Jump to content

Ερώτηση για αγορές από Βουλγαρία


asmodeus
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οσο αφορα τα ρουχα εχει προφανως βιοτεχνιες κλπ αλλα ακριβως τι και πως δε ξερω.. ετσι κ αλλιως καποιες ελληνικες υποθετω μεταφερθηκαν προς τη βουλγαρια για φθηνοτερα εργατικα χερια και χαμηλοτερη φορολογια κλπ

οσο αφορα τα πιο φτηνα κινητα/ποδηλατα/λαπτοπ κλπ που διαβασα οτιδηποτε ειναι γνησιο και μαρκας πωλειται πανω κατω στην ιδια τιμη(εξαιρεση τα μεταχ. αμαξια)

οσο αφορα τα ρουχα αμα πας σε μαγαζι adidas/nike κλπ προφανως θα εχουν πανω κατω ιδες τιμες απο ελλαδα

παρολαυτα εχει διαφορα μαγαζια που ισως πετυχεις καλες ευκαιριες.. πχ οκ μπορει να μη βρεις φτηνο diesel αλλα μαρκες οπως πχ τα ζαρα που δεν ειναι 1ο ονομα αλλα πετυχαινεις καλα κομματια σε τιμες αρκετα καλες.. τωρα να κανεις ταξιδι μονο κ μονο γιαυτο οχι δεν αξιζει , απλα λεω αν τυχει ισως πετυχεις τιποτε

(το ζαρα το ανεφερα ως παραδειγμα.. δεν ξερω αν ειναι ελληνικη μαρκα ή παγκοσμιας φημης , btw εχει ζαρα στη σοφια και οι τιμες ειναι πανω κατω σαν της ελλαδας)

η βουλγαρια ειναι μελος της ευρωπαικης ενωσης και συντομα μελος της σενγκεν , αν ηταν τοσο απλα τα πραγματα καμια αλυσιδα δε θα αγοραζε απο τα κεντρικα ... θα στελναν 2 νταλικες βουλγαρια να τα παρουνε πιο φτηνα... αυτα απο την Σοφια :)

 

υγ: και ιταλια να πας και τουρκια να πας και γαλλια να πας αν σε δουν τουριστα με λεφτα θα στα φανε με τον ενα ή αλλο τροπο.. ειναι αυτη η υπεροχη βαλκανομεσογειακη νοοτροπια που εχουμε

Edited by lefe
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 375
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • 2 months later...

Καλησπερα παιδια. ψαχνω να αγορασω χονδρικως ελαφρως μεταχειρισμενα και αριστης καταστασης ρουχα .

ξερει κανεις να με κατευθυνει για βουλγαρια;

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
μπορει να με βοηθησει καποιοσ αν ειναι ευκολο να μου πει ,πωσ θα βρω ρουχα σε τιμεσ χονδρικης και σε πιεσ περιοχεσ της βουλγαριας,κυριως για παιδικο ντυσιμο με ενδιαφερει.πληρωνω τελωνιω ?σκεφτομαι να παω με το αμαξι μου
Link to comment
Share on other sites

Ημουν πριν 2 χρονια διακοπες Θεσσαλονικη και μετα σε κατι φιλους(αυτοι μου ειπανε αρκετα απο αυτα που θα σου πω) Σερρες και ειπαμε να παμε Βουλγαρια απο περιεργια με το αμαξι. Πηγαμε εκει που λενε ειναι τα παζαρια στο Σαντασκι κυριως. Καταρχας ΔΕΝ θα πας με αμαξι και θα το αφησεις στα συνορα που εχει τεραστιο παρκινγκ. Θα παρεις ταξι. Το μεγαλυτερο ποσοστο αυτων που πηγανε με αμαξι τους τα ανοιξανε! Οσο για τις τιμες και τα ρουχα δεν συμφερει ΤΙΠΟΤΑ. Χαλια ποιοτητα κανει μπαμ οτι ειναι αντιγραφη. Για τελωνειο απο οσο ξερω δεν πληρωνεις αν δεν εχεις πολλα. Αυτα πριν 2 χρονια.
Νέο μέλος εδώ και προσπαθώ σιγά σιγά να επιβιώσω στον κόσμο σας! :)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
@asmodeus: Τα περισσοτερα τα ψωνισα απο το Σαντανσκι! Μια δυο μπλουζες μονο απο Πετριτσι. Οι τελωνιακοι μας εψαξαν κανονικα, αδειασαν τις σακουλες και ειδαν τα πραγματα ενα ενα. Μονο για τα παπουτσια μου ειπε ενας τυπος οτι ειναι πολλα(3 ζευγαρια) για ενα ατομο και αφου ειπε οτι κανονικα εχει προστιμα κλπ με αφησε και περασα.

 

@FREAK_OF_NATURE Για την ακριβεια δεν εψαξα και πολυ! Δεν ειχα την καταλληλη παρεα για τετοιου ειδους κολπα :p Maybe next time!! :lol: :lol:

 

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΨΑΧΝΩ ΝΑ ΒΡΩ ΠΟΥ Κ ΠΩΣ ΘΑ ΒΡΩ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΠΟΥ ΦΕΡΝΟΥΝ Κ ΠΟΥΛΑΝΕ,ΤΑ Β ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΝΙΚΕ,ΑDIDAS Κ.Τ.Λ.ΑΝΕΒΗΚΑ ΣΤΗΝ ΣΟΦΙΑ Κ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΤΙΠΟΤΑ ΦΝΗΝΟ.ΣΤΟ ΣΑΝΤΑΣΚΙ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΕΧΕΙ ΦΘΗΝΑ ΑΘΛΗΤΙΚΑ?ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ ΕΙΜΑΙ Κ ΑΝΕΒΟΚΑΤΕΒΕΝΩ ΤΣΑΜΠΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΟΥΛΕΙΑ.ΤΟ ΞΕΡΩ Κ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙΕΣ ΟΙ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ΑΛΛΑ ΕΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ.ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

ας το ξυπνησουμε λιγο το thread.....

Επειδη θα παω Βουλγαρια,1η φορα,μπορω να παρω κινητο η laptop απο εκει....??? Η οτιδηποτε θελει η κορουλα μου....???

EDIT: Θα γυρισω με αυτοκινητο απο εκει....στο τελωνειο ψαχνουν ?

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

ας το ξυπνησουμε λιγο το thread.....

Επειδη θα παω Βουλγαρια,1η φορα,μπορω να παρω κινητο η laptop απο εκει....??? Η οτιδηποτε θελει η κορουλα μου....???

EDIT: Θα γυρισω με αυτοκινητο απο εκει....στο τελωνειο ψαχνουν ?

 

ΕΕ δεν είναι η Βουλαρία; Μου διαφεύγει κάτι;

Link to comment
Share on other sites

ναι..Ε.Ε ειναι....

 

Ρητορική ήταν η ερώτηση. Θέλοντας να πω, γιατί να πληρώσεις τελωνείο για αγορά από χώρα της Ε.Ε.;

Link to comment
Share on other sites

Ρητορική ήταν η ερώτηση. Θέλοντας να πω, γιατί να πληρώσεις τελωνείο για αγορά από χώρα της Ε.Ε.;

 

Μην μου που κατι,στο τελωνειο.....για αυτο ρωτησα....δεν εχω παει ποτε εξωτερικο και δεν ξερω πως ειναι το συστημα

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Μην μου που κατι,στο τελωνειο.....για αυτο ρωτησα....δεν εχω παει ποτε εξωτερικο και δεν ξερω πως ειναι το συστημα

 

Το κατάλαβα γιατί είπες ότι πας πρώτη φορά...

Είναι Ε.Ε, οπότε δε γίνεται έλεγχος.

Link to comment
Share on other sites

Το κατάλαβα γιατί είπες ότι πας πρώτη φορά...

Είναι Ε.Ε, οπότε δε γίνεται έλεγχος.

 

Ευχαριστω πολύ, για να φέρω κινητό... Πρέπει να προσέξω τις μπάντες ώστε να μην έχω θέμα εδώ στην Ελλάδα?

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

και στην Βουλγαρία γίνονται παραεισαγωγες.....

 

οπότε λίγη προσοχή δεν βλάπτει.....

 

βέβαια δεν ειμαι και πολυ σίγουρος οτι θ βρεις τιμή τόσο φθηνότερη απο Ελλάδα ώστε να χάσεις την εγγύηση.....

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

και στην Βουλγαρία γίνονται παραεισαγωγες.....

 

οπότε λίγη προσοχή δεν βλάπτει.....

 

βέβαια δεν ειμαι και πολυ σίγουρος οτι θ βρεις τιμή τόσο φθηνότερη απο Ελλάδα ώστε να χάσεις την εγγύηση.....

 

Sent from my L200 using Tapatalk

 

Κανένα laptop, Macbook?

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

δεν εχουν μεγαλη διαφορα τα ηλεκτρονικα, σε καποιες περιπτωσεις η Ελλαδα εχει καλυτερες προσφορες. ακομα κι αν βρεις καλυτερη τιμη σε κατι....σκεψου αν χαλασει τι θα γινει....ειναι σαν να μην εχει καθολου εγγυηση μετα. κι εκει πρεπει να αποφασισεις αν αξιζει....

πηγαινοερχομαι στη συγκεκριμενη χωρα απο το 93 λογω δουλειας, οτι εχω παρει απο εκει, εν γνωση μου, ειναι σαν να μην εχει εγγυηση. λυπαμαι αν σε απογοητευω....βρες κατι μικρο να παρεις για την κορη σου δωρακι...να χαρει και καλο ταξιδι να εχεις. στα συνορα δεν σε ψαχνει κανενας πια, περνας αερας μονο με ενδειξη ταυτοτητας η διαβατηριου. δειγματοληπτικα σταματανε μονο μερικα αυτοκινητα....αλλα σπανια η αν υπαρχει καρφωτη για κατι συγκεκριμενο.

 

Sent from my MI 3W using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

δεν εχουν μεγαλη διαφορα τα ηλεκτρονικα, σε καποιες περιπτωσεις η Ελλαδα εχει καλυτερες προσφορες. ακομα κι αν βρεις καλυτερη τιμη σε κατι....σκεψου αν χαλασει τι θα γινει....ειναι σαν να μην εχει καθολου εγγυηση μετα. κι εκει πρεπει να αποφασισεις αν αξιζει....

πηγαινοερχομαι στη συγκεκριμενη χωρα απο το 93 λογω δουλειας, οτι εχω παρει απο εκει, εν γνωση μου, ειναι σαν να μην εχει εγγυηση. λυπαμαι αν σε απογοητευω....βρες κατι μικρο να παρεις για την κορη σου δωρακι...να χαρει και καλο ταξιδι να εχεις. στα συνορα δεν σε ψαχνει κανενας πια, περνας αερας μονο με ενδειξη ταυτοτητας η διαβατηριου. δειγματοληπτικα σταματανε μονο μερικα αυτοκινητα....αλλα σπανια η αν υπαρχει καρφωτη για κατι συγκεκριμενο.

 

Sent from my MI 3W using Tapatalk

 

Eυχαριστω πολύ, για τις γνώσεις... Ωραία θα φέρω κάποιο ποδήλατο μικρό άμα είναι.... Θα ξετρελαθεί η μικρή..Και ένα drone για εμένα... Χαχαχα.

Έτσι και αλλιώς με αμάξι θα γυρίσω από εκεί....

Edited by tarirs
android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7

Δε ψάχνουν, μια φορά γυρίσαμε με λεωφορείο μόνο έλεγχο ταυτότητες κάνουν.

Τα Χριστούγεννα που πήγαμε για διακοπές, στείλαμε με το λεωφορείο ένα τεράστιο σάκο μας κόστισε κοντά 20€ (πρέπει να ήταν 30κάτι κιλά) τίγκα με μέλια, κρασιά, κρέμες, καλλυντικά γενικά shopping therapy και δώρα για συγγενείς, η κοπέλα στο Tourist Service ρώτησε τυπικά τί έχουμε μέσα αλλά τα πράγματα ήταν ανέγγιχτα. Μόνο λίγο κούνημα έφαγαν :lol:

 

Κινητά δεν είχαν τρελλή διαφορά, μόνο αν αγόραζες με σύνδεση εκεί ήταν παράδεισος, το ίδιο ισχύει και για laptop γιατί εκεί τα δίνουν δώρο (ή με σούπερ έκπτωση) με σταθερή σύνδεση.

 

Εμείς ήμασταν Σόφια (πήγαμε κ τις εκδρομές μας σε Bansko, Φιλιππούπολη) γυρίσαμε τα malls, οι τιμές για zara/bershka κλπ ήταν πανω-κάτω σαν τις δικές μας, αλλά κάποιες άλλες εταιρείες και καταστήματα για ρούχα/παπούτσια ήταν να τα πάρεις με το κιλό, είχαν ένα τύπου media market με διαφορετικό όνομα μου διαφεύγει με εμφανώς καλύτερες τιμές. Για μένα, πάρε ρουχαλάκια και παιχνίδια για την κορούλα σου, θα το χαρεί. Ακόμα πιο τρελλές τιμές είχαν τα supermarket τους, ειδικά το Billa. Ένα μόνο περίεργο, αντρικά ρούχα ήταν τίγκα στις μάρκες, δεν έβλεπες απλά ρούχα εγώ π.χ. ήθελα να πάρω φόρμες του κιλού και μόνο μάρκες με ίδιες τιμές μ' Ελλάδα έβρισκα, ενώ τα γυναικεία παράδεισος, η κοπέλα μου έφτιαξε καινούργια ντουλάπα!

 

Θα είσαι Σόφια? Να σου προτείνω μερικά καλά εστιατόρια?

 

Περί εγγυήσεων, αφού είναι κι η Βουλγαρία Ε.Ε. δεν έχεις πρόβλημα.

https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/shopping/guarantees-returns/index_el.htm

"Εάν προϊόντα που αγοράσατε οπουδήποτε στην ΕΕ αποδειχτούν ελαττωματικά ή δεν ανταποκρίνονται στα διαφημιζόμενα χαρακτηριστικά, ο πωλητής οφείλει να τα επισκευάσει ή να τα αντικαταστήσει δωρεάν ή να σας μειώσει την τιμή ή να σας επιστρέψει όλα τα χρήματα που πληρώσατε."

Edited by Bernadi7
Link to comment
Share on other sites

Δε ψάχνουν, μια φορά γυρίσαμε με λεωφορείο μόνο έλεγχο ταυτότητες κάνουν.

Τα Χριστούγεννα που πήγαμε για διακοπές, στείλαμε με το λεωφορείο ένα τεράστιο σάκο μας κόστισε κοντά 20€ (πρέπει να ήταν 30κάτι κιλά) τίγκα με μέλια, κρασιά, κρέμες, καλλυντικά γενικά shopping therapy και δώρα για συγγενείς, η κοπέλα στο Tourist Service ρώτησε τυπικά τί έχουμε μέσα αλλά τα πράγματα ήταν ανέγγιχτα. Μόνο λίγο κούνημα έφαγαν :lol:

 

Κινητά δεν είχαν τρελλή διαφορά, μόνο αν αγόραζες με σύνδεση εκεί ήταν παράδεισος, το ίδιο ισχύει και για laptop γιατί εκεί τα δίνουν δώρο (ή με σούπερ έκπτωση) με σταθερή σύνδεση.

 

Εμείς ήμασταν Σόφια (πήγαμε κ τις εκδρομές μας σε Bansko, Φιλιππούπολη) γυρίσαμε τα malls, οι τιμές για zara/bershka κλπ ήταν πανω-κάτω σαν τις δικές μας, αλλά κάποιες άλλες εταιρείες και καταστήματα για ρούχα/παπούτσια ήταν να τα πάρεις με το κιλό, είχαν ένα τύπου media market με διαφορετικό όνομα μου διαφεύγει με εμφανώς καλύτερες τιμές. Για μένα, πάρε ρουχαλάκια και παιχνίδια για την κορούλα σου, θα το χαρεί. Ακόμα πιο τρελλές τιμές είχαν τα supermarket τους, ειδικά το Billa. Ένα μόνο περίεργο, αντρικά ρούχα ήταν τίγκα στις μάρκες, δεν έβλεπες απλά ρούχα εγώ π.χ. ήθελα να πάρω φόρμες του κιλού και μόνο μάρκες με ίδιες τιμές μ' Ελλάδα έβρισκα, ενώ τα γυναικεία παράδεισος, η κοπέλα μου έφτιαξε καινούργια ντουλάπα!

 

Θα είσαι Σόφια? Να σου προτείνω μερικά καλά εστιατόρια?

 

Περί εγγυήσεων, αφού είναι κι η Βουλγαρία Ε.Ε. δεν έχεις πρόβλημα.

https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/shopping/guarantees-returns/index_el.htm

"Εάν προϊόντα που αγοράσατε οπουδήποτε στην ΕΕ αποδειχτούν ελαττωματικά ή δεν ανταποκρίνονται στα διαφημιζόμενα χαρακτηριστικά, ο πωλητής οφείλει να τα επισκευάσει ή να τα αντικαταστήσει δωρεάν ή να σας μειώσει την τιμή ή να σας επιστρέψει όλα τα χρήματα που πληρώσατε."

 

Ναι πες μου κάποια εστιατόρια, διότι θα μείνω 3-4 μέρες... Και είχα παραγγελία από την σύζυγο, άρωμα, κλασσικά......αθλητικά παπούτσια και γοβες Χαχαχαχα

Edited by tarirs
android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7

Έχεις inbox :D

 

Ν'αναφέρω επίσης πως σχεδόν σε κάθε γωνία υπάρχει κι από 1 McDonalds, αστυνομία, κάμερες, γενικά πιο πολύ φοβάσαι να κυκλοφορήσεις εδώ παρά εκεί :lol: Πρόσεχε στους δρόμους και στα φανάρια. Επίσης στις διαβάσεις είναι κύριοι, σταματάνε ΟΛΟΙ ακόμα και πράσινο να έχουν.

 

Α, επίσης τα τσιγάρα περίπου 2,5€ μέχρι 20 πακέτα μπορείς να φέρεις. Άσχετο, αλλά τα λέω όλα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ναι πες μου κάποια εστιατόρια, διότι θα μείνω 3-4 μέρες... Και είχα παραγγελία από την σύζυγο, άρωμα, κλασσικά......αθλητικά παπούτσια και γοβες Χαχαχαχα

 

1)Πληρωνε με καρτα.Χρεωστικη η πιστωτικη.Γιατι δεν ειναι στην Ευρωζωνη και θα σου δινουν λεβα πισω και παιζει να φας κλεψιμο τρελο.Παιζει και πλαστο ευρωπουλο χωρις τελος... γιαυτο καλυτερα πληρωνεις με καρτουλα και εισαι κυριος...

2) Αν πας με αυτοκινητο καλο θα ηταν να εχεις ξενοδοχειο με παρκιγκ της προκοπης.Αυτοκινητο με ελληνικες πινακιδες χυμα στο κυμα ειναι λουκουμακι για τα local κλεφτρονια.

3) Χωρις την συζυγο ειναι δεδομενο οτι θα περασεις καλα.:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Έτσι από Θεσσαλονίκη κάπου Βουλγαρία για μια μέρα πως μπορώ να πάω για βόλτα;

Για σαντανσκι λέω δεν ξέρω και πως γράφετε. Τι λέτε αξίζει έτσι να πεταχτω την Κυριακή;

Edited by Christos999
:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

1)Πληρωνω με καρτα.Χρεωστικη η πιστωτικη.Γιατι δεν ειναι στην Ευρωζωνη και θα σου δινουν λεβα πισω και παιζει να φας κλεψιμο τρελο.Παιζει και πλαστο ευρωπουλο χωρις τελος... γιαυτο καλυτερα πληρωνεις με καρτουλα και εισαι κυριος...

2) Αν πας με αυτοκινητο καλο θα ηταν να εχεις ξενοδοχειο με παρκιγκ της προκοπης.Αυτοκινητο με ελληνικες πινακιδες χυμα στο κυμα ειναι λουκουμακι για τα local κλεφτρονια.

3) Χωρις την συζυγο ειναι δεδομενο οτι θα περασεις καλα.:shifty:

 

ΤΟ 3 μου άρεσε πιο πολύ... Χάχα χα, θα πληρώνω με πιστωτική, έχω βαλει στο κινητό εφαρμογή από λέβα σε ευρώ, όπως και μεταφραστή με εκφώνηση...

Ξενοδοχείο πάντα με πάρκινγκ διαλέγω ακόμα και εδώ στην Ελλαδα

Edited by tarirs
android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7
ΤΟ 3 μου άρεσε πιο πολύ... Χάχα χα, θα πληρώνω με πιστωτική, έχω βαλει στο κινητό εφαρμογή από λέβα σε ευρώ, όπως και μεταφραστή με εκφώνηση...

Ξενοδοχείο πάντα με πάρκινγκ διαλέγω ακόμα και εδώ στην Ελλαδα

Πάρε τηλ την τράπεζά σου κι ενημέρωσε για τις μέρες που θα λείψεις, για να μπορείς να κάνεις τις συναλλαγές σου άνετα. Εμείς ειδοποιήσαμε 1 βδομάδα πριν φύγουμε, γιατί μάλλον παίζουν διάφορα, οπότε να είσαι καλυμμένος μη δουν π.χ δραστηριότητα Βουλγαρία και δεν το έχεις δηλώσει και στη μπλοκάρουν.

 

Ο φίλος που είπε για Σαντάνσκι, αξίζει κι εκεί, είναι απ' τα πιο διάσημα χωριά τους (χωριό θεωρείται). Πάνε Έλληνες για ψώνια, ιαματικά, ακόμα και για να φτιάξουν τα δόντια τους (όταν είχα πάει, ήταν πίσω μου Έλληνες που έψαχναν τον οδοντίατρο!).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...