Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το ξερω πως ενα καινούριο πρεπει να δοκιμαστει αρκετα για να εχουμε καποια γνωμη αξιοπιστη αλλα το ειδα σε προσφορα και για να βρεις 18αρι σε 700κατι ευρω και επωνυμο ειναι δυσκολο
Link to comment
Share on other sites

Προβληματισμός στο μεγαλείο του. Δίκιο έχετε άπαντες. Με το MIDEA έπαθα. Ίσως και να έμαθα, αλλά προταρχικό ρόλο παίζει και το βαλάντιο και οι λοιπές ανάγκες. Τότε δεν ρώτησα. Αυτό κάνω τώρα. Ρωτάω. Και κυρίως ψάχνω. Και πάνω στο ψάξιμο, βρήκα αυτό. Στα 920 δεν φαίνεται κακό.

EDIT: Φίλε Banana ποιο Hitach εννοείς εσυ;

 

o gary kokkin πρότεινε αυτό https://www.skroutz.gr/s/2862296/Hitachi-RAK-60PPA-RAC-60WPA.html?keyphrase=hitachi+rak+60ppa

Το οποίο είναι μια πολύ καλή επιλογή. :)

Link to comment
Share on other sites

Γενικά πάντως τα περισσότερα Κινέζικα με διαφορες φίρμες από τις 3 μεγάλες εταιρίες της περιοχής φτιαχνονται κατα παραγγελία και με διαφορα εσωτερικα.Α

 

Σκάλωσα τώρα. Οι 2 μεγάλες εταιρίες στη Κίνα είναι Gree μετά Midea. Η τρίτη ποια είναι ;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν μου απαντήσατε :) ειναι καλό κλιματιστικό το LG Art Cool CA24AWR

 

http://www.skroutz.gr/s/328477/LG-Art-Cool-CA24AWR.html

GSXR 1000 K8 - Galaxy NOTE 3 - DELL XPS 12
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν μου απαντήσατε :) ειναι καλό κλιματιστικό το LG Art Cool CA24AWR

 

http://www.skroutz.gr/s/328477/LG-Art-Cool-CA24AWR.html

 

Απ ότι έχω διαβάσει εδώ μέσα η lg είναι καλή εταιρεία όσον αφορά τις ακριβές προτάσεις της . Για φθηνές προτάσεις κατα καιρούς έχουν ακουστεί προβλήματα. Το δικό σου πρέπει να ναι καλό μηχάνημα όσον αφορά την αξιοπιστία του. Απο λειτουργίες είναι πολύ καλό (όπως και φίλτρα πολύ καλα έχει) .

Link to comment
Share on other sites

Από περιέργεια . Τα carrier από αξιοπιστία πώς τα πάνε;

 

Φίλος έβαλε 2 24αρια στο μαγαζί του χθες http://www.climahellas.gr/shop/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=803&category_id=15&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=1

 

Βέβαια του κάναν τιμή 720 ευρώ το κάθ ένα. Το ένα λειτουργεί το άλλο δεν άναψε ποτε . Ελλατωματική πλακέτα απο το εργοστάσιο. Το service το χει η toshiba (αν ισχύει αυτό που μου πε) και τον έχουν σε αναμονή τώρα μη γνωρίζοντας οι τεχνικοί πότε θα έρθουν να αλλάξουν τη πλακέτα μιας και όπως είπαν γίνεται χαμός :p

 

(εγώ πάντως του είχα πει να μην βάλει carrier. Μάλλον του μάτιασα τη μονάδα :P )

Link to comment
Share on other sites

Απ ότι έχω διαβάσει εδώ μέσα η lg είναι καλή εταιρεία όσον αφορά τις ακριβές προτάσεις της . Για φθηνές προτάσεις κατα καιρούς έχουν ακουστεί προβλήματα. Το δικό σου πρέπει να ναι καλό μηχάνημα όσον αφορά την αξιοπιστία του. Απο λειτουργίες είναι πολύ καλό (όπως και φίλτρα πολύ καλα έχει) .

 

το διάλεξα γιατί είχε πολύ καλή απόδοση θέρμανσης βέβαια είναι ενεργειακής κλάσης a/a και όχι α+ αλλά ένας ψυκτικός μου είπε ότι το α+ από το α έχουν απειροελάχιστη διαφορά, ισχύει ?

GSXR 1000 K8 - Galaxy NOTE 3 - DELL XPS 12
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα!

 

τελικα τα οικονομικα μου δεν πηγαν τοσο καλα και θα πεσω σε budget...

ομως δεν γινεται να περιμενω να μαζεψω κανενα φραγκο γιατι την αλλη εβδομαδα ερχεται ο μπεμπης :)

 

ειμαι μεταξυ των παρακατω για το υπνοδωματιο...

http://www.skroutz.gr/s/269323/Sharp-AY-XP9LSR.html

http://www.skroutz.gr/s/271910/Mitsubishi-SRK-25ZJP-S.html

http://www.skroutz.gr/s/3124559/Mitsubishi-MSZ-MUZ-HJ25VA.html

εχω διαβασει και ξαναδιαβασει πολλες αναφορες στο forum που αφορουν τα συγκεκριμενα... αλλα χρειαζομαι την γνωμη σας...

 

οκ, το sharp διαβαζω κ ξαναδιαβαζω πως εχει καλο ιονιστη... το συγκεκριμενο mitsubishi ειναι απλο και δεν εχει καν τα extra φιλτρα που εχουν τα καλα mitsubishi (εχω ενα 63zk-s στον ενιαιο χωρο σαλονιου - κουζινας)

 

απο την αλλη η mitsubishi εχει πολυ καλο ονομα... τα υπολοιπα τεχνικα ειναι παρομοια...

 

να παω στην sharp για τον ιονιστη (εχει τοσο νοημα?δεν καπνιζουμε και ουτε θα καπνισει κανεις στο σπιτι) ή στην Mitsubishi για το ονομα? και ποιο mitsubishi να διαλεξω?

 

σας ευχαριστω

Edited by GT3
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Στις εγγυήσεις πρεπει να δεις τι αναφέρεται γραπτα τι ισχύει.H εταιρία που έχει τα FU έχει και τα Morris που μοιαζουν.Αυτα έχουν αναφερθεί σαν gree.Γενικά πάντως τα περισσότερα Κινέζικα με διαφορες φίρμες από τις 3 μεγάλες εταιρίες της περιοχής φτιαχνονται κατα παραγγελία και με διαφορα εσωτερικα.Αν όντως αυτό που είδες μοιαζει με κανενα gree προτίμησε να πάρεις το γνήσιο σαν gree μην ψαχνεσαι με τα σερβις και ανταλλακτικα καποια στιγμή.

 

Σωστα τα λες επειδη ομως δεν εχω αρκετα λεφτα για να παρω κατι επωνυμο θελω να μου πεις πιο απο τα δυο ασχέτος αν ειναι το ενα χειροτερο απο το αλλο.Ρωταω ειδικα εσενα γιατι εχω καταλαβει οτι ξερεις αρκετα απο κλιματιστικα και σε εμπιστευομαι πες μου ενα απο αυτο τα δυο.Αν και μου αρεσει το carrefoyr ως desing αλλα δεν ξερω.Η ψυξη μονο με ενδιαφερει ουτε θωρυβος ουτε τιποτα απο ψυξη πως πανε τα carrefoyr?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να αποφασίσω εγώ για σένα,αλλά με τις προυποθέσεις που θετεις ,κοιτάς απλά να έχει καλύτερο σερβις καθώς δεν μπορείς να ξέρεις τι εσωτερικά μερη θα πάρεις με το μηχανημα.

 

 

Καλησπερα στην παρεα!

 

τελικα τα οικονομικα μου δεν πηγαν τοσο καλα και θα πεσω σε budget...

ομως δεν γινεται να περιμενω να μαζεψω κανενα φραγκο γιατι την αλλη εβδομαδα ερχεται ο μπεμπης :)

 

ειμαι μεταξυ των παρακατω για το υπνοδωματιο...

http://www.skroutz.gr/s/269323/Sharp-AY-XP9LSR.html

http://www.skroutz.gr/s/271910/Mitsubishi-SRK-25ZJP-S.html

http://www.skroutz.gr/s/3124559/Mitsubishi-MSZ-MUZ-HJ25VA.html

εχω διαβασει και ξαναδιαβασει πολλες αναφορες στο forum που αφορουν τα συγκεκριμενα... αλλα χρειαζομαι την γνωμη σας...

 

οκ, το sharp διαβαζω κ ξαναδιαβαζω πως εχει καλο ιονιστη... το συγκεκριμενο mitsubishi ειναι απλο και δεν εχει καν τα extra φιλτρα που εχουν τα καλα mitsubishi (εχω ενα 63zk-s στον ενιαιο χωρο σαλονιου - κουζινας)

 

απο την αλλη η mitsubishi εχει πολυ καλο ονομα... τα υπολοιπα τεχνικα ειναι παρομοια...

 

να παω στην sharp για τον ιονιστη (εχει τοσο νοημα?δεν καπνιζουμε και ουτε θα καπνισει κανεις στο σπιτι) ή στην Mitsubishi για το ονομα? και ποιο mitsubishi να διαλεξω?

 

σας ευχαριστω

 

Το sharp είναι καλύτερο ,μόνος σου απαντησες.Ιονιστή αν θες τον χρησιμοποιείς,αλλά μετράνε και οι άλλες λειτουργίες που έχει το sharp και δεν έχουν τα άλλα ,και από ότι θυμαμαι μετρά και τις εξωτερικές συνθήκες για τις εσωτερικές .

 

Σκάλωσα τώρα. Οι 2 μεγάλες εταιρίες στη Κίνα είναι Gree μετά Midea. Η τρίτη ποια είναι ;

 

Από ότι έχει αναφερθεί η Ηaier ,που είναι και ο μεγαλύτερος κατασκευαστής γενικά ηλεκτρικών οικιακών συσκευών στην Κίνα και δω βρίσκεις κουζινες ,ψυγεια κλπ .Σε προηγουμενα παραδείγματα αρκετά φαινονται ότι είναι ποιοτικά σαν κατασκευή και με καλα εσωτερικά μερη, δείχνουν γενικά καλύτερα σαν εμφανιση,η εταιρία φαίνεται συνεργάζεται βασικά με την panasonic στον κλιματισμό ,αλλά από ότι βλεπω δεν κυκλοφορουν πλεον πολλά κλιματιστικά στην αγορά μας ή δεν μπορείς να τα βρεις ευκολα λογω εισαγωγέα.http://www.skroutz.gr/c/407/klimatistika.html?keyphrase=haier

 

Επειδή ομως γενικά μιλάμε ,λογικά σαν Κινέζικα θα έχουν και αυτά διαφορες παρτίδα με παρτίδα ανάλογα τι φέρνει ο εισαγωγεας τους.Σε αλλες αγορες πάντως επειδή το κοιταξα με την αφορμή της ερωτισης,εχει μεγάλη γκάμα http://www.haier.com/ae/products/domestic_air_conditioner/wall_mounted_type/

 

Τελικά δεν μου απαντήσατε :) ειναι καλό κλιματιστικό το LG Art Cool CA24AWR

http://www.skroutz.gr/s/328477/LG-Art-Cool-CA24AWR.html

 

Απο παραδείγματα εδω μέσα,φαίνεται είναι διαχρονικά σαν σειρά το καλύτερο LG κλιματιστικό.

 

Από περιέργεια . Τα carrier από αξιοπιστία πώς τα πάνε;

 

Φίλος έβαλε 2 24αρια στο μαγαζί του χθες http://www.climahellas.gr/shop/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=803&category_id=15&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=1

 

Βέβαια του κάναν τιμή 720 ευρώ το κάθ ένα. Το ένα λειτουργεί το άλλο δεν άναψε ποτε . Ελλατωματική πλακέτα απο το εργοστάσιο. Το service το χει η toshiba (αν ισχύει αυτό που μου πε) και τον έχουν σε αναμονή τώρα μη γνωρίζοντας οι τεχνικοί πότε θα έρθουν να αλλάξουν τη πλακέτα μιας και όπως είπαν γίνεται χαμός :p

 

(εγώ πάντως του είχα πει να μην βάλει carrier. Μάλλον του μάτιασα τη μονάδα :P )

 

Μαλλον ετυχε ,αλλά η εταιρία ειναι διεθνώς πλεον Toshiba/Carrier και φαίνεται δεν δίνει γενικά σημασία στα οικιακα μοντέλα της με την φιρμα Carrier,αλλά μόνο σαν Toshiba.Υποψη πολλα Carrier της Ελληνικής αγοράς φτιαχνονται στην Κίνα φασόν από την Μidea .

Link to comment
Share on other sites

@janou Aπό τα δύο κλιματιστικά που αναφέρεις, το PANASONIC είναι συνολικά καλύτερη επιλογή αφενός για τους λόγους που ανέφερε ο Gary Kokkin και αφετέρου διότι πρόκειται για ένα κλιματιστικό το οποίο είναι δοκιμασμένο και δεν έχουν αναφερθεί ιδιαίτερα προβλήματα.

 

@vaggos Το ΗΙΤΑCHI RAK-60PPA / RAC-60WPA είναι ένα από τα καλύτερα κλιματιστικά στην κατηγορία των ~21000 BTU. Αν ανατρέξεις στις αμέσως προηγούμενες σελίδες, έχει αναφερθεί ότι πρόκειται για full size εσωτερική μονάδα με ότι αυτό συνεπάγεται για τον ανεμιστήρα και τον αεραγωγό. Για ~Ε70 παραπάνω είναι σίγουρα καλύτερο και ως value/price σε σχέση με το RAK-50PPA / RAC-50WPA.

 

@ktm_21 Το συγκεκριμένο LG είναι από τα καλά και αξιόπιστα κλιματιστικά της εταιρείας. Προσωπικά γνωρίζω 3 άτομα που έχουν το κλιματιστικό αυτό. Ο ένας μόνο μου έχει αναφέρει προβλήματα κατά τη χρήση αλλά είναι ευχαριστημένος από το service της LG.

 

@GT3 Συμφωνώ με τον Gary Kokkin, το SHARP είναι η πλέον συμφέρουσα επιλογή. Η SHARP έχει εξελίξει έναν από τους καλύτερους αεραγωγούς στα μοντέλα που χρησιμοποιούν το Coanda effect.

 

@Bananas Η σύμπραξη Carrier/Toshiba έχει σαφή προσανατολισμό την επαγγελματική/μεγάλης κλίμακας αγορά. Η Carrier είναι κολοσσός στα συστήματα HVAC(Heating, Ventilation, Air Conditioning), η μεγαλύτερη εταιρεία στον κλάδο με τζίρο ~$12.5 δις. Οι παραγωγικές της μονάδες βρίσκονται κατά κύριο λόγο στην Αμερική αλλά εξυπακούεται ότι έχει διεθνή παρουσία και παραγωγικές δυνατότητες. Η εταιρεία κατασκευάζει η ίδια στα εργοστάσια της οικιακά κλιματιστικά που προωθούνται σε λίγες επιλεγμένες αγορές στον κόσμο. Για τις υπόλοιπες αγορές ακολουθείται η πρακτική του outsourcing σε κινέζους και Ταϋλανδέζους OEM κατασκευαστές και προωθεί εν λόγω μοντέλα στο μέσο/κατώτερο κομμάτι της αγοράς. Η Τoshiba καλείται να καλύψει τον μεγάλο όγκο της οικιακης αγοράς, στο μέσο/ανώτερο κομμάτι αυτής. Με ανταλλαγή τεχνολογίας και σύμπραξη παραγωγικών πόρων η Toshiba θα μπορέσει να σταθεί και στην επαγγελματική αγορά, τομέα που μέχρι πρόσφατα ήταν μικρομεσαίος παίκτης. Οι ανταγωνιστές της κοινοπραξίας στα επαγγελματικά συστήματα HVAC είναι εταιρείες όπως η York, η De Dietrich (Βosch), η Vaillant, η Daikin, η Hitachi, η Panasonic, η Μitsubishi, η McQuay, η Wellman κα.

Edited by gnt
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Panasonic CS/CU-RE9PKE εδω κ 3 ημερες ως κατοχος του,θελω να πω οτι ειναι εξαιρετικο σε επιδοσεις...το μονο, που δεν μπορεις να το πεις κ τελειως αθορυβο,ακομα κ στο QUIET MODE ακουγεται αρκετα...παντως κ στις δυο περιπτωσεις δεν ειναι ενοχλητικος ο θορυβος...απλα λιγο ψιλα γραμματα..
Link to comment
Share on other sites

@iignatios Καλορίζικο το κλιματιστικό. Αν έχεις τη διάθεση, γράψε για την εμπειρία χρήσης του. Η χρήση υπό πραγματικές συνθήκες είναι πολύτιμη γνώση διότι μας επιτρέπει να διαπιστώσουμε πόσο απέχει η θεωρία σύμφωνα με τον κατασκευαστή από την πράξη όπως τη βιώνει ο χρήστης.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Panasonic CS/CU-RE9PKE εδω κ 3 ημερες ως κατοχος του,θελω να πω οτι ειναι εξαιρετικο σε επιδοσεις...το μονο, που δεν μπορεις να το πεις κ τελειως αθορυβο,ακομα κ στο QUIET MODE ακουγεται αρκετα...παντως κ στις δυο περιπτωσεις δεν ειναι ενοχλητικος ο θορυβος...απλα λιγο ψιλα γραμματα..

 

απ'οτι ειδα εχει 22db στο χαμηλο... με τρομαζεις γιατι το παραπανω sharp που εχω αναφερει και ειμαι ετοιμος να παρω εχει 23db!!! αλλα να σου πω την αληθεια το mitsubishi srk63zk-s που εχω στο σαλονι, το εχω στο ultra low και εκει εχει 26db αλλα δεν ακουγεται καθολου... σαν να ειναι κλειστο... τον θορυβο που λες τον επιβεβαιωνουν και αλλοι στο σπιτι ή μηπως εισαι εσυ ο παραξενος???:lol: xaxaxaxa με καλη διαθεση το λεω ε?

Link to comment
Share on other sites

απ'οτι ειδα εχει 22db στο χαμηλο... με τρομαζεις γιατι το παραπανω sharp που εχω αναφερει και ειμαι ετοιμος να παρω εχει 23db!!! αλλα να σου πω την αληθεια το mitsubishi srk63zk-s που εχω στο σαλονι, το εχω στο ultra low και εκει εχει 26db αλλα δεν ακουγεται καθολου... σαν να ειναι κλειστο... τον θορυβο που λες τον επιβεβαιωνουν και αλλοι στο σπιτι ή μηπως εισαι εσυ ο παραξενος???:lol: xaxaxaxa με καλη διαθεση το λεω ε?

 

21 db είναι το δικό μου στο quiet . Σε υπνοδωμάτιο με απόλυτη ησυχία χωρίς εξωτερικούς θορύβους ή εσωτερικούς και ο μόνος τρόπος για να ακούσω τη μονάδα είναι να βάλω το αυτί μου κυριολεκτικά λίγα εκατοστά μακριά απο την έξοδο του ανεμιστήρα .

Link to comment
Share on other sites

O θορυβος έχει να κάνει βασικα με την σωστή ή μη εγκατάσταση. Καπου σε προηγούμενα από τους ειδικούς έχει αναφερθεί κλιμακα και ότι και πάνω από 30db (αν θυμάμαι καλά) γίνεται ελαφρα και μόνο αισθητός και μάλλον προκαλει απλά νανουρισμα να κοιμηθεί κάποιος.:p

Ενοχλητικός ο θόρυβος γίνεται από αρκετα υψηλη κλίμακα και πάνω.Τωρα βεβαια αν τα τεχνικά χαρακτηριστικά σε ενα μοντελο είναι μαρκετινκ ,υπάρχει συντονισμός με άλλα αντικείμενα στον χώρο ή οτιδήποτε άλλο, πρέπει να το ψάξει καθένας επιτόπου.

Link to comment
Share on other sites

Panasonic CS/CU-RE9PKE εδω κ 3 ημερες ως κατοχος του,θελω να πω οτι ειναι εξαιρετικο σε επιδοσεις...το μονο, που δεν μπορεις να το πεις κ τελειως αθορυβο,ακομα κ στο QUIET MODE ακουγεται αρκετα...παντως κ στις δυο περιπτωσεις δεν ειναι ενοχλητικος ο θορυβος...απλα λιγο ψιλα γραμματα..

 

Μηπως ειναι η εξωτερικη μοναδα κοντα στην εσωτερικη και προερχεται απο εκει ο θορυβος?Το δικο μου fujitsu ,σε ισογειο διαμερισμα,εχει την εξωτερικη μοναδα στον ιδιο τοιχο με την εσωτερικη,ακριβως απο την εξω πλευρα του ιδιου τοιχου.Η εξωτερικη μοναδα κανει ελαχιστο θορυβο,ακουγεται μονο ο ηχος του αερα που βγαινει.Στο quiet mode δε, ο θορυβος την εσωτερικης μοναδας ειναι σχεδον μηδαμινος.Ακουγεται ομως ενας καπως βαρυς θορυβος απο την εξωτερικη μοναδα οταν το μοτερ του συμπιεστη ανεβαζει στροφες.Πιο πολυ σαν βουητο ακουγεται,σαν να περναει ελικοπτερο,και καμια φορα τριζουν και τα τζαμια απο το παραθυρο που βρισκεται διπλα στην εξ.μοναδα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που αναφέρεις θορυβο όταν ανεβαζει στροφες, το κάνουν όλα τα Inverter για να πετύχουν την εσωτερική επιθυμητη θερμοκρασία και διαρκει λίγο για προστασία του συμπιεστή.Αν το μηχανημα δεν είναι το καταλληλο για τον χώρο σου θα αναβάζει στροφές συνέχεια κατα διαστήματα ,οπότε εκτός από αυξημενη κατανάλωση,θα έχεις και συνέχεια θόρυβο και φθορα του συμπιεστη.Υπόψη όμως από ότι έχει αναφερθεί τα Fujitsu που έρχονται στην Ελληνική αγορά τα τελευταία ετη κάνουν στο εξωτερικό μερος παραπανω θόρυβο από ότι διαφημίζουν και μερικά δεν έχουν και τις επιδόσεις που γράφουν .Βεβαια πρεπει παντα πρώτα να αποκλειστεί κάτι λαθος στην εγκατάσταση. Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Μιας και πιάσαμε την κουβέντα για το θόρυβο ας ξεκαθαρίσουμε λίγο τα πράγματα.

Όπως πολύ σωστά ανέφερε ο Gary Κokkin, πλέον τα κλιματιστικά είναι σχετικά αθόρυβα σε σχέση με το παρελθόν και οι όποιοι θόρυβοι οφείλονται κατά κύριο λόγο στη λανθασμένη εγκάτασταση ή έστω στην απόκλιση από τις προδιαγραφές του κατασκευαστή. Μεγάλη σημασία έχει να τοποθετηθεί σωστά όσον αφορά τις ελάχιστες αποστάσεις από τον τοίχο που θέτει ο κατασκευαστής, να τοποθετείται επιδαπέδια με χρήση ει δυνατόν ελαστομερών βάσεων στήριξης για απορρόφηση κραδασμών ή αν τοποθετηθεί στον τοίχο να στηριχθεί σε δοκάρι ή πρέκι ώστε να μη μεταφέρονται κραδασμοί στην τοιχοποιία. Επίσης πολλοί "ψυκτικοί" χρησιμοποιούν κοινή μόνωση για τις σωληνώσεις με συνέπεια αφενός να υπάρχει μεταφορά θερμότητας και κατά συνέπεια απώλειες και αφετέρου να υπάρχει συντονισμός και κραδασμός από τις συστολές/διαστολές. Η εσωτερική μονάδα πρέπει οπωσδήπότε να τοποθετηθεί αλφαδιασμένη και να τηρούνται οι ελάχιστες αποστάσεις που επιβάλλει ο κατασκευαστής, ειδικά πέριξ της εισαγωγής αέρος.

Τώρα αν υποθέσουμε ότι η εγκατάσταση έχει γίνει άρτια, ένα παράγοντας που ανεβάζει τη στάθμη θορύβου είναι η λανθασμένη επιλογή απόδοσης του κλιματιστικού. Τα BTU/h επιλέγονται πάντοτε συναρτήσει του χώρου και των ιδιαιτεροτήτων αυτού. Για παράδειγμα κάθε επιπλέον άνθρωπος που είναι στον κλιματιζόμενο χώρο αυξάνει τις ενεργειακές ανάγκες κλιματισμού του εν λόγω χώρου με ~500 BTU/h για ψύξη και ~700 BTU/h για θέρμανση. Είναι προφανές ότι ένα κλιματιστικό το οποίο δεν καλύπτει τις ανάγκες του χώρου εκτός από λιγότερο αποδοτικό θα είναι και πιο θορυβώδες αφού θα λειτουργεί περισσότερο χρόνο για να καλύψει το χώρο αυτό.

Κάποιοι θόρυβοι λειτουργίας είναι πάντως φυσιολογικοί όπως για παράδειγμα η ροή του ψυκτικού υγρού στις σωληνώσεις ή κάποια τριξίματα στα πλαστικά από συστολές/διαστολές. Βέβαια κάποιες εταιρείες τα προσέχουν και αυτά με αποτέλεσμα οι θόρυβοι αυτοί να ελαχιστοποιούνται ή και να μην υφίστανται.

Τέλος, όπως έχει γραφτεί αρκετές φορές, οι κύριες πηγές θορύβου είναι ο συμπιεστής στην εξωτερική μονάδα και ο ανεμιστήρας σε συνδυασμό με τον αεραγωγό στην εσωτερική.

Έδω υπάρχουν και τα παραπλανητικά φαινόμενα που οφείλονται στο marketing. Η μέτρηση του επιπέδου πίεσης ήχου γίνεται με τυποποιημένο τρόπο με ειδικά μικρόφωνα τοποθετημένα σε συγκεκριμένες αποστάσεις από τη μονάδα. Αυτό που προκύπτει είναι ένα διάγραμμα πίεσης ήχου σε σχέση με τη συχνότητα (για παράδειγμα http://www.toshiba-aircon.gr/technical-library/oikiakos-klimatismos/PKVP_LIT/design-manual-pkvp/at_download/file). Οι εταιρείες κατά πάγια τακτική διαφημίζουν την απολύτως ελάχιστη τιμή πίεσης θορύβου σε deciBel (dB) χωρίς όμως σχεδόν πότε να αναφέρουν σε ποια απόσταση και σε ποια συχνότητα προκύπτει η τιμή αυτή. Έτσι ένα κλιματιστικό μπορεί να διαφημίζει για παράδειγμα ένα επίπεδο θορύβου 22 dB στη χαμηλή ταχύτητα αλλά στην πράξη η τιμή αυτή να ανταποκρίνεται σε μια υψηλή συχνότητα πού να είναι ενοχλητική στο ανθρώπινο αυτί ακόμα και σε τόσο χαμηλό επίπεδο.

Χρειάζεται λοιπόν προσοχή σε όλα τα παραπάνω και πάντα να έχουμε ρεαλιστικές απαιτήσεις από τα συστήματα που χρησιμοποιούμε.

Edited by gnt
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να αποφασίσω εγώ για σένα,αλλά με τις προυποθέσεις που θετεις ,κοιτάς απλά να έχει καλύτερο σερβις καθώς δεν μπορείς να ξέρεις τι εσωτερικά μερη θα πάρεις με το μηχανημα.

 

Ξερεις τελικα λεω να παρω το carrefour και βλεπουμε.Αν βγει καλως αλλιως μολις μαζεψω κανα φραγκο θα παρω κατι πιο καλω.Πηγα και ρωτησα στην υποδοχη το carrefour εχει 5 χροννια εγγυηση για ολα τα μηχανικα και ηλεκτρονικα μερη και 5 χροννια για τον συμπιεστη.

12000 btu για ενα χωρο 25τ.μ. φτανουν γιατη δεν θελω να παω σε 18αρι θα πρεπει να τραβηξω καινουργια γραμμη

Edited by BASILOTTOS
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους…ειμαι σε αναζητηση κλιατιστικων…ηαληθεια ειναι οτι εχω ριξει παρα πολυ διαβασμα…αλλα ακομα ειμαι μπερδεμενος…..εχω καταληξει να αποκτησω δυο κλιματιστικα ενα 20-22 btu και ενα 9 btu….για το μεγαλο μπορω να διαθεσω απο 1000-1300 το πολυ και για το μικρο 400-550 το πολυ…..ειμαι αναμεσα σε daikin mitsubishi toyotomi toshiba hitachi…….θελω να ειναι οσο πιο αθορυβα γινεται οικονομικα οσο γινεται με καλους ανεμιστηρες οσο αφορα την διοχετευση του αερα στο χωρο…….

επισης μια ερωτηση…αυτο το καιρο γινεται χαμος στην αγορα με τα toyotomi και σε καλες τιμες με πολλες προσφορες οπως δωρεαν εγκατασταση πολλες ατοκες κλπ….η συγκεκριμενη σειρα ειναι κινεζικη απο οσο ρωτησα….να τα εμπιστευτω για αγορα οσο αφορα τη ποιοτητα τους?καποιοι λενε μονο ιαπωνεζικα της toyotomi αλλα δυσκολα βρισκεις πλεον…θα ηταν λοιπον καλη αγορα αυτα που δινει πχ ο κωτσοβολος? η να τα ξεχασω και να διαθεσω τα πολυτιμα λεφτουδακια μου σε κατι σιγουρο και ποιοτικοτερο?

παρακαλω πολυ τα φωτα σας….ενα απο ολα αυτα και με κλαση εννοειται ααα και να ξερω οτι θα τα εχω πολλα χρονια απροβληματιστα…….ευχαριστω πολυ και καλως σας βρηκα….

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους…ειμαι σε αναζητηση κλιατιστικων…ηαληθεια ειναι οτι εχω ριξει παρα πολυ διαβασμα…αλλα ακομα ειμαι μπερδεμενος…..εχω καταληξει να αποκτησω δυο κλιματιστικα ενα 20-22 btu και ενα 9 btu….για το μεγαλο μπορω να διαθεσω απο 1000-1300 το πολυ και για το μικρο 400-550 το πολυ…..ειμαι αναμεσα σε daikin mitsubishi toyotomi toshiba hitachi…….θελω να ειναι οσο πιο αθορυβα γινεται οικονομικα οσο γινεται με καλους ανεμιστηρες οσο αφορα την διοχετευση του αερα στο χωρο…….

επισης μια ερωτηση…αυτο το καιρο γινεται χαμος στην αγορα με τα toyotomi και σε καλες τιμες με πολλες προσφορες οπως δωρεαν εγκατασταση πολλες ατοκες κλπ….η συγκεκριμενη σειρα ειναι κινεζικη απο οσο ρωτησα….να τα εμπιστευτω για αγορα οσο αφορα τη ποιοτητα τους?καποιοι λενε μονο ιαπωνεζικα της toyotomi αλλα δυσκολα βρισκεις πλεον…θα ηταν λοιπον καλη αγορα αυτα που δινει πχ ο κωτσοβολος? η να τα ξεχασω και να διαθεσω τα πολυτιμα λεφτουδακια μου σε κατι σιγουρο και ποιοτικοτερο?

παρακαλω πολυ τα φωτα σας….ενα απο ολα αυτα και με κλαση εννοειται ααα και να ξερω οτι θα τα εχω πολλα χρονια απροβληματιστα…….ευχαριστω πολυ και καλως σας βρηκα….

 

Σε πρώτη φάση μιλάμε για inverter και τα 3. Σε δεύτερη φάση σκέψου ποια απο τα 3 θα καίνε περισσότερες ώρες και επένδυσε σε αυτά ένα μεγάλο ποσοστό του budget σου προκειμένου να πάρεις κάτι ιδιαίτερα οικονομικό σε κατανάλωση.

Μάρκες που αξίζουν και έχουν πολυσηζητηθεί εδώ μέσα είναι : Daikin Mitsubishi Hitatchi Panasonic Toshiba .

Αυτές κατά 99 % έχουν 5 χρόνια συμπιεστή εγγύηση και 2 χρόνια όλα τα άλλα μέρη. Είναι αξιόπιστες σε γενικές γραμμές .

Εναλλακτικά αν παίζει σημαντικό ρόλο για σένα η μεγάλη εγγύηση κοιτάς σε Gree και Inventor που μέχρι τώρα φαίνονται αξιόπιστα μηχανήματα αλλά σε αυτό βοηθάει και η μεγάλη τους εγγύηση . (10 χρόνια συμπιεστής και 5 όλα τα άλλα μέρη τουλάχιστον για τα Gree που γνωρίζω. Προυπόθεση όμως τούλαχιστον για τα Gree , ετήσια συντήρηση απο την εταιρεία για να ισχύει η εγγύηση.)

Αν μπορείς στείλε εδώ με σειρά προτεραιότητας αυτά που θα καίνε περισσότερες ώρες στο χώρο σου για να ξέρουμε τί να σου προτείνουμε σύμφωνα με το budget σου. Επίσης πες μας πόσες ώρες κατα μέσο όρο την ημέρα έχεις σκοπό να τα καις . Αν τα θες μόνο για τους καύσωνες δεν αξίζει η αγορά ακριβού ινβερτερ για λόγους κατανάλωσης μιας και δεν πρόκειται να κάνει απόσβεση των χρημάτων εύκολα.

Edited by Bananas
Link to comment
Share on other sites

Σε πρώτη φάση μιλάμε για inverter και τα 3. Σε δεύτερη φάση σκέψου ποια απο τα 3 θα καίνε περισσότερες ώρες και επένδυσε σε αυτά ένα μεγάλο ποσοστό του budget σου προκειμένου να πάρεις κάτι ιδιαίτερα οικονομικό σε κατανάλωση.

Μάρκες που αξίζουν και έχουν πολυσηζητηθεί εδώ μέσα είναι : Daikin Mitsubishi Hitatchi Panasonic Toshiba .

Αυτές κατά 99 % έχουν 5 χρόνια συμπιεστή εγγύηση και 2 χρόνια όλα τα άλλα μέρη. Είναι αξιόπιστες σε γενικές γραμμές .

Εναλλακτικά αν παίζει σημαντικό ρόλο για σένα η μεγάλη εγγύηση κοιτάς σε Gree και Inventor που μέχρι τώρα φαίνονται αξιόπιστα μηχανήματα αλλά σε αυτό βοηθάει και η μεγάλη τους εγγύηση . (10 χρόνια συμπιεστής και 5 όλα τα άλλα μέρη τουλάχιστον για τα Gree που γνωρίζω. Προυπόθεση όμως τούλαχιστον για τα Gree , ετήσια συντήρηση απο την εταιρεία για να ισχύει η εγγύηση.)

Αν μπορείς στείλε εδώ με σειρά προτεραιότητας αυτά που θα καίνε περισσότερες ώρες στο χώρο σου για να ξέρουμε τί να σου προτείνουμε σύμφωνα με το budget σου. Επίσης πες μας πόσες ώρες κατα μέσο όρο την ημέρα έχεις σκοπό να τα καις . Αν τα θες μόνο για τους καύσωνες δεν αξίζει η αγορά ακριβού ινβερτερ για λόγους κατανάλωσης μιας και δεν πρόκειται να κάνει απόσβεση των χρημάτων εύκολα.

 

καλημερα.τα κλιματιστικα δε τα θελω μονο για το καλοκαιρι..αλλα θελω να αντικαταστησω οσο ειναι εφοικτο το πετρελαιο το χειμωνα…οποτε τις κρυες μερες θελω να καινε συνεχως….μετα απο τοσο διαβασμα εδω μεσα daikin kai mitsubishi εχουν τον πρωτο λογο..

παραθετω λιγα μοντελα να μου πειτε γνωμες.

 

http://www.climahellas.gr/shop/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=632&category_id=94&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=1&vmcchk=1&Itemid=1

 

 

http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/16.000-to-30.000-btu/116230-toyotomi-akira-a240gvrt3

 

http://www.climahellas.gr/shop/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=553&category_id=13&option=com_virtuemart&Itemid=1

 

θελω να ξερω επισης αν καποιος γνωριζει τη συγκεκριμενη σειρα toyotomi που παρεθεσα……γιατι αν αξιζει σα μοναδα τοτε αυτη την εποχη εχει πολλες προσφορες…αν ομως υπαρχουν αμφιβολιες το ξεχναω και ξανασυζητω για daiki mitsubishi και κατι αντιστοιχο που θα μου προτεινεται εσεις.

ανακεφαλαιωνω…..οσο αθορυβα γινεται, καταναλωση το χειμωνα για να μην αναβω καλοριφερ και οσο αφορα την εγγυηση..οκ τα δεκα χρονια καλα ειναι αλλα για κινεζικο..παντα οσο αφορα και τις κουβεντες εδω μεσα θελω να αποφυγω και να περιοριστω στις εταιρες που ανεφερα…οποως και σε καποιες απο σας οπως hitachi toshiba panasonic αλλα με προτεραιοτητα στα προαναφερθεντα…

θελω δυο μηχανηματα που να τα εχω πολλααααααααααααααα χρονια και απροβληματιστα παντα στα χρηματα που μπορω……

1000-1300 για 20-22 but…και 400-550 για 9 btu…

ευχαριστω και παλι και αναμενω βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...