτσι και αλλιώς χρησιμοποιείται το WiFi σαν προτεραιότητα.;

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Έχω εδώ και καιρό μια απορία που ακόμα δεν έχω βρει συγκεκριμένη απάντηση. Όταν είμαι συνδεδεμένος σε WiFi είναι καλό να κλείσω τα δεδομένα για εξοικονόμηση μπαταρίας ή δεν παίζει ρόλο αφού έτσι και αλλιώς χρησιμοποιείται το WiFi σαν προτεραιότητα.;

 

Kαλό είναι να τα κλείνεις για να μην κατεβάσεις απο εκεί χωρις να το καταλάβεις αν για οποιοδήποτε λόγο αποσυνδεθεις απο το wifi.

Για μπαταρία δεν νομίζω ότι κάνει διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Έχω εδώ και καιρό μια απορία που ακόμα δεν έχω βρει συγκεκριμένη απάντηση. Όταν είμαι συνδεδεμένος σε WiFi είναι καλό να κλείσω τα δεδομένα για εξοικονόμηση μπαταρίας ή δεν παίζει ρόλο αφού έτσι και αλλιώς χρησιμοποιείται το WiFi σαν προτεραιότητα.;

Δεν παίζει ρόλο... πιο ενεργοβόρο είναι αυτό που θες να κάνεις ως προς την μπαταρία, μιας και όπως σωστά έχεις καταλάβει, όταν εισαι με wifi τα mobile data δεν χρησιμοποιούνται. Μια ζωή "on" αρκεί να έχεις data.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις. Μιάς και ξεκίνησα την κουβέντα να ρωτήσω και κάτι άλλο. Στις επιλογές προγραμματιστή έχει την δυνατότητα να επιλέξεις το όριο παρασκηνιακής διαδικασίας. Αν το αλλάξω από το βασικό που έχει προεπιλεγμένο, σε το πολύ 4 πχ., θα δv κάποια διαφορά στην μπαταρία και στην γενική λειτουργία της συσκευής; Μήπως έχει την λογική των task killers που δεν επικροτώ; Επίσης γνωρίζει κανείς πόσες παρασκηνιακές διαδικασίες περιλαμβάνει το βασικό όριο;

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις. Μιάς και ξεκίνησα την κουβέντα να ρωτήσω και κάτι άλλο. Στις επιλογές προγραμματιστή έχει την δυνατότητα να επιλέξεις το όριο παρασκηνιακής διαδικασίας. Αν το αλλάξω από το βασικό που έχει προεπιλεγμένο, σε το πολύ 4 πχ., θα δv κάποια διαφορά στην μπαταρία και στην γενική λειτουργία της συσκευής; Μήπως έχει την λογική των task killers που δεν επικροτώ; Επίσης γνωρίζει κανείς πόσες παρασκηνιακές διαδικασίες περιλαμβάνει το βασικό όριο;
Μην ασχολείσαι καθόλου με αυτή τη ρύθμιση εκτός αν έχεις πολύ χαμηλών επιδόσεων συσκευή. 'Οχι μόνο δεν πρόκειται να κερδίσεις κάτι, αλλά θα συμβεί ακριβώς το αντίθετο λόγω του ότι το σύστημα θα κλείνει συνέχεια τις εφαρμογές και όποιες θα χρειαστείς στη συνέχεια θα τις ξαναφορτώνει από την αρχή.
Link to comment
Share on other sites

Πωωωωω, τελικά έχω δώσει περισσότερα απ΄όσα νόμιζα! Αρκετά σε εφαρμογές πλοήγησης, επαγγελματίας οδηγός γαρ...! Edited by giagkos
Link to comment
Share on other sites

Γύρω στα 120 ευρώ αγορές. Γενικά όσο μπορώ έχω βγάλει τα πειρατικά από την ζωή μου και έχω γυρίσει σε open source freeware επιλογές.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος όταν κάνω συγχρονισμό με τις επαφές μου να μην φαίνονται τα παρακάτω? Έχω μια υπόνοια ότι έχουν σχέση με το G+, αλλά δεν ξέρω γιατί είναι πολλά ενώ δεν το χρησιμοποιώ. :p

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

παιδες εχω το νεκεν Ν6 και βλεπω με το clean master οτι ο επεξεργαστεις ζεσταινετε ευκολα και ανοιγω μονο 1-2 εφαρμογες το clean master ειναι οτι ναναι η το κινητο??
Link to comment
Share on other sites

Eσύ το νιώθεις ζεστό;Σίγουρα δέιχνει σωστά το κινητό σου;Καμιά φορα οι αισθητήρες είναι ποιότητας κουκορουκου.

Κατέβασε το https://play.google.com/store/apps/details?id=com.eclipsim.gpsstatus2 ανάμεσα στα άλλα δείχνει και θερμοκρασία.

 

Το clean master απλά επιβαρύνει το κινητό,αν θες να σβηνεις "σκουπιδια" κλπ κατέβαζε το μια φορα την εβδομαδα,κανε καθαρισμό αρχείων και ξαναβγάλτο .

Link to comment
Share on other sites

Eσύ το νιώθεις ζεστό;Σίγουρα δέιχνει σωστά το κινητό σου;Καμιά φορα οι αισθητήρες είναι ποιότητας κουκορουκου.

Κατέβασε το https://play.google.com/store/apps/details?id=com.eclipsim.gpsstatus2 ανάμεσα στα άλλα δείχνει και θερμοκρασία.

 

Το clean master απλά επιβαρύνει το κινητό,αν θες να σβηνεις "σκουπιδια" κλπ κατέβαζε το μια φορα την εβδομαδα,κανε καθαρισμό αρχείων και ξαναβγάλτο .

 

oχι μονο το clean master εβγαζε οτι η θερμοκρασια cpu ειναι υψηλη...

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα. αγορασα μια τεμπλετα η οποια δεν εναι root και δεν ειναι καποια επωνυμη για να αναζητησω καπου συγκεκριμενα πληροφοριες. Για να γινει το root-αρισμα υπαρχει καποιος γενικος τροπος η για την καθε συσκευη ειναι ξεχωριστο ?
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα. αγορασα μια τεμπλετα η οποια δεν εναι root και δεν ειναι καποια επωνυμη για να αναζητησω καπου συγκεκριμενα πληροφοριες. Για να γινει το root-αρισμα υπαρχει καποιος γενικος τροπος η για την καθε συσκευη ειναι ξεχωριστο ?

Πώς να σε βοηθήσουμε εάν δεν αναφέρεις ποιο ταβλετ έχεις (όνομα, επεξεργαστή).... λέμε τώρα ...

Τέλος πάντων ...εάν έχεις ταβλετ από Κίνα μεριά δοκίμασε vroot ,kingroot (υπάρχουν Παλλά universal root )

https://youtu.be/2tGDe9n9WGo

Link to comment
Share on other sites

Πώς να σε βοηθήσουμε εάν δεν αναφέρεις ποιο ταβλετ έχεις (όνομα, επεξεργαστή).... λέμε τώρα ...

Τέλος πάντων ...εάν έχεις ταβλετ από Κίνα μεριά δοκίμασε vroot ,kingroot (υπάρχουν Παλλά universal root )

 

και δικιο εχεις, απλα σκεφτηκα οτι εαν υπαρχει καποιος σταντραντ οδηγος δεν θα χρειαζοταν να αναφερω το μοντελο.

 

Το tablet που εχω ειναι το prime 6 της vodafone. Ειναι καινουριο και δεν υπαρχουν αναφορες για αυτο.

 

θα μπορουσα να κανω την διαδικασια που εκανα για το s200 της cubot για παραδειγμα ?

Edited by geioannou
Link to comment
Share on other sites

και δικιο εχεις, απλα σκεφτηκα οτι εαν υπαρχει καποιος σταντραντ οδηγος δεν θα χρειαζοταν να αναφερω το μοντελο.

 

Το tablet που εχω ειναι το prime 6 της vodafone. Ειναι καινουριο και δεν υπαρχουν αναφορες για αυτο.

 

θα μπορουσα να κανω την διαδικασια που εκανα για το s200 της cubot για παραδειγμα ?

Ναι δοκίμασε (με iroot )..λογικά και το vroot κάνει ...και το frameroot https://youtu.be/u2SlL7K16bk (mtk επεξεργαστή έχει )

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μια φίλη ξέχασε το gmail της κωδικό,mail όλα.Πώς μπορώ να τον βρω μήπως με τον αριθμό τηλεφώνου?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μια φίλη ξέχασε το gmail της κωδικό,mail όλα.Πώς μπορώ να τον βρω μήπως με τον αριθμό τηλεφώνου?

Κάπου έχει επιλογή ξέχασα τον κωδικό ή κάτι παρόμοιο. Θα ξεκινήσει μια διαδικασία με ερωτήσεις ώστε να επιβεβαιωθεί ότι όντως είναι κάτοχος του email. Πρέπει να θυμάται αρκετές λεπτομερείς. Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά μια φορά που χρειαστηκε να προσπαθήσω για επαναφορά κωδικου δεν μπόρεσα με τίποτα. Αν το έχει πρόσφατο Ίσως τα καταφέρετε. Αλλά αν δεν θυμάται ούτε το email χλωμό το κόβω.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος φίλος μου είχε μία ατυχία. Του έπεσε το τηλέφωνο στο δρόμο του το πάτησε και αμάξι. Έτσι το note 2 που είχε καταστράφηκε εντελώς αλλά μέσα στην ατυχία του είχε την τύχη να κάνει backup τα αρχεία του τηλεφώνου στον υπολογιστή πριν μερικές μέρες. Ουσιαστικά έχει αντιγράψει όλα τα αρχεία που φαίνονται σε υπολογιστή όταν συνδέει κάποιος τηλέφωνο. Αγόρασε λοιπόν το note 3 και αυτό που ψάχνουμε είναι αν υπάρχει κανένας τρόπος να εγκαταστήσει τις εφαρμογές και τα δεδομένα του από τα αρχεία που έχει στον υπολογιστή. Δηλαδή κάτι σαν αυτό που κάνει το hellium και το titanium αλλά έχοντας αρχεία μόνο σε υπολογιστή. Γνωρίζει κανείς εάν γίνεται ή θα πρέπει να συμβιβαστεί στην ιδέα να τα αρχίσει όλα από την αρχή?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μια φίλη ξέχασε το gmail της κωδικό,mail όλα.Πώς μπορώ να τον βρω μήπως με τον αριθμό τηλεφώνου?

 

Εάν είχε δώσει το τηλέφωνο ως μέσο ανάκτησης κωδικού, απλά της στέλνουν SMS. Εάν όχι, ισχύει ότι είπαν νωρίτερα.

 

Κάποιος φίλος μου είχε μία ατυχία. Του έπεσε το τηλέφωνο στο δρόμο του το πάτησε και αμάξι. Έτσι το note 2 που είχε καταστράφηκε εντελώς αλλά μέσα στην ατυχία του είχε την τύχη να κάνει backup τα αρχεία του τηλεφώνου στον υπολογιστή πριν μερικές μέρες. Ουσιαστικά έχει αντιγράψει όλα τα αρχεία που φαίνονται σε υπολογιστή όταν συνδέει κάποιος τηλέφωνο. Αγόρασε λοιπόν το note 3 και αυτό που ψάχνουμε είναι αν υπάρχει κανένας τρόπος να εγκαταστήσει τις εφαρμογές και τα δεδομένα του από τα αρχεία που έχει στον υπολογιστή. Δηλαδή κάτι σαν αυτό που κάνει το hellium και το titanium αλλά έχοντας αρχεία μόνο σε υπολογιστή. Γνωρίζει κανείς εάν γίνεται ή θα πρέπει να συμβιβαστεί στην ιδέα να τα αρχίσει όλα από την αρχή?

Εάν είχε απλά συνδέσει τη συσκευή/SD card και είχε αντιγράψει αρχεία, πολλές από τις ρυθμίσεις έχουν χαθεί. Ο λόγος είναι ότι όταν το τηλέφωνο συνδέεται ως εξωτερικός δίσκος στον ΗΥ δεν δείχνει όλα τα αρχεία, και ειδικά τα αρχεία συστήματος.

Link to comment
Share on other sites

πιθανώς αυτό που ρωτάω έχει απαντηθεί πολλές φορές, αλλά νομίζω ότι είναι η απορία κάθε αρχάριου χρήστη.

όταν είμαι στο σπίτι έχω ανοιχτό wifi. αλλά πολλές φορές όταν βγαίνω ξεχνώ να ανοίγω data. αν αφήσω τα data ανοιχτά μαζί με το wifi στο σπίτι, θα τραβάει internet από το wifi έτσι?

 

Επίσης, σκέφτομαι να μην ανοιγοκλείνω κανένα από τα 2. έχει επίπτωση στην μπαταρία?

Link to comment
Share on other sites

πιθανώς αυτό που ρωτάω έχει απαντηθεί πολλές φορές, αλλά νομίζω ότι είναι η απορία κάθε αρχάριου χρήστη.

όταν είμαι στο σπίτι έχω ανοιχτό wifi. αλλά πολλές φορές όταν βγαίνω ξεχνώ να ανοίγω data. αν αφήσω τα data ανοιχτά μαζί με το wifi στο σπίτι, θα τραβάει internet από το wifi έτσι?

 

Επίσης, σκέφτομαι να μην ανοιγοκλείνω κανένα από τα 2. έχει επίπτωση στην μπαταρία?

Όσο το κινητό βρίσκεται εντός της εμβέλειας του wifi τα δεδομένα απενεργοποιούνται αυτόματα χωρίς επίπτωση στη μπαταρία. Το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι στις ρυθμίσεις του wifi να μην απενεργοποιείται η κεραία του όταν σβήνεις την οθόνη (αυτή είναι άλλωστε κι η προεπιλογή).

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...