Jump to content

Φακοί επαφής


Spyros86
 Κοινοποίηση

Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?  

711 members have voted

  1. 1. Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?

    • Ναι
      511
    • Όχι
      200


Recommended Posts

Χρυσημοποιείτε? Έχουν ακουστεί πολλά. Ο κάθε ιφθαλμίατρος λέει και αυτό που πηστεύει. Εγώ τόσο καιρώ χρησυμοποιούσα μηνιέους. Αλλά ο οφθαλμίατρός μου σήμερα είπε ότι είναι καλήτεροι οι ετίσιοι και οι διετείς. Μήπως όλοι τελικά μπορεί να προκαλούν προβλήματα?
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

( άρθρο μέσω internet)

 

Τα είδη των Φακών Επαφής

 

Μαλακοί Φακοί Επαφής Πρόκειται για Φακούς Επαφής κατάλληλους για τη διόρθωση της μυωπίας και υπερμετρωπίας. Το υλικό κατασκευής των σύγχρονων μαλακών Φακών Επαφής επιτρέπει την καλή οξυγόνωση του Κερατοειδούς καθιστώντας τους φακούς αυτούς ασφαλείς και υγιεινούς για τον οφθαλμο σε καθημερινή χρήση.

 

Ημίσκληροι Φακοί Επαφής Πρόκειται για Φακούς Επαφής που συνηθέστερα χρησιμοποιούνται για τη διόρθωση υψηλών και ανώμαλων αστιγματισμών. Ειδικής κατασκευής ημίσκληροι Φακοί Επαφής χορηγούνται σε περιπτώσεις κερατόκωνου για την επίτευξη καλύτερης όρασης με την προκαλούμενη επιπέδωση του Κερατοειδούς.

 

Έγχρωμοι Φακοί Επαφής Χορηγούνται συνηθέστερα για αισθητικούς λόγους αλλά και σε περιπτώσεις ανώμαλης μορφολογίας της ίριδος λόγω π.χ. τραυματισμού, ανιριδίας ή κολοβωμάτων ίριδας. Είναι διαθέσιμοι σε διάφορους χρωματισμούς από τους οποίους ο ασθενής με τη συμβουλή του γιατρού επιλέγει τον καταλληλότερο για το μάτι του. Διατίθενται επίσης σε διάφορους βαθμούς μυωπίας ή υπερμετρωπίας για την ταυτόχρονη διόρθωση τυχούσας συνυπάρχουσας διαθλαστικής ανωμαλίας.

 

Θεραπευτικοί Φακοί Επαφής Χορηγούνται σε περιπτώσεις όπως επιφανειακών τραυμάτων του κερατοειδούς, δύσκολων στην επούλωση αποπτώσεων του επιθηλίου του Κερατοειδούς ή μετά από Φωτοδιαθλαστική Κερατεκτομή PRK.

 

Πολυεστιακοί Φακοί Επαφής Χορηγούνται σε ασθενείς που επιθυμούν την ταυτόχρονη διόρθωση της πρεσβυωπίας τους και τυχόν συνυπάρχουσας μυωπίας ή υπερμετρωπίας για μακρυά με Φακούς Επαφής και όχι με τη χρήση διορθωτικών γυαλιών.

 

 

Απαραίτητος ο Οφθαλμολογικός Έλεγχος προ της εφαρμογής των Φακών Επαφής

 

Απαραίτητος είναι ο σωστός διαθλαστικός έλεγχος του ασθενούς για τον ακριβή προσδιορισμό του βαθμού της μυωπίας, υπερμετρωπίας ή αστιγματισμού. Με σκοπό την επιλογή του κατάλληλου Φακού Επαφής με την καλύτερη εφαρμογή στο μάτι, ελέγχεται η καμπυλότητα του Κερατοειδούς. Απαραίτητος είναι επίσης ο έλεγχος της ποσότητας και της ποιότητας των δακρύων, η διαπίστωση και αντιμετώπιση τυχόν υπάρχουσας βλεφαρίτιδας, επιπεφυκίτιδας ή άλλης παθολογικής κατάστασης των εξωτερικών δομών του οφθαλμού καθώς και ο ενδελεχής έλεγχος του Κερατοειδούς για αποκάλυψη τυχόν υποκλινικών ή κλινικών παθολογικών καταστάσεων.

 

 

Η εφαρμογή των Φακών Επαφής στο Οφθαλμολογικό Κέντρο Αθηνών

Μετά από λεπτομερή οφθαλμολογικό έλεγχο, οι ιατροί του Οφθαλμολογικού Κέντρου Αθηνών θα επιλέξουν τον Φακό Επαφής με την κατάλληλη δύναμη, καμπυλότητα και τύπο υλικού για τον ασθενή.

 

Ο φακός αυτός εφαρμόζεται την πρώτη φορά με την βοήθεια του ιατρού του Κέντρου και κατόπιν ελέγχεται η όραση του ασθενούς και η σωστή εφαρμογή του Φακού Επαφής. Ο ασθενής ενημερώνεται λεπτομερώς για το πως θα πρέπει να εφαρμόζει τους φακούς στα μάτια του και του παρέχονται λεπτομερείς οδηγίες για τη σωστή υγιεινή, τον καθαρισμό και την διατήρησή τους.

 

 

 

Σημαντικές οδηγίες για τη χρήση των Φακών Επαφής

Η σωστή περιποίηση των φακών επαφής είναι σημαντική : βοηθά στη διατήρηση της υγείας των ματιών και σας εξασφαλίζει τη μέγιστη δυνατή άνεση και ορατότητα σε όλη τη διάρκεια ζωής των Φακών Επαφής.

 

Εάν είσθε χρήστης Φακών Επαφής θα πρέπει να αποκτήσετε ορισμένες καλές συνήθειες :

 

 

Να πλένετε και να ξεπλένετε σχολαστικά τα χέρια σας πριν εφαρμόσετε ή βγάλετε τους φακούς σας.

 

Να περιποιείσθε τους φακούς σας πάνω από μια καθαρή επιφάνεια, έτσι ώστε και αν ακόμη τύχει να πέσουν από τα χέρια σας να μην καταστραφούν.

 

Να ξεκινάτε πάντα από το φακό του δεξιού ματιού για να αποφεύγεται έτσι το μπέρδεμα των φακών.

 

Να ακουμπάτε τους φακούς σας μόνο με τις άκρες των δακτύλων - αποφεύγοντας κάθε επαφή με τα νύχια σας.

 

Να τρίβετε τους φακούς σας με κινήσεις πάνω - κάτω και όχι κυκλικά.

 

 

Πριν φορέσετε τους φακούς σας : Εξετάστε τους φακούς για να βεβαιωθείτε ότι είναι υγροί, καθαροί και χωρίς γρατσουνιές ή ρωγμές.

 

Βεβαιωθείτε ότι ο φακός δεν είναι ανάποδα γυρισμένος. Ελέγξτε πολύ απλά το φακό για να δείτε αν οι άκρες του είναι γυρισμένες προς τα έξω. Αν είναι, ο φακός σας είναι ανάποδα γυρισμένος. Σε περίπτωση που κατά τύχη εφαρμόσετε ανάποδα γυρισμένο το φακό σας, μία από τις παρακάτω ενδείξεις θα πρέπει να σας κάνει να καταλάβετε ότι πρέπει να τον αφαιρέσετε και να τον ξαναβάλετε σωστά. Ο φακός μπορεί να μην είναι τόσο άνετος, μπορεί να δείχνει ότι διπλώνεται επάνω στο μάτι ή μπορεί να κινείται πάρα πολύ όταν ανοιγοκλείνετε τα μάτια σας.

Θα πρέπει επίσης να γνωρίζετε ότι :

Σαπούνι, καλλυντικά και άλλες χημικές ουσίες δεν θα πρέπει να έρχονται σε επαφή με τους φακούς σας.

 

Δεν θα πρέπει να χρησιμοποιείτε σταγόνες για τα μάτια όταν φοράτε τους φακούς σας, εκτός αν οι σταγόνες είναι ειδικά σχεδιασμένες για χρήση με φακούς επαφής (ρωτήστε σχετικά τον ιατρό σας)

 

Οι Φακοί Επαφής πρέπει να απολυμαίνονται καθημερινά ή μετά από κάθε χρήση τους. Αν για οποιοδήποτε λόγο οι φακοί δεν φοριούνται σε καθημερινή βάση, πρέπει να φυλάσσονται στη θήκη μεταφοράς τους, και θα πρέπει να έχετε ενημερωθεί για τη συχνότητα που πρέπει να απολυμαίνονται.

 

Ποτέ μη φοράτε τους μαλακούς σας φακούς επαφής όταν εργάζεσθε με παρουσία βλαβερών και ενοχλητικών καπνών ή ατμών.

 

Αν αισθανθείτε οποιαδήποτε ασυνήθιστη ενόχληση, αφαιρέστε αμέσως τους φακούς σας και συμβουλευτείτε τον ιατρό σας.

 

Ακολουθείτε πιστά το πρόγραμμα χρήσης των φακών σας.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ χρησιμοποιώ φακούς εδώ και 2 χρόνια περίπου...

Συμφωνώ με τον Bayern7 ότι σου ξερένει το μάτι αλλά αυτό όταν έχει λερωθεί κατα πολύ και χρειάζεται καθάρισμα..Δεν μπορείς να το φοράς 20 ώρες το 24ωρο! Βέβαια μπορείς και με μερικές σταγονίτσες να καθαρίσουν οι φακοί και να σταματίσουν να ξερένουν! (Ακόμα και με λίγο δάκρυ το νιώθεις σαν καινούργιο! ) ;)

 

Και εγώ στην αρχή χρησιμοποιούσα μηνιαίους και τώρα πήρα 6 ζευγάρια μηνιάιοι που λέει πως είναι αποδεδιγμένοι πως αντέχουν 2 μήνες...Έτσι αν μου χαλάσει το ένα έχω άλλο εξτρα! :D

Αν νομίζεις ότι προσέχεις τον φακό πολύ τότε πάρε χρονιαίους, αν φοβάσε πως δεν θα αντέξουν πάρε μηνιαίους! :rolleyes:

Life is not measured by the number of breaths we take, but by the moments that take our breath away..
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον xraysr0x

 

Eγώ χρησιμοποιώ φακούς εδώ και 2 χρόνια περίπου...

Συμφωνώ με τον Bayern7 ότι σου ξερένει το μάτι αλλά αυτό όταν έχει λερωθεί κατα πολύ και χρειάζεται καθάρισμα..Δεν μπορείς να το φοράς 20 ώρες το 24ωρο! Βέβαια μπορείς και με μερικές σταγονίτσες να καθαρίσουν οι φακοί και να σταματίσουν να ξερένουν! (Ακόμα και με λίγο δάκρυ το νιώθεις σαν καινούργιο! ) ;)

 

Και εγώ στην αρχή χρησιμοποιούσα μηνιαίους και τώρα πήρα 6 ζευγάρια μηνιάιοι που λέει πως είναι αποδεδιγμένοι πως αντέχουν 2 μήνες...Έτσι αν μου χαλάσει το ένα έχω άλλο εξτρα! :D

Αν νομίζεις ότι προσέχεις τον φακό πολύ τότε πάρε χρονιαίους, αν φοβάσε πως δεν θα αντέξουν πάρε μηνιαίους! :rolleyes:

 

 

Eμένα μου ξερενόταν και με ενοχλούσε στην ώρα απάνω, άντε στο δίωρο... :(

Link to comment
Share on other sites

Καμιά φορά αν διαλέξεις γυαλιά σου αλλάζει το πρόσωπο στο καλύτερο! Οι φακοί συμφέρουν μόνιμοι κι όχι μηνιαίοι τύπου! Κάθε 6 μήνες τους πάς κ για ένα καθαρισμο κ είναι κουκλιά!!
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ κι εγώ φακούς του 1.5 χρόνου διάρκειας!Δεν με ενοχλούν παρά μόνο όταν τους φοράω για 15-20 ώρες συνεχόμενα όπου το μάτι αντιδρά!

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ εδώ και δύο χρόνια περίπου φακούς επαφής μηνιαίας αντικατάστασης χωρίς προβλήματα.

Live Another Day,

Climb A Little Higher,

Find Another Reason To Stay...

Link to comment
Share on other sites

Και εγω εδω και δυο χρονια μηνιαιους φακους χωρις κανενα προβλημα. Τις εταιριας CIBA, εχω δοκιμασει πολλους, αλλα μονο αυτοι μου "ταιριαξαν". Εχουν και ενα ελαφρο μπλε χρωμα στο κεντρο για να τους βλεπεις στο νερο, και χαραγμενη πανω στο φακο τη λεξη CIBA ετσι ωστε να ξερεις αν τους κρατας ισια ή αναποδα!

 

ps. καθε ζευγαρι μπορει να το φοραω και για παραπανω απο 2 μηνες... με καθημερινη χρηση!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Nantia

 

Καμιά φορά αν διαλέξεις γυαλιά σου αλλάζει το πρόσωπο στο καλύτερο! Οι φακοί συμφέρουν μόνιμοι κι όχι μηνιαίοι τύπου! Κάθε 6 μήνες τους πάς κ για ένα καθαρισμο κ είναι κουκλιά!!

 

 

δεν είναι όλα τα μάτια κατάλληλα για ετήσιους φακούς. Εγώ τους άλλαξα σε μηνιαίους (Bausch&Lomb, αντέχουν χαλαρά 2 μήνες), γιατί τα μάτια μου εκκρίνουν τόσες πρωτεϊνες που στο 4μηνο οι φακοί ήταν για πέταμα, τους πήγαινα για καθαρισμό και μου έλεγαν ότι τους έχω 2 χρόνια να φανταστείς. Ίσως φταίει που είμαι συνέχεια στη θάλασσα, αλλά τι να πω, με τους μηνιαίους βρήκα τη λύση. Γυαλιά απκλείονται, εκτός από το βράδυ, γιατί την ημέρα είμαι υποχρεωμένος να φοράω καλό γυαλί ηλίου.

 

Σπύρος

http://www.4troxoi.gr/forum/images/avatars/40901403742c3d7ea3caba.jpg
Link to comment
Share on other sites

forousa 9 xronia gialia ospou evala fakous k eida to fos!!!

 

aftous pou einai gia 1.5-2 xronia kai polles fores tous forao kana 20oro seri

 

sto mono pou me peirazoun kai tous allazo me giallia einai otan kathomai sto PC ;)

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

xrisimopoiousa fakous epafis prin kanw laser.den me voleyan katholou giati stegnwne eykola to mati mou kai me enoxlouse.enoiwtha diarkws oti exw kati mesa sto mati mou.
pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ αρκετά χρόνια φακούς επαφής, μόνο μυωπίας όμως! Δεν είχα ποτέ πρόβλημα! Χρησιμοποιώ αυτούς των δύο χρόνων και είχα κάποιες ενοχλήσεις μόνο όταν τους φορούσα πάνω απο 10 ώρες!
Link to comment
Share on other sites

ayto pou gnwrizw pantws einai oti den epitrepetai i kataxrisi twn fakwn epafis giati tha ftasei ena simeio pou to mati den tha mporei na anektei ton fako.
pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον papathvas

 

sto mono pou me peirazoun kai tous allazo me giallia einai otan kathomai sto PC ;)

 

 

Kai emena otan kathomai sto PC me peirazoun, pos e3igitai auto;

ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω τριμηνιαιους φακους.... αγωρασα 6 ζευγαρια ετσι καθε τοσο αλλαζα Το θεμα ομψς ειναι οτι εχω συνιθισει με γυαλια και δεν τους φορω συχνα μονο το καλοκαιρι που παω θαλασσα και φορω γυαλια ηλιου (τωρα θα μου πειτε φορας φακους στην θαλασσα? ναι αφου δεν μπορω να δω την την μυτη μου , εχασα και 2-3 μεσα στο νερο :p )

http://tbn0.google.com/images?q=tbn:lEYIzMDZH05CHM:http://www.boston.com/ae/movies/blog/surfer.gif

 

SuRf to the EdGe!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Epicouros

 

Kai emena otan kathomai sto PC me peirazoun, pos e3igitai auto;

 

 

To έχω παρατηρήσει και εγώ αυτό!

Ξέρεςι τι νομίζω ότι είναι ? Eίμαστε αφοσιωμένοι πάνω στο pc γα κάποια ώρα και ξεχνάμε να ανοιγοκλείσουμε τα μάτια μας και έτσι ο φακός στεγνώνει και θολώνει...νομίζω αυτό είναι! Μην με παρεξηγήσετε αν το πάρετε σαν κοτσάνα ! :lol: :p ;)

 

ΕΔΙΤ: Ή μάλλον τώρα που το σκέφτομαι κάτι πέζετε με την ακτινοβολία! Ίσως να μεταφέρει θερμότητα προς τους φακούς όπου στεγνώνουν και έπειτα θολώνουν! :stupid: :rotfl: :wacko: :whistle:

Life is not measured by the number of breaths we take, but by the moments that take our breath away..
Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ γύρω στα 12 χρόνια. Τα τελευταία 7 περίπου μηνιαίους. Είναι πολύ καλύτεροι με διαφορά. Μην γυρίσεις στους ετήσιους. Οι μηνιαίοι είναι πάντα καινούριοι, δεν προλαβαίνουν να θολώσουν, αν κολλήσεις καμμία επιπεφυκίτιδα τους πετάς, κολυμπάς και δεν σε νοιάζει αν τους χάσεις. Έχουν άπειρα πλεονεκτήματα
Ἢ λέγε τί σιγῆς κρεῖττον, ἢ σιγὴν ἔχε
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Sergios

 

Εγώ χρησιμοποιώ γύρω στα 12 χρόνια. Τα τελευταία 7 περίπου μηνιαίους. Είναι πολύ καλύτεροι με διαφορά. Μην γυρίσεις στους ετήσιους. Οι μηνιαίοι είναι πάντα καινούριοι, δεν προλαβαίνουν να θολώσουν, αν κολλήσεις καμμία επιπεφυκίτιδα τους πετάς, κολυμπάς και δεν σε νοιάζει αν τους χάσεις. Έχουν άπειρα πλεονεκτήματα

 

 

Και εγώ έτσι ήξερα και ήμουν υπέρ αυτής της άποψης, αλλά είπε στον πατέρα μου γιατί δεν είχα πάει εγώ ότι οι μηνιέοι είναι κατασκευασμένοι από ευτελή υλικά που και σε ένα μήνα μπορεί να αναπτηχθεί κάποιο μικρόβιο. Και μου είπε πως αυτοί για 1,5 χρόνο που μπορεί να κατήσουν και δύο χρόνια έχουν 210 ευρώ αν θημάμαι καλά και είναι καλήτερα τα υλικά που χρησυμοποιούν. Τους φέρνει από Αμερική. Όσο για τα γιαλιά... είναι περιπτώσεις που δεν μπορώ. Κάνω τοξοβολία και δεν βολεύει με τίποτα. Γι' αυτό άλωστε έβαλα. Και αφού τους πήρα είδα ότι βολεύουν και στις προπωνήσεις που κάνω στο ακόντιο καθώς και την ημέρα που έχει ήλιο. ΦΔεν έχω και μεγάλη μιοπία Αρ:1,25 Δεξί:1,5 αλλά όσο να 'ναι...

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Το γέλιο είναι ότι απο αυτό το θέμα, μαθαίνεις ποιοί ειναι γκάβακες!!! Λές κι εγώ πάω πίσω!!!!! Χαχα! Οι φακοί είναι In αλλά προτιμώ γυαλάκια για τους άλλους γιατί εγώ έχω ΜΟΝΟ αστιγματισμό τύπου 0,25
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Spyros86

 

Και εγώ έτσι ήξερα και ήμουν υπέρ αυτής της άποψης, αλλά είπε στον πατέρα μου γιατί δεν είχα πάει εγώ ότι οι μηνιέοι είναι κατασκευασμένοι από ευτελή υλικά που και σε ένα μήνα μπορεί να αναπτηχθεί κάποιο μικρόβιο. Και μου είπε πως αυτοί για 1,5 χρόνο που μπορεί να κατήσουν και δύο χρόνια έχουν 210 ευρώ αν θημάμαι καλά και είναι καλήτερα τα υλικά που χρησυμοποιούν. Τους φέρνει από Αμερική. Όσο για τα γιαλιά... είναι περιπτώσεις που δεν μπορώ. Κάνω τοξοβολία και δεν βολεύει με τίποτα. Γι' αυτό άλωστε έβαλα. Και αφού τους πήρα είδα ότι βολεύουν και στις προπωνήσεις που κάνω στο ακόντιο καθώς και την ημέρα που έχει ήλιο. ΦΔεν έχω και μεγάλη μιοπία Αρ:1,25 Δεξί:1,5 αλλά όσο να 'ναι...

 

 

Φίλε Σπύρο, δεν τον ξέρω τον άνθρωπο και είναι και επιστήμονας εξειδικευμένος στο θέμα, οπότε κάτι παραπάνω θα ξέρει. Επειδή όμως μετά από τόσα χρόνια το έχω ψάξει πολύ, φοβάμαι ότι μάλλον "τα παίρνει" από την εταιρία και προσπαθεί να σου τους πασάρει. Αν τον εμπιστεύεσαι καλώς, αν όχι... Πάντως εγώ από τότε που άλλαξα από διετίας σε μηνιαίους βρήκα την ησυχία μου

Ἢ λέγε τί σιγῆς κρεῖττον, ἢ σιγὴν ἔχε
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Sergios

 

Φίλε Σπύρο, δεν τον ξέρω τον άνθρωπο και είναι και επιστήμονας εξειδικευμένος στο θέμα, οπότε κάτι παραπάνω θα ξέρει. Επειδή όμως μετά από τόσα χρόνια το έχω ψάξει πολύ, φοβάμαι ότι μάλλον "τα παίρνει" από την εταιρία και προσπαθεί να σου τους πασάρει. Αν τον εμπιστεύεσαι καλώς, αν όχι... Πάντως εγώ από τότε που άλλαξα από διετίας σε μηνιαίους βρήκα την ησυχία μου

 

 

Του έχω εμπιστοσήνη αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι γίνετε. Είναι πολύ καλός γιατρός πάντος. Η αδερφή μου πάντος που πήρε μηνιεους χρωματιστούς παραλίγο να πάθει τίβλοση. Και τώρα βάζει κολίρια και αντιβιοσεις. Άρχισε να θα μπώνουν τα μάτια της.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Ισως είναι σύμπτωση αλλά και μια φίλη μου που είχε χρωματιστούς είχε συνέχεια προβλήματα και όταν άλλαξε σε κανονικούς ησύχασε..

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...