Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λίστα με GSII stock apps [safe to Remove]

https://spreadsheets.google.com/spreadsheet/pub?hl=en_US&hl=en_US&key=0Ag43oj7rLQP4dENZcmhGN0ZUa3pHSENVeXlqUm5vV0E&single=true&gid=0&output=html

 

Νεότερη λίστα με εφαρμογές "Safe to Remove" 17/10/13

 

Tips & Tricks:

 

 

--- ΠΡΟΣΟΧΗ ---

Πάντα πριν ξεκινήσουμε να "πειράζουμε" τη συσκευή μας, παίρνουμε ενα backup του φακέλου efs της συσκευής. Έχουν αναφερθεί (μεμονωμένες) περιπτώσεις κατεστραμμένου ΙΜΕΙ κάτι που λύνεται μόνο από τη Samsung.

Edited by StratosGR
Ενημέρωση

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στο πνεύμα της ανανέωσης δημιουργήθηκε το παρόν θέμα με σκοπό.. να εξυπηρετηθούμε καλύτερα!

 

Για άλλη μια φορά όμως, ας εξηγήσω πως δουλεύει το forum μας!

 

 

  • Για απορίες, προβληματα αλλά και συζήτηση γύρω από τη συσκευή μας, απευθυνόμαστε εδώ:
[ΕΠΙΣΗΜΟ] Samsung Galaxy S II Μέρος ΙΙ
 
 
Για διάφορα mods/hacks χρησιμοποιούμε αυτό: Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S II Μέρος ΙΙ
 
 
Χρήσιμοι οδηγόι: Επίσημα Firmwares: Ελληνικά και μη, Root στο Samsung Galaxy S II, Οδηγός Εγκατάστασης Custom Rom στο Samsung Galaxy S II
 
 
Ψάχνετε κάποια εφαρμογή; Δεν απευθυνεστε σε κανένα από τα παραπάνω αλλά στην Ενότητα του Android ! Αυτό γίνεται γιατί οι εφαρμογές που χρησιμοποιεί το Galaxy S II είναι ίδιες με τα περισσότερα Android κινητά και εκεί έχετε μεγαλύτερες πιθανότητες να πάρετε την απάντηση που ψάχνετε. Εξαιρούνται εφαρμογές αποκλειστικά για το Galaxy S II όπως πχ το Audioboost.

 

Καλή περιήγηση λοιπόν! ;)

Edited by saliez

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Με αυτόν τον τρόπο επανέφερα όλες τις φώτο μου μετά από λανθασμένο format.

 

Αυτες οι οδηγιες / πληροφοριες αποτελουν χρυσο,για οσους ακομα παλευουν να καταλαβουν τα περι εγκαταστασης -custom rom- και τα περι διαδικασιας -back up-.....!!!!! ΕΔΩ = [ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=316982 ]

 

Ευχαριστω πολυ και τους δυο αγαπητους -moderators- & -Editor in Chief- για την συνταξη τους,αλλα και για την αναρτηση τους..!!

 

---------------------IOATHE----------------&&&&:respect:&&&&---------------SALIEZ----------------------

 

Και μαζι με ολα τα παραπανω θα συμπληρωσω τα εξης....

 

Με καθε -Cfroot- και καθε -Kernel- που -flasharoume- στην συσκευη μας,ταυτοχρονα αποκτουμε και το εκαστοτε -clockwork recovery-(boot / mode),που ειναι ενσωματωμενο απο τον αντιστοιχo -dev- η την εκαστοτε -Οfficial rom- (αλλου τυπου -recovery boot- για τις -Official-).

 

Υπαρχουν διαφορες -versions- του -clockwork recovery-,οπως 4.0.0.2 / 4.0.1.4 / 4.0.1.5 (και αλλες παλιοτερες). Στην ουσια λειτουργουν ολες με τον ιδιο τροπο...

 

:!:...ΑΛΛΑ....:!:

 

Μπορει καποιος μετα απο παρατεταμενη χρηση καποιας συγκεκριμενης -version-,flasharontas καποια αλλη,να δει καποιες μικροδιαφορες,οπως διαφορετικο (προσθετο) πληκτρο επιλογης ( back / up / down / select ) καποια προσθετη επιλογη ( Go back,power off,κ.τ.λ).

 

Αν καποιος προσπαθωντας να βρει ενα αρχειο (.zip ),που μολις εχει κανει -copy- στην -micro SD- του (εξωτερικη καρτα αποθηκευσης δεδομενων) και εχοντας επιλεξει την επιλογη -Choose zip from sdcard - κατευθηνεται στην -external_sd- για ανευρεση του αρχειου,του αναγραψει -No files found-.

 

Να ξερει πως ο καλυτερος τροπος ανευρεσης των αρχειων (.zip),ειναι να τα αποθηκευει στον χωρο αποθηκευσης της συσκευης του (Τα αρχεια μου / My files ),εκτος απο αυτα που αποθηκευονται σε συγκεκριμενο φακελο απο μονα τους (βλ.Mods,Themes,Kernels,κ.τ.λ by Leomar kitchen κ.α).

 

Υπαρχει περιπτωση αναλογως με την -version- του -clockwork recovery- που εχει flasharei,να δει το -No files found- ακομα και αν κανει -copy- τα αρχεια του (.zip) στην θεση -USB Storage-.

 

1) Y.Γ Ναι...!!! σιγουρα καποιοι εχουν αναρωτηθει για αυτο....:lol::p:lol: (σαν και μενα τον Newbie)

2) Υ.Γ Φιλε Αλεκο,ηθελα να τα προσθεσω στον οδηγο του ioathe αλλα ηταν κλειδωμενος....:confused:

Edited by gianpithio
Ενημέρωση
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια! εχω να σας κανω μια ερωτηση. ειμαι τωρα στην διαδικασια περασματος της ΚΙ4. To κινητο το ειχα rooted και το εκανα unroot προχθες περνώντας την kF3 αφου το κινητο μ ηταν με αριθμό κατασκευής BOKG2. αφου το εκανα Unroot Λοιπον συνδεθηκα με το kies αλλα μου ελεγε οτι δεν ειναι official το firmware που εχω και δεν μπορει να σκαναρει για νεες εκδοσεις. γιατι μ λεει οτι δεν ειναι official to firmware απο την στιγμη που εβαλα το επισημο ελληνικο?
SAMSUNG GALAXY S II
Link to comment
Share on other sites

BOKG2 είναι της COSMOTE, οπότε λογικά το KIES βλέποντας το IMEI της συσκευής ότι προορίζεται για COSMOTE carrier brand τότε σου πέταξε το error, εφόσον είχες KF3 επάνω. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο για να στο γράψει...

 

Αυτό που προτείνω είναι να βρεις το firmware που θες, να κάνεις την σωστή διαδικασία για να το περάσεις και μετά αν θες να το στείλεις για service περνάς το BOKG2 και κάνεις reset το flash counter, μέσω USB jigg.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το γνωρίζω. Το θέμα είναι πως δεν χρειάζεσαι να βασίζεσαι στο KIES για να κάνεις update firmware. Βρίσκεις το firmware/rom που θες και το φλασάρεις ακολουθώντας έναν από τους οδηγούς.
Link to comment
Share on other sites

ok καταλαβα... ευχαριστω... θα παραγγειλω τωρα αμα ειναι ενα Jigg.

Σε περίπτωση που δεν θέλεις να αγοράσεις Jigg υπάρχει οδηγός που μπορείς να βγάλεις το κίτρινο θαυμαστικό.

Φυσικά αν το αγοράσεις κάνεις τη ζωή σου πιο εύκολη αλλά εγώ προσωπικά κ με τον οδηγό όσες φορές φλάσαρα το έβγαλα χωρίς κάποιο πρόβλημα.

 

Οδηγός xda

Link to comment
Share on other sites

Μολις περασα την 2.3.4 XWKI4 εγινα root εβγαλα το θαυμαστικο αλλα με το usb jig δεν μηδενιζεται το counter εχει αντιμετωπισει κανεις κατι παρομοιο; Εχει αλλαξει κατι;

 

Επισης στα widget δεν δουλευει το ''Mini paper'' !!!

Edited by apokorwnas
Link to comment
Share on other sites

Μολις περασα την 2.3.4 XWKI4 εγινα root εβγαλα το θαυμαστικο αλλα με το usb jig δεν μηδενιζεται το counter εχει αντιμετωπισει κανεις κατι παρομοιο; Εχει αλλαξει κατι;

 

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει αλλά μήπως πρέπει να είναι σε USB Debug mode;

Link to comment
Share on other sites

Μολις περασα την 2.3.4 XWKI4 εγινα root εβγαλα το θαυμαστικο αλλα με το usb jig δεν μηδενιζεται το counter εχει αντιμετωπισει κανεις κατι παρομοιο; Εχει αλλαξει κατι;

 

Επισης στα widget δεν δουλευει το ''Mini paper'' !!!

 

Αν θυμάμαι καλά διάβασα στο xda ότι έχει αλλάξει ο bootloader για αυτό δεν δουλεύει. Υπάρχει όμως κάποιος τρόπος να περάσεις το παλιό...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και με το widget ? ναι πρεπει να μπει ο παλιος Loader οποτε αστο δεν μας ειναι και τοσο αναγκαιο τωρα.
Link to comment
Share on other sites

Και με το widget ? ναι πρεπει να μπει ο παλιος Loader οποτε αστο δεν μας ειναι και τοσο αναγκαιο τωρα.

Με το widget τι προβλημα αντιμετωπίζεις ? Δεν το βγάζει καν στα widgets? Το βγάζει αλλά δεν μπορείς να το περάσεις στη homescreen?

Πως λέγεται το widget ακριβώς να του ρίξω κ εγώ μια ματιά. Κ τι launcher χρησιμοποιείς?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια βοηθεια, εχω το Galaxy S 2 με

 

Pda : I9100XWKG1

Phone : I9100XXKG1

Csc : I9100XEFKG2

 

θελω να το φλασαρω και να περασω την ΚΙ3 ? ή την ΚΙ4? μπορειτε να μου πειτε οσοι εχετε περασει την πρωτη ή την δευτερη ποια ειναι καλυτερη? Πρωτη φορα ασχολουμαι με φλασαρισμα και εχω χαθει λιγακι :wacko:

 

Και η διαδικασια ειναι : Πρωτα Φλασαρισμα και μετα Root?

 

Y.γ. Εχουν και οι δυο swype?

 

Eυχαριστω για την οποιαδηποτε απαντηση!

Unbox Your Phone
Link to comment
Share on other sites

Με το widget τι προβλημα αντιμετωπίζεις ? Δεν το βγάζει καν στα widgets? Το βγάζει αλλά δεν μπορείς να το περάσεις στη homescreen?

Πως λέγεται το widget ακριβώς να του ρίξω κ εγώ μια ματιά. Κ τι launcher χρησιμοποιείς?

 

Το widget ειναι το Mini Paper. Το βγαζει στις επιλογες εμφανιζεται στην homescreen αλλα δεν μπορεις να κανεις τιποτα παραπανω απο το να το βλεπεις. Ειναι το γρηγορο σημειωματαριο. Launcher τον εργοστασιακο.

Link to comment
Share on other sites

Την Καλησπερα μου σε ολους...!!!!

 

Απο αγαπητο -maderator- ioathe....(παραθεση του..)

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

4. Εγκατάσταση τις Rom

Υπάρχουν δυο είδη Custom Rom, οι FULL WIPE και οι NO FULL WIPE.

Οι FULL WIPE με την εγκατάσταση τους σβήνουν όλες τις εφαρμογές και τις ρυθμισεις του συστήματος.

Οι NO FULL WIPE δεν σβήνουν τις εφαρμογές με τα δεδομένα τους.

 

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

 

H διαδικασία WIPE δεν χρειάζεται για τις Custom Rom που είναι FULL WIPE!

H διαδικασία WIPE χρειάζεται για τις Custom Rom που είναι NO FULL WIPE όταν αλλάζουμε Custom Rom, πχ από μαμά Rom σε Omega Rom ή από μια Custom Rom σε άλλη Custom Rom, πχ από Leomar σε Omega.

Αν αναβαθμίζουμε την Custom Rom που έχουμε με ίδια Custom Rom που είναι NO FULL WIPE η διαδικασία WIPE, συνήθως δεν χρειάζεται. Το αναφέρει ο αντίστοιχος Dev.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Αρα το να ειναι μια -rom,NO FULL WIPE-,στην ουσια οταν -flasharoume- απο -custom rom- σε -custom rom- διαφοερετικου -dev- και οχι μετα απο αναβαθμιση , χανει το προτερημα της αυτο,αφου θα χρειαστει να κανουμε εμεις χειροκινητα την διαδικασια -WIPE- (Wipe data/factory reset,Wipe cache partition,Wipe Dalvik cache,). (???????:confused:????????)

 

Οταν ομως κανω το -download- απο την -by Leomar Kitchen- (2.7.1.rom του) και αμεσως μετα το -install- της.....Παρατηρω πως κατα την διαδικασια του clockwork recovery,οι εντολες που δινονονται δεν εμπεριεχουν το -Wipe data/factory reset-....

Aλλα μονο το -wipe,cache & dalvik- και παρατηρω πως δινει εντολη ακομα και για backup (π.χ battery stats).

 

Θα κανω λαθος να υποθεσω πως το -Wipe data/factory reset- ειναι περιττο....????? (Αν και στην πραξη πολλες φορες η μη εφαρμογη του,δημιουργει πολλα προβληματα....) & (Αλλα και σε αλλες περιπτωσεις κανενα...)

 

2) ΕΡΩΤΗΣΗ / Οι εχοντες custom rom by Leomar (2.7.1),,,,Eχουν προσπαθησει να λειτουργισουν τις προωθησεις κλησεων....????? Δουλευουν σε ολους....?????

 

3) ΕΡΩΤΗΣΗ / Στον αγαπητο saliez ( απο τον οδηγο του εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=309593 )

και σε οποιον γενικα το γνωριζει.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

5. Μην βάλετε το .PIT αρχείο πουθενά και μην τικάρετε το repartition

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Ειναι 100% σωστο το παραπανω....???? (μια επιβεβαιωση)

Ισως να κανω λαθος,αλλα σε εναν οδηγο απο -sammi- που κατεβασα (I9100 Flashguide) και διαβασα γρηγορα και προχειρα,,καταλαβα κατι για το αντιθετο.....(Αλλα μαλλον πρεπει να το ξαναδω....λαθος θα κανω....)

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ....!!!!

Edited by gorgiosalon
Link to comment
Share on other sites

Το widget ειναι το Mini Paper. Το βγαζει στις επιλογες εμφανιζεται στην homescreen αλλα δεν μπορεις να κανεις τιποτα παραπανω απο το να το βλεπεις. Ειναι το γρηγορο σημειωματαριο. Launcher τον εργοστασιακο.

Μπές απο Titanium βρες το κ κάνε εκαθαριση δεδομενων/wipe data κ δοκιμασε το ξανα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή έχω χαθεί στο θέμα και καθώς έχασα το root σκέφτομαι μια και

θα μπω στην διαδικασία να βάλω και custom rom μπορεί κάποιος να προτείνει

δυό - τρεις rom με τα αντίστοιχα links και μερικά σύντομα προτερήματα αν

υπάρχουν (π.χ. ελληνικό swype, ύπαρξη ή όχι εφαρμογών μαμάς samsung)

 

Θα μου κάνατε μεγάλη χάρη,

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μια ερώτηση:Προσπαθώ να συγχρονίσω τις επαφές μου με το gmail αλλά ενώ ξεκινάει η διαδικασία σταματάει κ δουλειά δε γίνετε.Ξέρετε τι μπορεί να φταίει?προσπάθησα να το συγχρονίσω κ σε άλλους δυο λογαριασμούς gmail αλλά πάλι τα ίδια.
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε κανεις το modem nekf2 που εχει ο leomar στην κουζινα του;Το εβαλα απο το μεσημερι+εχω απιστευτο σημα με cosmote!Μεχρι και 3g στο σπιτι που δεν ειχα ποτε...Αν παιζει ρολο ειμαι με criskelo v22+siyah 1.7.8

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Habeo quem fugiam, quem sequar non habeo..

 

Cicero

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι και εγω...Αν κατεβασουμε κατι απο την κουζινα του leo πως ειμαστε σιγοθροι οτι εγκατασταθηκε σωστα??Φαινεται απο καπου οτι εχουμε εγκαταστησει αυτο που θελουμε???Και αυτο το λεω εξαιτιας του οτι εκανα εγκατασταση το modem που λεει ο φιλος πιο πανω και παροτι εχουμε ιδιο kernel και rom(αν και εγω ειμαι vodafone) δεν βλεπω καμια διαφορα στο σημα...
Link to comment
Share on other sites

Στη συγκεκριμενη περιπτωση αν πας ρυθμισεις-πληροφοριες σχετικα με το τηλεφωνο-εκδοση βασικου φασματος θα δεις ποιο μοντεμ εχεις. Νομιζω παντως οτι στο σημα παιζει ρολο η εταιρια κινητης+ισως+η περιοχη που βρισκεσαι,αλλα υπαρχουν πιο ειδικοι εδω μεσα να απαντησουν σιγουρα..ειλικρινα ομως στο σπιτι ειχα με το ζορι 2 γραμμες edge+τωρα εχω 3 'η 4 και 3g!

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Habeo quem fugiam, quem sequar non habeo..

 

Cicero

Link to comment
Share on other sites

Στη συγκεκριμενη περιπτωση αν πας ρυθμισεις-πληροφοριες σχετικα με το τηλεφωνο-εκδοση βασικου φασματος θα δεις ποιο μοντεμ εχεις. Νομιζω παντως οτι στο σημα παιζει ρολο η εταιρια κινητης+ισως+η περιοχη που βρισκεσαι,αλλα υπαρχουν πιο ειδικοι εδω μεσα να απαντησουν σιγουρα..ειλικρινα ομως στο σπιτι ειχα με το ζορι 2 γραμμες edge+τωρα εχω 3 'η 4 και 3g!

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

Το έχω και εγώ..αυτό που έχω παρατηρήσει είναι μια γραμμή πάνω στο wifi σε σχέση με ki3, από το ίδιο σημείο που κάθομαι πάντα..Cosmote,leo,cfroot kernel

 

Sent from Galaxy!

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Μιας και μεσω Kies πηγα στην KI4 και στο κινητο δεν χαθηκε τιποτα σημαινει οτι οτι γινεται μεσω Kies ειναι no full wipe?

Και κατι αλλο, ειναι καλυτερο να περνας μια full wipe και να στα "καθαριζει" ολα 'η περνας μια no wipe και μετα κανεις ενα format?

Μπορειτε να μου αναφερετε μια full wipe rom?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...