Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Symbian και τις εφαρμογές του


platijet
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια απορία σχετικά με τα email που δεν είμαι σίγουρος αν θα επιβαρύνει την μπαταρία.

Αν στις ρυθμίσεις επιλέξω να ελέγχει για νέα emails ανά 5 λεπτά, έχοντας όμως κλειστά το wifi και τα mobile data, θα αυξηθεί λέτε η κατανάλωση ενέργειας;

 

όχι δεν θα επιβαρύνει την μπαταρία. Και εγώ το σκεφτόμουν αλλά τελικά επειδή χρειάστηκε να το κάνω το παρακολουθούσα την αρχή. Καμία διαφορά στην μπαταρία.

Και να βάλεις και το qoomail. Έχει πιο βολικό widget και το σημαντικότερο σε ειδοποιεί με εικονίδιο για τα νεα emails

 

Το Gravity απο που ανανεώνεται? Μέσα από την εφαρμογή ή από κάποιο site? H έκδοση που έχω είναι η 2.82.7287 και δε μου έχει έρθει μήνυμα για νέα έκδοση.

 

Και εμένα μέσα από την εφαρμογή δεν έβρισκε update και το πέρασα από το applist. Κανένα πρόβλημα με την αναβάθμιση αλλά εγώ δεν το είχα από nokia store. Παίζει να άλλαξε το id της εφαρμογής όπως έκαναν και τα qooapps

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν θα επιβαρύνει την μπαταρία. Και εγώ το σκεφτόμουν αλλά τελικά επειδή χρειάστηκε να το κάνω το παρακολουθούσα την αρχή. Καμία διαφορά στην μπαταρία.

Και να βάλεις και το qoomail. Έχει πιο βολικό widget και το σημαντικότερο σε ειδοποιεί με εικονίδιο για τα νεα emails

 

Νομίζω πως όντως δεν αδειάζει την μπαταρία. Τουλάχιστον όχι σε αισθητό βαθμό.

Αν το wifi ή το mobile data είναι διαρκώς ανοιχτά τότε λογικά θα έχει αντίκτυπο στην διάρκεια της μπαταρίας ο αυτόματος έλεγχος.

 

Το πολύ καλό του qoomail είναι ότι ενεργοποιεί το led ειδοποίησης του τηλεφώνου για νέo mail (όπως συμβαίνει με αναπάντητες κλήσεις και sms). Όμως δεν το κράτησα γιατί δυστυχώς καταναλώνει πολύ μνήμη (339.44 kb μετρημένο με taskman).

Με βολεύουν το ίδιο τα ενσωματωμένα widgets.

De4vTfGN_o.jpg Sony Ericsson K800i -> Nokia N82 -> Nokia N8 -> Nokia Lumia 1020 -> iPhone SE -> iPhone 13 mini

Link to comment
Share on other sites

To Gravity δουλεύει σωστά για το Facebook? Μου δείχνει μόνο τα notifications και όταν πάω να κάνω update μου βγάζει το μήνυμα "wall_count is not a member of ..."

 

Όλα αυτά στην τελευταία έκδοση 2.85.7308. Το twitter δουλεύει κανονικά.

 

υ.γ. η έκδοση αυτή 7308 υπάρχει σαν Beta από το 2014 οπότε για πια αναβάθμιση μιλάμε?

Edited by vega2003
Link to comment
Share on other sites

To Gravity δουλεύει σωστά για το Facebook? Μου δείχνει μόνο τα notifications και όταν πάω να κάνω update μου βγάζει το μήνυμα "wall_count is not a member of ..."

 

Όλα αυτά στην τελευταία έκδοση 2.85.7308. Το twitter δουλεύει κανονικά.

 

υ.γ. η έκδοση αυτή 7308 υπάρχει σαν Beta από το 2014 οπότε για πια αναβάθμιση μιλάμε?

Εμένα λαμβάνει κανονικά τροφοδοσία για fb... Η ενημέρωση έγινε από την AppList και λογικά πρόκειται για κάποιο fix ασυμβατότητας του fb (π.χ. για τον ίδιο λόγο βγήκε εκτός το fMobi), χωρίς να αλλάξουν υποθέτω τον αριθμό build...

 

Σε άλλους λειτουργεί κανονικά;

 

Πάντως εναλλακτικές του fb υπάρχουν ακόμη, τα έχουμε γράψει κι εδώ και στο θέμα με ανακοινώσεις/προτάσεις... Π.χ. fbWeb, Facebook HD browser, Facebook QT κλπ...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Το gravity για fb δεν δουλεύει σωστά εδώ και πολλές εκδόσεις, δεν αξίζει να ασχοληθεί κανείς. Προχτές το μεσημέρι πχ μου έβγαζε 5 ποστς από όλη την μέρα ενώ άλλες εφαρμογές έδειχναν 30+. Δείχνει μόνο τα ποστς που είναι συμβατά με αυτό και δυστυχώς είναι λίγα.

 

Το πολύ καλό του qoomail είναι ότι ενεργοποιεί το led ειδοποίησης του τηλεφώνου για νέo mail (όπως συμβαίνει με αναπάντητες κλήσεις και sms). Όμως δεν το κράτησα γιατί δυστυχώς καταναλώνει πολύ μνήμη (339.44 kb μετρημένο με taskman).

Με βολεύουν το ίδιο τα ενσωματωμένα widgets.

 

ότι τρώει μνήμη είναι αλήθεια. Αλλά άλλον τρόπο να δεις αν έχεις email χωρίς να κοιτάξεις το widget έχεις να προτείνεις; το qοοmail βγάζει εικονίδιο πάνω δίπλα στην μπαταρία και αναβοσβήνει και τα φωτάκια.

Link to comment
Share on other sites

ότι τρώει μνήμη είναι αλήθεια. Αλλά άλλον τρόπο να δεις αν έχεις email χωρίς να κοιτάξεις το widget έχεις να προτείνεις; το qοοmail βγάζει εικονίδιο πάνω δίπλα στην μπαταρία και αναβοσβήνει και τα φωτάκια.

 

Δυστυχώς δεν υπάρχει άλλος τρόπος που να ειδοποιεί για mail στην πάνω μπάρα ή να αναβοσβήνει το φωτάκι. Αυτό βέβαια είναι βολικό εφόσον έχεις διαρκώς ανοιχτό το ίντερνετ.

Διαφορετικά, βλέπεις το widget ή ακούς τον ήχο ειδοποίησης όταν συνδεθείς.

Edited by giorgosnp

De4vTfGN_o.jpg Sony Ericsson K800i -> Nokia N82 -> Nokia N8 -> Nokia Lumia 1020 -> iPhone SE -> iPhone 13 mini

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν υπάρχει άλλος τρόπος που να ειδοποιεί για mail στην πάνω μπάρα ή να αναβοσβήνει το φωτάκι. Αυτό βέβαια είναι βολικό εφόσον έχεις διαρκώς ανοιχτό το ίντερνετ.

Διαφορετικά, βλέπεις το widget ή ακούς τον ήχο ειδοποίησης όταν συνδεθείς.

 

Το θέμα με την ειδοποίηση για το νέο email το είχα από την αρχή

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5735824#post5735824

 

επειδή ούτε έχω συνέχεια ιντερνετ ουτε μπορώ να έχω το κινητό πάντα στο χέρι έμεινα με το qoomail γιατί θέλω την ειδοποίηση ή το @ στην πάνω μπάρα. Αν χρησιμοποιείς ένα email μπορεί να σε βολεύει το nokia mail widget, αλλά επειδή έχω τρεις λογαριασμούς, το ότι τα διαχειρίζεται όλα το ίδιο widget είναι ένα ακόμα συν για το qoomail

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το Σ/Κ, εντελώς ξαφνικά κι ενώ το κινητό ήταν σε λειτουργία, η εξωτερική κάρτα μνήμης (Kingston 32Gb, class 4) τα'παίξε, με αποτέλεσμα να χάσω όλες τις εφαρμογές που είχα περασμένες εκεί. Τις περισσότερες τις έχω φυλάξει στο pc, οπότε και τις επανεγκατέστησα. Δεν έχω όμως το Nokia battery monitor και την Naftemporiki. Για κάποιο λόγο που δεν καταλαβαίνω, όταν μπαίνω στο applist να τις κατεβάσω, "βλέπει" ότι τις έχω εγκατεστημένες και δεν μου δίνει την επιλογή να τις κατεβάσω.

Αν κάποιος έχει τις παραπάνω εφαρμογές, και του είναι εύκολο, ας κάνει τον κόπο να μου τα στείλει (ή αν υπάρχει link).

Με την ευκαιρία, εκτός από την Ναυτεμπορική, χρησιμοποιείτε και κάποιο άλλο πρόγραμμα για ενημέρωση; θα με ενδιέφερε κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Όλες τις εφαρμογές που κατεβάζω από το applist τις βρίσκω μετά στο C:/data. Ρίξε μια ματιά μήπως το βρεις. Η ναυτεμπορική υπάρχει στο applist; Δεν την βρίσκω.
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια προσωπική συλλογή από εγκαταστάτες sis και jar, για ώρα ανάγκης, σε περίπτωση που χρειαστώ διαμόρφωση στην συσκευή. Αν θέλει κάποιος ας μου στείλει προσωπικό μήνυμα να δω αν έχω κάποια. Τη ναυτεμπορική την έχω σε jar, από το κατάστημα της Nokia πριν κλείσει, δεν ξέρω αν βγήκε αργότερα κάποια άλλη... Όπως και το Nokia battery monitor σε sis...

 

Για ενημέρωση, σε Ελλάδα και εξωτερικό, χρησιμοποιώ προσωπικά το Google News for Symbian, που είναι ουσιαστικά port από το MeeGo. Μετά για διεθνείς ειδήσεις είναι το CNN International, το Deutsche Welle κλπ.

 

Για αθλητικά χρησιμοποιούσα το ESPN FC, αλλά δυστυχώς εδώ και λίγο καιρό έπαψε να λειτουργεί και στο Symbian και στα Windows (όπως και το Goal.com), Οπότε μόνο για ζωντανά σκορ έχω το LiveScore Qt.

 

 

Υ.Γ. Ξέρει κανείς πως μπορώ να κατεβάσω τα sis αρχεία χωρίς να γίνει εγκατάσταση, από τις εφαρμογές της AppList? Είναι ζωντανό κατάστημα βέβαια, αλλά έτσι για ώρα ανάγκης. Και για να μην τίθενται ζητηματα νομιμότητας, αναφέρομαι πάντα στις δωρεάν εφαρμογές.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

Υπάρχει κάποια εφαρμογή όπως το messenger μιας και δεν υπάρχει αυτό;

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

Υπάρχει κάποια εφαρμογή όπως το messenger μιας και δεν υπάρχει αυτό;

Αν εννοείς για Facebook chat, είναι το lightbulb το οποίο δέχεται και Hangouts, google talk και ό,τι υπηρεσία θέλεις αρκεί να ξέρεις να την προσθέσεις. Για FB και Google πάντως οι ρυθμίσεις είναι έτοιμες και προσθέτεις απλά τα στοιχεία σου.

 

Πληροφορίες και κατέβασμα εδώ (είναι δωρεάν εφαρμογή)

 

http://applist.schumi1331.de/content/116

http://symbianstore.net/lightbulb-im/

http://www.allaboutsymbian.com/flow/item/19625_Lightbulb_a_client_for_Faceboo.php

 

Αποκλειστικά και μόνο για το FB ήταν και το fChat, το οποίο δυστυχώς μετά τις αλλαγές στο Facebook, δεν συνδέεται πια...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Mivas, έχεις pm :)

Τα έστειλα μόλις με email! Ό,τι χρειαστείς, εδώ είμαστε. :)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Είσαι άρχοντας! :up:

Να σαι καλά. Ξαναδες πάντως τη Ναυτεμπορική, σου έστειλα και email, σε μένα εγκαθίσταται κανονικά. Αν έχεις θέμα πες μου τι σφάλμα σου βγάζει...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε και το store στο Symbian απ' ότι είδα!

Υ.Γ. Έχω ακόμα και το Χ6!!!!

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε και το store στο Symbian απ' ότι είδα!

Υ.Γ. Έχω ακόμα και το Χ6!!!!

Μάλλον λες για το Opera Store... Η M$ είπε "νίπτω τας χείρας μου" κι έκλεισε το κατάστημα της Νόκια, οπότε η εφαρμογή του καταστήματος σε πάει στο κατάστημα Opera που έχει όμως αρκετές ελλείψεις (και λίγες καινούργιες εφαρμογές είδα του 15...)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον λες για το Opera Store... Η M$ είπε "νίπτω τας χείρας μου" κι έκλεισε το κατάστημα της Νόκια, οπότε η εφαρμογή του καταστήματος σε πάει στο κατάστημα Opera που έχει όμως αρκετές ελλείψεις (και λίγες καινούργιες εφαρμογές είδα του 15...)

Ναι ίσως. Διότι δεν άλλαξε μόνο στο S60 αλλα και στο Belle!!!!

Έχει και καινούργια; Αυτό δεν το πρόσεξα!!!!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.. εχω γυρισει ολα τα καταστηματα νοκια στη θεσσαλονικη και ψαχνω να μου βαλουν μια παλια εκδοση λογισμικου σε symbian 3.. και ολοι μου λενε οτι εχουν την τελεταια εκδοση που λεγετε bele εγω βεβαια θελω να κανω φορματ και να ξαναβαλω το παλιο μενου που εχει αλλα κανεις δεν μπορει να το κανει.. εχει κανεις καμια ιδεα η ξερει καποιο καταστημα να βοηθησει...
Link to comment
Share on other sites

Ποια συσκευη εχεις; Δοκιμασε να βρεις στο internet καποια παλια εκδοση.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Κατά την εγκατάσταση το symtorrent μου βγάζει μύνημα ότι το πιστοποιητικό έληξε. Εννοείται ότι το τηλ μου είναι... οκ.

Μήπως υπάρχει κάποιος εναλλακτικός client;

De4vTfGN_o.jpg Sony Ericsson K800i -> Nokia N82 -> Nokia N8 -> Nokia Lumia 1020 -> iPhone SE -> iPhone 13 mini

Link to comment
Share on other sites

Γυρνα πίσω την ημερομηνία του κινητού και δοκιμαζε ανά έξι μήνες να κάνεις την εγκατάσταση.
Link to comment
Share on other sites

Γυρνα πίσω την ημερομηνία του κινητού και δοκιμαζε ανά έξι μήνες να κάνεις την εγκατάσταση.

Αλλά με επανεκκίνηση, έπειτα από κάθε αλλαγή ημερομηνίας, αλλιώς δεν πιάνει...

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά, γνωρίζει κανείς καμιά άλλη επιστημονική εφαρμογή πέρα από επιστημονικά κομπιουτεράκια, τοπογράφο, περιοδικό πίνακα και έναν απλό προσωμοιωτή μορίων;

 

Κινητό είναι θα μου πεις, αλλά στο μηλαράκι π.χ. υπάρχουν και στα iphone! Μέχρι και στα παράθυρα βρήκα κάποια...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα. Αν και το γύρισα πολλά χρόνια πίσω βγάζει το ίδιο μύνημα περί ληγμένου πιστοποιητικού. Έκανα και επανεκκίνηση τηλεφώνου αλλά δεν...

De4vTfGN_o.jpg Sony Ericsson K800i -> Nokia N82 -> Nokia N8 -> Nokia Lumia 1020 -> iPhone SE -> iPhone 13 mini

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Symbian και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...