Jump to content

Αξία παλαιών νομισμάτων


destiny1983
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδη η μητερα μου βρηκε καποιες παλιες δραχμες(1926,1930) ξερει κανεις πως μπορω να μαθω την σημερινη τους αξια?????
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 119
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επειδη η μητερα μου βρηκε καποιες παλιες δραχμες(1926,1930) ξερει κανεις πως μπορω να μαθω την σημερινη τους αξια?????

 

εχουν ελαχιστη αξια....

 

...δωστες σε κανενα ανηψακι να παιζει.....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Με το συμπάθιο ρε παιδιά , αλλά με τι σκεπτικό γράφεται σχόλια!!!

Είστε ειδήμονες επί συλλεκτικών αντικειμένων? Μπορεί να για κάποιον συλλέκτη να έχουν αξία τα κέρματα αυτά!

Θα σου πρότεινα να κάνεις μια βόλτα στο Μοναστηράκι και να ρωτήσεις εκεί στα παλαιοπωλεία , αλλά και σ' έναν γεράκο που είναι στο σταθμό απ' έξω (χρόνια τώρα) και πουλάει παλιές κάρτες και νομίσματα - κάτι θα ξέρει παραπάνω αυτός!;)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λιγο δυσκολο να παω στο μοναστηρακι.Δεν υπαρχει καποιο site με ενδεικτικη αξια νομισματων???Το μονο που βρηκα ειναι καποιες δημοπρασιες οπου εχουν καποιοες τιμες αλλα για τα συγκεκριμενα νομισματα δεν εχουν.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ειναι λιγο δυσκολο να παω στο μοναστηρακι.Δεν υπαρχει καποιο site με ενδεικτικη αξια νομισματων???Το μονο που βρηκα ειναι καποιες δημοπρασιες οπου εχουν καποιοες τιμες αλλα για τα συγκεκριμενα νομισματα δεν εχουν.

 

Σορυ δεν πρόσεξα ότι είσαι Σαλόνικα .. :happy: .. ρίξε μια ματιά εδώ , έχει διάφορες τιμές σε νομίσματα - και σε Ελληνικά!

(βασικά είναι σε στυλ δημοπρασίας ... δεν χάνεις τίποτα να τα βάλεις και συ έτσι και ότι πιάσουν)

 

Εδιτ ... έλα βρε συ HEO , σιγά .. κουβέντα κάνουμε!:)

Link to comment
Share on other sites

Guest giannios
Επειδη η μητερα μου βρηκε καποιες παλιες δραχμες(1926,1930) ξερει κανεις πως μπορω να μαθω την σημερινη τους αξια?????

 

Μόνο σε παλαιοπωλεία αν τις δώσεις ή σε κανένα συλλέκτη. Δοκίμασε στο Μπιτ Παζάρ( Βενιζέλου με Φιλίππου) :);)

Link to comment
Share on other sites

εγώ πριν απο 5-6 χρόνια που ειχα πουλήσει την συλλογή μου στο Μοναστηράκι είχα πάρει τρίχες κατσαρες.Είχα όλα τα νομίσματα σε ειδικό ντοσιέ και μου τα πήρε για 50ευρώ περίπου ...
pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι βρήκα εύκολα άτομα να τα δώσω,μέσω του emarket.gr

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι βρήκα εύκολα άτομα να τα δώσω,μέσω του emarket.gr

 

vre egw na ta balw sto emarket alla den kserw tin aksia tous,gi auto rwttisa an iparxei kapoios trpos na tin mathw.

 

 

 

p.s sorry gia ta greeklish,graphw apo to playstation 3

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η αξία τους είναι μικρή,για αυτό κάνε εκεί μια δημοπρασία και όσο πάει.Αν δεν σε συμφέρει απλώς μην τα δίνεις.Εγώ μια συλλογή με νοσμίσματα από το 1926 έως 2000,όλα μαζί τα έδωσα στα 60ευρώ και από ότι είδα αν έχεις μια συλλογή 50 κερμάτων πάνω κάτω,συνήθως τόσο τις αγοράζουν οι ενδιαφερόμενοι.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επειδη η μητερα μου βρηκε καποιες παλιες δραχμες(1926,1930) ξερει κανεις πως μπορω να μαθω την σημερινη τους αξια?????

 

εγω για κατι παλιες λιρες που ειχα βρηκα βοηθεια εδώ.

τα παιδια εκει μεσα εχουν αρκετες γνωσεις και θα βρεις και αλλα λινκ που θα σε βοηθησουν.;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
εγω εχω ενα νομισμα 500 δρχ!. απο την εποχη τον ολυμπιακων αγωνων του 2004.το θυμαστε?. απο οτι θυμαμαι δεν βγηκαν και πολλα απο αυτα. εχει καμια αξια αυτο!?.
Link to comment
Share on other sites

Όλα μαζί ήταν ή 5 ή 6 τα κέρματα των 500δρχ.

Όσο αφορά την αξία του τώρα... μικρή είναι διότι δεν είναι και πολύ παλιό.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω ενα νομισμα 500 δρχ!. απο την εποχη τον ολυμπιακων αγωνων του 2004.το θυμαστε?. απο οτι θυμαμαι δεν βγηκαν και πολλα απο αυτα. εχει καμια αξια αυτο!?.

Αξια δεν εχει,κρατησε'τα για ενθυμιο.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλώς σας βρίσκω και σε τούτη τη γωνιά του φόρουμ.

 

Διαθέτω μια καλή συλλογή με νομίσματα, (π.χ.: προπολεμικό αιγυπτιακό χαρτονόμισμα 5 πιάστρες, γερμανικό χαρτονόμισμα 1 μάρκου πιθανόν προπολεμικό, μεγάλο χαρτονόμισμα - πιθανόν σοβιετικό - του 1919, ελληνικό 1000ρικο του 1935, ελληνικό 5000ο του 1932, ελληνικό 1000ρικο του 1926, ελληνικό 50ρικο του 1927, ελληνικό 100ρικο του 1927, ελληνικό 500ρικο του 1939, ελληνικό 1000ρικο του 1939, ελληνικό 500ρικο του 1950, ελληνικό 100ρικο του 1950, ελληνικό 1000ρικο του 1955, ελληνο-ιταλικό !!! 50ρικο - χωρίς χρονολογία - με την ένδειξη ''cassa mediterranea di credito per la Grecia - μεσόγειον ταμείον πίστεως για την Ελλάδα"" κλπ).

 

Επίσης, πολλά κέρματα ελληνικά (5, 10 και 20 λεπτά Κρητικής Πολιτείας του 1900, 2 δραχμές Κρητικής Πολιτείας του 1901, 5λεπτο και 20λεπτο του 1912, 1 δραχμή του 1926, 20λεπτο του 1926, 5 δραχμές του 1930, 1 δραχμή του 1954, 30ρι του 1963 και άλλο του 1964, 20ρικο του 1973, 50ρικο του 1980, δεκάρες και εικοσάρες τρυπητές και μη κλπ).

 

Και πάρα πολλά κέρματα ξένα (Γαλλικό 25 σεντ του 1903, Συριακό 5 πιάστρες του 1935, Γαλλικό 2 φράγκων του 1944, Γερμανικό 2 μάρκων του 1947, Γαλλικό 5 φράγκων του 1949 κι άλλο ένα του 1951, Ρουμάνικο 50 bani του 1955, Αργεντίνικο 1 πέσο του 1960, Νοτιοαφρικάνικο 20 ; του 1965, Βουλγάρικο 20 ; του 1962, Γερμανικό 5 μάρκων του 1968 κλπ).

 

Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα εάν κάποιος γνωρίζει και μπορεί να κάνει μια σοβαρή εκτίμηση για την αξία τους.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ξερω καποια πραγματα απλα σου λεω οτι τα περισσοτερα απο αυτα εχουν μικρη αξια.Απο 1 εως και 15-20$ Αυτα που εχουν καποια μεγαλυτερη αξια ειναι το 30δραχμο που ειναι ασημενιο και γενικα οτι ειναι ασημενιο απο αυτα που εχεις και κατω απο το 1960 π.χ 20δραχμο ασημενιο του 1960 μπορει να εχει απο 20 εως και 40$ στο ebay!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλησπέρα ,

 

ψάχνοντας έπεσα πάνω σας.

Να ρωτήσω λοιπόν,μιας και είμαι παντελώς άσχετη.με την μετακόμιση βρήκα ενα κουτί με αρκετα παλιά νομισματα.Για δύο απο αυτά,τα πιο παλία νομίζω,ψάχνω αξία / τιμή πώλησης..κάτι τελοσπάντων.

Το ένα ένα είναι Γαλλικό και αναγράφει : LVD XIIII D.G.FRET.MAV.REX 1659

Το δεύτερο είναι ελληνικό και είναι 10 λεπτά του 1846,χάλκινο νομίζω.

 

Οποιαδήποτε απάντηση,καλοδεχούμενη κι ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι του 1846 αξίζουν πιστεύω.

 

Εγώ έχω αρκετά ελληνικά νομίσματα από 30δραχμα και δεκαρούλες που έχουν και μια τρύπα στην μέση.

 

Αλλά όλα τα λευτά είναι κάτι νομίσματα επί βασιλίας του όθονα,έχουν διάμετρο 4 εκατοστά περίπου και στο κάτω μέρος τους έχουν και μια τρύπα όχι στην μέση,μου κάνει εντύπωση αυτό. Έχω κάπου 8-9 τέτοια,αν έχουν μεγάλη αξία θα έδινα τα μισά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Για να μην ανοίγω νέο θέμα, θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει στην (χαζή?) ερώτηση....εάν υπάρχει δυνατότητα ανταλαγής (για συλλεκτικούς καθαρα λόγους) ευρώ με δραχμές απο την τράπεζα της ελλάδος? Δηλαδή π.χ. να τους πάω 29.35 ευρώ και να μου δώσουν ενα δεκαχίλιαρο?
Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα πρέπει να υπάρχουν σειρές νομισμάτων και χαρτονομισμάτων για συλλέκτες και όχι αγορά μεμονωμένων νομισμάτων.

 

(Άσχετο. Μη βιάζεσαι να αγοράσεις γιατί μπορεί σε λίγα χρόνια συλλεκτικό να είναι το euro κι όχι η δραχμή. :lol: )

Link to comment
Share on other sites

Από ένα ψάξιμο δεν βρήκα κάτι σχετικό για αγορά δραχμών από τράπεζα της ελλάδος. Σίγουρα θα βρείς κάποιον συλλέκτη όμως που θα "πουλάει" δραχμές.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...