Jump to content

Μεταγλωττισμένες Σειρές


vazilis
 Κοινοποίηση

Ποιά η άποψη σας για τις μεταγλωττισμένες σειρές;  

8 members have voted

  1. 1. Ποιά η άποψη σας για τις μεταγλωττισμένες σειρές;

    • Μου αρέσουν / τις παρακολουθώ
      4
    • Τις βλέπω εάν δεν υπάρχει κάτι καλύτερο
      1
    • Δεν τις βλέπω / δεν μου αρέσουν καθόλου
      3


Recommended Posts

Παππούδες και γιαγιάδες βλέπουν τις σειρές τύπου Φώσκολου.

Το κοινό των τηλενουβελλών, παγκοσμίως είναι νεανικό.

Άσε με να γνωρίζω κάτι περισσότερο επί του θέματος.

 

Αλλά αν πάμε με αυτή τη προοπτική, "δεν κάνουμε τίποτα επειδή δεν θα γίνει τίποτα" ε τότε σίγουρα δεν θα αλλάξει αυτή η δραματική κατάσταση.

 

Μόνο στην Ελλάδα αντιμετωπίζονται έτσι οι σειρές αυτού του είδους, δυστυχώς.

 

http://www.telenovelas.gr/megalicious.htm

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 86
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παππούδες και γιαγιάδες βλέπουν τις σειρές τύπου Φώσκολου.

Το κοινό των τηλενουβελλών, παγκοσμίως είναι νεανικό.

Άσε με να γνωρίζω κάτι περισσότερο επί του θέματος.

 

Αλλά αν πάμε με αυτή τη προοπτική, "δεν κάνουμε τίποτα επειδή δεν θα γίνει τίποτα" ε τότε σίγουρα δεν θα αλλάξει αυτή η δραματική κατάσταση.

 

Μόνο στην Ελλάδα αντιμετωπίζονται έτσι οι σειρές αυτού του είδους, δυστυχώς.

 

http://www.telenovelas.gr/megalicious.htm

ego thn seira pou parakolouthousa maniodos einai oi petaloudes 3ereis kati gia autes?

Nευρωτικός είναι ο άνθρωπος που χτίζει κάστρα στον αέρα. Ψυχωτικός είναι εκείνος που ζει μέσα σ' αυτά και ψυχίατρος αυτός που παίρνει τα νοίκια.

http://i17.photobucket.com/albums/b63/votris/tttt.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και εγω οταν ημουν πιο μικρη εβλεπα τη Παολινα μανιωδως δεν ξερω τι ειχα παθει με μια φιλη μου δε χαναμε επεισοδιο... Ομως ηταν ωραια σειρα ειχε καποιο νοημα.... Αλλα δεν μπορω να πω πως ειμαι fun των σειρων αυτων, αν δεν ηταν μεταγλωτισμενες και ειχαν υποτιτλους θα ηταν καλυτερα!!!!
http://www.fdsoftware.it/mairi/images/Gif/G_Fatina_che_scompare_R.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
και εγω παλιοτερα εβλεπα!:p :p la usurpadora:p :p

Αααααα η Παουλινα δεν ηταν αυτη; Τα σπαγε!:lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

βεβαιως και τα σπαγε:D :D

παλια ο apha(skai)

εκανε πολυ μεγαλη τηλεθεαση χαρης αυτες τις σειρες:) :)

ΤΙΤΛΟΣ ΗΜ/ΝΙΑ ΣΤΑΘΜΟΣ ΕΝΑΡ ΛΗΞΗ ΔΙΑΡ ΤΜΛ ΜΡΔ

1 ΜΑΡΙΑ ΠΕΜ 08/07/1999 ΣΚΑΙ 15:55 16:34 32 10.3 45.7

2 ΜΑΡΙΑ ΤΕΤ 07/07/1999 ΣΚΑΙ 15:46 16:23 30 10.3 43.1

3 ΜΑΡΙΑ ΤΡΙ 06/07/1999 ΣΚΑΙ 15:47 16:24 30 9.9 40.8

4 ΠΑΟΥΛΙΝΑ ΤΡΙ 06/07/1999 ΣΚΑΙ 16:33 17:34 52 9.9 43.7

5 ΠΑΟΥΛΙΝΑ ΤΕΤ 07/07/1999 ΣΚΑΙ 16:30 17:35 56 9.7 43.4

6 ΜΑΡΙΑ ΠΑΡ 09/07/1999 ΣΚΑΙ 15:55 16:34 32 9.4 42.1

7 ΜΑΡΙΑ ΔΕΥ 05/07/1999 ΣΚΑΙ 15:46 16:23 31 9.2 38.5

8 ΠΑΟΥΛΙΝΑ ΠΑΡ 09/07/1999 ΣΚΑΙ 16:43 17:47 55 9.1 40.9

9 ΠΑΟΥΛΙΝΑ ΔΕΥ 05/07/1999 ΣΚΑΙ 16:32 17:37 53 9.0 40.4

10 ΕΣΜΕΡΑΛΝΤΑ ΠΑΡ 09/07/1999 ΣΚΑΙ 19:04 19:42 31 8.9 40.5

11 ΔΥΟ ΞΕΝΟΙ (ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ) ΠΕΜ 08/07/1999 MEGA 22:37 23:35 43 8.8 32.8

12 ΔΥΟ ΞΕΝΟΙ (ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ) ΔΕΥ 05/07/1999 MEGA 22:44 24:02 52 8.6 31.9

13 ΔΥΟ ΞΕΝΟΙ (ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ) ΤΕΤ 07/07/1999 MEGA 22:42 23:46 50 8.3 32.3

14 ΠΑΟΥΛΙΝΑ ΠΕΜ 08/07/1999 ΣΚΑΙ 16:39 17:47 54 8.2 36.2

15 ΕΣΜΕΡΑΛΝΤΑ ΔΕΥ 05/07/1999 ΣΚΑΙ 18:45 19:44 52 8.2 36.5

16 ΕΣΜΕΡΑΛΝΤΑ ΤΕΤ 07/07/1999 ΣΚΑΙ 19:05 19:42 29 8.2 38.9

17 ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΙ ΕΧΟΥΝ ΨΥΧΗ (ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ) ΤΡΙ 06/07/1999 ANT1 22:20 23:19 44 8.0 32.6

18 ΔΥΟ ΞΕΝΟΙ (ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ) ΠΑΡ 09/07/1999 MEGA 22:42 23:41 50 7.9 34.5

19 ΕΣΜΕΡΑΛΝΤΑ ΤΡΙ 06/07/1999 ΣΚΑΙ 18:49 19:44 46 7.9 35.8

20 ΕΣΜΕΡΑΛΝΤΑ ΠΕΜ 08/07/1999 ΣΚΑΙ 19:02 19:43 33 7.9 36.1

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
εχεις προβλημα μαζι μου εσυ?σαπουνοπερα ειναι και αυτο φιλε.και αν θες να ξερεις η σειρα αυτη ειναι μεξικανικο project.

αυτες οι σειρες στον alpha και το star δεν ειναι σαπουνοπερες?εξηγησε μου τη διαφορα μεταξυ αυτων των σειρων και του ερωτα.

 

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με εσένα προσωπικά. Ούτε σε ξέρω, ούτε θα σε δω ποτέ μου. Έχω πρόβλημα με τα κολλημένα μυαλά που θεωρούν οτιδήποτε προβάλλεται σε καθημερινή βάση, "σαπουνόπερα" και που αρνούνται να εμπλουτίσουν το λεξιλόγιό τους με μία λέξη παγκοσμίως αποδεκτή.

 

Το μόνο κοινό ανάμεσα στις σαπουνόπερες και τις τηλενουβέλλες (λατινοαμερικάνικες σειρές) είναι ότι προβάλλονται καθημερινά.

Οι τηλενουβέλλες είναι ιστορίες ως επί το πλείστον διασκευασμένες από βιβλία - μυθιστορήματα ή νουβέλλες, εξού και το τηλε-νουβέλλες, που επικεντρώνονται στον έρωτα ενός ζευγαριού και παρακολουθούν τη σχέση τους από την γνωριμία έως και τον γάμο τους, παρουσιάζοντας τον έρωτά τους με αγνό τρόπο, και χωρίς

Οι σαπουνόπερες ασχολούνται με δύο πλούσιες οικογένειες, ανάμεσα στις οποίες υπάρχει υποτίθεται κόντρα και όλως τυχαίως ο ένας παντρεύεται τον άλλο, τον χωρίζει και παντρεύεται τον αδερφό του, τον ξαναχωρίζει και παντρεύεται τον θείο του, ο χωρισμένος αδερφός παντρεύεται τη ξαδέρφη της πρώην γυναίκας του κλπ κλπ. Δεν υπάρχει υπόθεση, δημιουργείται στη πορεία, με ιστορίες που επαναλαμβάνονται, ρόλους που πεθαίνουν και ξαναζωντανεύουν όταν οι ηθοποιοί που τους ερμήνευαν μένουν άνεργοι, κλπ κλπ. Ένας αχταρμάς που σου καίει το μυαλό.

 

Σαπουνόπερα είναι η Τόλμη και γοητεία, σαπουνόπερα είναι τα ατίθασα νιάτα. Σειρές χαμηλού budget, που γυρίζονται σε ένα δωμάτιο 1χ1, χωρίς καθόλου εξωτερικά γυρίσματα, που κρατάνε δεκαετίες.

 

Οι τηλενουβέλλες διαρκούν κατά μέσο όρο 150 επεισόδια (6 μήνες) με ελάχιστες εξαιρέσεις, μετρημένες στα δάχτυλα στα τόσα χρόνια παραγωγής αυτών των σειρών, που και πάλι, το πολύ στα 300 επεισόδια θα έχουν τελειώσει.

 

Κάθε επεισόδιο έχει τουλάχιστον σκηνές 10 λεπτών έξω από το στούντιο, σε φυσικούς χώρους.

 

Ακόμα και μεταξύ τους οι τηλενουβέλλες έχουν τεράστιες διαφορές, ανάλογως ποιας χώρας παραγωγή, και τι ώρα προβάλλονται στη χώρα παραγωγής τους είναι.

Οι μεξικάνικες σειρές είναι ρόζ, παραμύθια στα οποία κυριαρχεί η ίντριγκα.

Οι αργεντίνικες (πλην των νεανικών Rebelde Way κλπ) συνδιάζουν το δράμα με τη κωμωδία, έχουν πολλές ερωτικές σκηνές που για αν προβάλλονταν στην ελλάδα η σήμανση θα ήταν "κατάλληλο για άνω των 15", και οι διάλογοί τους είναι ζωντανοί.

Παράδειγμα η σειρά "Ιερό Πάθος" που έπαιξε το 2004 στο Star. Η υπόθεση εξελισσόταν το 1950, είχε να κάνει με μία αίρεση που περίμενε τη Δευτέρα Παρουσία, ο πρωταγωνιστής υπέστη χίλια δυο βασανιστήρια - μέχρι που τον σταύρωσαν, σαφώς δεν αφορούσε το κοινό της ζώνης 17:30 - 18:30 που παιζόταν, ούτε το κοινό στο οποίο απευθύνεται η μεταγλώττιση, ούτε μπορούσαν να παίξουν όλες οι σκηνές με αποτέλεσμα τα τελευταία επεισόδια να προβληθούν μονταρισμένα και λογοκριμένα, για να μη μιλήσω για τις ερωτικές σκηνές που θύμιζαν σοφτ πορνό του άλτερ και δεν προβλήθηκε καμία.

 

Δεν περιμένει ο ένας ηθοποιός να σταματήσει ο άλλος να μιλάει για να πει την ατάκα του, ούτε να ζουμάρει τη φάτσα του η κάμερα. Οι διάλογοί τους είναι πολύ αληθοφανείς.

 

Οι Κολομβιανές σειρές είναι ακόμα πιο ψαγμένες, το ρομάντζο έρχεται σε δεύτερη μοίρα και θυμίζουν ταινίες επιστημονικής φαντασίας ή μυστηριου, άλλες πάλι δείχνουν με ωμό τρόπο την σκληρή καθημερινότητα της Κολομβίας (Χωρίς αυτά δεν υπάρχει παράδεισος, ALPHA, βασισμένη σε πραγματικά γεγονότα).

 

Οι βραζιλιάνικες σειρές ασχολούνται με κοινωνικά ζητήματα: Ασθένειες, πορνεία, ναρκωτικά, κλπ κλπ.

 

Θέλω να καταλήξω στο ότι όπως έχουμε και εμείς τα τηλεσκουπίδια μας, έχουν και οι αμερικάνοι, έχουν και οι λατινοαμερικάνοι. Το ότι τα κανάλια τις περισσότερες φορές επιλέγουν να προβάλλουν τα σκουπίδια των λατινοαμερικάνων (πχ Λουτσία η ατίθαση καρδιά) δεν αναιρεί ότι υπάρχουν τηλενουβέλλες αξιόλογες και δεν πρέπει να τις βάζουμε όλες στο ίδιο τσουβάλι, ούτε να τις κρίνουμε βάση τίτλου (Η Χουάνα η παρθένα είχε παρόμοια ιστορία με το "Φως του Φεγγαριού του MEGA), και το "παρθένα" για μία λατινοαμερικάνικη χώρα, είναι μια λέξη απονήρευτη. Θα ακούσεις περισσότερες φορές έναν ισπανόφωνο να λέει "Παρθένα" παρά "Παναγία" όταν αναφέρεται στη Παναγιά. Τώρα το αν κάποιοι το παρεξηγούν, απλά να θυμίσω ότι πονηρές λέξεις δεν υπάρχουν, αλλά υπάρχουν πονηρά μυαλά.

 

Κάνε ένα flash back στην ελληνική τηλεόραση και πες μου πόσες κωμικές σειρές ήταν σκουπίδια. Αν πω εγώ "όλες οι ελληνικές κωμικές σειρές είναι σκουπίδια", δεν θα συμπεριλάβω και το παρά πέντε; Είναι το παρά πέντε σκουπίδι; Αυτή τη λογική της τσουβαλοποίησης δεν μπορώ να τη καταλάβω.

 

Ψάξε λίγο περισσότερο το θέμα στη Βικιπαίδεια , την αγγλική βικιπαίδεια http://en.wikipedia.org/wiki/Telenovela και http://en.wikipedia.org/wiki/Soap_opera και θα διαπιστώσεις ότι δεν τα έβγαλα από το κεφάλι μου όλα τα παραπάνω.

Υπάρχει τεράστια διαφορά ανάμεσα στα δύο τηλεοπτικά είδη αρκεί να υπάρχουν και ανοιχτά μυαλά που θα ψάξουν να την εντοπίσουν (όχι σόνι και καλά βλέποντας μια σειρά τέτοιου είδους).

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο και κατατοπιστικό ποστ, μπράβο :)

 

Το "Χωρίς αυτά δεν υπάρχει παράδεισος" ήταν θεικό. Ίσως το μόνο λατινοαμερικάνικο που έχω παρακολουθήσει ανελλιπώς στη ζωή μου :p

Link to comment
Share on other sites

Όντως πολύ καλό το post σου latinsoapsfever.

 

Άλλωστε (αν και δεν θυμάμαι προέλευση) ποιός από μας δεν έχει παρακολουθήσει το θρυλικό Καρουζέλ (όχι αυτό με τους υπολογιστές - μπλιαχ - το παλιό) ;;

 

Στο μόνο που διαφωνώ είναι στο θέμα της μεταγλώττισης. Και εκεί, όχι τελείως. Η μεταγλώττιση είναι απαίσια, τελεία και παύλα. Πιστεύω πως πρέπει να την απαγορέψουν δια νόμου (:p) με εξαίρεση τα παιδικά όπου όντως χρειάζεται.

 

Ωστόσο, όταν μια σειρά δεν λέει τίποτα, δε φταίει μόνο η μεταγλώττιση. Άλλωστε και το προαναφερθέν Καρουζέλ μεταγλωττισμένο ήταν και όμως "έλεγε" ακόμα και έτσι. Αν όμως σε μια σειρά το σενάριό είναι "μια αθώα κοπέλα ψάχνει τον άντρα τον ονείρων της και η κακιά αντίζηλος θέλει να της τον φάει" και η υπόθεση παραμένει εκεί για 100 επεισόδια τραβώντας ιστορίες από τα μαλλιά και με διαλόγους που (μεταγλωττισμένοι ή μη) είναι απαίσιοι, τότε είναι και άλλοι παράγοντες που επηρεάζουν το αποτέλεσμα.

 

Με λίγα λόγια, η μεταγλώττιση χαλάει την σειρά (θέλετε να θυμηθώ την ανεξήγητη προσπάθεια του Star να μεταγλωττίσει το ER??) αλλά όχι τόσο όσο το κενό σενάριο, οι ηθοποιοί που δεν πείθουν ούτε για γλάστρες και τα φτωχοσκηνικά/ο κακός φωτισμός/απαίσια σκηνοθεσία/ποιότητα εικόνας σαν να βλέπεις VHS του '80 (όχι ότι στις ελληνικές σειρές τα πράγματα είναι καλύτερα, αλλά λέμε τώρα...).

 

ΥΓ: Στο link που δίνεις για τον ορισμό της Telenovela, λέει "Telenovelas are essentially soap operas in miniseries format" :p

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

χρόνια πολλά παίδες...

1ον latinsoaps συμφωνώ στο ότι δεν πρέπει να γενικεύουμε τους χαρακτηρισμούς μας και είμαι σίγουρη πως θα υπάρχουν και καλές λατινοαμερικάνικες σειρές - ή τελος πάντων, αυτό που εγώ βρίσκω ενδιαφέρον σε μερικές από αυτές είναι ότι μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις για κοινωνιολογική ανάλυση ή για να ανακαλύψεις ποιά είναι αυτά τα αρχέτυπα της "μετ εμποδίων ερωτικής ιστορίας" που ανέκαθεν συγκινούσαν τα πλήθη από το σαίξπηρ και το ιπποτικό μυθιστόρημα μέχρι τις ιστορίες του Ξανθόπουλου.

 

το αστείο είναι ότι εντελώς συμπτωματικά μόλις έγραψα ένα άρθρο στη φρικιπαίδεια για τη "μαρία της γειτονιάς" !!

 

Το άλλο που παρατηρώ και μου φαίνεται κάπως οξύμωρο είναι πώς γίνεται να υποστηρίζει με σθένος ότι οι ΛΑΤΙΝΟαμερικάνικες σειρές ΔΕΝ είναι ΣΑΠΟΥΝΟπερες κάποιος που λέγεται Latin - Soaps no offence ε? απλά μου φαίνεται αστείο!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με εσένα προσωπικά. Ούτε σε ξέρω, ούτε θα σε δω ποτέ μου. Έχω πρόβλημα με τα κολλημένα μυαλά που θεωρούν οτιδήποτε προβάλλεται σε καθημερινή βάση, "σαπουνόπερα" και που αρνούνται να εμπλουτίσουν το λεξιλόγιό τους με μία λέξη παγκοσμίως αποδεκτή.

 

καταρχην μπραβο σου που βρηκες το κουραγιο να τα γραψεις ολα αυτα.οποτε αν ειναι οπως τα λες διαπιστωσα τα εξης:

1)ο "ερωτας" ειναι σαπουνοπερα

2)"μαρια η ασχημη",το καινουριο και τα μεξικανικα που παιζουν σε alpha και star ειναι τηλενουβελες.

σωστα μεχρι εδω?

αλλα εχω μια απορρια.πως γινεται ο ερωτας να εχει πληθωρα εξωτερικων γυρισματων τη στιγμη που ειναι σαπουνοπερα?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πως γινεται ο ερωτας να εχει πληθωρα εξωτερικων γυρισματων τη στιγμη που ειναι σαπουνοπερα?

 

Είπα χίλια δυο πράγματα που χαρακτηρίζουν τις σαπουνόπερες και δεν τα έχουν οι τηλενουβέλλες, αλλά τα έχει ο Έρωτας:

 

Οι σαπουνόπερες ασχολούνται με δύο πλούσιες οικογένειες, ανάμεσα στις οποίες υπάρχει υποτίθεται κόντρα και όλως τυχαίως ο ένας παντρεύεται τον άλλο, τον χωρίζει και παντρεύεται τον αδερφό του, τον ξαναχωρίζει και παντρεύεται τον θείο του, ο χωρισμένος αδερφός παντρεύεται τη ξαδέρφη της πρώην γυναίκας του κλπ κλπ. Δεν υπάρχει υπόθεση, δημιουργείται στη πορεία, με ιστορίες που επαναλαμβάνονται, ρόλους που πεθαίνουν και ξαναζωντανεύουν όταν οι ηθοποιοί που τους ερμήνευαν μένουν άνεργοι, κλπ κλπ. Ένας αχταρμάς που σου καίει το μυαλό.

 

Και προσθέτω: Διαλόγους του στυλ

-Ξέρεις Παύλο... Μου είπες κάτι που με πλήγωσες.

-Τι σου είπα και σε πλήγωσε;

-Δεν έπρεπε να μου το πεις!

-Τι δεν έπρεπε να σου πω;

-Να, αυτό, που μου είπες εκείνο το βράδυ στη Σαντορίνη. Θυμάσαι;

-Δεν θυμάμαι και σου ζητώ να μου το θυμήσεις!

-Μου το είπες εκείνο το βράδυ που η Αφροξυλάνθη χαστούκισε τον Παράσχο! Θυμήσου!

 

150 flashbacks ανά επεισόδιο, όπου ο ηθοποιός κάθεται σκεπτικός στο σαλόνι και σκέφτεται τι συνέβη πριν 342 επεισόδια, για να γεμίσει ο τηλεοπτικός χρόνος και να κλείσει το επεισόδιο της ημέρας...

 

Και, επίσης είπα, ότι οι τηλενουβέλλες το πολύ σε 150 επεισόδια πλην εξαιρέσεων που δεν υπερβαίνουν τα 300 επεισόδια, ολοκληρώνονται. Βλέπεις κάποια στιγμή τη λέξη ΤΕΛΟΣ. Ο Έρωτας αν πούμε ότι κάθε χρόνο παίζουν 250 επεισόδια, τον Ιούνιο θα έχει φτάσει τα 750. Και αμφιβάλλω αν αυτή η χρονιά θα είναι και η τελευταία.

Αλλά ακόμα και αν τελειώσει, το τελευταίο επεισόδιο δεν θα θυμίζει σε τίποτα το πως ξεκίνησε η ιστορία. Δεν υπάρχει αρχή, μέση και τέλος στις σαπουνόπερες όταν ξεκινούν να γράφονται. Στην πορεία δημιουργούνται.

 

Είναι εντελώς άκυρο να συγκρίνεις τα εξωτερικά γυρίσματα του τύπου "Ο Αλέξανδρος πάει με το αμάξι του στο περίπτερο να αγοράσει τσιγάρα" με το "Η Μεξικάνα Gaviota πάει ταξίδι στο Παρίσι": http://www.youtube.com/watch?v=mf9IfotlGUs , ή να πιστεύεις είναι το ίδιο ακόμα και τα γυρίσματα 11 μηνών μέσα σε πραγματικά σπίτια όπου υποτίθεται ζουν οι ήρωες και η παραγωγή τα νοίκιασε, είναι το ίδιο με τα γυρίσματα στα χάρτινα σκηνικά των σπιτιών του Έρωτα.

Παράδειγματα ενοικίασης πραγματικών σπιτιών από την εταιρεία παραγωγής για τα γυρίσματα, είναι

 

1. στο "Παλόμα και Λορέντζο" (2003, Star):

http://s38.photobucket.com/albums/e112/latinsoapsfever/DVD/CSM/th_NDVD_004.jpg http://s38.photobucket.com/albums/e112/latinsoapsfever/DVD/CSM/th_NDVD_005.jpg

 

και το website (click) της χασιέντας που γυρίστηκε η σειρά.

 

2. στην γνωστή "Εσμεράλντα" (1999 Skai, 2003 Alpha, 2006 Alter)

Website (click) της χασιέντας που γυρίστηκε και η Εσμεράλντα, και σκηνή από τη σειρά (click) γυρισμένη στη συγκεκριμένη χασιέντα

 

Aυτά, ενδεικτικά.

Yπάρχουν πολλές "σαπουνόπερες" γυρισμένες σε φυσικούς χώρους; Ούτε καν σε ελληνικές εβδομαδιαίες σειρές δεν γίνεται αυτό που υποτίθεται είναι και κάποιου κόστους. Μόνο στο παρά πέντε ξέρω να έγινε αυτό. Για ελληνική καθημερινή σειρά, ούτε λόγος.

 

 

Στο μόνο που διαφωνώ είναι στο θέμα της μεταγλώττισης. Και εκεί, όχι τελείως. Η μεταγλώττιση είναι απαίσια, τελεία και παύλα. Πιστεύω πως πρέπει να την απαγορέψουν δια νόμου () με εξαίρεση τα παιδικά όπου όντως χρειάζεται.

Παιδιά εννοείται, τι λέμε τώρα; Εννοείται πως η μεταγλώττιση πρέπει να ποινικοποιηθεί!

Όσο για τα παιδικά, συμφωνώ αλλά μου είναι ακατόρθωτο να αντέξω τον μεταγλωττισμένο Bugs Bunny που δείχνει πλέον το Star, όταν εγώ σαν παιδί το έβλεπα με υπότιτλους.

 

Ωστόσο, όταν μια σειρά δεν λέει τίποτα, δε φταίει μόνο η μεταγλώττιση. Άλλωστε και το προαναφερθέν Καρουζέλ μεταγλωττισμένο ήταν και όμως "έλεγε" ακόμα και έτσι.

Αυτό είναι που ζητάω και εγώ: Να κρίνεται η κάθε σειρά μόνη της και όχι βάση της καταγωγής της. Απλά όταν τα κανάλια φέρνουν μια αξιοπρεπή σειρά στα 2 χρόνια, πως να μην βγει το όνομα μετά σε αυτές τις σειρές..

 

Δεν προσπαθώ να πω ότι οι τηλενουβέλλες είναι τα αριστουργήματα της 7ης τέχνης. Αλλά δεν είναι και αυτό που νομίζουν ορισμένοι. Σίγουρα, υπάρχουν σκουπίδια. Δεν είναι η πλειοψηφία όμως.

 

Το άλλο που παρατηρώ και μου φαίνεται κάπως οξύμωρο είναι πώς γίνεται να υποστηρίζει με σθένος ότι οι ΛΑΤΙΝΟαμερικάνικες σειρές ΔΕΝ είναι ΣΑΠΟΥΝΟπερες κάποιος που λέγεται Latin - Soaps no offence ε? απλά μου φαίνεται αστείο!

Δεν έχεις κι άδικο, απλά η ιστορία του nick μου πάει πίσω καμιά 15αριά χρόνια, όταν δεν ήξερα, δεν είχα ίντερνετ άρα βασιζόμουν στους χαρακτηρισμούς των τηλεπεριοδικών, και δεν ήμουν και σε ηλικία να το ψάξω τόσο πολύ ;) Και θα μου πεις εφόσον δεν είχες ίντερνετ, πως είχες nickname? Αν υπάρχει κάποιο τόπικ στο φόρουμ "Πως βγήκε το nickname σου", δώσε μου λινκ να σου απαντήσω εκεί για να μη βγω άλλο off topic :lol:

 

το αστείο είναι ότι εντελώς συμπτωματικά μόλις έγραψα ένα άρθρο στη φρικιπαίδεια για τη "μαρία της γειτονιάς" !!

 

Κορυφαίο :up: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με εσένα προσωπικά. Ούτε σε ξέρω, ούτε θα σε δω ποτέ μου. Έχω πρόβλημα με τα κολλημένα μυαλά που θεωρούν οτιδήποτε προβάλλεται σε καθημερινή βάση, "σαπουνόπερα" και που αρνούνται να εμπλουτίσουν το λεξιλόγιό τους με μία λέξη παγκοσμίως αποδεκτή.

 

Το μόνο κοινό ανάμεσα στις σαπουνόπερες και τις τηλενουβέλλες (λατινοαμερικάνικες σειρές) είναι ότι προβάλλονται καθημερινά.

Οι τηλενουβέλλες είναι ιστορίες ως επί το πλείστον διασκευασμένες από βιβλία - μυθιστορήματα ή νουβέλλες, εξού και το τηλε-νουβέλλες, που επικεντρώνονται στον έρωτα ενός ζευγαριού και παρακολουθούν τη σχέση τους από την γνωριμία έως και τον γάμο τους, παρουσιάζοντας τον έρωτά τους με αγνό τρόπο, και χωρίς

Οι σαπουνόπερες ασχολούνται με δύο πλούσιες οικογένειες, ανάμεσα στις οποίες υπάρχει υποτίθεται κόντρα και όλως τυχαίως ο ένας παντρεύεται τον άλλο, τον χωρίζει και παντρεύεται τον αδερφό του, τον ξαναχωρίζει και παντρεύεται τον θείο του, ο χωρισμένος αδερφός παντρεύεται τη ξαδέρφη της πρώην γυναίκας του κλπ κλπ. Δεν υπάρχει υπόθεση, δημιουργείται στη πορεία, με ιστορίες που επαναλαμβάνονται, ρόλους που πεθαίνουν και ξαναζωντανεύουν όταν οι ηθοποιοί που τους ερμήνευαν μένουν άνεργοι, κλπ κλπ. Ένας αχταρμάς που σου καίει το μυαλό.

 

Σαπουνόπερα είναι η Τόλμη και γοητεία, σαπουνόπερα είναι τα ατίθασα νιάτα. Σειρές χαμηλού budget, που γυρίζονται σε ένα δωμάτιο 1χ1, χωρίς καθόλου εξωτερικά γυρίσματα, που κρατάνε δεκαετίες.

 

Οι τηλενουβέλλες διαρκούν κατά μέσο όρο 150 επεισόδια (6 μήνες) με ελάχιστες εξαιρέσεις, μετρημένες στα δάχτυλα στα τόσα χρόνια παραγωγής αυτών των σειρών, που και πάλι, το πολύ στα 300 επεισόδια θα έχουν τελειώσει.

 

Κάθε επεισόδιο έχει τουλάχιστον σκηνές 10 λεπτών έξω από το στούντιο, σε φυσικούς χώρους.

 

Ακόμα και μεταξύ τους οι τηλενουβέλλες έχουν τεράστιες διαφορές, ανάλογως ποιας χώρας παραγωγή, και τι ώρα προβάλλονται στη χώρα παραγωγής τους είναι.

Οι μεξικάνικες σειρές είναι ρόζ, παραμύθια στα οποία κυριαρχεί η ίντριγκα.

Οι αργεντίνικες (πλην των νεανικών Rebelde Way κλπ) συνδιάζουν το δράμα με τη κωμωδία, έχουν πολλές ερωτικές σκηνές που για αν προβάλλονταν στην ελλάδα η σήμανση θα ήταν "κατάλληλο για άνω των 15", και οι διάλογοί τους είναι ζωντανοί.

Παράδειγμα η σειρά "Ιερό Πάθος" που έπαιξε το 2004 στο Star. Η υπόθεση εξελισσόταν το 1950, είχε να κάνει με μία αίρεση που περίμενε τη Δευτέρα Παρουσία, ο πρωταγωνιστής υπέστη χίλια δυο βασανιστήρια - μέχρι που τον σταύρωσαν, σαφώς δεν αφορούσε το κοινό της ζώνης 17:30 - 18:30 που παιζόταν, ούτε το κοινό στο οποίο απευθύνεται η μεταγλώττιση, ούτε μπορούσαν να παίξουν όλες οι σκηνές με αποτέλεσμα τα τελευταία επεισόδια να προβληθούν μονταρισμένα και λογοκριμένα, για να μη μιλήσω για τις ερωτικές σκηνές που θύμιζαν σοφτ πορνό του άλτερ και δεν προβλήθηκε καμία.

 

Δεν περιμένει ο ένας ηθοποιός να σταματήσει ο άλλος να μιλάει για να πει την ατάκα του, ούτε να ζουμάρει τη φάτσα του η κάμερα. Οι διάλογοί τους είναι πολύ αληθοφανείς.

 

Οι Κολομβιανές σειρές είναι ακόμα πιο ψαγμένες, το ρομάντζο έρχεται σε δεύτερη μοίρα και θυμίζουν ταινίες επιστημονικής φαντασίας ή μυστηριου, άλλες πάλι δείχνουν με ωμό τρόπο την σκληρή καθημερινότητα της Κολομβίας (Χωρίς αυτά δεν υπάρχει παράδεισος, ALPHA, βασισμένη σε πραγματικά γεγονότα).

 

Οι βραζιλιάνικες σειρές ασχολούνται με κοινωνικά ζητήματα: Ασθένειες, πορνεία, ναρκωτικά, κλπ κλπ.

 

Θέλω να καταλήξω στο ότι όπως έχουμε και εμείς τα τηλεσκουπίδια μας, έχουν και οι αμερικάνοι, έχουν και οι λατινοαμερικάνοι. Το ότι τα κανάλια τις περισσότερες φορές επιλέγουν να προβάλλουν τα σκουπίδια των λατινοαμερικάνων (πχ Λουτσία η ατίθαση καρδιά) δεν αναιρεί ότι υπάρχουν τηλενουβέλλες αξιόλογες και δεν πρέπει να τις βάζουμε όλες στο ίδιο τσουβάλι, ούτε να τις κρίνουμε βάση τίτλου (Η Χουάνα η παρθένα είχε παρόμοια ιστορία με το "Φως του Φεγγαριού του MEGA), και το "παρθένα" για μία λατινοαμερικάνικη χώρα, είναι μια λέξη απονήρευτη. Θα ακούσεις περισσότερες φορές έναν ισπανόφωνο να λέει "Παρθένα" παρά "Παναγία" όταν αναφέρεται στη Παναγιά. Τώρα το αν κάποιοι το παρεξηγούν, απλά να θυμίσω ότι πονηρές λέξεις δεν υπάρχουν, αλλά υπάρχουν πονηρά μυαλά.

 

Κάνε ένα flash back στην ελληνική τηλεόραση και πες μου πόσες κωμικές σειρές ήταν σκουπίδια. Αν πω εγώ "όλες οι ελληνικές κωμικές σειρές είναι σκουπίδια", δεν θα συμπεριλάβω και το παρά πέντε; Είναι το παρά πέντε σκουπίδι; Αυτή τη λογική της τσουβαλοποίησης δεν μπορώ να τη καταλάβω.

 

Ψάξε λίγο περισσότερο το θέμα στη Βικιπαίδεια , την αγγλική βικιπαίδεια http://en.wikipedia.org/wiki/Telenovela και http://en.wikipedia.org/wiki/Soap_opera και θα διαπιστώσεις ότι δεν τα έβγαλα από το κεφάλι μου όλα τα παραπάνω.

Υπάρχει τεράστια διαφορά ανάμεσα στα δύο τηλεοπτικά είδη αρκεί να υπάρχουν και ανοιχτά μυαλά που θα ψάξουν να την εντοπίσουν (όχι σόνι και καλά βλέποντας μια σειρά τέτοιου είδους).

 

Τώρα εγώ με όλα αυτά που διαβάζουν τα ματάκια μου :blink: τι πρέπει να κάνω; Να τραβάω τα μαλλιά μου η να χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο;

 

Και ποιος είναι ο λόγος να κολλάμε τόσο πολύ στην ακριβή έννοια μιας λέξης που χρησιμοποιούμε;

 

Δηλαδή, ο "Έρωτας" και το μέχρι πέρυσι "Βέρα στο Δεξί" χαρακτηρίζονται σαν σαπουνόπερες επειδή δεν προέρχονται από κάποιο βιβλίο και δεν επικεντρώνονται σε μία μόνο ιστορία; Ή μήπως αν χαρακτηρίσω κάποια σειρά Τηλενουβέλα την καθιστά αυτό περισσότερο ποιοτική από μια σαπουνόπερα; Και ο Έρωτας και το Βέρα στο Δεξί είχαν αρκετά εξωτερικά γυρίσματα και είναι καλές παραγωγές! Αυτό νομίζω ότι κρίνει περισσότερο το ποιοτικό κριτήριο της σειράς που αφορά την παραγωγή, όπως θα μπορούσε επίσης μια ονομαζόμενη από εσένα Τηλενουβέλα να είναι χαμηλού κόστους και να έχει μόνο εσωτερικά γυρίσματα σε studio.

 

Οπότε...ποιος είναι ο βαθύτερος και ουσιαστικότερος συλλογισμός σου; Και στην τελική, η Μαρία η Άσχημη, είναι τηλενουβέλα ή χάνει τον τίτλο της επειδή έχει μόνο εσωτερικά γυρίσματα (με μηδαμινές εξαιρέσεις) ;;;

 

καταρχην μπραβο σου που βρηκες το κουραγιο να τα γραψεις ολα αυτα.οποτε αν ειναι οπως τα λες διαπιστωσα τα εξης:

1)ο "ερωτας" ειναι σαπουνοπερα

2)"μαρια η ασχημη",το καινουριο και τα μεξικανικα που παιζουν σε alpha και star ειναι τηλενουβελες.

σωστα μεχρι εδω?

αλλα εχω μια απορρια.πως γινεται ο ερωτας να εχει πληθωρα εξωτερικων γυρισματων τη στιγμη που ειναι σαπουνοπερα?

 

Ακριβώς αυτό εξέφρασα κι εγώ παραπάνω... και στη συνέχεια διάβασα και το δικό σου! Άρα δεν είμαι ο μόνος "μπερδεμένος" :p

 

Είπα χίλια δυο πράγματα που χαρακτηρίζουν τις σαπουνόπερες και δεν τα έχουν οι τηλενουβέλλες, αλλά τα έχει ο Έρωτας:

 

 

 

Και προσθέτω: Διαλόγους του στυλ

-Ξέρεις Παύλο... Μου είπες κάτι που με πλήγωσες.

-Τι σου είπα και σε πλήγωσε;

-Δεν έπρεπε να μου το πεις!

-Τι δεν έπρεπε να σου πω;

-Να, αυτό, που μου είπες εκείνο το βράδυ στη Σαντορίνη. Θυμάσαι;

-Δεν θυμάμαι και σου ζητώ να μου το θυμήσεις!

-Μου το είπες εκείνο το βράδυ που η Αφροξυλάνθη χαστούκισε τον Παράσχο! Θυμήσου!

 

150 flashbacks ανά επεισόδιο, όπου ο ηθοποιός κάθεται σκεπτικός στο σαλόνι και σκέφτεται τι συνέβη πριν 342 επεισόδια, για να γεμίσει ο τηλεοπτικός χρόνος και να κλείσει το επεισόδιο της ημέρας...

 

Και, επίσης είπα, ότι οι τηλενουβέλλες το πολύ σε 150 επεισόδια πλην εξαιρέσεων που δεν υπερβαίνουν τα 300 επεισόδια, ολοκληρώνονται. Βλέπεις κάποια στιγμή τη λέξη ΤΕΛΟΣ. Ο Έρωτας αν πούμε ότι κάθε χρόνο παίζουν 250 επεισόδια, τον Ιούνιο θα έχει φτάσει τα 750. Και αμφιβάλλω αν αυτή η χρονιά θα είναι και η τελευταία.

Αλλά ακόμα και αν τελειώσει, το τελευταίο επεισόδιο δεν θα θυμίζει σε τίποτα το πως ξεκίνησε η ιστορία. Δεν υπάρχει αρχή, μέση και τέλος στις σαπουνόπερες όταν ξεκινούν να γράφονται. Στην πορεία δημιουργούνται.

 

Είναι εντελώς άκυρο να συγκρίνεις τα εξωτερικά γυρίσματα του τύπου "Ο Αλέξανδρος πάει με το αμάξι του στο περίπτερο να αγοράσει τσιγάρα" με το "Η Μεξικάνα Gaviota πάει ταξίδι στο Παρίσι": http://www.youtube.com/watch?v=mf9IfotlGUs , ή να πιστεύεις είναι το ίδιο ακόμα και τα γυρίσματα 11 μηνών μέσα σε πραγματικά σπίτια όπου υποτίθεται ζουν οι ήρωες και η παραγωγή τα νοίκιασε, είναι το ίδιο με τα γυρίσματα στα χάρτινα σκηνικά των σπιτιών του Έρωτα.

Παράδειγματα ενοικίασης πραγματικών σπιτιών από την εταιρεία παραγωγής για τα γυρίσματα, είναι

 

1. στο "Παλόμα και Λορέντζο" (2003, Star):

 

 

και το website (click) της χασιέντας που γυρίστηκε η σειρά.

 

2. στην γνωστή "Εσμεράλντα" (1999 Skai, 2003 Alpha, 2006 Alter)

Website (click) της χασιέντας που γυρίστηκε και η Εσμεράλντα, και σκηνή από τη σειρά (click) γυρισμένη στη συγκεκριμένη χασιέντα

 

Aυτά, ενδεικτικά.

Yπάρχουν πολλές "σαπουνόπερες" γυρισμένες σε φυσικούς χώρους; Ούτε καν σε ελληνικές εβδομαδιαίες σειρές δεν γίνεται αυτό που υποτίθεται είναι και κάποιου κόστους. Μόνο στο παρά πέντε ξέρω να έγινε αυτό. Για ελληνική καθημερινή σειρά, ούτε λόγος.

 

 

 

Παιδιά εννοείται, τι λέμε τώρα; Εννοείται πως η μεταγλώττιση πρέπει να ποινικοποιηθεί!

Όσο για τα παιδικά, συμφωνώ αλλά μου είναι ακατόρθωτο να αντέξω τον μεταγλωττισμένο Bugs Bunny που δείχνει πλέον το Star, όταν εγώ σαν παιδί το έβλεπα με υπότιτλους.

 

 

Αυτό είναι που ζητάω και εγώ: Να κρίνεται η κάθε σειρά μόνη της και όχι βάση της καταγωγής της. Απλά όταν τα κανάλια φέρνουν μια αξιοπρεπή σειρά στα 2 χρόνια, πως να μην βγει το όνομα μετά σε αυτές τις σειρές..

 

Δεν προσπαθώ να πω ότι οι τηλενουβέλλες είναι τα αριστουργήματα της 7ης τέχνης. Αλλά δεν είναι και αυτό που νομίζουν ορισμένοι. Σίγουρα, υπάρχουν σκουπίδια. Δεν είναι η πλειοψηφία όμως.

 

 

Δεν έχεις κι άδικο, απλά η ιστορία του nick μου πάει πίσω καμιά 15αριά χρόνια, όταν δεν ήξερα, δεν είχα ίντερνετ άρα βασιζόμουν στους χαρακτηρισμούς των τηλεπεριοδικών, και δεν ήμουν και σε ηλικία να το ψάξω τόσο πολύ ;) Και θα μου πεις εφόσον δεν είχες ίντερνετ, πως είχες nickname? Αν υπάρχει κάποιο τόπικ στο φόρουμ "Πως βγήκε το nickname σου", δώσε μου λινκ να σου απαντήσω εκεί για να μη βγω άλλο off topic :lol:

 

 

 

Κορυφαίο :up: :lol:

 

Συνεχίζεις να προσπαθείς να υποστηρίζεις απλά κάποιες έννοιες. Το αν νοικιάζουν ακριβότερα ή φθηνότερα σπίτια είναι θέμα κόστους παραγωγής και στην μικρή μας Ελλάδα είναι δύσκολο να υπερβεί το κόστος κάποια όρια! Όσο για το ταξίδι στο εξωτερικό...και στον Έρωτα έχουν κάνει γυρίσματα στην Μύκονο, την Σαντορίνη (νομίζω), στο Μιλάνο, στην Μάλτα και εγώ δεν ξέρω που!

 

Παραθέτεις τον διάλογο του Παύλου λίγο παραπάνω... δηλαδή προσπαθείς να με πείσεις πως η Χουάνα η Παρθένα είχε ουσιαστικότερους διαλόγους; Για καθημερινές σειρές μιλάμε που υπάρχουν απλά για να περάσει κανείς κουτσά στραβά τον χρόνο του...και θεωρώ ότι είναι πολύ καλό το επίπεδό τους για την αποστολή τους!

 

Τελικά, ποια διαφορά μένει; Το ότι στην μία περίπτωση μιλάμε για μία συγκεκριμένη ιστορία και επεισόδια που φτάνουν τα 150 ...άντε 300 ενώ στην άλλη περίπτωση μιλάμε για σαφώς μεγαλύτερο αριθμό επεισοδίων (αν τραβήξει η σειρά βέβαια) και ιστορίες που αρχίζουν και τελειώνουν στην διάρκεια της σειράς! Ε...και τι έγινε;

 

Α ναι συμφωνώ και επαυξάνω! Δεν έχανα επεισόδιο απο τον πιο αδύναμο κρίκο:rolleyes:

 

Καλά... όλα είναι σχετικά πάντα! Αν το παρουσίαζε ο Αρναούτογλου και όχι η Έλενα Ακρίτα, νομίζεις ότι θα σου κέντριζε το ενδιαφέρον στον ίδιο βαθμό; :p

 

Γιατί σου φαίνεται τόσο περίεργο; Από το 1997 που η ΕΤ2 έγινε ΝΕΤ, αυτή η ανταλλαγή προγραμμάτων στην ΕΡΤ έχει γίνει τουλάχιστον άλλες δύο φορές και αυτή είναι η τρίτη. Τελευταία φορά που οι σειρές παίζανε στην ΕΤ1 και οι εκπομπές στη ΝΕΤ ήταν το 2004.

 

 

Μικρή μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μη λες γιατί έχω άπειρα παραδείγματα που ξένες σειρές έχουν ξεπεράσει και το εκατομμύριο. Αν θες να εξαιρέσουμε τα σύνορα της αγάπης που το πρώτο καλοκαίρι ήταν στο ένα εκατομμύριο και κάτι χιλιάδες τηλεθεατές, και προτιμάς να μείνουμε στις αμερικάνικες σειρές, τα "Φιλαράκια" ήταν στα ίδια επίπεδα με το Prison Break (και έπαιζαν και μεσημέρι).

Σίγουρα τα πήγε καλά το Prison Break και μπράβο του γιατί το αξίζει αλλά μην υπερβάλλεις σε παρακαλώ.

 

 

Ποιος λέει ότι είναι χαμηλού budget το Star? Στο δρόμο τις βρίσκεις τις ξένες ταινίες, σειρές και παιδικά που δείχνει; Δεν τα αγοράζει, δε πληρώνει δικαιώματα; Μη τρελαθούμε τελείως. Μπορεί να του βγαίνει και ακριβότερα στο σύνολο να αγοράσει τα ξένα προγράμματα από ότι βγαίνει σε mega ant1 και alpha να γυρίσουν τις ελληνικές τους σειρές.

 

Και μη ξεχνάμε ότι και το Star κάποτε είχε αξιόλογες ελληνικές σειρές -τη περίοδο που ο ALPHA την έβγαζε με μία, δύο το πολύ-. "Το κλειδί" με τον Φιλιππίδη, "Κρεσέντο" με τη Παπούλια, "Σα χειμωνιάτικη λιακάδα" με Μπάρμπα, "Βαθύ Κόκκινο" με Μιχαλόπουλο και άλλες πολλές. Αρκετές από αυτές όπως πχ το Κλειδί, τα πήγαιναν και πολύ καλά από πλευράς τηλεθέασης, δεν ήταν για παράδειγμα σαν τα απαράδεκτα "Ελιές Θρούμπες" και "Με σπασμένα τα φρένα" του alter.

 

Τι σου συνέβη Χριστουγεννιάτικα παιδί μου και μας τα λες μπερδεμένα; :p

 

Σίγουρα είναι φθηνότερο για ένα κανάλι να αγοράσει μια ξένη παραγωγή από το να στήσει μια δική του. Φθηνότερο δε σημαίνει σε καμία περίπτωση τζάμπα!

 

Το Σταρ είχε παλιότερα κάποιες ελληνικές σειρές, αλλά είδε ότι δεν τράβαγαν αλλά και δεν διαφοροποιούσαν το κανάλι από τα υπόλοιπα και γι' αυτό και άλλαξε πορεία στη συνέχεια και στον τομέα που τελικά επέλεξε τα πάει περίφημα!

 

Τα φιλαράκια τα πήγαιναν μεν καλά και είναι αγαπητή σειρά, αλλά η αλήθεια είναι ότι το Prison Break έκανε πολύ καλά νούμερα για το είδος της και την εποχή μας! Ίσως είναι λίγο αμφίβολο το αν θα καταφέρει να διατηρήσει αυτά τα νούμερα με το ξεκίνημα της prime time ζώνης, αλλά την δεδομένη στιγμή έκανε ένα καλό ...ας το πούμε... lead in.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζεις να προσπαθείς να υποστηρίζεις απλά κάποιες έννοιες. Το αν νοικιάζουν ακριβότερα ή φθηνότερα σπίτια είναι θέμα κόστους παραγωγής και στην μικρή μας Ελλάδα είναι δύσκολο να υπερβεί το κόστος κάποια όρια!

Ενώ στο "μεγάλο τους Μεξικό" που τα δύο τρίτα του πληθυσμού ψοφολυσσάνε είναι σαφώς πιο εύκολο το κόστος να υπερβεί κάποια όρια.

 

Παραθέτεις τον διάλογο του Παύλου λίγο παραπάνω... δηλαδή προσπαθείς να με πείσεις πως η Χουάνα η Παρθένα είχε ουσιαστικότερους διαλόγους;

Κάνε μου quote ένα διάλογο από τη "Χουάνα τη Παρθένα". Γιατί για να θεωρείς ότι δεν έχει ουσιαστικότερους διαλόγους, σημαίνει ότι έχεις κάτσει να τη παρακολουθήσεις άρα έχεις σχηματίσει άποψη, εφόσον μπορείς να τη κρίνεις.

 

Για καθημερινές σειρές μιλάμε που υπάρχουν απλά για να περάσει κανείς κουτσά στραβά τον χρόνο του...

Αν πρόσεξες καθόλου τα μηνύματά μου, κάπου έγραψα και ότι "δεν είναι αριστουργήματα της 7ης τέχης" και συμπλήρωσα ακριβώς αυτά που είπες και εσύ. Το νόημα της επανάληψης δεν καταλαβαίνω.

 

Τελικά, ποια διαφορά μένει; Το ότι στην μία περίπτωση μιλάμε για μία συγκεκριμένη ιστορία και επεισόδια που φτάνουν τα 150 ...άντε 300 ενώ στην άλλη περίπτωση μιλάμε για σαφώς μεγαλύτερο αριθμό επεισοδίων

Μόνο αυτό συγκράτησες; Κοίταξε τα γραπτά μου υπάρχουν ακόμα, εάν ενδιαφέρεσαι πραγματικά μπορείς να τα ξαναδιαβάσεις γιατί φαίνεται χρησιμοποιώ πολύ δύσκολη γλώσσα για να μπορέσεις να "μπεις στο νόημα" με τη πρώτη ανάγνωση.

Τι σου συνέβη Χριστουγεννιάτικα παιδί μου και μας τα λες μπερδεμένα; :p

Ακριβώς αυτό που έγραψα και πιο πάνω. Φαίνεται δεν τα πας καλά ούτε με την ελληνική γλώσσα ούτε με τα επιχειρήματα. Τι βίντεο έβαλα τι φωτογραφίες, τίποτα.

 

Σίγουρα είναι φθηνότερο για ένα κανάλι να αγοράσει μια ξένη παραγωγή από το να στήσει μια δική του. Φθηνότερο δε σημαίνει σε καμία περίπτωση τζάμπα!

Σίγουρα θα δούλεψες στο λογιστήριο κάποιου καναλιού για να είσαι τόσο σίγουρος.

 

Το Σταρ είχε παλιότερα κάποιες ελληνικές σειρές, αλλά είδε ότι δεν τράβαγαν αλλά και δεν διαφοροποιούσαν το κανάλι από τα υπόλοιπα και γι' αυτό και άλλαξε πορεία στη συνέχεια και στον τομέα που τελικά επέλεξε τα πάει περίφημα!

Όταν είχε ελληνικές σειρές δεν σημαίνει ότι δεν είχε και ξένο πρόγραμμα. Σε πια διαφοροποίηση αναφέρεσαι;

 

Τα φιλαράκια τα πήγαιναν μεν καλά και είναι αγαπητή σειρά, αλλά η αλήθεια είναι ότι το Prison Break έκανε πολύ καλά νούμερα για το είδος της και την εποχή μας!

Η αλήθεια είναι ότι βλέπεις τα πράγματα από τη γωνία που θέλεις εσύ να τα δεις. "Η εποχή μας", λες και τα φιλαράκια έπαιξαν τον περασμένο αιώνα. Πέρυσι τελείωσαν και έπαιζαν στο 4ο κανάλι της χώρας, όχι στο 2ο.

 

Ή μήπως αν χαρακτηρίσω κάποια σειρά Τηλενουβέλα την καθιστά αυτό περισσότερο ποιοτική από μια σαπουνόπερα;

Ανάλογα τα γούστα του καθενός!

 

μια ονομαζόμενη από εσένα Τηλενουβέλα

Δεν είναι επ-ονομαζόμενη από εμένα, είναι όρος που χρησιμοποιείται διεθνώς.

 

Και στην τελική, η Μαρία η Άσχημη, είναι τηλενουβέλα ή χάνει τον τίτλο της επειδή έχει μόνο εσωτερικά γυρίσματα (με μηδαμινές εξαιρέσεις)

Η Μαρία η Άσχημη είναι βασισμένη σε κολομβιανή τηλενουβέλλα, είναι διασκευή, remake (όπως και η αμερικάνα, Ugly Betty). Η πρωτότυπη σειρά λέγεται Yo soy Betty la fea. Αν θες να δώσεις ένα διαφορετικό χαρακτηρισμό μπορείς να τη πεις απλά "καθημερινή σειρά". Σαπουνόπερα δεν είναι πάντως. Βρες και πες μου τις ομοιότητες με τις σαπουνόπερες Τόλμη και γοητεία, Ατίθασα νιάτα για να με πείσεις ότι είναι.

 

Εγώ πάντως δεν ήρθα εδώ να πω τι είναι καλύτερο και ποιοτικότερο, σαπουνόπερα, τηλενουβέλλα, κωμωδία ή το Disney Club. Από το δικό σου μυαλό βγαίνουν τέτοιου είδους ερωτήσεις. Εγώ ήρθα απλά για να πω ότι τηλενουβέλλα και σαπουνόπερα είναι τόσο διαφορετικά μεταξύ τους όσο τα χελωνονιντζάκια από το παρά πέντε (και τα δύο είναι τέλεια στο είδος τους, μη με ρωτήσεις πάλι αν θεωρώ τα χελωνονιντζάκια ποιοτικότερα από το παρά πέντε!!!!!!!!!)

Link to comment
Share on other sites

Η Μαρία η Άσχημη είναι βασισμένη σε κολομβιανή τηλενουβέλλα, είναι διασκευή, remake (όπως και η αμερικάνα, Ugly Betty)

 

Δεν έχω παρακολουθήσει το original, αλλά την Ugly Betty ας μην την συγκρίνουμε με τη Μαρία την Άσχημη ή παρόμοιας ποιότητας σκουπιδια γιατί μπορεί να βασίζεται σε μια συγκεκριμένη συνταγή, αλλά έχει απίστευτες ατάκες, τρομερούς χαρακτήρες και κάποιους εξαιρετικούς ηθοποιούς στα "μπαγκάζια" της.

 

Δεν προσπαθώ να "την πω" σε κανέναν, απλά επειδή τυγχαίνει να ρίχνω γέλιο με την Ugly Betty, και στο πεντάλεπτο που άντεξα να δω Μαρία Άσχημη ένιωσα πως θέλω να σπάσω την τηλεόραση από το κακό παίξιμο, τις ηλίθιες ατάκες και τα ετοιμόρροπα σκηνικά, μπορώ μετά βεβαιότητος να πω πως αν και δεν είναι το Friends (ούτε καν στο μισό), είναι αξιοπρεπέστατη παραγωγή.

 

Αν τα κολομβιανά, μεξικάνικα whatever είναι σαν το ελληνικό, sorry αλλά είναι σκουπίδια που ούτε ο σκουπιδιάρης δε θέλει να αγγίξει.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω παρακολουθήσει το original, αλλά την Ugly Betty ας μην την συγκρίνουμε με τη Μαρία την Άσχημη ή παρόμοιας ποιότητας σκουπιδια γιατί μπορεί να βασίζεται σε μια συγκεκριμένη συνταγή, αλλά έχει απίστευτες ατάκες, τρομερούς χαρακτήρες και κάποιους εξαιρετικούς ηθοποιούς στα "μπαγκάζια" της.

Δεν έκανα σύγκριση ανάμεσα στην ελληνίδα και την αμερικάνα. Ήμουν ξεκάθαρος: Είπα ότι η πρωτότυπη σειρά είναι η Κολομβιανή, και ότι η αμερικάνα και η ελληνίδα είναι διασκευές της Κολομβιανής σειράς.

 

Δεν έκανα καμία σύγκριση και δεν είπα ότι η μία είναι καλύτερη η χειρότερη από την άλλη.

 

Αν τα κολομβιανά, μεξικάνικα whatever είναι σαν το ελληνικό, sorry αλλά είναι σκουπίδια που ούτε ο σκουπιδιάρης δε θέλει να αγγίξει.

"ΑΝ". :)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά δεν είναι πολύ μάπα η φετινή τηλεοπτική σεζόν;

 

δεν έχω τίποτα να δω σχετικά με άλλα χρόνια...

 

Είναι λίγο μάπα..αυτή είναι η αλήθεια!

 

Ενώ στο "μεγάλο τους Μεξικό" που τα δύο τρίτα του πληθυσμού ψοφολυσσάνε είναι σαφώς πιο εύκολο το κόστος να υπερβεί κάποια όρια.

 

Άλλο τι κάνει ο λαός..κι άλλο το ότι είναι σαφώς περισσότεροι και έτσι έχει τη δυνατότητα η αγορά να κινείται περισσότερο! Με το δικό σου σκεπτικό και οι χώρες όπως το Ιράκ που ψωμολυσσάνε οι κάτοικοί του, είναι φτωχή χώρα παρά τα τόσα πετρέλαια (το παλιότερο Ιράκ τέλοσπάντων).

 

Κάνε μου quote ένα διάλογο από τη "Χουάνα τη Παρθένα". Γιατί για να θεωρείς ότι δεν έχει ουσιαστικότερους διαλόγους, σημαίνει ότι έχεις κάτσει να τη παρακολουθήσεις άρα έχεις σχηματίσει άποψη, εφόσον μπορείς να τη κρίνεις.

 

Επειδή έτυχε να ρίξω μια ματιά, μπορώ να κρίνω! Το περίεργο θα ήταν να κρίνω χωρίς να την έχω δει ποτέ μου! Βέβαια, δεν έχω αποστηθίσει διαλόγους για να σου παραθέσω, ούτε διαλόγους του έρωτα έχω αποστηθίσει για να σου παραθέσω, εσύ που μας το έκανες για τον έρωτα, δε το κάνεις και για την παρθένα την Χουάνα; :p

 

Αν πρόσεξες καθόλου τα μηνύματά μου, κάπου έγραψα και ότι "δεν είναι αριστουργήματα της 7ης τέχης" και συμπλήρωσα ακριβώς αυτά που είπες και εσύ. Το νόημα της επανάληψης δεν καταλαβαίνω.

 

Το πρόσεξα αυτό...αλλά παρόλα αυτά δεν καταλαβαίνω την δική σου εμμονή να θέλεις να τα ξεχωρίσεις ντε και καλά και να ονομάζεις τα μεν "μεγάλες παραγωγές" και τα δε "δουλειές του ποδαριού" (γιατί στην ουσία αυτό κάνεις!)

 

Μόνο αυτό συγκράτησες; Κοίταξε τα γραπτά μου υπάρχουν ακόμα, εάν ενδιαφέρεσαι πραγματικά μπορείς να τα ξαναδιαβάσεις γιατί φαίνεται χρησιμοποιώ πολύ δύσκολη γλώσσα για να μπορέσεις να "μπεις στο νόημα" με τη πρώτη ανάγνωση.

 

Όχι αγόρι μου, ούτε θα μπω στην διαδικασία να τα ξαναδιαβάσω γιατί κατάλαβα καλά τι έγραψες! Όπως σου απάντησα και στο αμέσως πιο πάνω μήνυμα περιγράφοντάς σου την δική σου μικρο-αντίφαση στην οποία έχεις πέσει.

 

Ακριβώς αυτό που έγραψα και πιο πάνω. Φαίνεται δεν τα πας καλά ούτε με την ελληνική γλώσσα ούτε με τα επιχειρήματα. Τι βίντεο έβαλα τι φωτογραφίες, τίποτα.

 

Ακριβώς αυτό σου έγραψα κι εγώ..ότι πέφτεις σε αντιφάσεις! Όσο για τα ελληνικά μου, τα καταλαβαίνω μια χαρά, αλλά εσύ επιμένεις να μου αναφέρεις τις διαφορές της μίας και της άλλης κατηγορίας παλιότερα, και τις ομοιότητές τους τώρα πλέον.

 

Όσο για τις φωτογραφίες και τα βίντεο, εξέφρασα την άποψή μου πάνω σε αυτό το ζήτημα τονίζοντας ότι λόγω πληθυσμού και κόστους παραγωγής δεν είναι εφικτό να γίνει και στην Ελλάδα αυτό. Εσύ το βλέπεις αλλιώς βέβαια, εγώ διαφορετικά, όπως το περιέγραψα και λίγο παραπάνω, από εκεί και πέρα δεν υπάρχει λόγος να προσπαθήσω να βρω παραπάνω επιχειρήματα για να σου παραθέσω μια και δεν έχω και ουσιαστικό λόγο να σε πείσω! Είπες την γνώμη σου, είπα την γνώμη μου, thats all.

 

Σίγουρα θα δούλεψες στο λογιστήριο κάποιου καναλιού για να είσαι τόσο σίγουρος.

 

Η λογιστική γενικότερα δεν ταιριάζει στο image μου και στην ψυχοσύνθεσή μου! :lol:

 

Όταν είχε ελληνικές σειρές δεν σημαίνει ότι δεν είχε και ξένο πρόγραμμα. Σε πια διαφοροποίηση αναφέρεσαι;

 

Στην διαφοροποίηση που έχει σήμερα το Σταρ ότι όταν μιλάμε για ξένες σειρές πάει το μυαλό μας συνήθως πρώτα σε αυτό το κανάλι παρά σε όλα τα άλλα... όπως κι όταν μιλάμε για lifestyle δελτίο ειδήσεων πάει επίσης το μυαλό μας στο συγκεκριμένο κανάλι! Αυτή την διαφοροποίηση επέλεξε το Σταρ...αυτή την εικόνα θέλησε να πουλήσει για τον εαυτό του και τα κατάφερε μια χαρά!

 

 

Η αλήθεια είναι ότι βλέπεις τα πράγματα από τη γωνία που θέλεις εσύ να τα δεις. "Η εποχή μας", λες και τα φιλαράκια έπαιξαν τον περασμένο αιώνα. Πέρυσι τελείωσαν και έπαιζαν στο 4ο κανάλι της χώρας, όχι στο 2ο.

 

Φυσικά και από την δική μου γωνία θα τα βλέπω τα πράγματα...από την δική σου θα τα βλέπω; Θα μου έλεγες στο τέλος ότι δεν έχω και δική μου προσωπικότητα!

 

Και τα φιλαράκια στην εποχή μας είναι, αλλά αυτό ακριβώς λέω ότι δεν είναι εύκολο να πιάσει μια σειρά, ειδικά ξένη, στην ελληνική τηλεοπτική αγορά, όπως τουλάχιστον έχουν σήμερα τα πράγματα! Το τι θα γίνει του χρόνου ή του παραχρόνου δε το γνωρίζουμε, αφού είπαμε ότι τα πράγματα αλλάζουν γρήγορα πλέον!

 

Ανάλογα τα γούστα του καθενός!

 

Αυτό δεν έχει να κάνει τόσο με τα γούστα του καθενός! Γούστο του καθενός είναι να του αρέσει πχ. μια τυρόπιτα ή να μην του αρέσει. Όχι το αν θα συνεχίσουμε να την λέμε τυρόπιτα ή αν θα την ξαναβαφτίσουμε! :lol:

 

Δεν είναι επ-ονομαζόμενη από εμένα, είναι όρος που χρησιμοποιείται διεθνώς.

 

Καλά...δεν υποστήριξα ποτέ ότι είμαι και ο Μπαμπινιώτης, μου επιτρέπεται κι από κανένα λαθάκι κι εμένα.

 

Όσο για την διεθνή ορολογία, υπάρχει, αλλά έξω δεν σφάζονται και τόσο πολύ για να τονίσουν την διαφοροποίηση. Είναι άλλωστε τόσο ανούσια όλη αυτή η κουβέντα που κάνουμε μόνο και μόνο για να αποδείξεις ότι "τα μεν είναι ποιοτικά, τα δε μη ποιοτικά". Γιατί, αυτό είναι το ουσιώδες θέμα μας!

 

Η Μαρία η Άσχημη είναι βασισμένη σε κολομβιανή τηλενουβέλλα, είναι διασκευή, remake (όπως και η αμερικάνα, Ugly Betty). Η πρωτότυπη σειρά λέγεται Yo soy Betty la fea. Αν θες να δώσεις ένα διαφορετικό χαρακτηρισμό μπορείς να τη πεις απλά "καθημερινή σειρά". Σαπουνόπερα δεν είναι πάντως. Βρες και πες μου τις ομοιότητες με τις σαπουνόπερες Τόλμη και γοητεία, Ατίθασα νιάτα για να με πείσεις ότι είναι.

 

Ναι, αλλά σύμφωνα με την δική σου επιμονή: "οι τηλενουβέλλες έχουν πολλά εξωτερικά γυρίσματα, κάπου 10 λεπτά τουλάχιστον ανά επεισόδιο ενώ οι σαπουνόπερες έχουν μόνο εσωτερικά γυρίσματα σε ένα δωμάτιο 1χ2 (στούντιο το λένε αυτό)". Στα δικά σου απάντησα!

 

Εγώ πάντως δεν ήρθα εδώ να πω τι είναι καλύτερο και ποιοτικότερο, σαπουνόπερα, τηλενουβέλλα, κωμωδία ή το Disney Club. Από το δικό σου μυαλό βγαίνουν τέτοιου είδους ερωτήσεις. Εγώ ήρθα απλά για να πω ότι τηλενουβέλλα και σαπουνόπερα είναι τόσο διαφορετικά μεταξύ τους όσο τα χελωνονιντζάκια από το παρά πέντε (και τα δύο είναι τέλεια στο είδος τους, μη με ρωτήσεις πάλι αν θεωρώ τα χελωνονιντζάκια ποιοτικότερα από το παρά πέντε!!!!!!!!!)

 

Η ποιότητα είναι πάντα κάτι σχετικό, κι εδώ στην Ελλάδα έχουμε ξεφτίσει την βαθύτερη έννοια της λέξης μια και την χρησιμοποιούμε με κομπλεξισμό και μάλιστα την έχουμε καρα-χρησιμοποιήσει τα τελευταία χρόνια!

 

Όσο για το αν ήρθες εδώ να πεις τι είναι καλύτερο και ποιοτικότερο, η σαπουνόπερα ή η τηλενουβέλλα, και μόνο ο διάλογος του Έρωτα που παρέθεσες αναφέροντας ότι τέτοιοι διάλογοι δεν υπάρχουν στις τηλενουβέλλες... τα λέει όλα! Από εκεί και πέρα, θεωρώ ότι προσπαθείς απλά να ανασκευάσεις!

 

Αναφέρω ξανά ότι εμένα κατηγόρησες ότι πέφτω σε αντιφάσεις, αλλά όλο δικές σου ανακαλύπτουμε στην πορεία! :lol:

 

Επειδή προσωπικά δεν πάσχω από σοβαροφάνεια αλλά από σοβαρότητα, και επειδή δεν έχω και τίποτα το ουσιαστικό να προσθέσω στη συζήτηση, για δεύτερη φορά παίρνω τη πρωτοβουλία και το σταματάω εδώ.

 

Τι..την κάνεις από την κουβέντα; Εγώ δηλαδή δεν είχα το δικαίωμα να σου απαντήσω; Παρόλα αυτά σου απάντησα...αφού μου έθεσες τα ερωτήματα! Άλλωστε νομίζω ότι διαφωνούμε καυστικά μεν αλλά σε πολιτισμένο επίπεδο!

Link to comment
Share on other sites

Τι..την κάνεις από την κουβέντα;

Είδες που σου λέω ότι δεν με καταλαβαίνεις; Ήταν ένα ξεκάθαρο προσωπικό μήνυμα στον kostas_v όπου του μιλάω στο δεύτερο ενικό πρόσωπο. Και όντως, μου απάντησε και δεν του ξανααπάντησα και ούτε πρόκειται ;)

 

αλλά παρόλα αυτά δεν καταλαβαίνω την δική σου εμμονή να θέλεις να τα ξεχωρίσεις ντε και καλά και να ονομάζεις τα μεν "μεγάλες παραγωγές" και τα δε "δουλειές του ποδαριού" (γιατί στην ουσία αυτό κάνεις!)

Ονομάζω τα μεν "τηλενουβέλλες" και τα δε "σαπουνόπερες", τέλος.

Παρέθεσα στοιχεία που διαχωρίζουν τις σειρές που ανήκουν στο ένα είδος και τις σειρές που ανήκουν στο άλλο είδος.

Αν αυτές οι διαφορές κάνουν εσένα να θεωρείς ότι οι μεν είναι "μεγάλες παραγωγές" και οι δε "δουλειές του ποδαριού", χαίρομαι που συμφωνούμε γιατί και η δική μου άποψη αυτή είναι. Μόνο που στα πρώτα μηνύματα δεν έλεγα απλά την άποψή μου, παρέθετα τα στοιχεία που αποδεικνύουν τις διαφορές του ενός είδους σήριαλ και του άλλου. Τα παραπάνω απαντούν και σε αυτό:

 

 

Όσο για το αν ήρθες εδώ να πεις τι είναι καλύτερο και ποιοτικότερο, η σαπουνόπερα ή η τηλενουβέλλα, και μόνο ο διάλογος του Έρωτα που παρέθεσες αναφέροντας ότι τέτοιοι διάλογοι δεν υπάρχουν στις τηλενουβέλλες... τα λέει όλα! Από εκεί και πέρα, θεωρώ ότι προσπαθείς απλά να ανασκευάσεις!

 

Άλλο θέμα τώρα.

Με το δικό σου σκεπτικό και οι χώρες όπως το Ιράκ που ψωμολυσσάνε οι κάτοικοί του, είναι φτωχή χώρα παρά τα τόσα πετρέλαια .

Και αν το πάρουμε με το δικό σου σκεπτικό, εφόσον χώρες όπως η Ελλάδα και οι ΗΠΑ που οι κάτοικοί τους δεν ψωμολυσσάνε, γιατί έχουν τόσο διαφορετικό κόστος στη παραγωγή των σειρών; Γιατί οι αμερικάνικες σειρές είναι γεμάτες εξωτερικά γυρίσματα;

 

Η λογιστική γενικότερα δεν ταιριάζει στο image μου και στην ψυχοσύνθεσή μου!

Καλύτερα να μη μου απαντούσες με ειρωνία στην ειρωνία αλλά να μου έλεγες για πιο λόγο είσαι τόσο σίγουρος ότι βγαίνει φθηνότερα στο σταρ η αγορά ξένων προγραμμάτων από ότι στο μέγκα και τον αντ1 η δημιουργία νέων σειρών (αφού σύμφωνα με προηγούμενα λόγια σου, δεν έχουμε τη δυνατότητα για ακριβές ελληνικές παραγωγές).

 

την διαφοροποίηση που έχει σήμερα το Σταρ ότι όταν μιλάμε για ξένες σειρές πάει το μυαλό μας συνήθως πρώτα σε αυτό το κανάλι παρά σε όλα τα άλλα..

Και το 2000 που έπαιζε "το κλειδί" και το "Κρεσέντο", πάλι όταν μιλούσαμε για ξένες σειρές στο Star πήγαινε το μυαλό μας. Kαι στο MEGA, μέχρι το 1997. Αν έχει αλλάξει σε κάτι το σταρ από τότε είναι το κουτσομπολιό.

 

Φυσικά και από την δική μου γωνία θα τα βλέπω τα πράγματα...από την δική σου θα τα βλέπω;

Ένα δωμάτιο έχει τέσσερις γωνίες, όχι δύο.

 

Γούστο του καθενός είναι να του αρέσει πχ. μια τυρόπιτα ή να μην του αρέσει. Όχι το αν θα συνεχίσουμε να την λέμε τυρόπιτα ή αν θα την ξαναβαφτίσουμε!

Υπάρχει η χωριάτικη τυρόπιτα, αυτή η σκεπαστή με το σουσάμι, υπάρχει η κασερόπιτα, με κασέρι, η τυρόπιτα φέτα που είναι η κλασσική...

Έτσι και στις καθημερινές σειρές υπάρχει η τηλενουβέλλα, η σαπουνόπερα, η δραματική σειρά που απλά τυχαίνει να προβάλλεται καθημερινά.... Ελπίζω τώρα να το πιάνεις το νόημα.

Link to comment
Share on other sites

Είδες που σου λέω ότι δεν με καταλαβαίνεις; Ήταν ένα ξεκάθαρο προσωπικό μήνυμα στον kostas_v όπου του μιλάω στο δεύτερο ενικό πρόσωπο. Και όντως, μου απάντησε και δεν του ξανααπάντησα και ούτε πρόκειται ;)

 

Αυτό ήταν καθαρά πειραγματάκι, αλλά δεν το κατάλαβες! :p

 

 

Ονομάζω τα μεν "τηλενουβέλλες" και τα δε "σαπουνόπερες", τέλος.

Παρέθεσα στοιχεία που διαχωρίζουν τις σειρές που ανήκουν στο ένα είδος και τις σειρές που ανήκουν στο άλλο είδος.

Αν αυτές οι διαφορές κάνουν εσένα να θεωρείς ότι οι μεν είναι "μεγάλες παραγωγές" και οι δε "δουλειές του ποδαριού", χαίρομαι που συμφωνούμε γιατί και η δική μου άποψη αυτή είναι. Μόνο που στα πρώτα μηνύματα δεν έλεγα απλά την άποψή μου, παρέθετα τα στοιχεία που αποδεικνύουν τις διαφορές του ενός είδους σήριαλ και του άλλου. Τα παραπάνω απαντούν και σε αυτό:

 

Και πάλι όμως, δεν μου εξηγείς, πως γίνεται να θεωρείς με το δικό σου σκεπτικό την Μαρία την Άσχημη ποιοτικότερη του Έρωτα; Γιατί, αυτό επιμένεις να λες...ότι η Άσχημη Μαρία που είναι τηλενουβέλλα είναι ποιοτικότερη δουλειά από τον Έρωτα που είναι σαπουνόπερα...και μόνο από τον τίτλο που κοτσάρεις στο είδος της σειράς!

 

Και πάλι..τονίζω ότι, λάθος κατάλαβες! Δεν συμφωνούμε σ'αυτό! Απλά σου εξηγώ συνέχεια πόσο χαζό κατά εμένα είναι αυτό που επιμένεις να γράφεις ξανά και ξανά!

 

Άλλο θέμα τώρα.

 

Και αν το πάρουμε με το δικό σου σκεπτικό, εφόσον χώρες όπως η Ελλάδα και οι ΗΠΑ που οι κάτοικοί τους δεν ψωμολυσσάνε, γιατί έχουν τόσο διαφορετικό κόστος στη παραγωγή των σειρών; Γιατί οι αμερικάνικες σειρές είναι γεμάτες εξωτερικά γυρίσματα;

 

Απ' όσα έγραψα αυτό κατάλαβες δηλαδή; Ότι οι παραγωγές εξαρτώνται από το πόσο πλούσιοι είναι οι πολίτες μιας χώρας; Αυτό σου εξηγούσα και παραπάνω ρε παιδί μου...ότι δεν εξαρτάται από το πόσο πλούσιος είναι ο κόσμος, αλλά από το πόσο μεγάλη είναι η αγορά (= πληθυσμός) άρα πόσο μεγαλώνει και η διαφημιστική πίτα, άρα και τα έσοδα των τηλεοπτικών σταθμών. Στο περιγράφω με πολύ απλό τρόπο γιατί σίγουρα είναι πολλοί οι παράγοντες που παίζουν ρόλο!

 

Καλύτερα να μη μου απαντούσες με ειρωνία στην ειρωνία αλλά να μου έλεγες για πιο λόγο είσαι τόσο σίγουρος ότι βγαίνει φθηνότερα στο σταρ η αγορά ξένων προγραμμάτων από ότι στο μέγκα και τον αντ1 η δημιουργία νέων σειρών (αφού σύμφωνα με προηγούμενα λόγια σου, δεν έχουμε τη δυνατότητα για ακριβές ελληνικές παραγωγές).

 

α) είναι αλλιώς να φτιάχνεις κάτι μόνος σου και τελείως διαφορετικό να το παίρνεις έτοιμο και από δεύτερο χέρι!

 

β) ψάξε να βρεις και κάναν ισολογισμό ενός σταθμού, ίσως βγάλεις κάποια άκρη.

 

Και το 2000 που έπαιζε "το κλειδί" και το "Κρεσέντο", πάλι όταν μιλούσαμε για ξένες σειρές στο Star πήγαινε το μυαλό μας. Kαι στο MEGA, μέχρι το 1997. Αν έχει αλλάξει σε κάτι το σταρ από τότε είναι το κουτσομπολιό.

 

Ναι αλλά τότε έψαχνε ακόμη την ταυτότητά του και πειραματίζονταν, μια και πρόσθεσε τις ελληνικές σειρές στο πρόγραμμά του κάποια στιγμή, όπως και πειραματίστηκε κάποια στιγμή και το κουτσομπολιό, το οποίο και κράτησε στο πρόγραμμά του!

 

Ένας τοίχος έχει τέσσερις γωνίες, όχι δύο.

 

Ανάλογα τον τοίχο! :lol:

 

Υπάρχει η χωριάτικη τυρόπιτα, αυτή η σκεπαστή με το σουσάμι, υπάρχει η κασερόπιτα, με κασέρι, η τυρόπιτα φέτα που είναι η κλασσική...

Έτσι και στις καθημερινές σειρές υπάρχει η τηλενουβέλλα, η σαπουνόπερα, η δραματική σειρά που απλά τυχαίνει να προβάλλεται καθημερινά.... Ελπίζω τώρα να το πιάνεις το νόημα.

 

Ότι και να σου πω...δεν καταλαβαίνεις κάποια πράγματα! Αυτό κατάλαβες από το παράδειγμα της τυρόπιτας που σου ανέφερα; Σου μίλησα για τυρόπιτα δηλαδή, κι επιμένεις να μου μιλάς για διαχωρισμούς κασερόπιτας και ζαμπονοτυρόπιτας (που λέει ο λόγος!)

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι όμως, δεν μου εξηγείς, πως γίνεται να θεωρείς με το δικό σου σκεπτικό την Μαρία την Άσχημη ποιοτικότερη του Έρωτα;

Δεν θεωρώ αδερφέ μου ποιοτικότερη τη μία σειρά από την άλλη! Με ρώτησες τι είναι η Μαρία η άσχημη και σου λέω είναι διασκευή τηλενουβέλλας! Πήραν το σενάριο της Betty la fea της πρόσθεσαν κάτι σαχλές σκηνές με τους γονείς της Μαρίας και την Ματθίλδη Μαγγίδα (για το ρόλο της μιλάω) και φτιάξανε ένα ελληνικό σήριαλ!! Είναι διασκευή, ΔΙ-Α-ΣΚΕΥ-Η, έχουν ένα αρχικό σενάριο και το κάνουν ότι θέλουν! Μπορούν να το κάνουν καλύτερο, μπορούν να το κάνουν χειρότερο!

ΔΕΝ ΜΙΛΗΣΑ για ποιότητα, σταμάτα να μου λες λόγια που δεν έγραψα!

 

Απ' όσα έγραψα αυτό κατάλαβες δηλαδή; Ότι οι παραγωγές εξαρτώνται από το πόσο πλούσιοι είναι οι πολίτες μιας χώρας; Αυτό σου εξηγούσα και παραπάνω ρε παιδί μου...ότι δεν εξαρτάται από το πόσο πλούσιος είναι ο κόσμος, αλλά από το πόσο μεγάλη είναι η αγορά (= πληθυσμός) άρα πόσο μεγαλώνει και η διαφημιστική πίτα, άρα και τα έσοδα των τηλεοπτικών σταθμών. Στο περιγράφω με πολύ απλό τρόπο γιατί σίγουρα είναι πολλοί οι παράγοντες που παίζουν ρόλο!

Ας το δεχτώ, για να κλείνει ένα-ένα θέμα σιγά σιγά σε αυτή τη συζήτηση που παρατράβηξε.

 

 

α) είναι αλλιώς να φτιάχνεις κάτι μόνος σου και τελείως διαφορετικό να το παίρνεις έτοιμο και από δεύτερο χέρι!

β) ψάξε να βρεις και κάναν ισολογισμό ενός σταθμού, ίσως βγάλεις κάποια άκρη.

Στο Α μου κάνεις εικασίες, εγώ έχω κολλήσει στη λέξη "ΣΙΓΟΥΡΑ" που χρησιμοποίησες.

Στο Β μου λες να ψάξω κάτι που σε ρωτάω εσένα.

 

 

Ναι αλλά τότε έψαχνε ακόμη την ταυτότητά του και πειραματίζονταν, μια και πρόσθεσε τις ελληνικές σειρές στο πρόγραμμά του κάποια στιγμή, όπως και πειραματίστηκε κάποια στιγμή και το κουτσομπολιό, το οποίο και κράτησε στο πρόγραμμά του!

Μήπως είσαι η Λόλα Νταιφά; Η υπεύθυνη δσ του Star? Γιατί μόνο αν είσαι εκείνη, μπορείς να μου μιλάς για πειράματα. Είσαι τηλεθεατής και είμαι τηλεθεατής εκτός και αν μου κρύβεις κάτι. Εγώ προσωπικά δεν επιχειρώ να μπω στο σκεπτικό των καναλαρχών και μάλιστα δεν θα κάτσω να πω με σιγουριά αυτά που λες εσύ: "είναι ακριβό ή φθηνό" κάποιο πρόγραμμα που δεν αγόρασα (όπως δε ξέρω πόσο κάνει το παντελόνι που φοράς, μόνο να υποθέσω μπορώ), ούτε θα κάτσω να πω "έκανε πείραμα το Star εκείνη τη περίοδο" γιατί δεν ήμουν στις συσκέψεις του καναλιού και δεν ξέρω. Αν, και δε νομίζω να κρατάνε τα πειράματα 3 και 4 χρόνια, γιατί για τόσο καιρό το star είχε ελληνικές σειρές.

 

 

Σου μίλησα για τυρόπιτα δηλαδή, κι επιμένεις να μου μιλάς για διαχωρισμούς κασερόπιτας και ζαμπονοτυρόπιτας (που λέει ο λόγος!)

Πιάστηκα από τη λέξη που είπες ελπίζοντας ότι μετά από αυτό να καταλάβεις ότι αυτό που εξηγώ δεν είναι αν η κασερόπιτα (τηλενουβέλλα) είναι πιο νόστιμη (ποιοτικότερη) από τη χωριάτικη με φέτα (σαπουνόπερα), αλλά ότι ονομάζονται διαφορετικά, και ότι διαφέρουν στα συστατικά, παρότι και τις δύο θα τις βρεις στο ράφι με τις τυρόπιτες (καθημερινές σειρές) στα everest (κανάλια). Πιο λιανά δε μπορώ να το κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θεωρώ αδερφέ μου ποιοτικότερη τη μία σειρά από την άλλη! Με ρώτησες τι είναι η Μαρία η άσχημη και σου λέω είναι διασκευή τηλενουβέλλας! Πήραν το σενάριο της Betty la fea της πρόσθεσαν κάτι σαχλές σκηνές με τους γονείς της Μαρίας και την Ματθίλδη Μαγγίδα (για το ρόλο της μιλάω) και φτιάξανε ένα ελληνικό σήριαλ!! Είναι διασκευή, ΔΙ-Α-ΣΚΕΥ-Η, έχουν ένα αρχικό σενάριο και το κάνουν ότι θέλουν! Μπορούν να το κάνουν καλύτερο, μπορούν να το κάνουν χειρότερο!

ΔΕΝ ΜΙΛΗΣΑ για ποιότητα, σταμάτα να μου λες λόγια που δεν έγραψα!

 

 

Ας το δεχτώ, για να κλείνει ένα-ένα θέμα σιγά σιγά σε αυτή τη συζήτηση που παρατράβηξε.

 

 

 

Στο Α μου κάνεις εικασίες, εγώ έχω κολλήσει στη λέξη "ΣΙΓΟΥΡΑ" που χρησιμοποίησες.

Στο Β μου λες να ψάξω κάτι που σε ρωτάω εσένα.

 

 

 

Μήπως είσαι η Λόλα Νταιφά; Η υπεύθυνη δσ του Star? Γιατί μόνο αν είσαι εκείνη, μπορείς να μου μιλάς για πειράματα. Είσαι τηλεθεατής και είμαι τηλεθεατής εκτός και αν μου κρύβεις κάτι. Εγώ προσωπικά δεν επιχειρώ να μπω στο σκεπτικό των καναλαρχών και μάλιστα δεν θα κάτσω να πω με σιγουριά αυτά που λες εσύ: "είναι ακριβό ή φθηνό" κάποιο πρόγραμμα που δεν αγόρασα (όπως δε ξέρω πόσο κάνει το παντελόνι που φοράς, μόνο να υποθέσω μπορώ), ούτε θα κάτσω να πω "έκανε πείραμα το Star εκείνη τη περίοδο" γιατί δεν ήμουν στις συσκέψεις του καναλιού και δεν ξέρω. Αν, και δε νομίζω να κρατάνε τα πειράματα 3 και 4 χρόνια, γιατί για τόσο καιρό το star είχε ελληνικές σειρές.

 

 

 

Πιάστηκα από τη λέξη που είπες ελπίζοντας ότι μετά από αυτό να καταλάβεις ότι αυτό που εξηγώ δεν είναι αν η κασερόπιτα (τηλενουβέλλα) είναι πιο νόστιμη (ποιοτικότερη) από τη χωριάτικη με φέτα (σαπουνόπερα), αλλά ότι ονομάζονται διαφορετικά, και ότι διαφέρουν στα συστατικά, παρότι και τις δύο θα τις βρεις στο ράφι με τις τυρόπιτες (καθημερινές σειρές) στα everest (κανάλια). Πιο λιανά δε μπορώ να το κάνω.

 

Ε... όχι και να με πεις ότι είμαι η Λόλα Νταιφά! Γιατί, οκ όλα τα άλλα, σε ψιλοτάκουνα δεν ξέρω πως θα στηριχτώ! :lol::lol::lol:

 

Μου λες ότι είμαστε τηλεθεατές και πρέπει να τα δούμε τα πράγματα απλά σαν τηλεθεατές, αλλά ξεχνάς ότι εσύ το ξεκίνησες πρώτος παραθέτοντας εξειδικευμένα στοιχεία για να μας εξηγήσεις τι εστί σαπουνόπερα και τι τηλενουβέλλα, τι είναι ποιοτικό και τι μη ποιοτικό, πότε μάλιστα φάσκοντας και αντιφάσκοντας, πότε μπερδεύοντάς τα γενικότερα με διάφορες ανακρίβειες!

 

Τώρα μάλιστα πας να το μπερδέψεις ακόμη περισσότερα δημιουργώντας και το νέο είδος της "διασκευασμένης τηλενουβέλλας" η οποία δεν είναι ποιοτική επειδή δεν είναι γνήσια τηλενουβέλλα! Τι να σου πω... απ' όπου και να το πιάσουμε, το χάνουμε το παιχνίδι! :p:p:p

Link to comment
Share on other sites

Μου λες ότι είμαστε τηλεθεατές και πρέπει να τα δούμε τα πράγματα απλά σαν τηλεθεατές, αλλά ξεχνάς ότι εσύ το ξεκίνησες πρώτος παραθέτοντας εξειδικευμένα στοιχεία για να μας εξηγήσεις τι εστί σαπουνόπερα και τι τηλενουβέλλα

Εάν μπορεί ένας τηλεθεατής να είναι το ίδιο σίγουρος για το πόσο κοστίζει για ένα κανάλι η αγορά ενός ξένου πρόγραμματος σε σύγκριση με τη δημιουργία ενός ελληνικού, με το τι διαφορές έχει στο στήσιμο και την υλοποίηση η Ντόλτσε Βίτα από το κωνσταντίνου και ελένης που είναι και οι δύο κωμωδίες, πάω πάσο!!!!! (Το αλλάζω από καθημερινή σειρά σε κωμωδία γιατί βαρέθηκα, και ελπίζω να έχεις δει τις συγκεκριμένες και να μπορείς να το καταλάβεις.... Διευκρίνηση: Δεν θεωρώ καμία ανώτερη της άλλης!!!!!!!!!!!)

 

πότε μάλιστα φάσκοντας και αντιφάσκοντας, πότε μπερδεύοντάς τα γενικότερα με διάφορες ανακρίβειες!

Δεν φάσκω και αντιφάσκω. Τα σημεία των γραπτών μου που θεωρείς αντιφατικά, μου τα έκανες quote, και σου απάντησα.

 

 

Τώρα μάλιστα πας να το μπερδέψεις ακόμη περισσότερα

Γέμισε ο σκληρός σου και δεν χωράει άλλα έ;

 

δημιουργώντας και το νέο είδος της "διασκευασμένης τηλενουβέλλας" η οποία δεν είναι ποιοτική επειδή δεν είναι γνήσια τηλενουβέλλα!

Επειδή σε κάλυψε (έστω και τη 2η φορά) το παράδειγμα με τη τυρόπιτα για να μη μου το παραθέσεις τώρα, να το προσπαθήσω με αυτή τη τακτική.

Πως φέρνουμε τυρί από τις άλπεις και το βάζουμε σε πίτα από ελληνικό ζυμάρι; Έτσι φέρανε και τη Μαρία από τη Κολομβία, τη βάλανε στη πίτα, και επειδή ο φούρναρης ήταν κακό παιδί, την άλειψε και με χαλασμένο βούτυρο πριν τη ψήσει. Μόνο στη Μαρία έγινε αυτό, όχι στα άλλα εισαγώμενα τυριά! Μη τα τσουβαλοποιείς!

Και για ακόμα μία φορά σε παρακαλώ, να μη ξαναβάλεις λόγια στα κείμενά μου. Δεν μίλησα ούτε για ποιότητα ούτε για ποσότητα.

 

 

Να σου κάνω και μία ερώτηση; Τι γλώσσα μιλάς; Γιατί αν μιλούσες ελληνικά όπως και εγώ, τόση ώρα κάτι θα είχες καταλάβει.

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να πω οτι δεν εχω παρακολουθησει τετοιες σειρες,esmeralda,χι χι,ειχα κι αγωνια ο ατιμος

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ό,τι και να λες δεν με πείθεις.

Γιατί αν ήσουν φοιτητής, θα ήσουν σε μία ηλικία που θα είχες "ζήσει" κάποια τηλεοπτικά φαινόμενα και δεν θα νόμιζες ότι όλα αρχίζουν και τελειώνουν στο Prison Break.

 

και μη μου πεις παλι για την εσμεραλντα και το τουρκικο γιατι αυτα δεν εχουν κανει επιτυχια σε αλλες χωρες.δεν εχουν προβληθει καν σε αλλες χωρες.μονο στη χωρα μας και στη χωρα προελευσης τους εχουν κανει επιτυχια.

ΧΡΙΣΤΕ ΜΟΥ ΘΑ ΚΑΡΑΦΛΙΑΣΩ!!!!!!

Ειδικά η Εσμεράλντα είναι από τις λατινοαμερικάνικες σειρές με τις περισσότερες πωλήσεις ανά τον κόσμο, έχει προβληθεί σε περισσότερες από 100 χώρες με τεράστια επιτυχία και συνεχείς επαναλήψεις!!

 

Αυτή τη στιγμή προβάλλονται ταυτόχρονα σε τουλάχιστον 50 χώρες τηλενουβέλλες και ποιος ξέρει σε πόσες άλλες για τις οποίες δεν υπάρχουν στοιχεία: http://www.telenovelas.gr/worldtv/english.htm

Εφόσον δε γνωρίζεις γιατί δε το κλείνεις το ρημάδι από το να πετάς μαργαριτάρια;

 

Leticia Calderon - Wikipedia

En 1997 salió al aire la telenovela que la convertiría en un ícono a nivel mundial: "Esmeralda". La historia de la cieguita fue un éxito en América Latina, Asia y, sobre todo, en Europa del Este, donde las visitas de la Calderón juntaron multitudes similares a las que recibían al Papa. Se cuenta que incluso la novela fue capaz de parar una guerra algunas horas y que en Hungría se organizaron colectas para pagar una operación que le devolviera la vista.

Μετάφραση:

To 1997 προβλήθηκε η τηλενουβέλλα που την μετέτρεψε σε είδωλο σε παγκόσμιο επίπεδο: Η "Εσμεράλντα". Η ιστορία της τυφλής κοπέλας έγινε επιτυχία στην Λατινική Αμερική, την Ασία, και κυρίως στην ανατολική Ευρώπη, όπου οι επισκέψεις της Καλντερόν συγκέντρωναν τόσο πλήθος όσο συγκέντρωναν και οι επισκέψεις του Πάπα. Υπογραμμίζεται ότι και η τηλενουβέλλα ήταν ικανή μέχρι και πόλεμο να σταματήσει ενώ στην Ουγγαρία οργανώνονταν έρανοι για να πληρώσουν την επέμβαση που θα της επέστρεφε την όραση!!!

 

Μιλάμε για τρέλα, όχι απλά επιτυχία. Μέχρι που μπέρδεψαν τη σειρά με τη πραγματικότητα.

Το 1999 η πρωταγωνίστρια δεν είχε δει καθόλου τη πατρίδα της, από χώρα της ευρώπης σε χώρα της ευρώπης πήγαινε για να προωθήσει τη σειρά. Και εδώ είχε έρθει μετά τους σεισμούς του 1999 και είχε γίνει ντελίριο. Αλλά εσύ προφανώς δεν τα είχες ζήσει αυτά. Και εγώ όταν ήμουν 5 χρονών δε θυμάμαι τι έκανα.

 

 

Eγώ είμαι 22 χρονών, 1 μηνός, 29 ημερών, 19 ωρών και 18 λεπτών.

Γεννηθής 1η Δεκεμβρίου του 1985. Το δηλώνω άλλωστε και στο φόρουμ (Δες στα αριστερά του μηνύματός μου και στο προφίλ μου).

 

Όπως και να το κάνουμε, η ηλικία σου φαίνεται από τα μηνύματά του, τις συγκρίσεις με παλιότερες σειρές που ΔΕΝ μπορείς να κάνεις γιατί δεν έχεις ζήσει τη καλή εποχή της τηλεόρασης, και απο τα επιχειρήματα.

Ακόμα και ενήλικος να ήσουν με χαμηλό επίπεδο μόρφωσης (δεν είναι κακό κάτι τέτοιο), θα φαινόταν. Απλά ο τρόπος γραφής σου μου θυμίζει τα δικά μου μηνύματα σε φόρουμ πριν 7 χρόνια όταν ήμουν 15. Τα διαβάζω τώρα και γελάω.

Link to comment
Share on other sites

To 1997 προβλήθηκε η τηλενουβέλλα που την μετέτρεψε σε είδωλο σε παγκόσμιο επίπεδο: Η "Εσμεράλντα". Η ιστορία της τυφλής κοπέλας έγινε επιτυχία στην Λατινική Αμερική, την Ασία, και κυρίως στην ανατολική Ευρώπη, όπου οι επισκέψεις της Καλντερόν συγκέντρωναν τόσο πλήθος όσο συγκέντρωναν και οι επισκέψεις του Πάπα. Υπογραμμίζεται ότι και η τηλενουβέλλα ήταν ικανή μέχρι και πόλεμο να σταματήσει ενώ στην Ουγγαρία οργανώνονταν έρανοι για να πληρώσουν την επέμβαση που θα της επέστρεφε την όραση!!![/i]

 

Μιλάμε για τρέλα, όχι απλά επιτυχία. Μέχρι που μπέρδεψαν τη σειρά με τη πραγματικότητα.

Το 1999 η πρωταγωνίστρια δεν είχε δει καθόλου τη πατρίδα της, από χώρα της ευρώπης σε χώρα της ευρώπης πήγαινε για να προωθήσει τη σειρά. Και εδώ είχε έρθει μετά τους σεισμούς του 1999 και είχε γίνει ντελίριο. Αλλά εσύ προφανώς δεν τα είχες ζήσει αυτά. Και εγώ όταν ήμουν 5 χρονών δε θυμάμαι τι έκανα.

 

 

 

προτιμώ το La Usupadora:D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...