Jump to content

Κουφώματα παραθύρων - πόρτας


sakaflias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με την Ευρωπαϊκή επιδότηση για τις κατοικίες τι γίνεται???το έχει ψάξει κανείς???λίγο που το συζήτσα με κάποιους είπαν ότι δεν συμφέρει να το κάνει κάποιος....
http://www.lottery24.com/img/horoscope/capricorn.gif Αιγόκερως Είσαι???
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 93
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Με την Ευρωπαϊκή επιδότηση για τις κατοικίες τι γίνεται???το έχει ψάξει κανείς???λίγο που το συζήτσα με κάποιους είπαν ότι δεν συμφέρει να το κάνει κάποιος....

Εξαρτάται τι ακριβως θελεις να φτιάξεις και κυρίως αν μπορεις να συμμετέχεις.

Εγω πιστευω οτι συμφερει το προτζεκτ και μακάρι να μπορουσαν να μπουν πολλα κτηρια. Κανεις μια φοβερή ανακαινιση στο κτήριο και παραλλήλα αποκτάς ισχυρη θερμομόνωση και ηχομόνωση εξοικονομόντας ρευμα και πετρέλαιο και τα μισά ή το 1/3 στα βαζει η ΕΕ....

 

Εχει καποιους ορους και προυποθέσεις.

ψαξε στο google να βρεις σχετικα αρθρα ή ρώτα σε ενα ΚΕΠ

 

Εγω απο οτι ειδα εκτος απο διαφορους περιορισμους που εχει για να σε συμπεριλάβουν στο προτζεκτ (πχ. μεγιστη τιμη ζωνης του κτηρίου 1500€) παλι θα γινει καποιου ειδους επιλογή κτηρίων απο οτι κατάλαβα γιατι προφανώς οι υποψήφιοι θα ειναι περισσοτεροι.

Επίσης θα πρεπει να συμφωνει η πλειοψηφεια των ιδιοκτητών κλπ.

 

Απο εκει και πέρα για να σου επιδοτήσουν το 50% της δουλειάς θα πρέπει:

1. να ειναι πολυκατοικία,

2. να αλλαξεις ολα τα κουφώματα του κτηρίου με διπλά τζάμια,

3. να περάσεις με μονοτικά όλο το κτήριο και την ταράτσα και

4. να αλλάξεις και τον καυστήρα.

Αν θες μονο για κουφώματα χωρις εξωτερική μόνωση η επιδότηση πέφτει στο 35% κλπ κλπ εχει διάφορες κατηγορίες δεν τις θυμαμαι ολες. Επίσης αλλα μικρότερα ποσοστά δινει για μονοκατοικίες.

Για πληροφορίες στα ΚΕΠ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Να ρωτήσω κάτι άσχετο (αλλά δν ξέρω που, οπότε..)

Θέλω να αλλάξω τα πλακάκια της μπανιέρας. Αυτα δηαδή που είναι μπροστά, επάνω της.

Θα πρέπει να βγάλω τα παλιά ή μπορώ να κολλήσω τα καινουρια πάνω; Φοβάμαι, επειδή τα παλιά ειναι λεία, μήπως δεν κολλήσουν καλά.

Αλλά για να τα βγάλω, ειναι πολύ δύσκολο.

Καμμιά γνωμη;

Scotty, beam us up.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Οσων αφορα την θερμοδιακοπη που ειπωθηκε αντι της θερμογεφυρας τοτε δεν σου δημιουργουνται προβληματα εσωτερικων υδρατμων και υγρασιας;
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημερα σε ολους, φτιαχνω σπιτι και ψαχνω και εγω πληροφοριες για κουφωματα ετσι βρηκα αυτο το forum και εκανα add.

εχω παρει προσφορα απο αλουμινια , pvc, γερμανικα ξυλα.

για αλουμινια μου ειπαν 14000 με θερμογεφυρα, γερμανικα ξυλα μου ειπαν 16000 και χτες ρωτησα για pvc και μου ειπαν με 7500 στο χρωμα ξυλου. ακουω και διαβαζω οτι το pvc ειναι καλυτερο απο αλουμινιο γιατι δεν σχηματιζει τις υγρασιες πανω στα τζαμια, τουλαχιστον 10 χρονια εγγυηση κτλ. παντως επειδη εγω τα θελω σε νησι με πολυ υγρασια, ξυλο δεν σκεφτομαι να βαλω γιατι θα θελω πολυ συντηριση και αλουμινιο που το ειδα απο κοντα σε χρωμα ξυλου δεν τρελαθηκα κιολας και ειναι και παρα πολυ ακριβο. εχω δει πολλες φωτογραφιες pvc κουφωματων και δεν φαινεται ασχημο σημερα περιμενω απο αυτον που μου εδωσε την τιμη και αν ειναι ωραια ανεβαινω αθηνα να δω και απο κοντα. εσεις τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Γιά pvc να κοιτάξεις τα γερμανικά τα REHAU . Είναι πολύ καλά.

Γιά υγρασία είναι καλύτερα τα PVC και η απομίμηση ξύλου είναι αρκετά καλή.

Link to comment
Share on other sites

Τα αλουμινια ειναι δοκιμασμένα. Σιγουρη δουλεια και εγγυηση ...αλλα ακριβα σε σχεση με τα pvc.

Για τα PVC λενε πολλα. Δεν γνωριζω εαν ειναι αληθεια ή οχι. Εαν σου δωσουν καλη εγγυηση για τα παντα μπορει να δοκιμασεις. Πήγαινε και σε αλλους κατασκευαστες PVC και δες τι θα σου πουνε για πλεονεκτηματα σε σχεση με αλουμινιου. Οποτε βλεπεις τι κανεις.

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Τα αλουμινια ειναι δοκιμασμένα. Σιγουρη δουλεια και εγγυηση ...αλλα ακριβα σε σχεση με τα pvc.

Για τα PVC λενε πολλα. Δεν γνωριζω εαν ειναι αληθεια ή οχι. Εαν σου δωσουν καλη εγγυηση για τα παντα μπορει να δοκιμασεις. Πήγαινε και σε αλλους κατασκευαστες PVC και δες τι θα σου πουνε για πλεονεκτηματα σε σχεση με αλουμινιου. Οποτε βλεπεις τι κανεις.

 

σας ευχαριστω πολυ ναι τωρα περιμενω κ προσφορα απο αλους δυο για pvc.ο πρωτος μου δινει εγγυηση 10 χρονια και ο αλλος 5χρονια για τα κουφωματα και 10χρονια για τους μηχανισμους

Link to comment
Share on other sites

Λιγα μου φαινονται. Τελος πάντων. μην παρεις τα πιο φτηνα πάντως. καλο θα ηταν αυτος να σου δειξει και σε καποιο αλλο σπιτι που εχει περάσει πριν μερικα χρονια (οχι προσφατα) για να τα δεις.
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Λιγα μου φαινονται. Τελος πάντων. μην παρεις τα πιο φτηνα πάντως. καλο θα ηταν αυτος να σου δειξει και σε καποιο αλλο σπιτι που εχει περάσει πριν μερικα χρονια (οχι προσφατα) για να τα δεις.

 

 

τελικα καναμε λαθος ειναι στα 10000€ γιατι δεν ειχε μετρησει καποια κουφωματα.

παντως βρε παιδια οι τιμες αλλαζουν πολυ.μου ειχαν πει πως ειναι πιο φτηνα απο τα ξυλινα γερμανικα αλλα βλεπω οτι δεν εχουν πολυ διαφορα.

μεχρι τωρα εχω παρει 4 προσφορες

1: 10000

2:13600

3:15200

4:11000

περιμενω αλλες 2 σημερα δεν ξερω εχω μπερδευτει πολυ το μονο που ξερω ειναι οτι ειναι πολυ καλα για σπιτια κοντα σε θαλασσα και δεν ψωριαζουν οπως τα αλουμινια και δεν ξεφλουδανε οπως τα ξυλινα που θελουν τακτικα συντηριση.

Link to comment
Share on other sites

Μαζι με τα σημερινά που θα σου ερθουν δες τι προσφερει ο ανας σε σχεση με τον αλλο. Θερμοδιακοπη, ανακληση, τι σιτα κλπ
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κάνει μια προσπάθεια και έχουμε συγκεντρώσει και τις εταιρείες που έχουν οικολογικά κουφώματα
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Γεια σε ολους!!

Διαβασα τα τελευταια σχολια σχετικα με τα κουφωματα και καθως ειχα και εγω το ιδιο προβλημα σχετικα με το τι θα βαλω. Μετα απο απειρη σκεψη και κουραση πανω στο θεμα τα συμπερασματα που εβγαλα ειναι τα παρακατω:

 

Αρχικα, σχετικα με τα κουφωματα και το περιβαλλον φτανει μονο να σκεφτεις ποσο πετρελαιο και ρευμα χαλας το χειμωνα και το καλοκαιρι για να εχεις καλες συνθηκες στο σπιτι σου.Αρα οσο πιο μονωτικο ειναι κατι στο σπιτι σου τοσο αξιζει και να το εχεις.Κανει απο μονο του αποσβεση. Καλα δεν μιλαω για το ξυλο που για να φτιαχτει κοβουμε τα δεντρα και του ριχνουμε χημικα για να κρατισει.. ελεος. Εδω το pvc ειναι, αναλοιωτο απο θεμα συντηρησης ,μονωτικο για την ελαχιστη σπαταλη ενεργειας και τουλαχιστον αυτα που εβαλα ειναι ανακυκλωσιμα.Το αλουμινιο ειναι κατα βαση αγωγος της θερμοτητας και για μενα τουλαχιστον, η θερμοδιακοπη ειναι ενα σχεδιαστικο λαθος γιατι οταν ειναι να μονωσεις κατι το κανεις απο εξω και οχι απο μεσα.

 

Δεν ξερω αν εχετε δει ποτε τομη απο κουφωμα pvc.Η καθε βεργα στο πλαισιο του τζαμιου εχει κατι μικρους θαλαμους αερα οπως το τουβλο, και στη μεση ενα μεγαλυτερο που ειναι εκει που μπαινει το σιδερο.Τωρα λεμε για αλλη ηχομονωση.Εγω μενω κεντρο και πραγματικα τετοια ηχομονωση δεν ειχα ποτε μου

 

Απο θεμα τιμης τα εχω κατηγοριοποιησει απο το φθινοτερο στο ακριβοτερο ως εξης: αλουμινιο<pvc<αλουμινιο με θερμοδιακοπη<ξυλο ΑΛΛΑ αυτο που για μενα μετραει πολυ περισσοτερο ειναι η σχεση ποιοτητας τιμης εκει ερχεται πρωτο με διαφορα το pvc, και απο θεμα εγγυησης 15 χρονια γραπτη και λογω του οτι αυξανεις την αξια του σπιτιου σου.Παιρνεις ενεργειακη ταυτοτητα, οτι εχεις σπιτι με χαμηλη καταναλωση ενεργειας δηλαδη.

 

Τελος δεν πιστευω καθολου οτι ειναι κακο για την υγεια καθως ειναι ηδη σε χρηση τα τελευταια χρονια στην Βορεια Ελλαδα και γενικα σε ολη την Ευρωπη. Εγω αγορασα για ενα σπιτι μας στην Χαλκιδα απο ενα τοπικο κατασκευαστη και πιο πολυ τα λεω αυτα γιατι πηγα και τα ειδα τα κουφωματα μου να φτιαχνονται σε μια μεγαλη μοναδα και οχι στην πισω αυλη του κυρ Γιωργη του αλουμινα, γιατι πρεπει να ξερετε και οτι οι μεγαλες εταιριες αλουμινιου που διαφημιζονται παραγουν ΒΕΡΓΕΣ αλουμινιου και ΟΧΙ τα ιδια τα κουφωματα αυτα τα κοβει αυτος που μιλατε στο μαγαζι σε καμια τρυπα και με σοβαρη ελλειψη τεχνογνωσιας. Κλεινω δινοντας το λινκ απο αυτο το μαγαζι που αγορασα εγω http://www.kaptain.gr/

Link to comment
Share on other sites

Εγω κάτι είχα ακούσει οτι το κράτος θα έδινε κάποιο bonus 50 % στους πολύτεκνους...

Ξέρουμε τίποτα;

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο θεμα,στον ουρανο σας γυρευα στη γη σας βρηκα: :p:.

Πρεπει να αλλαξω τα παραθυρα μου,κυριως λογω θορυβου.

Μενω σε ενα παλιο ισογειο,σε περιοχη με παρα πολυ φασαρια.εχω δυο μπαλκονοπορτες συρομενες,ομως ειναι πολυ μεγαλες,σαν μιαμιση πορτα σχεδον,αν εχει καποια σημασια αυτο.

Επισης να ανφερω οτι ειμαι και καπως...φτωχομπινες ::p:,οποτε ρολα παντζουρια και τετοια παρολο που καταρεουν δε θα τα πειραξω.

Με ενδιαφερει δλδ αποκλειστικα η ηχομονοση και το κοστος.ειμαι εντελως ανιδεος...

Τι ποσο πρεπει να περιμενω?

Εχετε καποιες γνωμες?

 

Sent from my Milestone

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Πιστευω οτι εχεις παλια κουφωματα παραθυρου με ενα μονο τζαμι και γιαυτο εχει θορυβο. μια λυση εινια να βαλεις νεα ανοιγομενα παραθυρα απο μεσα και να αφησεις και τα συρομενα. Σαν να εχει δυο παραθυρα. η τιμη ειναι περιπου 600 ευρω το τεραγωνικο.
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Φιλε μου νομιζω 600 ευρω το τετραγωνικο ειναι πολλα και απο οτι ξερω οσο μεγαλυτερες οι διαστασεις τοσο φθινοτερο τεμαχιο. (αναφορικα με το οτι ειναι μπαλκονοπορτες) Αναφερομαι παντα σε pvc κουφωμα κατασκευασμενο απο την kaptain που εβαλα εγω γιατι απο αλουμινιο δεν ξερω τι παιζει
Link to comment
Share on other sites

Iσως είναι καλύτερα να περιμένει κανείς αυτήν την περίοδο γιατί έχει γραφτεί ότι σύντομα θα δώσουν επιδότιση για αλλαγές κουφωμάτων σε σπίτια πριν το 1980 κατασκευή:)
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου νομιζω 600 ευρω το τετραγωνικο ειναι πολλα και απο οτι ξερω οσο μεγαλυτερες οι διαστασεις τοσο φθινοτερο τεμαχιο. (αναφορικα με το οτι ειναι μπαλκονοπορτες) Αναφερομαι παντα σε pvc κουφωμα κατασκευασμενο απο την kaptain που εβαλα εγω γιατι απο αλουμινιο δεν ξερω τι παιζει

 

Εχεις δικιο. Περιπου 400 ευρω ειναι το τετραγωνικο.

 

Οσο για τις επιδοτησεις..... μαλλον χαλια ειναι. Δινουν μικρο ποσο τελικο.

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν ανακοινωθεί ακόμα τα κριτήρια ,παρά φημολογία (μέχρι 3000ευρώ για 90 τμ σπίτι,που δεν είναι λίγο ,αρκεί όμως να έχεις χαμηλό εισόδημα κλπ) -Αναμένουμε....
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν ανακοινωθεί ακόμα τα κριτήρια ,παρά φημολογία (μέχρι 3000ευρώ για 90 τμ σπίτι,που δεν είναι λίγο ,αρκεί όμως να έχεις χαμηλό εισόδημα κλπ) -Αναμένουμε....

 

http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=526

http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=480

Link to comment
Share on other sites

Δεν το είχα προσέξει.....αλλά αναφέρονται πληροφορίες Μαρτίου.

 

Τότε δεν είχε προκύψει ο Καλλικράτης του Νοεμβρίου για τις περιφέρειες ,ούτε οι ημιυπέθριοι χώροι (μελέτες κλπ αυτοψίες που πρέπει να γίνουν άμεσα από τον Σεπτέμβριο ,από μηχανικούς κλπ εμπλεκομένους του προγράμματος για τα κουφώματα,να εισπράξει το κράτος χρήματα).

 

" Η κάθε περιφέρεια έχει τον δικό της προϋπολογισμό " (και εκεί υπάγονται τα υπόλοιπα) " το πρόγραμμα αναμένεται να ξεκινήσει με τη διενέργεια ενεργειακών επιθεωρήσεων στις αρχές Σεπτεμβρίου και στις αρχές Οκτωβρίου θα μπορούν να κατατίθενται αιτήσεις στις συνεργαζόμενες τράπεζες. "

 

Βέβαια διαβάζω ότι έχουν περιλάβει και υψηλά εισοδήματα στο πρόγραμμα,παρά τα ΜΜΕ που έχουν πει ότι είναι για κάτω των 25.000 ευρώ....Εκεί θα δούμε τι εννοούν...

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Μου ελεισες την απορια γιατι τρεχουν τα παραθυρα μου τοσο πολυ νερο ανω σε αλλο σπιτι δεν τρεχουν.νομιζα οτι ηταν θεμα υγρασιας.:worry:θα ηθελα να μαθω ποιο πολα για την θερμογεφυρα και πως διαπιστωνουε εαν τα κουφωματα μας διαθετουν.

 

Έχω ακριβός το ίδιο πρόβλημα και ακόμη δεν ξεχρέωσα τα παράθυρα και τον είπα τον μάστορα και λέει αρλούμπες ότι έχουν θερμογέφυρα τα παράθυρα..

:(

υπάρχει τρόπος να αποδείξω ότι τα κουφώματα μου δεν έχουν θερμογέφυρα;

δεν ξέρω τώρα μάλλον θα πρέπει να βάλω από την αρχή καινούρια

ή μπαίνει η θερμογέφυρα πάνω σε αυτά;

 

http://1.bp.blogspot.com/_hGf1mXq8csE/TLSYXhR8hiI/AAAAAAAAAgo/O9mqOqameQs/s1600/IMG00091.jpg

 

http://1.bp.blogspot.com/_hGf1mXq8csE/TLSYXhR8hiI/AAAAAAAAAgo/O9mqOqameQs/s1600/IMG00091.jpg

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

πηγη: http://www.eurodomica.gr

"Η θερμική μόνωση των προφίλ αλουμινίου επιτυγχάνεται με διακοπή της θερμικής γέφυρας μεταξύ του εξωτερικού και του εσωτερικού τμήματός του με την βοήθεια παρεμβολής ειδικού μονωτικού προφίλ από πολυαμίδιο.

 

Με την θερμοδιακοπή αποτρέπεται επίσης το φαινόμενο υγροποίησης των υδρατμών, που κάνει τα κουφώματα να φαίνονται ότι "ιδρώνουν" εσωτερικά, με τα γνωστά αποτελέσματα (πράσινοι τοίχοι, σκασμένοι σοβάδες, μούχλα κτλ). "

 

Δηλαδη αν ανοιξεις το παραθυρο σου και κοιταξεις αναμεσα απο την εξωτερικη και εσωτερικη πλευρα του, θα πρεπει να υπαρχει (συνηθως ειναι μαυρο) πλαισιο γυρω γυρω απο το κουφωμα, λιγακι πλατύ.

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...