Jump to content

Περί... δικτύων εξωτερικού γενικά


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δεν είναι θέμα δικτύου πάντως.
είσαι σίγουρος ? από όσο θυμάμαι στα παλιά κινητά το ericsson 768 που θυμάμαι άλλη συσκευή σου δίνανε άμα είχες cosmote (GSM 1800) και άλλη αν είχες Panafon (GSM 900) μετά βγήκανε τα dual band
;)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Η συσκευή είναι GSM dual band, οπότε αν το δίκτυο του αγοραστή υποστηρίζει GSM δίκτυα, δεν θα έπρεπε να έχει πρόβλημα.

Ψάξε και κατέβασε το service manual μήπως σου δίνει κάποια λύση

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει δίκτυο κινητής τηλεφωνίας χωρίς GSM ? πρώτη φορά το ακούω ισχύει ?

 

Κινητό (με την έννοια του κινητού) χωρίς GSM δεν υπάρχει. ;)

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή είναι GSM dual band, οπότε αν το δίκτυο του αγοραστή υποστηρίζει GSM δίκτυα, δεν θα έπρεπε να έχει πρόβλημα.

 

Κινητό (με την έννοια του κινητού) χωρίς GSM δεν υπάρχει. ;)
Άλλα λέει ο BestMan τη να πιστέψω τώρα έχω μπερδευτεί
;)
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και τα CDMA δίκτυα και οι συσκευές που τα υποστηρίζουν. Είναι πολύ διαδεδομένα στην Αμερική.

Επίσης, μήπως το δίκτυο του αγοραστή είναι κάτι σαν την 3 που είναι UMTS και όχι GSM based (το δίκτυο υποστηρίζει μόνο 3G/4G συσκευές και καθόλου 2G);

http://en.wikipedia.org/wiki/Hutchison_3G

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Γεια σας παιδιά θα κατσω 3μέρες τι μου προτείνετε; πόση διάρκεια εχει η κάρτα δηλαδη ποτε λήγει σε 6 μηνες 1 χρόνο. ανα 2 μηνες σχεδόν θα πηγαίνω. Θελω και κλείσεις και ίντερνετ κυρίως για gps viber what's app.
Link to comment
Share on other sites

Στην Τουρκία υπάρχει ένα θέμα με τα κινητά, τάχα για λόγους καταπολέμησης της παρανομίας, όλα τα κινητά πρέπει να δηλωθούν για τη χρήση τους με τουρκική sim για να μπορούν να λειτουργήσουν στην Τουρκία και να 'παντρευτεί' το ΙΜΕΙ τους με τη SIM, μια διαδικασία που παίρνει χρόνο, έχει και κάποιο κόστος και νομίζω αφορά μόνο τούρκους πολίτες ή ξένους με άδεια παραμονής.

Ευτυχώς πρόσφατα και ειδικά για τους τουρίστες, μπορείς να αγοράσεις σχετικά εύκολα sim (πάλι χρειάζεται διαβατήριο, μια αίτηση με κάποιες στοιχειώδεις ερωτήσεις -του στυλ πού και πόσο θα μείνεις στην Τουρκία- και φαξ στα κεντρικά, αλλά γίνεται από το κατάστημα) η οποία μπορεί και δουλεύει μέχρι 60 μέρες χωρίς να χρειαστεί registration του κινητού.

Μετά τις 60 μέρες η κάρτα δεν παύει να ισχύει, αλλά μπλοκάρει και δεν μπορείς να την ξαναχρησιμοποιήσεις στο ίδιο κινητό, μπορείς όμως σε άλλο για άλλους δυο μήνες. Για να συνεχίσει να λειτουργεί η κάρτα θέλει ανανέωση μια φορά το εξάμηνο νομίζω μετά το πρώτο τρίμηνο.

Επειδή γενικά η διαδικασία του registration είναι λίγο μπελαλίδικη, αν πηγαίνεις συχνά και έχεις γνωστούς εκεί με άδεια παραμονής, πιο εύκολη λύση είναι να αγοράσεις κατευθείαν ένα φτηνό κινητό με κάρτα από κατάστημα. Αλλιώς πρέπει να παίρνεις καινούρια κάρτα κάθε δυο μήνες αν θέλεις να τη χρησιμοποιείς στο κινητό σου..

Link to comment
Share on other sites

Στην Τουρκία υπάρχει ένα θέμα με τα κινητά, τάχα για λόγους καταπολέμησης της παρανομίας, όλα τα κινητά πρέπει να δηλωθούν για τη χρήση τους με τουρκική sim για να μπορούν να λειτουργήσουν στην Τουρκία και να 'παντρευτεί' το ΙΜΕΙ τους με τη SIM, μια διαδικασία που παίρνει χρόνο, έχει και κάποιο κόστος και νομίζω αφορά μόνο τούρκους πολίτες ή ξένους με άδεια παραμονής.

Ευτυχώς πρόσφατα και ειδικά για τους τουρίστες, μπορείς να αγοράσεις σχετικά εύκολα sim (πάλι χρειάζεται διαβατήριο, μια αίτηση με κάποιες στοιχειώδεις ερωτήσεις -του στυλ πού και πόσο θα μείνεις στην Τουρκία- και φαξ στα κεντρικά, αλλά γίνεται από το κατάστημα) η οποία μπορεί και δουλεύει μέχρι 60 μέρες χωρίς να χρειαστεί registration του κινητού.

Μετά τις 60 μέρες η κάρτα δεν παύει να ισχύει, αλλά μπλοκάρει και δεν μπορείς να την ξαναχρησιμοποιήσεις στο ίδιο κινητό, μπορείς όμως σε άλλο για άλλους δυο μήνες. Για να συνεχίσει να λειτουργεί η κάρτα θέλει ανανέωση μια φορά το εξάμηνο νομίζω μετά το πρώτο τρίμηνο.

Επειδή γενικά η διαδικασία του registration είναι λίγο μπελαλίδικη, αν πηγαίνεις συχνά και έχεις γνωστούς εκεί με άδεια παραμονής, πιο εύκολη λύση είναι να αγοράσεις κατευθείαν ένα φτηνό κινητό με κάρτα από κατάστημα. Αλλιώς πρέπει να παίρνεις καινούρια κάρτα κάθε δυο μήνες αν θέλεις να τη χρησιμοποιείς στο κινητό σου..

 

:confused: βρε τους Τουρκους.. Σε ευχαριστώ πολύ φίλε!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Στην Τουρκία υπάρχει ένα θέμα με τα κινητά, τάχα για λόγους καταπολέμησης της παρανομίας, όλα τα κινητά πρέπει να δηλωθούν για τη χρήση τους με τουρκική sim για να μπορούν να λειτουργήσουν στην Τουρκία και να 'παντρευτεί' το ΙΜΕΙ τους με τη SIM, μια διαδικασία που παίρνει χρόνο, έχει και κάποιο κόστος και νομίζω αφορά μόνο τούρκους πολίτες ή ξένους με άδεια παραμονής.

Ευτυχώς πρόσφατα και ειδικά για τους τουρίστες, μπορείς να αγοράσεις σχετικά εύκολα sim (πάλι χρειάζεται διαβατήριο, μια αίτηση με κάποιες στοιχειώδεις ερωτήσεις -του στυλ πού και πόσο θα μείνεις στην Τουρκία- και φαξ στα κεντρικά, αλλά γίνεται από το κατάστημα) η οποία μπορεί και δουλεύει μέχρι 60 μέρες χωρίς να χρειαστεί registration του κινητού.

Μετά τις 60 μέρες η κάρτα δεν παύει να ισχύει, αλλά μπλοκάρει και δεν μπορείς να την ξαναχρησιμοποιήσεις στο ίδιο κινητό, μπορείς όμως σε άλλο για άλλους δυο μήνες. Για να συνεχίσει να λειτουργεί η κάρτα θέλει ανανέωση μια φορά το εξάμηνο νομίζω μετά το πρώτο τρίμηνο.

Επειδή γενικά η διαδικασία του registration είναι λίγο μπελαλίδικη, αν πηγαίνεις συχνά και έχεις γνωστούς εκεί με άδεια παραμονής, πιο εύκολη λύση είναι να αγοράσεις κατευθείαν ένα φτηνό κινητό με κάρτα από κατάστημα. Αλλιώς πρέπει να παίρνεις καινούρια κάρτα κάθε δυο μήνες αν θέλεις να τη χρησιμοποιείς στο κινητό σου..

 

 

εχω υπαρξει αρκετες φορες τουρκια. Καποτε μεσα σε 10 μερες σταματαγε το κινητο να διαβαζει την σιμ και επρεπε να αλλαξεις 5 6 συσκευες σε εναν μηνα. Περσι το καλοκαιρι μου εβγαλε μια συσκευη ολοκληρο τον μηνα. Νομιζω για 30 μερες δεν ισχυει πλεον? Σιγουρα για 60 μερες? Και αν ισχυει για 6 μερες ειναι για οσο εισαι τουρκια? Η εστω και για λιγες μερες να πας, την επομενη φορα που θα ξανα πας αυτη η συσκευη δεν θα δουλευει?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το πρώτο βήμα προς την πλήρη κατάργηση των χρεώσεων περιαγωγής στα κινητά τηλέφωνα στην Ευρωπαϊκή Ένωση, έκαναν το Βέλγιο και το Λουξεμβούργο καθώς αρχές τηλεπικοινωνιών των δύο χωρών της Ε.Ε. Υπέγραφαν συμφωνία για την κατάργηση του roaming.

Η συμφωνία που υπέγραψαν τα δύο κράτη-μέλη της Ε.Ε. προβλέπει πως οι κλήσεις, τα μηνύματα, καθώς και η χρήση δεδομένων internet θα πρέπει να θεωρείται ενιαία ανάμεσα στα δύο κράτη-μέλη και δεν θα επιβάλλονται επιπλέον χρεώσεις.

Αξίζει να αναφερθεί πως η πρωτοβουλία των δύο ιδρυτικών κρατών μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης στέλνει ένα επιπλέον μήνυμα στο Συμβούλιο της Ε.Ε. ώστε να επιταχύνει την απόφαση για την κατάργηση του roaming σε όλα τα κράτη-μέλη, κάτι που αναμένεται να εφαρμοσθεί το 2018.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο τους,σιγα σιγα και υπολοιποι.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σιγά όμως μια και η ίδια ανακοίνωση είχε αρχή εφαρμογής στην Ελλάδα 01/01/2015 αλλά τελικά ήταν φήμες
Link to comment
Share on other sites

Ναι, πλεόν δουλεύει η κάρτα στο κινητό για 60 μέρες από τη στιγμή της ενεργοποίησης, όταν δηλαδή αγοράσεις τη σιμ και στο μαγαζί καταχωρήσουν το ΙΜΕΙ του κινητού σου με τον αριθμό της SIM και τα στείλουν στην εταιρεία... Μετά από μερικές μερες λαμβάνεις και μήνυμα (στα τουρκικά) ότι για το κινητό δεν έχει γίνει registration και θα διακοπεί η δυνατότητα λειτουργίας του με τη συγκεκριμένη κάρτα την τάδε ημερομηνία..

Στη πλειονότητα φυσικά των περιπτώσεων για έναν απλό τουρίστα αυτό είναι υπεραρκετό, οι εταιρείες έχουν βγάλει μάλιστα ειδικά οικονομικά προγράμματα-πακέτα φωνής/sms/data για τους επισκέπτες με διάρκεια δυο μηνών..

Να ξαναθυμίσω ότι για να γίνει registration και να καταχωρηθεί μόνιμα ο αριθμός στην συσκευή μας, πρέπει να είσαι τούρκος υπήκοος ή να έχεις νὀμιμη άδεια διαμονής εκεί, και αυτό γιατί μετά την ταυτοποίηση, προκύπτει κάποιος φόρος κινητής τηλεφωνίας τον οποίο και καλείσαι να πληρώσεις..

Το όλο σκηνικό έγινε υποτίθεται για να περιοριστούν τα δίκτυα διακίνησης λαθρομεταναστών, αλλά είδαν ότι είχε μεγάλο αντίκτυπο στο τουρισμό μια και οι επισκέπτες δεν μπορούσαν να χρησιμοποιήσουν τα τηλέφωνά τους.. Με την αύξηση του ορίου στις 60 μέρες, φάνηκε ότι σκοπός δεν ήταν τελικά τόσο αυτός που λέγανε στην αρχή, όσο το να αναγκάσουν τον κόσμο να ταυτοποιήσει τα κινητά του και να τα δηλώσει στο κράτος, ώστε να είναι πιο εύκολος ο έλεγχος και η φορολόγηση...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Το εχει κανει και η Swisscom στην Ελβετια αυτο απο 1/4.

 

Με ποια χωρα εχει υπογραψει η Swisscom? και ποια εταιρεια?

Link to comment
Share on other sites

Η wind είναι έτοιμη για αυτο και το έχει τεστάρει με Πολωνία ήδη. Περιμένει το "οκ" από την ΕΕ για να το προχωρήσει. Παίζονται πολλά λεφτά όμως για να γίνει σύντομα αληθινό
Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι η συμφωνια θα ισχυει μονο για την εταιρια που συνεργαζεται στην περιαγωγη και οχι ολες τις πολωνικες εταιριες κινητης ετσι?

Γιατι Βελγιο - Λουξεμβουργο ειναι διακρατικη η συμφωνια δηλαδη ολες οι εταιριες μεταξυ των δυο χωρων δεν χρεωνουν περιαγωγη.

Τωρα για τα ελληνικα δεδομενα δεν ξερω μου φαινεται πολυ απιθανο να προχωρησει αυτο γιατι κοιτανε πολυ την τσεπη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα κύριοι και κυρίες,

 

είμαι κάτοχος vodafone cu-x και cosmokarta σας και έχω τις εξής απορίες για το ταξίδι μου στην Πορτογαλία:

 

1. Ξέρει κάποιος κάποιο πακέτο που θα μου επιτρέψει να έχω data μέσω roaming? που να συμφέρει και όχι να πληρώνω 20 ευρώ για 50 ΜΒ.

2. Αξίζει να αγοράσω καρτοκινητό από Πορτογαλία για να έχω δεδομένα και ομιλία;

 

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

1)Δεν υπαρχει κανενα για καρτοκινητα.Στο εξωτερικο οι τιμες για το ιντερνετ ειναι φωτια.

2)Παντα σε ταξιδια στο εξωτερικο συμφερει μια τοπικη καρτα prepay.Ιντερνετ ομιλια χωρις πολλα λεφτα συνηθως με 15-20 ευρω κανεις την δουλεια σου.

Link to comment
Share on other sites

Πακέτογια εξωτερικό προσφέρει η Cosmote

150 ΜΒ με 15 ευρώ για μία εβδομάδα

http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/T37/xml/Personal__articleadvanced__travel-surf-kartokiniti/section/Roaming_Prs_CKARTA_WHATSUP_Prepaid

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κύριοι και κυρίες,

 

είμαι κάτοχος vodafone cu-x και cosmokarta σας και έχω τις εξής απορίες για το ταξίδι μου στην Πορτογαλία:

 

1. Ξέρει κάποιος κάποιο πακέτο που θα μου επιτρέψει να έχω data μέσω roaming? που να συμφέρει και όχι να πληρώνω 20 ευρώ για 50 ΜΒ.

2. Αξίζει να αγοράσω καρτοκινητό από Πορτογαλία για να έχω δεδομένα και ομιλία;

 

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Πολύ ακριβό το roaming από την Cosmote και την Vodafone, καλύτερο νομίζω να πάρεις ένα καρτοκινητό από εκεί και να έχεις τον αριθμό σου για να δέχεσαι κλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
προκειται να αγορασω ενα galaxy s6 ντουμπαι και θα ηθελα να ξερω αν θα πρεπει να το ενεργοποιησω με ελληνικη σιμ καθως και αν σε περιπτωση που κανω καποιο update στο λογισμικο θα λειτουργει κανονικα στην Ελλαδα.
Link to comment
Share on other sites

European Model: This product should be activated with a SIM card issued from a mobile operator within Europe. (as defined EU/EEA, Switzerland and the following Non-EEA countries Albania, Andorra, Bosnia and Herzegovina, Former Yugoslav Republic of Macedonia (F.Y.R.O.M), Monaco, Montenegro, San Marino, Serbia and Vatican City.) To use SIM cards from other regions, a cumulative call over five minutes must first be made with the SIM card from European operators.

http://www.androidcentral.com/heres-how-region-locking-works-european-samsung-galaxy-s5

Καλό είναι να επιβεβαιώσεις αν αυτό ισχύει και στα Εμιράτα. Πάντως, όταν πήγα εγώ, το Γενάρη του '14, δίνανε πακέτα καρτοκινητής σε συγκεκριμένο μαγαζί στο Dubai Mall.

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... δικτύων εξωτερικού γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...