Jump to content

Πως στέλνουμε με αντικαταβολή;


iNCubO
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

απολυτα δυσαρεστημενη απο την acs

 

εστειλα ενα δεμα με αντικαταβολη αξιας 200€ απο θεσσαλονικη στην αθηνα στις 24-3

το δεμα πηγε στον παραληπτη 3 μερες μετα..

τους πηρα την περασμενη βδομαδα να ρωτησω σε ποσες μερες συνηθως παραδιδουν τα χρηματα της αντικαταβολης και μου ειπαν σε 8-10 εργασιμες.αφου τουε διευκρινησα πως εχουν περασει περισσοτερες απο 10 εργασιμες μερες(εκτος αν εκει δουλευουν μια μερα την εβδομαδα) μου ειπαν πως δεν εχει φτασει κατι και αν ειναι θα με ειδοποιησουν αμεσως...

 

ειδοποιηση φυσικα δεν ελαβα και ξαναπηρα τηλεφωνο σημερα..αφου ειπα το τι εχει συμβει στον κυριο που σηκωσε το τηλεφωνο,με παρεπεμψε σε μια κυρια.αυτη μου ζητησε τον κωδικο αποστολης...αφου της τον ειπα μου λεει "να σας παρω σε 5 λεπτα γιατι κολλησε ο υπολογιστης?"

"να με καλεσετε" της ειπα γνωριζοντας οτι νωριτερα απο μιση ωρα αποκλειεται να παρει..

 

τελικα με διεψευσε και πηρε στο 20λεπτο (:p) και μου ειπε πως τα χρηματα ειναι εκει απο αρχες του μηνα αλλα τα ειχαν περασει σε λαθος ονομα(:!:) και το τηλεφωνο δεν φαινονταν καθαρα για να με ειδοποιησουν..

 

 

προσωπικα δεν προκειται να ξανασυνεργαστω με την συγκεκριμενη εταιρεια..επρεπε να τους παρω τηλεφωνο ΞΑΝΑ για να εντοπισουν το λαθος τους?

 

 

εντωμεταξυ το αλλο δεματακι που εστειλα εχει παει,εχουν ερθει τα χρηματα,ολα οκ...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 76
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Eπρεπε να προτημισεις το κουριερ των ΕΛΤΑ.Το δεμα φτανει σε μια δυο μερες και τα χρηματα τα παιρνεις αμεσως.Τυχερη εισαι που δεν σου δωσαν τα λεφτα μετα απο μηνα.Συνηθως ετσι κανουν.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Σόρρυ που το ξεθάβω αλλά ήθελα να ρωτήσω το εξής:

 

Ένα δέμα με αντικαταβολή στα ΕΛΤΑ περιλαμβάνει και την έννοια "συστημένο", έτσι δεν είναι; Θέλω να πω, απλό δέμα με περιεχόμενο αξίας δε θα έστελνα ποτέ, πάντοτε συστημένο, αλλά εάν σταλεί με αντικαταβολή δεν είναι και συστημένο; Διαφορετικά: θα πρέπει να πληρώσω έξοδα αποστολής + τέλος συστημένου + τέλος αντικαταβολής για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο; Ή μόνο έξοδα αποστολής + τέλος αντικαταβολής;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Σόρρυ που το ξεθάβω αλλά ήθελα να ρωτήσω το εξής:

 

Ένα δέμα με αντικαταβολή στα ΕΛΤΑ περιλαμβάνει και την έννοια "συστημένο", έτσι δεν είναι; Θέλω να πω, απλό δέμα με περιεχόμενο αξίας δε θα έστελνα ποτέ, πάντοτε συστημένο, αλλά εάν σταλεί με αντικαταβολή δεν είναι και συστημένο; Διαφορετικά: θα πρέπει να πληρώσω έξοδα αποστολής + τέλος συστημένου + τέλος αντικαταβολής για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο; Ή μόνο έξοδα αποστολής + τέλος αντικαταβολής;

 

Ευχαριστώ!

Μόνο έξοδα αποστολής και τέλος αντικαταβολής πληρώνεις. Είναι ήδη συστημένο εφόσον είναι αντικαταβολή.

Link to comment
Share on other sites

αλλα παντα τα δεματα ζητανε ταυτοτητα (και χωρις αντικαταβολη)

εμενα με εκαναν ολοκληρη μανουρα ενω ηταν απλο δεμα ουτε αντικαταβολη ουτε συστημενο , αλλα αμα ηταν μικρος φακελος δεν θα ζητουσαν !

 

 

παντως εκτος την αντικαταβολη των κουριερ υπαρχει και η υπερεσια ΑΓΟΡΑ !

Σχεδον ιδιο κοστος (με αντικαταβολη) αλλα ερχονται πληρωνουν των ΑΠΟΣΤΟΛΕΑ και περνουν το δεμα να το στειλουν !

Αν ειναι πανω απο 50€ πανε πρωτα να τα παρουν απο τον παραληπτη !

Γενικη και acs το εχουν !

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Eπρεπε να προτημισεις το κουριερ των ΕΛΤΑ.Το δεμα φτανει σε μια δυο μερες και τα χρηματα τα παιρνεις αμεσως.Τυχερη εισαι που δεν σου δωσαν τα λεφτα μετα απο μηνα.Συνηθως ετσι κανουν.

 

Εχει αλλαξει κατι στις Ταχυμεταφορες ΕΛΤΑ απο τοτε??Αφου εχει φτασει το δεμα εγω μετα απο ποσον καιρο θα παρω τα λεφτα????

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχει αλλαξει κατι στις Ταχυμεταφορες ΕΛΤΑ απο τοτε??Αφου εχει φτασει το δεμα εγω μετα απο ποσον καιρο θα παρω τα λεφτα????

 

Συνηθως ειναι 10-15 ημερες...

iPhone 3G ➡ 5S ➡ 6S ➡ 7 Plus ➡ XR ➡ 11 ➡ 12 ➡ 14 Pro 

Samsung Galaxy A5, S7, S8, S22 Ultra

Other phones: LG Optimus L9, Motorola Moto X. Xiaomi Mi 8 Lite, Honor Play, Xiaomi Mi A1, Huawei P20, Google Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

Εχει αλλαξει κατι στις Ταχυμεταφορες ΕΛΤΑ απο τοτε??Αφου εχει φτασει το δεμα εγω μετα απο ποσον καιρο θα παρω τα λεφτα????

 

σε μενα εχει τυχει να στειλω κατι δευτερα πρωι και να παρω τα λεφτα παρασκευη. γυρω στις δεκα μερες ειναι. 15 νομιζω ειναι πολλες

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πάντως είναι πολύ καλύτερα από ότι με τις κούριερ. Εκείνες τα αργούν μέχρι και τρεις μήνες μερικές φορές. Βασικά και στα ΕΛΤΑ τα κρατάνε και τα εκμεταλεύονται. Είναι άτοκος δανεισμός... Αλλά τα ΕΛΤΑ γενικά δεν αργούν πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως είναι πολύ καλύτερα από ότι με τις κούριερ. Εκείνες τα αργούν μέχρι και τρεις μήνες μερικές φορές. Βασικά και στα ΕΛΤΑ τα κρατάνε και τα εκμεταλεύονται. Είναι άτοκος δανεισμός... Αλλά τα ΕΛΤΑ γενικά δεν αργούν πολύ.

 

Δεν τιθεται θεμα συγκρισης με κουριερ.εκει εχουν και το νταβατζιλικι 5 ευρω διαχειριση αντικαταβολης.γελοια πραγματα δηλαδη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι τα ΕΛΤΑ σε σχεη με τα αλλα courier ειναι πολυ καλυτερα.Να ρωτησω και κατι αλλο,ειδα στον τιμοκαταλογο τους που εχει κατηγορια πορτα-πορτα,θυριδα-πορτα και θυριδα-θυριδα.Ξερει κανεις τι ειναι γιατι δεν το πολυκαταλαβα,οι μερες παραλαβης ειναι ιδιες,το μονο που διαφερει ειναι η τιμη.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ταχυδρομικές θυρίδες είναι κάτι κουτιά που έχουν στα ταχυδρομία με κλειδαριά και έχουν απλά κάποιο νούμερο. Νοικιάζεις νομίζω από το ταχυδρομίο μια θυρίδα και μπορείς να δέχεσαι την αλληλογραφία σου σε αυτή. Ο αποστολέας πρέπει απλά να γράψει τον αριθμό της θυρίδας στην αλληλογραφία. Εσύ πας απλά στο ταχυδρομείο και με το κλειδί σου την ανοίγεις κι ελέγχεις αν έχει έρθει τίποτα. Νομίζω ότι με τον ίδιο τρόπο μπορείς να αφήσεις μέσα στη θυρίδα κάτι για αποστολή. Φυσικά επειδή είναι πολύ πιο εύκολο γι αυτούς να αφήσουν ή να πάρουν ένα γράμμα ή δέμα από μία θυρίδα από το να στέλνουν το ταχυδρόμο να στα φέρει και να συλέξει τις αλληλογραφίες, οι τιμές είναι διαφορετικές.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
καλησπερα και απο μενα,εγω εστειλα ενα δεματακι οχι πολυ μεγαλο συστημενο με αντικαταβολη απο κανονικο ελτα.ειδα τον κωδικο και παραδωθηκε σημερα,τωρα θα μου ερθει εμενα επιταγη να παω να παρω τα λεφτα? πως γινεται? σε ποσες μερες? ευχαριστω
Stay Hungry | Stay Foolish | http://www.iChas.gr
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Πάντως είναι πολύ καλύτερα από ότι με τις κούριερ. Εκείνες τα αργούν μέχρι και τρεις μήνες μερικές φορές. Βασικά και στα ΕΛΤΑ τα κρατάνε και τα εκμεταλεύονται. Είναι άτοκος δανεισμός... Αλλά τα ΕΛΤΑ γενικά δεν αργούν πολύ.

 

Δε νομιζω οτι τα ΕΛΤΑ κανουν αυτο που λες.

Αν στειλεις αντικαταβολη,παραλαβει ο παραληπτης και δεν χαθει στο δρομο η επιταγη,θα παρεις σχεδον αμεσως τα χρηματα σου.

Μου εχει τυχει περιπτωση να παραλαβει Δευτερα και Τριτη να πηρα τα χρηματα.

Αν ομως χαθει η επιταγη,οπως μου εχει συμβει πολλες φορες,θα πρεπει να κανεις αναζητηση,να περιμενεις κανενα μηνα και να προσευχεσαι να την παρεις τελικα

-
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

παιδια καλησπερα και καλες γιορτες σε ολους.

Εκανα μια τεραστια βλακεια και μολις τωρα το συνηδητοποιησα.εστειλα ενα κινητο απο την πολη μου σε μια αλλη πολη βορ.Ελλαδα ομως ξεχασα να δηλωσω οτι προκειται για αντικαταβολη,να ορισω το ποσο κτλ.πφφ,τι κανω?την Πεμπτη το πρωι εγινε αυτο.εαν αυριο πρωι πρωι καλεσω τα ελτα απο οπου εστειλα και τα αντιστοιχα ελτα της πολης οπου παει εχω ελπιδες να το ακυρωσω,ζητησω να επιστραφει το δεμα μου?γιατι αμα φτασει στον παραληπτη,δε πιστευω οτι θα ειναι τοσο ηθικος ωστε να το πληρωσει,αλλα μαλλον θα το παραλαβει τσαμπα και θα πει στην υγεια του κοροιδου.ισως και με το δικιο του.απλα ημουν πολυ στεναχωρημενος με κατι που μου ετυχε και την πατησα...παρακαλω οχι ειρωνειες αμα μπορειτε αλλα καμια προταση λυσης αν εχετε.πφφ ειμαι να σκασω.ουτε καν συστημενο το εστειλα αλλα απλο.ελπιζω να υπαρχει διαδικασια ακυρωσης τι να πω...

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Με γενική ταχυδρομική το κόστος αντιταβολής μαζί με το δέμα απο αθηνα για θεσσαλονικη ειναι μονο 7€
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα και καλες γιορτες σε ολους.

Εκανα μια τεραστια βλακεια και μολις τωρα το συνηδητοποιησα.εστειλα ενα κινητο απο την πολη μου σε μια αλλη πολη βορ.Ελλαδα ομως ξεχασα να δηλωσω οτι προκειται για αντικαταβολη,να ορισω το ποσο κτλ....

 

Καλησπερα , αν δεν το ελαβε και αν το εστειλες με Ταχυμεταφορες ΕΛΤΑ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ , επειδη σαν xariseto.gr εχουμε συμβαση για ειδικη τιμη μου λες και πιθανον να μπορω να το τροποποιησω , στειλε πμ και πεμπτη πρωι που ανοιγουν θα εχω στειλει τροποποιηση.

 

Αν ειναι με απλα ελτα , τοτε παρε στο καταστημα παραληπτη (βρες το βαση του τκ του) και πες να γυρισει γιατι δεν γινετε αλλαγη (πρεπει να κανεις εσυ το χαρτακι επιταγης)

 

επειδη ειναι δεμα (πιστευω ) αρα θα του αφησουν χαρτακι , και δεν θα του το πανε (αυτο στο λεω αν περασαν μερες)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Καλησπερα παιδια!Εχω μια απορια κ θα ηθελα αμα μπορειτε να με βοηθησετε.Εστειλα ενα πακετο στην Θεσσαλονικη με τα εξοδα αποστολης να επιβαρυνουν εμενα.Στο ταχυδρομειο μου ειπαν να αναγραψω ολο το ποσο κ τα εξοδα αποστολης κ το ποσο της αντιλαταβολης (6,50+25).Μου ειπαν επισης οτι δεν επιβαρυνεται καθολου ο παραληπτης για τα εξοδα μεταφορας απλα πληρωνει το υπολοιπο ποσο.Απο μεριας μου τα εξοδα αποστολης εχουν πληρωθει.Τωρα ο παραληπτης ελαβε ενα χαρτακι απο τα ΕΛΤΑ που αντι για 25Ε(που ειναι κανονικα να πληρωσει) γραφει 31,50Ε.Οταν παει να παραλαβει το πακετο θα πρεπει να πληρωσει κανονικα ολο το ποσο?Δεν θα δουν οτι εχουν πληρωθει τα εξοδα αποστολης?
Link to comment
Share on other sites

jim_nemesis θα πληρώσει οτι γραφει το χαρτι της αντικαταβολης !

Ασχετα ποσα ειναι τα μεταφορικα , κοστος αντικαταβολης και κοστος πραγματων (αν τα πουλας)

 

Αρα στο χαρτακι της αντικαταβλης εσυ γραφεις το ποσο που θες να πληρωσει ο παραληπτης .

 

 

Δηλαδη τα ΕΛΤΑ πρεπει να πληρωθουν για τις υπηρεσιες (αποστολη , αντικαταβολη) και εσυ μετα γραφεις τι θες να χρεωθει ο παραληπτης (κοστος αντικειμενων , κοστος αποστολης , κοστος αντικαταβολης)

Link to comment
Share on other sites

jim_nemesis θα πληρώσει οτι γραφει το χαρτι της αντικαταβολης !

Ασχετα ποσα ειναι τα μεταφορικα , κοστος αντικαταβολης και κοστος πραγματων (αν τα πουλας)

 

Αρα στο χαρτακι της αντικαταβλης εσυ γραφεις το ποσο που θες να πληρωσει ο παραληπτης .

 

 

Δηλαδη τα ΕΛΤΑ πρεπει να πληρωθουν για τις υπηρεσιες (αποστολη , αντικαταβολη) και εσυ μετα γραφεις τι θες να χρεωθει ο παραληπτης (κοστος αντικειμενων , κοστος αποστολης , κοστος αντικαταβολης)

 

Μπερδεμα γιατι ηδη εχω πληρωσει τα 6.50Ε κ η κοπελα στα ΕΛΤΑ μου ειπε να γραψω ολοκληρο το ποσο.Δηλαδη ο παραληπτης θα πρεπει να πληρωσει ολο το αναγραφομενο ποσο?

Link to comment
Share on other sites

Αν ήθελες να πληρώσει 25 έπρεπε να γράψεις 25.

Τώρα που έγραψες 25+6.5 θα πληρώσει guess what, 25+6.5=31.5

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

παιδιά μια βοήθεια κατά κάποιο τρόπο...

 

Στις 8/7 έστείλα δέμα με Γενική ταχυδρομική με προορισμό Χαλκίδα και πληρωμή με αντικαταβολή...

Στις 9/7 το παρέλαβε ο άνθρωπος...σήμερα που μιλάμε (16/7) τα χρήματα δεν έχουν μπει ακόμη στον λογαριασμό μου (alpha bank)...

να αρχίσω να ανησυχώ?να πάω από εκεί να γίνει χαμός??αργούν τόσο πολύ?

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

παιδιά μια βοήθεια κατά κάποιο τρόπο...

 

Στις 8/7 έστείλα δέμα με Γενική ταχυδρομική με προορισμό Χαλκίδα και πληρωμή με αντικαταβολή...

Στις 9/7 το παρέλαβε ο άνθρωπος...σήμερα που μιλάμε (16/7) τα χρήματα δεν έχουν μπει ακόμη στον λογαριασμό μου (alpha bank)...

να αρχίσω να ανησυχώ?να πάω από εκεί να γίνει χαμός??αργούν τόσο πολύ?

Γιατί δεν τους τηλεφωνείς;:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν τους τηλεφωνείς;:rolleyes:

 

πήρα χθες και μου είπαν ότι θα έμπαιναν αύριο (σήμερα δηλαδή)....μέχρι στιγμής τίποτα ακόμη και έχω αρχίσει και αγχώνομαι :(

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...