Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρέπει να δείς πόσο χρόνο μιλάς και να επιλέξεις κάποιο επαγγελματικό πρόγραμμα που σε εξυπηρετεί.... Ψάξε σε όλες τις εταιρίες.
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Δηστυχώς η μόνη εταιρία που μπορείς να έχεις σωστό σήμα Internet σε όποια περιοχή και να πάς, είναι η connex του ΟΤΕ. Αλλά έχω ακούσει θετικά σχόλια από φίλους που μένουν σε εκείνη την περιοχή και το έχουν βάλουν οι περισσότεροι cyta.

Ρίξε μια ματιά http://www.cyta.gr/index.php?ID=2_play_home#anch1

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παλιοτερα θυμαμαι αν δεν κανω λαθος υπηρχε ο τηλ.καταλογος του οτε σε download μορφη, μηπως υπαρχει καπου να τον βρω ή να τον εχει καποιος? γιατι αυτος που ψαχνω ειναι σε αλλη εταιρια τωρα και δεν μπορω να τον βρω
theodoros
Link to comment
Share on other sites

τοτε που τον κατεβαζες ειχε και τους αριθμους απο τα αλλα δικτυα;

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

τοτε που τον κατεβαζες ειχε και τους αριθμους απο τα αλλα δικτυα;

 

οχι δεν ειχε, αλλα αυτο το νουμερο που ψαχνω ηταν στον οτε

theodoros
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει πλεον. Εχει σταματησει η ανανεωση του. Τελευταιος καταλογος που βγηκε ηταν το Β εξαμηνο του 2001. Κυκλοφορουσε υποπτα ενας του 1999 αλλα πλεον κι αυτος δεν υπαρχει. Πλεον η εξυπηρετηση γινεται απο το http://www.whitepages.gr
Link to comment
Share on other sites

ηστυχώς η μόνη εταιρία που μπορείς να έχεις σωστό σήμα Internet σε όποια περιοχή και να πάς, είναι η connex του ΟΤΕ

 

ΚΑθαρή τύχη είναι το που θα πέσεις. Ειδικά στη Θεσσαλονίκη οι καλωδιώσεις δεν ειναι και ότι καλύτερο. Για τη CYTA δεν έχω άποψη για την ποιότητα, αλλά στις τιμές των πακέτων που είναι μόνο DSL είναι στα ίδια επίπεδα με Forthnet - HOL (ίσως και λίγο παραπάνω με τις προσφορές που έχουν βγάλει)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αυτοι που ειναι σε αλλο παροχο εκτος οτε δεν μπορουμε να τους βρουμε?? Α ρε οτε:lol::lol:
theodoros
Link to comment
Share on other sites

Γεια...

Έχω στο σπίτι μου σύνδεση conn-x και θέλω να έχω σύνδεση internet και σ ένα άλλο σπίτι... Δεν θέλω όμως να κάνω και άλλη σύνδεση οπότε σκέφτηκα την net-carta...

πως ακριβώς λειτουργεί αυτή??Για να συνδεθώ χρειάζομαι απλα ένα modem(ένα οποιοδήποτε modem)??Και τι είδους χρέωση θα έχω??όσο ειμαι στο internet εκτός από την κάρτα θα χρεώνεται και ο τηλεφωνικός μου λογαριασμός??:worry::blink:

Edited by questuser1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,πριν λιγες μερες εφυγα απο τον ο.τ.ε. και πηγα στην on telecom, για τηλεφωνια και ιντερνετ,το προβλημα ειναι οτι η on δινει static ip και εμενα αυτο δεν με βολευει καθολου για κατεβασματα,τους πηρα τηλεφωνο να μου την αλλαξουν σε dynamic και μου ειπαν δεν γινετε τι να κανω? μπορω να διακοψω μονο το ιντερνετ γιατι και για τα δυο δεν θα το εγκρινουν λογω του 12μηνου

συμβολαιου,και να παω σε αλλο παροχο μονο για ιντερνετ,γινετε δυο παροχοι σε μια γραμμη? και δευτερον οντως δεν μπορουν να την αλλαξουν σε dynamic ειναι εφικτο,δεν επρεπε κανονικα οι παροχοι να εχουν διαθεσιμες και τις 2ip ωστε ο συνδρομητης να διαλεξει αυτη που θελει? παρακαλω βοηθηστε με, ευχαριστω.

Edited by giorgion67
Link to comment
Share on other sites

Καμια εταιρια δε δινει στατικη ΙΡ αν δε γινει αιτηση απο τον πελατη. Η στατικη ΙΡ ειναι κατι που πρεπει να το απαιτησει ο πελατης καθως εχει εξτρα κοστος. Οποτε ή εχει γινει ενεργοποιηση κατα λαθος ή μιλησες με ασχετο υπαλληλο.

 

Επισης, σε μια γραμμη 2 διαφορετικοι παροχοι για ιντερνετ δε γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Καμια εταιρια δε δινει στατικη ΙΡ αν δε γινει αιτηση απο τον πελατη. Η στατικη ΙΡ ειναι κατι που πρεπει να το απαιτησει ο πελατης καθως εχει εξτρα κοστος. Οποτε ή εχει γινει ενεργοποιηση κατα λαθος ή μιλησες με ασχετο υπαλληλο.

 

Επισης, σε μια γραμμη 2 διαφορετικοι παροχοι για ιντερνετ δε γινεται.

 

με οσους υπαληλους στην τεχνικη υπηρεσια που μιλησα ολοι το ιδιο μου ειπαν,οσο για τους δυο παροχους ο ενας μονο για τηλεφωνια και ο αλλος μονο για ιντερνετ.

γινετε?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα τον αναλυτικο τιμοκαταλογο τους εδω. Η στατικη ΙΡ ειναι στις προσθετες υπηρεσιες με εξτρα χρεωση. Αυτο που σου λενε απλα δεν υπαρχει. Μπες, αν εχεις ενεργοποιημενο, το myON και δες σε τι πακετο σε εχουν βαλει.

 

Οσο για το αλλο που ρωτας, αυτο γινεται μονο με ΟΤΕ (τηλεφωνια) + εναλλακτικο (ιντερνετ), το λεγομενο shared LLU κι οχι εναλλακτικο (τηλεφωνια) + εναλλακτικο (ιντερνετ) καθως αυτοι παιζουν σε διαφορετικα ιδιοκτητα δικτυα. Παλιοτερα υπηρχε η δυνατοτητα για Προεπιλογη Φορεα αλλα δε ξερω αν δινεται πια.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα τον αναλυτικο τιμοκαταλογο τους εδω. Η στατικη ΙΡ ειναι στις προσθετες υπηρεσιες με εξτρα χρεωση. Αυτο που σου λενε απλα δεν υπαρχει. Μπες, αν εχεις ενεργοποιημενο, το myON και δες σε τι πακετο σε εχουν βαλει.

 

Οσο για το αλλο που ρωτας, αυτο γινεται μονο με ΟΤΕ (τηλεφωνια) + εναλλακτικο (ιντερνετ), το λεγομενο shared LLU κι οχι εναλλακτικο (τηλεφωνια) + εναλλακτικο (ιντερνετ) καθως αυτοι παιζουν σε διαφορετικα ιδιοκτητα δικτυα. Παλιοτερα υπηρχε η δυνατοτητα για Προεπιλογη Φορεα αλλα δε ξερω αν δινεται πια.

 

κοιταξα τωρα το συμβολαιο και οντως δεν εχω τσεκαρει το τετραγωνακι τις static ip στις επιπροσθετες επιλογες.παντως φιλε μου σ"ευχαριστω για τις πληροφοριες.

Link to comment
Share on other sites

εχονταε ταλαιπωρηθει απο την προηγούμενη εταιρία τηλεφωνίας και ίντερνετ αρκετά πήγαμε σε οτε. πήραμε με το ocnnx δωρο ένα media player το οποιο όμως απο οτι βλέπω πρέπει να είναι χαλασμένο.

προς το παρόν μόνο με σύνδεση AV δουλεύει με την τηλεόραση.

οι αποπειρές μου να το συνδέσω με το hdmi η με το usb σε υπολογιστή απέβησαν άκαρπες.

αν ξέρει κανείς κάτι παραπάνω θα χαρώ να το ακούσω.επίσης έχει κανείς link για αναβάθμιση του logismikoy μπας και στρώσει το προβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή από εδώ και πέρα όσοι το πάρετε θα έχετε τα ίδια θέματα με μένα και δεν αναφέρονται στις οδηγίες μια και ανακάλυψα τις λύσεις τις γράφω...

1) το media player είναι λίγο αργό στην απόκριση του οπότε όταν πατάτε ένα κουμπί στο τηλεχειριστήριο ίσως θέλει κάποιο χρόνο για να δείτε το μενού στην τηλεόρασή σας.

2) Το βασικό θέμα είναι ότι ενώ το Player λειτουργεί με ρεύμα γενικά. Οταν το συνδέσετε σε pc. πρέπει να το βγάλετε από την πρίζα για να το διαβάσει ο υπολογιστής ώς δίσκο... έχει να κάνει με τη λειτουργία usb host η usb client.

Link to comment
Share on other sites

περιμένω να πάρω και εγώ το δικό μου!

περίμενα να είναι πιο αξιόλογο δώρο να πω την αλήθεια!

κρίμα να έχει θέματα!

 

παίζει μήπως κάποιο firmware update?

Link to comment
Share on other sites

Guest gtr4460

Γεια σας παίδες έχω conx 24mbps υποτίθεται και κλειδώνω στα 2.7 και ψάχνω να βοώ κάποια λύση αν μπορώ να κάνω κάτι

Ακουστέ πώς έχουν τα πράγματα είναι isdn η γραμμή μου και μόλις βγάζω το to netmood και Πάο κατευθείαν to roster στην πρίζα τηλεφώνου κλύδωνα στα 5.7 αρκετά καλά έμενα μου έφταναν δεν ήθελα και 24 όταν ήρθε ο οτετζης στο σπίτι μου λέει ότι Ωτ isdn πάντα κόβει 2mbps μου φαίνεται κουφό να σβένει αυτό δηλαδή όσοι έχουν isdn χάνουν δυο mbps

Πείρα στο 1242 και μου λένε ότι και με isdn γίνετε να δουλεύει η μια συσκευή στην πρίζα και στην άλλη πρίζα το router αρκεί να φεύγει το το τηλέφωνο από την πρίζα που είναι συνδεδεμένο το netmod το δοκίμασα και αυτό αλλά κολλούσαν όλα και το τηλ βούιζε και το ρουτερ δεν έπιανε

Περιττό να σας πού ότι το καλώδιο που έρχεται από έξω προς τα μέσα στην πρίζα Τελ είναι πολύ παλιό από το 1975 και λέω να το αλλάξω

Ααααααα ξέχασα να σας πω ότι έχω πολύ θόρυβο στην γραμμή

Παίζει ρόλο ότι το ρουτερ ζεσταίνετε παρά πολύ

Τη θέλω τώρα από εσάς παίδες αν έχει κάνεις περάσει παρόμοιο πρόβλημα να μου πει τη να κάνω υπάρχει καμία ειδική συσκευή να μιάνει το θόρυβο σκι τη καλώδιο να πάρω να ναι καλής ποιότητας

Αλες προτασεις και λυσεις δεκτες

Link to comment
Share on other sites

Η πρωτη λυση και σημαντικη ειναι η αλλαγη του καλωδιου απο τον κατανεμητη της πολυκατοικιας μεχρι και το διαμερισμα σου. Μονο αν γινει αυτο μπορεις να βγαλεις συμπερασμα αν φταιει κατι αλλο.
Link to comment
Share on other sites

Guest gtr4460
φιλαρακι σε μονοκατοικια μενω οκ θα το δω μπορεις να μου πεις τιποτα για την ποιοτητα του καλοδιου τη πρεπει να παρω μπενει οπτικη ινα απο το κουτι εξω μεχρι την πριζα τιλεφωνου δεν ξερω απλα ρωτω μπορει να λεω και γκαφα
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα.

-Πρώτα απ΄όλα πόσο μακριά είναι από ΟΤΕ, απόσταση σε ευθεία γραμμή?

-Το άλλο που μπορείς να δοκιμάσεις είναι να δοκιμάσεις να αλλάξεις όλα τα καλώδια και τα φίλτρα που έχεις από την πρίζα του σπιτιού σου. Θα πρότεινα να γίνουν όλες οι συνδέσεις σε κεντρική πρίζα και να μην έχεις πολλές διακλαδώσεις και καλώδια φτιαχτά στο χέρι, αλλά του εμπορίου. δοκίμασε τα όλα αυτά και δες τι παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Γεια...

Έχω στο σπίτι μου σύνδεση conn-x και θέλω να έχω σύνδεση internet και σ ένα άλλο σπίτι... Δεν θέλω όμως να κάνω και άλλη σύνδεση οπότε σκέφτηκα την net-carta...

πως ακριβώς λειτουργεί αυτή??Για να συνδεθώ χρειάζομαι απλα ένα modem(ένα οποιοδήποτε modem)??Και τι είδους χρέωση θα έχω??όσο ειμαι στο internet εκτός από την κάρτα θα χρεώνεται και ο τηλεφωνικός μου λογαριασμός??:worry::blink:

 

Αν εννοείς να συνδέεσαι με Modem με τηλεφωνική κλήση ναι γίνεται.

 

Θα πάρεις μια κάρτα (π.χ. netkey forthnet) θα καλέσεις μέσω του Modem τον ΕΠΑΚ και θα μπεις internet με χαμηλή ταχύτητα. Θα χρεώνεται και το τηλέφωνο για κλήση σε ΕΠΑΚ και επίσης θα αφαιρείται χρόνος από την κάρτα. Νομίζω η μια ώρα κοστίζει κοντά στο 1 ευρω (0.9) για το τηλέφωνο από το οποίο καλείς.

 

Με μικρή επιφύλαξη αυτο το τελευταίο

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εγινε το εξης περιστατικο σημερα και το αναφερω χωρις να ξερω εαν σχετιζονται.

 

Με περνει καποιος τηλεφωνο μεσω ιντερνετ ( ελεγε out of area) . Παροτι εχω φραγη εισερχομενων που εχουν αποκρυψη φαινεται αυτους δεν τους καλυπτει η forthnet..

Ακουγεται ηχογραφημενο μηνυμα του στυλ "γεια σας, μολις κερδισατε 1400 ευρω. Παρακαλω παρτε χαρτι και μολυβι για να μαθετε πως να παραλαβετε την αμοιβη σας."

 

Δεν το αφηνω να ακουστει αλλο και το κλεινω. Εν συνεχεια μου τηλεφωνει ο παραπανω αριθμος 2 φορες χωρις εγω να το σηκωσω.. Πιστευω εκανα καλα.

 

Γνωμες?

 

Προφανως και εκανες σωστα! Γενικοτερα ν αποφευγεις τετοια τηλς... Γιατι εκτος οτι σε περνουν και λες "μα καλα τι εγινε? που ξερει το τηλ? κτλ" , μετα σου λενε παρε τηλ στο ταδε 090 νουμερο (δηλαδη να στα παρουν με το τσουβαλι) και εσυ μετα απορεις γιατι πληρωσα τοσο :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...