Jump to content

Vodafone HOME Internet & Double Play


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά βαρέθηκα 40 μέρες χωρίς τηλέφωνο & internet και την έκανα για ΟΤΕ πάλι...

:rolleyes:

 

Αυτο ειναι το κακο με του ενναλακτικούς, καθυστερούν παραπάνω από τον ΠΟΤΕ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτο ειναι το κακο με του ενναλακτικούς, καθυστερούν παραπάνω από τον ΠΟΤΕ

 

Ήμουν πελάτης στην HOL εδώ και ένα χρόνο. Αν υπάρξει βλάβη είναι τελείως ανεύθυνοι στο να την διορθώσουν και σε γεμίζουν με ένα σωρό ψέμματα. Δεν θα ξαναπάρω, ακόμα και αν μου την δίνουν δωρεάν. :mad:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Δεν χάνεις κάτι να το δοκιμάσεις. Δες όλα τα πακέτα double play στο http://www.hol.gr και αν τελικά το αποφασίσεις, κάνε από εκεί αίτηση για να πάρεις 3 μήνες δωρεάν (νομίζω ότι ισχύει ακόμα αυτή η προσφορά).

 

Φίλος μου έβαλε στο σπίτι του το double play με τις απεριόριστες κλήσεις και 24Mbps internet και μέχρι στιγμής είναι πολύ ευχαριστημένος. Γενικά η εταιρεία βελτιώνεται καθημερινά. Σίγουρα θα υπάρχουν και πελάτες με προβλήματα (όπως σε όλους τους παρόχους) αλλά νομίζω ότι σε σχέση με forthnet και tellas αυτή τη στιγμή είναι πολύ καλύτερη.

 

Α, και στον ΟΤΕ δεν κατεβάζουν τις ταχύτητες. Απλώς μάλλον από τις 5 και μετά μπαίνει πολύς κόσμος και μπουκώνει το DSLAM της περιοχής σου (ή το δίκτυο κορμού του ΟΤΕ)...

 

 

Kι εγώ μέχρι στιγμής ευχαριστημένος είμαι εδώ και ένα μήνα .

Θα προτιμουσα βέβαια να έπιανα παραπάνω από 6-7mbps με την 24αρα που έχω τώρα..

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 2 μέρες -περίπου- είμαι συνδρομητής της HOL στο σταθερό τηλέφωνο και από σήμερα είμαι και συνδρομητής στο internet της HOL.Οι εντυπώσεις μου μέχρι στιγμής:

  1. Στην πρώτη τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με την HOL μου είχαν πει ότι πρώτα θα λάβω τον εξοπλισμό και μετά θα ενεργοποιηθεί η γραμμή μου.Τελικά έγινε το αντίθετο.
  2. Ο εξοπλισμός ήρθε γρήγορα.Σύμφωνα με τη HOL τη Δευτέρα έφυγε από τα γραφεία της,την Τρίτη βρισκόταν στην "Γενική Ταχυδρομική" στην Αθήνα και σήμερα ήρθε στο υποκατάστημα της Κέρκυρας.
  3. Το router συνδέθηκε πανεύκολα μιας και το μόνο που είχα να περάσω ήταν το καλώδιο που συνδέεται με τον υπολογιστή και τον φορτιστή καθώς τα άλλα τα καλώδια που ήταν για το τηλέφωνο απλώς τα έβγαλα από το router του Conn-X και τα πέρασα στο router της HOL.
  4. Μόλις έβαλα το router στο "ON" έβαλα το cd με τις οδηγίες εγκατάστασης.Μόλις πήγα να εγκαταστήσω τις ρυθμίσεις του router μου έλεγε να μην περάσω τις ρυθμίσεις αν δεν έχω λάβει sms από την HOL,αν δεν ανάβουν κάποια συγκεκριμένα λαμπάκια στο router και αν δεν μπορώ να μπω σε ιστοσελίδας.Μιας και τα 2 πρώτα είχαν γίνει προσπάθησα να μπω στο internet και με έκπληξη είδα ότι μπόρεσα να συνδεθώ κανονικά και χωρίς να περάσω τους "οδηγούς".
  5. Το internet είναι μια χαρά.Μέχρι στιγμής δεν έχω δει διαφορά με το Conn-X και ας ήμουν με 1Mbps στο Conn-X ενώ στην HOL είμαι στα 6Mbps.Πρίν από λίγο είχα μια αποσύνδεση αλλά τώρα είναι όλα καλά.

Γενικά μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημένος.:)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα δύο τέστ για να δω τι ταχύτητες έχω.

Από το speedtest.forthnet.gr έχω τα εξής αποτελέσματα:

"TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e

click START to begin

19/03/2009 15:36:02

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 518.63Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 2.93Mb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem"

Από το speedtest.hol.gr έχω τα εξής αποτελέσματα:

Ταχύτητα Download:2878Kbps

Ταχύτητα Upload:424Kbps

Για 6Mbps σύνδεση είναι καλές οι ταχύτητες;:worry:

Ευχαριστώ.:)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα δύο τέστ για να δω τι ταχύτητες έχω.

Από το speedtest.forthnet.gr έχω τα εξής αποτελέσματα:

"TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e

click START to begin

19/03/2009 15:36:02

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 518.63Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 2.93Mb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem"

Από το speedtest.hol.gr έχω τα εξής αποτελέσματα:

Ταχύτητα Download:2878Kbps

Ταχύτητα Upload:424Kbps

Για 6Mbps σύνδεση είναι καλές οι ταχύτητες;:worry:

Ευχαριστώ.:)

 

 

Oπως βλεπεις ειναι λιγο οτι να ναι οι μετρησεις ταχυτητας απο τα speedtests.Mπορεις να μου δωσεις λιγο τον αριθμο Downstream Attenuation (dB)????Ειναι στις ιδιοτητες του μοντεμ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Oπως βλεπεις ειναι λιγο οτι να ναι οι μετρησεις ταχυτητας απο τα speedtests.Mπορεις να μου δωσεις λιγο τον αριθμο Downstream Attenuation (dB)????Ειναι στις ιδιοτητες του μοντεμ.

Και που είναι οι ιδιότητες του μόντεμ;:worry:

Link to comment
Share on other sites

στον explorer γραψε για διευθυνση 192.168.1.1 η 192.168.2.2

Ποιο μοντεμ εχεις????

Μπήκα με το 192.168.2.1 αλλά μου ζητάει Username και Password αλλά δεν ξέρω τι να βάλω :(.Δεν ξέρω τι μάρκα μόντεμ έχω.Το μόνο που λέει είναι HOL.:(

 

Και χθές και σήμερα έχω χάλια ταχύτητες.Ενώ στο site της HOL μου βγάζει ότι έχω ταχύτητες μεταξύ 1.000-1.500Kbps ενώ στο Speedtest.net μου βγάζει το εξής αποτέλεσμα:

http://www.speedtest.net/result/434057197.png:(:(

Link to comment
Share on other sites

Τωρα αν δεν πεις μαρκα δεν μπορω να το βρω.Δοκιμασε

-username:admin

-password:admin

η

-username:admin

-password:1234

η

-username:admin

-password:hibox

 

Kαι ψαξε στις οδηγιες,εκει σιγουρα θα λεει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τωρα αν δεν πεις μαρκα δεν μπορω να το βρω.

Μα,αφού δεν λέει μάρκα.Το μόνο που λέει είναι:"HOL.hellas online" :(.Έχει παρατηρήσει κάποιος χαμηλές ταχύτητες ή μόνο εγώ έχω χαμηλές ταχύτητες;Προσπαθώ μία ώρα να δω ένα βίντεο.:cry:

Link to comment
Share on other sites

Καλα νταξει δεν πειραζει,τους κωδικους τους δοκιμασες????

Βασικα κανε καποιες δοκιμες.Αρχικα αποσυνδεσε ολα τα τηλεφωνα του σπιτιου και μετα δενς με τι ταχυτητες θα πηγαινει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

johnthegreek τους κωδικους για να μπεις στο interface του router σου μπορεις να τους βρεις στο εγχειριδιο χρησης που σου εδωσαν μαζι με αυτο. Συνηθως η HOL ρυθμιζει τα routers και εχουν κωδικους un: admin, pass: admin.

 

Μολις μπεις στο interface κοιτα το SNR και το Attenuation (downstream και στα δυο), πιθανον θα ειναι πολυ υψηλες τιμες. Στη συνεχεια δες η γραμμη σου που εχει "κλειδωσει", αν ειναι πολυ χαμηλα τοτε κανε ενα hard reset και δες αν μετα απο αυτο θα κλειδωσει σε πιο μεγαλη ταχυτητα.

 

Επισης κανε και αυτο που σου ειπε ο zyp3r. Αν δεις μεγαλη διαφορα παρε τηλεφωνο την HOL και πες τους οτι ειναι εκει το προβλημα.

 

Γενικα παντως αφου δοκιμασεις ολα αυτα και δεν βρεις ακρη μονος σου καλο ειναι να παρεις την τεχνικη υποστηριξη μπας και σε βοηθησουν.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρήκα πουθενά να λέει κάπου SNR.Τέλος Πάντων.Χαμηλές ταχύτητες έχω από χθες και σήμερα.Τετάρτη και Πέμπτη είχα μια χαρά.Μήπως έχουν μπει πολλοί και γι'αυτό έχω χαμηλές ταχύτητες;:worry:
Link to comment
Share on other sites

Δεν βρήκα πουθενά να λέει κάπου SNR.Τέλος Πάντων.Χαμηλές ταχύτητες έχω από χθες και σήμερα.Τετάρτη και Πέμπτη είχα μια χαρά.Μήπως έχουν μπει πολλοί και γι'αυτό έχω χαμηλές ταχύτητες;:worry:

 

To SNR ειναι το noise margin που σου γραφει. Πες μας λιγο τις τιμες που σου δειχνει σε αυτα στοιχεια.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

To SNR ειναι το noise margin που σου γραφει. Πες μας λιγο τις τιμες που σου δειχνει σε αυτα στοιχεια.

 

Α,τώρα τα βρήκα.Λοιπόν τα στοιχεία έχουν ως εξής: Operation Data

 

Noise Margin

Upstream:12dB

Downstream:12dB

 

Attenuation

Upstream:22dB

Downstream:47dB

Link to comment
Share on other sites

Α,τώρα τα βρήκα.Λοιπόν τα στοιχεία έχουν ως εξής: Operation Data

 

Noise Margin

Upstream:12dB

Downstream:12dB

 

Attenuation

Upstream:22dB

Downstream:47dB

 

Kαι τι ταχύτητα συγχρονισμού σου δίνει? Δεν πρέπει να είσαι και πολύ κοντά στο κέντρο του ΟΤΕ με att. 47...

 

Πάντως να ξέρεις ότι τα speedtests είναι εντελώς αναξιόπιστα. Το τι ταχύτητα έχεις τελικά το βλέπεις όταν κατεβάζεις από μεγάλα και αξιόπιστα sites όπως apple.com, microsoft.com, nvidia.com ή από ελληνικά sites όπως του ΕΜΠ (ftp.ntua.gr). Kαι καλό θα είναι να κατεβαζεις 2-3 αρχεία ταυτόχρονα και να αθροίζεις τη ταχύτητα ή να κατεβάζεις με download manager.

 

Η ταχύτητα συγχρονισμού που δείχνει το modem/router είναι η maximum ταχύτητα που μπορεί να σηκώσει η γραμμή σου, εξαρτάται από την απόσταση που έχεις από το κέντρο του ΟΤΕ και τη ποιότητα της γραμμής.

Link to comment
Share on other sites

Η ταχύτητα συγχρονισμού που δείχνει το modem/router είναι η maximum ταχύτητα που μπορεί να σηκώσει η γραμμή σου, εξαρτάται από την απόσταση που έχεις από το κέντρο του ΟΤΕ και τη ποιότητα της γραμμής.

Έχω παρατηρήσει και εγώ ότι ενώ σε διάφορα sites οι ταχύτητες είναι χαμηλές στο site της Microsoft οι ταχύτητες είναι πιο υψηλές.Όταν λές "κέντρο του ΟΤΕ" τι εννοείς;Αν εννοείς το κατάστημα του ΟΤΕ που έχει ένα τεράστιο μέρος γεμάτο με σύρματα είναι 4-4,5 χιλιόμετρα από το σπίτι μου.

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει και εγώ ότι ενώ σε διάφορα sites οι ταχύτητες είναι χαμηλές στο site της Microsoft οι ταχύτητες είναι πιο υψηλές.Όταν λές "κέντρο του ΟΤΕ" τι εννοείς;Αν εννοείς το κατάστημα του ΟΤΕ που έχει ένα τεράστιο μέρος γεμάτο με σύρματα είναι 4-4,5 χιλιόμετρα από το σπίτι μου.

 

Mα παίζει πολύ μεγάλο ρόλο το από που κατεβάζεις. Γι'αυτό και τα speedtests δεν είναι καθόλου αξιόπιστα. Λογικό είναι σε sites εταιρειών όπως αυτές που ανέφερα (Apple, Microsoft, Nvidia κ.τ.λ) να έχεις πιο αξιόπιστο δείγμα σε ότι αφορά τη ταχύτητα. Όπως είπα το να βάλεις download manager αυξάνει τη ταχύτητα σου.

 

Η ταχύτητα συγχρονισμού (η ταχύτητα δηλαδή που αναφέρει το modem) είναι η μέγιστη που μπορεί να σηκώσει η γραμμή σου. Το κέντρο του ΟΤΕ είναι προφανώς αυτό που λες, κτήριο με κατάστημα, κεραίες πάνω του, μέσα στο οποίο έχει συνεγκατασταθεί και ο εξοπλισμός των εναλλακτικών παρόχων. Αν έχεις απόσταση 4 χλμ είναι λογικό το att. που έχεις οπότε λογικά δεν θα συγχρονίζεις και πολύ ψηλά. Βέβαια εφόσον έχεις σύνδεση 6άρα δεν πρέπει να έχεις μεγάλη απόκλιση.

 

Αλλά το σημαντικό είναι η πραγματική ταχύτητα που κατεβάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρήκα πουθενά να λέει κάπου SNR.Τέλος Πάντων.Χαμηλές ταχύτητες έχω από χθες και σήμερα.Τετάρτη και Πέμπτη είχα μια χαρά.Μήπως έχουν μπει πολλοί και γι'αυτό έχω χαμηλές ταχύτητες;:worry:

 

Aν ειχες καλες ταχυτητες και τις τελευταιες 2 μερες δεν ειχες ισως οφειλεται στο δικτυο,μπορει πχ να κανουν εργασιες η να υπηρξε καποια βλαβη στην περιοχη σου,αν συνεχιστει αυριο ,μεθαυριο τοτε επικοινωνισε μαζι τους.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Na rotisw paizei tipota me Hol ?

kai opoios katalave ......... paizoun xamiles taxythtes Download ,upload

me 4MBPS ADSL Pianei mono sto 45,47 kb/sec sto katevasma .......

edw kai liges meres kati de mou aresei i perioxi de kalyptete apo idiolthto

Poios Nikolakhs paizei me ta kanalia ::lol:

xerei kaneis tipote ?

Link to comment
Share on other sites

Τι να παίζει,μια χαρά όλα :p

 

http://img25.imageshack.us/img25/8854/screenhunter03.jpg

http://img23.imageshack.us/img23/2236/holdownload.jpg

http://img16.imageshack.us/img16/1729/screenhunter02.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι πως εχει μεγαλο προβλημα το τελευταιο διαστημα με συνεχεις επανασυνδεσεις και μη μπορωντας να παρει ip ο router ενω συχρονιζει κανονικοτατα το adsl.

Τωρα οσον αφορα για τις ταχυτητες παλι ναι υπαρχει μεγαλο προβλημα με πολυ χαμηλα download Βεβαια επειδη εχω και ΟΤΕ provider σας λεω πως τον τελευταιο καιρο και αυτος ειναι χαλια αρα γενικα πιστευω πως το προβλημα ειναι σε ολους !!!

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερομαι να κάνω σύνδεση στο hol douple play lite. Θα ήθελα να με βοηθήσει οποιοσδήποτε έχει εμπειρία από το συγκεκριμένο πάροχο στην Καλαμαριά.

Θεωρώ από τους εναλλακτικούς παρόχους μόνο η hol και η forthnet μπορούν να θεωρούνται αξιόπιστες. Δικαιούμαι και internet με δίοδο αλλά δεν νομίζω ότι μπορώ να το συνδιάσω και με σταθερό τηλέφωνο.

Σκέφτομαι να προχωρήσω σε online αίτηση ώστε να κερδίσω και την 3μηνη προσφορά και το τέλος ενεργοποίησης (μέχρι την 31/3/09).

Οποιαδήποτε συμβουλή είναι δεκτή. Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...