Jump to content

Αλκοολούχα ποτά


zaza
 Κοινοποίηση

Ποιό είναι το αγαπημένο σας ποτό? Σε περίπτωση κοκτέιλ, το βασικό συστατικό  

294 members have voted

  1. 1. Ποιό είναι το αγαπημένο σας ποτό? Σε περίπτωση κοκτέιλ, το βασικό συστατικό

    • Ουίσκυ
      52
    • Βότκα
      64
    • Κρασί (λευκό, κόκκινο, ρετσίνα, σαμπάνια και όλες οι παραλλαγές)
      23
    • Ούζο
      7
    • Τσίπουρο
      11
    • Τεκίλα
      17
    • Ρούμι
      27
    • Μπύρα
      44
    • Άλλο (λικέρ, κονιάκ, άψινθος κ.α.)
      24
    • Δεν πίνω αλκοόλ
      25


Recommended Posts

To αγαπημενο μου ποτο ειναι αυτο http://www.greekproduct.eu/cmsen/images/metaxa%20reserve.jpg ενα απο τα δημοφιλεστερα ποτα στον πλανητη,που ειναι βαθια περιφρονημενο στην χωρα παραγωγης του, την Ελλαδα.

Οταν τα οικονομικα μου δεν το επιτρεπουν τιμαω το επισης πολυ καλο 7αρι. Το 3αρι και το 5αρι παντως ειναι μονο για.... γλυκισματα.

 

 

Eίναι περιφρονημένο στην Ελλάδα,γιατί δεν ανήκει πλέον σε Ελληνική εταιρία, χώρια ότι αυτή το πλασάρει στο εξωτερικό περισσότερο (και φθηνότερα):cry:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 713
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

To αγαπημενο μου ποτο ειναι αυτο.ενα απο τα δημοφιλεστερα ποτα στον πλανητη,που ειναι βαθια περιφρονημενο στην χωρα παραγωγης του, την Ελλαδα.

Οταν τα οικονομικα μου δεν το επιτρεπουν τιμαω το επισης πολυ καλο 7αρι. Το 3αρι και το 5αρι παντως ειναι μονο για.... γλυκισματα.

Επισης μου αρεσει να κολυμπαω στον ωκεανο των ατελειωτων single malt

 

εδω φιλε μου θα διαφωνισω..! το μπραντυ γιατι τετοιο ειναι το ΜΕΤΑΧΑ και οχι οπως νομιζουν πολυ οτι ειναι κονιακ,πουλαει πολυ..και μαλιστα εχουν φανατικους ποτες και ενας απ'αυτους ειμαι και εγω,αλλα δεν μπορει να συγκριθει με ουισκυ κλπ..αλλα ποτα!

το ποτο αυτο πινεται καθαρα σκετο..σε ποτηρι ζεσταμενο..και δεν το πινεις για να "φτιαξεις" κεφαλι.απλα αυτο το ποτο δεν μπορεις να το πιεις καποιος ευκολα..και ειδικα σε μαγαζια κλαμπ.

το καλυτερο για μενα ειναι το 5 *,αμα θελω κατι καλυτερο πηγαινω σε κατηγορια κονιακ..οπως ρεμι μαρτεν η μαρτελ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Παιδια σόρρυ αλλα επειδή δεν πίνω πολύ και τώρα ξεκινησα να πίνω καμμια μπύρα ( κατα βασει heineken ) πως μπορω να παραγγείλω μια τεκιλα π.χ.? λεω μαρκα (π.χ jose cuervo) η μονο χρώμα (κιτρινη) η και τα δυο??
Link to comment
Share on other sites

αναλόγως τι θέλεις να πιείς. αν θες κουερβο κιτρινη λες κουερβο κιτρινη

εγώ που πίνω βότκα παίρνω μόνο στολι, οπότε παραγγέλνω: "μια στολι σκετη, χωρις παγο/λεμονι"

Link to comment
Share on other sites

αν το σηκωνει η κατασταση πηγαινε απο το μπαρ να παιρνεις,γιατι αν του πεις πχ τεκιλα πορτοκαλι(προφανως με κιτρινη),μπορει να σου βαλει κ olmeca(για οικονομια) .
Link to comment
Share on other sites

Φαν του τζιν, κυριως tanqueray εδω και αρκετα χρονια. Βεβαια επειδη το πινω με τζιν και μονο με τζιν(χωρις φλουδα λεμονιου) ειναι περισσοτερο για το καλοκαιρι. Τον χειμωνα για να "ζεσταθω" ειμαι φαν του jack daniels το οποιο το πινω σκετο.

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

fan του Southern με παγο :)

 

εναλλακτικα, Βοτκα με στυμμενο λεμονι...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
καμμια αλλη προταση για ελλαφρυ ποτο??

καμπαρι με σοδα.αλλιως μπυρα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνησω με τον φιλο απο πανω οσον αφορα το Ursus redbull. Οχι οτι δεν ειναι σωστη σαν προταση απλως προσωπικα θα σε συμβουλευα να αποφευγεις παρα πολυ το redbull με οποιοδηποτε αλκοολουχο ποτο. Πολυ κακος συνδυασμος.

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

To redbull εκτος απο τι σου δινει φτερα..σου δινει και εξτρα πονοκεφαλο με τα ποτα που πινεις και ο λογος ειναι οτι εχει ζαχαρη και σε βοηθαει να πιεις πολυ περισσοτερο με αποτελεσμα να την "ακουσεις" και επισης σου δινει και επιπλεον θερμιδες.για μενα αν θες ενα ελαφρυ ποτο πιες το σκετο και χωρις αναψυκτικα.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καμμια αλλη προταση για ελλαφρυ ποτο??

 

Βότκα πορτοκάλι ή μπύρα (θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις τη Fix καθώς σε σχέση με τις άλλες, θεωρώ ότι είναι η πιο ελαφριά).

Link to comment
Share on other sites

παντως βοτκα παιζει νοθεια...

 

Και οι καφετέριες πως θα βγάλουν λεφτά? Κλέφτες θα γίνουν??!

 

Τα 11 στα 10 μπουκάλια είναι μπόμπα...

 

Μέχρι και τον χυμό αραιώνουν. Ήμαρτον....!

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδες πάντως νοθεία δεν παίζει σε ολες τις περιοχές...δεν ξέρω τι παίζει γενικα Αθηνα-Θεσσαλονίκη πάντως για εδώ Καστορια-Κοζάνη που είμαι δεν μπορώ να πώ υπαρχει σε μεγάλο βαθμό ακόμα...Μόνο το ουίσκι και αυτό σε συγκεκριμένα μαγαζιά...

 

Πάντως εγώ 2ποτα κολλημα...βοτκα stolli σκετη :) και Tanqueray λεμοναδα :)

..Σάν Άνεμος..
Link to comment
Share on other sites

χαχαχα κάπως έτσι ;)

αν και τώρα τελευταία για κάποιο "ηλιθιο λόγο" θα το έλεγα το γυρισα τελειως απο τα ποτα που πινω παντα και παντου που ανέφερα...

Και δοκίμασα ..Campari...

Ξερω τι θα πειτε πως το πινεις αυτό..έλα ντε και εγώ αυτό απορώ...αλλα έχω ανοσια και σε αυτό...

Ειδικα Campari με λιγο πάγο τριμενο η μη και λίγο τζιν για τελείωμα ειναι κορυφη (σε χαμηλό πάντα ) :)

Αρκεί να ειναι καθαρα τα ποτά..αλλίως με 1-2τέτοια γίνεσαι ακόντιο :superman:

 

Υ.Γ : Το προτεινω σε οποιον θελει να δοκιμασει μια αλλη γευση απο τις συνιθισμένες...

Campari & tzin ;) δυνατο με μια αισθηση γλυκο-πικρο κατι ;)

 

P.S : Οποιος βρει και Campari Λευκο απο τα μπουκάλια που απαγορεύτηκε-σταμάτησε η κυκλοφορία τότε την έκανε λαχείο :happy:

 

Καλημέρες

..Σάν Άνεμος..
Link to comment
Share on other sites

δικός μου είσαι συ! ούτε πάγο, να μη νερωνει και χαλάει η γευση:rolleyes:

 

Συμφωνώ απόλυτα

Βότκα σκέτη ή τεκίλα σκέτη.

OnePlus 5T
Link to comment
Share on other sites

P.S : Οποιος βρει και Campari Λευκο απο τα μπουκάλια που απαγορεύτηκε-σταμάτησε η κυκλοφορία τότε την έκανε λαχείο :happy:

 

Καλημέρες

 

Υπηρχε ποτε λευκο campari?Και γιατι απαγορευτηκε?Ειχε κυκλοφορησει και στην Ελλαδα?

Link to comment
Share on other sites

Βότκα μόνο με πάγο και μια φέτα lime, μαύρο ρούμι με κόλα και όταν καλοκαιριάζει caipirosca :D

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...