Jump to content

Ηλεκτρολόγοι ΕΜΠ vs ΠΛηροφορικής και Τηλεπικοινωνιών


antonis_wrx
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν υποθέσουμε ότι έχω πιάσει βαθμό με τον οποίο μπαίνω και στις 2 σχολές (λέμε τώρα) σε ποία θα με συμβουλεύατε να πάω? Είναι κανείς φοιτήτης σε καμία από τις 2 αυτές να μου δώσει καμία πληροφορία παραπάνω?Με ενδιαφέρουν πιό πολύ προγραμματισμός, δίκτυα κλπ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 102
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ηλεκτρολόγοι rullezz... έστω και ΕΜΠ :p

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να ρωτήσω τη διαφορά Εφαρμοσμένης Πληροφορικής, Πληροφορικής και Ηλεκτρολόγων Μηχανικών ή θα είναι off-topic(οπότε μην απαντήσετε εδώ και χαλάσουμε το θέμα);

Φυσική σε μικρές καθημερινές δόσεις! fysikhblog.wordpress.com

spread it out!

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω ιδιαίτερες λεπτομέρειες για το τμήμα πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών ,ωστόσο λογικά το αντικείμενο σπουδών και των 2 τμημάτων είναι παραπλήσιο.

Εγώ πάντως ως φοιτητής Ηλεκτρολόγος του ΕΜΠ σε διαβεβαιώνω ότι αν ενδιαφέρεσαι για προγραμματισμό,δίκτυα τηλεπικοινωνίες κτλ τότε η σχολή θα σε καλύψει απόλυτα,χωρίς φυσικά να περιορίζεται μόνο στους συγκεκριμένους τομείς.Επιπλέον έχει προφανώς και μεγαλύτερο ειδικό βάρος από την άλλη σχολή,χωρίς αυτό ουσιαστικά να παίζει κάποιο ιδιαίτερο ρόλο,απλώς μόνο από άποψη ονόματος κυρίως :)

Πάντως δεδομένης της πολύ υψηλής βάσης των Ηλεκτρολόγων,πιστεύω ότι και η άλλη σχολή είναι εξαιρετική επιλογή.Αν υπάρχει και κάποιος φίλος που σπουδάζει εκεί,ας δώσει περισσότερες λεπτομέρειες.

Προσπάθησα να είμαι όσο το δυνατόν αντικειμενικότερος :) :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Και οι δύο σχολές έχουν Τηλεπ. και Δίκτυα μέσα που θέλεις. Πιο πολύ προγραμματισμός φυσικά υπάρχει στους δευτερους, αλλά αρκετή και στους ηλεκτρολόγους. Σε γενικές γραμμές το εύρος των Ηλεκτρολόγων είναι μεγαλύτερο απο το αντίστοιχο των ΠΛηροφοριακών, με τους δεύτερους να έχουν καλύτερη εκπαίδευση σε θέματα υπολογιστών...

 

Οι Ηλεκτρολόγοι τουλάχιστον στην Πάτρα που είμαι εγώ, έχουν δυνατότητα επιλογής 4 τομέων ανάμεσα σε αυτούς και την Πληροφορική. Δεν γίνεται το αντίθετο για τους Πληροφοριακούς... Αντικειμενικά πάντα.

 

Και οι δυο σχολές είναι μαμάτες... Αν σου αρέσουν τα PC, προγραμματισμός κλπ επιλέγεις Πληροφορική. Αν σου αρέσουν τα δίκτυα, τηλεπικοινωνίες γενικότερα (ασύρματες, ενσύρματες κλπ) επιλέγεις Ηλεκτρολόγους.

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Εγω ως ηλεκτρολογος ΕΜΠ θα σου προτεινα να πας στο τμημα Πληροφορικης! Δε χρειαζεται να κανεις ολα τα κουλα και πανδυσκολα μαθηματα των Ηλεκτρολογων (πχ Κβαντομηχανικη, Μερικες Διαφορικες Εξισωσεις και 10 Μαθηματα Ηλεκτρομαγνητικων Πεδιων) για να γινεις και παλι πληροφορικαριος!! Ετσι και αλλιως με την Πληροφορικη θα ασχοληθεις! Εκει εχει ψωμι ακομα, οποτε καλυτερα να εχεις background Πληροφορικαριου!
Link to comment
Share on other sites

Επειδή με ενδιαφέρει και εμένα αλλά δεν είμαι και πολύ ενημερωμένος.... Ποιαη διαφορά των Μηχανικων Υπολογιστών από τις άλλες δύο σχολές???

Kill a man, and you are a murderer. Kill millions of men, and you are a conqueror. Kill them all, and you are god.

- Jean Rostand

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Revan ( 9 Ιούν. 2004 , 17:47)

 

Επειδή με ενδιαφέρει και εμένα αλλά δεν είμαι και πολύ ενημερωμένος.... Ποιαη διαφορά των Μηχανικων Υπολογιστών από τις άλλες δύο σχολές???

 

Το λέει και το όνομα. Δίνεται περισσότερο βάρος στο hardware εκεί.

Αν βγει από κει θα είσαι ο λεγόμενος κατσαβιδάς. Το παιδί για τις "βρώμικες" δουλειές. :p

 

Πάντως από άποψης μαθημάτων, σχεδόν όλοι τα ίδια κάνουν.

Το μόνο που αλλάζει είναι το επίπεδο σπουδών και το όνομα που έχουν φτιάξει μερικές σχολές. Πιστεύω πως όποια σχολή και να διαλέξει κάποιος στο συγκεκριμένο τομέα, μια χαρά θα είναι, ανεξαρτήτου ΑΕΙ/ΤΕΙ κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πρόβλημα γιατί είμαι τελείως αναποφάσιστος, βέβαια έχω 2 χρονάκια ακόμα αλλά....

Η σκέψη μου είναι να κάνω κάτι θετικό αρχικά για να έχω βάσεις και μετά να κάνω μεταπτυχιακό σε business admin. Είμαι πολύ καλός σε μαθηματικά, φυσική και λατρεύω τους υπολογιστές αλλά αν και είμαι καλός στον προγραμματισμό τον βαριέμαι λίγο... Προσπαθώ να βρω λοιπόν μια σχολή που να μου ταιριάζει, καμιά ιδέα???

Kill a man, and you are a murderer. Kill millions of men, and you are a conqueror. Kill them all, and you are god.

- Jean Rostand

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος ενδιαφέρεται για προγραμματισμό, θεωρητική πληροφορική, δίκτυα, εφαρμογές των υπολογιστών σε διοικητικοοικονομικά θέματα και προαιρετικά λίγο από οικονομικές σπουδές (τα πάντα τέλος πάντων εκτός από hardware) ας ψάξει τα link της υπογραφής μου σχετικά με το τμήμα Πληροφορικής της ΑΣΟΕΕ (στο μηχανογραφικό θα τη βρείτε ως Οικονομικό Παεπιστήμιο Αθηνών). Μπορώ να βοηθήσω όποιον ενδιαφέρεται για πληροφορίες σχετικά με το τμήμα (σε αυτό φοιτώ αν δεν το καταλάβατε) αλλά και την ΑΣΟΕΕ γενικότερα.

Αντώνη_wrx το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μπεις στα site των μτημάτων που σε ενδιαφέρουν και να "κόψεις κίνηση", δηλαδή να δεις τι μαθήματα κάνουν κλπ. Σχεδόν όλα έχουν οδηγό σπουδών.

ΙRi το τμήμα εφαρμσμένης πληροφορικής της Μακεδονίας σου συνιστώ να το αποφύγεις επειδή από γνωστούς μου ξέρω ότι δεν είναι διαίτερα καλά οργανωμένο και ότι στέκεται κυρίως σε εφαρμογές των υπολογιστών και όχι στην πληροφορική σαν επιστήμη.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

an sou aresei mono o programmatismos kai sta alla mathimata eisai metrios pigene pliroforiki athinon!!!poli kali sxoli kai me mellon!

 

an omos thes na matheis ta panta gia ton kosmo pou se peribalei(fisiki kbantomixaniki,mixanikes,pedia,ilektromagnitismo,mathimatika) mesa se dio xronia kai meta apo tria xronia na arxiseis na mpaineis sta bathia nera ton ypologiston alla me ena safos megalo gnostiko epipedo pigene polytexneio!

http://images.allposters.com/images/151/Reload2_a.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τώρα έθεσες το περσινο μου δίλλημα! (ετσι γράφεται;; ) :)

Τελικά έγινα Ηλεκτρολόγος ΕΜΠιτης και ως τώρα είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Βασικά θα συμφωνούσα με τους προλαλήσαντες συναδέλφους και θα σου έλεγα πως αν θες να ασχοληθείς περισσότερο με προγραμματισμό ίσως στο Καποδιστριακό να ναι καλύτερα. Επίσης στο ΟΠΑ έχεις πολλές ακόμα προοπτικές σε σχέση με τις εφαρμογές στην Οικονομία, πράγμα που ακούγεται πολύ καλό τελευταία...

 

Απο την αλλη οι Ηλεκτρολόγοι έχουν μια αρκετά πιο σφαιρική κατάρτιση θα έλεγα. O iggy τα πε καλά, "δεν χρειάζεται να κάνεις ολά αυτά τα αγγούρια και πιθανότατα άχρηστα μαθήματα". Σου δινουν όμως σίγουρα καλύτερη επιστημονική κατάρτιση.

 

Αν θα διάλεγα ξανά, πάλι την ίδια επιλογή θα κανα. Για μένα το πλεονέκτημα των Ηλεκτρολόγων είναι το εξής: στα πρώτα 2 χρόνια παίρνεις μια σφαιρική εικόνα για όλα τα κομμάτια της επιστήμης του Ηλεκτρολόγου (όλοι οι τομέις των υπολογιστών + ενέργεια). Ετσι για μένα που δεν είχα ξαναασχοληθεί με προγραμματισμό πριν τη σχολή μου, ήταν πολύ καλό πως είχα τη δυνατότητα να δω αν μου αρέσει και αν όχι να πάω σε κατι διαφορετικό που θα μου άρεσε περισσότερο. Απ την αλλη, αν πας σε κάποιο τμήμα πληροφορικής χωρίς ιδιαίτερο ενδιαφέρον στον προγραμματισμό (οι περισσότεροι στη σχολή κατααβαίνουν αν τους αρέσει πραγματικα...) θα παραπαίεις...

 

 

Αυτά, η επιλογή δική σου! :)

 

Α, και μη ξεχάσω, κάτι σημαντικό! Διάλεξε κάποια απ τις σχολές αυτές αν απο την πρώτη μέρα είσαι αποφασισμένος να διαβάσεις! Αν ανυπομονείς να ζήσεις τη "φοιτητική ζωή" ίσως δεν κάνεις και τόσο καλή επιλογή! hehe...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος StR ( 9 Ιούν. 2004 , 19:41)

 

an sou aresei mono o programmatismos kai sta alla mathimata eisai metrios pigene pliroforiki athinon!!!poli kali sxoli kai me mellon!

 

 

Εδώ θα διαφωνήσω, η καλύτερη πανεπιστημιακή σχολή στην Αθήνα ειδικά όσον αφορά τον προγραμματισμό είναι η ΑΣΟΕΕ. Αυτή τη στιγμή διαδασκόμαστε προγραμματισμό σε πολύ μεγαλύτερο βάθος από κάθε άλλη σχολή και από του χρόνου θα μπει και υποχρεωτικό προγραμματιστικό project όπως η δουλειά που θα κληθείς να κάνεις σε πραγματικές συνθήκες ως προγραμματιστής.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος iggy75 ( 9 Ιούν. 2004 , 15:38)

 

Εγω ως ηλεκτρολογος ΕΜΠ θα σου προτεινα να πας στο τμημα Πληροφορικης! Δε χρειαζεται να κανεις ολα τα κουλα και πανδυσκολα μαθηματα των Ηλεκτρολογων (πχ Κβαντομηχανικη, Μερικες Διαφορικες Εξισωσεις και 10 Μαθηματα Ηλεκτρομαγνητικων Πεδιων) για να γινεις και παλι πληροφορικαριος!! Ετσι και αλλιως με την Πληροφορικη θα ασχοληθεις! Εκει εχει ψωμι ακομα, οποτε καλυτερα να εχεις background Πληροφορικαριου!

 

 

 

Σωστός ο iggy.

 

Είναι θέμα προτεραιοτήτων. Αν σε ενδιαφέρει πραγματικά η πληροφορική (ουσιαστικά ο προγραμματισμός) είναι ανούσιο να περάσεις το μαρτύριο του ηλεκτρολόγου με τα πεδία, τα κυκλώματα και πολλά άλλα καλούδια για να καταλήξεις στο τέλος στον τομέα των υπολογιστών.

Απο την άλλη αν δεν είσαι σίγουρος δοκίμασε. Εγώ π.χ. μπήκα στην σχολή με αρχικό στόχο τους υπολογιστές και αγνοώντας τα πεδία. Τελικά όμως βρέθηκα στις τηλεπικοινωνίες (το βασίλειο του ηλεκτρομαγνητισμού) και τώρα ετοιμάζομαι για το πτυχίο...

 

Πάντως το πιο σημαντικό πέρα απο σχολές και μαθήματα είναι η δική σου όρεξη. Αν περιμένεις μόνο απο την σχολή σου και τα μαθήματα της δεν έχεις και πολύ τύχη. Αν δεν καθήσεις μόνος σου να ψάξεις και να ψαχτείς με αυτά που σε ενδιαφέρουν, είτε μια γλώσσα προγραμματισμού, είτε ένα λειτουργικό, είτε ασύρματα-ενσύρματα δίκτυα κτλ μάλλον είσαι σε μειονεκτική θέση...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος GrieveR ( 9 Ιούν. 2004 , 21:38)

 

:worry: :confused:

 

"Kατσαβιδάς" λέγεται ο τεχνικός υπολογιστών που ασχολείται κυρίως με το hardware.

Αν δεις και το smiley θα καταλάβεις πως για πλάκα το είπα φύσικά κι όχι για να προσβάλλω κανέναν. ;)

Link to comment
Share on other sites

Μy mistake :) Κεκτημένη ταχύτητα :p

Πάντως πλάκα πλάκα έχουμε εκεί στην σχολή κάτι μαθήματα...πολύ βρωμοδουλειά :p

Κολλητήρι κι άγιος ο θεός,θυμάμαι έκλειναν τα εργαστήρια και όσα παιδιά δεν είχαν προλάβει να τελειώσουν τις πλακέτες τριγύρναγαν πέρα δώθε μπας και βρουν πρίζες να βάλουν τα κολλητήρια :lol:

Link to comment
Share on other sites

Το δίλημμα σου είναι απλό, και στο εξήγησα και online:

 

Θες Πληροφορική με την έννοια του προγραμματισμού; Θες δηλαδή τηλεπικοινωνίες, προγραμματισμό, λογισμικό, όλες τις έννοιες της πληροφορικής σαν επιστήμη, και αποκλειστικά αυτή; Πληροφορική = μαθηματικά όμως κατά ένα τεράστιο μέρος. Να το έχεις υπόψην σου αυτό..τότε πήγαινε Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών

 

Θες να γίνεις Ηλεκτρολόγος; Δηλαδή κάνεις πρώτα ΟΛΑ τα μαθηματικά κορμού (Αναλύσεις,Μηχανικές, Μιγαδικές εξισώσεις, συστήματα εξισώσεων, Συνήθεις και Μερικές Διαφορικές), όλες τις φυσικές κορμού (Μηχανική, Ηλεκτρομαγνητισμός ( μη μου το θυμίζεις :( ) Κυματική, Κβαντομηχανική , όλα τα μαθήματα ενός Ηλεκτρολόγου Μηχανικού (Σήματα και συστήματα, εισαγωγή στις Τηλεποικινωνίες, εισαγωγή στα υλικά, ηλεκτρολογικό και μηχανολογικό σχέδιο και πολλά άλλα)

 

Θα κάνεις μαθήματα ΑΣΧΕΤΑ με πληροφορική κατά πλειοψηφία (ειδικά στα 2 πρώτα έτη σύνολο έχουν 3 προγραμματισμούς). Μετά αν πάρεις ροή Πληροφορική αλλάζει το πράγμα. Αλλά και ΕΚΕΙ θα θυμάσαι ΕΝΑ: ΟΛΑ μα ΟΛΑ τα μαθήματα Ανάγονται σε μαθηματικά. Μην βλέπεις στον οδηγό σπουδών "Μικροκύματα" και "Κεραίες και σήματα". Είναι ΟΛΑ μαθηματικά και Φυσική.

 

Όπως είπε ο φίλτατος papajohn, ξεχνάς τελείως τη φοιτιτική σου ζωή μετά το 3ο έτος (όπως εγώ)

 

Θες Πρακτική Πληροφορική; Να ανοίγεις pc, να σχεδιάζεις τεχνικά δίκτυα, πρακτικά και ασχολούμενος μόνο με αυτά; Χωρίς μαθηματικά και βλακείες; Πλήροφορικής ΤΕΙ Αθήνας.

 

Αυτά μετά από 3 χρόνια εμπειρίας μέσα στο ΕΜΠ. Δεν είμαι Ηλεκτρολόγος, αλλά κάνουμε πάρα πολλά μαθήματα κοινά, ενώ έχω πρακτική άσκηση καθώς και ετοιμάζω διπλωματική και μεταπτυχιακό σε αυτούς.... Πίστεψέ με, ξέρω. Προσωπικά, σου είπα. Εμένα μου αρέσει η σχολή μου, και γενικά το ΕΜΠ. Όμως ΞΕΧΝΑΣ αυτό που λέγεται φοιτιτική ζωή μετά το 2ο έτος, αν θες να κάνεις κάτι καλό....Αλλιώς, για πλάκα...

 

Πρόσεξε μην κάνεις κανά λάθος. Αποφάσισε τι θέλεις :)

Ότι αρχίζει, πάντα πρέπει να τελειώνει. Είναι φυσικός νόμος...:yinyang:
Link to comment
Share on other sites

Ego pantos mages tha ithela na theso mia alli diastasi sti syzitisi pou otan eimoun 18 den eixa labei yppsi: To thema tis foitisis sto eksoteriko.

 

Tha prepei kaneis na tsekarei ta universities, eidika Agglia. Advantages: 3 xronia, mathimata, organosi, kai genikotera meta sou anoigontai alloi dromoi, international oportunities. Afino kata meros tin empeiria, glossa ktl....

 

Ego perasa stin sxoli tis epilogis mou, edo Athina Asoee, alla in general meta ta prota 3 xronia mporo na po oti den eimai poly ikanopoiimenos kai oute einai etsi opos ta perimena.

 

Gia ososus den kseroun: Trela oraria, biblia pairneis oxi panta on time, kathe kathigitis exei ta xougia tou, ta syggramata einai polles fores tragika.

 

Ola ayta se apolytes times panta, den ksero an einai ta alla panepistimia poly kalytera i xeirotera, alla pano kato den diaferoun poly.

 

think about it....

Link to comment
Share on other sites

Και η άποψη ενός ταπεινού αποφοίτου ΤΕΙ Πληροφορικής Αθήνας :

Ξεκινώντας απο τη σχολή μου (την οποία έχω σε μεγάλη εκτίμηση) έχω να της προσάψω δύο βασικά μειονεκτήματα : 1ον οι φοιτητές της δεν έχουν το τρελό επίπεδο των φοιτητών του ΕΜΠ (βλέπε IGGY-πιστέψτε με είναι κορυφή!) και 2ον υπάρχει το πρόβλημα της δυσκολίας συμμετοχής σε κάποιο μεταπτυχιακό στη συνέχεια.

Υπάρχουν όμως και αρκετές άλλες παράμετροι που για μένα τις δίνουν σημαντικό πλεονέκτημα σε σύγκριση ακόμα και με σχολές με ονόματα του βεληνεκούς του ΕΜΠ ή της ΑΣΣΟΕ και εξηγούμε: Οι απόφοιτοί της τουλάχιστον απο όσο γνωρίζω αποκαθίστανται επαγγελματικά άμεσα, καθώς ο ιδιωτικός τομέας τους ζητάει σαν τρελλός όχι μόνο σαν δικτυάδες αλλά και σαν προγραμματιστές, hardwareάδες κτλ. Και είναι λογικό αφού απο το πρώτο εξάμηνο η σχολή ξεκινά με μαθήματα αμιγώς πληφοφορικά.

Επίσης υπάρχει πάντα και το δημόσιο. Οι απόφοιτοί της είναι σαφώς λιγότεροι αφού έχουν να ανταγωνιστούν μόνο αποφοίτους της αντίστοιχης σχολής στη Θεσσαλονίκη (δεν ξέρω αν τώρα έχει ανοίξει και κάποια παρεμφερής αλλού) ενώ δεν έχουν να "πολεμήσουν" και τους αποφοίτους των σχολών του Εξωτερικού όπως και των Εργαστηρίων Ελευθέρων Σπουδών που τελευταία ζητούν ισότητα με τα ΑΕΙ.

Τέλος επειδή πολύς λόγος έχει γίνει και για το θέμα της φοιτητικής ζωής, εδώ το μειονέκτημα του μέτριου όρου των φοιτητών της (τουλάχιστον στην αρχή και μόνο σε γενικες γνώσεις για να μην παρεξηγηθώ με συναδέλφους) αναστρέφεται και είναι αυτό που θα προσφέρει και το χρόνο για φοιτητικές "κραιπάλες". ΄Και τέλος για το θέμα του μεταπτυχιακού, γνώμη μου είναι ότι καλή είναι και μια βόλτα απο Αγγλία έτσι για να ανοίγουν και τα μάτια μας (τουλάχιστον σε θέματα υποδομής).

Όλα αυτά χωρίς να θέλω να προσβάλλω τις άλλες σχολές που σίγουρα εχουν τα δικά τους + και - και για τα οποία υπάρχουν αρμοδιότεροι να μιλήσουν.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις συμβουλές παιδιά... από επαρχία ποίες σχολές αξίζουν τον κόπο? δεν είμαι σίγουρος αν τελικά θέλω να μείνω αθήνα!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος antonis_wrx (10 Ιούν. 2004 , 18:11)

δεν είμαι σίγουρος αν τελικά θέλω να μείνω αθήνα!

 

 

Εισαι δηλαδή Αθηναίος ε;; Σε βλέπω σε βλέπω, τέλειωσες και είσαι στη πόρωση ε;; ;) :D

 

Να σου πώ κάτι ειλικρινά. Ξέρω το πως αισθάνεσαι, ξέρω το πόσο ωραίο είναι να μένεις μόνος σου, να κάνεις ότι θες. Αλλά μπαίνεις εδώ μην κάνεις το λάθος να φύγεις έξω....

 

Εξηγούμε:

1) Θα δώσεις πολλά χρήματα, χρήματα που θα μπορούσες να τα δώσεις αλλού. 10000000 φορές τα χρήματα που θα δινα για καλή φοιτητική ζωή να τα δώσω και ένα μεταπτυχιακό την Αγγλία, στην Αμερική... Αν τα λεφτά δεν είναι πρόβλημα όμως, τοτε ότι θές :)

2) Οι Αθηναίοι φοιτητές μην έχεις την εντύπωση πως περάνε άσχημα... Και χρήμα έχουν-δεν πληρώουν ενοίκια..-, και όπου θέλουν πάνε, και με τα αμαξάκια τους γυρίζουν...

 

Και κάτι ακόμα... Πριν καν αρχίσεις πάρε μια απόφαση που θα σε βοηθήσει. Να περάσεις καλά όπου και αν μπείς, να έχεις συναίσθηση οτι πρώτα απ όλα σπουδάζεις όμως. Γιατι είναι λυπηρα φαινόμενα διαφόρων που μπαίνουν σε σχολές και

α)αρχικά τρώνε τα λεφτά των γονιών τους...

β)συνειδητοποιούν οτι έχουν χάσει 1-2 χρόνια και μετά τρέχουν και δεν φτάνουν...

 

 

Όσο για την περιγραφή των σχολών, ο Jheremias νομίζω στα πε πολύ καλά και ολοκληρωμένα.

Να τον ρωτήσω και γω κάτι όμως! :)

Αυτά μετά από 3 χρόνια εμπειρίας μέσα στο ΕΜΠ. Δεν είμαι Ηλεκτρολόγος, αλλά κάνουμε πάρα πολλά μαθήματα κοινά, ενώ έχω πρακτική άσκηση καθώς και ετοιμάζω διπλωματική και μεταπτυχιακό σε αυτούς.... Πίστεψέ με, ξέρω. Προσωπικά, σου είπα.

Που είσαι ρε; ΣΕΜΦΕ η Μηχανολόγος;; Και διπλωματική σε μάς;;! Απο τώρα την ετοιμάζεις; :D Ε, πως γίνεται αυτό; :blink:

Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδη και εγω φετος τελιωσα και θελω τις σχολες αυτες μπορει καποιος ηλεκτρολογος να μου πει σχεδον ακριβως τι κανουν στα πρωτα χρονια??Ειμαι τρελος για μαθηματικα και υπολογιστες ενω σε σχεση με τη φυσικη σχετικα αδιαφορος και μου λενε οτι εχει πολυ φυσικη... :worry:

 

antonis wrx:ποσ εχεις παει σε καθε μαθημα;ποσο βλεπεις να βγαζεις??(να αρχισω να φοβαμαι τη θεση μου???? :) :D :lol: :p ;) :cool: )

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος manos27m (10 Ιούν. 2004 , 20:35)

 

παιδια επειδη και εγω φετος τελιωσα και θελω τις σχολες αυτες μπορει καποιος ηλεκτρολογος να μου πει σχεδον ακριβως τι κανουν στα πρωτα χρονια??Ειμαι τρελος για μαθηματικα και υπολογιστες ενω σε σχεση με τη φυσικη σχετικα αδιαφορος και μου λενε οτι εχει πολυ φυσικη... :worry:

 

antonis wrx:ποσ εχεις παει σε καθε μαθημα;ποσο βλεπεις να βγαζεις??(να αρχισω να φοβαμαι τη θεση μου???? :) :D :lol: :p ;) :cool: )

 

 

Πήγαινε εδώ http://www.ece.ntua.gr/3.html

Έχει όλα τα μαθήματα για κάθε εξάμηνο και τις κατευθύνσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...