Jump to content

ZTE Q705U


gilardino
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα.ξερουμε κατι για το συγκεκριμενο κινητο;

http://www.minideal.net/zte-q705u-smartphone-mtk6582-quad-core-dual-sim-with-5-7inch-hd-3g-wcdma.html

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...
Μετα απο 24 μερες ηρθε αυτο που ειχα παραγγειλει για την γνωστη μου. Γενικα πολλες παραγγελιες μου αργουν αυτους τους μηνες. Το κινητο το παραγγελα απο minideal και ηρθε με αμερικανικο φορτιστη με ανταπτορακι, καλωδιο δεδομενων, μια μεμβρανη στην συσκευασια και μια τοποθετημενη, και μια θηκη σαν αυτη http://www.aliexpress.com/item/For-zte-q705u-q705-TPU-Soft-pudding-protective-case-shell-back-cover-skin-4-colors-free/1890908618.html δωρο. Επειδη ειχε αργησει ηδη δεν το κρατησα πολυ και θα πω μονο λιγα πργματα. Το κινητο φαινεται πολυ στιβαρο αν και εφοσον ειναι ZTE δεν περιμενα κατι αλλο, οθονη καλη και πολυ φωτεινη,εχει καποιες αλλαγες της ZTE στην ρομ μαζι με καποιον launcher της ZTE που φαινεται αρκετα βαρυς και κανει το κινητο να φαινεται αργο. Antutu X 16900 περιπου. Δυνατο WIFI και ηχειο. Η μπαταρια ειναι ενσωματωμενη , ενω το πισω καπακι εχει μια μορφη σαν πλεγμα για να μην γλυστραει. Για 84 ευρω που το εχει πλεον το to2c πιστευω τα αξιζει τα λεφτα του για καποιον που θελει τοσο μεγαλη οθονη, αλλα θα προτεινα σε οποιον το παρει να αλλαξει τον launcher.
Link to comment
Share on other sites

Για πες μας φιλε περισσοτερα για το τηλ.,από καμερα τι λεει,τραβαει και 1080p βιντεο,απο φωτογραφιες ποιοτητα κ.τ.λ,απο μπαταρια ποσο κραταει?

Απορω γιατι είναι τοσο φθηνο το συγκεκριμενο τηλ.,πραγματικα το σκέφτομαι να δοσω συτην κορη μου το coolpad f1 που το θελει τοσο πολύ και να χτυπησω ένα ZTE Q705U αλλα δισταζω φοβούμενος ότι καποιον λακο θα εχει η φαβα γιατι παραειναι φθηνο για "επωνυμο"5,7 ιντσο με αυτά τα χαρακτηριστικα !

Link to comment
Share on other sites

Ετσι εξηγείτε το πραγμα http://www.techvalue.net/smartphones/244-zte-q705u!

Δεν γινετε να μου εχουν ακομη το 2 ετων ξεπερασμενο 967S 140$ και να το βρίσκεις αυτό στα 104$!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια που το επιασα το κινητο, δεν πιστευω πως δεν ειναι αυθεντικο ZTE. Πραγματικα οταν το επιασα ηταν πολυ καλη κατασκευη. Γιατι ειναι τοσο φτηνο δεν μπορω να το ξερω και δεν νομιζω πως μπορουμε να το συγκρινουμε με το 967S γιατι μπορει νε εχει κρατησει υψηλη τιμη επειδη ειναι ακομα δημοφιλες. Επισης δεν νομιζω πως ειναι το πρωτο κινεζικο κινητο που δεν υπαρχουν πληροφοριες στο σαιτ της εταιριας. Η καμερα του μου φανηκε καλη αλλα ειναι μονο 5αρα. Γενικα δεν μπορω να δωσω παραπανω πληροφοριες απο αυτες που εδωσα εως τωρα γιατι εγω κρατησα το τηλεφωνο μονο για 3-4 ωρες και τωρα το εχει ο ιδιοκτητης του. Αν το παρω παλι στα χερια μου θα ενημερωσω.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αναλόγως του ποιο... κινέζικο site διαβάζει κανείς, η οθόνη του είναι IPS, ή 'απλώς' "TFT-LCD, Multi-Touch Capcitive Screen".

Raidensub, εσύ που το είδες από κοντά, τι λες; (γράφεις ήδη βεβαίως ότι η οθόνη είναι πολύ καλή και φωτεινή). Από γωνίες θέασης σου φάνηκε αντίστοιχα καλή;

 

Βάρος επίσης γράφουν 200 gr, το οποίο θα το έκανε ολίγον... τούβλο και το θεωρώ μάλλον υπερβολικό (αν και το τηλέφωνο δεν είναι και ακριβώς μικρό).

Στο χέρι φαινόταν τοσο βαρύ...;

 

Το μόνο ουσιαστικό 'μειονέκτημα' που μπορώ να του βρω είναι η μη αφαιρούμενη μπαταρία...

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω IPS ειναι η οθονη του, η γωνιες θεασης ηταν καλες. Το τηλεφωνο ειναι μεγαλο και αρκετα βαρυ αλλα δεν καταλαβα να με κουραζει. Το μειονεκτημα που παρατηρησα εγω ειναι οτι ψιλολαγκαρει, και με στοκ launcher αλλα και με Nova launcher. Μαλλον ειναι θεμα ρομ, πρεπει να τρεχουν πολλες εφαρμογες της ZTE απο πισω και αφηνουν πολυ λιγη ραμ ελευθερη, περιπου 150-200ΜΒ ελευθερα.
Link to comment
Share on other sites

αφηνουν πολυ λιγη ραμ ελευθερη, περιπου 150-200ΜΒ ελευθερα.

:dizzy: :w00t:

 

Ακούγεται να θέλει rooting και *πολύ* καθάρισμα - ή η ROM είναι απλώς χάλια και πρέπει να περιμένει κανείς τίποτα πιο φρέσκο...

 

Thanks για τις διευκρινίσεις!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα

Το παρέλαβα σήμερα απο το minideal. Κατ΄αρχην είναι ήδη rootαρισμενο. Κάτα 2ο έχει 583ΜΒ ελεύθερα μνήμη. Τα desktop τα έχουνε κενά δεν έχουν βάλει κάτι επάνω. Έχει κατεβασμένες ελάχιστες εφαρμογές (facebook, google maps, gmail, chrome. Μου κόστισε 84 ευρώ (το paypal κρατάει και κάτι απο την μετατροπή) και ήρθε σε 19 ημέρες. Όταν έχω περισσότερα θα σας πω.

Φιλικά

Άκης

Link to comment
Share on other sites

Ενα πραγμα με ενοχλει

 

internal storage 1.01 GB

 

με το καταλληλο app γινεται να πανε οι εφαρμογες στην sd ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Κατ' αρχήν έρχεται rooted άρα ότι και να παιχτεί με το χώρο θα μπορέσετε να εγκαταστήσετε στην SD. Έχει όγκο όντως δεν μπορώ να πώ αλλά είναι βολικό. Εχθές ενώ έβαλα κάρτες δεν του έκανα χρήση (δεν είχα χρονο) και πήγε σε μια μέρα μόνο στο 98 απο το 100. Αυτό φυσικά δεν το εμπιστεύομαι σε android μιας είχα και άλλα που έφτανε σε 3-4 μέρες στο 50 και σε δύο ώρες απο το 50 στο 15.

Φιλικά

Άκης

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Κατ' αρχήν έρχεται rooted άρα ότι και να παιχτεί με το χώρο θα μπορέσετε να εγκαταστήσετε στην SD. Έχει όγκο όντως δεν μπορώ να πώ αλλά είναι βολικό. Εχθές ενώ έβαλα κάρτες δεν του έκανα χρήση (δεν είχα χρονο) και πήγε σε μια μέρα μόνο στο 98 απο το 100. Αυτό φυσικά δεν το εμπιστεύομαι σε android μιας είχα και άλλα που έφτανε σε 3-4 μέρες στο 50 και σε δύο ώρες απο το 50 στο 15.

Φιλικά

Άκης

Φίλε μου για πες μου,γιατί το έχω παραγγείλει για φίλο,από κάμερα τι λέει;

Επίσης γενικά σαν συσκευή αξίζει;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Έχει τεράστιο χρόνο αναμονής (σήμερα ακόμα ειμαι με τη Φόρτιση της Πέμπτης). Η κάμερα είναι καλή. Έχει καλό φλας και βγάζοντας ένα θεοσκότεινο δωμάτιο θα δεις μια κανονική φωτογραφία και όχι κάτι σκοτεινο.

Φιλικά

Άκης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Έχει τεράστιο χρόνο αναμονής (σήμερα ακόμα ειμαι με τη Φόρτιση της Πέμπτης). Η κάμερα είναι καλή. Έχει καλό φλας και βγάζοντας ένα θεοσκότεινο δωμάτιο θα δεις μια κανονική φωτογραφία και όχι κάτι σκοτεινο.

Φιλικά

Άκης

Σε ευχαριστώ:)

Γενικά δηλαδή αξίζει σαν συσκευή,σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος κάτοχος να δοκιμάσει την αναπαραγωγή στο Youtube?

Ένα που σετάρω εδω έχει εκνευριστικά σπαστή και αργή κίνηση στο βιντεο (σε σημείο να χανεται ο συγχρονισμός ηχου/εικόνας), αλλά και όταν προσπαθώ να αλλάξω πχ την ποιοτητα του video (144, 360 κτλ) εντός της εφαρμογής. Ενώ γενικά πάει σφαίρα, με το youtube χααααλια...

Link to comment
Share on other sites

Κανενα προβλημα και με αναπαραγωγη Youtube!

 

Έχεις βάλει κάποια άλλη ROM ή αυτη που είχε απο το κατάστημα αγοράς?

Εμένα μου το κάνει το πρόβλημα με την ROM του Vickmall (την οποία βέβαια πειραξα αρκετά και άλλαξα μέχρι και το recovery)

Απεγκατασταση/εγκατάσταση και σκάλισμα παντώς είδους της εφαρμογής youtube δεν βοήθησε καθόλου....

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Παιδεια σκευφτομαι να το παρω σαν δωρο για μενα για τα Χριστουγεννα. απο που ειναι καλυτερα να το παρω απο το to2c.com η το vickmall.com το προηγουμενο μου κινητο ητανε zte v967s απο το to2c.com και ειχα μεινη αρκετα ευχαριστημενος. τωρα το θελω αυτο για σερφαρισμα xbmc για ταινιες και σειρες κανενα παιχνιδι και gps. τι λετε?
Link to comment
Share on other sites

Παιδεια σκευφτομαι να το παρω σαν δωρο για μενα για τα Χριστουγεννα. απο που ειναι καλυτερα να το παρω απο το to2c.com η το vickmall.com το προηγουμενο μου κινητο ητανε zte v967s απο το to2c.com και ειχα μεινη αρκετα ευχαριστημενος. τωρα το θελω αυτο για σερφαρισμα xbmc για ταινιες και σειρες κανενα παιχνιδι και gps. τι λετε?

Το παράγγειλα εγώ για φίλο και είναι πάρα πολύ ευχαριστημένος:up:

Το παράγγειλα από εδώ http://touch-us.com/zte-q705u.html

Link to comment
Share on other sites

Το παράγγειλα εγώ για φίλο και είναι πάρα πολύ ευχαριστημένος:up:

Το παράγγειλα από εδώ http://touch-us.com/zte-q705u.html

 

Για πες μου απο θεμα μπαταριας τι λεη? απο οθονη,gps μπορεις να κανεις ενα review και κανενα βιντεακι?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...