Jump to content

Περί... Vodafone γενικά


SuRfer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προβλημα απο το πουθενα με αγορα κινητου...

 

Κανω αυτο το post μετα απο ταλαιπωρια που τραβηξα και συνεχιζω να τραβω μετα απο μια αγορα κινητου απο ενα καταστημα της Vodafone.

Πριν λιγες ημερες πηρα με επιδοτηση δυο κινητα nokia απο καταστημας της Vodafone στην Αθηνα.Το ενα το κινητο το παρελαβα με ανοικτη συσκευασια καθως ο πωλητης αλλα και ο υπευθυνος με ενημερωσε οτι το ανοιξε την ιδια μερα για να το δει ενας πελατης.

Μετα απο δυο μερες το κινητο με την ανοικτη συσκευασια το εστειλα σε εναν χρηστη του forum οποιος ειναι 100% αξιοπιστος.Οταν το παρελαβε με courier με ενημερωσε οτι το IMEI του κινητου με την αποδειξη αγορας ηταν εντελως διαφορετικο.

Αμεσως του ειπα να μου το στειλη πισω.Την ιδια στιγμη ενημερωσα και τοκαταστημα της Vodafone τους οποιους τους γνωριζω ενα χρονο, οπως ακριβως εγιναν τα πραγματα.

Εννοηται οτι δεν παραδεχτηκαν απολυτος τιποτα.Αμεσως μου ειπαν οτι εχω εξαπατηθη απο τον αγοραστη.

Οταν ελαβα το κινητο πισω ειδα οτι το κουτi ειχε το ιδιο iMEI με την αποδειξη ενω το κινητο ειχε εντελως αλλο IMEI.Αμεσως πηρα εναν γνωστο στην Nokia να μαθω για το κινητο αυτο.

Η Nokia μου ειπε οτι ειναι ολοκαινουργιο και οτι εχει 2 χρονια εγγυηση!!!.

Την επομενη μερα (σημερα δηλαδη) πηγα με την συσκευασια στο καταστημα να τους το δειξω οπως ειναι.Ο γνωστος που εχω εκει το παρελαβε και μετα απο απαντηση σε e-mail απο τα κεντρικα της Vodafone(που ειχε στειλη μια μερα πριν) μου ειπε οτι θα το εστελνε στα κεντρικα για ελενχο και εξακριβωση στοιχειων.Αυτα αν ειναι της Vodafone, αν οχι δεν μπορουν να δουν τιποτα.

Αυτα συνφωνα με τα λογια του υπευθυνου του καταστηματος.

Οποτε περιμενω μεχρι την αλλη εβδομαδα για να βρω τον ιδιοκτητη αυτου του κινητου.

Δηλαδη πιασε το αβγο και κουρευτο.............

Δεν ξερω την αλλο να κανω εκτος απο να δηλωσω το κινητο με το IMEI της αποδειξης κλεμενο.Αυτο αφου ενημερωσω την Nokia.

Το ποιο πιθανον πιστευω ειναι να μπερδεψαν τις συσκευασιες και το κινητο να το εχει καποιος αλλος και εγω το δικο του.

Αντε να δουμε...κανω υπομονη μεχρι την αλλη εβδομαδα:(

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς ήταν και δικό σου λάθος να δεχτείς ανοιγμένη συσκευασία. Από εκεί και πέρα κάποιο μπέρδεμα έκαναν από το κατάστημα. Δεν μπορούσαν απλώς να κόψουν νέα απόδειξη με το ΙΜΕΙ της συσκευής αφού όπως σου είπαν από τη Nokia είναι καινούριο?
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα δεν ποτε δεν θα ξαναπαρω ανοικτη συσκευασια.Το θεμα ειναι να παραδεκτουν το λαθος , ασχετα αν δεν το ξερουν οθτε αυτοι ακομα.

Σιγουρα ο υπευθυνος δεν το ξερει αλλα πιστευω οντος να το στειλη στα κεντρικα ωστε να το μαθουν.

Οταν τον ρωτησα τι θα το κανουν εκει ,μου ειπε οτι θα το βαλουν πανω σε μηχανημα και θα διαβασει τα παντα στο κινητο.

Ακομα και καπακια να εχουν αλλαξη θα μας αποκαλυψη την πληρες ταυτοτητα του.

Μακαρι να εχει αγοραστη απο το ιδιο καταστημα και να παραδεκτουν οτι ειναι δικο τους το λαθος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

[imgalign]http://www.myphone.gr/news/vodafone.gif[/imgalign]

Τα netbook Dell Inspiron Mini 10 και Samsung NC10 προσφέρει η Vodafone στους πελάτες που θα κάνουν σύνδεση στα προγράμματα Vodafone Mobile Broadband. Πιο συγκεκριμένα, όσοι κάνουν νέα σύνδεση στο "VMB 10Gb" ή στο πρόγραμμα "VMB Unlimited" θα αποκτήσουν ένα από τα παραπάνω netbook εντελώς δωρεάν. Οι εκπλήξεις όμως δεν σταματάνε εδώ. Μαζί με κάθε netbook θα πάρετε τα εξής δώρα:

Dell Inspiron Mini 10:

Πολυμηχάνημα HP Photosmart C4680 (αξίας 149 ευρώ)

Microsoft Office 2007 Home and Student Edition (αξίας 100 ευρώ)

Εξωτερικό DvD αντιγραφικό/LG GE20NU10 (αποκλειστικά στο Vodafone.gr)

Samsung NC10:

Εξωτερικό DvD αντιγραφικό/Samsung S084C (αξίας 59 ευρώ)

Microsoft Office 2007 Home and Student Edition (αξίας 100 ευρώ)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
χαιρετε εκανα νεα συνδεση Vodafone Mobile Broadband 5GB usb modem Huawei K405 ( το καινουργιο στικακι) αλλα στο Περαμα που μενω πιανει μονο 1 γραμμη σηματος απο τις 5 και αυτο μονο στο παραθυρο κοντα. Η συνδεση ειναι απελπιστικα αργη . Στο speedtest πιανει απο 0.5 εως 1.0 mbps.... Εχω εδω και 6 μηνες Blackberry Storm και εκει εχει μειωθει το σημα 3G στις 2 απο τις 5 γραμμες. Exω κανει εγγραφη διαμαρτυριια στην Βονταφον και ειπαν θα στειλουν τεχνικο να μετρησει τι σημα αλλα εδω και 10 ημερες τιποτε.... ΤΙ ΚΑΝΩ _ Μπορω να καταγγειλω το συμβολαιο ___????
smartphone madness:)
Link to comment
Share on other sites

τελικα μου ακυρωσαν- διεκοψαν την συνδεση χωρις ντην καταβολη επιδοτησης και επεστρεψα τον εξοπλισμο στο καταστημα που τον ειχα παρει. Τωρα εκανα συνδεση Cosmote Internet on the GO & ειμαι πολυ καλα / ευχαριστημενος παο σημα και ταχυτητα. Ασε που εκανα προγραμμα 5 gb & εδωσαν προσφορα 10gb για τους πρωτους 6 μηνες με την ιδια τιμη των 5 gb/ μηνα
smartphone madness:)
Link to comment
Share on other sites

Ή είσαι απατεώνας ή δεν είσαι!

http://www.vodafone.gr/portal/client/eshop/detailsWithRates-33400.action

http://shop.vodafone.co.uk/shop/deals/usb-modem-stick-topup-and-go-white

 

Μια μικρή ματιά στις χρεώσεις

Edited by Panoshr
Link to comment
Share on other sites

To οτι το πρώτο είναι στα 21Mbps ενώ το δεύτερο στα 3,6 το πρόσεξες?

Πρόκειται για δύο τελείως διαφορετικά modem!

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, η Βόντα στην Ελλάδα έχει 21 ενώ στο Η.Β. 3,6. Ενώ επίσης έχει την επιλογή για 3,6 με 40 ευρώ, με ενσωματωμένη χρήση 3gb ανά μήνα, και στη συνέχεια 20 ευρώ για άλλα 3gb ανά μήνα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Εχω παρει μια συσκευει απο ενα εξουσιοδοτημενο καταστημα της vodafone απο αλλο μερος..Ξερει κανεις αν την εγγυηση θα την καλυπτει η vodafone η θα πρεπει να πηγαινω στο εξουσιοδοτημενο?

 

Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Εχω παρει μια συσκευει απο ενα εξουσιοδοτημενο καταστημα της vodafone απο αλλο μερος..Ξερει κανεις αν την εγγυηση θα την καλυπτει η vodafone η θα πρεπει να πηγαινω στο εξουσιοδοτημενο?

 

Ευχαριστω πολυ!

 

η εγγυηση δεν ισχυει μονο για το καταστημα που αγορασες το προιον. ισχυει παντου

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για την ακριβεια πηρα μια συσκευει απο το e-alexandros στην θεσσαλονικη αλλα τωρα δεν βρισκομαι θεσσ μπορω να παω κανονικα vodafone και να με καλυψει η εγγυηση του κινητου παροτι ειναι απο αλλο καταστημα?

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς θα σου έχει δοθεί απόδειξη η οποία επέχει και θέση εγγύησης. Μπορείς να πας σε οποιο κατάστημα θέλεις ή για ακόμη πιο γρήγορη εξυπηρέτηση σε ένα εξουσιοδοτημένο επισκευαστή της μάρκας του κινητού σου εφόσον υπάρχει στην περιοχή που βρίσκεσαι.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

 

Στα περισσότερα καταστηματα Vodafone ΚΑΙ ΜΟΝΟ σ' αυτα (για αυτο και ανοιξα το θεμα αυτο σε αυτο το thread), υπαρχει μια συσκευη Bluetooth HandsFree που κανει τα παντα:

Ραδιο, αναγνωριση και εμφανιση αριθμου καλουντως, Pairing με 2 συσκευες ταυτοχρονα και ολα αυτα με 60 ευρω. Ειναι μια μαυρη συσκευασια με χρυσα γραμματα.

Την εχει παρει κανεις; τι λεει ως συσκευη; ειναι καλη;

 

Σας ευχαριστω!

Don't ask, what your country can do for you!

Ask what you, can do for your country!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, σε ποιες συσκευές δουλεύει αν ξέρει κάποιος να μας πει και τι μάρκα είναι?? Είναι αξιόπιστη?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα παιδια, δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι το σωστο μερος για το θεμα, αλλα επειδη αγορασα τη συσκευη απο καταστημα vodafone με επιδοτηση και επειδη εκρινα οτι μαλλον δε ταιριαζει στο θεμα με τα συμβολαια, το εκανα εδω.

 

Λοιπον αγορασα σημερα ενα Pixon 12 απο vodafone-shop με επιδοτηση που ειχα. Το κινητο ειναι 99% ελατωματικο, δεν κανει καθολου focus και βγαινουν θολες παντα οι φωτογραφιες. Επειδη φοβαμαι να μπλεξω με samsung service και επειδη μου ειπε ενας φιλος μου οτι οταν ειχε παρει ενα δικο του κινητο και ειχε προβλημα το γυρισε στο Γερμανο (αποκει το ειχε παρει) και του ειπαν οτι εφοσον ειναι εντος 7 ημερων απο την αγορα θα του κανουν αντικατασταση, θα ηθελα να ρωτησω αν εχω και εγω τετοιο δικαιωμα με τη vodafone...

 

Δηλαδη μπορω να παω αυριο πισω στο vodafone-shop και να ΑΠΑΙΤΗΣΩ αντικατασταση με καινουριο? Αν ναι, πως θα γινει η πιστοποιηση οτι εχει προβλημα απο τη στιγμη που δεν εχουν καποιο δικο τους service?

 

Πειτε μου να ξερω γιατι 2 εβδομαδες ταλαιπωρουμαι για να παρω αυτο το κινητο επειδη εχει εξαφανιστει απο παντου και ειχα ιστοριες και με την ενεργοποιηση επιδοτησης, τη χρηση της σε Πλαισιο που ποτε δεν εγινε οπως επρεπε κλπ και μετα απο 1000 κυματα το πηρα σημερα και εχω ξενερωσει απιστευτα που ειναι προβληματικο...

 

Ελπιζω να μπορω να παω αυριο στο καταστημα που το πηρα (και που νομιζω εχουν και αλλα κομματια) και να μου δωσουν ενα αλλο σφραγισμενο....αλλα θα ηθελα να ξερω απο εσας πρωτα τα δικαιωματα μου για να μη μασησω πχ αν μου πουν οτι δε γινεται κλπ κλπ....να ξερω τι μπορω να απαιτησω....

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω δικαιούσαι άμεση αντικατάσταση με καινούριο εντός 7 ημερών. Στα περισσότερα καταστήματα αυτό ισχύει, δεν ξέρω αν στην Vodafone ισχύει κάτι άλλο. Να πας πάντως να απαιτήσεις καινούρια συσκευή καθώς πρόκειται για εργοστασιακό ελάττωμα.
Link to comment
Share on other sites

^ όπως τα λέει ο συνάδελφος.

Λογικά θα πρέπει να σου έχουν δώσει με την αγορά από το κατάστημα και ένα Α4 χαρτί που λέει ακριβώς αυτό, ότι αν είναι ελαττωματική η συσκευή μπορείς μέσα σε μια βδομάδα να πας πισω την συσκευή και να πάρεις άλλη.

Αλλά για να είμαστε σίγουροι, μήπως ο φακός έχει προστατευτική ζελατίνα μπροστά και δεν την έχεις αφαιρέσει; :p

Link to comment
Share on other sites

Δικαιούσαι αλλαγή της συσκευής, λόγω ελαττώματος ακόμα και 2 χρόνια μετά την αγορά της, αρκεί να αποδείξεις ότι το ελάττωμα υπήρχε από την αρχή της αγοράς.

 

Ελάττωμα εντός των πρώτων 6 μηνών θεωρείται ότι υπήρχε κατά τη στιγμή της αγοράς.

Οι 7 ή 14 ημέρες για αλλαγή που λένε μερικά καταστήματα, είναι δικής τους επινοήσεως.

Πήγαινε στο κατάστημα αγοράς και ζήτα αλλαγή της συσκευής σου με καινούρια και αν δεν έχουν άλλη, ζήτα τα χρήματά σου πίσω.

Οι νόμοι είναι σαφέστατοι ως προς τα δικαιώματά σου.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

^ όπως τα λέει ο συνάδελφος.

Λογικά θα πρέπει να σου έχουν δώσει με την αγορά από το κατάστημα και ένα Α4 χαρτί που λέει ακριβώς αυτό, ότι αν είναι ελαττωματική η συσκευή μπορείς μέσα σε μια βδομάδα να πας πισω την συσκευή και να πάρεις άλλη.

Αλλά για να είμαστε σίγουροι, μήπως ο φακός έχει προστατευτική ζελατίνα μπροστά και δεν την έχεις αφαιρέσει; :p

 

τετοιο χαρτι δεν υπαρχει, περα απο την αποδειξη υπαρχουν μονο κατι χαρτια συμβολαιου που ειναι απλα για την ανανεωση της συνδρομης. Μονο στο ταμειο μου ειπαν να κρατησω τη συσκευασια αθικτη για 7 ημερες , υποθετω για τετοια περιπτωση...

 

Τεσπα, θα παω σε καμια ωρα απο το καταστημα και ο θεος βοηθος, ελπιζω να μη χρειαστει να "γκρινιαξω"...

Link to comment
Share on other sites

τετοιο χαρτι δεν υπαρχει, περα απο την αποδειξη υπαρχουν μονο κατι χαρτια συμβολαιου που ειναι απλα για την ανανεωση της συνδρομης. Μονο στο ταμειο μου ειπαν να κρατησω τη συσκευασια αθικτη για 7 ημερες , υποθετω για τετοια περιπτωση...

 

Τεσπα, θα παω σε καμια ωρα απο το καταστημα και ο θεος βοηθος, ελπιζω να μη χρειαστει να "γκρινιαξω"...

 

Nαι για αυτό τον λόγο σου είπαν κάτι τέτοιο. Πάνε στο μαγαζί με ότι περιείχε το κουτί, τις αποδείξεις κτλ και πες έχω αυτό το πρόβλημα και ζήτα να σου δώσουν μια άλλη συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει μου το αλλαξανε παιδια με καινουριο που δουλευει σωστα, ητνα οντως προβληματικο το αλλο. Μου ειπαν στην αρχη κατι για service κλπ αλλα με το που ζητησα αντικατασταση επειδη το αγορασα "χτες" , δεν μου το αρνηθηκαν, και ευτυχως ειχαν και αλλο κομματι στο μαγαζι και το πηρα :)
Link to comment
Share on other sites

Οπότε, τέλεια! ;)

Πάντως την τελευταία φορά που πήρα συσκευή από κατάστημα vodafone, εκτός που μου το είπαν προφορικά, μου δώσανε και γραπτά σε ένα Α4, ότι αν υπάρχει ελάττωμα μπορώ να την επιστρέψω μαζί με όλη την συσκευασία κλπ όπως τα λέτε κι εσείς.

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως που ειχα Ν900 με προβλημα το πηγα την επομενη μερα στη wind(στο καταστημα που το πηρα με ανανεωση) και περιμενω αλλη συσκευη..κατα τη γνωμη μου δεν επρεπε καν να χαραμισεις εδω χρονο να γραψεις..επρεπε ηδη να ειναι στη vodafone.
Link to comment
Share on other sites

Ειχα αγορασει το 5800 απο τη vodafone τον περασμενο Ιουλιο και η συσκευη ηταν vodafone live..τους πρωτους μηνες στο λογαρισμο χρεωνοταν συνεχεια πλοηση/vodafone live κτλ γυρω στα 10-15(χωρις καθολου χρηση εκ μερους μου) Ε..τον Δεκεμβρη ομως πηγα σε νοκια σοπ και μου αλλαξε πroduct key και η συσκευη δεν ηταν πλεον vf live,τον γεναρη ομως που επισκευτηκα το εξωτερικο ερχεται ο λογαρισαμος και ειχε παλι χρεωση 20 Ε..τι μποορει να γινεται??πως γινεται να χρεωθηκα τοσο πολυ χωρις καθολου να μπηκα καμια φορα ουτε στο vf live oυτε στο ινερνετ με gprs ?
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Vodafone γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...