Jump to content

Πως θα ανοίξω μια επιχείρηση;


PrinceLights
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 151
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρκετά κερδοφόρα επιχείρηση (αν δουλευτεί σωστά φυσικά) είναι ο παιδότοπος. Όχι καμια προχειρότητα όμως. Ένας θείος μου άνοιξε έναν με ένα συνέταιρο όμως και έγινε χαμός! Μέτα από δύο χρόνια ακόμη ένα μεγαλύτερο με 250000€ αρχ. κεφάλαιο ο οποίος πηγαίνει ακόμη καλύτερα. Το θέμα είναι ότι ανοίξεις να το λειτουργήσεις σωστά...
Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι επιχείρηση στο internet είναι πολύ καλή ιδέα δεν έχει τόσα ρίσκα, αλλά θέλει σκέψη με τι προιον θα κινηθεί κάποιος και η προώθηση του
mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

λιγο ασχετο και σχετικο...

 

Τι χρειαζεται ακριβως για να ανοιξει καποιος καφε / με λιγα σνακς μεσα?

:X
Link to comment
Share on other sites

Καλησπεριζω καταρχην το forum και μπαινω κατευθειαν στο θεμα.

Σε λιγουν μηνες τελειωνω το φανταριλικι μου και μπαινω στην αναζητηση επαγγελματικης αποκαταστασης. Απεχθανομαι οτιδηποτε εχει σχεση με το δημοσιο (την τελευταια φορα που πηγα σε δημοσιο, εφορια, τους λυπηθηκα τους εργαζομενους. Καταδικασμενοι μια ζωη σε μια καρεκλα με 1200 το μηνα και αν. Απορω πως υπαρχουν νεοι σημερα που περα απο το δημοσιο δεν βλεπουν τιποτα αλλο. Πληρης απαξιωση του να κανουν κατι δικο τους.). Θελω να ανοιξω μια μικρη επιχειρηση προτιμω να εχει σχεση με εστιαση-ταχυφαγεια. Για να ανοιχτει ενα υποκαταστημα goodys ομιζω οτι πρεπει να υπαρχει Α.Ε. Καλη περιπτωση με σιγουρη ανταποδοση αν και θελει δουλεια 25 ωρες το 24 ωρο. Για ΜCDONALDS αλλα θα εχει περαση?

Οσον αφορα το κρατος ,πληρη απαξιωση της νεανικης επιχειρηματικοτητας. Το μονο που μπορεις να παρεις εινα 9000 ευρω και αυτα προκαταβολη τα 3000 και τα υπολοιπα σε 2 εξαμηνιαιες δοσεις και αφου πρωτα λειτουργησεις την επιχειρηση. Μα καλα ρε φιλε, εγω θελω τα χρηματα για να την ανοιξω, αλλιως τι να κανω, να παρω δανειο , να την ανοιξω και μετα να παρω τα χρηματα? Καταντια και μετα αναρωτιωμαστε γιατι ο νεος τρεχει απο γραφειο βουλευτη σε γραφειο.

Τι λετε?

 

Επειδή στα λόγια όλα είναι ωραία και καλά,

όταν διαμορφώσεις άποψη για τη νεανική επιχειρηματικότητα,

έλα να συζητήσουμε αυτά που λες....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Ανοίγω αυτό το thread για να γράψουμε ο καθένας τις απορίες του για το πως μπορεί να χρησιμοποιήσει το πτυχίο του. Η δική μου απορία είναι η εξής: Χρειάζομαι απολυτήριο λυκείου για να ανοίξω μια οποιαδήποτε επιχείρηση από φαγάδικο μέχρι κατάστημα ρούχων;

Αφιερωμένο στους ερωτευμένους του myphone.

I believe i can fly

www.youtube.com/

watch?v=AYq6bdJF4ts

Μαρία είσαι το άλλο μου μισό. :love:

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγω αυτό το thread για να γράψουμε ο καθένας τις απορίες του για το πως μπορεί να χρησιμοποιήσει το πτυχίο του. Η δική μου απορία είναι η εξής: Χρειάζομαι απολυτήριο λυκείου για να ανοίξω μια οποιαδήποτε επιχείρηση από φαγάδικο μέχρι κατάστημα ρούχων;

 

δεν ειμαι σιγουρη,αλλα νομιζω πως οχι.απο την αλλη βεβαια για να κανω εγγραφη σε ενα συλλογο μου ειχαν ζητησει κατι αντιστοιχο,τους ειχα παει το πτυχιο με το μαστερ μαζι,και μου ζητησαν ΚΑΙ απολυτηριο λυκειου...λες και θα ηταν ποτε δυνατο καποιος να σπουδασει χωρις να εχει βγαλει το λυκειο..τεσπα.

 

κατ αρχην προσδιορισε τι καταστημα θες να ανοιξεις και μετα θα το κανουμε πιο συγκεκριμενο..

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

δεν ειμαι σιγουρη,αλλα νομιζω πως οχι.απο την αλλη βεβαια για να κανω εγγραφη σε ενα συλλογο μου ειχαν ζητησει κατι αντιστοιχο,τους ειχα παει το πτυχιο με το μαστερ μαζι,και μου ζητησαν ΚΑΙ απολυτηριο λυκειου...λες και θα ηταν ποτε δυνατο καποιος να σπουδασει χωρις να εχει βγαλει το λυκειο..τεσπα.

 

κατ αρχην προσδιορισε τι καταστημα θες να ανοιξεις και μετα θα το κανουμε πιο συγκεκριμενο..

Εννοείται πως θα ήταν δυνατό κάποιος να φύγει για σπουδές χωρίς να τελειώσει το λύκειο. :!: Σε κάποια ξένη χώρα ειδικά (π.χ Αγγλία) δεν είναι καθόλου δύσκολο να μπεις στο πανεπιστήμιο με εξετάσεις σε δικά τους μαθήματα (π.χ GCEs) πριν τελειώσεις το ελληνικό λύκειο.

Μη λέμε κι ότι θέλουμε :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι (ακόμα) ποχρεωτική εκπαίδευση το λύκειο,συνεπώς δεν ειναι δυνατό να σου ζητάνε κάτι τέτοιο..εκτός βέβαια,και αν ειναι μια πολυ εξειδικευμένη επιχείρηση,που απαιτεί κάποιε ςσυγκεκριμένες γνώσεις ανώτατης σχολης,οπότε χρειάζεται το απολυτήριο

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Aν θες να ανοιξεις φαγαδικο,μινι μαρκετ η κατι αντιστοιχο δε νομιζω να χρειαζεται καποιο πτυχειο.Αν ομως θες να ανοιξεις πχ ενα μαγαζι με φυτοφαρμακα νομιζω πρεπει να εχεις καποιο πτυχειο γεωπονικης σχολης.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

επεισης το θεμα δεν εχει να κανει με απορια για πτυχια κα πολυτηρια...

αλλα τι απαιτησεις-χαρτια χρειαζετε για εναρξη επιχειρησης...

κ το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να ρωτησεις τον λογιστη που θα μπλεχτει με αυτα για να ξεκινησεις την επιχειρηση

Link to comment
Share on other sites

επεισης το θεμα δεν εχει να κανει με απορια για πτυχια κα πολυτηρια...

αλλα τι απαιτησεις-χαρτια χρειαζετε για εναρξη επιχειρησης...

κ το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να ρωτησεις τον λογιστη που θα μπλεχτει με αυτα για να ξεκινησεις την επιχειρηση

 

Συμφωνώ απόλυτα!Βασικότατοι συνεργάτες λογιστής +δικηγόρος!!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
αν ανοιξω ενα μικρο μαγαζακι να πουλαω διαφορα ειδη τυριων-τυροκομικα προιοντα-χρειαζεται ειδικη αδεια?δικαιουμαι καποια επιδοτηση απο οαεδ,γνωριζει κανενας?και τι μεροκαματο παιζει?αξιζει,τι λετε?
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ρωτάς είναι πολύ δύσκολο να το απαντήσει κάποιος...

Για να το εκτιμήσει κάποιος θα πρέπει να γνωρίζει πάρα πολλά στοιχεία όπως:

Πού πρόκειται να ανοίξει αυτό το μαγαζί, τί γίνεται γύρω γύρω από αντίστοιχα μαγαζιά, πόσο μεγάλο θα είναι το μαγαζί, τί προϊόντα θα έχει μέσα, πόσο ανταγωνιστικό θα είναι από άποψη τιμών, και πολλά άλλα....

Γενικά οποιαδήποτε επιχειρησιακή κίνηση περιβάλλεται από πάρα πολλές αστάθμητες παραμέτρους....

Είναι πολύ δύσκολο από την αρχή να γνωρίζεις τί μεροκάματο θα βγάζεις, και αν το βγάζεις....

Πάντως προγράμματα επιδότησης ο ΟΑΕΔ βγάζει ανα τακτά χρονικά διαστήματα...

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστω για τις απαντησεις σου,αλλα μηπως γνωριζεις εαν χρειαζεται ειδικη αδεια?δικαιουμαι καποια επιδοτηση απο οαεδ για να ανοιξω μαγαζακι να πουλαω τυρια??το οτι δινει επιδοτηση ο ο αεδ το εχω υποωιν μου,απλα για το συγκεκριμενο δεν ξερω...μηπως σου δινει καποια λεφτα και δεν σε συγκεκριμενοποιει τι θα ανοικσεις?
Link to comment
Share on other sites

ναι υπαρχουν τετοια προγραμματα του οαεδ που παρακολουθεις καποια σεμιναρια και στο τελος ο οαεδ αποφασιζει αν θα σου δωσει τα χρηματα για βοηθεια.πρεπει να χεις ομως ηδη βρει χωρο και να αρεσει σαν ιδεα να ειναι κατι πρωτοτυπο, σκεψου ειχαν κοψει απο την δικη μου ομαδα 6 κοπελες που ηθελαν κομμωτηρια και αισθητικη επειδη ειπαν ειναι κατι πολυ συνηθισμενο. θα προτιμησουν να δωσουν τα λέφτα σε κατι που βλεπουν πρωτοτυπο και θα πετυχει, πχ αν εχεις βρει ηδη χωρο και σε βλεπουν πως ηδη εχεις ξεκινησει και εχεις ριξει καποια χρηματα ειναι 100% πως θα σε βοηθησουν.
Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

συνεταιρος σε μαγαζι francise (με ηλεκτρονικα το ειδος της)-επωνυμο ειναι-...αξιζει?με σχετικα μικρο ποσο(κεφαλαιο

) συμμετοχής...ποια η γνωμη σας γενικα για τα francise?εχουν κερδος?ειναι κατι το μονιμο?ή οχι?αξιζει να μπω συνεταιρος σε francise ή οχι?μηπως εαν ανοιξω ενα δικο μου μαγαζακι(με καποια επιδοτηση κιολας...) και οχι francise,με συμφερει πιο πολλη?καλα Χριστουγεννα σ'όλους....:)

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ γενικό αυτό που ρωτάς!!!!

Τι να πώ... Εξαρτάται πάλι από πολλές παραμέτρους...

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

τελικα δεν ειναι francise,-ηταν!- (αλλα του χρωστανε καποια λεφτα, ειναι στα δικαστηρια και κατι τετοια μου ειπε)...εχει κρατησει την ταμπελα του francise,θα την παρουμε απο μισα 50-50 δεν θα πληρωσω τιποτα απο τα χρωστουμενα,απλα θελει καποιες (λιγες) σχετικα χιλιαδες ευρω για να μπω συνεταιρος..τι λετε αξιζει?μηπως λετε μπορει να μπλεξω με τα χρεη?αυτος μου ειπε ό,τι θα παμε σε δικηγορο και θα υπογραψουμε καινουργια χαρτια και καθαρες συμφωνιες...ακουω γνωμες,μηπως πρεπει να δω και τα προηγουμενα χαρτια του(φπα,συμφωνιες με το francise,συμφωνητικα και τετοια..)?να τα δει ο λογιστης μου?ο δικηγορος?δεν ξερω τι να κανω?:wacko:αυτος εχει δικο του λογιστη...τι λετε?εχω μπερδευτει πολλη,δεν ξερω..:wacko:ακουω προτασεις απο ειδικους και μη...ευχαριστω και καλη χρονια με υγεια..:)
Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται αν δεν δικαιωθεί στο δικαστήριο για το χρέος? Μετά θα βαρύνει την επιχείρηση, δηλαδή 50-50 τα κέρδη, αλλά και 50-50 οι ζημιές. Το έχετε συζητήσει αυτό? Δηλαδή οι χασούρες που οφείλονται αποκλειστικά στο παρελθόν να μην βαρύνουν εσένα. Εσύ να ευθύνεσαι μόνο για τις χασούρες που θα προκύψουν από εδώ και πέρα.
Link to comment
Share on other sites

του χρωστανε λεφτα,δεν χρωσταει μου ειπε...απλα επειδη πολλα εχουν δει τα ματια μου,μπορει να εχει και καποιο χρεος κρυφο απο τα βιβλια...ναι ετσι μου ειπε,απο δω και περα ολα μισα-μισα...τι λετε ,αξιζει?:happy:οι χασουρες απο το παρελθον δεν θα βαρυνουν εμενα..και κατι αλλο...μπορει μετα που θα δωσω τα λεφτα να μου την κανει και μετα να μεινω ξεκρεμαστος και να χασω φυσικα και τα λεφτα που θα βαλω?ολα αυτα σκεφτομαι να τα γραψουμε στο καινουργιο συμβολαιο που θα κανουμε..σωστη σκεψη?μηπως μπορει λετε να μου την φερει αλλιως?επειδη δεν εχω ξαναεπιχειρηση κατι παρομοιο στο παρελθον,φοβαμαι πολυ μην την παθω και μετα θα κλαιω τα λεφτα μ?(η ιδεα να κανω κατι δικο μου,μια παρομοια επιχειρηση,αλλα να ειμαι εγω το αφεντικο,μηπως ειναι καλυτερη?(βεβαια το κεφαλαιο ειναι κατα πολυ πιο μεγαλο....)
Link to comment
Share on other sites

του χρωστανε λεφτα,δεν χρωσταει μου ειπε...

 

Συνήθως όταν σου χρωστάνε... Χρωστάς κι εσύ....

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη απο οτι καταλαβα να την ψαξω καλυτερα...?αφου θα κανω συμφωνια καθαρη και καινουργια τι να φοβηθω?τα χρωστουμενα θα ειναι δικα του ,οχι δικα μ...:p
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...