Jump to content

Σχετικά με το ξύρισμα


t300
 Κοινοποίηση

Τί χρησιμοποιείτε για να αφαιρέσετε τις ανεπιθύμητες τρίχες ?  

969 members have voted

  1. 1. Τί χρησιμοποιείτε για να αφαιρέσετε τις ανεπιθύμητες τρίχες ?

    • Wax - κερί
      43
    • Ξυραφάκι
      646
    • Μηχανή ξυρίσματος
      307
    • Ειδικό spray
      15
    • Άλλο
      34


Recommended Posts

Οι ξυριστικές με τις 3 κεφαλές είναι καλές σαν trimmer για το πρόσωπο? ή είναι καλύτερα με τις μηχανές κουρέματος που έχουν σκάλες?
Link to comment
Share on other sites

Αφήνω και εγώ λίγα γένια.Θέλω να ρωτήσω το εξής.Το αφήνω όπως είναι να μεγαλώνουν απο μόνα τους η θέλει κάποια φροντίδα;Πχ έχω ακούσει ότι μέχρι την γραμμή του σαγονιού πρέπει να είναι ξυρισμένα.Υπάρχει κάπου να δούμε τρόπους περιποίησης και διάφορα στύλ σε αυτό το θέμα;

Φυσικά θέλουν φροντίδα αλλιώς θα φαίνονται ελεεινά και βρώμικα... Το στυλ το επιλέγεις εσύ όπως και το μήκος χρησιμοποιώντας μια μηχανή για να τα τριμάρεις στο επιθυμητό μήκος.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά θέλουν φροντίδα αλλιώς θα φαίνονται ελεεινά και βρώμικα... Το στυλ το επιλέγεις εσύ όπως και το μήκος χρησιμοποιώντας μια μηχανή για να τα τριμάρεις στο επιθυμητό μήκος.

Εχω μηχανη που τριμάρει για το μήκος απλά δεν ξέρω πως να τα φτιάξω σε στυλ....Αν υπάρχει κάτι στο ίντερνετ σχετικό ας πεί κάποιος που ξέρει....thanks:)

Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς; κάποιο site με στυλ που μπορείς να κάνεις στα γένια σου;

Φαντάζομαι πως όλα τα αντρικά site θα έχουν κάποια στήλη για μαλλιά/γένια.

 

Αλλά και πάλι, όλα εξαρτώνται από το τι σου αρέσει και τι σου πηγαίνει.

Σε κάποιους το αξύριστο δεν πηγαίνει. Σε άλλους πηγαίνει το αξύριστο 2-3 ημερών και υπάρχουν και αυτοί που τους πάει το κανονικό γένι (αρκετών ημερών) το οποίο βέβαια πρέπει να φροντίζουν ώστε να μη γίνει...γενειάδα.

 

Εμένα π.χ. μου αρέσει να ξυρίζω τις τρίχες στο λαιμό, να τριμάρω τα γένια και να ορίζω ως "γραμμή" το περίγραμμα του προσώπου (αυτί-σαγόνι-αυτί). Άλλοι τριμάρουν όλα τα γένια τους και δεν ξυρίζουν ούτε του λαιμού.

 

Είναι δικό σου θέμα αυτό. Δοκίμασε και δες τι σου πηγαίνει.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς; κάποιο site με στυλ που μπορείς να κάνεις στα γένια σου;

Φαντάζομαι πως όλα τα αντρικά site θα έχουν κάποια στήλη για μαλλιά/γένια.

 

Αλλά και πάλι, όλα εξαρτώνται από το τι σου αρέσει και τι σου πηγαίνει.

Σε κάποιους το αξύριστο δεν πηγαίνει. Σε άλλους πηγαίνει το αξύριστο 2-3 ημερών και υπάρχουν και αυτοί που τους πάει το κανονικό γένι (αρκετών ημερών) το οποίο βέβαια πρέπει να φροντίζουν ώστε να μη γίνει...γενειάδα.

 

Εμένα π.χ. μου αρέσει να ξυρίζω τις τρίχες στο λαιμό, να τριμάρω τα γένια και να ορίζω ως "γραμμή" το περίγραμμα του προσώπου (αυτί-σαγόνι-αυτί). Άλλοι τριμάρουν όλα τα γένια τους και δεν ξυρίζουν ούτε του λαιμού.

 

Είναι δικό σου θέμα αυτό. Δοκίμασε και δες τι σου πηγαίνει.

 

Ναι δεν βρίσκω κάτι σχετικό με γενια και στύλ.Συμφωνώ ότι δεν πάει σε όλους το αξύριστο και είναι ανάλογα τα γούστα απλά να πάρουμε καμιά ιδέα,γιατί αν τα αφήσω χύμα δεν μου αρέσουν.Τεσπα σε ευχαριστώ:happy:

Link to comment
Share on other sites

Ένα πολύ καλό site για όλα τα θέματα που έχουν να κάνουν με το ντύσιμο και την εμφάνισή μας γενικά είναι το askmen.com

 

Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις από εκεί ;)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

παιδιά θέλω να αγοράσω μια μηχανή για trimming στα γένια, αλλά δεν έχω ιδέα τι μάρκες να κοιτάξω ?

έχω δεί κάποια μοντέλα της philips, remington και babyliss αλλα δεν ξέρω ποιο να πάρω . Ειδικά για την babyliss που είδα έχει ΠΑΡΑ πολλά θετικά σχόλια στο amazon.co.uk . Είναι καλή μάρκα?

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να ρωτησω κάτι ασχετο ?

τοσο καιρο παιδευομαι με τα γενια (που δεν εχω)..πως μπορω να βγαλω γρηγορα γενια ειμαι 18 χρονον...εχω βγαλει κάτι λιγα αλλα δεν ειμαι ικανοποιημενος..!:S

μπορει να κανεισ να δωσει φως το προβλημα μου ???

οσο περισσοτερο ξυριζεσαι...τοσο περισσοτερο θα βγαζεις γενια.

 

παιδια να ρωτησω κατι για να βγαλω τριχες χωρις να κοπω τι προτεινετε??χρησημοποιουσα ξυραφακι αλλα δεν τα καταφερνα και ματωνα συνεχεια...

 

για να ματωσεις 2 πραγματα υπαρχουν..η ξυριζεις χνουδι..η ξυριζεσαι με ξυραφακι κακο.

βαλε gel και καλο ξυραφακι και θα εισαι Οκ :cool:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

οσο περισσοτερο ξυριζεσαι...τοσο περισσοτερο θα βγαζεις γενια.

 

Δε νομίζω πως ισχύει.Έχω δει σπανούς/ημίσπανους :p και άτομα με λίγα γένια που όσο και αν ξυρίζονται, πάλι τα ίδια βγάζουν...

Link to comment
Share on other sites

οσο περισσοτερο ξυριζεσαι...τοσο περισσοτερο θα βγαζεις γενια.

 

 

 

για να ματωσεις 2 πραγματα υπαρχουν..η ξυριζεις χνουδι..η ξυριζεσαι με ξυραφακι κακο.

βαλε gel και καλο ξυραφακι και θα εισαι Οκ :cool:

 

τα gilette ειναι καλα?

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω πως ισχύει.Έχω δει σπανούς/ημίσπανους :p και άτομα με λίγα γένια που όσο και αν ξυρίζονται, πάλι τα ίδια βγάζουν...

 

εγω αντιθετως παιδια με τα οποια ειμασταν σχολειο..14 χρονων αρχισαν να ξυριζονται και τωρα ανα 2 μερες θελουν ξυρισμα.

εγω αρχισα στα 19 να ξυριζομαι αραια..και τωρα ξυριζομαι ανα 4-5 μερες.

ολα αυτα βεβαια εξαρταται και απο το ατομο.

παντως στην εφηβικη ηλικια μετα τα 13-14 αν αρχισεις και ξυριζεσαι(τροπος που λεμε) οσο περναει ο καιρος..τοσο περισσοτερο θα αναπτυχθει η εκει περιοχη και θα εχεις τριχες.

τα gilette ειναι καλα?

για μενα τα καλυτερα και ειδικα τα mach ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εγω αντιθετως παιδια με τα οποια ειμασταν σχολειο..14 χρονων αρχισαν να ξυριζονται και τωρα ανα 2 μερες θελουν ξυρισμα.

εγω αρχισα στα 19 να ξυριζομαι αραια..και τωρα ξυριζομαι ανα 4-5 μερες.

ολα αυτα βεβαια εξαρταται και απο το ατομο.

παντως στην εφηβικη ηλικια μετα τα 13-14 αν αρχισεις και ξυριζεσαι(τροπος που λεμε) οσο περναει ο καιρος..τοσο περισσοτερο θα αναπτυχθει η εκει περιοχη και θα εχεις τριχες.

 

για μενα τα καλυτερα και ειδικα τα mach ;)

 

οκ θα τα δοκιμασω:)

εγω απο τα 15 μου ξυριζομαι;)

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να ρωτησω κάτι ασχετο ?

τοσο καιρο παιδευομαι με τα γενια (που δεν εχω)..πως μπορω να βγαλω γρηγορα γενια ειμαι 18 χρονον...εχω βγαλει κάτι λιγα αλλα δεν ειμαι ικανοποιημενος..!:S

μπορει να κανεισ να δωσει φως το προβλημα μου ???

 

Κι είναι αυτό πρόβλημα;;;;;;;

Όσο τα ξυρίζεις, τόσο φυτρώνουν τα άτιμα.

Μην βιάζεσαι, γιατί μετά μόλις αρχίσουν να φυτρώνουν θα αναθεματίζεις την ώρα και την στιγμή που σου βγήκαν. Κι εγώ στα 18 είμαι.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεια σε ολους (:

παιδια ειμαι 22 χρονων και ξεκινησα να ξηριζομαι απο τα 18 μου.

δεν ξηριζομουν κοντρα και ξηριζομουν μια φορα στις 25 μερες.

ειμαι 22 και δεν εχω γενια ( η αληθεια ειναι οτι βαριομουν να ξηριστω).

αλλα βλεπω κατι φιλους μου και κατι ατομα στην τηλεοραση και εχουν αυτα τα γενια των 2-3-4 ημερων τα πολυ ωραια.

πως γινεται να βγαλω τετοια ωραια γενια?

να ξηριζομαι κοντρα η οχι? (ξερω οτι πριν ξηριστω βαζω αφθονο ζεστο νερο στο προσωπο μου για 3 λεπτακια και μερικες φορες και ζεστη πετσετα για να μαλακωσουν τα γενια και τα πλενω με σαπουνι για να καθαρισουν οι ποροι απο τιχον σκονες κτλπ...μετα βαζω αφρο/gel και τα σχετικα)

αλλα τους τελευταιους 6 μηνες θελω να ξηριζομαι συνεχεια γιατι δεν εχω γενια και ειμαι 22 χρονων :(

ξηριζομαι κοντρα εδω και 2-3 μηνες καθε 10 μερες και βλεπω αισθητη διαφορα επειδη τα γενια μου ειναι πιο σκληρα.

αλλα εχω ακουσει οτι κοντρα απαγορευεται και οτι πρεπει να ξηριζομαι με τη φορα των τριχων.

εκει ειναι η απορια μου:( δεν ξερω αν θελω κοντρα ή κανονικο ξηρισμα.Η μανα μου μου λεει να ξηριζομαι κοντρα για να βγουν πιο γρηγορα τα γενια..ο γερος μου μου λεει να ξηριζομαι με τη φορα των γενιων για να μην βγαλω σπυρακια..ακουω τη μανα μου επειδη σαν γυναικα εχει γουστο καλυτερο στους αντρες αλλα απο την αλλη ο πατερας μου ξηριζεται και ξερει και αυτος..

Υπαρχει περιπτωση μετα απο χρονια αν ξηριζομαι κοντρα να κανω "λακουβιτσες" στο δερμα ή βλακεια ειπα?

Δεν θελω σε καμια περιπτωση το προσωπο μου να γινει χαλια απο λαθος ξηρισμα :S

Δεν ξερω τι να κανω :( Θελω καποιος εμπειρος που ξηριζεται κοντρα ή κανονικα ή και τα δυο να μου εξηγισει για να με βοηθησει.

εχω κατι σπυρακια αλλα δεν θελω να ξηριζομαι κανονικα γιατι δεν θελο να ειμαι σπανος :S

Τα σπυρακια δεν τα ειχα..τα απεκτισα επειδη ( και μην γελασετε:P) ξηριζομουν κοντρα ΑΛΛΑ με νευρο με πιεση :P...Αλλα πλεον δεν το κανω .. απλα νομιζα οτι αν πιεζα το ξηραφακι θα τα εκοβα σε πιο βαθος..πραγμα που ειναι βλακεια γτ ερεθιζεται το δερμα μου..οποτε τετοιο προβλημα δεν θα υπαρχει φανταζομαι γιατι εδω και 10 μερουλες ξηριζομαι κοντρα αλλα απαλα το ξηραφακι. ( επαθα και εμαθα :) )

Δεν ειχα καποιον να μου δειξει πως να ξηριζομαι..οτι εμαθα το εμαθα μονος.

παρακαλω μια συμβουλη θα ηταν οτι πρεπει.

Ευχαριστω πολυ και ειλικρινα ζητω συγνωμη για ολο το κατεβατο που εγραψα αλλα δεν ξερω και ηθελα να σας πω τα παντα με λεπτομερεια για να εχετε μια πληρη εικονα.

Edited by kimiraikon
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο Myphone!

Δεν επιτρέπονται τα γκρίκλις, αν θες ξαναγράψε το μήνυμα σου με ελληνικούς χαρακτήρες.

Link to comment
Share on other sites

Α και κατι αλλο που ξεχασα να πω.

Αυτα τα οραια γενια των 2-3-4 ημερων ειναι απο κοντρα ή κανονικα?

Υπαρχει διαφορα στο πως βγαινουν τα γενια αν ξηριζομαι κοντρα ή κανονικα?

Κοιταχτε μια φωτογραφια για το πως θελω να ειναι τα γενια μου (ειναι τυχαια η φωτογραφια απο το google)

 

http://www.google.gr/imgres?imgurl=http://2.bp.blogspot.com/_VFgsDI60NoY/TErpo3OumKI/AAAAAAAAAFM/_qedJBvZuHo/s1600/%CE%A3%CE%91%CE%92%CE%92%CE%91%CE%A3%2B%CE%9C%CE%A0%CE%9F%CE%A5%CE%9C%CE%A0%CE%9F%CE%A5%CE%A1%CE%91%CE%A3.jpg&imgrefurl=http://kissloren.blogspot.com/&usg=__NbB5diKfqvpRkJmmwsUTFZaijf0=&h=525&w=400&sz=28&hl=el&start=0&zoom=1&tbnid=du5--qe15dhLeM:&tbnh=147&tbnw=112&ei=OrHwTeKOD4vysgallsiIBw&prev=/search%3Fq%3D%25CF%2583%25CE%25B1%25CE%25B2%25CE%25B1%25CF%2582%2B%25CE%25BC%25CF%2580%25CE%25BF%25CF%2585%25CE%25BC%25CF%2580%25CE%25BF%25CF%2585%25CF%2581%25CE%25B1%25CF%2583%26um%3D1%26hl%3Del%26sa%3DX%26biw%3D1440%26bih%3D783%26tbs%3Disz:m%26tbm%3Disch&um=1&itbs=1&iact=hc&vpx=291&vpy=102&dur=352&hovh=200&hovw=152&tx=63&ty=90&page=1&ndsp=28&ved=1t:429,r:1,s:0&biw=1440&bih=783]

 

Απο εδω δειτε τη φωτογραφια (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3669498#post3669498) κατω κατω εκει που γραφω

 

μεγαλο το Link αλλα αυτο ειχε :P

Edited by kimiraikon
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι τις ίδιες τρίχες, ούτε την ίδια τριχοφυία.Έχω φίλο που είναι 25 ετών και βγάζει πέντε τρίχες όλες και όλες κάθε δέκα μέρες, έχω άλλο φίλο που όσες μέρες και να μείνει αξύριστος δε σχηματίζονται πυκνά γένια αλλά φαίνονται σαν τρίχες και άλλον που στο στρατό ξυριζόταν δυο φορές την ημέρα γιατί του τη λέγανε...

 

Κατά τη γνώμη μου, live with it.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι τις ίδιες τρίχες, ούτε την ίδια τριχοφυία.Έχω φίλο που είναι 25 ετών και βγάζει πέντε τρίχες όλες και όλες κάθε δέκα μέρες, έχω άλλο φίλο που όσες μέρες και να μείνει αξύριστος δε σχηματίζονται πυκνά γένια αλλά φαίνονται σαν τρίχες και άλλον που στο στρατό ξυριζόταν δυο φορές την ημέρα γιατί του τη λέγανε...

 

Κατά τη γνώμη μου, live with it.

 

Ναι το ξερω..εγω απο οταν ξεκινησα να ξυριζομαι καθε 4 μερες βγαζω πιο πολλα

Απλα δεν ξερω αν πρεπει να ειναι κοντρα ή κανονικα :S

Αυτο ειναι το προβλημα μου :S

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξερω..εγω απο οταν ξεκινησα να ξυριζομαι καθε 4 μερες βγαζω πιο πολλα

Απλα δεν ξερω αν πρεπει να ειναι κοντρα ή κανονικα :S

Αυτο ειναι το προβλημα μου :S

 

Μην αγχωνεσαι φιλε μου. Βασικα απ' οτι καταλαβαινω δεν εχεις παει ακομα φανταρος, γι αυτο κ εχεις αυτους τους προβληματισμους :cool:. Οταν πας φανταρος, θα καταλαβεις!

Βασικα τι θα καταλαβεις? Οτι στο στρατο ολοι ξυριζομασταν κοντρα ξουρα καθε μερα και κανενας δεν επαθε τιποτα. Βασικα εχει να κανει με το δερμα σου, αν βλεπεις οτι προκαλουνται ερεθισμοι που παραπεμπουν σε σπυρακια, τοτε σταματας το κοντρα, αν ομως απλα κοκκινιζει το δερμα και μετα επανερχεται στο φυσιολογικο του, δεν εχεις προβλημα. Οχι δεν προκειται να αποκτησεις λακουβες απ το κοντρα ξυρισμα, εκτος και αν κοπεις με το ξυραφι και τραβηξεις καμμια γραμμη απο απροσεξια, αλλα πλεον τα συγχρονα ξυραφακια εχουν καποια προστατευτικα για τα κοψιματα, πχ wilkinson.

Προσωπικα λογω του τρεξιματος στο στρατο τις πρωτες 3 βδομαδες και απ το καθημερινο ξυρισμα κοντρα, σχεδον διπλασιαστηκαν τα γενια μου εκεινη την περιοδο.

Αν δεις οτι οταν το πας κοντρα, γυριζουν καποιες τριχες εσωτερικα, τοτε σταματα το κοντρα. Το καλυτερο που μπορεις να βαλεις μετα το κοντρα ξυρισμα στο προσωπο σου ειναι κρυο νερο αφθονο για να κλεινουν οι ποροι. Δε χρειαζεται προθερμανση το προσωπο σου πριν το ξυρισμα με πετσετες κλπ, μην τρελαινεσαι, βαλε αφρο, κανε μασαζ κανα 3λεπτο και μετα ξυρισου πρωτα κανονικα να τα παρεις ολα, ξεπλυνε το προσωπο σου και βαλε δευτερη φορα αφρο, αλλα αυτη τη φορα θα ξυρισεις τις ηδη ξυρισμενες κοντες τριχες, κοντρα. Ετσι θα ειναι πολυ πιο ανωδυνο. Οσον αφορα βεβαια το αν θα βγαλεις 'η οχι περισσοτερες τριχες, αυτο οφειλεται και σε αλλους παραγοντες, πολλες φορες και κληρονομικους..

 

Αυτα.. :)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, γιατι τοσο αγχος με τα γενια σας? Πραγματικα δεν μπορω να το καταλαβω...

 

Καλως ή κακως οπως αναφερθηκε και παραπανω δεν βγαζουν ολοι οι αντρες πολλα γενια, τι να κανουμε? Το να ξυριζει καποιος καθε μερα το προσωπο του κοντρα χωρις να εχει και γενια, μονο κακο του κανει. Με λιγα λογια ξυριζεις δερμα με φαλτσετα, γι' αυτο και προκαλουνται ερεθισμοι. Ακομα και οι κοκκινιλες κακο πραγμα ειναι, ασχετως αν μπορει να σου φευγουν μετα. Ποσο μαλλον τα σπυρακια...

 

Μη χαραζετε το προσωπο σας τσαμπα και βερεσε, γιατι ισως καποια στιγμη τα γενια θα αναγκαστειτε να τα ξυρισετε και τοτε το θεαμα δεν θα ειναι και οτι καλυτερο. Επισης αυτο οτι με το κοντρα ξυρισμα βγαινουν πολλα γενια... δεν ειναι απολυτο και μην το δενετε και κομπο.

 

Το ΣΩΣΤΟ ξυρισμα ειναι αυτο με τη φορα των τριχων, ωστε οταν βγαινουν να βγαινουν ομοιομορφα παλι τα γενια. Σε μπαρμπερι μαστορα να πας με λεπιδα, κοντρα ΔΝ θα σε ξυρισει ΠΟΤΕ.

 

Ας αφησουμε κατα μερος τις ανασφαλειες μας, οι τριχες δεν κανουν το αντρα... και αντρας δεν γινεσαι απο τις τριχες! Οπως και οι γκομενες δεν πεφτουν μονο με τα γενια.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

yz8826 ησουν απολυτα σαφης αδερφε και ευχαριστω ειλικρινα :) Ριξε ενα βλεφαρο σε αυτο που γραφω τωρα εχω ακομα αλλες 2 αποριες αν μπορεις να με βοηθησεις λιγο :)

 

manolog3 συμφωνω οτι οσο και να ξηριζεσαι αν ειναι να μην βγαλεις γενια δεν θα βγαλεις.

Αλλα το θεμα με μενα ειναι οτι 3 μηνες ξηριζομαι ταχτικα καθε 4 μερες και τα γενια ειναι πιο αγρια (αρκετα πιο αγρια) και πιο πολλα..

Απλα σε μενα το προβλημα ειναι οτι ποτε μου δεν ξηριζομουν γιατι βαριομουν (1 φορα στι 25-30 μερες ξηριζομουν εδω και 3,5 χρονια αν οχι 40 μερες).

Και δεν ειναι ανασφαλεια .. ποτε μου δεν ειχα θεμα με τις γκομενες δοξα το θεο εχω κανει τις παναγιας τα ματια..το θεμα ειναι οτι με επιασε το πεισμα τωρα να βγαλω γενια για μενα..για την παρτη μου οχι για τις γκομενες.

Τωρα η απορια μου ειναι η εξης :

Να ξηριζομαι κοντρα ή οχι...και σε λεω κοντρα γιατι αδερφε θελω να βγαλω γενια γρηγορα (θα βαρεθω να τα κοβω αν μου βγαινουν γρηγορα και συμφωνω αλλα στην ηληκια μου ο σπανος δεν μ'αρεσει).

Απλα ειχα ακουσει οτι κοντρα βγαζω πιο γρηγορα και πιο πολλα γενια...

Αν εγω δω οτι με το κοντρα ξηρισμα ερεθιζεται το δερμα μου φυσικα το εχω κοψει μαχαιρι και θα ξηριζομαι κανονικα.

Δηλαδη το ολο θεμα ειναι οι 2 αυτες αποριες μου :

1)Με το κοντρα βγαζω πιο πολλα γενια ή μυθος?..αν ειναι το ιδιο τοτε να ξηριζομαι κανονικα..αν ομως με κοντρα βγαζω πιο πολλα ΑΛΛΑ εχω ερεθησμους,σπυρακια κλτ...τοτε το εκοψα το κοντρα και συνεχιζω κανονικα.

2)Με το να ξηριζομαι κοντρα και με το να ξηριζομαι κανονικα τα γενια βγαινουν τα ιδια ή οχι?Δηλαδη το "σχημα" ειναι ιδιο?

 

Ξερω αδερφε οτι αν εχω γενια θα ευχομουν να μην ειχα και εχω περασει απο αυτη τη φαση(3,5 χρονια βαριομουν) και σιγουρα θα ξαναπερασω.

Αλλα τωρα ειμαι σε μια φαση που γουσταρω να βγαλω γενια..γιατι με το λεγανε οι δικοι μου να ξηριζομουν στα 15-16 μου αλλα βλεπεις περναγα εφηβεια και πηγαινα κοντρα σε οτι λεγανε.

Τωρα ομως επειδη ξερω οτι αν ξηριστω θα βγαλω γενια.. και δεν ειναι οτι δεν εχω ... εχω γενια απο τη φαβοριτα μεχρι κατω τα μαγουλα και στο λαιμο απο κατω γεματος ειμαι .. στο μουστακι δεν εχω(εχω λιγα) , γυρω απο το στομα και λιγο εως αρκετα πλαγια απο το στομα δεν εχω και πανω απο το πηγουνι επισης δεν εχω.

 

Σας εχω κανει τη ζωη κολαση με τις ερωτησεις μου αλλα νεοαλαια βλεπεις :P

Edited by kimiraikon
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη το ολο θεμα ειναι οι 2 αυτες αποριες μου :

1)Με το κοντρα βγαζω πιο πολλα γενια ή μυθος?..αν ειναι το ιδιο τοτε να ξηριζομαι κανονικα..αν ομως με κοντρα βγαζω πιο πολλα ΑΛΛΑ εχω ερεθησμους,σπυρακια κλτ...τοτε το εκοψα το κοντρα και συνεχιζω κανονικα.

2)Με το να ξηριζομαι κοντρα και με το να ξηριζομαι κανονικα τα γενια βγαινουν τα ιδια ή οχι?Δηλαδη το "σχημα" ειναι ιδιο?

 

1) Δε νομιζω πως παιζει τοσο ρολο το κοντρα ξυρισμα σε αυτο, αν ειναι να βγαλεις, θα βγαλεις.. Φαντασου, ειναι σα να εχεις καραφλα και να λες, αμα ξυριζω κοντρα τις 5 τριχες που εχω εκει, θα γινουν 10? :p

Αν ομως οντως εχεις προδιαθεση για πυκνωση, τοτε ξυρισου καθε μερα και οχι καθε 4 που λες και σιγουρα θα δεις μεγαλη βελτιωση.

2) Οχι, δεν αλλαζει η κατευθυνση των τριχων με το ξυρισμα, αν αυτο εννοεις "σχημα".

Σε καθε ανθρωπο οι τριχες ειναι προγραμματισμενες να βγαινουν με μια συγκεκριμενη φορα. Τωρα αν εσυ τις κανεις περμαναντ 'η ραστα, αυτο δε τις πειραζει, αυτες οταν κοπουν, παλι στο νορμαλ τους θα γυρισουν!

 

Ελπιζω να βοηθησα :)

Link to comment
Share on other sites

1) Δε νομιζω πως παιζει τοσο ρολο το κοντρα ξυρισμα σε αυτο, αν ειναι να βγαλεις, θα βγαλεις.. Φαντασου, ειναι σα να εχεις καραφλα και να λες, αμα ξυριζω κοντρα τις 5 τριχες που εχω εκει, θα γινουν 10? :p

Αν ομως οντως εχεις προδιαθεση για πυκνωση, τοτε ξυρισου καθε μερα και οχι καθε 4 που λες και σιγουρα θα δεις μεγαλη βελτιωση.

2) Οχι, δεν αλλαζει η κατευθυνση των τριχων με το ξυρισμα, αν αυτο εννοεις "σχημα".

Σε καθε ανθρωπο οι τριχες ειναι προγραμματισμενες να βγαινουν με μια συγκεκριμενη φορα. Τωρα αν εσυ τις κανεις περμαναντ 'η ραστα, αυτο δε τις πειραζει, αυτες οταν κοπουν, παλι στο νορμαλ τους θα γυρισουν!

 

Ελπιζω να βοηθησα :)

 

Αδερφε βοηθησες πολυ και χιλια ευχαριστω !!

Με εκανεσ φοβερη αναλυση !!

Και κατι τελευταιο...πειραζει αν ξηριζομαι καθημερινα?γιατι εχω ακουσει οτι αν ξηριζεσαι καθημερινα στην ουσια ξηριζεις το δερμα σου...δεν ξερω ομως:S

Link to comment
Share on other sites

Αδερφε βοηθησες πολυ και χιλια ευχαριστω !!

Με εκανεσ φοβερη αναλυση !!

Και κατι τελευταιο...πειραζει αν ξηριζομαι καθημερινα?γιατι εχω ακουσει οτι αν ξηριζεσαι καθημερινα στην ουσια ξηριζεις το δερμα σου...δεν ξερω ομως:S

 

Σιγουρα δεν ειναι και οτι καλυτερο, ισως στην αρχη να ερεθιζεται περισσοτερο το δερμα σου, αλλα απο ενα σημειο και μετα συνηθιζει και δεν εχεις προβλημα. Αν βαζεις καλο αφρο και χρησιμοποιεις καινουρια ξυραφακια, θα εισαι οκ. Αν παλι θες να μην ξυριζεις το δερμα σου οπως λες, γιατι δεν κοιτας και σαν λυση τις ξυριστικες μηχανες? Θα σου προτεινα philipshave αδιαβροχη, αυτη με τις 3 κεφαλες, οποτε θα μπορεις να τη χρησιμοποιεις με αφρο ή οταν κανεις μπανιο κατω απ' το ντους ;)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα παντα κοντρα ξυριζομαι και δεν βγαζω σπυρακια (μονο κατι κοψιματακια αν βιαζομαι). Αν τα παρω με τη φορα των γενιων, θελει να τα περασεις εκατο φορες για να ξυριστουν και παντα θα μεινουν υπολειματα απο τις τριχες. Κοντρα τα περνας 3-4 φορες και δεν μενει τριχα. Παντως εχω παρατηρησει οτι οσο περνανε τα χρονια, και πιο πυκνα γινονται τα γενια και πιο γρηγορα βγαινουν (παλαιοτερα ξυριζομουν 2 φορες τη βδομαδα, τωρα σχεδον μερα παρα μερα).
ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΕ ΜΑΕΤΖΙΜΑ!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...