Jump to content

Sony Ericsson Vivaz/Vivaz Pro


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά μια ερώτηση.Η μπαταρία του τηλεφώνου γενικά τελειώνει γρήγορα ή έτυχα σε περίπτωση.Μιλάω γύρω στη 1 ώρα τηλέφωνο με bluetooth headset κι ενώ μόλις έχω φορτίσει το κινητό μετά το τηλεφώνημα φτάνει στο μισό..Έτσι είναι γενικά ή έτυχα σε περίπτωση?

 

Αν εχεις ενεργοποιημενο το 3g δικτυο, ενεργοποιημενο το bluetooth (αφου το εχεις συνδεμενο με hands-free), και ενεργοποιημενο το wireless και εισαι στις πρωτες φορτισεις τοτε ισως.

Αλλιως πηγαινε για αλλαγη μπαταριας, εχουν αναφερθει νομιζω περιστατικα με ελλατωματικη μπαταρια στο παρελθον.

Εμενα προσωπικα με κανονικη χρηση χωρις bt handsfree, κραταει γυρω στις 2.5 μερες.

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι το έχω κάνει μόνο 2 φορτίσεις.Το bluetooth το κλείνω μόλις τελειώσω τη συνομιλία αλλά για το 3G δεν ήξερα πως τρώει μπαταρία.Στις ρυθμίσεις ήταν επιλεγμένη η διπλή λειτουργεία δικτύου.Την απενεργοποίησα έχοντας μόνο πλεον GSM.Ελπίζω να υπάρξει διαφορά!Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!!:)
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει ρυθμιση οταν βγαζω φωτογραφια να αναβει αυτοματα και το φλασ οπως ολα τα κινητα????
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια! μου εμφανιζεται στο πανω μερος της οθονης διπλα απο το σημα της κεραιας ενα φακελακι το οποιο αναβοσβηνει. του εκανα μια επαναφορα ρυθμισεων σταματησε να εμφανιζεται αλλα μετα απο κλεισιμο και ανοιγμα ξαναεμφανιστηκε. ξερετε τι μπορει να συμβαινει?
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια! μου εμφανιζεται στο πανω μερος της οθονης διπλα απο το σημα της κεραιας ενα φακελακι το οποιο αναβοσβηνει. του εκανα μια επαναφορα ρυθμισεων σταματησε να εμφανιζεται αλλα μετα απο κλεισιμο και ανοιγμα ξαναεμφανιστηκε. ξερετε τι μπορει να συμβαινει?

 

Μήπως η μνήμη σου στα μηνύματα είναι γεμάτη?Για έλεγξε το..

Link to comment
Share on other sites

Μήπως η μνήμη σου στα μηνύματα είναι γεμάτη?Για έλεγξε το..

θα το κοιταξω

Μήπως η μνήμη σου στα μηνύματα είναι γεμάτη?Για έλεγξε το..

ευχαριστω! αυτο ηταν ο προβλημα!

Edited by multiPetros
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για πολλαπλή παράθεση χρησιμοποιείστε το κουμπάκι που βρίσκεται τέρμα δεξιά. Για οδηγίες: http://www.myphone.gr/forum/faq.php?faq=vb3_reading_posting#faq_vb3_replying
Link to comment
Share on other sites

μια μικρη ερωτησουλα παιδια...

 

στο play now οταν μπαινεις με ασυρματο δικτυο δε νομιζω να χρεωνεσαι ε???:(

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει ρυθμιση οταν βγαζω φωτογραφια να αναβει αυτοματα και το φλασ οπως ολα τα κινητα????

 

+

 

επισης το πριν λιγο παρατηρησα οτι ακριβως πανω απο το φλασ π εχει μια τρυπα ηταν ανοιχτο ενα κοκκινο λαμπακι,τι ηταν αυτο ξερουμε? με μια επανεκκινηση εσβησε

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση..Προσπαθώ να περάσω το Ν-Drive στο τηλέφωνο και ενώ κάνω όλα τα βήματα σωστά,όταν ανοίγω την εφαρμογή μου λέει: "unable to create the data path please restart NDrive for assistance vizite www.ndrive.com"..Μήπως ξέρει κάποιος τι συμβαίνει ή έστω να με πει αναλυτικά τα βήματα?
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κάποιος τι συμβαίνει ή έστω να με πει αναλυτικά τα βήματα?

 

Απλα ΔΕΝ κανεις τα σωστα βηματα.....

Κοιταξε στο σχετικο τοπικ για τις οδηγιες. Ειναι απο τα πιο απλα στην εγκατασταση και στην ενεργοποιηση χαρτων στη συνεχεια. :)

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαβαζω πλεον γκρινια για το θεμα ηχου και ισχυης!

Λυθικε με τις αναβαθμισεις?προσωπικα δεν εχω προβλημα.....

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει τροπος να ναβει μονο του το φλας.

επισης το πριν λιγο παρατηρησα οτι ακριβως πανω απο το φλασ π εχει μια τρυπα ηταν ανοιχτο ενα κοκκινο λαμπακι,τι ηταν αυτο ξερουμε? με μια επανεκκινηση εσβησε

Ειναι το κοκκινο λαμπακι που αναβει για την βιντεοσκοπηση.

Τι εννοεις ειναι το ιδιο? Υπαρχει το led και ενα δευτερο φωτακι κοκκινο που αναβοσβηνει οταν ενεργοποιειται η βιντεοσκοπηση.

Αλλωστε αυτο σημαινει tally light http://en.wikipedia.org/wiki/Tally_light

Link to comment
Share on other sites

Απλα ΔΕΝ κανεις τα σωστα βηματα.....

Κοιταξε στο σχετικο τοπικ για τις οδηγιες. Ειναι απο τα πιο απλα στην εγκατασταση και στην ενεργοποιηση χαρτων στη συνεχεια. :)

 

Σου είναι εύκολο να μου δώσεις κάποιο link να το βρώ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει τροπος να ναβει μονο του το φλας.

 

Ειναι το κοκκινο λαμπακι που αναβει για την βιντεοσκοπηση.

 

α σωστος,το θεμα παντως ειναι οτι αυτο αναβει οταν ανοιξω/μιλησω στο skype απο το κινητο κ μετα κ να κλεισω την εφαργομη δεν σβηνει αν δεν σβησω το κινητο..anyway

 

για τα παιδια που ειπαν πιο πανω οτι ζεσταινεται ευκολα το κινητο οχι απλα ζεστενετε φωτιες βγαζει,εγω χθες μιλουσα 1ωρα+ skype και ειχε ζεσταθει παρα πολυ μετα που το ακουμπησα

Link to comment
Share on other sites

Σου είναι εύκολο να μου δώσεις κάποιο link να το βρώ?

 

Οριστε.....http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=243482 ;)

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

βρέθηκε καμία λύση για τους πολύ σιγανούς ήχους κλήσης;;; Μιλάμε το κινητό δέν ακούγετε ούτε στο ένα μέτρο...;-Ρ

Οτι αξίζει πονάει...και ειναι δύσκολο!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/kavatzas7/15839/198921/0/PiracyTras.gif

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα προβλημα, συνεχεια "τρεχει" η εφαρμογη phone torch χωρις να την εχω ανοιξει εγω. Προσπαθω να την κλεισω με το taskman αλλα δεν την κλεινει. Στο τελος προσπαθω να την απεγκαταστησω αλλα παλι μου βγαζει οτι ειναι αδυνατη η επιλογη.

Υπαρχει καποια λυση 'η πως μπορω να την βγαλω?:(

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα το διάβασμα όλου του τόπικ:blink:

 

Μάλλον οι υπεύθυνοι του φόρουμ θα πρέπει να αναθεωρήσουν το φορμά μιας και βρήκα αρκετές απαντήσεις σε πολύ χρήσιμα ζητήματα αλλά σχεδόν 150 σελίδες μέσα σε λιγότερο 6 μήνες είναι υπερβολικά δύσχρηστο και είναι κρίμα γιατί πολλά παιδιά εδώ μέσα έχουν και τις γνώσεις και τη διάθεση να βοηθήσουν αλλά η διάταξη της θεματολογίας και του περιεχομένου είναι τέτοια που δεν εξυπηρετεί ούτε αυτόν που θέλει να μάθει, ούτε αυτόν που θέλει να μοιραστεί όσα ξέρει.

Το Vivaz θα έπρεπε να είναι ενότητα του φόρουμ και τα επιμέρους ζητήματα (GPS, debranding, signing certificates, battery duration, κλπ.) να αποτελούν επιμέρους thread. Το θέτω απλά ως μια παρατήρηση που θα βοηθούσε, όχι ως κακόπιστη κριτική.

 

Διαβάζοντας όλο αυτό το πολυσέλιδο τόπικ, συχνά πυκνά βρήκα κάποια ποστ τα οποία είναι υπερβολικά ως προς την κριτική που ασκούν στο Vivaz. Κάποιοι θέλουν GPS λειτουργία ανάλογη με αυτή των συστημάτων πλοήγησης που έχουν τα megayacht και κοστίζουν κάτι χιλιάδες ευρώ το hardware και κάτι χιλιάδες ευρώ το software. Άλλοι θέλουν ηχητική απόδοση ανάλογη με guetto blaster που έχει 5000 φορές τον όγκο του Vivaz. Άλλοι θέλουν αδιάκοπη και ταχύτατη λειτουργία εφάμιλλη των υπερ-υπολογιστών της NASA όταν χρησιμοποιούν αμφιβόλου προέλευσης εφαρμογές τις οποίες κατεβάζουν τσάμπα. Σαφώς καταλαβαίνω ότι σε κάθε νέο προϊόν μπορεί να υπάρχουν προβλήματα αλλά αυτά είναι μέρος του στατιστικού λάθους. Η αίσθηση που έχω όμως είναι στις 150 προηγούμενες σελίδες υπάρχουν και ποστ υπερβολικά αρνητικά για να μην πω ύποπτα.

 

Ας μην είμαστε υπερβολικοί, είναι ένα κινητό τηλέφωνο. Το οποίο μάλιστα έχει περισσότερη RAM από το σχεδόν διπλάσιας τιμής Ν97. Έχει τις ατέλειες του σίγουρα αλλά αρκετές από αυτές είναι θέμα λογισμικού και ελπίζω ότι η SE θα τα διευθετήσει με μελλοντικές αναβαθμίσεις.

 

Όσον αφορά το τηλέφωνο τώρα, μετά από χρήση και με Internet, μπορώ να πω τα εξής:

- Η διάρκεια της μπαταρίας είναι πολύ καλή. Με αρκετή χρήση (WiFi, κλήσεις, μηνύματα, παιχνίδια, φωτό, βίντεο, σερφάρισμα) κρατάει από 2 έως 3 μέρες.

- Η οθόνη είναι κλάσης ανώτερη από το 5800 και την προτιμώ από τις υπερευαίσθητες capacitive (με το iPhone έπρεπε κάθε λίγο και λιγάκι να κάνω undo :mad:)

- Το Internet είναι αρκετά γρήγορο και με τον mini Opera, πάει σφαίρα. Τον απεγκατέστησα όμως γιατί το ένα και μοναδικό κόλλημα που έφαγε το τηλέφωνο ήταν με σερφάρισμα του Opera. Πρέπει να πω βέβαια ότι ήταν σε σημείο που το WiFi δεν είχε πολύ δυνατό σήμα αλλά με ένα ψάξιμο στο site του Opera είδα ότι δεν υπάρχει καμία έκδοση πιστοποιημένη για το Vivaz και έτσι το έβγαλα και σερφάρω με τον default browser.

- To HD βίντεο είναι πολύ καλό όχι μόνο σε ανάλυση αλλά και σε φωτισμό, autofocus λειτουργία και αντίθεση τόνων αλλά και χρωμάτων. Περιτή η ύπαρξη βιντεοκάμερας πλέον. :up::dance:

- Έχασα και εγώ το Rally Master Pro. To έκανα install, έπαιζα και κάποιο διάστημα, μετά το έβγαλα και είχε σβηστεί και το αρχικό αρχείο μέσα από την κάρτα. Απαράδεκτα τέτοια software flaws από μια τέτοια εταιρεία το 2010.:wacko:

- Η φωτεινότητα είναι τέλεια και ο αισθητήρας δουλεύει άψογα. Όσοι διαμαρτύρονται για το φωτισμό της οθόνης σε συνθήκες με ήλιο, πρέπει να δουν τι γίνεται με το ΝΟΚΙΑ 3110.

- Για χρήση SMS είναι το ΑΠΟΛΥΤΟ κινητό (μιλάω για το Pro). Έχει παντού συντομεύσεις, το πληκτρολόγιο του είναι ίσως το καλύτερο της αγοράς από άποψη εργονομίας. Βέβαια ακόμη δεν έχω βρει πως να βάζω τόνους στα ελληνικά.:lol:

 

Δεν είμαι ακόμη πιστός της SE και περιμένω να περάσει αρκετός καιρός χωρίς να έχω ζητήματα με το τηλέφωνο αλλά μέχρι στιγμής όλα είναι καλά. Να σημειώσω ότι δεν πήρα branded συσκευή.

To πρώτο Motorola της Cosmote - Motorola Cd930 - Nokia 3650 - Nokia 5140i - Nokia 3110c - Sony Ericsson Vivaz Pro - Sony Xperia Sola
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον οι υπεύθυνοι του φόρουμ θα πρέπει να αναθεωρήσουν το φορμά μιας και βρήκα αρκετές απαντήσεις σε πολύ χρήσιμα ζητήματα αλλά σχεδόν 150 σελίδες μέσα σε λιγότερο 6 μήνες είναι υπερβολικά δύσχρηστο.

Εχεις δικιο!

Οταν καποιος θελει να μαθει πραγματα μονο για το vivaz το τοπικ αυτο ειναι μονοδρομος. Οποιος ομως θελεις π.χ. να μαθει κατι παραπανω για καποιο προγραμμα 'η εφαρμογη μπορει να παει και στο αντιστοιχο θεμα που ειναι για τα Νοκια http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=92 και ουσιαστικα κανει και για το vivaz αφου εχοουν ιδιο λειτουργικο.

Link to comment
Share on other sites

- Η φωτεινότητα είναι τέλεια και ο αισθητήρας δουλεύει άψογα. Όσοι διαμαρτύρονται για το φωτισμό της οθόνης σε συνθήκες με ήλιο, πρέπει να δουν τι γίνεται με το ΝΟΚΙΑ 3110.

 

Αν και συμφωνω με τα περισσοτερα που γραφεις, θα διαφωνησω σε αυτο.

Η οθονη απλα δεν διαβαζεται με ηλιο.

Το οτι μια συσκευη υστερει η υπολειπεται σε ενα χαρακτηριστικο δεν σημαινει οτι ειναι κακη η αναιρει τα υπολοιπα καλα χαρακτηριστικα της.

Απο την αλλη παλι, το οτι υπαρχουν συσκευες με ακομη χειροτερη οθονη στις συγκεκριμενες συνθηκες δεν αποτελει λογο για να μη κατονομαζουμε την αδυναμια της συγκεκριμενης σε αυτο το σημειο.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Και ο φίλος Τeo010 και ο skiace έχουν δίκιο σ΄αυτά που λένε.Να συμπληρώσω επίσης ότι το θέμα του ήχου είναι πρόβλημα, γιατί ναι μεν δεν έχουμε την απαίτηση να έχει ήχο στερεοφωνικού συγκροτήματος αλλά έχουμε την απαίτηση να έχει ήχο δυνατό και καθαρό, πράγμα που δεν έχει!!

Επίσης να θυμίσω ότι οι πιο πολλοί αναφέρονται με θετικά και όχι με αρνητικά σχόλια ;)

Φιλικά Βασίλης...
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα συμφωνησω στο θεμα του ηχου με τον vaskef καθως το τηλεφωνο μπορει να μην το συγκρινεις με στερεοφωνικο συγκροτημα οπως αναφερθηκε αλλα το συγκρινεις με τον ανταγωνισμο, και πραγματι ειναι απλα χαλια. Blokatos πιασε ενα omnia HD που ειναι το ιδιο τηλεφωνο και αμεσως θα καταλαβεις.

 

Να προσθεσω εδω μιας και δεν εχει αναφερθει σχεδον καθολου ως αρνητικο, η αθλια υποστηριξη οσον αφορα τις κοινοτητες και το λογισμικο (και δε μιλαω τοσο για αναβαθμισεις-που και αυτες δεν ειναι αρκετα συχνες) οσο για εφαρμογες/εγκατασταση/χακινγκ και γενικα υποστηριξη απο τις γνωστες κοινοτητες οσον αφορα το λογισμικο.

Στα νοκια εχουν κανει παπαδες με εναλλακτικα firmware, διασταυρωση firmware μεταξυ των συσκευων και χακινγκ καθε ειδους με αποτελεσμα στρογγυλο ποσοστο 100% σε παραμετροποιηση και εγκαταστασιμοτητα εφαρμογων, ενω εδω απολυτως τιποτα. Μηδεν. Λες και το κινητο δεν υπαρχει. Ειλικρινα εχω να βιωσω τετοιο χαλι απο τις εποχες του Ν80 και της υψηλης αναλυσης οθονης του, στην οποια δεν εβρισκες εφαρμογη ουτε με ταμα.

Και η SE κοιμαται τον υπνο του δικαιου με ανυπαρκτο καταστημα και μηδενικη υποστηριξη σε εφαρμογες.

 

Και ολα αυτα σε ενα τηλεφωνο με ακριβως το ιδιο λειτουργικο με ολα τα Νοκια της αγορας.

Ειναι για μενα εξωφρενικα απαραδεκτο αλλα ταυτοχρονα μαζι με τον ηχο αποτελουν και τα μοναδικα σοβαρα μειονεκτηματα της συσκευης.

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

Να μιλήσουμε λίγο και για κολλήματα; τελευταία φορά χρειάστηκε να βγάλω και την μπαταρία για να έρθει στα ίσια του. Επίσης το Vivaz Το έχ� περίπου 10 μέρες και έχει φάει γύρω στα 10 κολλήματα, το ένα μόνο ήταν βαρβάτο. Παρολα αυτά πάντως το τηλέφωνο δεν με εχει απογοητεύσει, είναι το μόνο κινητό που με έχει τραβίξει. Εχουν περάσει απο τα χερια μου πολλες και καλες συσκευες αλλα αυτό είναι το κατι αλλο. Ειδικα η αφή στην οθόνη εχει τέλεια ανταπόκριση. Edited by pantierakos
+
Link to comment
Share on other sites

 

Μάλλον οι υπεύθυνοι του φόρουμ θα πρέπει να αναθεωρήσουν το φορμά μιας και βρήκα αρκετές απαντήσεις σε πολύ χρήσιμα ζητήματα αλλά σχεδόν 150 σελίδες μέσα σε λιγότερο 6 μήνες είναι υπερβολικά δύσχρηστο και είναι κρίμα γιατί πολλά παιδιά εδώ μέσα έχουν και τις γνώσεις και τη διάθεση να βοηθήσουν αλλά η διάταξη της θεματολογίας και του περιεχομένου είναι τέτοια που δεν εξυπηρετεί ούτε αυτόν που θέλει να μάθει, ούτε αυτόν που θέλει να μοιραστεί όσα ξέρει.

Το Vivaz θα έπρεπε να είναι ενότητα του φόρουμ και τα επιμέρους ζητήματα (GPS, debranding, signing certificates, battery duration, κλπ.) να αποτελούν επιμέρους thread. Το θέτω απλά ως μια παρατήρηση που θα βοηθούσε, όχι ως κακόπιστη κριτική.

 

οπως σε ολα τα αναλογα ξενα forums

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Vivaz/Vivaz Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...