Jump to content

Samsung Galaxy Tab 7 / 7 Plus (P1000 / P6200)


takisme
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εννοώ να γίνει η συσκευή σαν να βγήκε από το εργοστάσιο οπότε μιλάμε για ROM restore. Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων θα μπορείς να κάνεις εφόσον μπουτάρει. Το θέμα είναι τι γίνεται αν δεν μπουτάρει.

 

Αντρέας

 

Αν δεν μπουταρει που δεν υπάρχει περίπτωση, με κλειστή τη συσκευή πατάς ταυτόχρονα το πληκτρo. On-off και αυτό της αύξησης έντασης του ήχου, σε βγάζει σε recovery mode και επιλεγεις clear data.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν δεν μπουταρει που δεν υπάρχει περίπτωση, με κλειστή τη συσκευή πατάς ταυτόχρονα το πληκτρo. On-off και αυτό της αύξησης έντασης του ήχου, σε βγάζει σε recovery mode και επιλεγεις clear data.

 

thk U Αργύρη

Link to comment
Share on other sites

@tonyk

Γεια σου ρε φίλε Αντωνη σε όλα μέσα είσαι να βοηθας πάντα:rolleyes:

 

Ο dolphin δεν με βόλεψε καθόλου προτιμώ τον μαμισιο. Εκεί υπάρχει η λύση του mybookmarks (από το μάρκετ) που μεταφέρει τα bookmark στον android browser, δεν το προσπάθησα αλλά ξέρω ότι γίνεται

Link to comment
Share on other sites

@tonyk

Γεια σου ρε φίλε Αντωνη σε όλα μέσα είσαι να βοηθας πάντα:rolleyes:

 

Ο dolphin δεν με βόλεψε καθόλου προτιμώ τον μαμισιο. Εκεί υπάρχει η λύση του mybookmarks (από το μάρκετ) που μεταφέρει τα bookmark στον android browser, δεν το προσπάθησα αλλά ξέρω ότι γίνεται

Γεια σου φιλε Αργυρη.

Στον οδηγο που ανεβασα, στο βημα 7 εχει επιλογη να επιλεξεις αν θελεις να στα κανει Import στον default browser της συσκευης.

οποτε αν καποιος εχει δηλωσει σαν default, τον μαμα browser, τοτε θα περαστουν κανονικα τα Bookmarks εκει.

 

Edit :

Τροποποιησα πριν λιγο τον οδηγο στο blog μου και στο βημα 7 πλεον εξηγω οτι μπορειτε να περασετε και στον μαμα Browser τα bookmarks.

Edited by TonyK

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε Αντώνη,

 

Θα δοκιμάσω απόψε την λύση σου :)

 

 

Μιας και σας βρήκα σε καλή μέρα και με έμπνευση, έχω ακόμα δύο ερωτήσεις :

 

1. Έχω κατεβάσει αρκετές εφαρμογές στο Tab αλλά δυστυχώς πρέπει να τις ψάχνω κάθε φορά γιατί δεν είναι ταξινομημένες αλφαβητικά μέσα στην οθόνη των εφαρμογών. Υπάρχει κάποιος τρόπος να ταξινομηθούν?

 

2. Το wifi είναι ανοιχτό συνέχεια? Ακόμα και αν η συσκευή είναι sleeping? Αν ναι δεν είναι αρκετά ενεργοβόρο το να ειναι συνέχεια ανοιχτό?

 

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε Αντώνη,

 

Θα δοκιμάσω απόψε την λύση σου :)

 

 

Μιας και σας βρήκα σε καλή μέρα και με έμπνευση, έχω ακόμα δύο ερωτήσεις :

 

1. Έχω κατεβάσει αρκετές εφαρμογές στο Tab αλλά δυστυχώς πρέπει να τις ψάχνω κάθε φορά γιατί δεν είναι ταξινομημένες αλφαβητικά μέσα στην οθόνη των εφαρμογών. Υπάρχει κάποιος τρόπος να ταξινομηθούν?

 

2. Το wifi είναι ανοιχτό συνέχεια? Ακόμα και αν η συσκευή είναι sleeping? Αν ναι δεν είναι αρκετά ενεργοβόρο το να ειναι συνέχεια ανοιχτό?

 

Ευχαριστώ...

1) στην οθονη με τις εφαρμογες μπορεις να πατησεις το πλητρο του tab και να επιλεξες "επεξεργασια".

μετα θα μπορεις πατωντας το μειον(-) να διαγραψεις εντελως απο τη συσκευη σου οποιαδηποτε εφαρμογη (απεγκατασταση κανονικα), και επισης μπορεις να πατησεις και κρατησεις πατημενο πανω σε μια εφαρμογη και να την μεταφερεις οπου θελεις. ετσι μπορεις να τις φτιαξεις και να τις ταξινομησεις οπως θελεις εσυ.

 

2) το wifi μπορεις να το ρυθμισεις.

πηγαινε στις ρυθμισεις wifi, και πατα το πληκτρο στο tab, και επελεξε για προχωρημενους. εκει εχει ρυθμιση για την πολιτικη του wifi και ποτε θελεις να κλεινει η αν θελεις να μενει μονιμα ανοιχτο.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

1) στην οθονη με τις εφαρμογες μπορεις να πατησεις το πλητρο του tab και να επιλεξες "επεξεργασια".

μετα θα μπορεις πατωντας το μειον(-) να διαγραψεις εντελως απο τη συσκευη σου οποιαδηποτε εφαρμογη (απεγκατασταση κανονικα), και επισης μπορεις να πατησεις και κρατησεις πατημενο πανω σε μια εφαρμογη και να την μεταφερεις οπου θελεις. ετσι μπορεις να τις φτιαξεις και να τις ταξινομησεις οπως θελεις εσυ.

 

2) το wifi μπορεις να το ρυθμισεις.

πηγαινε στις ρυθμισεις wifi, και πατα το πληκτρο στο tab, και επελεξε για προχωρημενους. εκει εχει ρυθμιση για την πολιτικη του wifi και ποτε θελεις να κλεινει η αν θελεις να μενει μονιμα ανοιχτο.

 

Ευχαριστώ Αντώνη!!!

 

- Με το Wifi ολα καλά

- Με τα εικονίδια δεν ξέρεις κάποιο hack που να το κάνει αυτόματα το sorting αλφαβητικά??

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Αντώνη!!!

 

- Με το Wifi ολα καλά

- Με τα εικονίδια δεν ξέρεις κάποιο hack που να το κάνει αυτόματα το sorting αλφαβητικά??

δεν γνωριζω αλλα σιγουρα καποια στιγμη κατι θα βγει στο xda. ριχνε μια ματια τακτικα. αν μαθω κατι θα ενημερωσω :).

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Να επαναφερω μια ερωτηση: εχει ακουσει κανεις αν/ποτε θα το εχει η cosmote με επιδοτηση συμβολαιου?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.

3 ερωτησεις προς τους κατοχους

Το μαρκετ λειτουργει κανονικα σε αυτη τη συσκευη?

Υπαρχει θεμα ασυμβατοτητας εφαρμογων, λογω αναλυσης οθονης?

Ο flash player 10.1 μπορει να γινει uninstall??

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

To android market Παιζει κανονικα για τις free εφαρμογές. τις paid τις βρίσκεις αλλου...

Ολες σχεδόν παίζουν, ενα μικρο ποσοστο 5 - 10% βγαινει σε μικροτερη ανάλυση. Ισως καποια games να μημπορουν να τρέξουν οπως πρέπει.

Για τo flash δε γνωρίζω.

Imagination is more important than knowledge
Link to comment
Share on other sites

To android market Παιζει κανονικα για τις free εφαρμογές. τις paid τις βρίσκεις αλλου...

Ολες σχεδόν παίζουν, ενα μικρο ποσοστο 5 - 10% βγαινει σε μικροτερη ανάλυση. Ισως καποια games να μημπορουν να τρέξουν οπως πρέπει.

Για τo flash δε γνωρίζω.

Αν πας στο μάρκετ-> λήψεις δεν μπορείς να καταργήσεις το flash 10.1 ?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Εγω ηδη εχω καμια 50αρια εγκατεστημενες, αυτες που βαζω σε ολες τις android συσκευες, που περναν απο τα χερια μου κατα καιρους...

 

Εχεις την καλοσυνη να μας κανεις εναν καταλογο τους, με μια συντομη περιγραφη;

Επισης, ποιες απο τις προεγκατεστημενες εφαρμογες ΔΕΝ χρειαζονται κ για λογους βελτιστοποιησης ταχυτητας / αυξησης μνημης, ειναι καλυτερα να διαγραφουν;

Προσωπικα παντως, εχω εντυπωσιαστει πολυ θετικα απο το μηχανακι... κι εχουν περασει απ τα χερια μου παρα πολλα!

Μοναδικη ελλειψη που μ ενοχλει, η αδυναμια αναγνωσης usb memory sticks κ απορω πως το παρελειψαν οι σχεδιαστες!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις την καλοσυνη να μας κανεις εναν καταλογο τους, με μια συντομη περιγραφη;

Επισης, ποιες απο τις προεγκατεστημενες εφαρμογες ΔΕΝ χρειαζονται κ για λογους βελτιστοποιησης ταχυτητας / αυξησης μνημης, ειναι καλυτερα να διαγραφουν;

Προσωπικα παντως, εχω εντυπωσιαστει πολυ θετικα απο το μηχανακι... κι εχουν περασει απ τα χερια μου παρα πολλα!

Μοναδικη ελλειψη που μ ενοχλει, η αδυναμια αναγνωσης usb memory sticks κ απορω πως το παρελειψαν οι σχεδιαστες!

 

Για να το βαλουν στην δευτερη εκδοση με αλλη οθονη και περισσοτερη μνημη. περιμενε κανενα τριμηνο και θα δεις.

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

Για να το βαλουν στην δευτερη εκδοση με αλλη οθονη και περισσοτερη μνημη. περιμενε κανενα τριμηνο και θα δεις.

αυτο που λες φιλε μου σαφως εχει μια βαση θεωρητικα, και ισχυει δυστυχως σε ολες τις εταιρειες !!!!

θεωρω οτι οποιος εχει υπομονη παντα κερδιζει. και αυτο που θελω να πω ειναι οτι για μενα προσωπικα ειναι καπως "λαθος" να κανεις αγορες τον μην νοεμβριο σε θεματα τεχνολογιας.

και αυτο γιατι οπως γνωριζουμε ολοι, κατα την διαρκεια των εορτων (Δεκεμβριος) αλλα και τον ιανουαριο, παντα σκανε μυτη νεα μοντελα και προσφορες !!!!

οπως επισης θεωρω τον ιανουαριο τον καλυτερο μηνα ισως για να αγορασει καποιος μεταχειρισμενη συσκευη, μιας και πολλοι βλεπουν τα νεα μοντελα και τρεχουν να τα αγορασουν πουλωντας το παλιο που μπορει να το εχουν παρει 1-2 μηνες πριν.

θεωρω λοιπον οτι τον ιανουαριο που θα εχουν σκασει μυτη τουλαχιστον αλλα 4-5 tablets (απ'οσα εχω διαβασει), ειναι μια πολυ καλη ευκαιρεια για καποιον να αγορασει ενα μεταχειρισμενο tab και σε πολυ καλη τιμη (υποθετω κοντα στα 350) !!!!

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις Tab σε 2 μήνες που λες με 350 ευρώ, είναι υπερβολικά χαμηλή η τιμή που προβλέπεις και θα είναι μεγάλος βλάκας όποιος θα το πουλάει τόσο.

 

Αν δεις όλα τα τάμπλετ που παίζουν / θα παίζουν σε αυτές τις τιμές, έχουν τις μισές δυνατότητες του tab. Τέσπα, αυτό είναι θέμα για διαξιφισμούς.

 

Το θέμα με τα usb sticks πάντως, είναι ένα μείον που κι εγώ δε κατάλαβα, αλλά να σου πω την αλήθεια, ακόμα δεν έχω καν χρησιμοποιήσει microSD card, πόσο μάλλον usb. Αν το θέμα μας είναι η μεταφορά αρχείων, βάζεις αυτό που θες σε μία MicroSD κάρτα και το μεταφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Η ταμπλέτα έχει τα ίδια προβλήματα με το sgs;

Για το lagfix λέω

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Το μηχανημα μπορει να γινει ρουτ ή οχι ακομα?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει lag.

 

Ενα σχετικο lag στον browser υπάρχει. Πάντως το OCLF που έβαλα για δοκιμή δεν είδα διαφορά και το έβγαλα

 

Το μηχανημα μπορει να γινει ρουτ ή οχι ακομα?

 

Εδώ και πολυ καιρό, και ο πιο εύκολος τρόπος είναι μια εφαρμογή απο το μαρκετ το z4root

Link to comment
Share on other sites

Ενα σχετικο lag στον browser υπάρχει. Πάντως το OCLF που έβαλα για δοκιμή δεν είδα διαφορά και το έβγαλα

 

 

Lag στον browser θα εννοείς όταν φορτώνεις flash sites; Γιατί δεν έχω δει κάποιο άλλο lag με τον dolphin / opera. Ο εργοστασιακός έφαγε σουτ, δε ξέρω τι παίζει μ' αυτόν.

 

Στα flash sites ακόμα και στα κανονικά pc υπάρχει lag, είναι η ******* του flash αυτή δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Lag στον browser θα εννοείς όταν φορτώνεις flash sites; Γιατί δεν έχω δει κάποιο άλλο lag με τον dolphin / opera. Ο εργοστασιακός έφαγε σουτ, δε ξέρω τι παίζει μ' αυτόν.

 

Στα flash sites ακόμα και στα κανονικά pc υπάρχει lag, είναι η ******* του flash αυτή δυστυχώς.

 

To flash το έχω on demand άρα δεν φορτώνει

τ άλλα 2 όντως είναι ταχύτερα αλλά όμως δεν βόλεψαν καθόλου, κρίμα...

Πάντως θα ξαναπροσπθήσω τον dolphin

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις Tab σε 2 μήνες που λες με 350 ευρώ, είναι υπερβολικά χαμηλή η τιμή που προβλέπεις και θα είναι μεγάλος βλάκας όποιος θα το πουλάει τόσο.

 

Αν δεις όλα τα τάμπλετ που παίζουν / θα παίζουν σε αυτές τις τιμές, έχουν τις μισές δυνατότητες του tab. Τέσπα, αυτό είναι θέμα για διαξιφισμούς.

 

Το θέμα με τα usb sticks πάντως, είναι ένα μείον που κι εγώ δε κατάλαβα, αλλά να σου πω την αλήθεια, ακόμα δεν έχω καν χρησιμοποιήσει microSD card, πόσο μάλλον usb. Αν το θέμα μας είναι η μεταφορά αρχείων, βάζεις αυτό που θες σε μία MicroSD κάρτα και το μεταφέρεις.

ενδεικτικα εγραψα το 350. δηλαδη θα πουλιεται μεταχειρισμενο πανω απο 400 ευρω ?

δεν υπαρχει καμια περιπτωση.

ειδικα σε ενα μηνα που θα εχουν ερθει 2-3 tablet που θα παιρνουν και καρτα sim και θα εχουν και usb, και θα κοστιζουν κατω απο 400 ευρω !!!!

για δες εδω :

http://techblog.gr/tablet/zte-v9-tablet-cosmote-3985/

http://techblog.gr/tablet/huawei-ideos-s7-tablet-vodafone-0906/

 

εδω θα ειμαστε σε 2 μηνες και θα δειτε ποσο θα το "σκοτωνουν" το tab.

Edited by TonyK

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab 7 / 7 Plus (P1000 / P6200)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...