Jump to content

Alcatel OT-997 / 997D


snapp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τυχαία έπεσα πάνω σε αυτό και με διπύρινο επεξεργαστή και RAM στα 1GB δεν θα περάσει απαρατήρητο!

 

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...
καλο!!!τι οθονη εχει??

 

Και

...!

 

 

Και μεγάλη μπαταρία... (1800)

 

http://www.handsetdetection.com/properties/vendormodel/Alcatel/One%20Touch%20997

 

Πότε έρχεται και πόσο θα κάνει;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχει αρχίσει να κυκλοφορεί σε διάφορα καταστήματα στην Ελλάδα από τη Δευτέρα, με τιμή λίγο πάνω από τα €200.

 

Όποιος ενδιαφέρεται να το αποκτήσει άμεσα, μπορεί να το ψάξει στο http://www.bestprice.gr και στο http://www.skroutz.gr :)

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά τίμιο για τα λευτά του αν σκευτεί κανείς οτι σε σχέση με τα κινέζικα σε αυτό έχουμε και το ΦΠΑ23%! Εγγύηση με αυτό τι ακριβώς παίζει?θα το φέορυν άραγε και γνωστά μαγαζιά?
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι την αγορά του αλλά επειδή είναι πολύ καινούργιο στην αγορά θα περιμένω λιγάκι. Ακόμη δεν έχω δει αρκετά review στο ίντερνετ, είναι πολύ φρέσκο
AI BE ΣΕ ΛΕΩ!!!
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα ειναι αφου θα δώσουμε τόσα κ φπα , ας ερθει απο κάποιο κατάστημα κ οχι προεισαγωγής π να χει σίγουρα ελληνικό σερβις
Link to comment
Share on other sites

ποια εταιρία αναλαμβάνει το σέρβις της alctel στην Ελλάδα?

ρώτησα το vpn.gr αν υποστηρίζει την ελληνική στο μενού και μου είπαν δυστυχώς Οχι.

AI BE ΣΕ ΛΕΩ!!!
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα τη συσκευή εχθές από το κατάστημα http://www.vnp.gr του Νέου Κόσμου, αλλά θα επιστραφεί πίσω για τους εξής λόγους:

 

Σε τηλεφωνική μου επικοινωνία και με τα Κεντρικά της Εταιρείας στην Αγία Παρασκευή, και του Νέου Κόσμου, με ενημέρωσαν μεν ότι η συσκευή δεν έχει Ελληνικά, αλλά κανείς δεν με ενημέρωσε ότι το Menu και το Firmware είναι Γερμανικό [παρότι στο Site τους λένε Alcatel OT 997D ardesia Dual Sim - Water Resistant - EU], με αποτέλεσμα στο πρώτο Boot να βγάζει Γερμανικά, και να πρέπει κανείς να είναι μάγος για να ρυθμίσει τη συσκευή στα Αγγλικά, και παρόλα αυτά, να θέλει διάφορες ρυθμίσεις και απανωτά Boot για να δείξει σωστά Αγγλικά και όχι ...Γερμαναγγλικά :blink:

 

Το Wi-Fi της συσκευής που παρέλαβα, είναι προβληματικό: με άλλες Android συσκευές [sonyEricsson και ZTE που δοκίμασα] λαμβάνω 12 AP στον ίδιο χορό, και με το Alcatel με το ζόρι 4 με 6 AP και αυτά με εντελώς ασταθέστατο σήμα και όχι πάντα. Να φανταστείτε ότι στο σαλόνι, δεν έπιανα το AP που έχω στο δωμάτιο, ενώ με τις SonyEricsonn και ZTE το έπιανα καμπάνα.

 

Η συσκευή όποτε θέλει κάνει Boot, και όποτε θέλει δεν κάνει, με αποτέλεσμα να πρέπει να βγάζω τη μπαταρία για να επανέρθει στα ίσα της.

 

 

Ελπίζω να έπεσα σε μεμονωμένη DOA συσκευή και να μην είναι έτσι οι πρώτες παρτίδες, γιατί ούτε χρόνο, ούτε χρήματα έχω για χάσιμο με πειράματα.

 

Σε κάθε περίπτωση, στη VNP -και σε όλα τα Internet Stores- καλό θα ήταν να ελέγχουν τη προέλευση των συσκευών από τους προμηθευτές τους και να μην πουλάνε ότι να ναι σε ανταγωνιστική τιμή αγνοώντας ή αδιαφορώντας για τη κύρια γλώσσα και προέλευση της κάθε συσκευής, OK δεν έχουν Ελληνικά, αλλα τουλάχιστον να έχουν σαν πρώτη κυρια γλώσσα τα Αγγλικά και όχι ότι να ναι...

 

 

Εν κατακλείδι, οφείλω να ενημερώσω ότι η συσκευή είναι Dual Standby και όχι Dual Active...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες. Αν δεν σου κανει κοπο μπορεις να μου πεις πως μετρας το ΑΡ μιας συσκευης;
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες. Αν δεν σου κανει κοπο μπορεις να μου πεις πως μετρας το ΑΡ μιας συσκευης;

Στο Scanning για Wi-Fi AP, δεν δείχνει ούτε τα μισά σε σχέση με τις άλλες συσκευές που προανέφερα. Είναι πασιφανές ότι είναι "κουφό", με αποτέλεσμα να συνδέεται στο AP μόνο αν είσαι δίπλα του -ακριβώς δίπλα του-, αν είσαι σε άλλο δωμάτιο, ή που δεν το βλέπει καθόλου, ή που το βλέπει οριακά και μετά από πολλές προσπάθειες και αν...

Link to comment
Share on other sites

καλα ξεμπερδεματα με τον vnp

Ο υπάλληλος του Νέου Κόσμου ήταν εξυπηρετικότατος, και κατανόησε το πρόβλημα κάνοντας μου Refound το ποσό στη Κάρτα μου, τέλος καλό όλα καλά.

 

Δεν ξέρω αν αξίζει να περιμένω να φύγουν οι πρώτες παρτίδες, ή, να ψάξω να βρω κάτι άλλο, αφήστε το γεγονός ότι στεναχωρήθηκα με τη συσκευή, διότι μου αρέσει πολύ, και δεν βλέπω κάποια άλλη στην αγορά που που να είναι ισάξια της, είτε εδώ είτε στο εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν αξίζει να περιμένω να φύγουν οι πρώτες παρτίδες, ή, να ψάξω να βρω κάτι άλλο, αφήστε το γεγονός ότι στεναχωρήθηκα με τη συσκευή, διότι μου αρέσει πολύ, και δεν βλέπω κάποια άλλη στην αγορά που που να είναι ισάξια της, είτε εδώ είτε στο εξωτερικό.

 

Σε μονοπύρηνο υπάρχει το Αcer Gallant DUO , σε διπρυνο υπάρχει απο έξω το Newman N1 αρκετά καλο!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Μετά από πολύ σκέψη προχώρησα στην αγορά της εν λόγω συσκευής και την παρέλαβα πριν λίγες ώρες, προτιμώντας τη από το Acer Liquid Duo. Η αγορά έγινε από το κατάστημα Cosmodata ωστόσο θα έλεγα ότι ισχύουν αυτά που έγραψε και ο φίλος Dromeas. Σαν κατασκευή σε αυτά τα λεφτά μου άρεσει και γενικά μου αφήνει καλή αίσθηση. Όντως δεν υπάρχουν ελληνικά, κάτι που δεν περιγράφεται ούτε στο site της Cosmodata, και όντως την πρώτη φορά που ξεκινά όλα είναι στα Γερμανικά (βασικά όλα στη συσκευασία είναι σε αυτή τη γλώσσα). Πριν λάβω τη συσκευή διάβαζοντας το post του φίλου Dromeas με έπιασε "κρύος ιδρώτας" όταν ανέφερε ότι bootάρει όποτε θέλει, αλλά υπέθεσα ότι έπεσε σε ελαττωματική συσκευή. Ωστόσο για κακή μου τύχη μάλλον, μέχρι στιγμής μέσα σε μία ώρα λειτουργίας έχει κάνει επανεκκίνηση δύο φορές μόνο του :( . Κρίμα, γιατί με το που το λειτούργησα το συμπάθησα αμέσως. Θα δω πως θα εξελιχθει η κατάσταση και θα σας ενημερώσω. Αν έχετε κάποια ερώτηση εδώ είμαι :)

Link to comment
Share on other sites

πωωω ρε παιδια? Τι λέτε τώρα? Ηθελα να το παραγγείλω και εγω αυτές τις μέρες! Ξέρουμε αν έχει ελληνική γραμματοσειρά ? Η μπαταρία ποσό κρατάει περίπου? Γιώργο είχες και εσυ πρόβλημα με το wifi? κλήση βίντεο πως είναι? κολλάει γενικα?

Νερό παίρνει το δοκίμασε κανείς?:p

Link to comment
Share on other sites

πωωω ρε παιδια? Τι λέτε τώρα? Ηθελα να το παραγγείλω και εγω αυτές τις μέρες! Ξέρουμε αν έχει ελληνική γραμματοσειρά ? Η μπαταρία ποσό κρατάει περίπου? Γιώργο είχες και εσυ πρόβλημα με το wifi? κλήση βίντεο πως είναι? κολλάει γενικα?

Νερό παίρνει το δοκίμασε κανείς?:p

 

Η cosmodata οντως φερνει τα 997 χωρις ελληνικά μιας και δεν ερχονται απο την ελληνικη αντιπροσωπία.

kouloukith.blogspot.com = pc help και όχι μόνο
Link to comment
Share on other sites

Η cosmodata οντως φερνει τα 997 χωρις ελληνικά μιας και δεν ερχονται απο την ελληνικη αντιπροσωπία.

 

Προσοχή τα Alcatel 997 όπως και το 991 που εχω εγώ έχουν ΜΟΝΟ 150mb εσωτερική μνήμη που σημαινει οτι μολις περάσετε 5-6 εφαρμογές θα εμφανιζει μηνυμα ανεπαρκή χωρου.

Μονη λυση το root (το εχω κανει ηδη στο 991) και καθε φορα που θα γινεται εγκατασταση μιας εφαρμογής να την μεταφερετε στην sd μεσω link2sd.

Επισης έχουν απαραδεκτη καμερα το βραδυ και απλα ικανοποιητική την ημερα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Προσοχή τα Alcatel 997 όπως και το 991 που εχω εγώ έχουν ΜΟΝΟ 150mb εσωτερική μνήμη που σημαινει οτι μολις περάσετε 5-6 εφαρμογές θα εμφανιζει μηνυμα ανεπαρκή χωρου.

Μονη λυση το root (το εχω κανει ηδη στο 991) και καθε φορα που θα γινεται εγκατασταση μιας εφαρμογής να την μεταφερετε στην sd μεσω link2sd.

Επισης έχουν απαραδεκτη καμερα το βραδυ και απλα ικανοποιητική την ημερα.

 

To 997 έχει 1 GB μνήμη, το 991 έχει, όπως σωστα είπες 150 ΜΒ.

kouloukith.blogspot.com = pc help και όχι μόνο
Link to comment
Share on other sites

Σε μονοπύρηνο υπάρχει το Αcer Gallant DUO , σε διπρυνο υπάρχει απο έξω το Newman N1 αρκετά καλο!

Το Αcer Gallant DUO δεν έχει εμπρόσθια κάμερα για Videoconference, και το Newman N1 εκτός του ότι δεν έχει Service στην Ελλάδα, αντιμετωπίζει ορισμένα θεματάκια με τις εφαρμογές...

 

Και μην μου πείτε για το ZTE Acqua :p , παρότι ότι ποιο τίμιο κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή στην αγορά, -οι πρώτες παρτίδες τουλάχιστον- έχουν θέμα με διαρροή φωτισμού από το πλαίσιο της οθόνης [screen Leak aka Iphone 5] οπότε προς το παρόν τουλάχιστον, μπρός γκρεμός και πίσω ρέμα... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

To 997 έχει 1 GB μνήμη, το 991 έχει, όπως σωστα είπες 150 ΜΒ.

Sorry απλα το μπερδεψα με το απλο 997

http://www.gsmchoice.com/en/catalogue/alcatel/ot997/Alcatel-OT-997.html

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το Αcer Gallant DUO δεν έχει εμπρόσθια κάμερα για Videoconference, και το Newman N1 εκτός του ότι δεν έχει Service στην Ελλάδα, αντιμετωπίζει ορισμένα θεματάκια με τις εφαρμογές...

 

Και μην μου πείτε για το ZTE Acqua :p , παρότι ότι ποιο τίμιο κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή στην αγορά, -οι πρώτες παρτίδες τουλάχιστον- έχουν θέμα με διαρροή φωτισμού από το πλαίσιο της οθόνης [screen Leak aka Iphone 5] οπότε προς το παρόν τουλάχιστον, μπρός γκρεμός και πίσω ρέμα... :wacko:

 

Υπάρχει και το Acer Liquid Glow στα 160€.

http://www.expansys.com.gr/acer-liquid-glow-cats-eye-black-230164/

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Alcatel OT-997 / 997D

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...