Jump to content

Nostalgia @ myphone.gr: Nokia 8850


plankton69
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Mπορεί να έχουμε 2012, τα κινητά να συναγωνίζονται πλέον υπολογιστές, και να κάνουν σχεδόν τα πάντα, αλλά, η επιστροφή στην απλότητα, έχει άλλη μαγεία...H "ασπρόμαυρη μαγεία", ήταν πάντα για μένα τα πρώτα Nokia...

 

Για να είμαι ειλικρινής, το μόνο ασπρόμαυρο Nokia που είχε περάσει από τα χέρια μου σαν δικό μου, μέχρι την εγγραφή μου στο Myphone, ήταν το 3310...Σ' αυτό το nostalgia δεν θα αναφερθώ σ' αυτό, αλλά σε μια μεγάλη αγάπη της προσωπικής μου συλλογής...

 

Tο Nokia 8850...

 

Παρουσιάστηκε το 1999, και πρόσφερε τα βασικά: επικοινωνία (γραπτή ή ομιλία), μικρές διαστάσεις (ατού για την εποχή του), καθώς και μεταλλική κατασκευή που το έκανε αρκετά ανθεκτικό. Σαν αντικαταστάτης του... χρωμιομένου 8810, ήταν σε σημεία καλύτερο. Ξεχώριζε η dual band δυκτίωση, το μικρότερο βάρος και η μπαταρία Li-Ion, που του έδινε μεγαλύτερους χρόνους αναμονής και ομιλίας απο τον προκάτοχό του.

 

Tο 8850, όμως είναι, κατα κάποιον τρόπο, αδεφάκι με το εξίσου «μικρό» 8210. Παρουσιάστηκαν μαζί το 1999 και έμοιαζαν πολύ, ως προς τα... σωθικά. Πέρα απο αυτά όμως δεν έμοιαζαν σε τίποτα άλλο, μιας και είχαν άλλη εμφάνιση, target group και, φυσικά, τιμή.

 

Mικρούλι, μεταλλικό, και με μια εμφάνιση που σε κάνει να το ερωτευτείς... Σάν ένα απο τα λίγα με ξεχωριστή εμφάνιση, έκανε, και κάνει ακόμα, εντύπωση στους φανατικούς των fashion and style phones!

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=idnjbdOU7ZE]Nokia 8850 The most beautiful mobile phone ever - YouTube[/ame]

 

Κάπως έτσι ένιωσα, όταν το είδα στην βιτρίνα του κινητάδικου που το πουλούσε πρίν λίγους μήνες... Mπορεί δίπλα του να υπήρχαν κι άλλα κινητά, πιο καινούρια, με πλήθος δυνατοτήτων, αλλά αυτό με τράβηξε απο την 1η στιγμή... Καμιά φορά, οι δυνατότητες δεν μετράνε, μπροστά σ' αυτό που γεμίζει πραγματικά την καρδιά σου...

 

Παραμονή χριστουγέννων 2011 λοιπόν... Mετά απο ιδέα κάποιου συνφορουμίτη σε άλλο nostalgia, χρησημοποιώ τα ασπρόμαυρα της συλλογής μου, για να ευχηθούν "καλά χριστούγεννα" σ' όλο το φόρουμ... Και μου μπαίνει η ιδέα στο μυαλό, να αφήσω στην άκρη το E71 που έχω για κύριο, και να χρησημοποιήσω το 8850, επιστρέφοντας στα πρώτα μου βήματα στην κινητή τηλεφωνία...

 

Mε το πρώτο άνοιγμα της συσκευής, ήδη ένιωθα κάτι διαφορετικό... Κάτι που είχα να νιώσω απο το 3310... Πλέον είχα κινητό, και όχι media device... Mπορούσα να στείλω μυνήματα, να κάνω τηλεφωνήματα, άντε να παίξω και κανένα φιδάκι... Oύτε εφαρμογές, ούτε wifi, ούτε τίποτα απο όσα έχουν τα σύγχρονα κινητά...

 

Xριστούγεννα. Aν και γιορτάζω, σάν Xρήστος και γώ, δεν περιμένω και πολύ κινητικότητα στο κινητό μου, μιας και με θυμούνται σ' αυτό μόνο λίγοι, πολύ καλοί μου φίλοι... Aλλά, έμεινα έκπληκτος, μιας και με θυμήθηκαν άτομα που είχαμε χαθεί χρόνια...!

 

Tο μικρούλικο Nokia τα κατάφερε περίφημα, ακόμα και με έλλειψη Eλληνικού T9, χωρίς να έχει να ζηλέψει τίποτα απο το E71, και μου θύμισε, μέσα απο τα μυνήματα που ερχόντουσαν, αναμνήσεις που είχα σχεδόν θάψει στο μυαλό μου... Aναμνήσεις με το 3310 που είχα μικρός, αναμνήσεις απο κοπέλες που τελικά δεν "έδεσε" το γλυκό, αλλά ποτέ δεν με ξέχασαν, στιγμές χαράς με φίλους που έχουμε χαθεί... Ήταν, ίσως, τα πιο παράξενα Xριστούγεννα που έχω περάσει... Και το πιο μαγικό: Τα πέρασα με το 8850...

 

Oι μέρες κυλούσαν ευχάριστα... Tο "μικρό" έμπαινε στην καρδιά μου όλο και περισσότερο... Nα πώ την αλήθεια, πολλά στοιχεία εκείνης της εποχής μου είχαν λείψει... Σταθερότητα στην ακουστική, δυνατός ήχος κλήσης, αθάνατα κλασσικά ringtones (kick και groovy blue), ομαδοποίηση επαφών με διαφορετικό εικονίδιο για τον καθένα, το θεεικό φιδάκι... Tελείως άλλη εποχή, που παιδιά στην ηλικία μου ίσως να ένιωσαν, και τα μικρότερα ποτέ δεν θα νιώσουν...

 

Κάθε όμορφη ιστορία όμως, έχει το τέλος της... Άλλες φορές καλό, κι άλλες φορές άσχημο... Tο 8850, παρ' όλα τα καλά που είχε για την εποχή του, είχε χαρακτηριστεί δυστυχώς μη επισκευάσιμο, λόγω της καλωδιοταινίας στο συρόμενο πορτάκι, που έδινε ζωή στο μικρόφωνο, και της οθόνης, που και άλλα Nokia εκείνης της εποχής "πονούσαν"... Aυτός είναι και ο λόγος που είναι σπάνιο στις μέρες μας... Aνήμερα πρωτοχρονιάς, λοιπόν, άρχισε να "κάνει νερά" η οθόνη... Πάγωνε σε άλλα σημεία του μενού, δεν έδειχνε τίποτα, ή απλά, παραμόρφωνε ό,τι έδειχνε... Και έτσι τελείωσε, σχεδόν άδοξα, η συμβίωση μας. Δεν χάλασε, αλλά με το φόβο της ζημιάς, αποφάσισα να το βάλω παρέα με τα άλλα νοσταλγικά που έχω...

 

Oυσιαστικά, όλο αυτό κράτησε μια βδομάδα... Aλλά, για μένα, ήταν μια βδομάδα πολλών αναμνήσεων... Έφτασε για να μπεί στην καρδιά μου, να μου αλλάξει διάθεση, και να με κάνει να θέλω να γυρίσω πάλι πίσω σ' αυτό στο μέλλον,για περισσότερο απο μια βδομάδα...

 

***Θέλω να πώ ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλα τα παιδιά του θέματος "Nοσταλγία για τα παλία Nokia", γιατί μέσα απο όλη αυτή την ατμόσφαιρα αποφάσισα να ασχοληθώ με την νοσταλγία κινητών τόσο ενεργά... Tους ευχαριστώ επίσης και για όση βοήθεια μου έχουν προσφέρει σάν "παθόντες", βοηθόντας με να φτιάξω πράγματα σε συσκευές που ίσως να μην έβρισκα αλλού...

Edited by TN97

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Aπό τα τηλέφωνα που μιλούσαν με το σχεδιασμό τους.

Αξέχαστα Nokia, τα οποία δυστυχώς δεν έχουν απογόνους :(

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Απ'τα σπανιότερα μοντέλα που παρήγαγε ποτέ η ΝΟΚΙΑ. Δεν το είχανε και πάρα πολλοί λόγω υψηλού κόστους... Ωραία συσκευή όμως... Προσωπικά δεν την είχα. Είχα το "ανηψάκι" του, το 8310 (αφού ήταν απόγονος του 8210)...
...everything can happen...
Link to comment
Share on other sites

το πιο ομορφο τηλεφωνο της νοκια. το ειχε ο πατερας μου και ποτε δεν μου το εδωσε. απλα πανεμορφο,
iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

η nokia εβγαζε και βγαζει τα ομορφοτερα τηλεφωνα. καποια πραγματα δεν αλλαζουν!

nokia 3330 - sony ericsson t310 - siemens cx60 - nokia 3250 - nokia n78 - nokia lumia 800 - google nexus 4 - google nexus 5 - google nexus 5X - xiaomi redmi note 4 - xiaomi redmi note 5 - xiaomi mi9t pro - samsung galaxy s21 ultra - samsung galaxy s24 ultra

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο κινητό της σειράς 8 που αγόρασα και δυστυχώς το πούλησα όταν ήθελα να πάρω το επόμενο κινητό μου. Ακόμα το μετανιώνω που δεν το κράτησα...
Link to comment
Share on other sites

Κινητα για λίγους,δεν είχε γίνει σούπα όπως οι τωρα συσκευές...

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο κινητό... Είχα δώσει μια περιουσία για να το πάρω...
Power is how fast you hit the wall, torque is how far you take the wall with you.
Link to comment
Share on other sites

Πόσο κόστιζε το 2000;

 

 

Αν θυμαμαι καλα, πανω απο 200.000 δραχμες.

If you are frightened of dying, and you are holding on,

you see devils tearing your life away.

If you have made your peace, then the devils are really angels,

freeing you from the earth...

Link to comment
Share on other sites

http://img17.imageshack.us/img17/2547/59283618.jpg

 

http://img11.imageshack.us/img11/7256/40829754.jpg

 

Αχ εποχες!!

Στη πρωτη φωτο το ενα 8850 το δικο μου στο οποιο ειχα αλλαξει πληκτρολογιο και το δευτερο του πατερα μου που αντι να το χαρισει πουθενα το τσιμπησα και το εχω κρατησει εγω.

Στη δευτερη φωτο στην ουσια ειναι η πορεια προς το 8850.Αρχικα το Sony cmd z5 στη συνεχεια ειχα το 8810 το οποιο το πουλησα και δεν υπαρχει στη φωτο μετα S.E. T28s και μετα 8850 το οποιο το χρησιμοποιησα για 1,5 χρονο φουλ.

Τοτε καθε καινουργια συσκευη δημιουργουσε πολυ διαφορετικα συναισθηματα.Θυμαμαι το 8850 το ειχα παρει με 1 ετος συμβολαιο συν 150.000 δραχμες.Απλα τρελλο κινητο που πλεον δεν βγαζουν τετοια.Ακομα και το carbon arte που πηρα αργοτερα τοσο ενθουσιασμο δεν ειχα.

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο κινητό με διαχρονική σχεδίαση. Ακόμα και σήμερα θα μπορούσε να είναι το βασικό κινητό όσων δεν ενδιαφέρονται για συνδεσιμότητα και πολυμέσα και απλά θέλουν ένα στιλάτο, πανέμορφο κινητό-κόσμημα που να κάνει τη δουλειά του απρόσκοπτα και σε μέγεθος που το κάνει πραγματικά φορητό. Να σημειώσω ότι το ηχείο του (μονοφωνικό ringer) ξεπερνά κατά πολύ σε ένταση οποιοδήποτε σημερινό smartphone. Στο "Outdoor" προφίλ μπορούσες να πάθεις έμφραγμα απ' την τρομάρα που σου προκαλούσε η έντασή του.

 

Το έχω από το 1999. Βρισκόμουν στην Αγγλία τότε και το είχα αγοράσει £329 με ετήσιο συμβόλαιο! Είναι σε πλήρη λειτουργία μέχρι και σήμερα σαν το δεύτερό μου κινητό! Παραθέτω μερικές φωτογραφίες από τα ενδότερά του, που τράβηξα πριν πολλά χρόνια.

 

http://i44.tinypic.com/scf2f4.jpg http://i41.tinypic.com/2uffs78.jpg http://i42.tinypic.com/t99ide.jpg

 

Πραγματικό κόσμημα, χωρίς θήκες και προστατευτικά. Και αφήστε τους οπαδούς του πλαστικού να "χαίρονται" που οι συσκευές τους αντέχουν στις πτώσεις...

Edited by DrMobile

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Αν και πρωτο σε ομορφια απο την σειρα 8 εχω το 8810! Το 8850 το αγορασα απο ebay πριν 2 χρονια σε refurbished κατασταση γιατι παντα ηταν ενας ποθος..
Panasonic g500,Siemens C10,Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700, Iphone 3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air, Iphone 5s, Iphone 6, iPad Air2, Iphone6s, Iphone7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro
Link to comment
Share on other sites

Αν και πρωτο σε ομορφια απο την σειρα 8 εχω το 8810!

To θυμάμαι το 8810! Ήταν το πρώτο αυτής της σειράς και εξίσου μικρό, αλλά θυμάμαι είχε θέμα με το σήμα (λόγω εσωτερικής κεραίας που δεν την είχαν τελειοποιήσει ακόμα) και γρατζουνιόταν εύκολα λόγω του ότι ήταν χρωμιωμένο πλαστικό. Πάντως κι αυτό ήταν ξεχωριστό κινητό.

 

Αξέχαστες εποχές...

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Η απορία μου είναι αν ένας 15-20χρόνος σήμερα του κάνει εντύπωση ένα τέτοιο κινητό. Μήπως το βρει αδιάφορο αφού δεν μπορεί να κάνει τίποτα πέρα από κλήσεις και sms (και ούτε καν πάνω από 160 χαρακτήρες)

Μήπως απλά αρέσει στους μεγαλύτερους επειδή θυμούνται τα παιδικά/νεανικά τους χρόνια;

Link to comment
Share on other sites

Η απορία μου είναι αν ένας 15-20χρόνος σήμερα του κάνει εντύπωση ένα τέτοιο κινητό. Μήπως το βρει αδιάφορο αφού δεν μπορεί να κάνει τίποτα πέρα από κλήσεις και sms (και ούτε καν πάνω από 160 χαρακτήρες)

Μήπως απλά αρέσει στους μεγαλύτερους επειδή θυμούνται τα παιδικά/νεανικά τους χρόνια;

 

Eίμαι 18 στα 19,και επειδή έμαθα σε τέτοια κινητά,ακόμα με συναρπάζουν...Στην ουσία δεν χρειάζομαι κάτι παραπάνω απο όσα κάνει το 8850,σε ένα κινητο,και το συγκεκριμένο,τα καλύπτει,μαζί με ενα πολύ ομορφο περυτίλιγμα...

 

*Aλλά το κράξιμο που έφαγα όσο το χρησιμοποιούσα απο φίλους και λοιπούς γνωστούς,ίδιας ή χαμηλότερης ηλικίας,απλά δεν υπήρχε...

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

To θυμάμαι το 8810! Ήταν το πρώτο αυτής της σειράς και εξίσου μικρό, αλλά θυμάμαι είχε θέμα με το σήμα (λόγω εσωτερικής κεραίας που δεν την είχαν τελειοποιήσει ακόμα) και γρατζουνιόταν εύκολα λόγω του ότι ήταν χρωμιωμένο πλαστικό. Πάντως κι αυτό ήταν ξεχωριστό κινητό.

 

Αξέχαστες εποχές...

Το 8810 επειδη το ειχα για κανα 8 μηνο με το σημα δεν ειχε κανα ιδιαιτερο προβλημα.Το προβλημα που ειχε ηταν οτι μου εκαψε 2 φορες τη μητρικη πλακετα.Την πρωτη με τα χιλια ζορια μου την εβαλαν στην εγγυηση τη δευτερη φορα ομως οταν ακουσα το κοστος επισκευης οτι ηταν αν θυμαμαι 120.000 δρχ πηγα απευθειας Ομονοια και το πουλησα σε ενα μαγαζι.Βασικο μειον ηταν και η υδριδειου μπαταρια.

Το 8810 κατα τη γνωμη μου ηταν μακραν το πιο εντυπωσιακο απο αποψη εμφανισης και αισθησης εξαλλου ολα τα υπολοιπα της σειρας αυτης πανω σε αυτο βασιζονταν.

Αν η νοκια αυτη τη στιγμη εβγαζε ενα 8810 με λιγο μεγαλυτερη οθονη με εναν browser της προκοπης και wifi το iphone θα πηγαινε στα σκουπιδια και θα το επαιρνα αμεσως.

Link to comment
Share on other sites

Ένα από το ομορφότερα κινητά ever! (κατ΄ εμέ ένα κλικ κάτω σε σχεδιασμό από το πρώτο 8810) , αλλά πάντως και αυτό πανέμορφο.

Ευτυχώς έχω ένα στη συλλογή μου, σε μαύρο χρώμα:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Στη ταινια "Δωματιο πανικου" το 8850 (και το τελειο dock του) συμπρωταγωνιστει

 

: )

We live for the beats

Link to comment
Share on other sites

Στη ταινια "Δωματιο πανικου" το 8850 (και το τελειο dock του) συμπρωταγωνιστει

 

: )

Ναι ρε Βασίλη!

Αλλά είναι κάτω από το κρεβάτι :blink:

:p

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...