Jump to content

E-Banking


nucleogenesis
 Κοινοποίηση

Ποιάς τράπεζας χρησιμοποιείτε το e Banking ?  

213 members have voted

  1. 1. Ποιάς τράπεζας χρησιμοποιείτε το e Banking ?

    • Εθνική
      42
    • Alpha
      39
    • Eurobank
      41
    • Πειραιώς
      58
    • Εμπορική
      4
    • Αγροτική
      4
    • Κύπρου
      7
    • Citibank
      6
    • Άλλη
      9
    • Δεν χρησιμοποιώ e Banking
      3


Recommended Posts

Εσείς κάνετε χρήση του e banking? Αν ναι, ποιό και ποιές είναι οι εντυπώσεις σας?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 117
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν έχεις βάλει την Marfin Egnatia Bank που θεωρώ ότι είναι και αυτή μεγάλη και αξιόπιστη τράπεζα.

Εγώ κανω χρήση e-Banking από Marfin και Κύπρου και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

Θα την έβαζα αλλά υπάρχει όριο στις 10 επιλογές της δημοσκόπησης κ προσπάθησα να βαλω τις μεγαλύτερες κατα σειρά μεγέθους. Μπορείς να κανεις τσεκ παντως στην επιλογή "Άλλη τράπεζα"
Link to comment
Share on other sites

Την καλυτερη ηλεκτρονικη τραπεζα, για μενα την εχει η γιουρομπανκ. Πολλες επιλογες και ευκολη περιηγηση στο σαιτ.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ alpha εθνική και eurobank,αλλά η γνώμη μου είναι οτι η eurobank είναι η καλύτερη.Πάντως έχω βολευτεί πάρα πολύ.
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

παιδια στο ε banking του pc σας ,αποθηκευεται ο κωδικας σας και το Ιd??Σε μενα στην αλφα δεν αποθηκευεται ουτε το Ιd με αποτελεσμα να το ξαναγραφω συνεχεια.Και ειναι τοσα ψηφια........
Link to comment
Share on other sites

Για λόγους ασφαλείας το κάνει.

 

Προσωπικά χρησιμοποιώ Εμπορική/Citibank/Πειραιώς. Από τη Citibank απλά ελέγχω μια πιστωτική, οπότε δεν ξέρω τι δυνατότητες έχει πέρα από αυτό. Μεταξύ εμπορικής και πειραιώς, η πειραιώς είναι ανώτερη.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

παιδια στο ε banking του pc σας ,αποθηκευεται ο κωδικας σας και το Ιd??Σε μενα στην αλφα δεν αποθηκευεται ουτε το Ιd με αποτελεσμα να το ξαναγραφω συνεχεια.Και ειναι τοσα ψηφια........

 

και στο e banking της eurobank δεν αποθηκευονται οι κωδικοι, φυσικα για λογους ασφαλειας

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δεν είναι όλοι οι κωδικοί 15ψήφιοι , παραδείγματος χάρειν το δικό μου όνομα χρήστη (username)είναι της επιλογής μου και δεν έχει 15 ψηφία.

 

Πιστεύω πως ορθά δεν αποθηκεύονται ,δεν χρειάζεται να υπάρχει μια τέτοια πληροφορία αποθηκευμένη και να ειναι εμφανή σε οποιοδήποτε χρήστη του υπολογιστή και όποιος χρησιμοποιεί την υπηρεσία να ξέρει το username του αλλου.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω πως αυτοί που σχεδιάζουν τα συστήματα ασφαλείας των τραπεζών είναι και πολύ βλάκες. Δουλειά τους είναι και να προστατεύσουν τους χρήστες από τον εαυτό τους.
Link to comment
Share on other sites

Απ οτι καταλαβαίνω εγώ είναι θέμα πολιτικής της κάθε τράπεζας, το πως αντιλαμβάνεται την ασφάλεια και το πόσο σέβεται τους πελάτες της. Εξηγούμαι:

 

-Εμπορική τράπεζα. Το όνομα χρήστη αλλά και το password αποθηκεύονται. Για εξτρα ασφαλεια δινουν μηχάνημα τοκεν με κοστος 12€

 

-Eurobank . Δεν αποθηκεύεται κανένα στοιχείο. Για τις συναλλαγές δεν απαιτείται τοκεν, γίνονται με δωρεάν κωδικό μιας χρήσης.

 

-Alpha Bank. Δεν αποθηκεύεται κανένα στοιχείο. Για συναλλαγές χρειάζεται τοκεν (7 ευρώ χρέωση)

 

-Πειραιώς. Δεν αποθηκεύονται στοιχεία. Για συναλλαγές δεν απαιτείται τοκεν, γίνονται με δωρεάν κωδικό μιας χρήσης.

 

-Hsbc. Δεν αποθηκεύονται στοιχεία. Για συναλλαγές απαιτείται τοκεν, το οποίο ωστόσο παρέχεται δωρεάν.

 

Citibank. Αποθηκεύεται μόνο το username. Για συναλλαγές δεν απαιτείται τοκεν. Ως προσθετη ασφάλεια εχουν σετ 5 ερωτήσεων που εναλλάσονται καθε φορά.

 

Αν ξέρει καποιος κ για υπόλοιπες τράπεζες ας πεί...

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι θεμα ασφαλειας να μην αποθηκευεται ενα ΙD το οποιο ειναι 15 ψηφια,ειναι θεμα βλακειας

 

δεν ειναι σε ολους 15 ψηφια. Ειναι θεμα βλακειας να μπως στο e banking μου απο ενα νετ καφε, και ο επομενος ασχετος που θα μπει να εχει αποθηκευμενο τον κωδικο μου; δεν νομιζω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ΕΝΤΑΞΕΙ ρε παιδια μη μου την πεφτετε ολοι...Πανω στα νευρα μου το λεω,γιατι καθε φορα που κανω αγορες απο ιντερνετ με χρεωνει 1-4 ευρω παραπανω ,και μετα μου τα επστρεφει απο 5-6 μερες..Και συν της αλλης τον τελευταιο μηνα σε 3 αγορες που εχω κανει απο διαφορετικες επιχειρησεις μου δεσμευει δυο φορες το ποσο της αγορας με αποτελεσμα να τους παιρνω τηλ να γινει αποδεσμευση.Γιατι αμα δεν τους παρω τηλ,η αποδεσμευση μου παν θα γινει αυτοματα μετα απο 29 μερες

 

Στο θεμα μας παντως στην αλφα επειδη σου δινουν και το μιχανηματακι με το προσθετο κωδικο,χωρις αυτο δεν μπορεις να κινηθεις μεσα στο web banking οποτε δε θα ηταν κακο να αποθηκευεται.

Link to comment
Share on other sites

Την καλυτερη ηλεκτρονικη τραπεζα, για μενα την εχει η γιουρομπανκ. Πολλες επιλογες και ευκολη περιηγηση στο σαιτ.

 

+1000

 

eurobank κ εγω εχω δοκιμασει και τις πειραιως αλλα για τους λογους που ανεφερε

ο παιχτης κατεληξα στην eurobank

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα την γνωμη σας για το e-banking vτης Εθνικης τις εντυπωσεις σας
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Απο αυτά που έχω χρησιμοποιήσει αυτό είναι που με ενοχλεί περισσότερο. Έχει αρκετά προβλήματα.

 

Χρησιμοποιώ emporiki (πολύ λίγο),εθνική και πειραιώς(η κύρια τράπεζα μου αν και με ενοχλεί το βαλέρ που έχει)

Link to comment
Share on other sites

Απ οτι καταλαβαίνω εγώ είναι θέμα πολιτικής της κάθε τράπεζας, το πως αντιλαμβάνεται την ασφάλεια και το πόσο σέβεται τους πελάτες της. Εξηγούμαι:

 

-Εμπορική τράπεζα. Το όνομα χρήστη αλλά και το password αποθηκεύονται. Για εξτρα ασφαλεια δινουν μηχάνημα τοκεν με κοστος 12€

 

-Eurobank . Δεν αποθηκεύεται κανένα στοιχείο. Για τις συναλλαγές δεν απαιτείται τοκεν, γίνονται με δωρεάν κωδικό μιας χρήσης.

 

-Alpha Bank. Δεν αποθηκεύεται κανένα στοιχείο. Για συναλλαγές χρειάζεται τοκεν (7 ευρώ χρέωση)

 

-Πειραιώς. Δεν αποθηκεύονται στοιχεία. Για συναλλαγές δεν απαιτείται τοκεν, γίνονται με δωρεάν κωδικό μιας χρήσης.

 

-Hsbc. Δεν αποθηκεύονται στοιχεία. Για συναλλαγές απαιτείται τοκεν, το οποίο ωστόσο παρέχεται δωρεάν.

 

Citibank. Αποθηκεύεται μόνο το username. Για συναλλαγές δεν απαιτείται τοκεν. Ως προσθετη ασφάλεια εχουν σετ 5 ερωτήσεων που εναλλάσονται καθε φορά.

 

Αν ξέρει καποιος κ για υπόλοιπες τράπεζες ας πεί...

 

Εγώ χρησιμοποιώ Εθνική, Εμπορική, Aspis και FBBank.

 

Η Εθνική έχει το καλύτερο e-banking από τις παραπάνω. Σου δίνει ένα 6ψήφιο user name (δεν αλλάζει), το password αλλάζει υποχρεωτικά ανά δίμηνο και χρεώνει 7Ε το token για τις εγχρήματες συναλλαγές (το οποίο, με κάθε επιφύλαξη, έχει διάρκεια ζωής 3 έτη).

 

Στην Aspis Bank (πλέον T-Bank, όμιλος Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου), με την αίτηση, επιλέγεις το user name (δεν αλλάζει), το password έρχεται μετά από μερικές μέρες στο κατάστημα (αλλάζει όποτε θέλεις) και για τις εγχρήματες συναλλαγές χρησιμοποιείται ο κωδικός πελάτη (CIF ID) που φαίνεται στο βιβλιάριο ταμιευτηρίου.

 

Στην FBBank, τα ίδια με την Aspis με μόνη διαφορά ότι για εγχρήματες συναλλαγές χρειάζεται ένας κωδικός που ανανεώνεται κάθε χρόνο και στον στέλνει η τράπεζα με συστημένη επιστολή.

Στο e-banking της FBBank μου έκανε εντύπωση που μπορείς να δεις τους τόκους που κερδίζεις κάθε μέρα από τις καταθέσεις (όψεως, ταμιευτηρίου, προθεσμίας κλπ.)

Link to comment
Share on other sites

Τη ματιασαμε τη γιουρομπανκ. Απο χθες το βραδυ δεν δουλευει το e banking.

 

Τώρα που μπήκα δουλεύει κανονικά.. νομίζω οτι εγραφαν κατι για αναβάθμιση συστήματος ή συντήρηση τις προηγούμενες μέρες

Link to comment
Share on other sites

Αλλος ενας που χρησιμοποιει τις υπηρεσιες e-banking της Eurobank αλλα και της Alpha bank προστεθηκε...:)

 

Οσον αφορα την χρηστικοτητα,ευκολια κτλ ψηφιζω Eurobank.Οχι μονο λογω της ευκολιας με την οποια πραγματοποιεις μια συναλλαγη αλλα και για την τηλεφωνικη τους εξυπηρετηση(λιγο off topic)

www.lancisti.gr/forum
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Na κανω εδω μια ερώτηση για την Εθνικη

 

Σε κανέναν bowser από αυτούς που εχω δεν εμφανίζονται οι λογαριασμοί μου στο εσωτερικό πλαίσιο, τι μπορεί να συμβαίνει?

 

Οι bowsers είναι firefox 4.0 και ie 9 64bit, στον safari 5.0.3 εμφανίζονται αλλά και εκεί με τα χίλια βάσανα ανανεώσεις κλπ.

 

Το πρόβλημα προέκυψε μετά απο την αναβάθμιση των bowser σε 4 για τον firefox και σε 9 για τον ie.

 

Το εχει αντιμετωπίσει καποιος αλλος? κάποια λυση πρέπει να υπαρχει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...