Jump to content

Apple iPod Touch: Σχόλια και ερωτήσεις


alexism
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα ελληνικά υπάρχουν νομίζω. Δες εδώ. Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά λένε οτι δουλέυει και σε itouch.

ntinoscrtypton, τι έκδοση fw έχει τώρα το ipod σου;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τα ελληνικά υπάρχουν νομίζω. Δες εδώ. Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά λένε οτι δουλέυει και σε itouch.

 

Ναι, το χω διαβασει μερικως το threed αυτο. Απαιτειται jailbroken iPod που για το 2G που ειναι το δικο μου και με V2.1.1, δεν υπαρχει ακομη το jailbreak.

Αλλα και να υπηρχε, δεν ψινωμαι να το "σπασω". Θα περιμενω την official ελληνικη γλωσσα και σε keyboard αρχικα (που λενε πως ερχεται επιτελους), και το πληρες εξελληνισμενο μενου αργοτερα.

Θα το ξαναπω παντως........Εξαιρετο gadzet το iPod touch και κατ επεκταση και το iPhone. Οσα μειονεκτηματα και αν εχει, οσους περιορισμους και ιδιοτροπιες, ειναι μιλια μπροστα απ οτι αλλο κυκλοφορει μεχρι στιγμης.

Σκετη απολαυση η σχεση μου μαζι του :D.

Ευχαριστω ολους για τις προηγουμενες απαντησεις στο προβλημα με το iTunes.

Θα κανω οτι μου προτεινατε, οταν βρω λιγο χρονο.....

Link to comment
Share on other sites

Τελικα, μπορει και να μην υπαρχει πιο εκνευριστικο προγραμμα απ το iTunes...:mad:

Ας δωσει καποιος μια βοηθεια παρακαλω αν μπορει, γιατι θα τα σπασω ολα σε λιγο....

 

Κανω μετατροπη ενα μουσικο CD σε MP3 και τον φακελο που εχω ως αποτελεσμα, ζητω απ το iTunes να μου τον προσθεσει (add folder to library), στην playlist της library.......Θα πρεπει να το χω κανει μεχρι στιγμης με 30 folders περιπου και ολα φυσιολογικα......

Με κανα δυο φακελους ομως κανει το εξης κουλο κατα την προσθηκη.....Ενω ο αρχικος φακελος εχει ας πουμε 13 MP3 μεσα, μου εμφανιζει το φακελο κανονικα στη playlist μου, αλλα με 10 MP3 μεσα :wacko:. Τα υπολοιπα 3 μου τα ριχνει χυμα απ εξω και δεν μπορω με καμια εντολη η τροπο, να τα προσθεσω στον μητρικο (που λειπουν).....:mad:

Εχει κανεις καμια ιδεα, η παρομοια εμπειρια πριν το σπασω......

 

Παιδιά αντιμετωπίζω και εγώ παρόμοιο πρόβλημα!! Και είναι εξαιρετικά εκνευριστικό και αδιανόητο γιατί συμβαίνει! Λοιπόν στο pc μου έχω γύρω στα 500 τραγούδια (δεν είναι εύκολο όπως καταλαβαίνετε να τα περνάω ένα ένα) Anyway το πρόβλημα είναι ότι έχω πχ (αληθινό πχ!) 7 κομμάτια των coldplay και μου πέρασε μόνο τα 5 ή άλλη περίπτωση έχω 9 τραγούδια του κότσιρα και μου πέρασε μόνο τα 2!!!!!!! Τι μπορώ να κάνω για να μην συμβαίνει αυτό? Δηλαδή επιλέγω τα 7 τραγούδια των coldplay και μου περνάνε μόνο τα 5! Τι να κάνω δηλαδή για να μου περάσει όλα τα τραγούδια που έχω στο pc και όχι μόνο το 70%?

 

Και κάτι ακόμη.. Στην οριζόντια εκείνη στήλη που σου δείχνει όλα τα albums που έχει σε μορφή artwork ( ξέρετε γυρνώντας το i-pod σε οριζόντια θέση) ε μου βγάζει 2 εικονίδια (artworks – albums) για 2 τραγούδια που ανήκουν όμως στο ίδιο album κανονικά! Δηλαδή μου βγάζει δυο δίσκους Viva La Vida για τα τραγούδια Viva la vida και Violet Hill περνώντας το κάθε τραγούδι αντίστοιχα σε κάθε δίσκο.. ενώ κανονικά θα έπρεπε να μου εμφανίζει τον ίδιο δίσκο μια φορά έχοντας απλά μέσα και τα 2 τραγούδια! Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και με Album των Justin Timperlake και Nelly Furtado! Μπορείτε να μου δώσετε κάποια λύση??? Και γενικά ίσως και να είναι στην ονομασία το πρόβλημα, πώς μπορώ να μετονομάζω τους δίσκους?

 

Και τέλος θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο site για artworks, γιατί το δεξί κλικ και get artwork μέσω του i-tunes store βοήθησε μεν αλλά μόνο για το 40% περίπου των albums! Αφήνοντας τα υπόλοιπα χωρίς Artwork και εμένα να βρω εικόνες μέσω Google , όχι ότι με χαλάει δηλαδή(αν και είναι κουραστικό!) Αλλά σε αρκετές περιπτώσεις οι εικόνες που έβρισκα δεν ήταν και οι καλύτερες ενώ σε άλλες δεν έβρισκε καθόλου!

 

Και αν κάποιος ξέρει ας μου προτείνει ένα απλό και καλό προγραμματάκι για να μετατρέπω αρχεία μουσικής και videos σε μορφή κατάλληλη για το i-pod touch!

 

 

 

Ξέρω ότι σας κούρασα.. :p Αλλά είναι απορίες που πρέπει να τις λύσω και με βασανίζουν! Και είμαι σίγουρος ότι τις έχουν και άλλοι φίλοι!

 

Thanks! :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αντιμετωπίζω και εγώ παρόμοιο πρόβλημα!! Και είναι εξαιρετικά εκνευριστικό και αδιανόητο γιατί συμβαίνει! Λοιπόν στο pc μου έχω γύρω στα 500 τραγούδια (δεν είναι εύκολο όπως καταλαβαίνετε να τα περνάω ένα ένα) Anyway το πρόβλημα είναι ότι έχω πχ (αληθινό πχ!) 7 κομμάτια των coldplay και μου πέρασε μόνο τα 5 ή άλλη περίπτωση έχω 9 τραγούδια του κότσιρα και μου πέρασε μόνο τα 2!!!!!!! Τι μπορώ να κάνω για να μην συμβαίνει αυτό? Δηλαδή επιλέγω τα 7 τραγούδια των coldplay και μου περνάνε μόνο τα 5! Τι να κάνω δηλαδή για να μου περάσει όλα τα τραγούδια που έχω στο pc και όχι μόνο το 70%?

 

Και κάτι ακόμη.. Στην οριζόντια εκείνη στήλη που σου δείχνει όλα τα albums που έχει σε μορφή artwork ( ξέρετε γυρνώντας το i-pod σε οριζόντια θέση) ε μου βγάζει 2 εικονίδια (artworks – albums) για 2 τραγούδια που ανήκουν όμως στο ίδιο album κανονικά! Δηλαδή μου βγάζει δυο δίσκους Viva La Vida για τα τραγούδια Viva la vida και Violet Hill περνώντας το κάθε τραγούδι αντίστοιχα σε κάθε δίσκο.. ενώ κανονικά θα έπρεπε να μου εμφανίζει τον ίδιο δίσκο μια φορά έχοντας απλά μέσα και τα 2 τραγούδια! Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και με Album των Justin Timperlake και Nelly Furtado! Μπορείτε να μου δώσετε κάποια λύση??? Και γενικά ίσως και να είναι στην ονομασία το πρόβλημα, πώς μπορώ να μετονομάζω τους δίσκους?

 

Και τέλος θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο site για artworks, γιατί το δεξί κλικ και get artwork μέσω του i-tunes store βοήθησε μεν αλλά μόνο για το 40% περίπου των albums! Αφήνοντας τα υπόλοιπα χωρίς Artwork και εμένα να βρω εικόνες μέσω Google , όχι ότι με χαλάει δηλαδή(αν και είναι κουραστικό!) Αλλά σε αρκετές περιπτώσεις οι εικόνες που έβρισκα δεν ήταν και οι καλύτερες ενώ σε άλλες δεν έβρισκε καθόλου!

 

Και αν κάποιος ξέρει ας μου προτείνει ένα απλό και καλό προγραμματάκι για να μετατρέπω αρχεία μουσικής και videos σε μορφή κατάλληλη για το i-pod touch!

 

 

 

Ξέρω ότι σας κούρασα.. :p Αλλά είναι απορίες που πρέπει να τις λύσω και με βασανίζουν! Και είμαι σίγουρος ότι τις έχουν και άλλοι φίλοι!

 

Thanks! :)

 

Λοιπον, εξωφυλλα μπορεις να κατεβαζεις απο εδω http://www.cdcovers.cc/

 

Εγω για μετατροπη DVD και προβολη στο iPod, χρησιμοποιω το CloneDVD Mobile το οποιο ειναι πληρως εξελληνισμενο, εχει ειδικη επιλογη για το iPod-iPhone και παιζει αψογα τα παντα και με ελληνικους υποτιτλους η ελληνικη γλωσσα.

Εμενα το αλμπουμ των Coldplay μου το εμφανιζει πληρως (και με artwork) και στην playlist και στο ipod φυσικα. Δεν το ριπαρισα ο ιδιος ομως.! Το κατεβασα ετοιμο. Ενω αλλα που ριπαρισα με τον Media Player 11 ας πουμε, μου τα σκορπιζει και εμενα. Νομιζω οτι γενικα παιζει καθοριστικο ρολο το προγραμμα μετατροπης. Θα δοκιμασω να ριπαρω CDs με αλλο και να τα εισαγαγω στο iTunes να δω τι θα παιξει τοτε. Θελει υπομονη και ψαξιμο οπως καταλαβες.

Σιγουρα το iTunes ειναι σκετος μπελας και η εξαρτηση αυτων υπεροχων κατα τα αλλα συσκευων (iPod touch-iPhone), με αυτο το προγραμμα, ειναι το μεγαλο τους μειονεκτημα :(.

Ελπιζω στο μελλον να δουμε διαχειριση αυτων των συσκευων, με ανεξαρτητα προγραμματα τριτων κατασκευαστων.

Link to comment
Share on other sites

Είστε σίγουροι πως τα tags σας είναι σωστά; Ειδικά στο θέμα της ενοποίησης των album θα έλεγα οτι είναι υπερβολικά ανεκτικό το ipod δεδομένου ότι μου βγάζει σαν ένα album στο coverflow το darkside of the moon των floyd και το... dark side of the moon των ernesto και bastian. Για artworks, η πιο εύκολη λύση είναι κατα τη γνώμη μου το amazon. Αναφορικά με αυτό που λέτε ότι δεν περνάει μερικά τραγούδια, το χω πάθει και εγώ και δεν έχω καταφέρει να βρω που οφείλεται. Πάντως με 2ο encoding και πέρασμα από την αρχή, λύνεται.

Βtw johnphone, μέχρι να βγεί jb για το 2g δεν θα έχεις ιδέα τι μπορεί να κάνει το ipod σου ;).

Link to comment
Share on other sites

gia pite m ligo paides 8elw na parw to touch 2g k telika aksizei i oxi?

k ti einai auto to jailbreak??:blink:

k 8a mporw na vlepw sto 2g ta seirial pou vlepw sto pc?lost,fringe,herous

Link to comment
Share on other sites

Το αν αξίζει ή όχι is up to you. Για να μπαίνουμε σε αυτό το thread, οι περισσότεροι έχουμε touch, άρα για εμάς αξίζει. Τις σειρές που βλέπεις στο pc μπορείς να τις βλέπεις και στο ipod αρκεί να τις μετατρέπεις σε κατάλληλη μορφή ή να τις κατεβάζεις έτοιμες σε μορφή που υποστηρίζεται από το ipod. Για το τι είναι το jailbreak δες εδώ.
Link to comment
Share on other sites

Είστε σίγουροι πως τα tags σας είναι σωστά; Ειδικά στο θέμα της ενοποίησης των album θα έλεγα οτι είναι υπερβολικά ανεκτικό το ipod δεδομένου ότι μου βγάζει σαν ένα album στο coverflow το darkside of the moon των floyd και το... dark side of the moon των ernesto και bastian. Για artworks, η πιο εύκολη λύση είναι κατα τη γνώμη μου το amazon. Αναφορικά με αυτό που λέτε ότι δεν περνάει μερικά τραγούδια, το χω πάθει και εγώ και δεν έχω καταφέρει να βρω που οφείλεται. Πάντως με 2ο encoding και πέρασμα από την αρχή, λύνεται.

Βtw johnphone, μέχρι να βγεί jb για το 2g δεν θα έχεις ιδέα τι μπορεί να κάνει το ipod σου ;).

Σιγουρευτητε οτι ειναι τουλαχιστον .mp3 τα τραγουδια. .ogg kai .flac δε τα παιρναει το itunes. Οσο αφορα το artwork. Υπαρχει περιπτωση οταν του ζητησουμε get album artwork να κανει λαθος και οπου εχει για artist, various να εχει περασει το ιδιο artwork σε διαφορετικους καλλιτεχνες αλλα sta options να μη φαινεται πουθενα. Σβηστε το various απο το field artist και drag and drop to artwork manually.

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει ένα τραγούδι στο Music δεν υπάρχει καμμία περίπτωση να το τραβήξεις σε playlist (κανονικό, όχι smart) και να μη μπει.
Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει ένα τραγούδι στο Music δεν υπάρχει καμμία περίπτωση να το τραβήξεις σε playlist (κανονικό, όχι smart) και να μη μπει.

Το προβλημα ειναι να μπει στο music πρωτα;) Παντως το itunes σε σχεση με αλλα προγραματα media monkey, foobar, j river, etc μου θυμιζει προγραμα 15 χρονια πριν. Απλα ειναι απαραδεκτο. Ουτε ενα "Now playing" δεν εχουν βαλει και ενα auto import. Απαραδεκτη η apple.

Link to comment
Share on other sites

Τί είναι ένα Now playing ακριβώς;

Τι ακους. ΠΧ. Εχω πανω απο 50 playlists και ακουω την πχ dance. Παω στο itunes store η οπουδηποτε στο itunes. Πρεπει να θυμαμαι τι ακουω και που και να ξαναγυρισω πισω στο playlist. Αν υπηρχε ομως "now playing" θα ηταν πιο ευκολο να ξαναγυρισω στα κομματια που ακουω.

Ολα τα media players εχουν now playing εκτος απο το itunes.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει στο περίπου αυτό που ζητάς, απλά είναι καλά κρυμένο. Είναι το βελάκι στα δεξιά, στο κίτρινο πάνελ που δείχνει τι ακούς αυτή τη στιγμή. Πατώντας το, σε πηγαίνει στο τραγούδι που ακούς, στη σωστή playlist.
Link to comment
Share on other sites

Και έχει και το recently played και αρκετά άλλα...
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι και γω ενας ευτυχης κατοχος του touch 16GB 2G, το εχω 2-3 μερες, του εχω περασει τα παντα μεσα, google earth,msn, skype, παιχνιδια, remote control του pc, remote για το itunes κτλ..

Kαποιες αλλες Must Have εφαρμογες? free βεβαια..?

Ηθελα να ρωτησω που μπορω να βρω μικροφωνο για τις κλησεις voip? υπαρχει εδω στην Ελλαδα?

Φθηνες θηκες και screen protector σε ελληνικο eshop υπαρχουν?

 

Ξεχασα να πω, καταπληκτικη ποιοτητα εικονας στα converted HD video clips και ταινιες!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει στο περίπου αυτό που ζητάς, απλά είναι καλά κρυμένο. Είναι το βελάκι στα δεξιά, στο κίτρινο πάνελ που δείχνει τι ακούς αυτή τη στιγμή. Πατώντας το, σε πηγαίνει στο τραγούδι που ακούς, στη σωστή playlist.

Εσυ το εχεις κανει αυτο? Γιατι δε νομιζω οτι λειτουργει αυτο που λες. Τουλαχιστον στο δικο μου itunes

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν το χρησιμοποιώ συχνά, όσες φορές το χω χρησιμοποιήσει, δουλεύει. Τί γίνεται όταν το πατάς εσύ;
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν το χρησιμοποιώ συχνά, όσες φορές το χω χρησιμοποιήσει, δουλεύει. Τί γίνεται όταν το πατάς εσύ;

Δε γινεται τιποτα. Αλλαζει μονο το artwork. Δοκιμσε το και εσυ. Ειμαι σιγουρος οτι αυτο που εχω πει δεν υπαρχει στο itunes

Link to comment
Share on other sites

Περίεργα πράγματα :wacko:. Εμένα με πάει και στο τραγούδι που παίζει στην playlist από την οποία παίζει. Το δοκίμασα μόλις.
Link to comment
Share on other sites

Ποια εκδοση του iTunes αραγε εχετε ολοι εσεις που αναρωτιεστε για αυτες τις περιεργες διαφορες;

Μηπως εκει ειναι το κλειδι της υποθεσης;

Link to comment
Share on other sites

φίλε jonh το ίδιο ακριβώς πράγμα σκεύτικα...εγώ νομίζω πως δεν είναι δυνατό να μην υπάρχει αύτο το εργαλείο..!!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την 8.0.1.11. Οι υπόλοιποι που βλέπετε το thread δε λέτε και εσείς αν μπορείτε να κάνετε αυτό που λέω και ποιά έκδοση έχετε μπας και βγάλουμε καμια άκρη;
Link to comment
Share on other sites

Σε όλες τις εκδόσεις υπάρχει. Μήπως μιλάτε για άλλα κουμπιά;

Αν στο πάνω μέρος του iTunes δείχνει το τραγούδι που παίζει, τότε το βελάκι στα ΔΕΞΙΑ του τίτλου σε πάει στο τραγούδι που παίζει, και στο σωστό playlist. Και το κάνει πάντα.

Αν δεν φαίνεται το τραγούδι που παίζει, τότε πατάς το βελάκι στα ΑΡΙΣΤΕΡΑ μέχρι να βλέπεις στο κέντρο το τραγούδι που παίζει, και τότε κάνεις όπως και πριν.

 

Μήπως εσύ πατάς το βελάκι που είναι κάτω αριστερά και έχει να κάνει μόνο με το artwork;

Link to comment
Share on other sites

Να κανω κι εγω μια ερωτηση περι Itunes για να μην ανοιγω νεο θεμα.Υπαρχει κανενας τροπος να ξετικαρω ολα τα τραγουδια μαζι ωστε να τικαρω αυτα που θελω να συγχρονιστουν?

 

http://img296.imageshack.us/img296/6734/48890484fe6.th.jpghttp://img296.imageshack.us/images/thpix.gif

ΜΑΧ.
Link to comment
Share on other sites

Να κανω κι εγω μια ερωτηση περι Itunes για να μην ανοιγω νεο θεμα.Υπαρχει κανενας τροπος να ξετικαρω ολα τα τραγουδια μαζι ωστε να τικαρω αυτα που θελω να συγχρονιστουν?

 

http://img296.imageshack.us/img296/6734/48890484fe6.th.jpghttp://img296.imageshack.us/images/thpix.gif

Ναι, διαλέγεις αυτά που θες και μετά κάνεις πάνω τους δεξί και Check (ή Uncheck) selection!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...