Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος iNCubO (31 Δεκ. 2003 , 02:05)

 

Παιδιά αυτά είναι μακρινά όνειρα...Πως να δώσει ο πΟΤΕ cable από την στιγμή που συνολικό bandwidth έχει 155mbps για όλη την Ελλάδα...

 

Το θεμα δεν ειναι πως αλλα γιατι....

Αφου δεν υπαρχει ανταγωνισμος γιατι να μπουν στα εξοδα αναβαθμισεως και επεκτασης??

Τα $$ μας τα περνουν και τωρα ετσι και αλλιως....

Ααα ρε Ελλαδα....ωρες ωρες εισαι.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει υπάρξει αλλαγή στη χρέωση της χρονοκάρτας και ισχύει ότι και πριν την 1-1-2004 τελικά. Τώρα πώς ακριβώς το κάνουν με "μονάδες" και "παλμούς" σιγά μην ήξεραν! Πάντως είναι καλές οι τιμές ακόμα και μετά τις μειώσεις που έγιναν

Τα έχω υπολογίσει εδώ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&threadid=1296&perpage=40&pagenumber=5

 

Θα βγουν τις επόμενες μέρες προσφορές για χρονοκάρτα και τηλεκάρτα

Link to comment
Share on other sites

Δεν τον νοιαζει τον ΟΤΕ αν λες αληθεια ή ψεματα.

Εξαλλου και εμειασ στην δουλεια μας ή στις καθημερινες συναλλαγε δεν ζηταμε αποδεικτικο απο τον καθενα!

Σωστοοο.....οτι δηλωσεις εισαι!!!!

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Γιατί οταν πηγαίνεις να βγάλεις/αλλάξεις ταυτότητα σου ζητάνε αποδεικτικό της δουλειάς σου?

+

(είμαι αγράμματος και υπογράφω με σταυρό)

Link to comment
Share on other sites

tha to eleksw gia ayth thn karta.akougetai kalo.vasika egw eixa petyxei ena diafhmistiko gia mia karta onomati yasou kai elege oti me 5 eyrw milouses 45 lepta me gallia.epsaksa poly,alla den katafera na thn entopisw pouthena.alla ayth h amimex akougetai akoma pio symferousa.thnx
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό! Αλλά, το πάγιο δεν το πληρώνουμε και για συντήρηση καλωδιών και γενικότερα υποδομής του ΟΤΕ; Πρέπει να πληρώνει κανείς και επιπλέον συντήρηση τηλεφωνικής γραμμής για να είναι ευχαριστημένος;;;
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έφτιαξε ο ΟΤΕ τη βλάβη στη γραμμή μου. :)

Λοιπόν χρησιμοποιώ το Tornado 801 ADSL USB που αγόρασα απο το Πλαίσιο με 64 ευρώ.To DSLAM της περιοχής είναι Siemens και η γραμμή ISDN.

Δουλέυει πολύ καλά με όλα τα πρωτόκολλα που έχω δοκιμάσει PPPoE,PPPoATM κλπ.Δεν τρώει πόρους γιατί έχει chipset Texas Instuments που είναι απο τα κορυφαία και όλα τα πρωτόκολα τρέχουν μέσα στο μόντεμ και όχι στο PC.Δεν έχει καθόλου καθυστέρηση στο start up όπως το Siemens Xpresslink που πρέπει να ορίσεις IP κλπ.

Επίσης και ένα ωραίο network monitor.

Για γραμμές PSTN υπάρχει και το Tornado 800.

 

Tornado 800/801 Home Page

http://www.cretaforce.net/~texnokosmos/images/Tornado801.gif

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σε όλους .

 

Χτες έπεσε στα χέρια μου ένα πολύ ωραίο πρόγραμμα και αφού το δοκίμασα είπα να σας ενημερώσω .

Δεν ξέρω βέβαια εάν είναι το σωστό μέρος του forum .

Αν όχι παρακαλώ τους MOD να το αλλάξουν .

 

Το πρόγραμμα λέγετε FIREFLY και μπορείτε να το κατεβάσετε στο http://www.myworldvox.com/ .

Πρέπει να κάνετε register για να σας δώσουν κωδικό [δεν χρεώνεστε]

 

Αφού βάλετε τα στοιχεία σας στο Firefly μπορείτε αμέσως να το χρησιμοποιήσετε .

Έχω κάνει πολλά τηλεφωνήματα από χτες σε φίλους μου που το εγκατέστησαν στο εξωτερικό και έχω πάθει πλάκα με το bandwidth που χρησιμοποιεί .

Είναι μόλις 1,5 kb/s και έχει τρομερή ποιότητα .

 

Για όσους δεν έχουν καταλάβει περί τίνος πρόκειται είναι ένα πρόγραμμα σαν messenger [icq,net meeting,yahoo messenger κλπ] αλλά χρησιμοποιεί πολύ λίγο Bandwidth το οποίο σημαίνει ότι ακόμα και με μια απλή dialup μπορείς αξιοπρεπώς να μιλήσεις .

 

Εάν δεν δουλέψει αμέσως τότε πρέπει να πάτε στα options και να τσεκάρετε το outgoing calls …..

 

Ελπίσω να σας βοήθησα …..

 

Το Voip νούμερο μου είναι το 8088 8088

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Αν εισουν πιο προσεκτικος θα εβλεπες οτι το προγραμμα εχει μπει και στην κεντρικη σελιδα εδω και αρκετες ημερες και το πιθανοτερο ειναι να στο εστειλε καποιος που το ειδε στο myphone. Eχει ανοιχτει και poll για αυτο στο computing, οποτε δεν εχει σημασια πιστευω να συνεχισουμε εδω την συγκεκριμενη συζητηση.

Link to comment
Share on other sites

vriskomai sthn Kozanh opou evala epitelous thn polupo8hth grammh,modem alcatel usb speedtouch(dystyxws) k account apo OTEnet.apo thn arxh pou ksekinhsa na thn leitourgw hmoun me du meter gia na vlepw to traffic.apo to prwi ews kai thn dedomenh stigmh h taxythta mou kumainotan apo 5-20kb/sec me spanies k stigmiaies periptwseis na ftanei ta 40kb/sec.dokimasa olous tous pi8anous sundiasmous downloading,file sharing k speed meters gia na dw mipws ftaiei to firewall h otidhpote allo mporei na epireasei thn sundesh me kanena apotelesma.apo to helpdesk den mporoun na me voh8hsoun ka8olou,opws anamenotan.einai kati fusiologiko na sernetai se megalo va8mo h grammh pou na mou 8umhsei tis hrwikes meres me thn PSTN?

ta fwta sas parakalw ;)

The Future Belongs To The Brave
Link to comment
Share on other sites

Πριν περάσω τη δευτέρα από το υποκατάστημα ΟΤΕ της περιοχής μου, σκεύτηκα να θέσω κάποια ερωτήματα εδώ πέρα, να πάρω μερικές απόψεις, και να ακούσω μερικές κρίσεις, επικρίσεις, απόψεις και εμπειρίες!

 

Πρώτον, ξέρει κανείς να μου πει αν μπορώ να μεταφέρω μια τηλεφωνική γραμμη από το όνομα του πατέρα στο δικό μου! Αν υφίσταται σαν διαδικασία και αν ναι, πόσο κοστίζει!

 

Δεύτερον, θέλω να "υποβαθμίσω" τη γραμμή μου από ISDN σε PSTN (θέλω να βάλω aDSL και έχουν φουλάρει οι πΟΤΕδες από ISDNαδες)! Κοστίζει τίποτα; Πρέπει να περάσω από το τοπικό υποκατάστημα του ΟΤΕ ή γίνεται μέσω τηλεφώνου όπως η αντίστροφη διαδικασία; ;)

 

Και μια και άνοιξα το thread ας θέσω και μια ερώτηση για την διαδικασία απόκτησης DSL γραμμής (μην ανοίγω άλλο thread)!

Είναι καλύτερα να κάμω τη παραγγελία πηγαίνοντας στον ΟΤΕ ή και μέσω internet τα έγγραφα που συμπληρώνεις είναι ξεκάθαρα και δεν σηκώνουν παρερμηνείες σχετικά με τον αν θέλω να δικό τους modem κλπ κλπ! Μην έχω τίποτε παραπάνω χρεώσεις ανευ λόγου και αιτίας!

 

Ευχαριστώ προκαταβολικα για τις όποιες σας απαντήσεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Για την μεταφορά γίνεται, το 'χω κάνει. Προφανώς θα χρειαστεί ο πατέρας σου με την ταυτότητά του (εμένα απεβίωσε, οπότε την μεταφορά την είχα κάνει με την αντίστοιχη ληξιαρχική πράξη) και δεν θυμάμαι να πλήρωσα κάτι.

 

Για το δεύτερο νομίζω κάτι πληρώνεις - δεν το ξέρω - δεν το 'χω κάνει.

 

Για το τρίτο θα σου πρότεινα να το κάνεις "με τα χεράκια σου" στο κατάστημα του ΟΤΕ...

http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

nai thn dokimasa,ekana sxedon ta panta ektos apo extra ru8miseis gia ton modem mou(pou 8a voh8oun sigoura).twra eimai me demo apo forthnet k mporw na pw oti einai kalutera se genikes grammes alla se kamia periptwsh den ftanw oute to miso apo ton kanoniko download ths 384.elpizw na einai 8ema firmware,ru8misewn k na dw mia kalutera mera!pantws oi dsl sundeseis den einai arketes gia na dikaiologoun tetoia ptwsh grammhs,apo oso ema8a h polh ths kozanhs exei peripou 100 sundromhtes dsl...o xronos k oi gnwseis sas polutimes ;)

thanx prokatavolika

The Future Belongs To The Brave
Link to comment
Share on other sites

Για το μόντεμ που έχεις δεν γνωρίζω σχετικά με τις ρυθμίσεις του κ.λ.π. (έχω το Siemens) οπότε αν όλα είναι καλά από εκεί, ίσως (αν υπάρχει η δυνατότητα), να δοκίμαζες την γραμμή σου, με κάποιον φορητό υπλογιστή ενός γνωστού ή αν έχεις 2ο υπολογιστή στο σπίτι, ώστε να δεις αν φταίει το λειτουργικό του υπολογιστή που έχεις τώρα την γραμμή.

 

Πήγαινε και από εδώ:

http://www.pcpitstop.com

και κάνε το test για την ταχύτητα και μετά αν δεις ότι δεν είναι αυτό που πρέπει να έχεις (πάνω-κάτω), ρίξε μια ματία στα αποτελέσματα του τεστ στο παραπάνω site. Έχει ένα αρχειάκι στην σελίδα που δείχνει τα αποτελέσματα του τεστ και το οποίο κατεβάζεις (Run the PC Pitstop Internet Speed AutoFix), που μπορεί να βοηθήσει την κατάσταση. Κάνε ένα backup την registry πρώτα.

 

Πάντως, αν δεν έχεις το αποτέλεσμα που πρέπει να έχεις, πάρε τηλέφωνο τον ΟΤΕ και να επιμένεις σχετικά με αυτό το πρόβλημα, μέχρι να το λύσουν.

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Το να δηλώσεις επάγγελμα στον ΟΤΕ είναι για δική σου εξυπηρέτηση. Τον ΟΤΕ δε τον ενδιαφέρει τί δουλειά κάνεις, εσένα μόνο μπορεί να ενδιαφέρει να σε βρίσκει κάποιος στον κατάλογο με βάση το επάγγελμά σου (και το όνομά σου όμως παράλληλα). Στον Χρυσό οδηγό, όπου μπορεί κάποιος να ψάξει γενικά για επαγγελματίες κάποιου είδους, λογικά πρέπει να υπάρχει κάποια εξακρίβωση (λογικά πάντα..)
Link to comment
Share on other sites

kalesa ton OTE kai to anefere stis vlaves-121(an k den prokeite gia vlaves).meta apo 36 wres xrhshs katalava oti einai 8ema traffic pou uparxei stous ISP k uparxei h analogh ka8usterh.ta pragmata synexizoun na einai panw katw ta idia k oi epidoseis einai paraplhsies k gia OTEnet k gia Forthnet(exw demo).to pc htan freskoformarismeno prin energopoihsw thn dsl.thanks pantws
The Future Belongs To The Brave
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Βασίλης (18 Ιαν. 2004 , 01:36)

 

Τι γινεται ακριβως με τις isdn γραμμες;Αν θες να βαλεις ADSL δεν μπορεις αν εχεις isdn γραμμη;;

 

 

Πως! Μπορείς κανονικότατα. Από που σου δόθηκε αυτή η εντύπωση?

http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...