Jump to content

Αντιπροσωπεία / Service Samsung


gdeme
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν μπορείς πήγαινέ το στην Smartec. Είναι εξυπηρετικοί και γρήγοροι.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 724
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ξεχασα να αναφερω οτι θα προτιμουσα καπου στη θεσσαλονικη αν υπηρχε τιποτα..δηλαδη αμα το παω σε ενα μαγαζι vodafone δε θα βρω ακρη ε;
Link to comment
Share on other sites

Θα βρεις αλλά θα περάσουν αρκετές μέρες αφού θα το στείλουν εκείνοι σε κάποιο service και μετά θα τους το ξαναστείλουν πίσω για να το παραλάβεις εσύ.

Αν μπορείς βρες κάποιο εξουσιοδοτημένο service και πήγαινέ το μόνος σου για καλύτερα και γρηγορότερα αποτελέσματα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Στην οθόνη μου βγάζει μια πράσινη γραμμή εδώ και λίγο καιρό πάνω από την statusbar αρκετά ενοχλητική, βλέπω και μια μωβίλα στην αριστερή πλευρά σε συγκεκριμένα wallpaper και μια φωτεινή κάθετη γραμμή αριστερά όταν το γυρνάω σε landscape. Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία και αν ξέρετε στο service της smartec, πόσο καιρό μπορεί να μου το κρατήσουν;
Link to comment
Share on other sites

Για αλλαγή οθόνης σε βλέπω.

Δεν πιστεύω να στο κρατήσουν πάνω από δύο μέρες στην χειρότερη.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Για αλλαγή οθόνης σε βλέπω.

Δεν πιστεύω να στο κρατήσουν πάνω από δύο μέρες στην χειρότερη.

 

Κατ' αρχήν σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Πρέπει να τους πάω την απόδειξη αγοράς για την εγγύηση ή βλέπουν το ΙΜΕΙ, αν ξέρεις;

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω χρειαζεται η αποδειξη γιατι την ζητανε.Δεν ειμαι σιγουρος ομως αν ειναι απαραιτητη.

Μια μερα κανουν να το φτιαξουν.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Πρέπει να τους πάω την απόδειξη αγοράς για την εγγύηση ή βλέπουν το ΙΜΕΙ, αν ξέρεις;

 

Είχα πάει ένα Galaxy SII χωρίς απόδειξη και απλά ελέγχοντας το Barcode και το IMEI είδαν αν η συσκευή ήταν εντός εγγύησης.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Καλή Χρονιά σε όλους μας!

 

Έχω αγοράσει ένα Samsung Galaxy S III αλλά στη μηχανογραφημένη απόδειξη αγοράς δεν είναι τυπωμένο το ΙΜΕΙ του τηλεφώνου. Είναι γραμμένο με το χέρι και υπάρχει η σφραγίδα του μαγαζιού και υπογραφή. Κατόπιν επικοινωνίας με τη Samsung Hellas μου ανέφεραν ότι η εγγύηση του τηλεφώνου δεν είναι έγκυρη από τη στιγμή που δεν υπάρχει τυπωμένο το ΙΜΕΙ στην απόδειξη.

 

Εχει αντιμετωπίσει κάποιος πρόβλημα με την εγγύηση για αυτό το λόγο? Μου κάνει μεγάλη εντύπωση αν εφαρμόζουν τέτοια πολιτική από τη στιγμή που εκτός των μεγάλων πολυκαταστημάτων ελάχιστα μαγαζιά (ηλεκτρονικά και μη) εκτυπώνουν μηχανογραφημένα το ΙΜΕΙ των κινητών στην απόδειξη.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Στην οθόνη μου βγάζει μια πράσινη γραμμή εδώ και λίγο καιρό πάνω από την statusbar αρκετά ενοχλητική, βλέπω και μια μωβίλα στην αριστερή πλευρά σε συγκεκριμένα wallpaper και μια φωτεινή κάθετη γραμμή αριστερά όταν το γυρνάω σε landscape. Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία και αν ξέρετε στο service της smartec, πόσο καιρό μπορεί να μου το κρατήσουν;

 

Λοιπόν παιδιά το πήγα χτες στην smartec, περίμενα περίπου 2 ώρες, μου άλλαξαν την οθόνη και όλα καλά. :happy: Ζητάνε απόδειξη.

Edited by leftis69
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα και απο μένα ,μόλις πήρα στα χέρια μου ένα Note 2 , μεταχειρισμένο, θα ήθελα να μάθω (επειδή δεν μου έβαλε απόδειξη μαζι,αλλα έξω απο το κουτί βλέπω οτι το χαρτάκι της τιμής είναι απο το Public) πως μπορώ να δώ πόσο εγγύηση υπάρχει ακόμη,να δώ οτι το τηλέφωνο δεν είναι κλεμμένο η οτιδήποτε άλλο,έχει κάποιος μια ιδέα ?
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις την απόδειξη τότε δεν νομίζω να καλύπτεσαι από οποιαδήποτε εγγύηση, έστω και εάν θεωρητικά είναι ακόμα σε ισχύ. Τώρα για το αν είναι κλεμμένο το τηλέφωνο πάλι δύσκολο να το καταλάβεις. Θα πρέπει να βρεις τρόπο να αντιπαραβάλεις το ΙΜΕΙ της συσκευής με τα ΙΜΕΙ των συσκευών των οποίων η κλοπή έχει δηλωθεί...

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλησπέρα σε όλους. Έχω ένα πρόβλημα με ένα Samsung Galaxy Y και θέλω να το πάω για service στην Θεσσαλονίκη. Μίλησα με την Samsung και με ενημέρωσαν ότι υπάρχουν 3 εξουσιοδοτημένα service στην Θεσσαλονίκη. Επειδή δεν ξέρω σε ποιο από τα 3 να το πάω, έχει κανείς καμία εμπειρία για κάποια από αυτά; Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Έχω ένα πρόβλημα με ένα Samsung Galaxy Y και θέλω να το πάω για service στην Θεσσαλονίκη. Μίλησα με την Samsung και με ενημέρωσαν ότι υπάρχουν 3 εξουσιοδοτημένα service στην Θεσσαλονίκη. Επειδή δεν ξέρω σε ποιο από τα 3 να το πάω, έχει κανείς καμία εμπειρία για κάποια από αυτά; Ευχαριστώ!

Άποψη μου είναι να το στείλεις κατευθείαν στη smartech στην Αθήνα.....

Link to comment
Share on other sites

Άποψη μου είναι να το στείλεις κατευθείαν στη smartech στην Αθήνα.....

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Γιατί όμως να το στείλω στην Αθήνα και να επιβαρυνθώ και με τα μεταφορικά? Τόσο χάλια είναι αυτά στην Θεσσαλονίκη;

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι μέσα στην εγγύηση θα επιβαρυνθείς μόνο τα μεταφορικά όταν το στείλεις. Την πρώτη φορά που έστειλα κινητό στη Θεσσαλονίκη άρχισαν τα γνωστά περί υγρασίας κτλ. Το κινητό το έστειλαν στην Αθήνα κ έκανα ένα μήνα να το πάρω πίσω. Την επόμενη φορά το έστειλα smartech και το είχα πίσω σε 3 μέρες......
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι μέσα στην εγγύηση θα επιβαρυνθείς μόνο τα μεταφορικά όταν το στείλεις. Την πρώτη φορά που έστειλα κινητό στη Θεσσαλονίκη άρχισαν τα γνωστά περί υγρασίας κτλ. Το κινητό το έστειλαν στην Αθήνα κ έκανα ένα μήνα να το πάρω πίσω. Την επόμενη φορά το έστειλα smartech και το είχα πίσω σε 3 μέρες......

 

Σε πιο από τα τρία service της Θεσσαλονίκης το πήγες;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1.5 χρόνο πήρε ο αδερφός μου το galaxy s plus. εδώ και 3-4 μήνες το κινητό έκλεινε και έκανε επανεκκίνηση μόνο του. Άλλες φορές δεν έκανε καν επανεκκίνηση. Την προηγούμενη βδομάδα το πήγαμε στο Πλαισιο Λάρισας (από εκεί είχε γίνει η αγορά). Το πήγαμε την Τετάρτη το μεσημέρι. Την παρασκευή το μεσημέρι του ήρθε μήνυμα να πάει να το πάρει.

Πήγα εγώ και το πήρα. Το κινητό πήγε στην smartech και τα χαρτιά που μου έδωσαν στο plaisio λένε πως έγινε αναβάθμιση λογισμικού και έλεγχος όπου βγήκε ΟΚ.

Την εννοούν ότι έκανα αναβάθμιση λογισμικού; Ξέρετε;

Όντως κάνουν κάτι ή την επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων την ονομάζουν αναβάθμιση λογισμικού;

When someone tells you "you can't". Turn around and say "watch me"
Link to comment
Share on other sites

πριν 1.5 χρόνο πήρε ο αδερφός μου το galaxy s plus. εδώ και 3-4 μήνες το κινητό έκλεινε και έκανε επανεκκίνηση μόνο του. Άλλες φορές δεν έκανε καν επανεκκίνηση. Την προηγούμενη βδομάδα το πήγαμε στο Πλαισιο Λάρισας (από εκεί είχε γίνει η αγορά). Το πήγαμε την Τετάρτη το μεσημέρι. Την παρασκευή το μεσημέρι του ήρθε μήνυμα να πάει να το πάρει.

Πήγα εγώ και το πήρα. Το κινητό πήγε στην smartech και τα χαρτιά που μου έδωσαν στο plaisio λένε πως έγινε αναβάθμιση λογισμικού και έλεγχος όπου βγήκε ΟΚ.

Την εννοούν ότι έκανα αναβάθμιση λογισμικού; Ξέρετε;

Όντως κάνουν κάτι ή την επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων την ονομάζουν αναβάθμιση λογισμικού;

Θυμάσαι ποια έκδοση android είχε πριν και με ποια το πήρες;; Από το service smartech μόνο τις καλύτερες εντυπώσεις έχω.

Link to comment
Share on other sites

όχι φίλε μου, δεν ξέρω..θα ρωτήσω τον αδερφό μου μήπως θυμάται.. Κι εγώ εκεί βασίζομαι ότι αφού πήγε στην smartech κάτι θα του έκαναν.. Αλλά θα δείξει μόλις το επαναλειτουργήσει...
When someone tells you "you can't". Turn around and say "watch me"
Link to comment
Share on other sites

Επειδή μάλλον θα χρειαστώ την βοήθεια του service....ποιο προτείνεται για αθήνα? ARVATO? SMARTEC? Άλλο?
Με λένε Σωτήρη και είμαι καλά... :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Εκανα δωρο το samsung nexus s στην κοπελα μου τον 8/2011. Τα Χριστουγεννα του 2011 το επεστρεψα στο πλαισιο (απ οπου εγινε η αγορα), με κιτρινισμενο το δεξι κομματι της οθονης, απο την κορυφη εως κατω.Σταλθηκε στην αντιπροσωπεια για αντικατασταση οθονης. Ιουνης 2012 ,ξανα επιστροφη στο πλαισιο , με το ιδιο προβλημα ακριβως πιο εντονο αυτη τη φορα (ειχε γινει μωβ σε καποια σημεια η κιτρινη γραμμη), συν οτι η μιση οθονη δεν ακουγε στο touch. Δευτερη αντικατασταση οθονης μεσα σε ενα χρονο, δωρεαν φυσικα. Εδω κ ενα μηνα παρουσιασε παλι το ιδιο προβλημα. Αχνη κιτρινη γραμμη που πλεον εχει γινει εντονη.Το κινητο δεν εχει πεσει ποτε κ ειναι παντα με την θηκη του. Αγανακτησα πλεον . Να το ξαναπαω στο πλαισιο ή να επικοινωνησω απευθειας με το service της samsung ,να ακουσουν τα "παραπονακια" μου?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Θα σου πρότεινα να επικοινωνήσεις απευθείας με το Service και να μιλήσεις μαζί τους για να δεις τι θα σου πούνε και μπορεί να βρεθεί λύση στο πρόβλημά σου.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...