Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα,

 

Δαπανες οπως αλλαγη πορτας και εσωτερικο βαψιμο πολυκατοικιας ποιος τα επιβαρυνεται ο ιδιοκτητης ή ο ενοιιαστής ?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλησπερα,

 

Δαπανες οπως αλλαγη πορτας και εσωτερικο βαψιμο πολυκατοικιας ποιος τα επιβαρυνεται ο ιδιοκτητης ή ο ενοιιαστής ?

 

Ευχαριστω

 

o ιδιοκτητης...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Αν γνωρίζει κάποιος έχω 2 ερωτήσεις,

 

1) Το "Τέλος Ακίνητης Περιουσίας" (περίπου 4€-5€) που υπάρχει στο λογαριασμό της ΔΕΗ ποιον βαραίνει;

2) To εξωτερικό κουδούνι της κεντρικής εισόδου δεν λειτουργεί αλλά των υπολοίπων απ'ότι φαίνεται λειτουργεί κανονικά. Οποιαδήποτε επισκευή επιβαρύνει αποκλειστικά τον ενοικιαστή, τον ιδιοκτήτη ή μήπως μπαίνει στα κοινόχρηστα της πολυκατοικίας και επιμοιράζεται.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

1)Toν ιδιοκτήτη

2)Αν είναι μόνο το δικό σου,είναι από την χρήση,οπότε επιβαρύνει εσένα.

Αν η συνδέση που έχει γίνει στο πίνακα των κουδουνιών είναι συνάρτηση και επηρεάζουν και τους άλλους ,είναι κοινόχρηστο.Θα σου πεί ηλεκτρολόγος που θα φέρεις σε συνεννόηση με τον διαχειριστή ή θα τον φέρει αυτός (μην τύχει σκαλίζοντας χάλασει ο ηλεκτρολόγος κουδούνια άλλων)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια.Μια ερωτηση..

Εδω που μενω Θεσσαλονικη,η πολυκατοικια ειναι παλια και τοτε το 77 φτιαχνανε την εισοδο στο πλαι κι οχι πανω στο δρομο.υπαρχει ενα μικρο στενακι οπου μπορεις να βγεις και απο τη δεξια πλευρα κ απο την αριστερη.Εχω κουραστει να μαλωνω με διαφορους ωστε να μην μπαινουν με αναμμενη μηχανη.ειδικα στην αριστ.πλευρα που ειναι το διαμερισμα μου επειδη ειναι ισιο το κομματι το προτιμουν ενω απο δεξια εχει και γωνια και δεν τους βολευει.μεχρι τωρα με σπασιμο νευρων την ειχα καταφερει την περιπτωση ειτε εφυγαν οι ενοχλητικοι ειτε τη σβηνουν τη μηχανη απο πιο πριν.σημειωτεον οτι ο θορυβος σε αυτο το στενο περασμα ειναι πιο μεγαλος κ εκει εχουμε τα δωματια μας.γενικα ψιθυριζεις και ακουγεται παρα πολυ.

παλιοτερα ειχα ρωτησει στο δημο καποιες λεπτομερεις κ μου ειπαν πως ειναι ιδιωτικο περασμα και μπορω να το κλεισω.δυστυχως οι ιδιοκτητες ειναι στοκοι κ επειδη μονο εγω τρεχω τα τελευταια 3 χρονια εδω μεσα δεν βασιζομαι σε αυτους.σκεφτομαι να βαλω κολωνακια ωστε να περνανε οι πεζοι αλλα να μενουν εξω τα μηχανακια,τουλαχιστον απο την πλευρα μου.που πρεπει ν απευθυνθω?μπορω να παρω και να βαλω μονη μου>?:mad:

 

ΥΓ,αλβανος μλκς που μενει εδω μου ειπε πως εδω ειναι ελλαδα και κανει ο,τι θελει και προκλήτικα βαζει μπρος μεσα στον κλειστο αυτον χωρο και περναει με αναμμενη μηχανη αδιαφορωντας.οι υπολοιποι βλακες γυρω απο την πολυκατοικια δεν μιλανε κ ας ενοχλουνται...μαλλον λιγοτερο,εγω ειμαι αυτη που ενοχλειται,η απο πανω μου παραπονιεται κ αυτη καποιες φορες αλλα ειναι ανθρωπος του Θεου κ πιστευει πως με το καλο θα γινει κατι,απο κατω εχουν κλειστα τα παραθυρα λογω κλιματιστικου κ δεν ενοχλουνται τοσο και ντρεπονται να μιλησουν...κι ο αλβανος οπως ολοι εδω θρασυτατοι κανουν ο,τι θελουν κι εμεις ανυπερασπιστοι δεν ξερουμε τι να κανουμε...μακαρι να δουλευε αυτη η χωρα και θα τον κυνηγουσα μεχρι θανατου...με νευριασε η σταση του.

Τα λεφτά μιλάνε... λένε αντίο!
Link to comment
Share on other sites

έχει σημασία που είναι Αλβανός?? αν ήταν Γάλλος ή από το Ουζμπεκιστάν θα είχε διαφορά..?? ..να λείπουν παρακαλώ τα ρατσιστικά σχόλια...!

συνεχίζουμε ontopic..!!

Link to comment
Share on other sites

Αν γνωρίζει κάποιος έχω 2 ερωτήσεις,

 

1) Το "Τέλος Ακίνητης Περιουσίας" (περίπου 4€-5€) που υπάρχει στο λογαριασμό της ΔΕΗ ποιον βαραίνει;

2) To εξωτερικό κουδούνι της κεντρικής εισόδου δεν λειτουργεί αλλά των υπολοίπων απ'ότι φαίνεται λειτουργεί κανονικά. Οποιαδήποτε επισκευή επιβαρύνει αποκλειστικά τον ενοικιαστή, τον ιδιοκτήτη ή μήπως μπαίνει στα κοινόχρηστα της πολυκατοικίας και επιμοιράζεται.

 

Ειναι κοστος που επιβαρυνει τα κοινοχρηστα

Οτι φθορα υπαρχει σε κοινοχρηστους χωρους ειναι σε ολους η επιβαρυνση

Εννοειται οτι το κουδουνι της πορτας σου ειναι δικο σου κοστος κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν ξέρω κανένα κανονισμό να λέει ότι το TAΠ και το κουδούνι ότι είναι κοινόχρηστα ...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν ξέρω κανένα κανονισμό να λέει ότι το TAΠ και το κουδούνι ότι είναι κοινόχρηστα ...

 

Κανονισμός μπορεί να μην υπάρχει, αλλά εφόσον είναι κάτι από το οποίο επωφελούνται όλοι, είναι κοινή λογική νομίζω.

 

Σίγουρα υπάρχουν περιπτώσεις του στυλ «εμένα δεν με ενοχλεί να μην δουλεύει το κουδούνι, καλύτερα και μας ενοχλούν». Δυστυχώς, σε αυτές τις περιπτώσεις δεν μπορείς να κάνεις κάτι...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Αν η συνδέση που έχει γίνει στο πίνακα των κουδουνιών εκ κατασκευής,επηρεάζουν και τους άλλους ,τότε είναι κοινόχρηστο.Αν τα έχουν βρεί οι ένοικοι μεταξύ τους και το βάζουν σε κάθε περίπτωση στα κοινόχρηστα,δικό τους θέμα.Αν διαφωνούν,σίγουρα αυτοί μπορεί να αποδείξουν το αντίθετο και ναχεις φασαρίες,αν δεν αναφέρεται σε κανονισμό.

 

Το ΤΑΠ είναι ατομικό και αφορά τον ιδιοκτήτη από την νομοθεσία περί φορολογίας.Το ποιός το πληρώνει τελικά στο κράτος μπορεί ν'αφορά και συμφωνία ιδιοκτήτη ενοικιαστή στα συμβόλαια (όπως και για άλλες έκτακτες περιπτώσεις).

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε ολους, θα ηθελα να ρωτησω κατι αυτονοητο απλα χρειαζομαι μια επιβεβαιωση.Φιλοξενουμαι απο ενα φιλο λογω εξεταστικης και θα μεινω γυρω στον ενα μηνα.Ο συγκεκριμενος φιλος ενοικιαζει ενα δυαρι εδω και 3 χρονια.Μολις εμαθε ο σπιτονοικοκυρης οτι θα μεινω ενα μηνα σπιτι του, ειπε πως δεν θεωρειται γι αυτον φιλοξενια και αφου το συμβολαιο εγινε για ενα ατομο θα πρεπε να..καταβαλω κ γω ενα ποσο.Πως μπορω να καταγγειλω αυτον τον ανθρωπο?
Link to comment
Share on other sites

τι είπες τώρα..!!! πλάκα κάνεις...!!! δώστον στεγνά όπου βρεις..!! αα..τσέκαρε και αν κόβει κανονικά αποδείξεις για το ενοίκιο ή αν το έχει δηλωμένο (όλο το ποσό του ενοικίου) στην εφορία...:shifty:
Link to comment
Share on other sites

:confused::worry:

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν αναγράφεται σχετικά στο συμβόλαιο,φιλοξενία θεωρείται για συγγενικά κυρίως πρόσωπα μέχρι την δυνατότητα αξιοπρεπούς διαβίωσης σε ένα χώρο για λίγες μέρες συνεχώς.Δεν μπορεί δηλ. σε δυάρι να βρεθούν να μένουν 4 άτομα, ούτε ισχύει γι'άτομα που ευκαιριακά μπορούν να μένουν πχ για μια μέρα.

 

Από εκεί και πέρα κάθε ιδιοκτήτης μπορεί να κινηθεί δικαστικά κατά του ενοικιαστή αν νομίζει ότι θίγεται,αλλά είναι χρονοβόρο κλπ και θα πρέπει ν'αποδείξει ορισμένα πράγματα γι'αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Το ΤΑΠ αφορά φόρο ιδιοκτήτη και όχι μισθωτή και απλώς έχουν καταστήσει την ΔΕΗ εισπράκτορα του συγκεκριμένου φόρου..

 

Αναφορικά με το κουδούνι της εξώπορτας, εάν η φθορά προέρχεται από την λεγόμενη ''συνήθη χρήση'', το κόστος αποκατάστασης είναι του ιδιοκτήτη και δεν έχει να κάνει με κοινόχρηστες ή μή ηλεκτρολογικές συνδέσεις κ.λ.π. Για το τι σημαίνει κατά τον νόμο συνήθης χρήση και τί όχι, έχω αναφερθεί και παλαιότερα...

 

Σχετικά με τον φίλο και την παράπλευρη είσοδο της πολυκατοικίας, αυτή κατά τον νόμο αποτελεί κοινόχρηστο χώρο και όχι χώρο κυκλοφορίας και στάθμευσης οχημάτων..μία προσφυγή στην τροχαία θα ανακόψει κάθε επιθυμία...

 

Τέλος, η προσωρινή φιλοξενία δεν συνιστά υπομίσθωση αντικείμενη στην μισθωτική σύμβαση..κοινώς μπορεί ο φίλος να αγνοήσει τον ιδιοκτήτη...

Link to comment
Share on other sites

Καλές οι διατάξεις ενός νόμου,αλλά υπάρχουν και άλλες πλευρές του.

 

Η συνήθης χρήση θα πρέπει να αποδειχθεί για τα κουδούνια όπως επίσης και τι γίνεται με τις ίδιες περιπτώσεις στο κτίριο,το ίδιο και η παράπλευρη είσοδος της κατοικίας αν και πόσο χρησιμοποιείται (διότι επίσημη δηλώνεται και θεωρείται αυτή που αναφέρεται στην οδό).

 

Προσωρινή φιλοξενία δεν εννοείται συνεχείς φιλοξενία και πρέπει ν'αποδειχθεί στον ιδιοκτήτη (με βάση τι έχει συμφωνηθεί),αλλιως μπορεί να θεωρηθεί από τον ιδιοκτήτη υπομίσθωση του χώρου από τον ενοικιαστή σε τρίτο άτομο (ειδικά και αν αυτό βρεθεί να είναι μη αμεσα συγγενικό πρόσωπο ) οπότε αυτό σημαίνει μπλεξίματα ....

Link to comment
Share on other sites

Μενω σε ενα διαμερισμα εδω και 2 χρονια στο οποιο δεν εχω υπογραψει συμβολαιο (αν και το ειχαμεν συμφωνησει με τον ιδιοκτητη) απλα ξεχαστηκε η ολη ιστορια. Εφοριες και ολα ειναι οκ. Ιδιοκτητης πολυ συνεργασιμος και κανενα προβλημα δεν εχω μαζι του.

Αυτα που αντιμετωπιζω ειναι με τα κοινοχρηστα.

1. Το βασικό ειναι οτι αν και υπαρχει θεση παρκινγκ στο υπογειο της πολυκατοικίας, αυτη χρησιμοποιείται απο την αδερφη του ιδιοκτητη που μενει στην ιδια πολυκατοικία. Αποτελεσμα δεν χρησιμοποιώ το υπογειο.

2. Το κοινοχρηστο της ΔΕΗ και του νερού πληρωνεται με τα τετραγωνικά του κάθε διαμερισματος ή όχι? Αν ναι καλώς γιατι ετσι γινεται.

3.Για το ασανσερ τι ισχύει? πληρωνουν ολοι οι οροφοι το ιδιο? Αυτοι που μενουν στο ισογειο στην πολυκατοικία δεν πληρωνουν τιποτα αν κι εχουν αυτοκινητα στο υπογειο.

4.Η καθαριστρια, οι αγορες καθαριστικών και λαμπτηρων πληρωνονται κι αυτες αναλογικά?

5.Άλλαξαν προσφατα τον μηχανισμο εισοδου στην κεντρική πορτα του κτιρίου και αγορασαν και χλοοκοπτικό για να κουρευουν το λιγο γκαζον που εχουμε στην εισοδο. Εγω σαν ενοικιαστης συμμετεχω σε αυτες τις δαπάνες ή πληρωνει ο ιδιοκτητης?

6. Διαμερισματα που ειναι κλειστα ή δεν εχουν ενοικιαστει τι πληρωνουν απο τα πααπάνω?

7. Θελω να βάλω ξυλα για το τζακι στο υπογειο αλλα περσι που το ζητησα μου ειπε η αδερφη του ιδιοκτητη οτι δεν υπαρχει χωρος. Μπορω να το απαιτησω?

8. Εφοσον δεν εχω προσβαση στο υπογειο μπορω να ζητησω να μειωθουν τα κοινοχρηστα μου ? Να σημειωσω οτι τα φωτα ειναι μονιμως αναμμενα εκει.

9. Η γραμμη με τα καλωδια της κεραιας που κατεβαινουν στα σαλονια αλλα και σε καποια δωματια του σπιτιου μου μαλλον εχουν φθαρει με αποτελεσμα να μην εχω εγω αλλα και οι υπολοιποι που ειναστε σε αυτη την πλευρα του κτιριου καθολου σημα. Κατεφυγα στη λυση του NOVA για να εχω TV. Μπορω να ζητησω να επιδιορθωθουν?

Link to comment
Share on other sites

Μενω σε ενα διαμερισμα εδω και 2 χρονια στο οποιο δεν εχω υπογραψει συμβολαιο (αν και το ειχαμεν συμφωνησει με τον ιδιοκτητη) απλα ξεχαστηκε η ολη ιστορια. Εφοριες και ολα ειναι οκ. Ιδιοκτητης πολυ συνεργασιμος και κανενα προβλημα δεν εχω μαζι του.

Αυτα που αντιμετωπιζω ειναι με τα κοινοχρηστα.

1. Το βασικό ειναι οτι αν και υπαρχει θεση παρκινγκ στο υπογειο της πολυκατοικίας, αυτη χρησιμοποιείται απο την αδερφη του ιδιοκτητη που μενει στην ιδια πολυκατοικία. Αποτελεσμα δεν χρησιμοποιώ το υπογειο.

2. Το κοινοχρηστο της ΔΕΗ και του νερού πληρωνεται με τα τετραγωνικά του κάθε διαμερισματος ή όχι? Αν ναι καλώς γιατι ετσι γινεται.

3.Για το ασανσερ τι ισχύει? πληρωνουν ολοι οι οροφοι το ιδιο? Αυτοι που μενουν στο ισογειο στην πολυκατοικία δεν πληρωνουν τιποτα αν κι εχουν αυτοκινητα στο υπογειο.

4.Η καθαριστρια, οι αγορες καθαριστικών και λαμπτηρων πληρωνονται κι αυτες αναλογικά?

5.Άλλαξαν προσφατα τον μηχανισμο εισοδου στην κεντρική πορτα του κτιρίου και αγορασαν και χλοοκοπτικό για να κουρευουν το λιγο γκαζον που εχουμε στην εισοδο. Εγω σαν ενοικιαστης συμμετεχω σε αυτες τις δαπάνες ή πληρωνει ο ιδιοκτητης?

6. Διαμερισματα που ειναι κλειστα ή δεν εχουν ενοικιαστει τι πληρωνουν απο τα πααπάνω?

7. Θελω να βάλω ξυλα για το τζακι στο υπογειο αλλα περσι που το ζητησα μου ειπε η αδερφη του ιδιοκτητη οτι δεν υπαρχει χωρος. Μπορω να το απαιτησω?

8. Εφοσον δεν εχω προσβαση στο υπογειο μπορω να ζητησω να μειωθουν τα κοινοχρηστα μου ? Να σημειωσω οτι τα φωτα ειναι μονιμως αναμμενα εκει.

9. Η γραμμη με τα καλωδια της κεραιας που κατεβαινουν στα σαλονια αλλα και σε καποια δωματια του σπιτιου μου μαλλον εχουν φθαρει με αποτελεσμα να μην εχω εγω αλλα και οι υπολοιποι που ειναστε σε αυτη την πλευρα του κτιριου καθολου σημα. Κατεφυγα στη λυση του NOVA για να εχω TV. Μπορω να ζητησω να επιδιορθωθουν?

2.pπληρωνεται βαση χιλιοστων που εχει καθει διαμερισμα

3&4.και αυτο γινεται βαση χιλιοστων

5.η αγορα του χλοοκοπτικου επιβαρυνει τον ιδιοκτητη,οχι εσενα.

6.κενα διαμερισματα πληρωνουν κανονικα ρευμα και καθαριστρια,στην θερμανση νομιζω το 30% .φυσικα ισχυει οτι αναφερει ο κανονισμος της οικοδομης.

8.εφοσον πληρωνεις κοινοχρηστα εξοδα για καποιον κοινοχρηστο χωρο,δικαιουσαι προσβαση εκει

9.φυσικα και μπορεις.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Kαι σ'αυτά που δεν απαντήθηκαν

 

1)Αν έτσι συμφωνήθηκε όταν έγινε η μίσθωση ,δεν μπορεί.Αν αναγράφεται σχετικά στο συμβολαιο,μπορεί να το απαιτήσει κάποιος.

 

7)Αν είναι κοινόχρηστος χώρος,εξαρτάται και από τους άλλους να συμφωνήσουν ή ότι γράφει ο κανονισμός.Αν είναι ιδιωτικός χώρος ,ότι αναφέρεται στην μίσθωση.

 

9)Αν είναι κεντρική εγκατάσταση τηλεόρασης,προυποθέτει να συμφωνούν και οι άλλοι ιδιοκτήτες της πλευράς εκείνης που έχει πρόβλημα.Υποθέτω όμως αν όντως δεν έβλεπαν δεν το έφτιαχναν ήδη ;-Αν οι υπόλοιποι ήδη έχουν βάλει δική τους κεραία επειδή είχαν αμελήσει να βρούν λύση,δυστυχώς πρέπει να ακολουθήσεις τα ίδια καθώς δεν θα δεκτούν τα έξοδα κλπ φασαρίες.

Link to comment
Share on other sites

2.pπληρωνεται βαση χιλιοστων που εχει καθει διαμερισμα

3&4.και αυτο γινεται βαση χιλιοστων

5.η αγορα του χλοοκοπτικου επιβαρυνει τον ιδιοκτητη,οχι εσενα.

6.κενα διαμερισματα πληρωνουν κανονικα ρευμα και καθαριστρια,στην θερμανση νομιζω το 30% .φυσικα ισχυει οτι αναφερει ο κανονισμος της οικοδομης.

8.εφοσον πληρωνεις κοινοχρηστα εξοδα για καποιον κοινοχρηστο χωρο,δικαιουσαι προσβαση εκει

9.φυσικα και μπορεις.

 

Για το ασανσερ μου εχει τυχει σε αλλες πολυκατοικιες που εμενα να πληρωνουμε αναλογα τον οροφο που εμενε ο καθενας. Οσο πιο ψηλα τοσο πιο πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Kαι σ'αυτά που δεν απαντήθηκαν

 

1)Αν έτσι συμφωνήθηκε όταν έγινε η μίσθωση ,δεν μπορεί.Αν αναγράφεται σχετικά στο συμβολαιο,μπορεί να το απαιτήσει κάποιος.

 

7)Αν είναι κοινόχρηστος χώρος,εξαρτάται και από τους άλλους να συμφωνήσουν ή ότι γράφει ο κανονισμός.Αν είναι ιδιωτικός χώρος ,ότι αναφέρεται στην μίσθωση.

 

9)Αν είναι κεντρική εγκατάσταση τηλεόρασης,προυποθέτει να συμφωνούν και οι άλλοι ιδιοκτήτες της πλευράς εκείνης που έχει πρόβλημα.Υποθέτω όμως αν όντως δεν έβλεπαν δεν το έφτιαχναν ήδη ;-Αν οι υπόλοιποι ήδη έχουν βάλει δική τους κεραία επειδή είχαν αμελήσει να βρούν λύση,δυστυχώς πρέπει να ακολουθήσεις τα ίδια καθώς δεν θα δεκτούν τα έξοδα κλπ φασαρίες.

 

 

Οπως εγραψα στην αρχη του μηνυματος μου δεν υπαρχει συμβολαιο υπογεγραμμένο με τον ιδιοκτητη του διαμερισματος

Link to comment
Share on other sites

Για το ασανσερ μου εχει τυχει σε αλλες πολυκατοικιες που εμενα να πληρωνουμε αναλογα τον οροφο που εμενε ο καθενας. Οσο πιο ψηλα τοσο πιο πολυ.

 

Κι εμείς έτσι πληρώναμε.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εμενα ενω το εχω δηλωσει κλειστο το διαμερισμα-και ειναι- μου ειπε ο διαχειρηστης οτι η χρεωση της θερμανσης θα ειναι 30% ΜΕΙΩΣΗ ΟΧΙ 70% ΜΕΙΩΣΗ.δεν κοιταξε καν το καταστατικο γιατι λεει " εαν στο μειωσουμε 70% θα φωναζουν οι αλλοι ενοικοι"!τελικα ποσο μειωμενο ποσο θερμανσης εχουν τα κλειστα διαμερισματα?

υποψιν τα σωματα μου παροτι κλειστο ειναι ανοιχτα δεν μου ειπε κανεις να τα κλεισω

Link to comment
Share on other sites

κλεινεις τα σωματα και πληρωνεις το 30%,εκτος αν στο καταστατικο αναφερεται κατι αλλο..
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς έτσι πληρώναμε.

 

Προφανώς έχει συμφωνηθεί έτσι ή αναφέρεται σε κανονισμό:)

 

 

Οπως εγραψα στην αρχη του μηνυματος μου δεν υπαρχει συμβολαιο υπογεγραμμένο με τον ιδιοκτητη του διαμερισματος

 

Συμφωνία θεωρείται και η προφορική συμφωνία,εφ'οσον μπορείς να την αποδείξεις,αλλιώς μην έχεις απαιτήσεις για το τι δικαιούσαι.Στις μισθώσεις,η έγγραφη συμφωνία θεωρείται η επίσημη καθώς όλα τα υπόλοιπα μπορούν να καταλήξουν πονηρά για την Πολιτεία αν φτάσει να μαλώσεις (από φοροδιαφυγή μέχρι υπόθαλψη κακών πράξεων....).Και ο ιδιοκτήτης θα ισχυριστεί οτιδήποτε.....Κάνε συμβόλαιο:!:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...