Jump to content

Nostalgia @ myphone.gr: Nokia 6600


plankton69
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λένε πως ο έρωτας είναι ένα συναίσθημα που σε κάνει να μην ξεχνάς ποτέ το πρόσωπο που ερωτεύτηκες, και πως σε προκαλεί να κάνεις τα πάντα για να το κερδίσεις, όσος καιρός και να περάσει... H θεωρία αυτή, όμως, δεν ισχύει μονάχα για πρόσωπα, αλλά και για αντικείμενα. Πόσοι από εμάς δεν έχουμε ερωτευτεί κάποιο αντικείμενο και, αργά ή γρήγορα το αποκτήσαμε, λόγω αυτού του έρωτα;

 

Σ'αυτούς τους ανθρώπους ανήκω και εγώ, μιας και ο πρώτος «κινητός» έρωτας που δεν μπορούσα να αποκτήσω, άκουγε στο όνομα Nokia 6600... Σαν τώρα θυμάμαι που το είχε κάποιος οικογενειακός φίλος, και να μαγεύομαι από τον σχεδιασμό του... Περίεργος για εμένα,ουσιαστικά πρωτόγνωρος, μιας και εκείνη την εποχή με συνόδευε ένα «ταπεινό» 3310... Έμενα λοιπόν να το χαζεύω, μιάς και τα 550+ ευρώ που κόστιζε καινούριο, ήταν απαγορευτικά για έναν 10χρονο... ΄Hταν όμως τόσο όμορφο, τόσο μοναδικό, και γύριζε συνέχεια στο μυαλό μου... Πρώτη φορά έβλεπα μια τόσο αξιόλογη συσκευή από τόσο κοντά... Σταθερή, ικανή για πολλά, και, τουλάχιστον στα μάτια και την καθημερινότητά μου, σπάνια... Δεν έμοιαζε καθόλου η εποχή του με το σήμερα, που πλέον βλέπεις παντού συσκευές-κάδρα, με μικρή αυτονομία και την ίδια σχεδόν μορφή...

 

Για το 2004, που έκανε ντεμπούτο , ήταν το πιο κορυφαίο, το iPhone της εποχής! VGA κάμερα, Symbian στην έκδοση v7.1, κάρτα μνήμης, πλήθος εφαρμογών από το Internet... Μπορεί να μην ήταν τόσο πλήρες, όσο το «αδερφάκι» του, το Siemens SX1, αλλά ήταν, κατά κάποιον τρόπο πιο ποιοτικό, μιας και ακούστηκαν πολλά τότε για την ποιότητα κατασκευής του SX1. Αθάνατη παλιά Nokia, που καμία συσκευή της δεν έκανε «κιχ» στην όποια κακουχία, από την πιο φτηνή, ως την πιο κορυφαία...

 

[ame=

]
[/ame]

 

Δεν θ'αργούσε όμως ο καιρός που θα μάθαινα τι άλλο μπορούσε να κάνει ένα 6600... Μερικά χρόνια μετά, μέσω ενός παλιού μου φίλου, που δεν το άλλαζε για κανένα, γνωρίστηκα μαζί του σε βάθος. Έμαθα το Symbian και τις πολλές, για την εποχή, εφαρμογές... Ψαχνόμουν και εγώ μαζί του για εφαρμογές, προσπαθώντας να του κάνω την ζωή πιο εύκολη, γυρνώντας από site σε site, με την κρυφή ελπίδα να «ξετρυπώσω» κάτι καλό, που ο ίδιος δεν θα είχε ανακαλύψει!

 

http://content.myphone.gr/photo/full/3460/31012012141.jpg

 

Πολλά πράγματα έμειναν χαραγμένα στην μνήμη μου με το 6600, κι ας μην το είχα μέχρι τότε... Θυμάμαι ακόμα συζητήσεις μας σχετικά με αυτό, και το -τότε- K800i μου...

 

- Pε συ, μπορείς να μου βρείς το UltraMP3;

- Tί κάνει αυτό ρε;

- Παίζει MP3...

- Πάνε πάρε ρε βλάκα κανένα άλλο, ξεκόλλα επιτέλους μ'αυτό...

- Ναι, γιατί κάνει το δικό σου τίποτα καλύτερο; Eμένα είναι και Symbian!

 

Ή την πιο επική φράση που είπα ποτέ, με το iPhone να είναι τότε στα ξεκινήματά του, έξω απο κλασσάτη καφετέρια στο κέντρο της Θεσσαλονίκης...

 

- Pε συ, αυτοί μόνο Blackberry και iPhone έχουν... ΄Aμα κάτσουμε, εγώ με το K800i και σύ με το 6600, θα γίνουμε ρεζίλι....!

 

Tα «συγκριτικά» για τις συσκευές μας, όπως καταλάβατε, έδιναν και έπερναν, αλλά το δικό μου έχανε, μιας και το μόνο δυνατό «χαρτί» του, ήταν η Cybershot κάμερα 3,2 MegaPixels, και κάααατι λίγα παραπάνω που έκανε. Πάντα όμως σε Java... Eίχε δίκιο... Tότε ένιωσα για πρώτη φορά, λοιπόν, την διαφορά μεταξύ Dumphone, Feature Phone και Smartphone...

 

Eίχα μαγευτεί πλέον από όλο το σύνολο, και όχι μόνο από την εμφάνισή του... ΄Hθελα οπωσδήποτε να το αποκτήσω... ΄Oπου κι αν το έβρισκα όμως, οι τιμές ήταν ακόμα τρελές! Bλέπετε, δεν ήμουν ο μόνος που εκτιμούσε τις δυνατότητές του εν έτι 2009, αλλά και πολλοί ακόμα... ΄Hταν ακόμα στα «ντουζένια» του, κι ας είχαν περάσει 5 χρόνια απο την παρουσιάσή του! Oπότε, για άλλη μια φορά, έμεινα να το ονειρεύομαι... Mε την διαφορά όμως οτι, στην πρώτη ευκαιρία, θα γινόταν πραγματικότητα... Tο είχα βάλει στόχο, και θα το κατάφερνα, έλεγα από μέσα μου. Ποτέ δεν έπαψα να ψάχνω, και η τύχη τελικά με αντάμειψε...

 

http://content.myphone.gr/photo/full/3459/31012012140.jpg

 

Έχω ακούσει πως αν η τύχη σου προσφέρει μια φορά κάτι απλόχερα, μην κάνεις το λάθος να το απαρνηθείς, γιατί μπορεί να μην είσαι ξανά τόσο τυχερός. Ψάχνοντας πρόσφατα λοιπόν, κάτι για το κύριο τηλέφωνό μου, πλέον ένα E71, έτυχε να βρώ δύο σε πολύ καλή κατάσταση, και σε τιμή που με «προκαλούσαν»! Tελικά, όταν υπέκυψα στο κάλεσμα, είχε μείνει ένα να με περιμένει... Tο πήρα χωρίς δεύτερη σκέψη... ΄Hταν ένα αποθημένο που βγήκε επτά χρόνια μετά, ένα όνειρο που έπαιρνε σάρκα και οστά, ή καλύτερα, πλαστικό και πλακέτες!

 

Έχοντας όμως ήδη εμπειρία σε Symbian συσκευή, η αλήθεια είναι πως πλέον δεν με συγκινεί ιδιαίτερα λειτουργικά. Tο χρησημοποιώ ακόμα όμως, πού και πού, για να «αναζωπυρώνω» τα αισθήματά μου γι'αυτό, και να χαίρομαι το πρώτο Smartphone που αγάπησα... Oι μεγάλοι έρωτες δεν ξεχνιούνται ποτέ, κι ούτε αλλιώνονται στην πάροδο του χρόνου... Παραμένουν για πάντα, όπως πρώτα...

 

* «Αυγουλάκι» μου, μετά από 7 χρόνια μαζί... <3

Edited by plankton69

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 94
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πόσο μα πόσο κορυφαίο το αυγό-τηλεκοντρόλ! :)

Τι έρωτας ήταν αυτό το κινητό. Ποτέ δε το είχα. Πάντα το ήθελα...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

πολυ μπροστα απο την εποχη του,δυνατότητες εφαρμογες,και tuning που δεν επερνε κανενα αλλο (εκτος wm φυσικα)ακομα θυμαμαι τα ngage games,skyforce,ir remote,και ατελείωτες ωρες στο aivanet (το θυμαστε?)ακομα θυμαμαι την μερα που το πηρα αγωνια να προλαβω ανοιχτα μετα τη δουλεια το oteshop (527ευρω βρηκα την αποδειξη!)

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

πραγματι απιστευτο κινητο στην εποχη του..:p

σαν σημερα που δεν εχει βγει ακομα ,να κυκλοφορει καποιος με gs4!!

 

ακομα και σημερα σχεδιαστικα στεκεται!!

 

 

λειτουργικα δεν ξερω γιατι τοτε επαιζα μπαλα,και δεν επαιρνα ακριβατηλεφωνα:blink::lol:!

 

527 ευρω??πωπω τιμη!

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο κινητό που κρατησα πανω απο 3μηνο στην εποχη του...φιλανδικο με κινεζική μπαταρία ηταν το δικο μου...τρομερο κινητό... 660το ειχα πάρει απο την νοκια μολις ήρθε το πρωτο κομματι στην Δραμα.

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα κι εδώ:

 

Η γνώμη μου για τα σημερινά SmatrPhones ... Κινδυνεύοντας να θεωρηθώ Fan Boy (δεν είμαι, πιστέψτε με) θεωρώ ότι υπάρχει μια εταιρία που οδηγεί τις εξελίξεις και αυτή είναι η Apple. Αυτή τη στιγμή, είναι απλά μπροστά. Όλοι οι άλλοι ΔΕΝ ΕΦΕΥΡΙΣΚΟΥΝ, ΔΕΝ ΚΑΙΝΟΤΟΜΟΥΝ, ΑΠΛΑ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟΥΝ προσπαθώντας να πάρουν μερίδιο από την πίτα. Δεν είναι τυχαίο που όλες οι καλές συσκευές είναι iPhone Killers ! Επίσης δεν είναι τυχαίο ότι όλες φτιάχνουν AppStores και άλλα μαγαζάκια με περιεχόμενο και υπηρεσίες ... Εκεί είναι η αγορά.

 

Η διαφορά από παλιότερα ? Υπήρχαν τουλάχιστον τρεις εταιρίες που κονταροχτυπιόντουσαν ... Ericsson, Nokia και Motorola και πολλές μικρότερες που προσπαθούσαν ! Κάθε νέα συσκευή είχε κάτι να πει. Από design, από services, από αυτονομία .... κάτι ! Κάθε λίγο εμφανίζονταν νέα πράγματα, όπως έγχρωμη οθόνη, camera, WAP κλπ κλπ ... Σήμερα ? Σήμερα η Apple φτιάχνει (δεν ξέρω για πόσο) και οι άλλοι αντιγράφουν. Ένας εφευρέτης και πολλοί έμποροι ! Αυτό είναι λυπηρό!

 

τότε οι περισσότερες συσκευές είχαν κάτι να πούμε. Κυρίως από SonyEricsson, Nokia, Siemens και Motorola. Σήμερα, απλά όλες είναι "iPhone Killers". Ένας σχεδιάζει, εφευρίσκει και δημιουργεί και όλοι οι άλλοι αντιγράφουν (ίσως βελτιώνοντας αλλά και αυτό ακόμα με ερωτηματικό είναι) απλά κυνηγώντας κομμάτι της πίτας. :(

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Εξι μήνες πριν βγει είχα πάρει το 3650, πραγματικά ήταν χαοτική η διαφορά απο τα κινητά της εποχής, πάντα μου αρεσε το 6600 αλλα τελικά παρέμεινα με τη μπλέ γκουμούτσα ωσπου πέρασε απ'τα χέρια μου κανα χρόνο μετά το 7610... Ερωτας! Απ'το symbian πάντως δε παρέκλεινα ποτε.

http://desmond.imageshack.us/Himg525/scaled.php?server=525&filename=mobilecollection.jpg&res=medium

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

πραγματικά αυτή τη στιγμή με αφορμή το τόσο πετυχημένο άρθρο ανοιξα συρταρια και εχω μπροστα μου την πρωτη μεγαλη μου αγορα σαν πιτσιρικας..... 660 ευρω απο το κωτσοβολο εχω και αποδειξη και τα παντα μαζευα 6 μηνες χαρτζιλικια δεν εβγαινα απο το σπιτι αλλα μολις το πηρα εγινα ο βασιλιας του σχολειου.... σαν να ειχα παρει καμπριο ενιωθα και με εκαναν να νιωθω.... 2α λυκειου ημουν.... Τωρα το βαζω διπλα στο iphone4(λευκο) που εχω και πραγματικα δεν συγκρινονται τα συναισθηματα που εχω νιωσει με το αυγο με κανενα αλλο!!! Τι μου θυμησατε.....
Link to comment
Share on other sites

απλα τρομερο κινητο :)

 

χρηστο (?) ωραιο κειμενο :)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά εγώ ακόμα το χρησιμοποιώ κατά περιόδους για δεύτερη συσκευή :)

 

γι αυτό λοιπάμαι για την κατηφόρα της νόκια, το απαρχεομένο symbian και προσεχώς την εξαγορά της από την MS.

Link to comment
Share on other sites

* «Αυγουλάκι» μου, μετά από 7 χρόνια μαζί... <3

+1000

Εγώ το είχα βαφτίσει "πατατούλα". Επικό για την εποχή του τηλέφωνο!! Αναμνήσεις...

"And more, much more than this, I did it my way...", είπε ο θείος Φρανκ!
Link to comment
Share on other sites

Καλό τηλέφωνο αλλά κάπως πιο σύγχρονο. Νομίζω ότι από τα παλιά νόκια αυτό που έκανε τη διαφορά ήταν το 6310i. Ίσως θα άξιζε ένα αφιέρωμα στο καλλίτερο με διαφορά επαγγελματικό τηλέφωνο της εποχής

iphone 6 64GB

iPad Air 2

Link to comment
Share on other sites

εγώ το έχω ακομα. Το μονο πρόβλημα ειναι οτι δεν βρίσκει δικτυο! Φοβερή συσκευή!
iPad Pro 2020, iPhone 12 pro max
Link to comment
Share on other sites

απιστευτα συναισθηματα μολις το ειχα παρει, σαν παιδακι που ανοιξε το παιχνιδι του..και με αυτο ξεκινησα να γραφω και στο myphone 8 χρονια πριν..λιωσιμο με εφαρμογες και κλπ..ωραια πραματα :D
Link to comment
Share on other sites

Βρε, βρε!!!!! Η παλια μου... "παντοφλα"!!! Φανταστικο κινητο!!! Αλλες εποχες... Τωρα μας δινουν 2πυρηνα και στραβωνουμε που δεν ειναι... 4πυρηνα :p!!! Αληθεια, αυτο ποσους πυρηνες ειχε??? Χαχαχαχαχα!!!! :lol::lol::lol::lol: ΚΙΝΗΤΑΡΑ!!!!!!!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

με το που διαβασα το αρθρο μπηκα στον πειρασμο να ψαξω να το βρω γιατι καπου το ειχα καταχονιασμενο!

Αφου το ξετρυπωσα απο το παταρι προσεξα οτι στο πισω μερο εχει φουσκωσει.Ανοιξα το καπακι και ηταν η μπαταρια!

Για να ξαναδουλεψει τωρα θελει μπαταρια και φορτιστη!

Αντε βρες τα τωρα...:wacko:

Link to comment
Share on other sites

αυτό το κινητό το είχα αγοράσει. smartphone κανονικό που ήταν πολύ μπροστά από τα άλλα. χιλιάδες απίστευτες εφαρμογές και παιχνίδια τα οποία τα έσπαγες ή ήταν δωρεάν. το ζήλευαν όλοι!!!το symbian σε όλο του το μεγαλείο .
''teacher,mentor,ultimate opponent""
Link to comment
Share on other sites

Απλα το πρωτο μου symbian κινητο! Οταν το πηρα ομως δεν ηξερα καν τι ειναι το symbian. Ακομα θυμαμαι οταν εβαλα ενα javaki για πρωτη φορα στο κινητο. Δε θυμαμαι πως το λεγανε (μπορει zelda) και ελεγα τι κινητο εχω! Ηταν απο τα λιγα παιχνιδια που εχω τερματισει σε symbian γιατι απο τοτε μαθαινοντας πως βαζω εφαρμογες, παιχνιδια κτλ απλα δεν ειχα χρονο να ασχοληθω με ολα.

 

Μεγαλη πικρα απο την αλλη μερια ηταν η ελλειψη στερεοφωνικου ηχου που με εκανε να στραφω στο SX1. Τοτε ειχε βγει και το διδυμο του 6620 αν δε κανω λαθος που ειχε στερεοφωνικο ηχο αλλα δουλευε σε αμερικανικα δικτυα μονο και βγηκε μονο για αμερικη. Αυτο με ειχε ξενερωσει απιστευτα.

 

H απαρχη των smartphones που οδηγηθηκαν στα σημερινα. Ποιος φανταζοταν τοτε τι θα εχουμε σημερα. Ποιος φανταζεται σημερα τι θα εχουμε αυριο.

Edited by aristotelhs2060
Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Απλά φοβερό... το είχα πάρει 2 φορές μιας κ τη μία μ το έκλεψαν... Τη μία από τις 2 180 μεταχειρισμένο την άλλη δεν θυμάμαι καλά... Προγραμματάκια και βιντεάκια full...extra μπαταρίες

ακόμα και xvid έπαιζα... πήρα πάλι ένα για τη θεία μου πριν 1.5 μήνα... Με εκνευρίζει η πτώση της νόκια καθώς και αυτή η άνοδος της apple παρόλο που έχω 4 και είχα και 3gs... Σαν εταιρία εκνευριστική τη βρίσκω.Παλιές καλές εποχές...

Link to comment
Share on other sites

εγω το αγορασα εναμιση χρονο μετα μεταχειρησμενο αλλα οταν βγηκε πηγα και το αγορασα στην voda εκμερους κολλητου.

μετα απο λιγες μερες ειχε τσικνοπεμπτη αν θυμαμαι καλα και εχουμε παει σπιτι ενος φιλου μεγαλη παρεα πανω απο 10 ατομα.

καθως συζητουσαμε για διαφορα η κουβεντα αναψε και μιλουσαμε περι φαντασματων και κατι τετοιες χαζομαρες και ο κολλητος μου με το 6600 και την εφαρμογη remote -κατι πολυ μπροστα για την εποχη- χωρις να τον καταλαβει κανεις αλλαζε τα τραγουδια στο cd player... περιτο να σας πω οτι εφυγαν ολοι τρομαγμενοι απο το σπιτι κακην κακως!!!!!!!:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

με το που διαβασα το αρθρο μπηκα στον πειρασμο να ψαξω να το βρω γιατι καπου το ειχα καταχονιασμενο!

Αφου το ξετρυπωσα απο το παταρι προσεξα οτι στο πισω μερο εχει φουσκωσει.Ανοιξα το καπακι και ηταν η μπαταρια!

Για να ξαναδουλεψει τωρα θελει μπαταρια και φορτιστη!

Αντε βρες τα τωρα...:wacko:

η μπαταρια του χρησιμοποιειται και απο πιο συγχρονα κινητα, μπορεις να βρεις ;)

οπως και φορτιστη.

Link to comment
Share on other sites

Πω ρε φίλε αναμνήσεις... υπηρετούσα στο ναυτικό τότε και ένα φιλαράκι από τον θάλαμο μας έβγαζε φωτογραφίες με αυτό! Περιττό να σας πω ότι τότε το να έχει ένα κινητό ενσωματωμένη κάμερα μου φαινόταν σαν κάτι το εξωπραγματικό!! Δεν ήξερα ούτε για αναλύσεις, ούτε για Symbian, ούτε τίποτα πέρα από τις βασικές λειτουργίες ενός κινητού σαν το "ταπεινό" Nokia 5210 που χρησιμοποιούσα τότε. Αν και το 6600 μου φαινόταν κάπως χοντροκομμένο, ζήλευα που δεν μπορούσα να το έχω εγώ! :p Λίγους μήνες μετά αγόρασα το 1ο δικό μου κινητό (τα προηγούμενα ήταν δανεικά) το Panasonic G60! ;)

τότε οι περισσότερες συσκευές είχαν κάτι να πούμε. Κυρίως από SonyEricsson, Nokia, Siemens και Motorola. Σήμερα, απλά όλες είναι "iPhone Killers". Ένας σχεδιάζει, εφευρίσκει και δημιουργεί και όλοι οι άλλοι αντιγράφουν (ίσως βελτιώνοντας αλλά και αυτό ακόμα με ερωτηματικό είναι) απλά κυνηγώντας κομμάτι της πίτας. :(

Σέβομαι την άποψη σου γιατί είσαι μεγάλος συλλέκτης/χρήστης κινητών, αλλά θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Το ότι η Apple δημιούργησε ένα κινητό με δικό της λειτουργικό που διέφερε από τα άλλα, δεν σημαίνει ότι οδηγεί τις εξελίξεις. Ενδεχομένως να προσπαθούν να της μοιάσουν κάποιες άλλες εταιρίες, αλλά για εμένα υπάρχουν αρκετές επιλογές που έχουν "προσωπικότητα" και κάτι παραπάνω να προσφέρουν από το iPhone! Το τονίζω...για εμένα! Ένα κινητό που είναι απλησίαστο οικονομικά για τον μέσο χρήστη, αλλά εκείνος είναι ικανός να πάρει μέχρι και δάνειο για να το αγοράσει για να λέει ότι έχει iPhone, δεν οδηγεί τις εξελίξεις, αλλά τα trends! :p Κατά τα άλλα ναι, είναι μια συσκευή πρωτοποριακή για την εποχή που κυκλοφόρησε και παραμένει ένα τηλέφωνο με αρκετές δυνατότητες...που όμως τις βρίσκεις και αλλού, χωρίς να πληρώσεις μια μικρή περιουσία! Αυτό δεν είναι αντιγραφή, είναι εύρος επιλογών... ;)

Edited by Conception
Link to comment
Share on other sites

ακόμα θυμάμαι το πρόβλημα με τα καμμένα πίξελς, την ελαφρά μπλε οθόνη καθώς και την μέτρια αναπαραγωγή mp3s (σε σχέση πάντα με το sl42 μου ;)).

 

αυτό όμως δε με σταμάτησε από το να το αγοράσω 2 φορές. την πρώτη μάλιστα φορά περιμένοντας υπομονετικά έξω από την AC στην Συγγρού την πρώτη μέρα κυκλοφορίας του.

 

δυστυχώς η δεύτερη συσκευή μου κλάπηκε από γνωστό άτομο του εδώ φόρουμ. οι παλιοί (εποχή 2006) θα θυμούνται...

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...