Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Δεν εννοώ που στέλνει εννοώ που βρίσκεται το προϊόν που θέλω να αγοράσω.

Αυτό σου έγραψε ο από πάνω.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα όπως το γράψε. Απλά εγω δεν μπαίνω στο UK μπαίνω στο com για να βλέπω προϊόντα απο όλον τον κόσμο. Και εκεί δεν βλέπω κάποιο τέτοιο φίλτρο
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα όπως το γράψε. Απλά εγω δεν μπαίνω στο UK μπαίνω στο com για να βλέπω προϊόντα απο όλον τον κόσμο. Και εκεί δεν βλέπω κάποιο τέτοιο φίλτρο

 

Υπάρχει και η προχωρημένη αναζήτηση μιας μονο χώρας καθε φορα, πρέπει να πας στο "Advanced Search" και να βαλεις πχ usa, uk κλπ εχει ολες τις χώρες του πλανήτη, νομιζω ετσι περιορίζεσαι πολυ και μπορει να χασει μια ευκαιρια

 

Ειναι χρησιμο μονο αν ψάχνεις κατι πολυ εξειδικευμένο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα όπως το γράψε. Απλά εγω δεν μπαίνω στο UK μπαίνω στο com για να βλέπω προϊόντα απο όλον τον κόσμο. Και εκεί δεν βλέπω κάποιο τέτοιο φίλτρο

Πηγαινε στο http://www.ebay.com και δεξια επανω διπλα στο κουμπι: Search, θα δεις το λινκ: Advanced.

Στην επομενη σελιδα θα εμφανιστουν διαφορες επιλογες:

Λεξη κλειδι με βαση την οποια θα γινει η ερευνα, σε ποια κατηγορια, οριο τιμων, ειδος καταχωρησης, κατασταση κτλ.

Σε ενδιαφερει το σημειο: Location, συγκεκριμενα η επιλογη: Located in και διαλεγεις την χωρα.

οπως ειπαν και αλλοι περιοριζεις τις χωρες προελευσης.

Link to comment
Share on other sites

Η παραγγελία που έκανα στις 5/4 από την Σιγκαπούρη και αφορούσε έναν ασύρματο φορτιστή και power bank μαζί, τελικά σήμερα το πρωί ήρθε στην πόλη μου. Λογικά αύριο θα είναι στα χέρια μου. Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Xαιρετώ την παρέα

2 Μαρτίου παρήγγειλα αυτή την κάμερα http://www.ebay.com/itm/110981648693?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT και την παρέλαβα μετά από ένα μήνα περίπου. Από την αρχή είχε πρόβλημα σύνδεσης με το internet, ο κινέζος μου απαντάει στις ερωτήσεις μου αλλά, προφανώς λόγω χαμηλής ποιότητος της κάμερα,ς η σύνδεση είτε με το laptop είτε με το κινητό είναι προβληματική ( κάνει αποσυνδέσεις , κολλήματα κλπ. ) Ο κινέζος βέβαια στο site του ξεκαθαρίζει ότι

" You have 7 days to contact us and 10 days to return it from the date it was received. If this item is in your possession more than 7 days, it is considered used and WE WILL NOT ISSUE YOU A REFUND OR REPLACEMENT. There are NO EXCEPTIONS!¨"

 

Επειδή κάμερα αγόρασα και κάμερα δεν έχω τι μπορώ να κάνω ( εκτός να την πετάξω:rolleyes:);

Mπορώ να ζητήσω από το paypal ( ή το bay ) επειδή δεν έχουν περάσει 180΄μέρες από την παραλαβή κάποιο refund παρά τα όσα λέει ο κινέζος αφού ουσιαστικά η κάμερα δεν λειτουργεί;Κάποια άλλη ιδέα από τους ειδήμονες του χώρου;:)

XIAOMI REDMI NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να αλλάξουμε μια ψήφο που δώσαμε σε κάποιον πωλητή; μια αρνητική να την αλλάξουμε σε θετική ή ουδέτερη;
Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να αλλάξουμε μια ψήφο που δώσαμε σε κάποιον πωλητή; μια αρνητική να την αλλάξουμε σε θετική ή ουδέτερη;

 

Μπορείς, ζητώντας το ,από τον πωλητή. Αυτός θα ξέρει την διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος στο ebay στη φόρμα του feedback κάπου λέει ότι έτσι και πατήσεις submit μετά δεν αλλάζει.

 

Αλλαζει σου στελνει διορθωτικό ο πωλητης.

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να αλλάξουμε μια ψήφο που δώσαμε σε κάποιον πωλητή; μια αρνητική να την αλλάξουμε σε θετική ή ουδέτερη;

Πρεπει να επικοινωνησεις με τον πωλητη και να σου στειλει: Feedback revision request. Αν θυμαμαι καλα η αλλαγη στο Feedback γινεται εαν δεν εχουν περασει περισσοτερες απο 30 ημερες απο την ημερα που αφησες το feedback.

ριξε μια ματια στα παρακατω λινκ:

 

Σου εξηγει την διαδικασια:

http://pages.ebay.com/help/feedback/revise-feedback.html

 

Γενικες πληροφοριες σχετικα με την κριτικη θα βρεις εδω:

http://pages.ebay.com/help/feedback/allaboutfeedback.html

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά κατατοπιστικό, σε ευχαριστώ, όπως και όλα τα παιδιά. Θα τα έχω στον νου μου, αλλά δεν βλέπω ο πωλητής να καίγεται και πολύ.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!Εκανα μια αγορα απο εβαυ ενα καπακι για αιφον 4ς το οποιο μου ηρθε πριν δυο μερες!Οταν το ανοιξα ειδα οτι στο τζαμακι(προστατευτικο) που ειναι στην καμερα εχει ραγισμα!Τι πρεπει να κανω?Στελνω μνμ στο πωλητη με το προβλημα?στελνω φωτος?δεν ηταν ακριβο 2 ευρω περιπου ειναι στην αρχικη του συσκευασια!
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπερα,εχω κανει αρκετες αγορες μεσω παυπαλ απο κινεζομαγαζα αλλα απο e-bay πρωτη φορα,εκανα λοιπον χθες μια παραγγελια μικρης αξιας απο ebay,στην σελιδα του προιοντος ελεγε οτι το αποστελνει μεσα σε 1 μερα με free shipping,θελω να ρωτησω...

πως μπορω να επικοινωνησω εγω με τον πωλητη και να του πω να μου δωσει τρακινγκ ναμπερ??Στην σελιδα της παραγγελιας εκει που λεει add note του εγραψα χθες μετα την παραγγελια αλλα δεν μπορω να καταλαβω πως θα επικοινωνησει ο seller μαζι μου...Θα μου στειλει μηνημα στο ebay,θα ερθει στο μειλ μου???

Επισης πως θα καταλαβω εγω οτι το εστειλε???

Link to comment
Share on other sites

Γράφει κάπου "ask seller". πάντως στα χαμηλής αξίας συνήθως δεν δίνουν tracking. Και σίγουρα όχι εκ των υστέρων...

Πάντως όταν το στείλει αυτός θα βγάλει την ένδειξη shipped

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Γράφει κάπου "ask seller". πάντως στα χαμηλής αξίας συνήθως δεν δίνουν tracking. Και σίγουρα όχι εκ των υστέρων...

Πάντως όταν το στείλει αυτός θα βγάλει την ένδειξη shipped

 

ευχαριστω!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!Εκανα μια αγορα απο εβαυ ενα καπακι για αιφον 4ς το οποιο μου ηρθε πριν δυο μερες!Οταν το ανοιξα ειδα οτι στο τζαμακι(προστατευτικο) που ειναι στην καμερα εχει ραγισμα!Τι πρεπει να κανω?Στελνω μνμ στο πωλητη με το προβλημα?στελνω φωτος?δεν ηταν ακριβο 2 ευρω περιπου ειναι στην αρχικη του συσκευασια!

 

πρεπει να επικοινωνησεις με τον πωλητη,στειλτου ενσ μνμ:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Πριν 2 βδομάδες, αγόρασα ένα βιβλίο απο ενα βιβλιοπωλέιο στο eBay. Το μαγαζί βρίσκεται στο Ηνωμένο Βασίλειο και το στείλανε στις 11 Ιουνίου με Royal Mail 2nd Class, οπότε αυτη τη βδομάδα μάλλον θα φτάσει.

Εγω βρίσκομαι Θεσσαλονίκη, ξέρει μήπως κανένας απο που θα μου έρθει (ταχυδρομική εταιρεία) ή που να το αναζητήσω αν δεν με ειδοποιησουν?

Tracking number δεν εκδίδουν για Royal Mail 2nd Class.

Link to comment
Share on other sites

θα σου έρθει στο σπίτι, και ανάλογα θα το αφήσουν κλασσικά στο γραμματοκιβώτιο. Αν δεν χωράει είναι συνήθως ανάλογα τα κέφια του ταχυδρόμου. Μου έχει τύχει να μου αφήσουν ειδοποίηση για παραλαβή από το ταχυδρομείο της περιοχής μου, αλλά και να το αφήσουν εκτός γραμματοκιβωτίιου (στο πάτωμα ή σε ένα πρεβάζι που έχει παραδίπλα)
Link to comment
Share on other sites

θα σου έρθει στο σπίτι, και ανάλογα θα το αφήσουν κλασσικά στο γραμματοκιβώτιο. Αν δεν χωράει είναι συνήθως ανάλογα τα κέφια του ταχυδρόμου. Μου έχει τύχει να μου αφήσουν ειδοποίηση για παραλαβή από το ταχυδρομείο της περιοχής μου, αλλά και να το αφήσουν εκτός γραμματοκιβωτίιου (στο πάτωμα ή σε ένα πρεβάζι που έχει παραδίπλα)

 

Δηλαδη θα μου το φέρει κούριερ και θα χτυπήσει ή θα το αφήσουν έτσι στα γραμματοκιβώτια?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί το ένα, μπορεί και το άλλο. Εγώ πάντως που περιμένω κάτι από Αγγλία με royal mail και tracking number, σήμερα μου έβγαλε status ότι είναι στην Ελλάδα στην GLS Athens. Το γκούγκλαρα και βρήκα ότι είναι εταιρεία κούριερ ή κάτι τέτοιο. Ίσως και το δικό σου να έρθει με GLS λοιπόν.
Link to comment
Share on other sites

Gls => Acs

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...