Jump to content

Καταστήματα Γερμανός και Cosmote


getolika
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά την αγορά της Γερμανός από την cosmote η προώθηση και προβολή πλέον της τελευταίας στα καταστήματα αυτά είναι κάτι παραπάνω από εμφανής.

Σήμερα πήγα να πληρώσω το λογαριασμό της ΤΙΜ(200ευρώ) σε Γερμανό στο Βόλο και η υπάλληλος με ρώτησε σε ποιο πρόγραμμα είμαι(και έχω υψηλό λογαριασμό),αν είμαι ευχαριστημένος από την εταιρεία και γιατί δεν κάνω μια φορητότητα στην Cosmote που όπως με διαβεβαίωσε "έχει καλύτερο σήμα και χρεώσεις"!!!

Απορώ γιατί η ΤΙΜ περιμενει την επίσημη ημερομηνία διακοπής συνεργασίας ,όπως είχε παλαιότερα ανακοινωθεί, και δε διακόπτει άμεσα την συνεργασία:!:

Link to comment
Share on other sites

Στειλτο με Email αυτο που λες στην ΤΙΜ και ισως να το λαβουν σοβαρα υποψιν!

 

Τελικά τους ενημέρωσα γραπτώς.Ενδιαφέρομαι να δω κατά πόσο θα τους απασχολήσει το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Απορώ γιατί η ΤΙΜ περιμενει την επίσημη ημερομηνία διακοπής συνεργασίας ,όπως είχε παλαιότερα ανακοινωθεί, και δε διακόπτει άμεσα την συνεργασία:!:

 

 

Το μεγαλο ψαρι τρωει το μικρο...ειδικα οταν το μικρο ψαρι ειναι ΚΑΙ ηλιθιο....:lol: :lol: :lol: .....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Μετά την αγορά της Γερμανός από την cosmote η προώθηση και προβολή πλέον της τελευταίας στα καταστήματα αυτά είναι κάτι παραπάνω από εμφανής.

Σήμερα πήγα να πληρώσω το λογαριασμό της ΤΙΜ(200ευρώ) σε Γερμανό στο Βόλο και η υπάλληλος με ρώτησε σε ποιο πρόγραμμα είμαι(και έχω υψηλό λογαριασμό),αν είμαι ευχαριστημένος από την εταιρεία και γιατί δεν κάνω μια φορητότητα στην Cosmote που όπως με διαβεβαίωσε "έχει καλύτερο σήμα και χρεώσεις"!!!

Απορώ γιατί η ΤΙΜ περιμενει την επίσημη ημερομηνία διακοπής συνεργασίας ,όπως είχε παλαιότερα ανακοινωθεί, και δε διακόπτει άμεσα την συνεργασία:!:

Και λογικό είναι να κάνουν έτσι στο Γερμανό αφού είναι εταιρεία του ομίλου Οτέ.

Εγώ πάλι θυμάμαι ότι στο Γερμανό προ πολλών ετών, όταν ήταν Cosmote και Telestet, ήταν ξεκάθαρη η γραμμή να προσανατολίζουν τους αδαείς πελάτες στην δεύτερη, επικαλούμενοι καλύτερες χρεώσεις κτλ. Και επειδή παρακολουθούσα πάντα τις χρεώσεις, ειδικά εκείνη την εποχή η Cote ήταν μακράν φθηνότερη τόσο σε συμβόλαια όσο και σε καρτοκινητή.

Τότε όμως ο Γερμανός ήταν κύρια αλυσίδα προώθησης της Τελεστέτ.

Συνεπώς, μη σου κάνει εντύπωση.

Εξάλλου το συμβόλαιο συνεργασίας Tim-Γερμανού λήγει 1η Μαΐου 2007.

Από κει και μετά το δίκτυο γίνεται full πράσινο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τελικά τους ενημέρωσα γραπτώς.Ενδιαφέρομαι να δω κατά πόσο θα τους απασχολήσει το θέμα.

Ναι σιγα...Αφου δεν μπορουν να κανουν κατι... Η τιμ θα μπορουσαμε να πουμε οτι τυπικα ειναι πλεον στον Γερμανο...(Ετσι ειναι τα πραγματα..πριν ενα χρονο ο Γερμανος εσπρωχνε την Τιμ σε οποιον πηγενε στα καταστηματα τους..τωρα οχι..)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

megali parapliroforisi pros to katanalotiko koino... apo diafimisis tou germanou..

 

sigkekrimena anaferi oti ta paketa sindesis what's up apo 19.90euros pou kostizoun ta dini se prosfora mono me 5euro kai arxiko xrono omilias 5euro.

 

ela omos poy den einai etsi....!!!

 

sou dinoun to paketaki ton 19.90 me 5euro,ela moy omos poy ta 5euro sta dini me dosis..!!!!:worry: :X

arxikos xronos omilias 1euro gia 5mines. (kai stin diafimisi mas lei me 5euro xrono omilias..)auto den moy to anefere to katastima,,oyte to anagrafi pano stin siskeyasia..(enimero8ika apo tin eksipiretisi pelaton tis kosmote,epita apo sxetiki erotisi..)

 

megali lipon parapliroforisi (eksepitides profanos..)

to sosto ine na elege me arxiko xrono omilias 1 euro gia tous 5 protous mines.!!

 

http://www.e-germanos.gr/e-germanos/open/browse?product=39489&category=102

http://www.ert.gr/site/news/photos/2005/7/internet_xxxx.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Λαχανί εννοείς. :p

Μπα, ο Γερμανός είναι πολύ γνωστό όνομα και δεν νομίζω να συνδέσουν το όνομά τους και φανερά με ένα μόνο δίκτυο κινητής!

 

Το πολύ πολύ να κάνουν πιο εμφανές το σήμα της Cosmote στα μαγαζιά ή κάτι τέτοιο ώστε οι πελάτες που θα θέλουν να εξυπηρετηθούν σε αποκλειστικό κατάστημα Cosmote, να ξέρουν ότι αυτό είναι ο Γερμανός και οι πελάτες που θέλουν να πάνε στον Γερμανό επειδή είναι "Ο" Γερμανός να πάνε πάλι εκεί χωρίς να χαλάσει στο μυαλό τους η εικόνα που έχουν για τον Γερμανό (την πρώτη εγκαθιδρυμένη στο μυαλό του απλού καταναλωτή, αλυσίδα κινητής τηλεφωνίας)!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως -το είπα και αλλού- για σπάσιμο στην COSMOTE μου κάνει η μη-αποχώρηση της ΤΙΜ από το δίκτυο. Αλλιώς δεν εξηγείται... Και ίσως γι αυτό να ξεκίνησε και όλη αυτή τη διαδικασία με την πρόταση φορητότητας σε όλους τους πελάτες που πηγαίνουν εκεί και ανήκουν σε άλλο δίκτυο... ;)
Link to comment
Share on other sites

9μέρες έμειναν, 1 Μάη οριστικό διαζύγιο TIM με Γερμανό.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

9μέρες έμειναν, 1 Μάη οριστικό διαζύγιο TIM με Γερμανό.

Μάλλον δεν έχεις έγκυρες πηγές...Εκείνη τη μέρα είναι αργία...:p

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει βρε που κολλάς!!

30 Απρίλη τελευταία μέρα ΤΙΜ στα καταστήματα Γερμανός.

Από Τετάρτη 2 Μάη η αλυσίδα καταστημάτων Γερμανός, θα έχει μόνο COSMOTE.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν ξερω αν ειναι το σωστο σημειο να το ποσταρω, αλλα ηθελα να σας πω μια ιστορια.

 

Την προ-προηγουμενη εβδομαδα, περασα απο ενα καταστημα Γερμανος να κοιταξω για κινητο.

Με ενημερωσε η πωλητρια οτι υπάρχει προσφορά στα καποια κινητα , εκπτωση -24%.

Μεσα σε αυτα ηταν και το Κ800.

Πραγματι με επεισε, και εκανα αιτηση φορητοτητας στο δυκτιο Cosmote, και να επωληθω της προσφορας.

Την Δευτερα θα εγκριθεί η φορητοτητα και θα παρω το τηλεφωνο.

Ελα μου ντε ομως , που μου απαντανε απο τον Γερμανο οτι η προσφορα σταματησε! και πρεπει να το πληρωσω 175ευρω.

Οταν μου πηραν τα δικαιολογητικα και κλεισαμε την πωληση, δεν υπηρχε η προσφορα?

Αν αυτοι θελουν 15 μερες για να μου παραδωσουν το κινητο φταιω εγω σε κατι?

Και για ποιον λόγο μου ανέφερε καν την προσφορα, αφου ουτως η αλλος ηξερε πολυ καλα οτι θα κανει να εγκριθει 15 μερες και θα εχει τελειωσε μεχρι τοτε η εκπτωση.

Απαραδεκτος ο ΓΕΡΜΑΝΟΣ!!!

Xiaomi Redmi Note 3 Pro International MIUI 8.2
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ειναι το σωστο σημειο να το ποσταρω, αλλα ηθελα να σας πω μια ιστορια.

 

Την προ-προηγουμενη εβδομαδα, περασα απο ενα καταστημα Γερμανος να κοιταξω για κινητο.

Με ενημερωσε η πωλητρια οτι υπάρχει προσφορά στα καποια κινητα , εκπτωση -24%.

Μεσα σε αυτα ηταν και το Κ800.

Πραγματι με επεισε, και εκανα αιτηση φορητοτητας στο δυκτιο Cosmote, και να επωληθω της προσφορας.

Την Δευτερα θα εγκριθεί η φορητοτητα και θα παρω το τηλεφωνο.

Ελα μου ντε ομως , που μου απαντανε απο τον Γερμανο οτι η προσφορα σταματησε! και πρεπει να το πληρωσω 175ευρω.

Οταν μου πηραν τα δικαιολογητικα και κλεισαμε την πωληση, δεν υπηρχε η προσφορα?

Αν αυτοι θελουν 15 μερες για να μου παραδωσουν το κινητο φταιω εγω σε κατι?

Και για ποιον λόγο μου ανέφερε καν την προσφορα, αφου ουτως η αλλος ηξερε πολυ καλα οτι θα κανει να εγκριθει 15 μερες και θα εχει τελειωσε μεχρι τοτε η εκπτωση.

Απαραδεκτος ο ΓΕΡΜΑΝΟΣ!!!

Η φορητότητα δεν έχει να κάνει με κανένα κατάστημα λιανικής πώλησης.Απλά αυτοί είναι οι μεσάζοντες μεταξύ εσού και της εταιρίας κινητής.

η φορητότητα δεν είναι αναγκαστικό ότι θα κάνει τόσες πολλές μέρες.Συνήθως κάνει περίπου 15 μέρες (όπως και σε σένα) αλλά μου έχει τύχει (παλαιότερα που δούλευα σε ένα από αυτά τα καταστήματα) να γίνει και μέσα στην ίδια μέρα.Δεν ξέρω τι κριτήρια έχει η εκάστοτε εταιρία αλλά είναι εσωτεικό τους θέμα.

Τώρα όσον αφορά την "παραπληροφόρηση" από το κατάστημα έχει να κάνει με τον πωλητή.Απλά δεν ήξερε ακριβώς την όλη διαδικασία και σε έπεισε για κάτι που δεν ήξερε και ο ίδιος καλά.

Από την άλλη το κινητό το αγοράζεις με την εκέστοτε τιμή που έχει την μέρα που υπογράφεις το συμβόλαιο και όχι την μέρα που πήγες και μίλησες με κάποιον υπάλληλο.Οπότε αν εσύ πήγες να υπογράψεις το συμβόλαιο 15 μερές που μίλησες με τον υπάλληλο τότε θα ξανακοιτάξει τον κατάλογο και θα σου πει πόσο κοστίζει.

Οι τιμές μπορούν να αλλάζουν καθημερινά.

Όπως και να έχει επειδή έχει ξανασυζητηθεί το θέμα για τους υπαλλήλους σε τέτοια καταστήματα μην έχετε μεγάλη εμπιστοσύνη σε ότι λένε (όχι όλοι αλλά αρκετοί), γιατί τις περισσότερες φορές δεν ξέρουν τι λένε και απλά θέλουν να πουλήσουν κάτι έτσι ώστε να δείξουν ότι κάτι κάνουν.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η φορητότητα δεν έχει να κάνει με κανένα κατάστημα λιανικής πώλησης.Απλά αυτοί είναι οι μεσάζοντες μεταξύ εσού και της εταιρίας κινητής.

η φορητότητα δεν είναι αναγκαστικό ότι θα κάνει τόσες πολλές μέρες.Συνήθως κάνει περίπου 15 μέρες (όπως και σε σένα) αλλά μου έχει τύχει (παλαιότερα που δούλευα σε ένα από αυτά τα καταστήματα) να γίνει και μέσα στην ίδια μέρα.Δεν ξέρω τι κριτήρια έχει η εκάστοτε εταιρία αλλά είναι εσωτεικό τους θέμα.

Τώρα όσον αφορά την "παραπληροφόρηση" από το κατάστημα έχει να κάνει με τον πωλητή.Απλά δεν ήξερε ακριβώς την όλη διαδικασία και σε έπεισε για κάτι που δεν ήξερε και ο ίδιος καλά.

Από την άλλη το κινητό το αγοράζεις με την εκέστοτε τιμή που έχει την μέρα που υπογράφεις το συμβόλαιο και όχι την μέρα που πήγες και μίλησες με κάποιον υπάλληλο.Οπότε αν εσύ πήγες να υπογράψεις το συμβόλαιο 15 μερές που μίλησες με τον υπάλληλο τότε θα ξανακοιτάξει τον κατάλογο και θα σου πει πόσο κοστίζει.

Οι τιμές μπορούν να αλλάζουν καθημερινά.

Όπως και να έχει επειδή έχει ξανασυζητηθεί το θέμα για τους υπαλλήλους σε τέτοια καταστήματα μην έχετε μεγάλη εμπιστοσύνη σε ότι λένε (όχι όλοι αλλά αρκετοί), γιατί τις περισσότερες φορές δεν ξέρουν τι λένε και απλά θέλουν να πουλήσουν κάτι έτσι ώστε να δείξουν ότι κάτι κάνουν.

 

εγω παλι πηγα σε Γερμανο να εξαργυρωσω την επιδοτηση,κοιταξαν τις λιστες τους, μου ειπαν καποια τιμη για ενα κινητο και το παρηγγειλα. οταν μετα απο 1 εβδομαδα με πηραν τηλ και μου ειπαν να παω απο το καταστημα να το παραλαβω η τιμη του ηταν διαφορετικη απο αυτη με την οποια το ειχα παραγγειλει! (παλι καλα που ηταν χαμηλοτερη, αλλιως θα γινοτανε χαμος, εχω πολλα μαζεμενα για τον Γερμανο...:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Η Γενική Γραμματεία Καταναλωτή , του υπουργείου ανάπτυξης έχει άλλη γνώμη για το συγκεκριμένο θέμα.

Δεν ειναι δυνατον να βγάζεις μια προσφορά για προσέλκυση πελατών, και να την παίρνεις πίσω οταν θα έρθει η ώρα.

Με την ίδια λογική , εγώ που έχω πρακτορείο ασφαλειών, να βγάλω μια προσφορά οτι για αυτη την εβδομαδα ολες οι ασφάλειες αυτοκινήτου με έκπτωση 90%.

Να μαζέψω τα δικαιολογητικά, να κάνω τις αιτήσεις, και οταν θα εκδοθούν τα συμβόλαια... τι σημασία έχει? θα έχει λήξει η προσφορά!

Xiaomi Redmi Note 3 Pro International MIUI 8.2
Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και τους τα ειπα προφορικα, και στον Γερμανο και στο Υπουργειο.

Στην συνεχεια τα εκανα και γραπτα και περιμενω.

Xiaomi Redmi Note 3 Pro International MIUI 8.2
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα ένα tip pου έμαθα πρόσφατα είναι ότι η φορητότητα γίνεται πολύ πιο γρήγορα (μέρες ακριβώς δεν ξέρω) αν πάτε κατευθείαν σε κατάστημα της εταιρίας που θέλετε να μεταφερθείτε.Μέσο οποιοδήποτε άλλου καταστήματος καθυστερούν γιατί έχουν να κάνουν με ένα σωρό γραφειοκρατικά και φαξ που πρέπει να σταλούν γι' αυτό καθυστερούν τόσο.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...