Jump to content

Καταστήματα ΙΚΕΑ


Xourxoulitsos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ πήγα πέρσι και πήρα τα πάντα από ΙΚΕΑ για το φοιτητικό μου σπιτάκι..από κρεβάτι μέχρι κεράκια...

Μεγάλο λάθος!Πρώτα από όλα οι τιμές είναι μέτριες αλλά το ίδιο χαμηλή είναι και η ποιότητα..αυτό το διαπίστωσα όταν πήρα από άλλο μαγαζί το τραπέζι του σαλονιου-το μόνο που έλειπε-και βλέποντάς το ανάμεσα στα άλλα πράγματα η διαφορά είναι εμφανής:confused:!

Για να μην αναφερθώ στο βάσανο που έχει κανείς να υποστεί στην αποθήκη....ψάχνοντας για τον κωδικό του-μέρους!-του επίπλου που θέλει να πάρει...(και καλά να έχεις π.χ μια καρέκλα,τη βρίσκεις,τη φορτώνεις στο καρότσι και όλα ο.κ αλλά αν κάνεις το λάθος να πάρεις κρεβάτι,άντε να κουβαλάς:σκελετό,ξύλα+στρώμα:wacko: )...Και πες το αντέχεις και αυτό αν υπάρχει ένας άνθρωπος πρόθυμος να βοηθήσει...για βρες τον όμως!όσους πήρε το μάτι μου ή έκαναν διάλειμμα ή δεν ήταν στο πόστο τους:mad:...

Έπειτα από αυτή την εμπειρία μου λοιπόν και επειδή όλα αυτά αποκλείεται να έτυχαν σωρρευτικά εκείνη την ημέρα,εγω και ΙΚΕΑ μακρυα;)...

Το ίδιο συστήνω και σε όποιον φοιτητή σκέφτεται να πάει..γιατί οι ελάχιστα χαμηλότερες τιμές δεν αξίζουν τόση ταλαιπωρία,πιστέψτε με:p

Η λογική είναι ο μόνος τρόπος να κάνεις λάθος με αυτοπεποίθηση;)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 393
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ πήγα πέρσι και πήρα τα πάντα από ΙΚΕΑ για το φοιτητικό μου σπιτάκι..από κρεβάτι μέχρι κεράκια...

Μεγάλο λάθος!Πρώτα από όλα οι τιμές είναι μέτριες αλλά το ίδιο χαμηλή είναι και η ποιότητα..αυτό το διαπίστωσα όταν πήρα από άλλο μαγαζί το τραπέζι του σαλονιου-το μόνο που έλειπε-και βλέποντάς το ανάμεσα στα άλλα πράγματα η διαφορά είναι εμφανής:confused:!

Για να μην αναφερθώ στο βάσανο που έχει κανείς να υποστεί στην αποθήκη....ψάχνοντας για τον κωδικό του-μέρους!-του επίπλου που θέλει να πάρει...(και καλά να έχεις π.χ μια καρέκλα,τη βρίσκεις,τη φορτώνεις στο καρότσι και όλα ο.κ αλλά αν κάνεις το λάθος να πάρεις κρεβάτι,άντε να κουβαλάς:σκελετό,ξύλα+στρώμα:wacko: )...Και πες το αντέχεις και αυτό αν υπάρχει ένας άνθρωπος πρόθυμος να βοηθήσει...για βρες τον όμως!όσους πήρε το μάτι μου ή έκαναν διάλειμμα ή δεν ήταν στο πόστο τους:mad:...

Έπειτα από αυτή την εμπειρία μου λοιπόν και επειδή όλα αυτά αποκλείεται να έτυχαν σωρρευτικά εκείνη την ημέρα,εγω και ΙΚΕΑ μακρυα;)...

Το ίδιο συστήνω και σε όποιον φοιτητή σκέφτεται να πάει..γιατί οι ελάχιστα χαμηλότερες τιμές δεν αξίζουν τόση ταλαιπωρία,πιστέψτε με:p

Έλα ρε συ, η όλη φάση του ψαξίματος στην αποθήκη και γενικά ο τρόπος αγοράς είναι σκέτη διασκέδαση!! Τουλάχιστον για μένα! Ειδικά αν συναρμολογείς με παρέα γίνεται και χαβαλές! :D

http://img439.imageshack.us/img439/2936/pao0zb.png

EΛΛΑΣ-ΕΥΡΩΠΗ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ!!

Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε συ, η όλη φάση του ψαξίματος στην αποθήκη και γενικά ο τρόπος αγοράς είναι σκέτη διασκέδαση!! Τουλάχιστον για μένα! Ειδικά αν συναρμολογείς με παρέα γίνεται και χαβαλές! :D

 

Συμφωνώ απόλυτα για το χαβαλέ...αλλά αν έχεις να ψάξεις και να φτιάξεις έπιπλα ολόκληρου σπιτιού δε σου έρχεται too much?:wacko:

Ισως έχεις δίκιο,πρέπει να διορθώσω το post μου...αν είναι για 2-3 πράγματα ο.κ μπορεί και να αξίζει τον κόπο:p...αλλά όχι για περισσότερα!;)

Η λογική είναι ο μόνος τρόπος να κάνεις λάθος με αυτοπεποίθηση;)
Link to comment
Share on other sites

Πήγα Παρασκετή μεσημέρι στο ΙΚΕΑ Θεσσαλονίκης.

Γινόταν χαμός από φοιτητές. Τρελό γέλιο.

 

Εγώ πήγα Σάββατο. Ακόμη καλύτερα! :p

 

Κι εγώ συμφωνώ με το Βικάκι πάντως. Καλύτερα να μη πάρετε όλα τα έπιπλα από ΙΚΕΑ. Εγώ έχω πάρει ένα γραφείο, δύο βιβλιοθήκες και ένα κρεβάτι. Η χαμηλή ποιότητα φαίνεται. Ότι πληρώνεις παίρνεις που λένε.

Τα ΙΚΕΑ είναι καλά να πας να πάρεις κανένα διακοσμητικό, καμιά καρέκλα, άντε και ένα επιπλάκι για την τηλεόραση αλλά όχι να επιπλώσεις σπίτι.

Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος, πρέπει να έχει ανοίξει και το IKEA στην Κύπρο... Μήπως έχει κανείς εντυπώσεις;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Σουηδικά κεφτεδάκια!!!! :food: :up: :respect:

 

σιγουρα δεν τα φτιαχνουν στο Βιετναμ? :lol:

Ότι δεν σε σκοτώνει :rocket: σε κάνει δυνατότερο

Όσο ζω μαθαίνω

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω, τα σουηδικά κεφτεδάκια με σαλτσα απο την ΙΚΕΑ ειναι ολα τα λεφτα :food::up:

.:C E S S N A:.

http://www.alaskastock.com/Pix/302/FP/302FP_DY0034_001_T.JPG

Link to comment
Share on other sites

Μπας και είναι γατοκεφτέδες? Αφού λέτε ότι όλα είναι χαμηλής ποιότητας... :p

http://img439.imageshack.us/img439/2936/pao0zb.png

EΛΛΑΣ-ΕΥΡΩΠΗ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω, τα σουηδικά κεφτεδάκια με σαλτσα απο την ΙΚΕΑ ειναι ολα τα λεφτα :food::up:

 

Μπας και είναι γατοκεφτέδες? Αφού λέτε ότι όλα είναι χαμηλής ποιότητας... :p

 

Τα φαγητά λένε πολύ... Ειδικά ο σολομός και οι γαρίδες... Για τα κεφτεδάκια δεν γνωρίζω, δεν είμαι φίλος...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

auto mas exei faei oti ola theloume na einai ypsilhs poiothtas!!!!afou otan pas sto IKEA xereis akrivws ti tha synanthseis kai afou delear einai oi times tote giati griniazoume??? egw sas plhroforw exw agorasa spiti adeio kai eprepe na parw ta epipla mazemena.apofasisa na paw sto IKEA na parw enan kanape kai mia trapezaria kouzinas.ton kanape ton phra 800 eurw prin 3 xronia einai terastios einai fovera anapautikos den exei pathei tipota(kai sas diavevaiw pws ton liwnw kathimerinws)opoios erxetai spiti mou exei na leei gia thn anesi tou kanape mou!!!apo thn allh h trapezaria filoxenei 2 fores toulaxiston ton xrono 15 atoma pou kathontai anetotata(anoigei kai ginetai diplasia). en oligis eimai ypereuxaristhmenh me thn agora mou giati toulaxiston DEN MOU EPIASAN TON K...O me tis times kai ta epipla einai testarismena kai anthektika!!!!:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Μα είναι προφανές πως δεν περιμένουμε ποιότητα Βαραγκη ή Δελούδη στα έπιπλα του IKEA. Παρ' όλα αυτά είναι αξιοπρεπέστατα, έχουν αντοχή και για την τιμή τους υψηλότατη ποιότητα.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Μα είναι προφανές πως δεν περιμένουμε ποιότητα Βαραγκη ή Δελούδη στα έπιπλα του IKEA. Παρ' όλα αυτά είναι αξιοπρεπέστατα, έχουν αντοχή και για την τιμή τους υψηλότατη ποιότητα.

 

axxxx erxesai sta logia mou. toulaxiston mono kai mono apo tis times den aisthanesai oti exeis piastei koroido..pou na deis pou prin paw sto IKEA eixa paei se enan kata ta alla ellhna viotexni pou mou poulouse mia mapa gia 1500 eurw pou mono pou to eblepes eniwthes tous ligous mhnes zwhs pou tou apomenoun.... thn epomenh mera esteila thn mhtera mou kai ton idio kanape tis ton edine 1800 eurw!!!!:mad:

oso gia ta keftedakia sto IKEA EINAI POLY KALA alla dokimaste kai to hot dog.MIKRO ALLA THAVMATOURGO!!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος, πρέπει να έχει ανοίξει και το IKEA στην Κύπρο... Μήπως έχει κανείς εντυπώσεις;

 

Ναι και γίνεται κλασικά χαμός. Οι εντυπώσεις από άτομα που έχουν πάει πολύ καλές. Ανοίγει στις 27 και το The Mall of Cyprus ιδιοκτησίας της Shacolas Group of Companies δίπλα από το ΙΚΕΑ.

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάμε ότι στις περισσότερες περιπτώσεις ό,τι πληρώνεις παίρνεις

 

 

Χμμμμ... Οχι απαραιτητα.

 

Στο ΙΚΕΑ το νοβοπαν λεγεται μοριοσανιδα με επιστρωση καρυδιας στα καρτελακια. Σε πολλους επωνυμους λεγεται απλως καρυδια και σε καποιους μασιφ καρυδια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχει αρχίσει η διανομή του καταλόγου γιατί είπαν ότι θα ξεκίναγε τέλη Αυγούστου αλλά σε πολλές περιοχές που μένουν γνωστοί μου δεν έχει διανεμηθεί πουθενά; 'Αλλες χρονιές ξεκινούσαν είτε από Ζωγράφου είτε από Βύρωνα απ ότι γνωρίζω. Τέσπα.. σιγα σιγά φαντάζομαι..
Link to comment
Share on other sites

Αγία Παρασκευή έχει έρθει και Βύρωνα, μέχρι χθές τουλάχιστον, όχι.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Ναι και γίνεται κλασικά χαμός. Οι εντυπώσεις από άτομα που έχουν πάει πολύ καλές. Ανοίγει στις 27 και το The Mall of Cyprus ιδιοκτησίας της Shacolas Group of Companies δίπλα από το ΙΚΕΑ.

 

Θενξ... Το φαντάστηκα ότι θα γινόταν χαμός... Όταν ξανακατέβω θα έχει κόψει η κίνηση...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Αγία Παρασκευή έχει έρθει και Βύρωνα, μέχρι χθές τουλάχιστον, όχι.

 

A.. ok.. thank you.. Φαντάζομαι ότι θ' ακολουθήσουν τα Βόρεια Προάστια λοιπόν και μετά Βύρωνας, κέντρο κλπ λοιπόν...

Είναι δύο οι εταιρίες που έχουν κάνουν την διανομή πάντως..

Η μία κάνει Δυτικά προάστια και η άλλη τα υπόλοιπα.. :P

Και παρόλ αυτά υπάρχουν περιοχές που δεν παίρνουν καθόλου κατάλογο να φανταστείτε..

Τέσπα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν εχει ξαναειπωθει στο thread, ή αν σας εχει συμβει, παντως η τελευταια επισκεψη μου στο ΙΚΕΑ ηταν ακρως απογοητευτικη! Απο τα 4 αντικειμενα που ειχα σταμπαρει και ηθελα οπωσδηποτε, διαθεσιμο ηταν μονο το ενα! Δεν με ενοχλει αυτο, με ενοχλει το οτι δεν υπηρχε σχετικη ειδοποιηση στα εκθεματα...! Δεν καταλαβαινω ποσο δυσκολο ειναι, απο τη στιγμη που το καταστημα εχει τρομερες ελλειψεις σε προιοντα, να υπαρχει μια σχετικη ταμπελα πανω στα εκθεματα που να λεει οτι εχουν εξαντληθει, ετσι ωστε αν καποιος θελει διακαως π.χ. ενα τραπεζι, να μην πρεπει να ξανακανει ολο το γυρο του ΙΚΕΑ για να διαλεξει ενα αλλο, και ΑΝ αυτο ειναι διαθεσιμο!!!

 

Βεβαια, τα χοτ-ντογκ, τα σουηδικα φαγητα, τα γλυκα δεν ελειπαν απο το μαγαζι! (μη χασουμε!)... εδω δεν εχουνε επιπλα και καθονται και μαγειρευουνε! και δε λεω για το "ακρεο" επιπλο που ετυχε να μην υπαρχει! Μιλαω για στανταρτ αντικειμενα! Κατι πλαστικες καρεκλες, την πιο απλη ταβλα για το τραπεζι και ενα επιπλο για cd!

 

Επισης απογοητευμενος ημουνα και απο τη συμπεριφορα των υπαλληλων... συγκεκριμενα οταν ρωτησα μια "υπευθυνη" ποτε πιθανον θα ειναι διαθεσιμα τα συγκεκριμενα επιπλα, μου απαντησε με τελειως απαξιωτικο υφος "Αν το ηξερα αυτο, θα ημουνα στη ΝΑΣΑ" ... με λιγα λογια, ουτε οι ιδιοι δεν ξερουν τι τους γινεται! ... η ιδια "πολιτικη" εξακολουθησε και οταν τους πηρα τηλεφωνο την αλλη μερα για να ρωτησω!!!

 

Επισης, οταν ρωτησα εναν αλλο ασχετο "ποτε περιπου υπολογιζεται να ερθει?" μου λεει "Ε σημερα ηρθες, σημερα με τετοια ζεστη το θυμηθηκες, ξαναελα αυριο" και οταν του απαντησα "Ναι, σημερα το ενα ποδι, αυριο το άλλο, μεθαύριο τη μία καρέκλα, σε κανα μηνα θα την εχουμε φτιαξει την τραπεζαρια" θιχτηκε και απο πανω... :mad::mad::mad:

 

(το φαι ηταν καλο, δε λεω... :p)

Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερει κανεις καποιο λεωφορειο απο πειραια για ικεα?

 

X96 (από το λιμάνι, ακριβώς δεν ξέρω). Χρειάζεσαι ειδικό εισητήριο καθλως πρόκειται για δρομολόγιο προς Ελ. Βενιζέλος.

Link to comment
Share on other sites

Απο τα 4 αντικειμενα που ειχα σταμπαρει και ηθελα οπωσδηποτε, διαθεσιμα ηταν μονο τα 3!

:wacko:

 

 

 

Εγω παντως πηγαινω στο ΙΚΕΑ και πολλες φορες ενω θελω να αγορασω κατι συγκεκριμενο, καταληγω να εχω αγορασει διαφορα μπιχλιμπιδια (μπλινγ-μπλινγκ που λενε) αλλα μεχρι στιγμης δεν το εχω μετανοιωσει. Αν η ποιοτητα των επιπλων ηταν λιγο καλυτερη, θα ηταν σιγουρα απο τα κορυφαια μαγαζια για το ειδος.

Φαγητο δοκιμασα 2-3 φορες, κυριως λογω πιεσης χρονου και δουλειας, και ομολογω οτι το μετανοιωσα και τις 2-3 φορες :X

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

καλημερα:)

εγω πάλι είμαι λάτρης της ΙΚΕΑ και έτσι επικοινωνώ με την αποθήκη κάθε όποτε είναι να πάω να αγοράσω κάτι.

Επιλέγω μέρες με λίγότερη σχετικά ''κίνηση'' και ειδικά τα πρωινά για να έχω την άνεσή μου και όσο για ποιότητα και φαγητό δεν παραπονιέμαι...

μη ξεχνάμε πως ότι πληρώνεις πέρνεις...

πάντως μεταξύ μας προτιμώ αυτό το στύλ επίπλωσης απο το βαρύ και σκούρο εληνικο:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

You are Beautiful Its True...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...