Jump to content

Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο


kolabrou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ths portes tis anoigoun diaplata arketa panepistimia alla oxi 'ta kala' pou eipe o filos. Apo ekei k pera den kserw ti paizei me ta Tee...to zero 0 einai to foundation alla me allo onoma..

 

Για να καταλαβω δηλαδη το foundation ειναι 1 χρονο η λιγοτερο?:O

 

Στο Liverpool John Moores μπήκα.

Απο το top 100 ειναι περίπου 70ό

 

Πάντως φίλε μου για εμένα προσωπικά το θέμα καλό/κακό πανεπιστήμιο δεν υφίσταται στην Αγγλία.

Το επίπεδο είναι παντού πολύ υψηλό σε όλους τους τομείς.

Έκανα το πτυχίο μου εκεί και μετά πήγα στο Leicester (που θεωρείται...καλό) για να κάνω το master.

 

Οταν γύρισα Ελλάδα ΚΑΝΕΝΑΣ δεν με ρώτησε σε ποιό πανεπιστήμιο σπούδασα.

Όταν έλεγα πως σπούδασα στην Αγγλία, τους αρκούσε. ;)

 

Το κοιταξα και το συγεκριμενο πανεπιστημο το 2006 βρισκοταν στην 85η θεση!

 

Ενθαρρυντικο αυτο που λες οτι δεν σε ρωτησαν το ονομα του παν/μιου..

 

Εσυ οσα χρονια ζουσες στην Αγγλια και σπουδαζες, διαβαζες καθημερινα η σχεδον καθημερινα, η κρατησες το ελληνικο στυλ διαβαζω πριν την εξεταστικη και οτι κατσει?:rolleyes:

 

 

Αμα ξερει κανεις ας απαντησει σε αυτο:

Επειδη ο κλαδος μου ειναι Πληροφορικης κ' Δικτυων H/Y ποιος ειναι ο αντιστοιχος στην Αγγλια?Information Technology - Computer Science?H μηπως Electrical and Electronic Enginnering?Η μηπως Mechanical Engineering?:worry:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σας , θα ήθελα να ρωτήσω τι γίνεται στην διαδικασία του clearing ?

 

- βγάζουν λίστα με τις ειδικότητες και τα πανεπιστήμια που υπάρχουν θέσεις ? αν ναι , ποτέ ?

- πρέπει να στείλω αίτηση μέσο του ucas η’ πρέπει να περνώ τηλέφωνο στο πανεπιστήμιο που θέλω ? και ποτέ πρέπει να τα κάνω αυτά ?

- δάνειο θα μπορέσω να πάρω (επειδή πέρασε η 30η Ιουνίου) ?

- αν δεν πάρω το ielts υπάρχει περίπτωση να με δεχτούν μέσο clearing ?

Link to comment
Share on other sites

Εμεις δεν παιρνουμε απολυτηριο αλλα πτυχιο!Οταν τελειωνει καποιος την 2α παιρνει του 1ου κυκλου και οταν τελειωνει την 3η παιρνει του 2ου κυκλου!

 

Υπαρχει και η διαδικασια του "clearing" που ετσι μπαινει ακομα ενα 8% λιγο καιρο πριν αρχισουν τα μαθηματα..

 

Το LSE που λες ειναι για οικονομικα!Αλλος κλαδος δηλαδη.. Φυσικα δεν το βλεπω ουτε για το Oxford ουτε για το Cambridge!Οταν λεω "καλα" πανεπιστημια εννοω αυτα που βρισκονται στις πρωτες 20-25 θεσης της καταταξης των καλυτερων πανεπιστημιων!

 

Κατι εχω ακουσει για το Zero Year αλλα δεν εχω καταλαβει ακριβως τι ειναι!

Τρως εναν ολοκληρο χρονο για προετοιμασια?

 

Αμα ξερει κανεις ας απαντησει σε αυτο:

Το "καλο" πανεπιστημιο ειναι κατι το πολυ σχετικο η για να ειμαι πιο σαφης δε λεει πολλα πραγματα. Θα πρεπει να κυταξεις η συγκεκριμενη σχολη η το τμημα που σε ενδιαφερει τι καταταξη εχει. Δλδ μπορει να βρεις τμηματα απο μετρια πανεπιστημια να ειναι σε καλυτερη καταταξη απο αντιστοιχα "καλων" πανεπιστημιων. Οσο για το zero year (foundation year) ειναι προκαταρκτικο ετος για προσαρμογη,για τη γλωσσα,και για να ερθεις υποτιθεται σε αποδεκτο επιπεδο γνωσεων (χαμενος χρονος απ οσο εχω ακουσει) Προσεξε ομως, εαν τελικα αποφασισεις να πας σε τμημα engineering, θα πρεπει το συγκεκριμενο τμημα να εχει βαθμολογηθει απο τη RAE απο 4 και επανω για να μην εχεις προβλημα με την αναγνωριση του πτυχιου σου

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας , θα ήθελα να ρωτήσω τι γίνεται στην διαδικασία του clearing ?

 

- βγάζουν λίστα με τις ειδικότητες και τα πανεπιστήμια που υπάρχουν θέσεις ? αν ναι , ποτέ ?

- πρέπει να στείλω αίτηση μέσο του ucas η’ πρέπει να περνώ τηλέφωνο στο πανεπιστήμιο που θέλω ? και ποτέ πρέπει να τα κάνω αυτά ?

- δάνειο θα μπορέσω να πάρω (επειδή πέρασε η 30η Ιουνίου) ?

- αν δεν πάρω το ielts υπάρχει περίπτωση να με δεχτούν μέσο clearing ?

Λιστα με κενες θεσεις δε νομιζω οτι βγαζουν.Θα κανεις αιτηση μεσω UCAS (δεχονται μεχρι της 20 Σεπτεμβρη) βεβαια οσο πιο συντομα τοσο πιο καλα. Καλα θα ηταν να ερχοσουν βεβαια και σε καμια επαφη μεσω email με 4, 5 πανεπιστημια που θα εχεις προφανως διαλεξει. Δανειο παιρνεις. Τωρα για τα IELTS ειναι απαραιτητη προυποθεση, αλλα εαν τους εχουν μεινει κενες θεσεις βαζουν νερο στο κρασι τους.

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

 

Οταν γύρισα Ελλάδα ΚΑΝΕΝΑΣ δεν με ρώτησε σε ποιό πανεπιστήμιο σπούδασα.

Όταν έλεγα πως σπούδασα στην Αγγλία, τους αρκούσε. ;)

 

Όταν λες κανένας, αναφέρεσαι σε πιθανούς εργοδότες όπου ήθελες να απασχοληθείς επαγγελματικά? Δηλαδή για να καταλάβω, έκανες ας πούμε αίτηση για κάποια δουλειά και στο CV σου δεν έβαζες το όνομα του πανεπιστημιου? Η το έβαζες αλλα δεν του έδιναν σημασία? Και για τι είδους δουλειές μιλάμε?

 

Ρωτάω γιατί μπερδεύτηκα… :O

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Το "καλο" πανεπιστημιο ειναι κατι το πολυ σχετικο η για να ειμαι πιο σαφης δε λεει πολλα πραγματα. Θα πρεπει να κυταξεις η συγκεκριμενη σχολη η το τμημα που σε ενδιαφερει τι καταταξη εχει. Δλδ μπορει να βρεις τμηματα απο μετρια πανεπιστημια να ειναι σε καλυτερη καταταξη απο αντιστοιχα "καλων" πανεπιστημιων. Οσο για το zero year (foundation year) ειναι προκαταρκτικο ετος για προσαρμογη,για τη γλωσσα,και για να ερθεις υποτιθεται σε αποδεκτο επιπεδο γνωσεων (χαμενος χρονος απ οσο εχω ακουσει) Προσεξε ομως, εαν τελικα αποφασισεις να πας σε τμημα engineering, θα πρεπει το συγκεκριμενο τμημα να εχει βαθμολογηθει απο τη RAE απο 4 και επανω για να μην εχεις προβλημα με την αναγνωριση του πτυχιου σου

 

Οι καλυτερες 10 σχολες ανα τμημα φαινονται εδω:

http://img125.imageshack.us/img125/9315/scan10045editcustomiq5.th.jpg

To εκανα scan απο ενα βιβλιο που εχω.. Οι υπογραμμισμενες σχολες η μαλλον τμηματα ειναι αυτα που με ενδιαφερουν αναλογα με το ποιο απο τα 3 ειναι πιο κοντα στον κλαδο της Πληροφορικης και των Δικτυων!

 

Το Zero Year δηλαδη ειναι χασιμο χρονου?Μην ξεχνας οτι εχω μονο το lower!..

 

Θα το κοιταξω αυτο που λες για την βαθμολογια των σχολων!

Αυτες τις μερες θα παω στο British Council δω αν υπαρχει κανενα κολλημα λογω ΤΕΕ..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια..θα ηθελα να ρωτησω καποια πραμματα αλλα αν ξερει καποιος σιγουρες απαντησεις ας μου πει..πηρα μια αποφαση να παω για δουλεια-σπουδες στην αγγλια με ενα φιλο μου.περασα απο το βρετανικο συμβουλιο να μαθω καποια πραματα κ μου ειπαν οτι με 1200ευρω με βαζουν αυτοι σε πανεπιστημιο της επιλογης μου αφου περασω τα διαδικαστικα τεστ κτλ κτλ που εχετε ολοι αναφερει σε αλλα post(εφοσων εχει κενες θεσεις) ερωτηση 1η:αξιζει να δωσω τοσα χρηματα για το "τιποτα"?μια αλλη απορια μου ειναι 2: κατα ποσο φθηνα ή ακριβα ειναι τα ενοικια εκει περα ειτε σε εστια ειτε σε σπιτι..πρεπει να δωσω καποια ενοικια "μπροστα" για να μπω στο σπιτι?κ 3η κ βασικοτερη ερωτηση μου 3:εχει αρκετες δουλειες κ με καλα $$$ οπως εχω ακουσει η οχι????μιλαω παντα για εκτος λονδινου γιατι μεσα στο λονδινο "τσουζουν" γενικα τα παντα....ευχαριστω προκαταβολικα κ οποιαδηποτε πληροφορια θα με βοηθουσε πολυ :)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οι καλυτερες 10 σχολες ανα τμημα φαινονται εδω:

http://img125.imageshack.us/img125/9315/scan10045editcustomiq5.th.jpg

To εκανα scan απο ενα βιβλιο που εχω.. Οι υπογραμμισμενες σχολες η μαλλον τμηματα ειναι αυτα που με ενδιαφερουν αναλογα με το ποιο απο τα 3 ειναι πιο κοντα στον κλαδο της Πληροφορικης και των Δικτυων!

 

Το Zero Year δηλαδη ειναι χασιμο χρονου?Μην ξεχνας οτι εχω μονο το lower!..

 

Θα το κοιταξω αυτο που λες για την βαθμολογια των σχολων!

Αυτες τις μερες θα παω στο British Council δω αν υπαρχει κανενα κολλημα λογω ΤΕΕ..

 

Δε ξερω κατα ποσο ειναι αξιοπιστη αυτη η λιστα που εχεις, ριξε μια ματια σ αυτο το link το οποιο ειναι απο τους times και εχει καταταξη ολων των τμηματων http://www.timesonline.co.uk/tol/life_and_style/education/good_university_guide/article526747.ece

τα ranking απο τη RAE θα τα βρεις σ αυτο το link

http://www.hero.ac.uk/rae/

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια..θα ηθελα να ρωτησω καποια πραμματα αλλα αν ξερει καποιος σιγουρες απαντησεις ας μου πει..πηρα μια αποφαση να παω για δουλεια-σπουδες στην αγγλια με ενα φιλο μου.περασα απο το βρετανικο συμβουλιο να μαθω καποια πραματα κ μου ειπαν οτι με 1200ευρω με βαζουν αυτοι σε πανεπιστημιο της επιλογης μου αφου περασω τα διαδικαστικα τεστ κτλ κτλ που εχετε ολοι αναφερει σε αλλα post(εφοσων εχει κενες θεσεις) ερωτηση 1η:αξιζει να δωσω τοσα χρηματα για το "τιποτα"?μια αλλη απορια μου ειναι 2: κατα ποσο φθηνα ή ακριβα ειναι τα ενοικια εκει περα ειτε σε εστια ειτε σε σπιτι..πρεπει να δωσω καποια ενοικια "μπροστα" για να μπω στο σπιτι?κ 3η κ βασικοτερη ερωτηση μου 3:εχει αρκετες δουλειες κ με καλα $$$ οπως εχω ακουσει η οχι????μιλαω παντα για εκτος λονδινου γιατι μεσα στο λονδινο "τσουζουν" γενικα τα παντα....ευχαριστω προκαταβολικα κ οποιαδηποτε πληροφορια θα με βοηθουσε πολυ :)

Φιλε μου το να κανεις αιτηση σε 6 πανεπιστημια μεσω ucas μονος σου , κατι το πολυ απλο αν ξερεις απλα αγγλικα, θα σου κοστισει 15 λιρες δλδ 22 ευρω. Τωρα αν θελεις εσυ να δωσεις 1200 ευρω και να σε δεχτουν εφοσον εχουν κενες θεσεις οπως αναφερεις ........δωστα!!!!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω κατα ποσο ειναι αξιοπιστη αυτη η λιστα που εχεις, ριξε μια ματια σ αυτο το link το οποιο ειναι απο τους times και εχει καταταξη ολων των τμηματων http://www.timesonline.co.uk/tol/life_and_style/education/good_university_guide/article526747.ece

τα ranking απο τη RAE θα τα βρεις σ αυτο το link

http://www.hero.ac.uk/rae/

 

Απο τους Times ειναι και αυτα απλα ειναι παλαιοτερου χρονου(περσυνα η προπερσυνα)..

 

Δεν ξερει κανεις ποιο τμημα ειναι πιο κοντα στον κλαδο μου??:worry:

 

Edit: Κοιταξα το RAE για το τμημα Computer Science............Ακυρο πατατα ειπα!χεχε

Link to comment
Share on other sites

Απο τους Times ειναι και αυτα απλα ειναι παλαιοτερου χρονου(περσυνα η προπερσυνα)..

 

Δεν ξερει κανεις ποιο τμημα ειναι πιο κοντα στον κλαδο μου??:worry:

 

Edit: Κοιταξα το RAE για το τμημα Computer Science............Ακυρο πατατα ειπα!χεχε

 

Ψαξε αυτο το link. Κατι βρεις ;)

 

http://search.ucas.co.uk/cgi-bin/hsrun/search/search/StateId/R9cGqGQUKktXqDcbtFC6yKiaV5H8C-URz3/HAHTpage/search.HsKeywordSearch.whereNext?query=464&word=NETWORKS

Κυταξε ολο το networks courses και οχι μονο το Networks on its own as a single subject

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες κανένας, αναφέρεσαι σε πιθανούς εργοδότες όπου ήθελες να απασχοληθείς επαγγελματικά? Δηλαδή για να καταλάβω, έκανες ας πούμε αίτηση για κάποια δουλειά και στο CV σου δεν έβαζες το όνομα του πανεπιστημιου? Η το έβαζες αλλα δεν του έδιναν σημασία? Και για τι είδους δουλειές μιλάμε?

 

Ρωτάω γιατί μπερδεύτηκα… :O

 

:)

 

Φυσικά και έβαζα στο CV.

Αλλά νομίζω πως πέραν των γνωστών top (LSE, Oxford, Cambridge κλπ) όλα τα υπόλοιπα τα βλέπουν σαν ισότιμα.

 

Μάστερ έκανα στο Leicester το οποίο ειναι 18ο στο Ranking. Εγω διαφορά πάντως δεν είδα απο το LJMU που ηταν 83ο

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια..θα ηθελα να ρωτησω καποια πραμματα αλλα αν ξερει καποιος σιγουρες απαντησεις ας μου πει..πηρα μια αποφαση να παω για δουλεια-σπουδες στην αγγλια με ενα φιλο μου.περασα απο το βρετανικο συμβουλιο να μαθω καποια πραματα κ μου ειπαν οτι με 1200ευρω με βαζουν αυτοι σε πανεπιστημιο της επιλογης μου αφου περασω τα διαδικαστικα τεστ κτλ κτλ που εχετε ολοι αναφερει σε αλλα post(εφοσων εχει κενες θεσεις) ερωτηση 1η:αξιζει να δωσω τοσα χρηματα για το "τιποτα"?μια αλλη απορια μου ειναι 2: κατα ποσο φθηνα ή ακριβα ειναι τα ενοικια εκει περα ειτε σε εστια ειτε σε σπιτι..πρεπει να δωσω καποια ενοικια "μπροστα" για να μπω στο σπιτι?κ 3η κ βασικοτερη ερωτηση μου 3:εχει αρκετες δουλειες κ με καλα $$$ οπως εχω ακουσει η οχι????μιλαω παντα για εκτος λονδινου γιατι μεσα στο λονδινο "τσουζουν" γενικα τα παντα....ευχαριστω προκαταβολικα κ οποιαδηποτε πληροφορια θα με βοηθουσε πολυ :)

 

 

Εδω οι ΣΙΓΟΥΡΕΣ απαντήσεις:1η. Αν έχεις την όρεξη να κάτσεις να κάνεις την αίτηση UCAS κανένα πρόβλημα! Είναι λίγο χρονοβόρο και θέλει πολύ προσοχή!

Επίσης ισως να χρειαστεί στην διαδικασία του clearing να παρεις τηλέφωνα για να κάνεις εξασφάλιση θέσης. Αν γνωρίζεις καλούτσικα Αγγλικά θα τα καταφέρεις. Αν δώσεις τα 1200 θα εχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Εσυ επιλέγεις.

 

2η. Εστία εκτός Λονδίνου κυμαίνεται στα 370-450 € τον μήνα και στην τιμή περιλαμβάνεται ρεύμα και νερο.

Συνήθως πληρώνεις €300 deposit το οποίο το παίρνεις πισω αν δεν έχεις κάνει ζημιές.

Σύνηθως πληρώνεις €100-€200 για να έχεις ετήσιο broadband

 

3η. Υπάρχουν πολλές δουλειές για φοιτητές. Barmen, καταστήματα του students union κλπ. Θα μπορείς να δουλέψεις μέχρι 20 ώρες την εβδομάδα και ο ελάχιστος μισθος νομιζω πως ειναι €7/ωρα. Στο πανεπιστήμιο πάντα υπάρχει job centre που θα σε βοηθησει να βρείς.

Link to comment
Share on other sites

@ stelios_pol

Ξερω πολυ καλα οτι υπαρχουν γραφεια αγγλικων πανεπιστημιων στην Αθηνα, και δε μιλαω για συνεργαζομενα φροντιστηρια η foundation κλπ. Πηγαινεις, κουβεντιαζεις, τους λες τι θελεις και σου προτεινουν λυσεις. Επισης σου φτιαχνουν την αιτηση, φυσικα για το συγκεκριμενο πανεπιστημιο που εκπροσωπουν χωρις καμμια επιβαρυνση. Αν σε ενδιαφερει στειλε μου pm να σου δωσω περισοτερες πληροφοριες. Δεν αναφερω ονοματα για ευνοητους λογους (διαφημηση)

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Με εχουν δεχτει σε αυτα τα δυο un. αλλα βρισκομαι σε διλημα.Απο την μια το newport ξερω οτι εχει υψηλο επιπεδο σπουδων στον τομεα που θελω (σκηνοθεσια) αλλα απο μια ερευνα που εκανα ειδα οτι η ειναι μια μικρη πολη και γενικοτερα η ζωη ειναι βαρετη εκει. Γεματο chavs!!

To Falmouth ειναι uk και οχι wales οπως το newport.

 

Αν καποιος γνωριζει κατι παραπανω θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα να το μοιραστει!

THE EDITORS
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους,

είδα θέμα για Σπουδές στην Αγγλία και είπα να ρωτήσω και εγώ..

Ξερείς κανείς για τα πανεπιστήμια Exeter και Surrey?

Θέλω να πάω Αγγλία για μεταπτυχιακό στο Management και θέλω βοήθεια αν ξέρει κανείς τίποτα για τις περιοχές και τα πανεπιστήμια που ανέφερα!

Ευχαριστώωωωω!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ασχοληθηκα αρκετα με το θεμα!

Πηγα στο British Council, διαβασα αρκετα αλλα ακομα δεν εχω καταλαβει 2-3 πραγματα!

Το σημαντικοτερο εκ των οποιων η διαδικασια του Foundation!

Πως γινεται(?), ποσο καιρο(?), προλαβαινω(?), Ελλαδα η Αγγλια(?), κοστος(?)..κλπ

Επισης θελω να ρωτησω αν στα μαθηματα που δινουμε στο univercity περιεχουν φυσικη η καποιο αλλο μαθημα οπου ειμαστε(η ειμαι στην προκειμενη..) αδυναμοι τι κανουμε?Πρεπει να κανουμε και tudoring?

Τελικα αξιζει η οχι να κανει καποιος το zero year?

 

Παιδια οποιος ξερει ας απαντησει, γιατι παρα ειναι σημαντικο το θεμα!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ασχοληθηκα αρκετα με το θεμα!

Πηγα στο British Council, διαβασα αρκετα αλλα ακομα δεν εχω καταλαβει 2-3 πραγματα!

Το σημαντικοτερο εκ των οποιων η διαδικασια του Foundation!

Πως γινεται(?), ποσο καιρο(?), προλαβαινω(?), Ελλαδα η Αγγλια(?), κοστος(?)..κλπ

Επισης θελω να ρωτησω αν στα μαθηματα που δινουμε στο univercity περιεχουν φυσικη η καποιο αλλο μαθημα οπου ειμαστε(η ειμαι στην προκειμενη..) αδυναμοι τι κανουμε?Πρεπει να κανουμε και tudoring?

Τελικα αξιζει η οχι να κανει καποιος το zero year?

 

Παιδια οποιος ξερει ας απαντησει, γιατι παρα ειναι σημαντικο το θεμα!!

 

εγω περσυ που το εψαξα το θεμα εμαθα πως το Foundation ειναι 1 χρονο,μπορει να γινει ειτε εδω ειτε στην αγγλιακαι τωρα οσον αφορα το κοστος θα σε γελασω(καθως ποτε δεν πηγα:p για σπουδες εξω).παντως δεν ειναι και τεραστιο ειδικα αν το κανεις εδω.να ρωτησω ομως κατι,εχω ερθει αρκετες φορες σε αντιπαραθεη με φιλους ,ως προς την αξιοπιστια των βρετανικων πανεπιστημιων,δηλαδη αν ειναι καλυτερα απο τα ελληνικα η οχι.εγω παντως τα θεωρω σκαλες ανωτερα(τα βρετανικα)και απο οτι φαινεται ειμαι απο τους λιγους που το πιστευουν αυτο.εσεις τι λετε?επισης ειστε σιγουρος οτι καποιος που αποτυγχανει στο εδω συστημα των εξετασεων θα μπορεσει να ανταπεξελθει σε αυτα που θα του ζητηθουν εκει(και πιο συγκεκριμενα αναφερομε στις πολυτεχνικες σχολες).ακουγεται βεβαια οτι οι αγγλοι ειναι πολυ πιο πισω απο μας σε ορισμενα μαθηματα (πχ μαθηματικα) ομως πιστευω οτι αυτο ειναι ενας μυθος...ποια η γνωμη σας?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εγω περσυ που το εψαξα το θεμα εμαθα πως το Foundation ειναι 1 χρονο,μπορει να γινει ειτε εδω ειτε στην αγγλιακαι τωρα οσον αφορα το κοστος θα σε γελασω(καθως ποτε δεν πηγα:p για σπουδες εξω).παντως δεν ειναι και τεραστιο ειδικα αν το κανεις εδω.να ρωτησω ομως κατι,εχω ερθει αρκετες φορες σε αντιπαραθεη με φιλους ,ως προς την αξιοπιστια των βρετανικων πανεπιστημιων,δηλαδη αν ειναι καλυτερα απο τα ελληνικα η οχι.εγω παντως τα θεωρω σκαλες ανωτερα(τα βρετανικα)και απο οτι φαινεται ειμαι απο τους λιγους που το πιστευουν αυτο.εσεις τι λετε?επισης ειστε σιγουρος οτι καποιος που αποτυγχανει στο εδω συστημα των εξετασεων θα μπορεσει να ανταπεξελθει σε αυτα που θα του ζητηθουν εκει(και πιο συγκεκριμενα αναφερομε στις πολυτεχνικες σχολες).ακουγεται βεβαια οτι οι αγγλοι ειναι πολυ πιο πισω απο μας σε ορισμενα μαθηματα (πχ μαθηματικα) ομως πιστευω οτι αυτο ειναι ενας μυθος...ποια η γνωμη σας?

 

Κι' ομως!Πηγα σημερα και ρωτησα διαφορα σε ενα φροντηστηριο που κανει foundation courses και ειπε 4.900 ευρο και μου το αφηνει 3.900 ευρο!!Μιλαω παντα για Ελλαδα εξ' ολοκληρου!!

Οσο για αν ειναι καλυτερα των Ελληνικων θα σου πω τι μου ειπε(δεν με επεισε και πολυ..)!"Το 94ο Πανεπιστημιο της Αγγλιας στην καταταξη να δεις ειναι καλυτερο απο το 1ο Ελληνικο!Μια βολτα κανε στο Αγγλικο και μετα στο Ελληνικο και πες μου!"..

Οσο για τα μαθηματα θετικης που λες οτι ειναι πολυ πισω μου ειπε οτι στην Αγγλια δεν αναλωνονται στα μαθηματικα και τις φυσικες που δεν προκειται να ξαναδει ποτε στην ζωη του ο σπουδαστης!!Ειδικα στην φυσικη μου λεει (που προσωπικα την φοβαμαι περισσοτερο απο καθε αλλο μαθημα) πως κανουν εφαρμοσμενη φυσικη σε labs με πειραματα και λοιπα..

Τελικα τωρα πια το σκεφτομαι πιο σοβαρα απο ποτε αλλα εξακολουθω να εχω ερωτηματα και αμφιβολιες!

Ααα και κατι τελευταιο!!Πολυ σοβαρη υποψηφιοτητα θετουν και τα πανεπιστημια της Ουαλιας!!Μικροτερο κοστος σπουδων ισαξια και καλυτερα πανεπιστημια σε συναρτηση με τα αγγλικα..!!

Γενικα ειμαι πολυ μπερδεμενος και δυστυχως δεν εχω πολυ χρονο στην διαθεση μου!!

Link to comment
Share on other sites

Κι' ομως!Πηγα σημερα και ρωτησα διαφορα σε ενα φροντηστηριο που κανει foundation courses και ειπε 4.900 ευρο και μου το αφηνει 3.900 ευρο!!Μιλαω παντα για Ελλαδα εξ' ολοκληρου!!

Οσο για αν ειναι καλυτερα των Ελληνικων θα σου πω τι μου ειπε(δεν με επεισε και πολυ..)!"Το 94ο Πανεπιστημιο της Αγγλιας στην καταταξη να δεις ειναι καλυτερο απο το 1ο Ελληνικο!Μια βολτα κανε στο Αγγλικο και μετα στο Ελληνικο και πες μου!"..

Οσο για τα μαθηματα θετικης που λες οτι ειναι πολυ πισω μου ειπε οτι στην Αγγλια δεν αναλωνονται στα μαθηματικα και τις φυσικες που δεν προκειται να ξαναδει ποτε στην ζωη του ο σπουδαστης!!Ειδικα στην φυσικη μου λεει (που προσωπικα την φοβαμαι περισσοτερο απο καθε αλλο μαθημα) πως κανουν εφαρμοσμενη φυσικη σε labs με πειραματα και λοιπα..

Τελικα τωρα πια το σκεφτομαι πιο σοβαρα απο ποτε αλλα εξακολουθω να εχω ερωτηματα και αμφιβολιες!

Ααα και κατι τελευταιο!!Πολυ σοβαρη υποψηφιοτητα θετουν και τα πανεπιστημια της Ουαλιας!!Μικροτερο κοστος σπουδων ισαξια και καλυτερα πανεπιστημια σε συναρτηση με τα αγγλικα..!!

Γενικα ειμαι πολυ μπερδεμενος και δυστυχως δεν εχω πολυ χρονο στην διαθεση μου!!

Απο που συμπερανες εσυ οτι το κοστος σπουδων στην Ουαλια ειναι μικροτερο απο την Αγγλια? Μηπως επειδη εχουν χαμηλοτερα διδακτρα στην Ουαλια απ οτι στην Αγγλια? Γιατι μηπως προκειται να πληρωσεις διδακτρα στην Αγγλια? Δανειο θα παρεις για τα διδακτρα σου, το οποιο θα εξοφλησεις του......Αγιου:lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Κι' ομως!Πηγα σημερα και ρωτησα διαφορα σε ενα φροντηστηριο που κανει foundation courses και ειπε 4.900 ευρο και μου το αφηνει 3.900 ευρο!!Μιλαω παντα για Ελλαδα εξ' ολοκληρου!!

Οσο για αν ειναι καλυτερα των Ελληνικων θα σου πω τι μου ειπε(δεν με επεισε και πολυ..)!"Το 94ο Πανεπιστημιο της Αγγλιας στην καταταξη να δεις ειναι καλυτερο απο το 1ο Ελληνικο!Μια βολτα κανε στο Αγγλικο και μετα στο Ελληνικο και πες μου!"..

Οσο για τα μαθηματα θετικης που λες οτι ειναι πολυ πισω μου ειπε οτι στην Αγγλια δεν αναλωνονται στα μαθηματικα και τις φυσικες που δεν προκειται να ξαναδει ποτε στην ζωη του ο σπουδαστης!!Ειδικα στην φυσικη μου λεει (που προσωπικα την φοβαμαι περισσοτερο απο καθε αλλο μαθημα) πως κανουν εφαρμοσμενη φυσικη σε labs με πειραματα και λοιπα..

Τελικα τωρα πια το σκεφτομαι πιο σοβαρα απο ποτε αλλα εξακολουθω να εχω ερωτηματα και αμφιβολιες!

Ααα και κατι τελευταιο!!Πολυ σοβαρη υποψηφιοτητα θετουν και τα πανεπιστημια της Ουαλιας!!Μικροτερο κοστος σπουδων ισαξια και καλυτερα πανεπιστημια σε συναρτηση με τα αγγλικα..!!

Γενικα ειμαι πολυ μπερδεμενος και δυστυχως δεν εχω πολυ χρονο στην διαθεση μου!!

 

για τι τμημα ενδιαφερεσαι?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

για τι τμημα ενδιαφερεσαι?

 

Τωρα να σου πω ακριβως δεν μπορω!Αλλα ειμαι αναμεσα σε Computer & telecommunications ή Computer Science ή κατι σε Engineer.. Δεν ξερω ακομα!Παντος θελω οπωσδηποτε να ασχοληθω με υπολογιστες και δικτυα - τηλεπικοινωνιες!

Link to comment
Share on other sites

παντως ερευνησε το καλα πρωτα.νομιζω μπορεις να πας και χωρις να κανεις foundation.σκεψου και αυτη την περιπτωση

 

Εννοειται γινεται!Αλλα δεν θελω να το ρισκαρω!..Ακομα και μετα το foundation εχω αμφιβολιες για το αν θα μπορεσω να ανταπεξελθω..:O

Link to comment
Share on other sites

Εχω ένα φιλο που θελει να μπει πολιτικός μηχανικός.

Εχει απολυτήριο 11,5 :cry: και για Αγγλικά δεν έχει ουτε κάν Lower :X αλλα ξέρει.

 

Τι να τον κάνω;; Ξέρετε κανα πανεπιστήμιο που να τον πάρει έστω και στο foundation; με clearing φυσικα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...