Jump to content

Μπιπ κατα την εκκινηση του υπολογιστη


georet
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδω και λιγες μερες εκει που δουλευει κανονικα το pc ξαφνικα κολλαει. Oταν παταω το κουμπακι της επανεκκινησης δεν δινει σημα στην οθονη και ακουγεται επαναλαμβανομενα το μπιπ. Διαβασα οτι μαλλον φταιει το πληκτρολογιο και οταν αλλαζω θεση στο usb του, ξεκιναει κανονικα ο υπολογιστης. Σημερα που το επαθε ξανα, δεν εδινε καν ρευμα στο πληκτρολογιο. Του αλλαξα θεση και ειναι οκ.

 

Προερχεται σιγουρα απο το πληκτρολογιο το προβλημα ή πρεπει να κοιταξω και κατι αλλο;

 

Ειναι desktop με Win7

 

Ευχαριστω...

Edited by georet
Link to comment
Share on other sites

Άκουσε με προσοχή τα μπιπ όταν κάνεις επανεκκίνηση. Είναι κωδικοποιημένα σήματα (κάτι σαν μορς :p) που δίνει η μητρική όταν υπάρχει πρόβλημα. Έπειτα ψάξε εδώ ή εδώ σε ποια περίπτωση αντιστοιχούν οι ήχοι για να εντωπίσεις το πρόβλημα.
Nokia 6510 -> Sony Ericsson W700i -> Sony Ericsson Xperia Ray (LegacyXperia CM11), Nokia 101 -> OnePlus X
Link to comment
Share on other sites

Άκουσε με προσοχή τα μπιπ όταν κάνεις επανεκκίνηση. Είναι κωδικοποιημένα σήματα (κάτι σαν μορς :p) που δίνει η μητρική όταν υπάρχει πρόβλημα. Έπειτα ψάξε εδώ ή εδώ σε ποια περίπτωση αντιστοιχούν οι ήχοι για να εντωπίσεις το πρόβλημα.

 

Ευχαριστω! Πολυ χρησιμες οι πληροφοριες στις σελιδες αυτες... Ισως χρειαζεται να κανω καποιο update (αν βρω τον τροπο... χεχεχε).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ειναι κανεις μεσα;; παιδια θελω επειγοντως βοηθεια απο οποιον γνωριζει!!!!! σημερα το απογευμα παρελαβε ο αδερφος μου τα κομματια του pc που ειχαμε παραγγειλει απο διαφορα μαγαζια στο ιντερνετ και τον συνθεσαμε μονοι μας. αφου τον φτιαξαμε περασα windows 7 professional 64bit τα εστησα ολα καλα. μολις ομως τα λειτουργησα λιγο και μου βγαλε τις αναβαθμισεις απο το windows update πηγα να τις κανω και κολλαγε συνεχως στο downloading. μετα εψαξα στο google βρηκα μια λυση το εκανα ξεπερασε το κολλημα και μετα κολλουσε στο Installing. με τα πολλα καταφερα και εκανα μια μια τις εγκαταστασεις μεχρι ενα σημειο αλλα μεσα σε ολη την διαδικασια μου εμφανισε μια blue screen of death. πολυ παραξενο γιατι ο υπολογιστης οπως ειπα ειναι του κουτιου ουτε μιας μερας! στην συνθεση δεν εχουμε κανει κατι λαθος κοιτουσα οδηγους στο ιντερνετ καθολη την διαδικασια και διαβασα και τα βιβλιαρακια που ειχαν μεσα. το χειροτερο ομως ηρθε μετα αφου μετα απο καποια ωρα λειτουργιας ενω στην αρχη επαιζε ο ηχος κανονικα σταματησε να λειτουργει! ουτε στο youtube ουτε σε αρχεια του υπολογιστη ουτε ηχοι συστηματος ουτε τπτ. κατεβασα το driver genius και μου βρηκε ενα update στους drivers του ηχου και εκανα την εγκατασταση. ομως περα απο του ηχου μου βρηκε και ενα update των γραφικων (εχω intel i5 ivybridge με ενσωματομενα οχι εξωτερικη καρτα γραφικων) και καθως μου το βρηκε λοιπον ειπα να κανω και αυτο το update (τι το θελα!!) πριν τελειωσει η εγκατασταση μου μαυρισε η οθονη και δεν εδειχνε τπτ και μετα εκλεισε ο υπολογιστης ξανανοιξε και δεν μπορουσα να μπω στο λειτουργικο κολλαγε στην οθονη του boot ουτε στα bios μπορουσα να μπω ουτε επιαναν τα κουμπια του πληκτρολογιου οπως capslock. αφου τον εκανα επανεκιννηση 3-4 φορες μπας και συνελθει μετα μου κανει το εξης τον ανοιγω ακουγεται ενας ηχος μπιπ επαναλαμβανομενα χωρις να σταματαει μεχρι να τον κλεισω απο το κουμπι δλδ πλεον ουτε την οθονη του boot δεν μου δειχνει!!! Τι να κανω;; καηκε η μητρικη η ο cpu;; Αν ναι πως εξηγηται αυτο;; Και τελος η εγγυηση θα με καλυψει ; ουσιαστικα δεν εκανα κατι εγω ενα driver πηγα να εγκαταστησω!! εχω απιστευτα νευρα γιατι οι αλλοι εχουν πεσει για υπνο και αυριο θα κατηγορουν εμενα! τεσπα με ενδιαφερει κυριως το αν θα με καλυψει η εγγυηση και αν υπαρχει τροπος να διαπιστωσω τι εχει παθει ακριβως μπας και γλιτωσω τον τεχνικο!! επισημαινω οτι ο υπολογιστης ειναι μιας μερας ολα τα εξαρτηματα αγορασμενα απο διαφορα μαγαζια και εχω τις αποδειξεις κανονικα με τις εγγυησεις.
Link to comment
Share on other sites

Πολυπλοκο θεμα, δες τα ξανα με την ησυχια σου το πρωι, καπου κατι θα γινεται λαθος.
Link to comment
Share on other sites

1. Είσαι 100% σίγουρος για όλες τις συμβατότητες στο hardware; 2. Καλύτερα θα ήταν να κατέβαζες τους drivers ο ίδιος από τα sites των κατασκευαστών και να μην αφήνεις ένα πρόγραμμα να τους επιλέξει. Συνήθως τα win7 βρίσκουν τους περισσότερους drivers μόνα τους, και χρειάζεται να κατεβάσεις μόνο για τα γραφικά.

 

Δοκίμασε το εξής για να αποκλείσουμε το πρόβλημα στο hardware: κατέβασε τα ubuntu, κάψε το .iso σε CD ή σε USB stick και δοκίμασε να bootάρεις από αυτό κάνοντας τις κατάλληλες ρυθμίσεις στο BIOS (είναι liveCD που σημαίνει ότι μπορείς να τρέξεις το λειτουργικό και χωρίς να τα εγκαταστήσεις). Αν το PC καταφέρει να μπει στα Ubuntu, τότε θα πρότεινα να ξεκινήσεις με ένα φορμάτ στον σκληρό και να ξαναπεράσεις τα win7.

Edited by johnnytifosi
Nokia 6510 -> Sony Ericsson W700i -> Sony Ericsson Xperia Ray (LegacyXperia CM11), Nokia 101 -> OnePlus X
Link to comment
Share on other sites

Κάνε και ένα memory check. Για πρόβλημα στην RAM μου μυρίζει. Επίσης είσαι σίγουρος ότι έκανες καλά την εγκατάσταση της CPU? Θερμοαγώγιμη πάστα έβαλες; Η ψύκτρα τοποθετήθηκε σωστά; Κάτι άλλο που θα έπρεπε να κοιτάξεις είναι να βρεις στο manual της μητρικής σε τί αντιστοιχούν τα "μπιπ" που ακούς. Πχ 3 μπιπ μπορεί να σημαίνουν πρόβλημα στην RAM, 1 διαρκές πρόβλημα στην CPU κοκ, αλλά αυτό θα το δεις μόνο στο manual ή στο site του κατασκευαστή (εναλλακτικά google it: beep codes for motherboard "η μητρική που έχεις"). Edited by cna

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
κάρτα γραφικών είναι δοκίμασε ή να βάλεις άλλη κάρτα γραφικών για να δεις ότι δουλεύει ή να δοκιμάσεις τις μνήμες δηλ. να τις αφαιρέσεις και να βάλεις άλλη
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...