Jump to content

Πρόβλημα με malware


Pitsikoulina
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιάα τα φώτα σας! Στο netbook μου συνέχεια εμφανίζονται παράθυρα που λένε ότι ο firewall έχει μπλοκάρει κάποια χαρακτηριστικά του τάδε πρόγραμματος, και μου ζητάει άδεια για να επιτρέψω την πρόσβαση του προγράμματος στο pc.. Να πω ότι πάντα έχει publisher: unknown.. Εγώ δεν επιτρέπω την πρόσβαση αλλά τα παράθυρα εμφανίζονται ξανά και ξανά.. Τι κάνω;;
Link to comment
Share on other sites

Το ένα λεγόταν windwb ή καπως έτσι.. Το άλλο δεν θυμάμαι..

 

Name: winffnhn

Publisher: Unknown

Edited by Pitsikoulina
Link to comment
Share on other sites

Το ένα λεγόταν windwb ή καπως έτσι.. Το άλλο δεν θυμάμαι..

 

Name: winffnhn

Publisher: Unknown

 

Τι ειναι αυτο το προγραμμα το ξερεις? Τρεχει στον υπολογιστη σου οπως και να εχει.

 

Βαλτο στα exceptions του firewall σου αν το θες.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν το ξέρω..:/

 

Αν το περάσω όμως, δεν υπάρχει περίπτωση να έχει ιό; :(

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν το ξέρω..:/

 

Αν το περάσω όμως, δεν υπάρχει περίπτωση να έχει ιό; :(

 

Δες στο task manager αν τρεχει καποια process με αυτο το ονομα. Τι antivirus εχεις?

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω norton..

Είδα και τον task manager και δεν τρέχει κανένα περίεργο πρόγραμμα..

Πριν λίγο μου εμφανίστηκε πάλι ένα καινούριο πρόγραμμα που μου ζητάει άδεια για εγκατάσταση.. Λέγεται "sagfa"... Ο publisher είναι άγνωστος πάλι φυσικά..:( :(

Link to comment
Share on other sites

Pitsikoulina κανε μια αναζητηση στον υπολογιστη σου να δεις αν υπαρχουν τυχων αρχεια εγκαταστασης.

 

Επισης κατεβασε κανενα antimalware (πχ malwarebytes) και κανε ενα scan στο pc σου.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Λες να έχω ιό; :(

 

Δεν λεω γιατι να το πω? Αλλα αμα σου πεταγονται χωρις λογο προγραμματα να τα κανεις εγκατασταση... :rolleyes:

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κολλήσει ποτέ ιό σε pc και γι'αυτό δεν είμαι ιδιαίτερα σχετική.. Ευτυχώς είστε κι εσείς εδώ να δίνετε καμία συβουλή! :)

 

Πέρασα το malwarebytes που μου είπες και σκαννάρει αυτή τη στιγμή.. Βρήκε 2 infected αντικείμενα, μέχρι τώρα...:ninja:

Edited by Pitsikoulina
Link to comment
Share on other sites

και δες αν θέλεις να εγκαταστήσεις το spybot s&d
Link to comment
Share on other sites

Πάντα υπάρχει η 1η φορά...Μια φορά είχα κολλήσει έναν ιό, αμέσως μετά από format...Βαριόμουν να περάσω antivirus...και τσουφ...Πολύ δημοφιλής, αυτός που έκανε reboot το σύστημα...

 

και δες αν θέλεις να εγκαταστήσεις το spybot s&d

 

Μάλλον θα το δοκιμάσω.. Ευχαριστώ :) Ωστόσο το πιο πιθανό είναι να κάνω format, βρήκα πολλά μολυσμένα αρχεία με το malwarebytes που μου πρότεινε ο φίλος manolog3 πιο πάνω..

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα το δοκιμάσω.. Ευχαριστώ :) Ωστόσο το πιο πιθανό είναι να κάνω format, βρήκα πολλά μολυσμένα αρχεία με το malwarebytes που μου πρότεινε ο φίλος manolog3 πιο πάνω..

 

Το format δεν ειναι λυση στα προβληματα. Καθαρισε στο φακελο των windows τον φακελο Temp.

 

Σταματησαν να πεταγονται τα μηνυματα? Παντως μου κανει εντυπωση με Norton και να μην ψαρεψει τιποτα.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Το format δεν ειναι λυση στα προβληματα. Καθαρισε στο φακελο των windows τον φακελο Temp.

 

Σταματησαν να πεταγονται τα μηνυματα? Παντως μου κανει εντυπωση με Norton και να μην ψαρεψει τιποτα.

 

Τί να πω, πάντως πρώτη φορά έχω τέτοιο θέμα και μου φαίνεται πολύ περίεργο :lost:

 

Τα μηνύματα μειώθηκαν αρκετά αλλά δεν σταμάτησαν..

 

Όσο για τον φάκελο temp, έκανα πρόσφατα εκκάθαρση και φαντάζομαι είναι σχετικά άδειος..

 

Εν τω μεταξύ έχω κάνει 2 φορές σκαννάρισμα του C από χτές (τώρα το τρέχω 3η φορά) με το πρόγραμμα που μου είπες, και πάντα βρίσκει και από λίγα infected files..:cry: :cry:

 

*Κάθε περίπου 5-10 λεπτά μου βγάζει αυτό το μήνυμα στην γραμμή εργασιών (με διαφορετικό process κάθε φορά)...

 

successfully blocked access to a potentially malicious website: 82.77.75.112

type: outgoing

port: 50815

process: winaqfq.exe

 

Άντε πια μ' έπριξε :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Τί να πω, πάντως πρώτη φορά έχω τέτοιο θέμα και μου φαίνεται πολύ περίεργο :lost:

 

Τα μηνύματα μειώθηκαν αρκετά αλλά δεν σταμάτησαν..

 

Όσο για τον φάκελο temp, έκανα πρόσφατα εκκάθαρση και φαντάζομαι είναι σχετικά άδειος..

 

Εν τω μεταξύ έχω κάνει 2 φορές σκαννάρισμα του C από χτές (τώρα το τρέχω 3η φορά) με το πρόγραμμα που μου είπες, και πάντα βρίσκει και από λίγα infected files..:cry: :cry:

*Κάθε περίπου 5-10 λεπτά μου βγάζει αυτό το μήνυμα στην γραμμή εργασιών (με διαφορετικό process κάθε φορά)...

 

successfully blocked access to a potentially malicious website: 82.77.75.112

type: outgoing

port: 50815

process: winaqfq.exe

 

Άντε πια μ' έπριξε :wacko:

 

Δεν ειναι φυσιολογικο αυτο, μαλλον κατι σε εχει χτυπησει. Οταν βγαζει το report δες που ειναι γραμμενα αυτα στη registry... και τσεκαρε μετα την διαγραφη τους αν τα κραταει ή οχι.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Θα το κάνω κάποια στιγμή αύριο-μεθαύριο και θα γράψω εξελίξεις.. Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον :)
Link to comment
Share on other sites

Yay! Το pc είχε πολλούυς ιούς, αλλά το πρόβλημα λύθηκε με MS essentials! Ελαφρύ και λειτουργικότατο..

 

Ευχαριστώ πολύ όσους εδιαφέρθηκαν να βοηθήσουν! :)

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως, το Security Essentials της Microsoft θεωρείται γενικά πολύ καλό antivirus.
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έτσι πιστεύω! Περιστασιακά είχα και Avast και Mc Afee (?) και AVG, και πάντα εμφάνιζαν ΕΛΑΧΙΣΤΑ προβλήματα.. Το MS E πάλι, μου έδειξε καμιά 46κάτι (ω, ναι) ιούς και ανεπιθύμητα αρχεία, που δεν έδειχνε κανένα άλλο antivirus από τα παραπάνω.. Δεδομένου ότι δεν μπαίνω σε "περίεργες" σελίδες, ο αριθμός αυτός δικαιολογείται μόνο αν θεωρήσω ότι τα παραπάνω προγράμματα ήταν σχεδόν άχρηστα..

 

Γι' αυτό και μου φαίνεται περίεργο που ο φίλος πιο πάνω λέει ότι δεν το εμπιστεύεται..

Edited by Pitsikoulina
Link to comment
Share on other sites

Κι όμως αυτή τη φορά μας εξέπληξε ευχάριστα, ακόμη και οι πολέμιοι της, το παραδέχτηκαν ότι με το εσεντιαλ μας έβαλε OΛOYΣ τα γυαλιά.

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...