Jump to content

Γενικά περί Power Bank


xrhstos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι. Λογικά έβαλες τον κωδικό που έχει στο κουτί για να δεις αν είναι γνήσιο. Βγάλε φωτογραφια με τον κωδικό που δείχνει ότι είναι fake, καθώς και το power bank. Δηλαδή να είναι ξεκάθαρες οι αποδείξεις ότι είναι fake. ανοιξε case ως item is not as described. Γενικά εξήγησε τους τι έκανες για να το αποδείξεις και δεν θα έχεις πρόβλημα. Δεν θα είσαι ο μόνος που αγόρασε από τον συγκεκριμένο πωλητή.

 

Δεν είχε καν κωδικό το κουτί πάνω! Απλά θα μου ζητήσει να το επιστρέψω με δικά μου έξοδα. ξέρω γω;:worry:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή θα σου ζητηθεί να το επιστρέψεις για να πάρεις τα χρηματά σου πίσω αλλά θα πληρώσεις ο ίδιος τα μεταφορικά για ... Κίνα οπότε θα σου πάει το ίδιο ή και περισσότερο η γνώμη μου είναι αν δεν υπάρχει tracking number να δηλώσεις ότι δεν το πήρες. Κάποιοι τουλάχιστον θα έλεγα "πονηροί" πωλήτες τους αξίζει να τους συμπεριφέρεσαι ανάλογα.

 

Σίγουρα τους αξίζει το ίδιο, δεν το συζητάμε αυτό... Από εκεί και πέρα εκτιμώ πάντως όπως είπαν και οι άλλοι, ότι κάπως θα είναι εξασφαλισμένος ο εκάστοτε πωλητής για το σενάριο να πει κάποιος δεν παρέλαβε... Γιατί θα μπορούσε κάλλιστα με την ίδια λογική να ισχυριστεί οποιοσδήποτε το ίδιο ανεξάρτητα από το προϊόν... Οπότε αν κάνει κάτι τέτοιο και αποδείξει ο πωλητής ότι όντως παρέλαβε, προφανώς θα χάσει το δίκιο του... Εγώ προτείνω κανονικά να ανοίξει case λέγοντας ότι στην περιγραφή αναφέρεται ότι είναι original και ανάλογα με την έκβαση να κρίνει... Επίσης το ξέρεις σίγουρα ότι σε τέτοιες περιπτώσεις που δικαιώνεσαι σε dispute επιβαρύνεσαι με έξοδα; Δεν το ξέρω για αυτό και ρωτάω... Επίσης δε μπορώ να φανταστώ ότι τα μεταφορικά Κίνα (απλό ταχυδρομείο πάντα) θα είναι κάνα 20άρικο που κάνει το power bank... Υποθέτω είναι αρκετά λιγότερα... Όπως και να έχει εγώ προτείνω να κάνει κανονικά dispute και εφόσον στην περιγραφή γράφει original, λογικά θα δικαιωθεί... Αν δε γράφει και λέει απλά Xiaomi power bank, ενδεχομένως είναι είναι καλυμμένος ακόμα και για μούφες ο πωλητής...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχε καν κωδικό το κουτί πάνω! Απλά θα μου ζητήσει να το επιστρέψω με δικά μου έξοδα. ξέρω γω;:worry:

 

Επίσης είσαι υποχρεωμένος να το επιστρέψεις και ως "συστημένο" για να μπορείς να αποδείξεις στο ebay ή στο Paypal ότι το έστειλες πίσω κάτι που θα ανεβάσει το κόστος αρκετά ψηλά. Προσωπικά όσες φορές μου έσκασε η στραβή με πωλητή λαμόγιο έπρεπε να πληρώσω περισσότερα από την αξία του προιόντος με αποτέλεσμα να το παρατάω.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα τους αξίζει το ίδιο, δεν το συζητάμε αυτό... Από εκεί και πέρα εκτιμώ πάντως όπως είπαν και οι άλλοι, ότι κάπως θα είναι εξασφαλισμένος ο εκάστοτε πωλητής για το σενάριο να πει κάποιος δεν παρέλαβε... Γιατί θα μπορούσε κάλλιστα με την ίδια λογική να ισχυριστεί οποιοσδήποτε το ίδιο ανεξάρτητα από το προϊόν... Οπότε αν κάνει κάτι τέτοιο και αποδείξει ο πωλητής ότι όντως παρέλαβε, προφανώς θα χάσει το δίκιο του... Εγώ προτείνω κανονικά να ανοίξει case λέγοντας ότι στην περιγραφή αναφέρεται ότι είναι original και ανάλογα με την έκβαση να κρίνει... Επίσης το ξέρεις σίγουρα ότι σε τέτοιες περιπτώσεις που δικαιώνεσαι σε dispute επιβαρύνεσαι με έξοδα; Δεν το ξέρω για αυτό και ρωτάω... Επίσης δε μπορώ να φανταστώ ότι τα μεταφορικά Κίνα (απλό ταχυδρομείο πάντα) θα είναι κάνα 20άρικο που κάνει το power bank... Υποθέτω είναι αρκετά λιγότερα... Όπως και να έχει εγώ προτείνω να κάνει κανονικά dispute και εφόσον στην περιγραφή γράφει original, λογικά θα δικαιωθεί... Αν δε γράφει και λέει απλά Xiaomi power bank, ενδεχομένως είναι είναι καλυμμένος ακόμα και για μούφες ο πωλητής...

 

Ρε παιδιά θα μου ερχόταν αλλιώς συστημένο! Μπορεί να φαίνεται ότι έφτασε Ελλάδα αλλά πως μπορεί αυτός να το αποδείξει ότι όντος το παρέλαβα εγώ;

 

----- προσθήκη μηνύματος 50 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επειδή θα σου ζητηθεί να το επιστρέψεις για να πάρεις τα χρηματά σου πίσω αλλά θα πληρώσεις ο ίδιος τα μεταφορικά για ... Κίνα οπότε θα σου πάει το ίδιο ή και περισσότερο η γνώμη μου είναι αν δεν υπάρχει tracking number να δηλώσεις ότι δεν το πήρες. Κάποιοι τουλάχιστον θα έλεγα "πονηροί" πωλήτες τους αξίζει να τους συμπεριφέρεσαι ανάλογα.

 

Όχι! δεν έχει tracking number.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα τους αξίζει το ίδιο, δεν το συζητάμε αυτό... Από εκεί και πέρα εκτιμώ πάντως όπως είπαν και οι άλλοι, ότι κάπως θα είναι εξασφαλισμένος ο εκάστοτε πωλητής για το σενάριο να πει κάποιος δεν παρέλαβε... Γιατί θα μπορούσε κάλλιστα με την ίδια λογική να ισχυριστεί οποιοσδήποτε το ίδιο ανεξάρτητα από το προϊόν... Οπότε αν κάνει κάτι τέτοιο και αποδείξει ο πωλητής ότι όντως παρέλαβε, προφανώς θα χάσει το δίκιο του...

 

Στα μη συστημένα δέματα μπορεί να συμβεί ο ταχυδρόμος να το έχει πετάξει στην πόρτα και να φύγει μέχρι και να περάσει κάποιος άλλος και να το πάρει οπότε κανείς δεν μπορεί να αποδείξει ότι στο έδωσε στα χέρια παρά μόνο με το "συστημένο". Οπότε και αναφορά παράδοσης να υπάρξει δε σημαίνει ότι πελάτης έχει πάρει το δέμα του.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Στα μη συστημένα δέματα μπορεί να συμβεί ο ταχυδρόμος να το έχει πετάξει στην πόρτα και να φύγει μέχρι και να περάσει κάποιος άλλος και να το πάρει οπότε κανείς δεν μπορεί να αποδείξει ότι στο έδωσε στα χέρια παρά μόνο με το "συστημένο". Οπότε και αναφορά παράδοσης να υπάρξει δε σημαίνει ότι πελάτης έχει πάρει το δέμα του.

 

Αυτό ακριβώς!!! Άρα δικαιώνομαι και αν πω ότι δεν το παρέλαβα!

Link to comment
Share on other sites

Οι ασυνεπείς πωλητές στηρίζονται στο γεγονός ότι το ebay θα υποχρεώσει τον πελάτη να επιστρέψει το δέμα πίσω ως συστημένο με ασύμφορο κόστος με αποτέλεσμα να το παρατήσουν. Δε μιλάμε για περίπτωση που έσπασε κάτι κατά την μεταφορά οπότε να πούμε δε φταίει ο κακόμοιρος πωλητής, εδώ μιλάμε για εσκεμμένη περίπτωση.
Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Οι ασυνεπείς πωλητές στηρίζονται στο γεγονός ότι το ebay θα υποχρεώσει τον πελάτη να επιστρέψει το δέμα πίσω ως συστημένο με ασύμφορο κόστος με αποτέλεσμα να το παρατήσουν. Δε μιλάμε για περίπτωση που έσπασε κάτι κατά την μεταφορά οπότε να πούμε δε φταίει ο κακόμοιρος πωλητής, εδώ μιλάμε για εσκεμμένη περίπτωση.

 

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας!

Edited by Cris4524
Link to comment
Share on other sites

To σκέφτομαι για το αν θα χρησιμοποιήσω το fake power bank...:worry::shock:

 

Είναι ολόιδιο με αυτό που παρέλαβα!

Link to comment
Share on other sites

Μη μασάς για τα μεταφορικά, σου τα καλύπτει το paypal. Ενεργοποίησε την υπηρεσία από εδώ:

https://www.paypal.eu/returns/

Και διάβασε τι λέει. Σου καλύπτει τα μεταφορικά για επιστροφή αντικειμένου, το έχουν κάνει πολλοί, ρώτα και στο τόπικ του paypal για περισσότερες πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το power bank 5200 της intenso. Ξέρετε πως ωρες κραταει η πρωτη φορτιση? Και αν υπαρχει καποια ενδηξη στα leds, γιατι στο μανουαλ δεν γραφει κατι τετοιο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Οι ασυνεπείς πωλητές στηρίζονται στο γεγονός ότι το ebay θα υποχρεώσει τον πελάτη να επιστρέψει το δέμα πίσω ως συστημένο με ασύμφορο κόστος με αποτέλεσμα να το παρατήσουν. Δε μιλάμε για περίπτωση που έσπασε κάτι κατά την μεταφορά οπότε να πούμε δε φταίει ο κακόμοιρος πωλητής, εδώ μιλάμε για εσκεμμένη περίπτωση.

 

Στο ebay ειναι σχετικα απλα τα πραγματα...Εαν δεν υπεγραψες κατα την παραλαβη σημαινει οτι δεν ηταν σε συστημενη αποστολη το powerbank οποτε δεν μπορει σιγουρα να γνωριζει ο πωλητης εν το παρελαβες... Θελω να πιστευω οτι δεν εχεις δωσει feedback...

Σαφως και εχεις πολυ μεγαλη πιθανοτητα να παρεις τα λεφτα σου πισω εαν ανοιξεις case γεπειδη δεν το παρελαβες.....

ΑΠΛΑ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ REFUNDS...

Πολλοι πωλητες αποκλειουν την πωληση απο αγοραστες που εμφανιζουν στο ιστορικο τους συγκεκριμενο αριθμο refunds... Μου ετυχε με συγκεκριμενο πωλητη που ενω μου εστειλε το δεμα ελειπαν απο μεσα 2 απο τα 5 υλικα που ειχα αγορασει...Εστειλα φωτο απο οτι παρελαβα πηρα τα χρηματα μου πισω για αυτα που δεν παρελαβα γιατι αρνηθηκα να περιμενω ξανα 40 μερες να μου τα ξαναστειλουν αλλα διαπιστωσα οτι δεν μπορουσα μετα να ξανακανω αγορες απο αυτον εστω και αν το λαθος ηταν δικο του.... Εχε το αυτο κατα νου γιατι δεν ειναι ευρυτατα γνωστο...

Κατα τα αλλα εαν ανοιξεις case για μη αυθεντικο προιον και αρνηθεις την επιστροφη του προιοντος το πιθανοτερο ειναι να εχεις μια μερικη επιστροφη χρηματων και να ληξει το θεμα εκει.... Εσυ διαλεγεις και παιρνεις τι θα κανεις.....

 

 

Αγόρασα το power bank 5200 της intenso. Ξέρετε πως ωρες κραταει η πρωτη φορτιση? Και αν υπαρχει καποια ενδηξη στα leds, γιατι στο μανουαλ δεν γραφει κατι τετοιο.

 

Αδερφε δεν εχει manual μεσα? Απο που το πηρες?

Δες εδω για να κατεβασεις το manual

http://www.intenso.de/downloads_en.php?kategorie=32&&produkt=1330688049

 

"... The charging process and current

charging status is indicated by the LED status lights. If the Powerbank is fully

charged, the LED status lights remain illuminated...."

Με αλλα λογια τα λεντ κατα την φορτιση αναβοσβηνουν αναλογα με το επιπεδο φορτισης...Οταν τελειωσει παραμενουν σταθερα φωτεινα

Edited by ADISSON

Xiaomi RedMi Note 2

Deus Ex Machina

Link to comment
Share on other sites

Έλεος παίδες.

Τα μισά από τα τελευταία μυνήματα έπρεπε να γραφτούν στην ενότητα του eBay και όχι εδώ.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αδερφε δεν εχει manual μεσα? Απο που το πηρες?

Δες εδω για να κατεβασεις το manual

http://www.intenso.de/downloads_en.php?kategorie=32&&produkt=1330688049

 

"... The charging process and current

charging status is indicated by the LED status lights. If the Powerbank is fully

charged, the LED status lights remain illuminated...."

Με αλλα λογια τα λεντ κατα την φορτιση αναβοσβηνουν αναλογα με το επιπεδο φορτισης...Οταν τελειωσει παραμενουν σταθερα φωτεινα

 

Σε ευχαριστω. Εχει manual μεσα στο κουτι. Διαβαζα τις οδηγίες στα Ιταλικα και λεει πως οταν φορτισει, τα leds θα αναβοσβηνουν, ενω στα αγγλικα λεει πως παραμενουν σταθερα.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Τελικά σήμερα παρέλαβα τα 2 xiaomi 10400mAh power banks, ένα από το ebay (μαύρο) και ένα από το banggood (ασημί).

 

Πότε σου το έστειλαν από banggood ;

 

Εχθές παρέλαβα άλλο ένα power bank της Xiaomi 10.400 γνήσιο από banggood στα $15.

 

Πότε σου το έστειλε ;

 

Κάνω στατιστική για να δώ πότε θα παραλάβω και εγώ από banggood

Ημερομηνία αποστολής 27/4

(ΑΝ παραλάβω).

Link to comment
Share on other sites

... Κάνω στατιστική για να δώ πότε θα παραλάβω και εγώ από banggood

Ημερομηνία αποστολής 27/4

(ΑΝ παραλάβω).

 

Υπολόγισε 17-25 ημέρες ;).

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω για στατιστικούς λόγους ότι σήμερα παρέλαβα 2 Power banks (Xiaomi 10400 και Xiaomi 5200) από Banggood αυθεντικά. Παραγγελία 4/5 και παραλαβή σήμερα με Sweden Post. Από ό,τι φαίνεται το Banggoοd στέλνει αυθεντικά (και σε καλές τιμές) πάντα καθώς δεν θυμάμαι αναφορά για κλώνο εκτός από κάποιο παιδί που είπε ότι του έστειλαν σκέτο το bank χωρίς κουτάκι και καλώδιο. Edited by kosmasdel
Link to comment
Share on other sites

Πότε σου το έστειλαν από banggood ;

 

Στις 4/5 το παρήγγειλα, στις 8/5 το στείλανε και μου ήρθε με sweeden post στις 27/5.

Edited by Cris4524
Link to comment
Share on other sites

Άρα στη δική μου περίπτωση έχει αργήσει.

Θα περιμένω μέχρι και την Τρίτη.

25 εργάσιμες ή 35 σύνολο ημερών.

Link to comment
Share on other sites

Είδα ότι ένα ελληνικό eshop, το http://www.itrend.gr φέρνει και την οικονομική σειρά της Romoss, Solo.

 

Έχει αρκετά καλές τιμές και δωρεάν την αποστολή (όχι την αντικαταβολή που είναι 2€). Εγώ πήρα το Solo 4 στα 8000mah το οποίο και παρέλαβα την επόμενη ημέρα. Με 2 εξόδους USB (αν δε κάνω λάθος το xiaomi που ακούω αρκετά, έχει 1).

 

Αν ενδιαφέρεστε το link είναι http://itrend.gr/?s=romoss&post_type=product

My dream is to fly Over the rainbow so high!:music:
Link to comment
Share on other sites

Είδα ότι ένα ελληνικό eshop, το http://www.itrend.gr φέρνει και την οικονομική σειρά της Romoss, Solo.

 

Έχει αρκετά καλές τιμές και δωρεάν την αποστολή (όχι την αντικαταβολή που είναι 2€). Εγώ πήρα το Solo 4 στα 8000mah το οποίο και παρέλαβα την επόμενη ημέρα. Με 2 εξόδους USB (αν δε κάνω λάθος το xiaomi που ακούω αρκετά, έχει 1).

 

Αν ενδιαφέρεστε το link είναι http://itrend.gr/?s=romoss&post_type=product

 

Τις αρκετά καλές τιμές δεν βλέπω. όταν με τα ίδια χρήματα που πήρες το 8000 έπαιρνες από Κίνα το xiaomi 16000 με διπλή έξοδο. το μόνο θετικό είναι ότι θα το έχεις σύντομα στα χέρια σου.

Link to comment
Share on other sites

Και μενα πανάκριβο μου φαίνεται. Με 13€ παίρνεις αυτό! Το πηρα πριν 3 μηνες το'ω ξεπατωσει, αψογο.. http://m.geekbuying.com/item/Original-XiaoMi-MI-9-9mm-Ultra-Thin-5000mAh-Power-Bank-Charger-External-Battery-2-1A-for-Phone-Tablet-338175.html
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά είναι ποτέ δυνατόν να συναγωνιστεί ελληνικό κατάστημα τον κινέζο;

Και μόνο το ΦΠΑ+μτφ να βάλεις είσαι 25% τουλάχιστον.

 

Το σημαντικό είναι να το έχουν όντως ετοιμοπαραδοτο και να είναι αξιόπιστο το προιον. Όποιος για Χ Ψ λόγο βιάζεται να παραλάβει θα εκτιμήσει τη διαθεσιμότητα και δεν θα τον νοιαξουν τα 5-10 ευρώ ώστε να κάνει τη δουλειά του.

 

Εμείς που μπορούμε να περιμένουμε 3-4 ή και παραπάνω εβδομάδες πάμε σε xiaomi από Κίνα, που είναι διαπιστωμένα αξιόπιστο και οικονομικοτερο .

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικά περί Power Bank

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...